Wassenaar pakt woningnood aan "Buurt oude raadhuis stapsgewijs aanpakken" Belasting voor Warmonders fors omhoog [Le/cfee agenda Al op korte termijn bouw driehonderd woningen mogelijk Toxopeus verhuisd naar Zoetere oud Wethouder Meerburg: HH.lJ.'IrH.'l.ü Rond1984 kan waarschijnlijk met de bebouwing van andere bouwplekken worden begonnen. Op de Hoge Klei De Wiegmanweg in Wassenaar.Hierenaan de Berkeheijstraat krijgen op korte termijn de eerste bouwplannen moeten dan een deel van de 500 huizen komen die daar, bij Bellesteyn in Kerkehout en aan de Deylerweg/Rijks- gestalte (300 woningen), traatweg worden neergezet. DONDERDAG 20 NOVEMBER ZOETERWOUDE - Mr. Edzo l drik Toxopeus, tot voor 1 Commissaris van de Koningi: de provincie Groningen is 1 huisd naar Zoeterwoude. Tc peus is nu lid van de Raad State in Den Haag. Hij zal in provincie Groningen, zoals kend, worden opgevolgd dooi huidige burgemeester i Utrecht Vonhof. Deze laai treedt 15 december in dienst die provincie. Toxopeus, die nu in Westeinde I Zoeterwoude woont, was gei rende vele jaren lid van de Tw de Kamer (1956-1959) en a 1965-1969). Van 1959 tot 1965 v hij minister van binnenlan< zaken. Verder had hij nog allei functies zoals onder andere vo zitter van de WD, commissa van Schokbeton en van Nest president van de Liberale V reldunie en vice-voorzitter van Kerkeraad Evangelisch Luthei Gemeente Breda. Hij heeft one andere de commandeur in de de van Oranje Nassau-ond scheiding en het Grootkruis in Kroonorde van België. WASSENAAR - Het college van burgemeester en wethou ders wil in meerderheid alle middelen aangrijpen om de grote woningnood aan te pakken. Aan de vraagkant door een wijziging van de inschrijfnormen, waardoor een aan tal mensen niet langer op de lijst zou komen. Dat kan worden bereikt door het begrip "economische gebonden zijn" te beperken. Aan de aanbodzijde door het spoe dig benutten van kant en klare lokaties en het aantrekkelijk ma ken van woningsplitsing. Op de lange termijn wil het college een laatste serie bouwplaatsen onder de loep nemen, zoals genoemd in de Woningbouwnota. Vergevorderde plannen kunnen op korte termijn zo'n driehonderd gesubsidieerde woningen ople veren aan de Wiegmanweg en aan de Berkheijstraat nabij het Sop- hiekehuis. Het zal volgens de no ta zeker tot 1984 duren, alvorens ook op nieuwe lokaties kan wor den begonnen. Het gaat daarbij om ongeveer vijfhonderd wonin gen op de Hoge Klei, Bellesteyn, Deijlerweg/Rijksstraatweg en Kerkehout. Aangezien er op de middellange termijn een behoefte is geraamd van elfhonderd woningen op nieuwe plekken, zal toch nog ruimte moeten worden gezocht voor de resterende 600. De ge dachten gaan in dat verband uit naar noordelijk van de huidige bebouwing gelegen polderge bied in Ter Weer, tussen Belles teyn en de Deijlerweg nabij het Adelbert-College. Als eerste stap in die richting zal er voor dat stuk een struktuur- schets komen. De grenzen voor dat poldergebied zijn de Oost- dorperweg, Hogeboomseweg, Ammonslaantje, Deijlerweg en het gebied Hofcamp. Het college wil zich meer dan voorheen bezig houden met aantal en aard van de woningen, voorzover het om ter reinen voor de bouwverenigin gen gaat. Verder wordt gezegd dat er geen reden is voor een voorkeursbehandeling van jon geren. Uit de stukken blijkt dat het niet eenvoudig is om de behoefte aan woningen op langere termijn te schatten. Uiteenlopende maat schappelijke processen beïn vloeden die behoefte