Sam er 'kraakt' ^esterschelde- oeleid Tuiinman Puur zilver voor nieuwe Amro- spaardeis. Verkrachting Turks meisje: jaar geeist Toch kans op miljoenen order voor scheepsbouw Makkelijke vangst Nederland heeft en houdt leidende rol Macintosch-confectie in grote problemen En u, spaart u al bij de Amro Bank? -jfDERDAG 20 NOVEMBER 1980 IOUW VERDER N GEZAKT £N HAAG (ANP) - Bij 18 pro- :ent van de bedrijven die zich net woningbouw bezighou- len werden in oktober meer jrders ontvangen dan in Sep tember, maar bij 26 procent iam het aantal orders af. De personeelsbezetting steeg bij Eyier procent van de bouwbe- Jrijven, maar verminderde pij achttien procent van de pedrijven. Voor de komende Jrie maanden verwacht 36 procent van de bedrijven, dat iet personeelsbestand verder jal afnemen, terwijl slechts her procent een toename voorziet. Aldus het Centraal 3ureau voor de Statistiek. UTRECHT (GPD) - „Geen brute verkrachting, maar een daad uit liefde". Zo schetste mr. Verbunt in zijn pleidooi de houding van zijn cliënt Esat Y. (20) uit Turkije op de tweede dag van het proces tegen vijf Turken voor de Utrechtse rechtbank. Het vijftal stond terecht wegens hun aan deel in de ontvoering en ver krachting van een 15-jarig Turks meisje. Speculerend op de Turkse tradities en de islamitische religie had de illegaal in Nederland wonende Esat het meisje twee maanden geleden in de bossen van Hilver sum ontmaagd om een huwelijk met haar bij de vader af te dwin gen. Op grond van zo'n huwelijk zou de Turk meer kans maken op een verblijfsvergunning. Volgens officier van justitie, mr. A. Herstel was het 'walgelijk' dat Esat de verkrachting 'onder de mantel van de liefde had willen verstoppen'. Hij hield bij de strafmaat rekening met culturele achtergronden van de verdachte. Ook het feit dat Esat na het uitzit ten van zijn straf als een 'afge strafte man' naar Turkije zal wor den uitgewezen, wilde mr. Her stel bij de straftoemeting een rol laten spelen. Hij vroeg de recht bank Esat een jaar gevangenis straf met aftrek op te leggen. De zwager van Esat. Burham D(31), die nauw betrokken was geweest bij de plannenmakerij voor de ontvoering en de verkrachting, hoorde eveneens een jaar tegen zich eisen. Diens vrouw had vol gens de officier van justitie een minder belangrijke rol in het ge heel gespeeld. Tegen haar eiste hij een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest en een paar weken voorwaardelijk. De Turk Recep T.. die het verkrach te meisje twee dagen in zijn wo ning verscholen had gehouden, kwam er in de eis met een gevan genisstraf van twee maanden voorwaardelijk vanaf. Esat's raadsman, mr. Verbunt. wei gerde te geloven dat zijn cliënt het meisje gewelddadig en alleen maar om het verkrijgen van een verblijfsvergunning had ver kracht. „Hij hield van haar", be toogde hij. Om dat te kunnen be wijzen, toonde de verdediger drie door Esat geschreven liefdes brieven. Esat wilde niet dat er uit die brieven in het openbaar zou worden geciteerd. De rechtbank geloofde de advocaat op zijn woord dat de brieven liefdes verklaringen bevatten. De uitspraak is over veertien da gen. ne t/ SN HAAG (GPD) - „Het er ;ft ziiomaar bij laten zitten zou naak|e Kamer niet sieren", en n^eroordeelde het D'66 )daa(iamerlici Lambers-Hac- It. Oituebard het beleid van ilianaiinister Tuijnman rond wonije Westerschelde-oever- Verbinding. na de gehele Tweede Kamer otste bij de begroting van de lewindsman op verkeer en wa- j ookerstaat met de minister; harde n ziyoorden over de manier waarop aan'uijnman met Zeeland is omge sprongen, waren niet