Cornelissens: "Ik paste niet bij die jongens.." "We laten ons niet meer gek maken Gemini 3 blijft aan'kop Menotti doet voor mini-WK beroep op 'buitenlanders' Constructeurs willen compromis in Formule I-strijd Van Leiden Trotters naar BOB LEIDEN - Ooit werd Joost Cornelissens (20) in een of ander radioprogramma door de toenmalige Parker-coach Hennie Blom genoemd en geroemd als zijnde één der grootste Nederlandse talenten op basketbalgebied. Dat was twee jaar geleden toen het aange sproken persoontje bij de Leidse topclub op het verste puntje van de bank zat, een plaats die getuige de gevleugelde woorden van de huidige manager inde toekomst verruild zou moeten worden voor een stek veel dichter bij het vuur. Alleen, in de praktijk liep het allemaal weer anders. Inplaats van op te schuiven kieperde het talent aan het eind van het vorig seizoen pardoes van boord slechts getroost met de wetenschap dat tegen iemand van overzee door een eenvoudige Hollander nu eenmaal niet op te roeien valt. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1980 I5e klap kwam desondanks hard aan omdat hij enerzijds in de ver onderstelling verkeerde - in dachtig de woorden van Blom - dat zijn tijd bij Parker nog moest komen en hij anderzijds geen kant meer op kon omdat de me dedeling van Han Wallaart dat het niet meer hoefde rijkelijk laat werd gedaan. De meeste eredivi sieclubs waren volgeboekt waar op hij zich aanmeldde bij het enig redelijke alternatief, Leiden Trot ters, de volgboot achter de super tanker. Gezien de stage die hij bij Plaat en consorten had gelopen moest die overgang naar de eer ste divisie soepeitjes geschieden. Maar alweer zat het tegen. Te leurgesteld in zijn hoge verwach tingen sprong hij na een maand nu zelf maar in het diepe waar hij tot op heden in ronddobbert. Al hoewel, er is een reddingsboei uitgegooid. Het in nood verke rende BOB wil hem graag inlij ven. En Joost Cornelissens wil best terug naar de eredivisie ook al weet hij dat de situatie er in Oud Beijerland nou niet bepaald rooskleurig uitziet. LEIDEN - Wat goed is komt snel. Een lijfspreuk van Rob Schou ten, trainer bij de Zijl/LGB. De waterpolocoach schroomde zo'n vier jaar geleden niet om een handvol talentvolle jongeren het hoofdklassewater in te sturen met de opdracht: "laat maar eens zien wat je kunt". Schouten kan op dit moment tevreden terug blikken. Zijn beslissing was juist geweest, want door de niet gerin ge inbreng van de jeugd is de Leidse waterpoloploeg uitge groeid naar nationaal topniveau. Martin Vreeburg is een exponent van die nieuwe generatie. Al op 16-jarige leeftijd maakte hij z'n opwachting in de hoofdmacht. Nu, op z'n twintigste, is de scho lier een belangrijke schakel in de roodwitte ketting, die momenteel als een geolied geheel door de na tionale hoofdklasse fietst. Top clubs VZC/Ritmeester, Zian/VC en HZC/De Robben hebben er een concurrent bij, nu deze com petitie tegen die verenigingen aansprekende resultaten werden genoteerd. Alleen AZC moet nog in het prestatiekastje worden op geborgen. Vanavond kan Vree burg met z'n ploeg de Leidse volwassenheid aantonen door de Alphense opponent met een ne derlaag te confronteren. "Want", weet Martin Vreeburg, "we zijn voor niemand bang. We laten ons niet meer gek maken, zoals in het verleden is gebeurd. De wed strijd tegen de Robben heeft dat toch wel bewezen. De. scheids rechters namen toen dubieuze beslissingen maar we zijn ge woon doorgegaan, terwijl we vroeger het bijltje erbij neer had den gegooid. We zijn volwassen en vooral completer geworden". Rob Schouten heeft daarvoor wel vier seizoenen lang moeten ploe teren om alle plooien glad te strijken. Dit seizoen lijkt hij dan eindelijk het laken zonder kreu- Wielercomité Leiden grijpt naast "NK" WOERDEN - Het Leids wieler comité is er niet in geslaagd de nationale wielerkam pioenschappen op de weg te "bemachtigen". De titelstrijd voor 1981 werd door de Ko ninklijke Nederlandse Wieier Unie opnieuw toegewezen aan de stichting prof wieler- promotion, die ook in de