Russen hekelen betoog VS- delegatie in Madrid liziet er mee. van der WIEL Palestijnse handen van in zaak Hoessein Arabische burgemeester infiaza vermoord Paus bezoekt Beieren Wodka tekort in Polen Rechter heeft haast met eis geen Iran PERZISCHE TAPIJTEN WOENSDAG 19 NOVEMBER 1 BETHLEHEM, RAMALLAH (AFP, Reuter, UPI) - De burge meester van het plaatsje Gebalia (in het noorden van de door Israël bezette Gaza-strook) is gisteren doodgeschoten. Hij stond bekend als een van de weinigen in de Gaza-stroom die de initiatieven van president Sa- dat en de akkoorden van Camp David ondersteunden. Volgens het Palestijnse persbureau Wafa heeft "een militaire organi satie van de Palestijnse revolu tie" zich voor de aanslag verant woordelijk gesteld. De vermoorde burgemeester zou een "agent" zijn geweest die in de jaren vijftig al spioneerde voor Is raël. Het gebied rond Gebalia is door het Israëlische leger afgezet. Spanning De spanning in Israël is toegeno men, nadat gisteren in twee ste den op de bezette westelijke Jor- daanoever door Israëlische mili tairen is geschoten op betogende Arabische studenten. Negen stu denten raakten gewond. De demonstraties vonden plaats in Ramallah en Bethlehem. De aanleiding is, dat het Israëlisch militair gezag op de westelijke oever de Palestijnse universiteit van Bir Zeit voor een week heeft laten sluiten. Tot de sluiting ging men over om dat, aldus het militair gezag, een "Palestijnse week" werd ge bruikt om stemming te maken tegen het Israëlische bestuur. Er werd op de betogers geschoten, nadat zij stenen gooiden naar een Israëlische jëep en naar de auto van de militaire gouverneur van het gebied. Twee Amerikaanse filmploegen die het toneel vast legden werden door de militairen een aantal uren vastgehouden. Universiteit In het verzet tegen de Israëlische bezetting is de universiteit van Bir Zeit een belangrijk centrum geworden. Studenten gingen verschillende malen de straat op om te betogen, richtten barrica den op en staken autobanden in brand. De universiteit werd opgericht in 1976, en telt nu ongeveer 1200 studenten, voor het merendeel in de faculteit der kunsten. Als de uitbreidingsplannen (voor de komende vijf jaar) doorgaan kan de universiteit straks 5000 stu denten opvangen, de meesten van de westelijke Jordaanoever en de Gaza-strook. Er wordt al gebouwd. Ook vorig jaar werd de universiteit door het militair bestuur geslo ten, toen voor twee maanden. "Met een uiterst mager voor wendsel", aldus vice-rector Ba- ramki van de universiteit. "Nu eist het militair gezag een lijst van alle studenten, zodat men stu- deervergunningen kan afgeven. Ik weiger zo'm lijst te geven". De universiteit mag overigens zelf haar lesprogramma samenstel len. Daarin bevinden zich ook cursussen over de Palestijnse kwestie, het conflict in het Mid den-Oosten en de Israëlische sa menleving. De universiteit wordt gefinancierd door bijdragen van de Arabische wereld. Beramki: „Er is in dit gebied geen nationale regering om te zorgen voor de behoeften van de bevolking. De universiteit heeft een deel van deze taak op zich genomen. Vroeger moesten de Palestij nen voor hoger onderwijs naar het buitenland". Strijd voor kuisheid en tegen materialisme Paus Johannes Paulus 2 schudt de handen van mensen uit de menigte die hem gisteren opwachtte in de Kathedraal van Fulda, waar hij een mis opdroeg. ALTÖTTING (DPA) - Paus Johannes Paulus 2 is gis teravond (op de vierde dag van zijn bezoek aan West- Duitsland) van Fulda naar Beieren gevlogen. In de bedevaartsplaats Altöt ting sprak hij duizenden Duitse religieuzen toe, priesters, broeders en zus ters. De paus logeert in het Kapucij nerklooster van Altötting. Hij zei de religieuzen, dat hij zijn bezoek aan Altötting ziet als een per soonlijke bedevaart. De paus hield zijn toespraak tijdens de eucharistieviering. Het bezoek van de paus aan West- Duitland gaat vandaag zijn laat ste dag in. In München is een eu charistieviering en heeft de paus ontmoetingen met jongeren, kunstenaars en gepensioneer den. Vele kinderen wachtten de paus met een "vivat papa" in Altötting