Commissie wil commercie rond de Spelen Zó verschrikkelijk subtiel speelt Nederland niet L.F.C. - H.B.S. U.VS.-NEPTUNUS Afkeer over plan tot splitsing van "dorp" \TERDAG 22 NOVEMBER 1980 SPORT PAGINA 11 Al kijkend naar België-Neder- land, natuurlijk via de televi siewant dan zie je zo'n wed strijd veel beter dan vanaf de tribunezoals dit keer over duidelijk uit het commentaar van Kees Jansma bleekmerk te ik tot mijn verbazing dat ik tot het laatste fluitsignaal van de scheidsrechter bleef hopen dat Nederland gelijk zou maken. Wat was dal voor een atavistisch gevoel? Wat was dat voor een gevoel van erfelijke terugslag, bedoel ik. Ik hield toch helemaal niet van die Nederlanders die daar liepen te voetballen? Ik voelde toch geen enkele sym pathie voor die vooruitgesto ken stormrambenen van die Hovenkampdie Peters en die ene of andere Kerkhof? Die waren toch helemaal mijn pakkie-an niet? IK wou toch eigenlijk veel liever vriendjes zijn van die roodhemden. die ook wel eens iemand tegen de vlakte schopten, en die er zelfs in slaagden twee van onze spelers voorgoed van het veld te werken, waarbij één keer (por in zij van Pier Tol) meer dan expres? loewel die commercie vooral bij de Spelen van München Mon treal en Moskou reeds als sluik reclame binnensloop heeft de olympische beweging zich altijd op ethische en amateuristische gronden heftig verzet tegen in vloeden van sponsoring. Tijdens het congres van de European Na tional Olympic Committies in Londen werd echter het voorstel gelanceerd een gezamenlijke Eu ropese club van sponsors te vor men waardoor de verschillende nationale olympische comités zoveel inkomsten krijgen dat ze zichzelf grotendeels kunnen be druipen. Anders gezegd: dat deze nationale comités niet langer voornamelijk afhankelijk zijn van regeringsteun. De ENOC wil hiervoor zelfs een groot interna tionaal reclamebureau inscha kelen. iet voorstel werd gelanceerd door dr. Peter Ritter, voorzitter van de werkgroep Marketing van de ENOC. De kogel is overigens nog lang niet door de kerk, want het verregaand en ingrijpend voor stel sloeg in als een bom bij de afgevaardigden van de Europese nationale comités die in theorie amateurisme en afkeer van commercie zo hoog in hun vaan del hebben geschreven. Het voorstel van de werkgroep Marketing houdt onder meer in dat de nationale comités (of gro tere overkoepelende olympische organisaties) zelf de televisie rechten gaan verkopen van alle grote evenementen die met de Spelen hebben te maken (dus bijvoorbeeld van de zogenaamde Prè-Olympics). Verder zal er in ieder land een „commerciële ex ploitatie van een NOC-mascotte" moeten komen. lOok wordt voorgesteld een zoge- naamde „super-sportstarcompe- titie" op te zetten waarbij ieder nationaal comité een topsporter j (en bij voorkeur een olympische medaillewinnaar) aan de start j brengt. Peter Ritter voegde er opmerkelijk genoeg zelfs aan toe. „Hierbij kan worden overwogen of het evenement meer show dan sport is". Ook de tv-rechten en de reclame-opbrengst en van deze super-sportstarcompetitie moe ten in de gezamenlijke pot vloeien. j Zelfs de „promotie van professio nele wedstrijden" (Peter Ritter noemde in dit verband tennis) zouden door de NOC's aange- i wend kunnen worden voorde ge- zamenlijke financiële pot. Maar dr. Ritter, een zakenman uit Liechtenstein, had nog meer suggesties achter de hand: „Een Europese tv-sportshow met hoogtepunten uit verschillende Europese landen" en verden „Video-cassettes van olympische sportgebeurtenissen uit het ver leden, gecombineerd met recla- me-boodscKappert". Peter Ritter somde verder nog als mogelijkheden op: sportreizen, j die speciaal aantrekkelijk ge maakt kunnen worden door de deelneming van topsporters. Ook ziet hij inkomsten uit een olym- Ja. maar bij die oranjehemden (shirtreclame mag dus niet van mevrouw Gardeniers, maar dat die houwdegens nog wel steeds in ons koninklijke oranje mogen blijven spelen valt me honderd procent mee van Beatrix!), ging het alle maal nog een tikkeltje grover, onbeheerster, rancuneuzer, de