van de lucht. Het CD A-kamerlid Eversdijk kwam met een door CDA. PvdA en WD ondersteunde motie, waarin de regering wordt opge dragen financieel over de brug te komen. Alleen met Zeeland pra ten over de vraag wat de provin cie méér kan doen, mag niet, vond Eversdijk. „Dat is niet vol doende. Ook de regering zal, gelet op de gewekte verwachting, na moeten gaan welke financiële consequenties zij behoort te trekken om de geloofwaardig heid van behoorlijk bestuur overeind te houden" Eversdijk stortte harde kritiek uit ADVERTENTIE Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15.- ike (voor niet-Amro-spaarders f 30,-) stijl iegi Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de heiAiwo Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening erajte openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine m jilver (de aanduiding voor puur zilver), r ei Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood-' U opent een !j"^spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. m'tDan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15.- (prijs voor niet-Amro- spaarders f 30,-) Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt Ontvangt u liever een spaarpremie i.p v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank geldt vanaf 4 november tot en met 5 december. Zorg dus dat u er snel bij bent. 10 gram fine silver 999.0 [Afmetingen 1V2 x 2'< cm. Pikte: 3 mm Gegarandeerd door de Amro Bank met een genummerd I -certificaat van echtheid". over het hoofd van Tuijnman, maar stond daarin niet alleen. PvdA-woordvoerder Castricum zei dat ook hij de indruk heeft dat Zeeland om de tuin is geleid. Ine ke Lambers van D'66: „Het voor Zeeland onfatsoenlijk lang ge worden verhaal moet ik kort ma ken met allereerst de constate ring dat het beneden peil is na de gedane toezeggingen en gewekte verwachtingen de provincie zo ter elfder ure de zwarte Piet toe te schuiven." Slechts de WD was vriendelijk te gen de partijgenoot achter de re geringstafel en schoof de schuld meer op de regering in haar totali teit. WD-woordvoerder De Beer kwam toch met een motie: hij constateerde dat de narigheid rond de oeververbinding is be gonnen met het niet BTW-plich- tig maken van de NV die het pro ject zou moeten exploiteren, waardoor de investeringen met 200 miljoen moeten toenemen. In zijn door partijgenoot De Voogd meegetekende motie eist hij dat de NV Westerschelde-Oeverver- binding alsnog als BTW-plichtig wordt beschouwd. een kamerbrede motie, ingediend door Eversdijk en ondertekend door zijn partijgenoten Cornelis- sen, Beinema en Hennekam, én door PvdA'er Castricum, Ineke Lambers van D'66, Van Rossum van de SGP en GPV'er Verbrug, constateert dat het rijk Zeeland voor zeer zware extra lasten plaatst en in feite de realisering van de Westerschelde-oeverver- binding onmogelijk maakt. De Kamer eist dat Tuijnman pp zeer korte termijn het al aangekon digde extra overleg met Zeeland ingaat, maar stelt daarenboven dat de bewindsman niet zonder meer de hand op de knip moet houden. Eerder al heeft Tuijn man aangekondigd dat hij geen geld meer heeft en volgens pre mier Van Agt is het 'wisselgeld' op. De Kamer echter wil dat de rege ring nagaat niet alleen welk be drag Zeeland eventueel nog kan missen, maar ook welke finan ciële consequenties het rijk zelf behoort te trekken, mede gelet op de door Tuijnman voortdurend gewekte verwachtingen. Ineke Lambers: „De minister moet hët nog voort te zetten overleg met de provincie maar een stukje ruim hartiger ingaan." Oorlogsmisdrijf: ruim jaar geeist GRONINGEN (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Groningen, mr. Schenkenberg van Mierop, heeft gisteren tegen het 64-jarige ex-lid van de Duitse wehrmacht J.K. uit Arnhem een gevangenisstraf geeist van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. K. heeft bekend dat hij op 7 juni 1942 de 40-jarige Jan Koorenhof in een café in het Groningse Aduard heeft doodgeschoten. In 1949 werd de man hiervoor bij verstek door het bijzonder ge rechtshof in Leeuwarden tot twaalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie is er gisteren in geslaagd de vermoedelijke dader in te rekenen van een dodelijke steekpartij op de Snoekjesgracht, die afgelopen zaterdag het leven kostte aan de 19-jarige Marok kaan Tarik Mouhieddine. De verdachte zelf hielp de recherche daarbij een handje, want hij ver loor op de plaats van de misdaad zijn paspoort. Het paspoort bleek op naam te staan van de 27-jarige Deen K.L.P.. De politie hoefde dus niets anders te doen dan het Deens consulaat in de gaten te houden, waar de man inderdaad gisteren kwam opdagen om een "laisser-passer" te halen. Belastingontduiking Opnieuw arrestaties in Italiaans schandaal TREVISO (Reuter) - Een hoge officier van de Italiaanse douanepolitie. een paramili taire organisatie, is gisteren gearresteerd in verband met het belastingsontduikings schandaal in Italië, waarmee een bedrag van ruim 4 miljard gulden is gemoeid. Luitenant-kolonel Giampiero Ciconne had zijn standplaats in het gebied van Venetié waar ruim vijf jaar geleden het onderzoek naar het schandaal zou zijn begonnen. Bijzonderheden over de aan klacht tegen de kolonel zijn niet bekendgemaakt. Zeker 1.000 arrestatiebevelen zijn uitgevaardigd in verband met de belastingfraude, waarbij met stilzwijgende instem ming van douanefunctiona rissen, politici en oliemaat schappijen op enorme hoe veelheden olie-belasting zou zijn geheven tegen het lage ta rief dat voor stookolie geldt. Generaal Raffacle Giudice, voormalig hoofd van de douanepolitie, is al eerder aangehouden. Van der Klaauw in Le Monde: LONDEN - Een veiligheidshelm en een gasmasker zijn de attributen, waarmee gisteren 50 fietsers voor het ministerie van verkeer protesteerden tegen de gevaarlijke verkeerssituatie in de Britse hoofdstad. PARIJS (AFP) - Minister Van der Klaauw heeft in een vraaggesprek met het Parijse avondblad "Le Monde" verklaard dat de Nederlandse diplomatie naar zijn mening op het stuk van de mensenrech ten, de hulp aan de Derde Wereld en de bevordering van de vrede, in het bij zonder in het Midden-Oos ten haar leidende rol heeft en zal behouden'. 'Le Monde' kwam gisteravond uit met een bijlage van zes pagina's over Nederland. De bijlage opent met het interview met minister Van der Klaauw. De minister zei dat de strijd van Nederland voor de verwezenlij king van de mensenrechten niet verslapt is. Hij wordt alleen maar discreter, soms zelfs meer in het geheim gevoerd". Over de instellingen van de Euro pese Gemeenschap merkte mi nister Van der Klaauw op dat "de toekomstige stabiliteit van de gemeenschap voor een groot deel bepaald zal worden door het vermogen van de EG de juiste be sluiten te nemen" op het gebied van de landbouw en ook wat de opzet van de begroting en het pla fond van de eigen middelen van de gemeenschap betreft. De mi nister was voorts van mening dat de besluiten van de ministerraad van de EG vaker met de noodza kelijke meerderheid genomen moeten worden en dat men de huidige procedure moet laten va ren. Van der Klaauw erkende weliswaar dat de Europese Commissie niet altijd in vol doende mate de