Patiëntenraad: brua slaan tussen patiënt en huip- verlener Afstand tussen patiënt en arts steeds groter ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 EXTRA PAGINA 23 NOORDWIJK - "Onze patiëntenraad wil een brug slaan tussen patiënt en hulpverlener. We doen wel aan belangenbehartiging van de patiënten in de zin dat we klachten kunnen doorspelen aan de mensen op het gezondheidscentrum, maar we hebben zeker niet de bedoeling een patiëntenvakbond te zijn. Het gaat ons er veel meer om een band tussen beiden tot stand te brengen". Max Loot, lid van de patiëntenraad van gezondheidscentrum Wantveld in Noordwijk, omschrijft de raad als bemiddelingsin stantie tussen de patiënten en de mensen van het centrum. Voor veel mensen zal het woord patiëntenraad geen vertrouwde klank hebben. Het is nog maar sinds korte tijd dat patiënten van een huisarts of medisch centrum zich hier en daar verenigen in een dergelijke raad. De meeste patiëntenraden bestaan nog niet veel langer dan een jaar. De verschillende patiëntenra den in het land lopen onder ling sterk uiteen. Er zijn raden die zich duidelijk opstellen aan de kant van de patiënt en diens positie ten opzichte van de voor hem vaak ontoegan kelijke en onoverzichtelijke medische zorg willen ver sterken. Dergelijke patiën tenraden zijn vaak ontstaaji naar aanleiding van aanhou dende klachten over bijvoor beeld de lange wachttijden of slechte bereikbaarheid van de artsen. Andere patiëntenraden kiezen veel meer voor de voorlich tingskant. De patiëntenraad in Noordwijk is er daar één van. "We vinden het onze be langrijkste taak de patiënt bewust te maken van zijn ei gen gezondheid en de manier waarop hij daar zelf aan kan werken", zegt Henny van der Haak. "Daarbij is een goed contact met de arts en andere hulp verleners erg belangrijk. Als je met hen niet kan praten en samenwerken wordt het als patiëntenraad erg moeilijk om de patiënten die met vra gen komen goed te helpen. Wij willen meewerken aan de opbouw van een goede ge zondheidszorg en niet tegen het gezondheidscentrum aan trappen. We hebben een goe de verstandhouding met het Wantveld". Vragenlijstje Max Loot vult aan: "We zien ons in zoverre wel als vertegen woordigers van de patiënten dat we hen willen helpen mondiger te worden ten op zichte van de hulpverleners. Mensen worden snel afge schrikt door het moeilijke taalgebruik van artsen, fysio therapeuten en dergelijke. Daar willen we ze overheen helpen. Een goede tip daarbij is bijvoorbeeld om voor je naar een arts gaat een vragen lijstje op te stellen met dingen die je in elk geval wilt weten. Als je je dan voorneemt niet weg te gaan voor al je vragen zijn beantwoord, kom je vaak al een eind verder". De patiëntenraad in Noordwijk is ontstaan naar aanleiding van een oproep in het mede delingenblad van gezond- In 1973 ontstond de eerste groep van patiënten die meer invloed op hun eigen gezondheidszorg wilden krijgen. Inmiddels zijn er door het hele land verspreid vele tientallen belangengroepen van patiënten, die op uiteenlo pende manieren de gezond heidszorg weer "gezond" willen krijgen. De meeste van deze groepen staan nog in de kinderschoenen, er is in ons land nog weinig ervaring op dit gebied. Evenals vorig jaar is op 1 november een landelijke dag gehouden, waarop ervarin gen konden worden uitgewis seld en contacten konden wor den gelegd. "Toenemende specialisatie en bu reaucratisering vormen de be langrijkste aanleidingen voor het ontstaan van patiënten groepen. De afstand tussen arts en patiënt is steeds groter ge worden. De nadruk ligt heel sterk op de technische behande ling van ziekteverschijnselen, los van allerlei sociale en