voorgaande vijf jaren organi sator was. De strijd om de wegtiteld voor beroepsrenners, amateurs en dames zullen dus weer in het Zuidlimnurgse Geulle plaatsvinden waar dit keer op 20 en 21 juni wordt gereden. Het Leids wielercomité (onder aanvoering van Joop Rietho ven) had zich kandidaat ge steld om de kampioenschap pen te organiseren op het au tocircuit van Zandvoort. De KNWU koos echter voor het parkoers in Geulle. Vrijage Maar eerst nog even terug in de tijd. Waarom was die vrjjage tussen Joost Cornelissens en Leiden Trotters zo van korte duur, waar om liep die toch voor de hand lig gende liefde zo falikant uit de hand "Omdat", zo start de der dejaars student aan de sociale academie, "mij heel snel duide lijk werd dat ik totaal niet bij die jongens paste. Iets dat mij ook bitter tegenviel, want ik had ge dacht daar erg leuk te kunnen ballen. Dat is, en dat was ook al zo bij Parker, mijn enige motivatie: na de studie plezierig bezig zijn, lekker met z'n allen werken voor hetzelfde doel. Maar wat dat aan gaat botsten de meningen vrij spoedig. Zij vonden dat ik me eerst maar eens moest bewijzen en zo'n uitgangspunt alleen al vind ik waardeloos. Je bent met tien man en iedereen is gelijk. Ik wil met vrienden spelen en niet met mensen die continu wat te zeuren hebben. Dat geklets ach teraf beviel met totaal niet. Nee, ik had vlot in de gaten dat ik niet kels te hebben. Vreeburg: "Schouten heeft ons aan het be gin van het seizoen de opdracht gegeven behoudend te gaan spe len. Geen onbezonnen acties meer, het balletje op belangrijke momenten rondspelen. Tijdens het bekertoernooi hadden we dat in dat groepje thuishoorde. Het was voor mij dan ook zeer ge makkelijk om er mee op te hou den". De terugtocht werd alleen maar versneld door de komst van de inmiddels ook al weer vertrok ken coach Leo van Knijff. "Een man", vervolgt Cornelissens, "waar ik helemaal niet mee overweg kon. Ik had bij Blom veel geleerd en bruiste van ver langen om dat in de praktijk te brengen. Van Knijff evenwel gaf van meet af aan de voorkeur aan de jongens van vorig jaar. Ene Paul van Weeren, John Dawson en ik moesten ons eerst maar eens bewijzen; daar heb je het weer. Wij mochten steeds vlak voor de pauze of een paar minu ten voor tijd opdraven waardoor je nimmer in je spel kwam. Ik baalde daarvan en liet het er niet bij zitten. Zei gewoon tegen Van Knijff dat hij op de verkeerde manier bezig was. Iets dat hij me natuurlijk niet in dank afnam met als gevolg dat hij me nog langer op de bank liet. Die man snapte er waarlijk niets van. Stonden we bijvoorbeeld vijf minuten voor spelletje nog niet goed onder de knie, want we werden genade loos afgedroogd. Nu gaat het een stuk beter. Tegen de Robben hebben we in totaal 13 maal op doel geschoten. Tien doelpunten zijn er uit voort gekomen. Die cij fers maken toch duidelijk dat er SPORT tijd zeven punten achter. Vroeg hij een time-out en zei: 'geeft niks jongens als we verliezen, volgen de keer pakken we ze.' Dat slaat toch helemaal nergens op. Laat ik er maar over ophouden, want ik heb er mijn buik van vol." Toch nog één ding. Cornelissens werd door zijn teammaten behal ve een gebrek aan zelfkritiek ook slecht spel verweten en dat was eigenlijk niet ten onrechte. Hij: "Inderdaad, ik speelde niet erg best. Maar wat wil je Ik liep daar met de grootst mogelijke tegen zin rond en in een dergelijke am biance kan je onmogelijk goed presteren. Ik basketbal puur voor mijn plezier. Heb mijn handen vol aan mijn studie en aan de sta ge die ik momenteel in het dien stencentrum Noord loop en wil daarnaast plezierig ontspannen. Dat moet toch kunnen Nou het kon niet. Op de training flikten ze allerlei geintjes. Ik moet daar om lachen. Maar ik doe er niet meer aan mee. Bij Blom ging het er op de training ook keihard aan toe. Maar wel fair, want iedereen be greep datje het met tien man toch moest maken. Bij Leiden Trot ters werd meer gekletst dan ge bald." Hoofdstuk Het moge duidelijk zijn: voor Joost Cornelissens is dit hoofdstuk af gesloten, sterker nog