verantwoorde lijkheden op zich neemt waarmee ze is belast, maar wees er toch op dat de "regeringen van de diverse landen in feite verantwoordelijk zijn voor deze tekortkoming". ROTTERDAM (GPD) - De Ne derlandse scheepswerf De Merwede in Hardinxveld- Giessendam maakt toch nog kans op de bouw van het tweede cruiseschip voor de Holland-Amerika Lijn (Hol land-America Cruises), waarmee een bedrag is ge moeid van 270 miljoen gul den. „Wanneer de Merwcde-werf de fi nanciering voor de bouw van dat tweede cruiseschip in dollars rond krijgt, zien wij weinig problemen om alsnog met deze werf in zee te gaan", aldus Nico van der Vorm, de 53-jarige voor zittervan de raad van bestuur van de op de Nederlandse Antillen gevestigde HAL NV. „De order voor het eerste cruise schip (ter vervanging van de af gebrande en gezonken 'Prinsen- dam') moesten we wel bij een Franse werf plaatsen, omdat Ne derland niet in staat bleek voor een financiering in dollars te zor gen. We hebben toen echter heel duidelijk de beslissing over de bouw van het tweede schip tot het einde van dit jaar uitgesteld. Het is een dollarkwestie. We wil len als bedrijf geen valutarisico lopen, daar hebben we slechte ervaringen mee opgedaan", aldus Van der Vorm. „Bij de bouwplannen voor het eer ste cruiseschip hebben we al sa mengewerkt met de Merwede. Dat schip is getekend en ontwor pen in Rotterdam en niet in Stan ford in de Verenigde Staten, zoals sommige berichten luidden. We konden helaas niet tot overeen stemming komen en waren daar door gedwongen de order in Frankrijk te plaatsen. De overige Franse condities verschilden niet zoveel van de Nederlandse", zegt van der Vorm. Over het verlies van de Prinsendam zegt Van der Vorm: „Wat nu pre cies de oorzaak is geweest van de catastrofale brand aan boord van het schip, is nog niet bekend. De zaak komt op een nader te bepa len tijdstip voor de Nederlandse Raad voor de Scheepvaart". STEIN (ANP) - Ondanks reeds vele doorgevoerde reorganisaties verkeert het Nederlandse confectiebedrijf Macintosh in het Limburgse Stein in ernstige moeilijkheden. De voorzitter van de raad van bestuur, drs.J. Beyer, deelde gistermiddag mee dat aan een nieuwe ingrijpende reorganisatie niet valt te ontkomen. De vakbonden zien de situatie somber in bij het confectiebedrijf, dat diverse vestigingen in binnen- en buitenland heeft. De Industriebond FNV-Limburg vreest dat de komende plannen een drastische inkrim ping van het personeelsbestand van de Nederlandse vestigingen tot gevolg zullen hebben. Hoewel op dit moment nog niet te zeggen valt hoeveel ontslagen er zullen vallen, zijn de vakbonden er zeker van dat er heel wat arbeidsplaatsen bij Macintosh, het grootste textielbedrijf van Nederland, verloren zullen gaan. Berichten als zou het om achthonderd arbeidsplaatsen gaan noemt de bond "geruchten die in omloop zijn gekomen na de eerste bekendma kingen over een nieuwe reorganisatie. Maar in elk geval is de situatie hoogst ernstig". De moeilijkheden zijn vooral een gevolg van het feit dah Macintosh Ne derland niet kan concurreren met confectie die ingevoerd wordt uit landen met lage lonen. Veel onbegrip over gevaren drugs-gebruik AMSTERDAM (GPD) - Via adver tenties in de dagbladen gaat de Stichting Ideele Reclame (SIRE) aandacht vragen voor het boekje „Wat iedereen over drugs zou moeten weten". Volgens de SIRE is het hard nodig dat ouders en kinderen op de hoogte zijn van de aan drugs-gebruik verbonden gevaren „omdat we geconsta teerd hebben dat bijna niemand de ware feiten kent". Paniekreacties op het drugs probleem in de