Boosheid bij Oranje aanhangers Rijsdam: "Ze hebben me als vuil weggegooid Winst van Morspoort DONDERDAG 20 NOVEMBE1 Juliana vorstin naast de rode loper Door Rian van Kuppenveld UTRECHT (GPD) - In kringen van fanatieke Oranje-aanhangers is. enkele dagen voor de definitieve verschij ning van het boek „Juliana, vorstin naast de rode loper" grote verontwaardiging ont staan over de wijze waarop de vroegere ko ningin Juliana in dit boek wordt beschre ven. De schrijfsters dra. M. G. Schenk en Mag- daleen van Herk schrij ven in het eerste hoofd stuk dat „Juliana is een idool geworden, alle verhalen over een men selijke monarchie ten s.pijt". Met hun boek beogen zij Juliana te la ten zien als een „ge woon mens" die zich bewust is geweest een zeer ongewoon ambt te bekleden, aldus een publicatie van hun uit gever. „Over koningin Juliana is een waas blijven liggen van on aantastbaarheid, broeikas van vele mythen over haar: Juliana de zorgzame moeder, de maatschappelijk werkster, die lieve, maar o zo naieve vrouw, de directe Juliana van wie je precies weet watje aan haar hebt, de echte Neder landse Juliana, de opofferen de vorstin. Wat is er waar van die mythen, wat niet", vragen dra. Schenk en Magdaleen van Herk zich in het eerste hoofdstuk van hun boek af. De mythen zijn vooral het ge volg van zeer Oranje-gezinde strooppennenschrijvers, die volgens de koninklijke fami lie. bestaan uit een stelletje „laffe honden die als het om Oranje gaat op een leugen om bestwil niet kijken", zo gaat het boek verder. De schrijfsters van ..Juliana, vorstin naast de rode loper" hebben alle mogelijke moeite gedaan de definitie „laffe honden" niet voor hen te doen opgaan. In het boek wordt zeer grondig afgere kend met een aantal mythes die rond de Oranje-familie en Juliana zelf hangen, mythes die door de vroegere koningin voor een deel zelf in leven worden gehouden, zoals het beeld van het harmonieuze gezin op Soestdijk en de on danks alles crises goede rela tie met Bernhard. Spanning Op de verschijning „Juliana, vorstin naast de rode loper" is met name door de Oranje- aanhang met spanning ge wacht. Het feil dat dra. Schenk mede auteur van het boek is, wekte bij hen hoge verwachtingen. Zij heeft al een groot aantal publicaties over de koninklijke familie op haar naam staan (de bekend ste daarvan is wel de in 1972 verschenen omvangrijke bio grafie van prins Claus) die door de Oranje-aanhang steeds met zeer veel instem ming zijn ontvangen. INu vlak voor het uitkomen van het boek al duidelijk is. dat ..Juliana, vorstin naast de ro de loper" beslist geen „lief" boek is geworden, staat die zelfde aanhang op zijn achter ste benen. Bij een groot deel van hen overheerst de me ning dat het volstrekt onte recht is dat dit boek in de boekhandels ligt. Uit de 118 pagina's die nog voor verschijning van het boek, dat 351 pagina's telt. aan de pers beschikbaar zijn gesteld, rijst het beeld op van een Juliana die ondanks haar speciale positie, gewoon wil de zijn en daarbij de realiteit vele malen uit het oog verloor. De situatie in de-wereld, haar onmiddellijke omgeving en met name de activ iteiten van haar man, prins Bernhard, bezag zij dooreen veel te roze bril. Juliana heeft altijd en overal gepleit voor onderling begrip, of het nu ging om rela ties tussen de Europese lan den. tussen het Westen en de Derde Wereld of tussen de le den van haar eigen gezin. Als er dan fricties optraden, stond zij voor de moeilijke taak be grip op te wekken voor de vertekenende roze bril waar door zij de nuchtere werke lijkheid niet had kunnen en willen zien, zo zeggen de au teurs in hun boek. In "Juliana vorstin naast de ro de loper" wordt bewondering geuit voor de moedige hou ding van de vroegere konin gin om naar buiten toe steeds te doen voorkomen alsof er niets veranderd was, ondanks de crises rond Greet Hof- mans, de verlovingen van haar