Sportcomplex Winkelhof verkocht voor 5 miljoen V akmanschap in toneelsprookjes feidse agenda Lekkerkerker neemt afscheid na dertig jaar Nieuwe eigenaar wil meer aandacht voor horeca Vogelclubs exposeren Emmy Verhey boeit bij Philharmonisch Orkest ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 Knappe thriller Timdelerclub LEIDEN - "M'n eerste man wilde officier worden, maar ik had snel in de gaten, dat hij het nooit tot standbeeld zou brengen", zei Riet Krispijn-de Wolf gisteravond in de rol van "Mevrouw Gerrard" in een zeer goed bezette Leidse Schouwburg. "M'n tweede man werkte bij de vivi-sectie, maar van hem kreeg ik ook gauw ge noeg, want hij bracht altijd werk mee naar huis". Deze opmerkingen tekenen de sfeer van "Flat 112", een thriller van Wim Bischot. De Christelijke toneelvereniging "de Timde lerclub" had dit stuk uitgekozen om voor het "eigen" publiek op te voeren. Want het is in de loop der jaren allang duidelijk geworden, dat iedere amateurtoneelvere- neniging in Leiden z'n eigen ach terban heeft. Het zijn vaak waanzinnig enthou siaste en gemotiveerde mensen, die maar moeilijk kunnen accep teren dat "hun eigen spelers" weieens een slechte avond zou den kunnen hebben. Omdat het hier een éénmalige voorstelling betreft, kan worden onthuld, dat de gedegen spelende Agnes Ou- werkerk-v.d. Blij (Marthe Brend) tenslotte de moordenares bleek te zijn. Haar niet zo voor de hand liggend motief bleek "eenzaam heid". Een verrassend goede rol werd ge speeld door Jeannette Steiner, die een niet op haar mondje ge vallen diensmcisje neerzette. Na tuurlijk stal Nico van Leeuwen als "Brend", de echtgenoot van Marthe Brend en de vader van Phil Brend (Auke Krispijn - zeer rolvast gespeeld en duidelijk gearticuleerd) weer de show. Z'n opkomst alleen al zorgde voor de nodige lachsalvo's in de zaal. "Ik schrijf ook op wat u niét zegt", zei de immer alerte ver slaggeefster (Lineke de Roode), die erachter moest zien te komen hoe de onderlinge familiever houdingen in het gezin "Brend" precies lagen. Het ontzielde li chaam van televisieomroeper Allard, dat dood in Flat 112 wordt gevonden, blijkt het excuus om dit toneelstuk op te voeren. Gé- rard van Kamp heeft met kundi ge hand de regie ter hand geno- Tijdens de voorstelling van gister avond werd duidelijk, dat souffleuse All Pit gerust thuis had kunnen blijven. Kritiek al leen voor de manier, waarop sommige tekstgedeelten toch nog teveel worden "opgezegd". Ook is de continuïteit zoek, wan neer één der spelers een zin over slaat en de tegenstander z'n "sleutelwoord" mist. Resume rend: een zeer kundige voorstel ling, analoog aan het niveau van "De Timdelerclub". BERT KOEKEBAKKER LEIDERDORP - Het sportzalencomplex boven het nieuwe winkelcentrum "Winkelhof' in Leiderdorp heeft een nieuwe eigenaar. De Hilversumse projectontwikkelaar Matser heeft het verkocht aan de heer T.H. den Hollander uit Alphen aan den Rijn. Deze heeft voor het overdekte en vijfduizend vierkante meter grote complex vijf miljoen gulden betaald. Den Hollander bezit al twee soort gelijke objecten waar men kan bowlen en gebruik kan maken van uitgebreide horecamogelijk- heden. Deze staan in Alphen en Woerden. Voor projectontwikkelaar Matser was dit gegeven erg belangrijk om het complex ook daadwerke lijk te verkopen. "We moesten iemand vinden die ervaring had met dit soort zaken. De ideeén die R. van Zeist (die eerst was aange zocht om het complex te behe ren) had om de zaak te runnen waren wel mooi, maar niet voor ons. Wij moesten er tenslotte de centjes in steken. Van Zeist is niet anders dan in dienst van ons geweest. Inmiddels hebben we zijn dienstverband beëindigd. We zijn erg tevreden met de