Motie van afkeuring tegen wethouder Fase Milieu stiefkind van gemeentelijk beleid Pessimisme over komst meer kantoren in Leiden Gastkolom Steun VVD voor Fase Goekoop niet te vermurwen Begroting Leiden '81 PSP: namen krakers niet meer doorgeven "BEZWAREN TEGEN PLAN NOORDVEST ONGEGROND" Ook afkeuring over emancipatiebeleid Alleen Fase en Brands zorgen voor opwinding'J LEIDEN - Er was één spreker die gisteravond het beleid van wethouder Fase (economi sche zaken) door dik en dun verdedigde: partijgenoot Van Duijn. Over de late bevalling van het economische be leidsplan, zei hij: "Kwaliteit gaat boven snelheid. Onze waardering". Niet alleen het beleidsplan is volgens Van Duijn prima werk, ook de inspanningen die Fase zich getroostte om Wernink te behouden mogen er zijn. "Ik denk dat het niet toevallig is dat het juist een VVD-wethouder is, die er voor zorgt dat er werkgele genheid behouden blijft". Ondanks alle loftuitingen plaatste de VVD-er ook nog een politieke waarschuwing. Als het college van B en W niet op korte termijn zicht baar kan maken wel andere plaatsen in aanmerking ko men voor een parkeergarage, zal de VVD "het college bij de behandeling van de begroting '82 hard. wellicht zeer hard, laten vallen". CDAD'66 en PPR laken economisch beleid LEIDEN - Het CDA. D'66 en de PPR hebben een motie ingediend waarin afkeuring wordt, uitgesproken over de wijze waarop wethouder Fase (economische zaken) de commissieleden de laatste maanden heeft geïnformeerd over het economisch beleidsplan. De gang van zaken kon volg.ens CDA-er Bleijie met één woord worden gety peerd: misleiding. Het plan, dat vorige week verscheen, ziet er volgens hem heel anders uit dan een deel van de commissie verwachtte. Het CDA-raadslid keurde het be leid van wethouder Fase verder af, omdat zij zich volgens hem veel te weinig profileert. Span ningen tussen de afdelingen ruimtelijke ordening en econo mische aangelenheden zijn vol gens hem de voornaamste oor zaak. Om zijn betoog kracht bij te zetten ontleende hij zelfs enkele woor den aan de bokssport. "Ik vraag mij af of deze wethouder de po wer heeft om tegen haar collega wethouder Waal te knokken". Over de uitslag van een eventueel 'duel' tussen beide wethouders liet het CDA-raadslid geen twij fel bestaan. "Waal profileert zich steeds meer als een deskundige op het terrein van economische aangelegenhe den". Veelzeggend was het in dit verband volgens Bleijie dat het Leids City Centrum (winkeliers in de binnenstad) niet Fase maar Waal een tijdje geleden hadden uitgenodigd om het gemeentelij ke beieid te verdedigen. "Fase had daar moeten staan", was de korte verklaring van de CDA-er. Nadat Fase de vragen, die op haar werden afgevuurd, had beant woord, heropende het CDA- raadslid zijn aanval. "Nu word ik kwaad", kondigde hij aan. "Ik vind het verbijsterend dat u ver zuimt in te gaan op mijn bezwa ren en vragen". "Er was toch niets aan de hand", verklaarde wethouder Fase op haar beurt. "U zat toch in de commissie en u wist toch hoe het beleidsplan eruit ging zien". "Ja", antwoordde Bleijie, "Zeven hoofdstukken. En we kregen één hoofdstuk en een boekwerk met zogenaamde bouwstenen". Voor de duidelijkheid was er volgens Fase geschrapt. "Maar er is in houdelijk niets veranderd". Als de zaken er zo voor stonden kon er volgens PPR-raadslid Van Oosten snel een oplossing wor den gevonden. "Publiceer dat oude werk maar", stelde hij voor. "Nee, dat kan niet", was het ant woord van Fase. Bezoek aan bruidsparen: LEIDEN - De burgemeester komt niet op huisbezoek. Ook niet als men zestig jaar is getrouwd. Gis termiddag laaide in de gemeente raad opnieuw de discussie over dit onderwerp op, toen van CDA- woordvoerder Walenkamp zijn droefenis over de geringe bereid heid van de burgemeester uit sprak. In een laatste poging om burge meester Goekoop 'om' te praten zei Walenkamp, dat er gezien het feit dat Leiden voorop loopt met het aantal echtscheidingen des te meer reden is om de 'volhouders' te bezoeken. Goekoop was niet te vermurwen. Hij rekende voor dat