wat hem be treft heeft hij het niet eens gele zen. Hij concentreert zich nu ge heel op de nieuwe uitdaging: spelen voor het in ernstige moei lijkheden geraakte BOB. Vanaf 1 met meer overleg wordt ge speeld". Die veranderde spelopvatting heeft er inmiddels ook toe geleid, dat uit man meer situaties regelmatig het volste rendement wordt ge plukt. Waar in het verleden te ge haast werd gehandeld, wordt nu januari is hij speelgerechtigd en na een maand van bezinning is Cornelissens inmiddels weer keihard aan het trainen geslagen. Om de dag een duurloop van ze ven kilometer en flink wat kracht\yerk moet de conditie op vijzelen terwijl hij vanaf 1 de cember in Oud Beijerland het richtingsgevoel poogt te hervin den. Hij: "Aanvankelijk wilde ik bij Luba gaan ballen, maar toen ik via Frans van Egmond het seintje van BOB opving heb ik me snel bedacht. Die mensen willen me graag hebben, stonden zeer positief tegenover mijn komst. Dat is een prettig uit gangspunt. Ze houden rekening met mijn stage en ik krijg een au tokostenvergoeding. Dat het een verliezend team is kan me niets schelen, als ik maar met plezier kan spelen. Het zijn, vanaf 1 ja nuari. maar twaalf wedstrijden, maar het is in elk geval wat. En in de eredivisie." geduldig naar de vrije man ge zocht. Vroeger heette in zo'n si tuatie Stan van Belkum het eind station; nu heeft praktisch iedere Leidenaar het vermogen om het vijandelijke net te laten bollen. "Ook ik pik nu regelmatig een goaltje mee", glimlacht Martin Vreeburg. "Een duidelijk bewijs Wie. in het kader van de hulp aan het nog puntloze BOB, straks ook in Oud Beijerland opdagen (de namen van Phil Filer en Peter Paulides circuleren hardnekkig) weet Cornelissens niet, wél be treurd hij het dat Wim Bensschop na alle perikelen rond zijn ver eniging de schoenen in de kast heeft gezet. "Ik heb hem nog nooit gesproken, maar heb wei begrepen dat hij er om ons mee is gekapt. Dat vind ik jammer, ik ben zelf ook een clubman. Die verhalen over competitieverval sing zie ik niet zitten. Als we aan het begin van het seizoen waren gekomen had er geen haan naar gekraaid, nu we na de winterstop gaan beginnen is dat opeens fout. En er komen toch geen super- Amerikanen. Gewoon een paar jongens die de zaak completeren. Die daar lekker een balletje gaan gooien. Daar is toch niets ver keerds aan...?" AD VAN KAAM dat we een complete ploeg heb ben. Stan werd in het verleden veel te vaak in het spel betrok ken. We leden er allemaal onder wanneer hij een slechte dag had. Nu kan iedereen doelpunten ma ken. Stan is natuurlijk nog steeds de beste man. Hij ligt altijd daar waar hij moet liggen en scoort veel met die lange armen van 'm De blonde international vervult vanavond een belangrijke rol in het gevecht AZC-Zijl/LGB. De strijd in Alphen is voorlopig de laatste krachttoer van de Leidse brigade, want na vanavond wach ten een hele rits 'zwakke broe ders' als tegenstanders. Zoals buur LZ'86 bijvoorbeeld, waar volgens Vreeburg de gezelligheid meer voorop staat dan de presta tie. "Niet dat wij geen plezier hebben", verduidelijkt hij, "maar op een feestje voel ik me altijd veel prettiger met een overwin ning op zak. Bij de Zijl is alles meer op de prestatie gericht" Een instelling die noodzakelijk is om AZC de punten afhandig te maken. "Die wedstrijden bren gen altijd een hele speciale span ning met zich mee", vertelt Vree burg. "Er is veel rivaliteit tussen de verenigingen, waardoor zo'n duel een andere lading met zich meekrijgt. Maar het water is overal even nat en we hebben ge lijke kansen. Ton Buunk? Een topspeler uiteraard maar niet echt gevaarlijk. Gaat zich pas met de aanval bemoeien als AZC ach ter staat. Dan gooit-ie z'n trucen doos open en kan hij wel eens voor een doelpuntje zorgen. We gaan gewoon op de press spelen en moeten de punten pakken. Dan blijven we namelijk lekker aan kop meedraaien en houden we zicht op de titel. Conditioneel zijn we beresterk. De Zijl/LGB zal vanavond bewijzen geen een dagsvlieg te zijn". ROB ONDERWATER Verrassend verlies van