verkoop aan Den Hollander. De nodige ervaringen met een sportcen trum heeft hij al wel opgedaan", aldus Matser. Volgens Den Hollander is de be langrijkste wijziging ten aanzien van de opzet zoals Van Zeist die heeft gepresenteerd, dat het ho- recagebeuren extra aandacht krijgt. "Mijn andere sportcom plexen zijn ingericht voor bow ling en het houden van party's. In Leiderdorp komt daar het tennis sen bij. De naam "Tenbowl" voor het complex blijft gehandhaafd; die is de afgelopen maanden al zovele malen genoemd. Maar bo ven op "Winkelhof' komt er ook een partycentrum bij. Iedereen die maar wil kan er terecht. Niet alleen de sporter door de weeks, maar ook de recreant in bijvoor beeld het weekeinde". "Zelfs een trouwerijreceptie kan er plaats vinden, er is ruimte voor maar liefst driehonderd tot vier honderd mensen, die barbecuen, fonduen of een koud buffet kun nen krijgen. Bij de sportzalen komt geen restaurant a la carte, dat is gezien de huidige werke loosheid te arbeidsintensief', zegt de nieuwe eigenaar en ex ploitant van "Tenbowl". Hij vertelt wat er verder nog alle maal te doen zal zijn: "Er komen zestien bowlingbanen. Die zijn nu nog op zee, onderweg hiernaar toe. Voorts zijn er drie tennisba nen, die overigens maandag in gebruik worden genomen, twee squashbanen en een grote hore- caruimte. Mijn ervaring heeft geleerd, dat deze formule, dus de combinatie sport en partycen trum erg goed is. Het geheel zal daardoor een uitgebreide regio nale functie krijgen", zegt Den Hollander, die hoopt het geheel in maart van het volgend jaar te kunnen openen. Honderden vogeltjes, alle soorten e de tentoonstelling die dit weekeinde i: ten wordt gehouden. VOORSCHOTEN - Rijen vogel kooitjes met daarin onder andere zangkanaries, kleurkanaries, postuurkanaries. bastaarden, tropische vogels en parkieten zijn dit weekeinde te bewonderen in het Cultureel Centrum van Voor schoten. Daar werd gisteravond deze groots opgezette vogelten toonstelling. waaraan zo'n zes tien verenigingen uit de Leidse regio, deelnemen geopend. De organisatie is in handen van de Leids/Voorschotense vereniging Als brandweercommandant VOORSCHOTEN - Jo Lekkerkerker neemt vandaag na dertig jaar commandant te zijn geweest van de Voor- schotense brandweer afscheid van dit korps. Hij heeft de pensioen gerechtigde leeftijd be reikt, een reden om een punt te zetten aan een bezigheid die als hobby was begonnen in 1941. Hij nam toen de functie van zijn vader over als brandmeester ter voorkoming van hooi- broei. In die jaren was Voor schoten nog een dorp vol agrarische bedrijven, de scholen hadden nog klom- penbakken en de grote uit breiding moest nog beginnen. Lekkerkerker werd geboren op de boerderij van zijn vader aan de Treubstraat. Een eigen boerenbedrijf zat er niet in en hij werd melkcontroleur bij "De Sierkan" in Den Haag. Hij haalde het midden standsdiploma, maar de oor log verstoorde alle verdere plannen in die richting. Hij kwam als knecht terug op de boerderij van zijn vader. Boer en brandweerman was toen een aardige combinatie. Met het eerste verdiende hij zijn brood en met het tweede kwam hij tegemoet aan zijn hobby. In 1950 overleed de toenmalige commandant van de brand weer Kaaik en Jo Lekkerker ker werd zijn opvolger. Hij volgde een brandweer cursus in Putten en in Amsterdam. Als brandweerman werd hij landelijk bekend, mede om dat hij vele jaren actief bezig het brandweerwe zen, onder andere als provin ciaal wedstrijdleider. Voor al deze activiteiten kreeg hij ook het "Kruis van Verdienste". Boer en brandweerman gingen niet meer samen in het in middels groeiende Voorscho ten. De keuze werd hem ge makkelijk gemaakt op het moment dat hij