zoals het aantal echtscheidingen, en de leeftijd waarop jongeren zich zelfstandig willen vestigen. Reserve Van de politieke partijen toont de WD nog de meeste reserve ten aanzien van een doortastend be leid. De partij wenst meer cijfers uit onderzoek, voordat de weini ge nog overgebleven lokaties ge heel worden ingetekend. Hierbij speelt de gedachte mee, dat niet alles in de komende jaren moet worden volgebouwd. Ook voor na 1990 moet er nog enige ruimte voor bouwen overblijven. De Wassenaarse afdeling van het CDA heeft niet gereageerd, zodat steun aan de beleidsvoornemens van de eigen wethouder kan worden verwacht. De kleine par tijen hebben met ambtelijke in stellingen en met particulieren tezamen 29 schriftelijke reakties gezonden. Verschillende brieven geven uiting aan onvrede met het tot dusverre gevoerde beleid. Binnen een be stek van vier jaar wordt een aan tal lokaties geheel anders bena derd en beoordeeld. De daarbij belanghebbende burgers voelen zich als gevolg van dat wisselval lige element benadeeld. De nota stelt daar uitspraken tegenover die een geheel andere geest ade men. "De iaad heeft nimmer de bedoeling gehad het beleid ten aanzien van de woningbouw voor de eeuwigheid vast te leggen. Het mag algemeen bekend worden verondersteld, dat bestemmin gen te allen tijde gewijzigd kun nen worden. Aan bestemmings plannen kunnen geen blijvende rechten worden ontleend". LEIDERDORP - "We zijn wat voorzichtiger geworden met nieuwe plannen voor de raadhuisbuurt. Alleen al het ver dwijnen van het oude raadhuis, om daar een nieuwe win kelvestiging te maken heeft toen al voor enorm veel be zwaarschriften gezorgd. Nee, wat dat betreft hebben we onze les al wel gehad. Nadat de invulling van het oude raadhuis gereed is, kijken we stapsgewijs wat we daarna kunnen gaan doen". Wethouder Meerburg in de Kerklaan, waar Leiderdorper Bodijn twee nieuwe huisjes in oude stijl gaat optrekken. Volgens plannen kunnen hier nog een stuk of vijf woningen worden bijgebouwd. Vrouw zwaar gewond na botsing WASSENAAR - Een 47-jarige vrouw uit Wassenaar is gisteroch tend ernstig gewond geraakt bij een ongeluk op het kruispunt Schoolstraat-Van Zuylen Van Neijeveltstraat-Oostdorper- straat. De vrouw fietste rond kwart over tien het kruispunt over en werd aangereden door een vrachtwa gen die rechtsaf ging. Zij kwam te vallep en werd overreden door het linkerachterwiel van de vrachtwagen. De vrouw is met een bekkenfractuur en zwaar in wendig letsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De Wassenaarse politie verzoekt de bestuurder van een Volkswagen (type "kever") die getuige was van het ongeval zich met haar in verbinding te stellen (tel. 01751-19244). VOORSCHOTEN - Twee jeugdige inbrekers zijn vannacht rond één uur op heterdaad betrapt toen zij het gebouw van het VAM-automobieibedrijf aan de Papelaan binnendrongen. De inbrekers, 18 en 19 jaar en woonachtig in Voorschoten, verbraken een ruit waardoor de alarminstallatie in werking werd gesteld. De politie kon de twee vervolgens in de kraag vat- tén. Wethouder Meerburg is niet meer van plan het oude gedeelte van Leiderdorp al te erg overhoop te gooien. Er zijn echter nog genoeg lege plekken of nog niet ingevul de gemeentelijke gebouwen te vinden. Elke nieuwe activiteit dient volgens hem echter zoveel mogelijk aan te sluiten bij de be staande situatie. Als voorbeeld haalt Meerburg de stoelenmatter en restaurateur Bodijn aan die zelf twee