dochters en de Lock heed-affaire. Met name na de Lockheed-affaire wordt haar diepe teleurstelling duidelijk als koningin Juliana merkt dat de buitenwereld achter dé schijn kijkt. Mythe Juliana was er zich echter zeer goed van bewust dat Neder land het, na de morele crisis die Lockheed achterliet, moest hebben van de door de Oranje-familie zo verfoeide mythe die door broodschrij vers om de koningin was heengesponnen. „Het laatste aureool dat de monarchie nog had, werd weggevaagd en al leen Juliana behield haar zui ver imago. Als de koninklijke familie nog iets van oude glans wilde uitstralen, dan moest zij het hebben van haar persoonlijke aureool", aldus het boek. Uit de beschikbaar gestelde pa gina's blijkt verder duidelijk dat de latere crises binnen de koninklijke familie welhaast onvermijdelijk waren door het grote verschil tussen Juliana en Bernhard. Juliana die er in haar hart een hekel aan had prinses te zijn en een sterk pacifistische inslag had en Bernhard die machtsambi ties had, als kind al had ge voeld dat het prettig was als prins op de wereld te zijn ge komen en op de bres stond voor een sterke defensie en een sterke NAVO. De latere crises, zoals de Greet Hof- mans-affaire en Lockheed, zijn daar duidelijke gevolgen Als kind heeft Juliana er al naar gesnakt een gewoon meisje te zijn en van daaruit een grote afkeer ontwikkeld van het protocol. „Haar leven is vanaf de wieg zo uitgestippeld, zo van alle risico's ontdaan, dat zij een enorme hang heeft ontwikkeld naar het onver wachte. het gekke, het avon tuur". De enige mogelijkheid was dan naast de rode loper te gaan wandelen. Zij begreep dan niet dat de mensen haar niet als hun gelijke be schouwden. Toch zijn er vol gens het boek wel degelijk momenten geweest waarop Juliana graag wilde doen uit komen dat zij dat idool wai niet zomaar iemand. Dat gi beurde dan vrijwel altijd al zij geconfronteerd werd mt de pers. Zij stuurde haar vel malen weg. „Op die ogenblikken heeft zi wel degelijk gebruik gemaak van de barrière die vorsten ni eenmaal van burgers al schermt en hen inderdaat buiten het gewone houdt. O] die momenten stond Julian wel heel ver af van de gewon vrouw die zij beweerd heeft t willen zijn" Grondwet Naast de rode loper ging zij ook zoals het boek zegt, toen zi, tijdens het staatsbezoek aar Amerika in 1952 haar paci fisme tegen de zin van het ka binet in wilde uitdragen. „Zij stapte vér naast de rode loper van Nederlands monarchie, ditmaal niet die van het pro tocol, maar die van de Grondwet". „Juliana, vorstin naast de rode loper", ligt vanaf zaterdag in de boekhandels en is een uit gave van de Boekerij in Am sterdam. LEIDEN - Voor het team van de Morspoort blijft alles naar wens verlopen in de Leidse biljart competitie. Ditmaal was UVS 1 met 2-6 het slachtoffer. Omdat de Heul voor een vierde achtereen volgende maal met 4—4 remiseer de kon de Morspoort de voor sprong naar vier punten uitbou wen. Niet gering gezien het feit dat het leidende viertal ook nog een wedstrijd extra tegoed heeft. Het Wapen van Voorschoten 1 won met 6-2 van TOP 2 en nestel de zich daardoor met één punt achterstand op De Heul steviger op de derde plaats. De stand in de eerste klasse ziet er na elf rondes als volgt uit: 1 Morspoort 10-54; 2 De Heul 11-50; 3 Wapen van Voors 11-49; 4 TOP 1 11-46; 5 Vriendschap 11-44; 6 Between 10-42; 7 Carambole 10-40; 8 TOP 2 11-40; 9 Landzicht 1 11-39; 10 UVS 10-30. De uitslagen: Vriend schap 1-Landzicht 1 4-4; Caram bole 1-De Heul 1 4-4; Wapen van V. 1-TOP 2 6-2; UVS 1-Morspoort 1 2-6; TOP 1-Between 1 4-4. TOP 3 zorgde in de tweede klasse vooreen surprise door TOG 1 met 6-2 te verslaan. Cleyn Duin buitte deze misstap van de koploper volledig uit door de Waag 1 met een 8-0 nederlaag naar huis te sturen. De Katwijkers stevenden TOG hierdoor met één punt ver schil voorbij: 60 om 59 punten. Landzicht 2 