op. Ter begroeting waren aanwe zig de aartsbisschop van Mun- chen-Freising, kardinaal Ratzin- ger, de Beierse eerste minister Franz Josef Strauss en de West- duitse minister van landbouw, de Beier Josef Ertl. Johannes Paulus reed onder het gebeier van alle klokken der elf kerken door Duitslands grootste bedevaartplaats. Altötting werd bedevaartoord na een gebeurte nis die in 1489 plaatsgreep. Een vrouw haastte zich in dat jaar met haar verdronken zoontje van drie jaar naar een kapel. Daar zou de moeder gods het kind weer tot le ven hebben gewekt. Op het plein vöor de bedevaartka pel hadden zich naar voorzichtige schattingen van de politie tussen de 35.000 en 50.000 mensen ver zameld om de mis van de paus mee te vieren. Aanvankelijk had men in Altötting op 200.000 pel grims gerekend, die ook in de omliggende straten door middel van televisie de plechtigheid hadden kunnen volgen. De paus riep in het 11.000 inwoners tellende Altötting de rooms-ka- tholieke geestelijken en kloos terlingen op hun kuisheid te be waren en strijders te zijn in een geestelijk gevecht tegen mate rialisme en "de roes" van het mo derne leven. H(j drong er bij de priesters, broeders en zusters voorts op aan dat zij hun toog. habijt of pij zouden blijven dra gen. "Wij worden slaven van ons werk en verwend door onze vrije tijd. Wij worden geacht bezit ver geten te zijn. Het bezit wordt onze god", aldus de paus. Na de mis in de kapel van Altötting gebruikte de paus de maaltijd in het Sint-Konradsklooster van de minderbroeders-capucijnen. Later ontving de paus in het kloos ter hoogleraren in de theologie en filosofen De nacht bracht hij eveneens in een kloostercel door. MADRID (UPI/AFP) - De toespraak die de Amerikaanse delegatieleider op de toetsingsconferentie in Madrid, Max Kampeiman, maandag heeft gehouden is het soort redevoering, dat is opgesteld om de II de grond in te boren door het afsnijden van de discussie", zo verklaar de gisteren een wordvoerder van de Sowjetrussische afvaardiging. Het hoofd van de Amerikaanse delegatie naar Madrid, Griffin Bell (links) in gesprek met delegatieleider Kapelman, over wiens betoog de Russen redevoering "dat geworden. Kampelmart had de Sowjet-Unie krachtig gewaarschuwd dat de Verenigde Staten hun streven om hun defensie te versterken zou den intensiveren en niet zouden afzien van hun superioriteit op dit terrein. De Russische woordvoerder, Vik tor Kopitin, zei dat rechtszaak Verenigde Staten niets bij de Sowjet-Unie zouden bereiken wanneer zij met macht scherm den en zich daarbij verschuilen achter de kwestie Afghanistan. De bijeenkomst in Madrid, aldus Kpopitin, moet zich bezighouden met Europese problemen en de Amerikaanse afgevaardigde heeft Europa in zijn redevoering niet één keer genoemd. Uit Russische delegatiekringen was eerder het standpunt ver kondigd dat de slotakte van Hel sinki geen internationaal verdrag is en onder geen beding als zoda nig kan worden aangeboden. Het debat in de Spaanse hoofdstad, gehouden achter gesloten deu ren, hernam gistermorgen met de thema's van maandag: de alge mene principes van de sloktakte van Helsinki en de problemen in de eerste "mand" (veiligheid in Europa). (ADVERTENTIE) Met een goede bril ziet u goed of beter. Met een nieuwe bril ziet u er vaak beter uit... Het oog wil ook wat. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. Onderzoek Frankrijk en West-Duitsland sloten zich gisteren bij Amerika aan en eisten dat de conferentie zich zou bezighouden met het onderzoek van Westerse beschuldigingen, dat de Sowjet-Unie de akkoorden van Helsinki schond toen zij Af ghanistan binnenviel. "Het dossier is niet dichtgeklapt", verklaarde de Franse delegatie leider Jacques Martin. "Het moet hier opnieuw aan de or de worden gesteld niet alleen omdat een schending heeft plaatsgehad van de beginselen waartoe men zich in Helsinki heeft verplicht, maar ook omdat het een rol speelt in het klimaat van de betrekkingen tussen Oost en West en gevolgen heeft voor de toekomst", aldus Martin. blad Westduitse collega, Jorg pro- westers zei dat de conferentie haar