nieuwe pandjes in oude stijl aan de Kerklaan gaat bouwen. Voor de gemeente betekende dit een nieuwe inspiratie om ook zelf op deze voet verder te gaan. "Binnen het gemeentehuis hebben we sinds niet al te lange tijd werkgroepen gevormd waarin verschillende afdelingen zijn ver tegenwoordigd. Elke werkgroep behandelt verschillende onder werpen zoals bijvoorbeeld ener giezaken, aanleg Mauritssingel of het bestemmingsplan oude Raadhuisbuurt. En de invulling van dit bestemmingsplan moet nog steeds voor een groot gedeel te plaatsvinden. De tekening die Bodijn inleverde, leek ons als gemeente erg aardig. Zoals hij die huisjes opnieuw wil realiseren is het een aanwinst voor de Kerk laan en dus ook voor het oude dorp. Het geheel sluit volkomen aan op de bestaande situatie al daar. De werkgroep is naar aan leiding daarvan tot de conclusie gekomen dat de medewerking van de gemeente zoveel mogelijk verleend moet worden om nieu we en soortgelijke activiteiten te stimuleren". Ateliers "We hebben een voorstel uitge werkt waardoor het mogelijk wordt dat er in de Kerklaan nog een stuk of vier, vijf woningen bijgebouwd kunnen worden. Dat kan op de plaats waar nu een op slagplaats is van schoorsteenma terialen. De bestaande werk plaatsjes waar onder andere een pottenbakster en een houtdraaier hun onderkomen hebben, zullen daarvoor misschien wel weg moeten. Maar daarvoor in de plaats dachten wij aan woningen met daaraan vast een atelierruim te of zoiets. Het moet echter wel kleinschalig blijven, de goot- hoogte van de pandjes van Bo dijn moet in elk geval als richtlijn dienen", aldus Meerburg die daarbij zegt dat de gemeente geen geld heeft om deze nieuwe woningen zelf neer te zetten. "Het zal helemaal afhangen van het enthousiasme waarmee gegadig den alles zelf willen realiseren. Het mag geen elitair gebeuren worden, eventueel kan er aan de grondprijs nog wat worden ge daan. Met name kunstenaars of ambachtslieden hebben niet zo veel mogelijkheden om een vol ledige financiering rond te krij gen. Maar wij willen als gemeente toch de gelegenheid geven om binnen het bestemmingsplan dit particuliere initiatief mogelijk te maken. Zonder dat er al te ingrij pende dingen veranderen, na tuurlijk". "Het muurtje van de Hervormde Kerk dat tegenover het Dorps huis aan de Kerklaan staat wordt weggehaald. Zo zal het geheel meer een pleinvormig karakter krijgen. Het muurtje verschuift dichter naar de kerk toe, terwijl het muurtje langs het kerkhof verstevigd zal gaan worden, en dus niet wordt weggehaald". Winkeltjes gemeentelijke gebouwen willen we zo min mogelijk verkeersaan- trekkende activiteiten toelaten. Dat betekent dat het parkeer- plaatsje naast het oude raadhuis "gedicht" kan worden met even tueel enkele kleine huisjes. We hopen dat er naast het raadhuis winkeltjes kunnen komen, in elk geval een groenteman. Die is er in de hele buurt nergens te vinden. Dit zou in de bestaande gemeen telijke pandjes gedaan kunnen worden. Op die manier past alles geheel binnen de bestaande si tuatie. Zo zal het Dorpshuis ook een aantal veranderingen onder gaan. Door inpassing van winkel tjes of zo. Maar daar zijn we nog niet helemaal uit. Wat het college in elk geval nu wil is het bestem mingsplan voor de raadhuis buurt zo flexibel mogelijk hou den, zodat het initiatief om tot een invulling te komen op deze wijze het beste gestalte krijgt", aldus wethouder Meerburg die er nog tot slot aan toevoegt dat ook de buurt