zijn boerderij en landerijen kon verkopen, omdat men het gebied nodig had om het centrum van het dorp af te bouwen. Hij verkocht de hele zaak en werd gemeente-ambtenaar. Bij de dienst openbare wer ken werd hij een soort ma nusje van alles. Zelf zegt hij zich altijd brand weerman gevoeld te hebben, maar de marktkooplui van de weekmarkt dragen hem ook op handen, want sinds de weekmarkt in Voorschoten kwam is hij ook officieel marktmeester. Onder het commandantschap van Lek kerkerker werd Voorschoten diverse malen landelijk kam pioen tijdens brandweerwed strijden. Het afscheidsfeest is vanmiddag vanaf 16.00 uur in de kazerne aan de Koninklij ke Marinelaan. JOOP PEETERS LEIDEN - Het programma dat gis teravond in de K&O Meesterserie door het Rotterdams Philharmo nisch Orkest onder leiding van Klaus Tennstedt ten gehore werd gebracht, betrad wel zéér platge treden wegen: De Ouverture Oberon van Weber kan een uit stekende opmaat zijn van een concert, zo goed als het vioolco- nert van Bruch een prima mid denstuk of de 9e Symfonie van Dvorak een indrukwekkend slot van een programma kan vormen. Dat deze werken regelmatig op de concertprogramma's terugkeren is vanzelfsprekend en ook juist; er is immers steeds weer een nieuwe generatie muzieklief hebbers die de kans moeten heb ben deze muziek te leren kennen. Maar het programma van deze drie werken tezamen getuig; op zgn minst van weinig fantasie, maar ook van weinig inzicht in de contrastwerking die ook in pro gramma-onderdelen aanwezig moet zijn, wil het geheel van het begin tot hel einde blijven boeien. Dit aspect verder buiten beschou wing latend moet in de eerste plaats de vertolking van Bruch's Vloolconcert door Emmy Verhey worden genoemd als een pro gramma-onderdeel dat in ieder geval wél boeiend was. Zij heeft zich ontwikkeld tot een violiste met een zeer persoonlijke zeg gingskracht, en een techniek die haar maar zelden in de steek laat. Zij speelde dit concert zeer doorleefd met een heel warme en intense toon, die helaas wel erg bescheiden bleef, waardoor het orkest haar meermalen over stemde. De propvolle Stadsge hoorzaal reageerde met een uit bundig applaus. In de met vaart gespeelde Ouvertu re Oberom van Weber deed Klaus Tennstedt zich al kennen als een dirigent met een neiging tot een zekere overdaad. Dat geldt niet alleen voor zijn gebaren, die de melodische lijnen soms meer lij ken te illustreren dan op te roe pen, maar ook voor zijn interpre tatie die daardoor wat nadrukke lijk wordt, en zelfs naar het geexalteerdc neigt. In Dvorak's 9e Symfonie (Uit de nieuwe we reld) stoorden niet alleen de ui tersten in dynamisch opzicht, maar ook de niet altijd even zorg vuldig opgebouwde versnellin gen en vertragingen, zodat na tuurlijkheid en eenvoud afwezig waren. Daartegenover staat dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest, dat met duidelijke aan dacht op de aanwijzingen van Klaus Tennstedt reageerde, een opballende verzadigde or kestklank produceerde. MIES ALBARDA LEIDEN - "Wie de rode overschoe nen van het geluk aan heeft kan zich verplaatsen naar elke ge wenste plaats in elke gewenste tijd", belooft de goede fee. Die ro de overschoenen vormen het ver voermiddel van beide acteurs tij dens de hele voorstelling. Vaak leidt dat tot komische situaties, toch lijken de schoenen soms wat al te snel de gemakkelijkste weg te kiezen. Het LAK theater was gisteravond tot de laatste plaats gevuld. Een voorstelling van theatergroep "De Appel" is in Leiden altijd goed voor een volle zaa l"De over schoenen van het geluk",een op de sprookjes van Hans Christiaan Andersen gebaseerde voorstel ling, vormde daarop geen uit zondering. De sprookjes zijn be werkt