psy chische omstandigheden", ver telt Jeantien van der Ven, lid van de landelijke initiatief groep patiëntenraden. Deze in stelling, ontstaan uit een onder zoeksgroep van het psycholo gisch instituut van de Leidse universiteit, heeft beide con tactdagen voor patiëntengroe pen georganiseerd. Zij vervolgt: "De gezondheidszorg is zoals dat heet "verkokerd". De verschillende delen ervan heb ben weinig onderling contact. Ieder houdt zich bij zijn eigen terreintje. Daar komt dan nog bij dat huisartsen meer en meer een doorverwijsfunctie hebben gekregen, waarbij iemand met klachten snel naar een specialist wordt gestuurd". Dezelfde onvrede over de manier waarop in het huidige gezond- heidsbestel over ziekte en ge zond zijn wordt beschikt komt naar voren in veel gesprekken met leden van patiëntengroe pen. Belangrijk hierbij is dat de mensen meer invloed willen krijgen op hun eigen behande ling. Er wordt in de medische wereld veel geheim gehouden voor de patiënt, de eerste be langhebbende. Volgens Jeantien van der Ven zijn ook de artsen zelf niet altijd ge lukkig met de huidige gang van zaken. Onder een aantal van hen ontstaat langzamerhand wel het besef dat ze verder moeten kij ken dan de lichamelijke klach ten alleen. Daaruit is mede het ontstaan van groepspraktijken en gezondheidscentra te verkla ren. In deze verbanden werken artsen samen met collega's, vaak ook met juristen en men sen uit het maatschappelijk werk, de wijkverpleging en fy siotherapie. Een gedeelde prak tijk is voor een arts niet alleen goedkoper, maar biedt ook veel meer mogelijkheden tot onder ling overleg. Veel patiënten groepen zijn op initiatief van dergelijke instellingen ont staan, hoewel ook een aantal groepen door patiënten zelf is opgezet. Omdat de meeste groepen nog maar kort werken en het onder ling contact tot op heden be perkt is gebleven tot de twee landelijke dagen is het moeilijk een algemeen beeld te geven van wat deze groepen doen. In grote lijnen vallen de bezigheden van de patiëntengroepen uiteen in twee delen: het verbeteren van de contacten tussen hulpverle ners en patiënten en het als pa tiënt zelf werken aan de eigen gezondheid. Er worden veel voorlichtings avonden georganiseerd over uiteenlopende thema's als sui kerziekte. hyperventilatie, voe ding of roken. Daarnaast wordt informatie verschaft over hoe de gezondheidszorg werkt, wat je rechten en plichten als patiënt zijn. Voor wat betreft het contact met de hulpverleners is voor veel pa tiëntengroepen een wekelijks klachtenuurtje een belangrijk hulpmiddel. Veel gehoorde klachten zijn dat artsen vaak weinig tijd voor je hebben, dat ze onbegrijpelijke latijnse ter men gebruiken en soms moeilijk te bereiken zijn. Meestal is het belangrijkste het aanhoren van de klachten en het doorgeven ervan aan een hulpverlener. WÊMitmamumKaÊiÊimmmamBaBBmam—m—BnmmmmaiaauÊBammmammmÊÊmmÊmottmmmmm—Ba—ÊiÊÊamimÊiimmÊmaawmKmmm mmaummmwr^jfoiaMS'unssa Patiënten nemen te genwoordig niet meer alles voetstoots aan wat de artsen hun vertellen. Ze willen meer inzicht krijgen in hun eigen be handeling. In tal van plaatsen ontstaan pa tiëntenraden. Op de foto links zijn drie leden van de patiëntenraad Wantveldin Noord wijk bijeen: v.l.n.r. Hen- ny van der Haak, Max Loot en Marijke den Hollander. heidscentrum Wantveld. In dit centrum werkt een team van artsen, verpleegkundi gen, fysiotherapeuten en maatschappelijk werksters samen. Hierbij zijn 11.000 pa tiënten aangesloten, onge veer de helft van de bevolking van Noordwijk. In de oproep, gedaan door de stuurgroep van het centrum, werden patiënten gevraagd die "willen meedenken over het werk dat wordt gedaan en daarover met