er jaarlijks zo'n veertig tot vijftig paren voor een dergelijk bezoek in aanmer king zouden komen. Dat zou een enorm beslag op zijn tijd leggen. Bovendien vond de burgemees ter het niet zo billijk tegenover LEIDEN - De Leidse gemeen teraad heeft deze week de begroting voor 1981 behan deld. Door middel van stemmingen over de 75 inge diende moties worden van avond de debatten afgerond. hen die niet gehuwd ol weduwe/ weduwnaar zijn. Hij noemde de bezoeken een soort aartsvader lijke activiteit, die niet meer in deze tijd past. "Bovendien weet je nooit hoe men het zestigjarig huwelijk heeft ervaren", aldus Goekoop, die nog wel meer ar gumenten wist te bedenken. Zo citeerde hij nog een directrice van een bejaardentehuis, die ge zegd zou hebben dat de bezoeken van de burgemeester nog al eens op weerstand stuitten en dat de mensen het ook niet zo belangrijk vonden. "Een brief van de Ko ningin. ja dat was wat, maar de burgemeester, ach... verklaar de Goekoop. Zijn partijgenoot Van Zijp pro beerde het nog met een compro mis-voorstel. Zou er niet eens in het jaar een ontvangst van alle be trokken oudjes op het stadhuis kunnen worden georganiseerd? zo vroeg hij. Maar de burgemees ter zag er niets in. KRITIEK VAN VELE KANTEN LEIDEN - Het milieu is het stief kind in het gemeentelijk beleid. Er wordt de indruk gewekt dal het niet zo belangrijk is. Deze kri tiek van D'66-raadslid Glaubitz werd ook door anderen gedeeld. PPR-raadslid Van Oosten zei he lemaal niet onder de indruk te LEIDEN - De PSP heeft gistermiddag tijdens de begrotingsbehandeling openbare orde en veiligheid geëist dat de gemeenteraad in navolging van Breda besluit geen namen aan huiseigenaren door te geven van krakers. Burgemeester Goekoop, die overigens verklaarde de indruk te hebben dat steeds meer mensen kraken om voor te dringen, was het hier evenwel niet mee eens. Per geval moet volgens hem worden bekeken of een naam al dan niet wordt doorgegeven. Goekoop was het ook niet eens met Eikerbout (PvdA), die had gesteld dat de politie nog te weinig eigen fouten in het openbaar toegeeft. Aan de hand van cijfers probeerde de burgemeester het tegendeel te bewijzen. "Vorig jaar zijn er bij de politie 33 klachten binnengekomen. Vijf gevallen zijn met de burgemeester opgenomen en vier met de officier van justitie. Na gesprekken met de indieners bleken 14 klachten gegrond te zijn. Het imago van de politieagent, die zijn collega altijd dekt, is beslist aan het veranderen", aldus Goekoop. LEIDEN - De bezwaren tegen het bestemmingsplan Noordvest zijn onge grond en geven geen aanleiding om goedkeuring aan het plan te ont houden. Dat is het advies van de provinciale planologische commissie aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Het bezwaar van het energiebedrijf Rijnland, dat het hem onmogelijk wordt gemaakt om een meer dan 98 meter hoge schoorsteen te bouwen, vond de commissie niet zo sterk. De plannen voor de renovatie van de centrale aan de Langegraeht staan nog ter discussie en als er tezijnertijd een zo hoge schoorsteen nodig is. dan kan het bestemmingsplan alsnog worden herzien. Maar ook dat is nog de vraag, want een zo hoge schoor steen zou problemen opleveren voor de vliegtuigen van de marinebasis Valkenburg. De bezwaren van het buurtcomué - onder meer tegen de uitbreiding van het aantal café s in de wijk en de parkeergarage bij Digros - werden door de adviescommissie eveneens afgewezen. Datzelfde gold voor de bezwaren van Mijnders en Digros tegen de beper kingen in de detailhandel en van Clos en Leembruggen tegen beperkin gen in de bouwmogelijkheden en de parkeernorm. zijn van wat het college op dit ge bied uitvoert. Er worden volgens hem maar weinig initiatieven ge nomen en Leiden zou op hei ter rein van de milieubescherming achterlopen. Als bewijs hiervoor noemde hij het feit dat Leiden tot de laatste gemeenten behoort die glasbakken heeft geplaatst. Ook met het isoleren van woningen loopt Leiden volgens Van Oosten achter en - zo voegde hij eraan toe - er waren nog wel meer zaken te Ook