opzet leek aldoor net iets bozer dan de opzet bij de Belgen. Bovendien zijn wij er, zoals gebruikelijk de laatste tien jaar, weer mee begonnen, zo dat ik hel bekende gevoel van plaatsvervangende schaamte al gauw niet langer kon on derdrukken. Ik was blij dat ik thuis zat. in de beslotenheid van de huiskamer, en dat ik niet, herkenbaar als Ollan- der,op de perstribune zat. Uitzondering Laat ik ook een paar uitzonde ringen maken. Weliswaar stompte Pim Doesburg de bal een paar keer, maar dat deed hij niet om de bal pijn te doen. Ruud Krol speelde een uitste kende wedstrijd zonder dat hij zich aan excessen schuldig pische loterij, olympische munt stukken en medailles en olympi sche postzegels als mogelijkhe den. Tenslotte zouden de NOC's moeten deelnemen in reisbu reaus, die speciaal trips naar olympische evenementen orga niseren waarbij dan ook een deel van de toegangsbewijzen naar de NOC'S zouden vloeien. Natuurlijk is Peter Ritter (en met hem de hele werkgroep Marke ting) realist genoeg om enkele bijzondere problemen te signale ren. Zo noemde hij het een uitda ging om een groot internationaal reclamebureau te vinden dat de immense problemen van een zo gecompliceerd project kan op lossen. Ook wilde hij „enige twij fel" niet uitsluiten of het inder daad mogelijk is een club van Eu ropese sponsors te realiseren en als grootste vraagteken noemde hij: „Zal het mogelijk zijn om be drijven of instellingen als spon sor in de Oostbloklanden te vin den". Het voorstel is zonder twijfel zo in grijpend en zo delicaat voor de pure olympische beweging, dat het werkstuk van de commissie Ritter vooralsnog min of meer als een discussie-nota gezien moet worden. De afgevaardigden van de verschillende Europese olym pische comités kregen het rap port van de werkgroep Marketing pas tijdens de zitting van gisteren onder ogen en werden dan ook duidelijk overvallen door deze voorstellen. Maar het optimisme dat Peter Rit- maakte, en datzelfde gold in feite voor Ernie Brandts. Pier Tol en Wijnstekers kwamen niet eens aan kwaadaardig heden toe, en bij Simon Ta- hamata betrof het een paar kleinigheidjes, „perongeluk jes" zal ik maar zeggen. Kees Kist deed eigenlijk ook geen vlieg kwaad, laat staan het doel, de bal of een tegenstan der. Maar de overigen wilden er nog wel eens keihard ingaan, de tegenstander in diens gezicht grijpen alsof hel een sinaas appel was die uitgeperst moest worden (Kees Jansma zag daar geen kwade opzet in maar hij bedoelde de daarop volgende struikeling van Willy van de Kerkhof en zijn tegenstander), en met het ge strekte been ingaan als de bal inmiddels al foetsie was. Van tweeën of je doel zoiets met de opzet het been van die te genstander doormidden te breken, of je timed zo slecht dat je niet in het Nederlands elftal thuis hoort. Tol mijn verbazing behoorde ook Jan Peters een paar keer tot deze boosdoeners, hij kreeg ter en zijn werkgroep uitstraalt is in ieder geval groot. Zo stelde Rit ter: „De kracht van de Europese olympische comités inzake spon soring van evenementen door bedrijven, instellingen of tv is bijzonder groot. Of de inkomsten fors genoeg zijn om alle uitgaven van alle olympische comités te betalen is natuurlijk niet zeker, maar ik acht die kans toch zeer reëel". De afgevaardigden namen niette min een afwachtende en soms zelfs afkerende houding aan. Sir Dennis Follows, de president van het Engelse olympische comité, zei in een eerste opwelling zelfs: „Deze voorstellen zijn dagdro men. Het lijkt me welhaast on mogelijk dat een internationaal reclamebureau dit immense project kan cordiperen". Van Maar van de andere Europese landen kwam er vooralsnog geen reactie. Niettemin bleef Peter Ritter blakend van optimisme achter zijn voorstellen staan en van de baan zijn ze zeker nog niet. ENOC-voorzitter Bo Bengtson (Zweden) stelde voor dat alle na tionale comités de gelegenheid moeten krijgen het rapport diep gaand te bestuderen en dat tij dens het volgend congres van de ze Europese sectie (in april vol gendjaar) een beslissing zal wor den