nieuwe sugges ties komen" Als reactie op deze oproep kwamen op 2 juli van dit jaar zeventien mensen bij elkaar. Van hen zijn er nu dertien overgebleven, die gezamen lijk de patiëntenraad Want veld vormen. In de groep zit ten geen mensen van het ge zondheidscentrum zelf. Dit om te voorkomen dat deje al te sterk een stempel op de groep zouden drukken. Het is de bedoeling dat er in de toe komst ook vertegenwooridi- gers van de patiëntenraad in het bestuur van het gezond heidscentrum komen. Wantoestanden De redenen waart belangstelling krijgen iets als een patiëntenraad lo pen sterk uiteen. Marijke den Hollander vertelt dat ze, doordat haar dochtertje vaak in het ziekenhuis lag, daar erg veel heeft meegemaakt "Er heersten daar soms pure wan toestanden. De voorlichting in het ziekenhuis was erg slecht. Ik moest overal om vragen en dan kreeg ik van de een nog een totaal ander ant woord als van de ander". Bij Henny van den Haak heb ben ziekenhuiservaringen ook een belangrijke rol ge speeld om haar te motiveren voor de patiëntenraad maar wel op een andere manier. "Ik heb er zeven maanden in ge legen en nogal wat contact met artsen gehad. In die tijd heb ik veel geleerd waarvan ik dacht daar moet toch wat vap naar buiten komen". De raad zit nog in de beginfase maar heeft zich inmiddels wel al zijn doelen gesteld. Hij wil: de patiënt bewust maken van de eigen verantwoordelijk heid voor zijn gezondheid, de relatie tussen hulpverlener en patiënt verbeteren en voor lichting geven op het gebied van de gezondheidszorg. Met de voorlichtingstaak wil de raad al over een paar maan den een begin maken. Dan moeten de eerste avonden over een bepaald thema uit de gezondheidszorg worden ge houden. Er wordt gedacht aan thema's als hart- en vaat ziekte, cara, borstkanker. Als vervolg op deze avonden wil men dan zogenaamde zelf hulpgroepen oprichten: groepen van mensen met het zelfde probleem, die door er met elkaar over te praten ho pen elkaar te kunnen helpen. "We weten nog niet hoe de an dere patiënten tegen de pa tiëntenraad aankijken. Op die themaavonden krijgen we daar misschien meer duide lijkheid over", hoopt Henny van der Haak. Als patiënten heb je onderling nooit veel contact. Daarom willen we een patiëntenkrant uitgeven voor de mensen die voor hun gezondheidszorg op het Wantveld zijn aangewezen. Daarnaast denken we erover volgend jaar een enquete te houden over wat de wensen en verwachtingen ten aanzien van de patiëntenraad zijn". "Het zal inmiddels wel duide lijk zijn geworden dat we niet met z'n dertienen willen blij ven", stelt Max Loot. Als we al die activiteiten ten uitvoer willen brengen zijn er mis schien wel zestig vrijwilligers nodig". ARIEJAN KORTEWEG O Behalve de groep in N oord wijk zijn er nog drie andere patiëntengroepen in Leiden en omgeving, namelijk in de Leidse Merenwijk, in Alkemade en in Leider- dorp/Zoeterwoude. De groep in de Merenwijk draait al enige tijd, de beide andere groepen verke ren nog in het beginstadium. Hieronder volgt een kort overzicht van de werkzaamheden van deze groepen. Patiëntenraad Merenwijk - Leiden In de Merenwijk is sinds het einde van 1978 een gezond heidscentrum gevestigd. Het stichtingsbestuur van dit cen trum wilde de wijkbewoners betrekken bij hun eigen cen trum voor gezondheidszorg. Hieruit is de patiëntenraad voortgekomen. Iedere patiënt van het gezond heidscentrum wordt ook be schouwd als lid van de patiën tenraad. maar in de praktijk wordt het werk gedaan door een aantal werkgroepen. Eenmaal per acht weken wordt een open vergadering gehouden, waarin alle Me- renwijkers kunnen komen praten over wat de werkgroe pen hebben gedaan. In deze vergadering