van C DA-zijde werd kritiek op het beleid van wethouder Bor- dewijk geleverd. De wethouder zou volgens Walenkamp te wei nig hebben gedaan oin de mi lieunota uit te brengen. "En nu is de nota al weer verouderd", aldus de christen-democraat. "Het wordt trouwens niet meer dan een mooi, dik boekwerk, dat een overzicht geeft van de milieure gelingen. Een echt beleid zal er niet uit voortvloeien". PvdA-woordvoerder Van Aken zei dan wel met belangsteling de no ta tegemoet te zien. hij verwacht te toch ook dat het een moeilijk en dik boek zou worden. Hij zette daarom vraagtekens bij de lees baarheid ervan voor de gewone burger. Van Aken benadrukte het toezicht houden op het nale ven van de algemene politie ver ordening, waarin regels zijn ge steld op het tegengaan van ver vuiling. "Er zijn een aantal ano nieme viezerikken in deze stad" zei Van Aken. Zonnevylle (VVD) vermoedde dat het geschuif met de milieu-porte feuille. elke twee jaar. de kwali teit van het beleid niet bevorder de. (Eerst was wethouder Ver boom, toen Van Dam en nu Bor- dewijk als eerste verantwoorde lijk voor het milieu). Hij noemde de plaatsing van glasbakken en de subsidieregeling van oud pa pier positief. De milieuaspecten van bestemmingsplannen - met name de geluidhinder - worden volgens Zonnevylle nog te lichtvaardig aangepakt. Wethouder Bordewijk (PvdA) ont kende dat de wethouderswisse ling problemen had opgeleverd. "Het inwerken in de portefeuille was niet zo moeilijk", aldus de wethouder. Bordewijk gaf toe dat de milieuno ta inmiddels is verouderd en kondigde aan dat deze binnen kort wordt aangepast. Ten aan zien van het zwerfvuil verwachtte Bordewijk enige verbetering door het werk van de onlangs aangestelde voorlichter bij de reinigingsdienst. LEIDEN - De afbraak van de in dustrie is moeilijk te stuiten. Ver sterking van de dienstensector is daarom inderdaad noodzakelijk. Maar het is zeer de vraag of wet houder Fase (economische za ken) er in zal slagen om voldoen de kantoren aan te trekken. In deze bewoordingen schetste PvdA-raadslid Maat gisteravond tijdens de behandeling economi sche zaken zijn economische toekomstverwachting. Hij prees wethouder Fase voor het uit brengen van het economisch be leidsplan, maar vroeg zich wel af of je eigenlijk wel een wethouder economische aangelegenheden nodig hebt als er alleen maar bouwplaatsen voor kantoren worden aangewezen. "Paniekvoetbal", noemde PPR- raadslid Van Oosten het econo mische beleid dat wordt gevoerd. "De VVD denkt: bouw kantoren en de werkloosheid verdwijnt als sneeuw voor de zon. Nou, neem maar van mij aan dat het econo mische spel niet zo simpel wordt gespeeld". En dat zou volgens hem uitstekend kunnen in de commissie Ar- beidsmarktoverleg. "Maar dan moet de commissie wel beter gaan functioneren". De PPR en het CDA waren het hier volko- Volgens wethouder Fase werkt de commissie echter goed. Zij voel de er dan ook niets voor om het voorstel van PPR-raadslid Van Oosten de ven in te blazen ovei "Een vreemde motie. Daar komt bij dat de samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau uit stekend is". Wel overgenomen werd het voor stel van PvdA-raadslid Maat, een werkwerkcentrum op te richten. "Daarmee wordt een centrum bedoeld dat zich speciaal richt op vrouwen, die weer willen gaan werken. Ze kunnen dan geholpen worden bij het maken van een keuze voor een bepaald beroep" Punk De punkbands the Zounds en the Photomodels treden vanavond op in het Leids Vrijetijds Centrum, Uree straat 68. Aanvang 21.00 uur. Poëzie De schrijvers van Fluisterin gen op slapeloze nachten (Jan Biezen) en Sara-Chan (Lucette M. Oostenbroek) signeren hun werk morgen in boekhandel Kuward, Breestraat 9, van 14.00 tot 16.00 uur. Vietnam Tijdens de straatcollecte van het Medisch Comité Neder» land-Vietnam, worden mor gen ook weer de maandka- lenders over Vietnam te koop aangeboden in een stand op het Stadhuisplein. Son of Tarzan- In het Leids Vrijetijds Cen trum treedt morgen vanal 21.00 uur de eeninansband Son of Tarzan op. D'66 In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn houdt D'66 morgen van af 9.30 uur een algemene re gio vergadering. Bowlen De Nederlandse Bowling Fe deratie houdt morgen op de bowlingbanen aan de Bos- huizerlaau een nationale bowlingdag. Iedereen kan gratis bowlen. Bespreken: 071-765041. Bert Jansen In De Uyl van Hoogland zal zondagmiddag vanaf 15.30 uur de schrijver, TV-produ- cer en roek-journalist Bert Jansen aanwezig zijn. Nieuwstr. 