door Peter van der Linden die al eerder sprookjes tot toneel omtoverde. In "De overschoenen van het geluk" passeren een groot aantal vertellingen van Ander sen de revue. Talent Peter van der Linden heeft een on miskenbaar talent als verteller. Hij heeft een grote mimische vaardigheid, gekoppeld aan een Vrouw gewond LEIDERDORP - Bij een aanrijding op de kruising Meidoornstraat/ Berkenkade in Leiderdorp is gis teravond rond half zeven een 59- jarige Woubrugse gewond ge raakt. Zij werd, terwijl zij op haar fiets reed, geschept door een au to, bestuurd door een 21-jarige Leidenaar. De inwoonster van Woubrugge liep een beenfrac tuur op. De muzikale omlijsting van Jorn Plas en Hans Troost is erg losjes, maar werkt wel sfeerverhogend. De muziek geeft vaak de over gang naar een andere scene of stemming aan en is daardoor on ontbeerlijk voor het stuk. Overi gens verdient de manier waarop de verschillende sprookjes tot één voorstelling zijn verbonden alle bewondering .De overgangen zijn altijd vloeiend en komen 7iooit ge zocht over. "de Vogelvrienden". Dit tonen van allerlei soorten vogeltjes is mede in verband met het 30-jarig bestaan van deze vereniging op gezet. Het is de bedoeling van "de Vogel vrienden" om op deze manier propaganda te maken voor de vogelsport. De tentoonstelling in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voor schoten is vandaag nog open tot 20.00 uur en morgen van 12.00 uur tot 18.00 uur. doordringende stem en theatrale bewegingen. Juist die brede ge baren staan soms subtiliteit in de weg. Als je iemand drie keer het vliegen van een vogel of het groeien van een boom ziet ver beelden heb je het wel gezien .Zijn kracht ligt vooral in het komische werk. Hij heeft dat soort van ver lopen doodgraversuitstraling dat altijd op de lachspieren werkt, ook als dat niet de bedoe ling is. Door de dominerende aanwezig heid van Peter van der Linden heeft "De overschoenen van het geluk" de neiging naar enkel hu mor over te hellen. Vooral in het deel vnnr de pauze komen soms wat al te banale grappen voor, die de verhalen van Andersen geen recht doen. Zijn tegenspeler Willem Wagter weet in de meeste gevallen toch de balans in evenwicht te brengen. H ij weet de ernst envoor wie dat wil, diepere waarheden van sommige sprookjes goed vast te houden en verstaat de kunst om bijvoorbeeld het zieleleven van een lederen bal overtuigend over te brengen. Hij vormt zo een ide aal tegenwicht van Peter van der Linden, hoewel diens scherp ge sneden gezicht en goed getimede bewegingen onbedoeld veel aan dacht opeisen. Ook binnen een vertelling de verschillende rollen een soepel geheel. Beide acteurs verstaan de kunst om zonder dat het storend is over te stappen van de rol van verteller naar de rol van mede speler en doen dat binnen elk sprookje herhaalde malen. Hier door blijven de sprookjes echte verhalen voor bij de open haard, gedragen door het talent van de verteller. "De overschoenen van het geluk" is een sprookjesvertel ling, waarbij vooral in de meer ingehouden gedeelten een groot vakmanschap wordt getoond. Dan blijkt dat ook rode schoenen het geluk niet binnen handbereik brengen. AR1EJAN KORTEWEG ZATERDAG NVSH-praatcafé - Rapenburg 48, vanaf 22 uur. Buurthuis Groenoord - Musschen- broekstraat 25, hypnose- en telepatie- show, toegankelijk boven ide 14 jaar, 20.30 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, optreden Son Of Tarzan, 21.00 uur. Bowling-restaurant Hans Menken - Boshuizerlaan, een kwintet Jazz on Sunday, zo vanaf 15 uur. Café De Uyl van Hoogland - zondag- middag de bekende schrijver Bert Jan sen, 15.30 aan de Nieuwstraat 28. Voorschoten - vogeltentoonstelling Cul tureel Centrum, 