schaakteam LA VALETTA - Na de winst op België (2,5-1,5) hebben de Nederlandse heren in de tweede ronde van de schaak olympiade in La Valetta, de hoofdstad van Malta, gisteren een onverwachte nederlaag geleden tegen Denemarken: 1.5-2.5 Timman, Sosonko en Ree speelden remise en net als in de eerste ronde tegen België ging de partij aan het vierde en laatste berd voor Nederland verloren. Was het tegen de Belgen John van der Wiel, die te veel risico nam. Dit keer capituleerde oud-na tionaal kampioen Gert Ligte- rink tegen Hansen. Met vier punten bezet Nederland nu wn ner teleurstellende plaats in de middenmoot. De dames deden het beter door opnieuw een overwinning te behalen. Na een 3-0 zege op Japan werd het nu 2,5-0,5 te gen Wales, waardoor in zes partijen pas een remise moest worden toegestaan. PAGINA 13 LEIDEN - In de eerste klasse van de volleybalcompetitie blijven bij de heren de beide koplopers RVV en DAC onvermoeid win nen. Dit keer waren SKC en LUSV-2 het slachtoffer. Bij de dames één koploper. Gemini-3. De heren van DAC hadden het in de eerste twee sets tegen LUSV-2 erg gemakkelijk. Het spelverde- len en de pass waren bij de stu denten zo slecht verzorgd, dat DAC zich heerlijk kon uitleven. Met weer Hans Schimmel als bes te aanvaller werd het 4-15 en 6-15. Toen pas arriveerde spelverdeler Kees Lagerwaard bij LUSV en zün meespelen betekende een grote stimulans. LUSV kwam in de derde set zelfs voor op 14-13, maar de DAC aanval bleef toch te sterk (14-16). Leyton-2 en Orion moesten even wennen aan de arbitrage. Er werd nl. zo sterk op techniek gefloten, dat diverse aanvallen al vroegtij dig sneuvelden. Daardoor ont stond er nogal eens een wisselend spelbeeld. Zo nam Leython een 1-7 voorsprong, die daarna weer even snel werd omgezet in een 13-9 achterstand. Daarna maakte Orion weer de meeste technische fouten, dus won Leython (14-16). In de tweede set bleek de Orion- aanval sterker (15-9), maar daarna waren de zaken weer omge draaid. (7-15). In de beslissende vierde set kwam Leython fors achter, maar een sterke mentali teit bracht hen toch weer op set- point: 14-15. Orion serveerde ech ter dermate scherp, dat het Ley thon de kans op een goede pass ontnam. Via 17-15 werd het 2-2. Gemini-3 speelde zijn beste wed strijd tot nu toe. Tegen Donar-2 wist het zelfs één set te winnen, maar uiteraard was dit niet vol doende voor winst. Daardoor won Donar met 12-15.17-15.15-12 en 8-15 met 1-3. In de derde set speelde Gemini kollektief erg goed en kwam ook de aanval er goed uit. LUSV-3 was in de uitwedstrijd te gen DAC-2 te ongeconcentreerd en speelde met te weinig inzet om aanspraak op een punt te maken. Alleen Paul Kuyt behaalde een voldoende. DAC-2 won via 15-8. 15-8 en 15-9 met 3-0. RVV ging hard te keer tegen SKC. Het late aanvangstijdstip en de zeer korte inspeeltijd hadden duidelijk irritatie opgewekt. Het gevolg werd al snel duidelijk. In drie kwartier werd SKC met als basis een snelle serve, waardoor men geen goede aanval kon op zetten. van het veld geveegd. WVC overrompelde NOVO-2 in de eerste set volkomen (15-4). Daar na werd het echter toch erg moeilijk voor WVC NOVO bleef keurig bij en na 14-14 drukte NOVO zelfs door naar winst (14-16). In de derde set was WVC toch weer sterker (15-11), maar in de laatste set moest toch nog een 10-14 weggewerkt worden voor dat het 100 man sterke publiek de 3-1 winst kon begroeten (17-15). Het was een technisch hoog staand duel dat voortreffelijk werd gefloten door de heer Bos boom. Bij de dames is er in feite maar één ploeg die de toon aangeeft en dat is nog steeds Gemini-3. Tegen het toch geroutineerde NOVO-3 werd het echter een slome wed strijd, omdat de Noordwijkse dames te weinig tegenstand kon den bieden. Onder aanvoering van Anneke Martijn werd NOVO simpel met 3-0 opzij gezet (15-5, 15-8 en 15-9). Leython-2 speelde tegen S'70 bar slecht. Wellicht kon als excuus worden aangevoerd dat 3 speel sters min of meer geblesseerd in het veld stonden, maar ook de overigen toonden vormverlies. Daardoor kon S'70 met