28. Jazz on Sunday In liet bowling-restaurant van Menken aan de Boshuizcr- laan treedt zondag vanaf 15.00 uur een jazzk wintet op. LEIDEN - Wethouder Fase heeft absoluut geen kaas gegeten patiebeleid. Dat was, zo bleek al snel. voor PvdA-raadslid Van Dongen een uitgemaakte zaak. Om haar kennis op te vullen gaf zij de wethouder dan ook maar een stapeltje leesvoer. Centrale vraag tijdens de discussie over emancipatie was: wanneer krijgt dat beleid nu eindelijk eens gestalte? Van Dongen: "We praten al jaren over een beleid, maar tot nu toe is er nog steeds niets gebeurd". PPR-raadslid Van Oosten was het hier volkomen mee eens en zei het hoogst bedenkelijk te vinden dat de wethouder "vlak voor de stoomwals van de begroting een werkgroep in het leven roept". "Nu die werkgroep er eindelijk is moet er ook snel een beleid worden uitgevoerd", stelde Van Dongen. "De toezegging dat er voor oktober '81 een nota op tafel ligt vind ik niet voldoende". Dit voorstel ging D'66 en de PPR evenwel nog niet vergenoeg. Het feit dat het instellen van de werkgroep zo lang heeft geduurd was voor beide partijen reden om een motie in te dienen waarin afkeuring wordt uige- sproken. "Ik ben benieuwd wat de PvdA nu zal doen", richtte Van Oosten zich tot de PvdA raadsleden. Wordt er een gebaar naar de VVD gemaakt. Zo van: laten we niet vervelend doen. Of niet?". A-c 'xLrfülfo. tl Wrr.far>'> door Joop Walenkamp raadslid CDA Beter dan het zwolgen van de zo genaamde "assertiviteitscur- sus" van de AVRO is het om gewoon lid van de Leidse ge meenteraad te worden. Niet alleen is de krant zo vriende lijk om ongeacht het soms oudbakkene van wat er ge zegd wordt en de geringe nieuwswaarde ervan toch een hele pagina te reserveren voor wat er in de Leidse gemeente raad over de beg rolingen voo r het jaar 1981 wordt gezegd. Daarnaast is ook bepaald zéér bevordelijk voor het ge voel van zelfvertrouwen van de leden van de raad het nale zen in de raadsverslagen wal ze zelf gezegd schijnen te heb ben. Hel is namelijk zo, dat de stenografen een zogenaamd "steno-analytisch" verslag van het. gesprokene maken Dit betekent dat ze niet ge woon letterlijk al mijn eli's. hm's, gestotter en gestruikel over eigen woorden opschrij ven en genadeloos precies zo voor het nageslacht vastleg- gen. Nee, zij maken van mijn gebrekkige zinnen een boeiend betoog dat het nage slacht ademloos zal lezen. Ik ben er dan ook voorstander van om de raadsvergaderin gen voortaan maar in strikte beslotenheid te houden zonder pers en publiek erbij, maar wel zo vlug mogelijk erna in brede kring deze steno-analy tische verslagen te versprei den. Het zal het aanzien van de gemeenteraad ten goede komen. Als ik echter - nu in alle ernst - inventariseer hoe die begro tingsbehandeling tot op he den, donderdagnacht, verlo pen is, ben ik bang, dat ik moet vaststellen dat totdat de portefeuille van wethouder Fase donderdag aan de orde kwam de enige opwindende ogenblikken in de begrotings behandelingen veroorzaakt werden door de onthullingen van communist Jan Brands over het liefdesleven van zijn ouders. Wat er voor die tijd aan bod is geweest kan wellicht geken schetst worden als het "her groeperen van de gelederen" Na de felle botsing op vele ter reinen vorig jaar bestaat er dit jaar bepaald minder aanleiding tot ongenoegen. Vorig jaar gaven de resulta ten van het volkshuisves tingsbeleid ons als CDA alle aanleiding om vlijmscherp het falen aan te tonen. De daarop volgende koersver- legging van het beleid en de overname van deze zware portefeuille door een wethou der die een groot krediet heeft, ook bij onze CDA-fraclie. zorgde