bleef de V riendschap 2 met 7-1 de baas en ligt nu met een totaal van 57 dreigend op de loer. De uitslagen: Landzicht 2- Vriendschap 2 7-1; DOB 1-Ca- rambole 2 2-6; Between 2-'t Zuid 1 8-0; Cleijn Duin 1-De Waag 1 8-0; TOP 3-TOG 1 6-2. Derdeklasser DOS 1 bouwt de voorsprong op de concurrentie gestaag uit. OOk TOG 2 vormde geen probleem: 2-6. Spijkerbak en Stompwijk 1 kwamen beiden niet verder dan een gelijkspel, en zagen de lijstaanvoerder de oor sprong dan ook verder uitbou wen. DOS heeft nu een totaalsco re van 58 uit 11, Spijkerbak staat op 50 punten, en Stompwijk volgt met een totaal van 46. UVS 2 kon zich dankzij een 6-2 winst naast Stompwijk op 46 punten neste len. De uitslagen: Morskwartier 1-UVS 2 2-6; t Zuid 2-Spijker- bak 1 4-4; TOG 2-DOS 1 2-6; Ca rambole 3-Landzicht 3 4-4; De Waag 2-Stompwijk 4-4. Vierde klasse: Witte hen 1-Morspoort 2 2-6; Wachtje 1-Morskwartier 2 2-6; Landzicht 4-Carambole 4 4-4; DOS 2-Cleyn Duin 2 2-6; Wapen van V.2 -DOB 2 4-4. LEIDEN - Hij is er voor in de wieg gelegd, zegt-ie zelf. Hoewel voetballen z'n aanvankelijke keus was. werd het pijlsnel duidelijk dat de ,rugbysport Wil Rijsdam op het lijf was ge schreven. In dat spel kon de 32-jarige Leidenaai immers de ruim voorradi ge energie uit het nogal ge spierde lichaam persen. Zijn devies: "Ik krijg lie ver twee klappen op m'n snuit, dan dat m'n knieën kapot worden getrapt". In tegenstelling met het voetbal, waar de scheidsrechters de met veel inzet gepaard gaande ver richtingen maar matig konden waarderen, werden bij DIOK de bewegingen van Rijsdam smul lend gadegeslagen. Nauwelijks een jaar, nadat hij het eivormige leder voor de eerste maal had ge toucheerd, mocht de stratenma ker het oranjeshirt al om de schouders trekken. Na 9 jaar lang de Nederlandse leeuw op de borst te hebben meegetorst, de poneerde Rijsdam vorige week het kledingstuk voorgoed in de kast. Met pijn in het hart overi gens, want dolgraag had hij zich nog één jaar voor de nationale '15' willen inspannen, om daarna z'n plek af te staan aan de talentvolle jeugd. Door een conflict met één van de twee bondscoaches, Ri chard Majoor, is het door Rijs dam uitgestippelde toekomst beeld verstoord. De oorzaken somt hij moeiteloos op. "De ellende is begonnen tijdens de interland tegen Japan. Zonder vooroverleg hadden Majoor en Frankfort (de hoofdtrainer) mij als reserve aangewezen. Ik had met dié beslissing helemaal geen moeite, want tenslotte ben ik al 32 en moet de jeugd ook een kans krijgen. Toevallig stond er een kei van jongen klaar: Hennie Vermeulen van Hilversum. Wat mij irriteerde was de manier waarop het gebeurde. De opstel ling werd vlak voor die wedstrijd van een briefje opgelezen. Wan neer je toch 9 jaar in het Neder lands team speelt, mag je toch verwachten datje van zo'n beslis sing eerder op de hoogte wordt gesteld. Er werd vlak voor het begin in de kleedkamers nog ru zie gemaakt over het geval. Ver meulen vond dat ik beter kon spelen omdat ik veel meer erva ring had. Frankfort en Majoor wilden daar helemaal niets van weten en hielden mij langs de kant. Na afloop ben ik naar Ma joor toegegaan en gevraagd hoe het nu verder met mij aanmoest. Nou, die conversatie verliep be paald niet prettig. Op een gege ven moment werd ik zelfs bele digd en toen was voor mij de kous af. Ik zei: bekijken jullie het maar. Er knakte iets van binnen. Ik heb Majoor gezegd, dat Oranje verder taboe voor mij was. Ik laat me toch niet als een kind behande len". "Toch ontving ik voor de interland tegen West-Duitsland een uitno diging. Omdat ik destijds had be dankt, verscheen ik niet op de centrale training. Majoor vroeg toen via de telefoon opheldering van zaken. Hij verweet mij on sportief gedrag, dat ik niet zo moest zeiken en dat hij wel drie betere spelers achter de hand had. Moet je nagaan, Majoor is een jongen waarmee ik nog in Oranje heb