jaren '60 zouden overdreven zijn. In die jaren voerden vooral het gebruik van hasj en marihuana de boventoon. De 10.000 tot 15.000 heroine-ver- slaafden van nu vormen wel een reëel probleem. Het aantal sterf gevallen door herione-gebruik steeg deze week tot 38. Dit cijfer ligt aanmerkelijk hoger dan de afgelopen jaren, toen het aantal heroinedoden gemiddeld 10 tot 15 per jaar bedroeg. Oorzaak van de groei zou de invoer van Turkse heroine zijn. Deze heroïne heeft een zeer hoge zuiverheidsgraad, waar sommige gebruikers niet tegen opgewassen zijn. Confessionelen en Bonders willen dr. Mooi Secretaris-generaal. Zowel het hoofdbestuur van de Confessio nele Vereniging als het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk heeft de synode van deze kerk respectievelijk in een telegram en open brief dringend gevraagd, dr. R.J. Mooi te benoemen tot secre taris-generaal, als opvolger van dr. A.H. van den Heuvel. De sy node is vandaag bijeengekomen voor een vergadering van drie dagen. Verwacht wordt dat zij vandaag discussieert over de op volging van dr. van den Heuvel (die. zoals bekend voorzitter werd van de VARA). Vorige week werd bekend, dat ae Haagse predikant W.R. van der Zee nummer 1 stond op de voor dracht. De gereformeerde-bon- ders en de confessionelen blijken de voorkeur te geven aan dr. Mooi (58), die sinds 1967 secretaris al gemene zaken (plaatsvervangend secretaris-generaal) van de kerk is. Beide groeperingen vinden dat dr. Mooi niet mag worden ge passeerd en dat hij tussen de ver schillende richtingen binnen de Hervormde Kerk een samenbin dende figuur kan zijn. Hetgeen met name de Gereformeerde Bond met betrekking tot ds. Van der Zee niét verwacht. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Streefkerk J.J.W. Mouthaan Nunspeet; be dankt voor Kootwijk P. Molenaar Groot-Ammers. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Neerland ia (Canadian Reformed Church) J.P. van der Wal Surhuisterveen, te Drachten E. Woudt Den Hel der, te Bergentheim en te Drach ten (derde predikantsplaats) L.J.Joosse IJ muiden; aangeno men naar Sliedrecht J.C.V. Krij- tenburg (kandidaat) te Zwolle, die daarmee bedankte voor onder andere Alphen aan den Rijn-Bodegraven: bedankt voor Amstelveen-Mij- drecht A P. van Dijk Tiel. Kerk en Israèl. De synode van de Gereformeerde Kerken heeft voor het werk van Kerk en Israel per 1 februari drs. Simon Schoon (36) benoemd. Sinds 1974 was ds. Schoon predikant in de christe lijke nederzetting Nes Ammim in Israël. Hij heeft pas een rondreis door Amerika gemaakt om daar de zaak van Nes Ammim te be pleiten. Rome I Naar de paus. De paus heeft het mannenkoor "RMK '21" in Brunssum (L) laten weten, de zangers volgend jaar in privé-au- diëntie te willen ontvangen, dit ter gelegenheid van het 60-jarig beslaan van de vereniging. De Brunssumers gaan nu bekijken of een reis naar Rome wel haal baar is. De uitnodiging kwam namelijk onverwacht. Het koor dankt die aan de bisschop van de Poolse stad Gdansk, mgr Lech Kaczmarek, vriend van de paus. die het koor vorig jaar in Gdansk leerde kennen. Brunssum ont ving dit jaar een tegenbezoek van een studentenkoor uit die stad. Collecte. De collecte onder de Westduitw rooms-katholieken voor de Sahel-gcbiedcn in Afrika heeft zondag ten minste 30 mil joen mark (ruim 30.miljoen) op gebracht. Kardinaal Hffner (München) schrijft dat hoge be drag ook toe aan het bezoek van de paus. "Er zou niet zóveel zijn gegeven als de paus niet geko men was", zei hij. De opbrengst wordt aan hem overgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17