een uit stekende Alie Oudshoorn nog vrij eenvoudig deze wedstrijd Ridderveld gaat steeds beter draai en. Tegen Orion werd het en thousiasme opnieuw beloond. Orion's achterveld was dit keer erg matig georganiseerd en Rid derveld profiteerde hier gretig van. Met 15-11, 15-11 en 15-10 werd het 3-0 voor Ridderveld. Leython-3 moest met enige inval sters proheren het ongeslagen DAC-2 te bestrijden. Dit gelukte slechts ten dele. Wel won het ver diend de eerste set met 15-10 door goed werk van Anneke Don, maar daarna zakte men te ver weg. Zelfs een 11-6 voorsprong in de derde set bleek niet voldoende want DAC won de volgende sets m. t 7-15. 11-15 en 10-15 Blok nam tegen In Up Go een 0-8 voorsprong door uitgekiend ser veren. Dit vond In Up Go te veel en men liet de set voor wat die was: 5-15. Met nieuwe moed en stukken beter spel nam men daarna een 13-6 voorsprong. Blok kwam langzaam terug tot zelfs 13-13. Toen won de gelukkigste en dat was Blok. In de derde set nam In Up Go door goed spel van Petra Regoor een voorsprong, die niet meer uit handen werd gege ven: 15-10. De vierde Bat wen! echter een anti-climax van beide zijden. Slecht spel en veel fouten brachten de winst echter bij Blok (9-15), dat aldus met 1-3 won. Leyton-4 speelde eindelijk eeuw zoals men dat vroeger gewend w as b gen VC1Mi i hai de aan vallen en scherpe serves werd VCL eigenlijk v an het vr ld ge veegd Wellicht was het A It, dat er nu een coach (John Nielsen) aanwezig was, de stimulerende factor, want na 15-6 en 15-4 was het Elise Kanten die na 5-5 de winnende 15-5 deed aantekenen en de eerste 3-0 winst BUENOS AIRES (GPD) - Bondscoach Cesar Luis Me notti van Argentinië en de voorzitter van de Argentijnse voetbalbond, Julio Gronda- na, zullen deze week nog naar Europa reizen om te trachten enkele spelers in buitenland se dienst bij hun clubs los te weken voor het Mini-WK. dat van 30 december tot en met 10 januari in Uruguay wordt ge speeld. Menotti en Grondana zullen wat betreft bij Bertoni. die voor het Italiaanse Fiorentina uitkomt, niet voor moeilijk heden komen te staan. Het Italiaanse nationale elftal neemi namelijk ook deel aan de zogenaamde „Mundialito" in Uruguay en gedurende die periode ligt de competitie vanzelfsprekend stil in Ita lië. Daarentegen kan de selectie van Ardiles (Tottenham Hot spur) en Kempes (Valencia) wel voor problemen zorgen. Zowel de Engelse als de Spaanse competitie draait gedurende het Mini-WK ge woon door en verwacht kan worden dat Tottenham Hot spur en Valencia de beide Ar gentijnen liever niet wil af staan aan de nationale ploeg vooreen nietoffcieel toernooi als dat in Uruguay. PARIJS (ANP) - De organisatie van constructeurs van For mule-I wagens heeft gisteren voorstellen gedaan om tot overeenstemming te komen met de internationale auto sport federatie (FISA) in het conflict dat het komende sei zoen bedreigt. Wanneer beide organisaties niet tot overeenstemming komen, zullen er in het nieuwe sei zoen twee wereldkampioen schappen in de Formule-I worden gehouden. Bern ie Eeclestone. voorzitter van de constructeurs organi satie FOCA. zei gisteren: "Wanneer de FISA onze voor stellen aanvaardt, zal er vol gend seizoen slechts één kampioenschap zijn. Wij nebben grote concessies ge daan, maar wij zijn er eigen lijk van overtuigd dat de FI SA geen compromis wil." Het compromis van de FOCA houdt het instellen van een Formule-I commissie in, die zou vallen onder de regels van de FISA De FOCA SDU ook bereid zijn de eis tot het handhaven van de "schorten" aan de zijkanten van de wa gens (het grote strijdpunt tus sen beide organisaties) te la ten vallen met ingang van de eerste grote prijs in Europa, in De punten die de FOCA naar voren bracht, komen erg dicht bij voorstellen die een week eerder zijn gedaan door Jean-Marie, Balestre, de voorzitter van de FISA. Martin Vreeburg over 'volwassen' Zijl/LGB Martin Vreeburg, op de voorgrond in strijd om de bal met Hilversummer De Jong: "Zijl/LGB is geen eendagsvlieg"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13