brengen de werkgroepen verslag uit en worden de besluiten geno men. De leden van de werk groepen zijn in de Merenwijk allemaal vrijwilligers. De werkgroepen waarin de pa tiëntenraad is onderverdeeld hebben elk een eigen deel taak. Zo is er een "luister groep". waar patiënten te recht kunnen met klachten over hun behandeling. Deze groep probeert dan klager en beklaagde nader tot elkaar te brengen. Dan is er een groep die voorlich ting tot taak heeft. Hieronder valt zowel het verschaffen van informatie over de pa tiëntenraad zelf, als over ver schillende aspecten van ge zondheid. Deze werkgroep organiseert soms voorlich tingsavonden rond bepaalde thema's. Ze wil bovendien een bibliotheek opzetten in het gezondheidscentrum. De werkgroep enquete heeft een vragenlijst in voorberei ding, waarin de bewoners van de Merenwijk wordt ge vraagd naar hun oordeel over de gezondheidszorg in de wijk. Tot slot is er de "zelfhelpwerk- groep". die probeert om men sen die dezelfde soort problemen hebben in 'een groep samen te brengen. Dat kunnen sterk uiteenlopende klachten zijn als astma, een bepaalde fobie (angst), hy perventilatie, maar ook de overgangsperiode voor vrouwen. Bij dergelijke groe pen wordt ervan uitgegaan dat samen praten over een gemeenschappelijk probleem kan helpen om in zicht in de eigen moeilijkhe den te krijgen. Patiëntenvereniging Alkemade De patiëntengroep Alkemade is in augustus van dit jaar opge richt. Het idee voor een pa tiëntengroep is ontstaan naar aanleiding van een TV-uit- zending, waaruit bleek hoe vaak in de gezondheidszorg beslissingen worden geno men over de hoofden van de patiënt heen. Deze groep is niet gekoppeld aan een ge zondheidscentrum of groepspraktijk, maar is be doeld voor de patiënten van alle (vyf) huisartsen van Al kemade en omgeving. Belangenbehartiging be schouwt de groep als haar voornaamste doel. Dit wil zij bereiken door voorlichting te geven en mensen die met problemen of klachten ko men door te verwijzen. De groep in Alkemade is nog maar klein, niet meer dan tien personen. Voorlopig veil zij zich dan ook vooral richten op Leden van de patten- lenraad in de Merenwijk beantwoorden vragen van wijkbewoners tij dens een vorige week ge houden vergadering. het bekendheid geven aan het eigen bestaan. Uit Alkemade is het idee af komstig om tot een regionaal overleg van patiëntengroe pen te komen. Dit omdat de meeste gemeenten in de om geving zijn aangewezen op dezelfde ziekenhuizen in Lei den en daardoor gedeeltelijk dezelfde problemen hebben. Bovendien kan een dergelijk overleg zeker voor een begin nende groep als die in Alke made nuttige informatie op leveren Gestruktureerd Patiën- tenoverleg Leiderdorp, Zoeter- woude, Rijndijk Ook dit is nog een jonge groep, opgericht in april van dit jaar Dit patientenoverleg is wel direct gekoppeld aan een ge zondheidscentrum, dat ook het initiatief tot de oprichting ervan hééft genomen De gröep bestaat uit 20 personen, verdeeld in een stuurgroep en een werkgroep. Ze onder houdt geregeld contact met de leiding van het gezond heidscentrum. De belangrijkste activiteit van de groep in Leiderdorp Zoe- terwoude is momenteel het opzetten van een enquete. Hiermee wil zij erachter ko men wat de meer dan 10.000 patiënten die voor hun ge zondheidszorg op het cen trum zijn aangewezen, van het patiënU-noverleg ver wachten en welke activiteiten en problemen volgens deze belanghebbenden voorrang verdienen. Die enquete zal mondeling onder een deel van de patiënten worden ge houden Daarnaast assisteert de patiën tengroep bij het laten uitko men van een voorlich tingsblad.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23