nog verder zal worden ingelicht. Ik hoop terecht dat de ze nieuwe plannen en activiteiten de buurt zal aanspreken. Dat is iets waar we duidelijk rekening mee hebben gehouden". ROEL ZAADNOORDIJK WARMOND - Ondanks het feit dat de belastingdruk voor de War monders het hoogst is in verge lijking met de regio, ging de commissie financiën en econo mische aangelegenheden gister avond akkoord met enkele belas tingverhogingen. De reinigings rechten zullen met zeventien procent omhoog gaan terwijl de overige belastingen en tarieven met vijf procent zullen worden verhoogd. Het collegebestuur wil het grote aantal voorzieningen binnen Warmond op peil houden, on danks bezuinigingen van het rijk. Hierdoor krijgt de gemeente minder inkomsten en moet er zo doende geput worden uit de ge meentelijke belastingen. Uit de brief met belastingmaatre gelen die de commissieleden gis teravond voor zich kregen blijkt dat de gemeente een meerop brengst kan verwachten van 86.440 gulden. Dit betekent dat wanneer de gemeenteraad uit eindelijk met deze voorstellen akkoord gaat de Warmonder zo'n 230 gulden per jaar moet gaan be talen voor onroerend-goed belas ting, reinigings- en rioolrechten en de leges. Schoolbegeleiding Niet inleveren, wel zoeken naar an dere mogelijkheden om de toe treding tot de schoolbegelei dingsdienst mogelijk te maken. Dat was wat de commissieleden gisteravond tot uiting brachten als antwoord op een voorstel van het college. Deze meende dat de kosten om tot de gemeenschap pelijke regeling van de schoolbe geleidingsdiensten toe te treden gevonden moesten worden in het opheffen van het schoolzwem men en het afbouwen van de lo gopedische dienst (spraakles sen). De commissie was van mening dat de 27.500 gulden die nodig zijn voor de schoolbegeleidings dienst uit andere middelen ver kregen moesten worden. Zo zou samenvoeging van scholen of de exploitatie van de sportzaal "Klimop" bekeken moeten wor den. De Stichting Katholiek On derwijs Warmond en de Vereni ging tot Instandhouding van de School met den Bijbel noemden het inkomen van de beheerder van het sportzaaltje te hoog. Zij waren van mening dat zijn enor me extra verdiensten beter ten goede zou kunnen komen aan het exploitatietekort, waaraan de scholen eveneens moesten mee betalen. Zodoende zou er zelfs geld vrijgemaakt kunnen worden om schoolzwemmen te handha ven. De comfnissieleden gingen gister avond zelfs zover dat zij hun pre sentiegelden beschikbaar stel den om maar geld vrij te maken. Of dit mogelijk is moet echter nog worden bezien, aangezien elke gemeente voor het betalen van de commissie- en raadsleden is ge houden aan wettelijke bepalin gen. Burgerlijke stand Ondertrouwd: Van Knijff en A. G. M. Raeven, A. C. M. van Berge Henegouwen en A. de Vreede, P. J. Hannaart en J. S. Oppelaar. Getrouwd: F. Bakker en M. J. van der Woerd. Overleden: C. Vervaet, 79 jr, P. van Ben- tum, 89 jr, J. T. Droop, 76 jr. ev. A. Bar- key, W. Quik, 63 jr. ev. J. M. de Koning, M. van Kampen, 61 jr. ev: E. P. van Veen, M. P. Stuifzand, 87 jr. ev: A. W. van Nieuwkerk, A. G. J. Strijbos, 86 jr. ev: W. C. van der Vlisl, J. van der Gaag 47 jr. geh. gew. met L. D. van der Ben, H. G. Hensen. 97 jr. geh. gew. met: J. Verstee- gen, J. Ober. 82 jr. geh. gew. met J. P. Kwestroo, C. van Rossen. 78 jr. geh. gew. met F. de Gunst, C. M. van Heel. 84 jr. geh. gew. met M. A. Brokx, J. Jurgens. 77 jr. geh. gew. met: A. Hoogerwerf, F. J. van der Kraan. 