ervoor dal onze grote bezorgdheid dit jaar kon plaatsmaken voor voorzichti ge hoop op betere tijden. Ook het beleid van oud-burge meester Vis stond vorig jaar aan ernstige kritiek bloot. Zijn opvolger Goekoop ont popte zich tijdens de nu bijna voltooide begrotingsbehan deling van dit jaar als een man die niet alleen bereid bleek de beleidsopvattingen van de Leidse Raad t.a.v. de politie te volgen, maar zelfs een poging leek te wagen op de meningsvorming van onze raad vooruit te lopen en er zelfs richting aan te geven. Ik moet bekennen dat mij dal verraste na de ervaringen met zijn voorganger en partijge noot. Wél heb ik namens mijn fractu er nu mijn teleurstelling c moeten uitspreken over Goe koop waar Vis nu juist zc sterk in was: het bezoeken var echtparen die een 50- of 60-ja rig huwelijksfeest vieren. Vu vond dat leuk en maakte da a iets eigens van. Goekoop ach het aantal van IC a 50 keer pc jaar te groot en meent voort dat mede gezien de verande-dl rende maatschappelijke ardrnn wat betreft samen levingsvormen het minderre wenselijk is om op deze wijzéflc inhoud te geven aan zijn presentalieve laak. ar lk heb me tegen dit gedeelte van0r zijn taakopvatting toch ernr stig verzet. m Mij dunkt namelijk dat zo'n k' veertigtal te bezoeken jubi leum-echtparen die bij gemiddelde tijdsduur ongeveer een uur per jaar niet s meer dan twee procent zijn werktijd vergen, een ter te verdedigen tijdspasse ring vormen dan bijvoorbeeld internationale uitwisse- ling naar Polen. Ik ben toch S waarlijk van mening dat, hoezeer we de Polen ook sym- g' pathiek gezind zijn, we toch A van een gemeentelijk functio- P naris bij uitstek als onze bur- rr gemeester mogen verwachten b dat hij aan onze Leidse bur- gers prioriteit geeft. b Dit wat betreft de bezwaren die hij heeft over de tijd die hij aan deze echtparen zou moe ten besteden. Wat zijn inhou delijke bezwaren aangaat ben ik toch bang dat hij aan onze oudste generatie aanlei ding geeft te denken dat de maatschappelijke waarden die zij gedurende hun lange huwelijksleven steeds hebben gekoesterd door de vertegen woordiger van ons stadsbe-t stuur in twijfel worden ge trokken. lk acht dat bijzonder ongewenst. Zonder afbreuk te doen aan de waarde die toe gekend moet worden aan de oprechte pogingen vorm te geven aan nieuwe normen die iii de jongste generaties tot ontwikkeling zijn gebracht, mag ik hier best een lans bre- ken voor een blijvend herken bare respect voor de eigen normen van deze generatie. Wat dit aangaat hoopt de CDA-fraclie dat VVD-er Goe koop toch een groter waarde zal gaan toekennen aan de duurzaamheid van weder zijdse banden dan de plaat selijke VVD dat in het verle den op het politieke vlak heeft gedaan. Het meedogenloos opportunisme waarmee de VVD in 1978 een jarenlange samenwerking met het CDA in college en oppositiever loochende terwille van een exclusieve deelname met de PvdA in het nieuwe College van B en W heeft in de lopende begrotingsbehandeling be paald niet bevorderd dat wij als CDA ons andermaal door vertegenwoordigers van deze partij laten bedonderen. Mijn fractiegenoten Bleijie en Vink zijn in de commissie Economische Aangelegenhe den ronduit misleid door wet houder Fase. Zij heeft hier door een loopje genomen met de meest elementaire rechten die in onze gemeentelijke de mocratie voor ons raadsleden bestaan. Dat dit onduldbaar is heeft mijn fractie aange toond en gebracht tot het in dienen van een motie van af keuring hierover. Op het moment dat U deze regels leest weet ik evenmin als U of de medeondertekening van deze motie door D'66 en PPR versterkt zal worden door de steun van de PvdA. Belang rijker echter dan de vraag of deze motie al of met zal wor den aangenomen is evenwel het feit clat deze motie über haupt is ingediend. Hel is in zoverre in elk geval het sig naal dat de door U gekozen vertegenwoordgers van ons democratisch bestel zich niet straffeloos van hun hun ele mentaire recht op informatie laten beroven. Dat is belang-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4