10-20 uur. Leiderdorp - postzegelruilbeurs dorps huis Hoofdstr, 10 uur. Oegstgeest - verkooptentoonstelling verpl. huis Wijckerslooth, 10 uur. Wassenaar - historische expositie Dorpskerk 400 jaar Herv. Gem., 11 uur. Voorschoten - Kon. Marinelaan, af scheidsreceptie brandweercomman dant Lekkerkerker, 16 uur. Leiderdorp - carnavalsavond en prins- verkiezing in Zijlkwartier v.d. Marck- straat, 20 uur. MAANDAG Leiden - Kijkhuis - Vrouwenkerkchoor- straat 17, de film Aguirre van de Duitse regisseur Werner Herzog, 20 en 22.15 Mannencafé - Caeciliastraat 18, thema avond, 20.30 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, vergade ring D'66, 20.00 uur. Parlement - Nieuwe Rijn 52, forumdis- I cussie gemeentepolitiek, 21.15 uur. Kapelzaal K&O - dialezing over beeld- j houwer Henri Moore, 20.15 uur. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer laan, bejaardensoos Zuid-West. 14.30 Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, Werklozen Belangen vereniging, voor advies di 10 tot 12 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama- teurfotografie, 20.00 uur. Oegstgeest - begroting raadhuis, 19.30 Voorschoten - WD-fractievergadering, gemeentehuis, 20.00 uur. Voorschoten - CDA-fractievergadering, gemeentehuis, 20.30 uur Leiderdorp - commissie bestuurszaken, gemeentehuis, 20.00 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c - kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Koffieshop Leids Volkshuis - Haar lemmerstraat 73b, open vergadering Werklozen Belangen Vereniging, ma van 10-12 uur, Voorschoten - Vogeltentoonstelling Cultureel Centrum, 12-17 uur. Wassenaar - Strandloop AV Holland, Wassenaarse slag, 11 uur. 24 ii Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoordk, Kooi, Meren- wijk: za S. Smit, Cobetstraat 43, tel. 130177; zo J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: za E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo R.M.G. Taytelbaum, Ho- gewoerd 138, tel. 120266. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid- i west: za E.H. Nieuwenhuis-Smal- braak. Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, Van Tol, Zwanenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 122113, spreekuur za terdag en zondag van 11-11.30 uur aan huis. Leiderdorp - J. van Beek, J. van der Le den, Hoofdstraat 8, Leiderdorp, tel. 894539, za en zo spreekuur van 12.30 tel. 170605. Voorschoten - za B. van Beusekom, Be- resteynstraat 2, tel. 2520; zo J.H. Vnj- Churchilllaan 13, Voorhout, tel. APOTHEKEN Leiden, wordt waargenomen 21 tot 28 nov door Zuiderapotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553, Leiden. Apotheek Boehmer, Florijn 19, Winkelhof, Leiderdorp. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwouile Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: A.W. Helder, Her melijnvlinder 36, Leiden-Merenwijk, tel. 146686. H. VestjensM. Vestjens-Raadsveld, Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel. weg 560, tel. 768616. lEIDSCH DAGBLAD Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 DAGBLAD VOOR Nabezorglng van LEIDENEN 18.00-19.30 uur OMSTREKEN Zaterdag van 16.00-10 00 LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teletoon 071 -144941 Adjunct-hoofdredacteur R D Paauw Ala redactiechef A van Leeuwen Plv Aiq. redactiechef. J M J Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geesteli)k Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn Brussel Londen Panjs. Washington. Cairo. M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk Tel 071-155854 Voorschoten J. Peters 071-769935 Warmond K Prins 01711-11266 Zoeterwoude R Stevens 071-890647 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2