93 jr. ev: W. E. Gordeau, D. H. Hakker. 66jr. geh. gew. met: G. van Diggele, P. Dillen. 45 jr. ev: J. B. Schoon, P. J. Sinteur. 73 jr. geh. gew. met: J. H. Velthuijzen. A. Labordus. 80 jr. ev: C. Smit. DONDERDAG Leiden - Kaiserstraat 63, symposiuj Milieuaantastingen in de Derde Wereld 9.00 uur, vrij idem. Kantine Chr. lyc. Dr. W.A. Visser 't Hooj - Kagerstraat 1, ruilavond postzegel 19.30 uur Clubhuis Zuiderkwartier, Anjelier straat, bazaar, 19.00-24.00 uur (ook vrij dag van 14.00-17.00 en van 19.00-24.01 Rode Kruis gebouw - Morsweg 18(jj jaarlijkse verkoop, 14 tot 17 en 19 tot 2l uur. Tentoonstelling van handwerkel en handvaardigheidsartikelen. Filmhuis Vrijetijdscentrum - Breestral 66, Engelse film Nighthawks van Rol Peck en Paul Hallam, 21.00 uur. Kijkhuis Vrouwenkerkkoorstraat 11 film van Volker Schlöndorff naar eei verhaal van Heinrich Böll, 20 en 22.lL uur L Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsewej 33, Voorschoten, tel. 01717-3304 spreekuur voor invaliden, 19 tot 20 uur!" Architectenwinkel - Hooglandse Kerk! gracht 32, vrij advies, 19.30 tot 21.30 uur; Architectenwinkel4- Pieterskerkhof 18 vrij advies, 20 tot 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, Werkla) zen Advies Centrum, vrij van 14 tot lt Werkgroep Dienstweigeren - Trod Noordeinde 2a, van 20 tot 21.30 uur Voorlichting en begeleiding dienstwei geren, ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmerf straat 73, disco van 20-22.30 uur, vrij sooj van 15 tot 17 uur. Leidse werkgroep homosexuelen - Cae ciliastraat 18, open avond, 21 tot 1 uurj Wassenaar - gemeentehuis, commissi® maatschappelijke voorzieningen, 19.3L uur. p' Leiderdorp - gemeentehuis, commissi! cultuur, 19.30 uur. Oegstgeest - Taberna, Julianalaan ij muzikaal theater voorfcier. cursus, 20.3|' Wassenaar - gemeentehuis, commissi! verkeer, 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst dea apotheken in de regio Leiden, word! waargenomen van 14 november - 21 no| vember door Apotheek Herdingh en; Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502 eis door Apotheek Linnaeus, de KempeL naerstraat lb, Oegstgeest. Voorschoten - Voorschotense apotheek,! Leidseweg 66, tel. 2525. L WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, telt ten noorden van de Rijn: 134604; tel. tenf" •zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp Zoeterwoude-Rijndijk - Gezondheidscentrum, berkenkadeL. Leiderdorp, lel. 410131, spreekuur maif t/m vrijd. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, teil 154500. 1 Voorschoten - Gezondheidscentrum^ v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. Posthuma, Kagerplein| 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Hf lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 146,30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post i 254.10 Losse nummers f 0,65. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Abonnementsgelden bii vooruitbetaling te voldoen Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Alq. redactiechef: A. van Leeuwen Plv Alq. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs J. Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219 Privé M. Kool Cobetstraét 77 Leiden tel 071-131183. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest: H. Sonders. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond; K Pnns 01711-11266 Zoeterwoude. R Stevens 071-890847 Zoeterwoude. Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2