genomen. Peter Ritter ten slotte: „In ieder geval moeten we de knoop doorhakken vóór het IOC-congres dat volgend jaar september in Baden-Baden zal worden gehouden" Jantje Peters er een keer terecht de gele kaart voor. Iemand met zijn technisch en taktisch inzicht (ik vond hem de beste speler van het veld, gedurfd ma noeuvrerend op het midden veld, gedurfd passend tussen tegenstayiders door naar vrij Nagoya nu officieel kandidaat TOKIO - De Japanse regering heeft gisteren de stad Nagoya officieel toestemming verleend zich kan didaat te stellen voor de Olympi sche Zomerspelen van 1988. De organisatie-kosten van dat eve nement worden geschat op acht miljard gulden. Masao Yamamoto, de burgemees ter van Nagoya zal zich zondag naar het Zwitserse Lausanne be geven om daar zijn stad officieel kandidaat te stellen bij het inter nationaal Olympisch comité. De Australische stad Melbourne is reeds kandidaat. Men verwacht dat het I. O. C. tijdens de bijeen komst in Baden Baden van sep tember volgend jaar zal beslissen over de toewijzing van de organi satie. sprintende medespelers), zou het verre beneden zijn waar digheid moeten achten van die beenbrekende tackles uit te voeren. Hij is geen Nees- kens, hij is een Netzer, en zou zich daarnaar moeten gedra gen. Tussendoortje Even een tussendoortje. In het wedstrijdverslag van een der kranten las ik de intrigerende zich: „Kist sjokte moedeloos voort en de beste kans voor Krom cumsuis ontstond via Vandereyken, die met een lob bijna Pfaff passeerde" Dat beeld van Kist, die met ge bogen hoofd en kromme rug moedeloos voortsjokte zag ik helemaal voor me, maar ik werd toch wat verrast door die plotselingen overgang naar „Krom cumsuis". Krom en de zijnen. Als Van Hane- gem had meegespeeld had ik het wel begrepen: Krom is de Kromme, maar om Kist, om dat hij een beetje het hoofd liet hangen, meteen met Krom aan te duiden vond ik wat overdreven. Ik ging nog even LONDEN (GPD) - Vervuld van af keer zijn de Europese olympi sche comités over het plan van de Amerikaanse organisatoren van de Zomerspelen van 1984 in Los Angeles om het olympisch dorp in tweeën te splitsen. Dat zou de taak van de delegatieleidingen van de verschillende nationale comités aanzienlijk bemoeilij ken. Voor de in Londen verzamelde Eu ropese comits weegt echter nog zwaarder dat door een splitsing van het olympisch dorp de be geerde verbroedering en vriend- de opstelling na, en toen wist ik het opeens! Het was een zet fout, er had Krol moeten staan. Als er Trol, Prol of Grol had gestaan had ik het meteen begrepen, maar bij Krom tastte ik aanvankelijk volko men in het duister... AZ-concept Ik snap overigens nog steeds niet waarom Zwartkruis het zogeheten AZ-concept dat te gen Allemania Aachen werd toegepast heeft losgelaten. Nooit wint-ie met zijn elftal, en toen won-ie eens een keer en toen was het nog niet goed! Het AZ-concept, heb ik gele zen. was tot mislukken ge doemd omdat Kristen Ny- gaard te Deens was om in het Nederlands elftal te spelen. En met hem valt of staat het AZ- concept. Is die Nygaard wer kelijk zo dominant, is hij wer kelijk de grote spelbepaler bij AZ? Ik heb helaas geen verstand van voetbal, maar de experts van het weekblad Voetbal Inter national wel. Die stellen elke week aan de hand van rap schap tussen de landen in het ge drang zal komen. Het Ameri kaanse plan houdt onder meer in de sportlieden onder te brengen in twee universiteiten in Los An geles, die op 25 mijl afstand van elkaar liggen. Dat alles veroor zaakte veel kritiek tijdens het congres in Londen. De Oostduitse woordvoerder Gun- ther Heinze stelde het zelfs als absolute voorwaarde dat alle sportlieden en officials in een dorp worden ondergebracht: „Elke andere oplossing staat een onderlinge vriendschap in de weg". portcijfers het Elftal van de Week op. En wat blijkt? Ik heb twaalf elftallen van de week bestudeerd, en geconstateerd dat Kristen Nygaard maar 3 van de 12 keer was opgesteld. De andere keren werd hij, al thans in de ogen van de ex perts van Voetbal Internatio