gespeeld, over hem kan ik ook nog wel het een en ander vertellen. Vorig jaar was ik nog de gevierde man onder Den nis Power (de toenmalige bonds coach), nu wordt ik als een stuk vuil weggegooid. Het ergste van alles vind ik, dat de twee trainers niet alles rechtstreeks in m'n ge zicht hebben gezegd. Volgens hen zou ik niet op de training zijn verschenen, omdat ik als reserve was aangewezen. Ze weten na tuurlijk wel beter, zo ligt de zaak helemaal niet. Reservezitten vind ik helemaal niet erg maar ze heb ben mij behandeld als een klein kind na die wedstrijd tegen Ja pan". Scheppen geld "Daar heb ik dan al die jaren scheppen geld voor meegeno men, want de rugbybond komt de spelers nauwelijks tegemoet in de onkosten. Ik heb voor 52 interlands de somma van twaalf gulden en vijftig cent gedecla reerd, de rest heb ik de bond ge schonken voor de jeugd. M'n ge zin heeft er in die tijd duidelijk onder geleden, want ik was altijd weg. Ik heb na die beledigingen van Majoor m'n schoenen schoongemaakt en besloten me maar met DIOK te gaan bezig houden. Van mijn kant is er geen compromis te verwachten. Ik wil heus wel met de bondscoaches rond de tafel gaan zitten, maar dan niet op mijn initiatief. Ze hoeven heus niet op hun knieën terug te kruipen, maar als ze niet komen, blijf ik bij m'n besluit". Allerbeste "Ik wens Oranje het allerbeste, dat meen ik uit de grond van m'n hart. Ik had na het vertrek van Dennis Power (de Engelsman vervult nu een p.r.-functie bin nen de bond) gehoopt op een fris se wind, maar die is nooit gaan waaien. Frankfort en Majoor z op dezelfde voet doorgega. hebben er alleen een paar and< jongens bijgehaald. Toch ben! ervan overtuigd dat Nederla| ooit naar het niveau van de t( landen Frankrijk, Engeland Wales zal toegroeien. Treetje v<j treetje weliswaar, maar het gi gebeuren. Momenteel zou Oraij in de Engelse tweede divij kunnen meedraaien. Nederlai heeft talent zat, alleen ontbree de mentaliteit. Neem nou c Duitsers vorige week zondi Zodra die lui dat witte shirt ad trekken, worden het andere md sen. Dan kunnen ze het gebq aan kwaliteit moeiteloos v bloemen. De jeugd krijgt nu v« meer aandacht dan vroeger. E goede zaak, zoals ook het opz ten van een B-team positief is. zo'n ploeg kunnen de talentvo1 jongeren onder leiding van rou niers aan het grote werk ruike Dennis Power heeft me destiji gevraagd om voor die B-ploeg' gaan spelen. Ik wilde na dit si zoen graag nog een jaartje in d! team meedoen. Dat conflict heé mijn echter gedachten veral derd. Het is mooi geweest zo. heb een schitterende tijd me gemaakt en kan zeggen dat ik e< mooie sportcarrière achter de m heb. Dat kunnen Frankfort Majoor mij niet meer afnemen"- ROB ONDERWATE LEIDEN - Bondscoach Ri chard Majoor heeft weinig begrip voor de argumenten van Wil Rijsdam. "In augus tus hebben we de selectie bij eengeroepen", vertelt de Hil versummer. "Omdat Frank fort en ik helemaal opnieuw wilden beginnen, hebben we iedereen gezegd dat niemand zeker van een plaats zou zijn. Dat is toch duidelijke taal. Na de wedstrijd tegen Japan kwam Rijsdam naar me toe. We hadden tamelijk verras send gewonnen waardoor er na afloop een feeststemming was. Hij wilde per se weten hoe het met hem verder moest. Ik zei hem dat ik niet in de stemming was voor eem gesprek. Begrijpelijk toch na zo'n zege. Rijsdam bleef ech ter doordrammen en toen zijn er onaardige dingen gezegd. Rijsdam werd niettemin voor de wedstrijd tegen West- Duitsland uitgenodigd maar bleef weg op de centrale trai ning. Toen heb ik 'm opge beld en gezegd dat ik het een onsportieve daad vond om weg te blijven. Kinderachtig ja, want we zijn toch niet met een kleuterschool bezig. Maar ik hoop dat het geschil wordt bijgelegd. Ik denk dat ikzelf het initiatief voor een gesprek zal moeten nemen. Van Wil hoefik niets te verwachten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16