nal, overvleugeld door René van der Gijp, Quaars, Van Hanegem, twee maal Valke, twee maal Lerby en twee maal Vijfeyken. Toch kun je niet zeggen dat AZ'67 in die twaalf competi tiewedstrijden zo onopval lend geacteerd heeft dat het onvermijdelijk was dat Ny gaard. helaas helaas, een beetje onzichtbaar bleef onder die grauwsluier. Ik vind het, met alle respect voor Ny gaard, dan ook een beetje mallotig om ervan uit te gaan dat hel Nederlands elftal, overlopend van deAZ-spelers, een bepaald concept niet kan spelen omdat die ene Deen er niet bij is. Zo verschrikkelijk subtiel wordt het voetbal door Nederland toch echt niet ge speeld, dacht ik... NICO SCHEEPMAKER WASHINGTON DIPLOMATS: OPHEFFING ZEER NABU WASHINGTON (GPD) De Washington Diplotmats, de club van Johan en Wim Jan sen houdt maandagavond om zes uur Nederlandse tijd op te bestaan, tenzij voordien nog een koper kan worden ge vonden voor de ploeg. De eigenaar van de Diplomats, de Madison Square Garden Corporation, heeft in twee jaar tijd een verlies geleden van zes miljoen dollar (13 miljoen gulden). De Dips ma ken momenteel een toernee in Japan en komen dinsdag naar de Amerikaanse hoofd stad terug, vermoedelijk als een groep werklozen. Johan Cruijffis de enige van de 24 spelers die niet tijdens de komende vergadering van de Amerikaanse voetbalbond bij opbod aan de andere clubs kan worden verkocht. Hij wordt per 1 december eigen dom van de Cosmos, tenzij een andere club bereid is op voorhand 400.000 dollar neer te tellen: de prijs waarvoor Cosmos bereid is hem te laten gaan. De Newyorkse club, kampioen van de Amerikaanse liga, waarin ook Canadese clubs meespelen, zal Cruijff zelf vermoedelijk niet opstellen. Cosmos wordt namelijk ge tramd door de Westduitser Hennes Weisweiler, die na een conflict met Cruijff bij de Spaanse club Barcelona als oefenmeester moest vertrek ken. In de afgelopen weken zijn hardnekkige pogingen ge daan om voetbal voor de Amerikaanse hoofstad te be houden, maar geen van de uiteenlopende groepen geld schieters bleek uiteindelijk bereid veel geld te stoppen in een ploeg, die niet alleen ui terst matig voetbalt (en daar om weinig geld kan bijver dienen in de wedstrijden om het kampioenschap), maar ook afbetaling vereist van eerdere verliezen. De mana gervan de Diplomats, die zeer betrokken was bij de onder handelingen, heeft zich dezer dagen teruggetrokken en krijgt nu een baan bij een honkbalplocg in het Califor- nische Oakland. Bij gebrek aan een koper voor de ploeg, die door de Madison Square Garden-organisatie wordt afgestoten, moet de spcelvergunning bij de voet balbond worden ingeleverd. Dit behoeft niet noodzakelij kerwijs te betekenen dat Washington van voetbal ver stoken blijft, maar op een veel lager niveau en met veel min der middelen zal men meteen nieuwe ploeg van voren af aan moeten beginnen. De Amerikaanse voetbalbond is nogal onthutst over de aan staande opheffing van de Di plomats, die één van de vijf sterkste organisaties in de VS hadden opgebouwd dank zij de enorme sommen geld die de eigenaars hebben besteed in hun pogingen de club tot een kandidaat voor het kam pioenschap te maken. Madi son Square Garden wil elk bod aanvaarden dat hoger is dan de 913.000 dollar die nog moeten worden betaald van de 1.1 miljoen dollar waar voor de Diplomats twee jaar geleden werd overgenomen. (ADVERTENTIE) VENZON HUISVENTILATIE ZONDAG 23 NOVEMBER 14.00 UUR BOSHUIZERKADE - LEIDEN Sportcomplex Zondag a s "Kikkerpolder Vj aanvang 14.30 uur Deze advertentie is aangeboden door Dames- en kindermode DE WIT Vijf Meiplein - Leiden 2DV£TR IS NOC: Nlic T KAO DU 6 NAME LIJK PRECIES WAT IK WIL KJK MAAR- NAAR MN T£CWSC"£~ £A/ TACT/- kjarry- M'VO- TCP Sponsoring binnen Olympische poorten? LONDEN (GPD) - Het is bijna even opzienbarend als tegenstrijdig: de ENOC (de organisatie van Europese nationale olympische comités) wil de sponsoring en dus de commercie binnen de olympische poorten halen. Johan Cruijff: per 1 december "bezit" van Cosmos

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11