politieke betekenis zou ver liezen als haar debatten niet on omwonden over Afghanistan handelden. Hij noemde deze kwestie de "belangrijke zaak in de huidige internationale be trekkingen". De Amerikanen waren tevreden met de Franse en Westduitse bij val voor Kampeimans rede. Beschuldiging De Sowjetrussische onderminister van buitenlandse zaken, Leonid Iljitsjow, beschuldigde de Ver enigde Staten ervan dat heeft al aanstuurden op confrontatie lang voordat in december Russische troepen Afghanistan binnen trokken. Ook Iljitsjow hekelde het feit dat Kampeimans rede van maandag, gehouden op een besloten zitting, naar buiten uitlekte. De rede ademde zijns inziens een "ijzige windvan anti-d-etente". De Verenigde Staten lanceerden twee jaar geleden een politiek van militaire ocnfrontatie op een NAVO-conferentie in Washing ton, toen een "ongelooflijk opge schroefde militaire begroting" werd goedgekeurd, zei Iljitsjow. Het Amerikaanse besluit af te zien van pariteit ten gunste van mili tair overwicht betekent een in ternationaal keerpunt, niet het Sowjet-optreden in Afghanistan, besloot de Rus. Hoge functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben zich ver baasd getoond over de uitlatin gen van Kapelman. -Kapelman is te verstaan gegeven dathij in het vervolg openbare redevoeringen eerst door het mi nisterie Israëlische laten lezen, zo werd gezegd. De ambtenaren van het ministerie verklaarden geen problemen te hebben met de al gehele benadering van Kap^l- man in Madrid. Ze hadden echter niet verwacht dat de tekst van een toespraak tijdens een zitting achter gesloten deuren aan de pers werd gegeven. i (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM, AMMAN, CAIRO - Een jaar geleden toog koning Hoessein naar Europa om daar een dialoog tussen Europa en de PLO te bepleiten. Hij vond een gewillig gehoor, want zijn ar gumenten dat een oplossing van het Palestijnse vraagstuk stabi liteit, en daarmee rust in het Midden-Oosten zou brengen, vormden voor de Europeanen een geruststellende gedachte. Nu. een jaar later, is de Israëlische minister van buitenlandse zaken Shamir naar Europa vertrokken. Na bezoeken aan Duitsland en Noorwegen zal hij ock Nederland aandoen. De boodschap van Shamir is dathetzinloos is met de PLO te praten. Een oplossing van het Palestijnse vraagstuk brengt stabiliteit noch rust in het Mid den-Oosten. Want de oorlog in de Perzische Golf heeft bewezen dat de Golfde sleutel is tot de zo be geerde stabiliteit. En het Pale stijnse vraagstuk noch de PLO heeft daar iets mee te maken, luidt zijn boodschap. Als de Israëli's het over de „Jor daanse optie" hebben, bedoelen zij dat er naast Israël één staat, en niet twee moeten komen. Het pas geformuleerde partijprogram van de Israëlische Arbeiderspar tij. dat als platform dienst moet doen voor een regering van Shi mon Peres na de verkiezingen van volgend jaar, bevat een be langrijke vernieuwing. Er wordt uitdrukkelijk in het midden gela ten wat de staatsvorm zal zijn van de toekomstige Palestijns-Jor daanse staat waarmee Israël vre de wil sluiten. Dat partijgrogram van de Arbei derspartij sluit in dat opzicht aan bij het Egyptische denken over de toekomst van het Palestijnse volk. Sadat heeft voor de onder handelingen voor een definitieve vrede een plaatsje ingeruimd voor Jordanië. Maar Egyptische zegslieden zeggen al jaren dat het Egypte een zorg zal zijn wie uit eindelijk over het Palestijnse volk zal heersen: koning Joessein of de PLO. En de betrokkenen zelf? Officieel is het allemaal koek en ei tussen Jordanië en de PLO. Jornadië en de PLO trekken één lijn tegen de akkoorden van Camp David en de autonomie. De gemeenschap pelijke coördinatiecommissie die gelden uit de Arabische wereld voor de bezette gebieden moet verdelen, doet uitstekend werk. Er is dan ook geen sprake van een verslechtering in de betrekkin gen, zo wordt van Jordaanse- en PLO-zijde medegedeeld. Toch circuleerden onlangs berich ten dat de PLO zeer kwaad is ge worden op Jofdanië, omdat het kabinet des konings sinds kort een ministerie kent voor de be zette gebieden, een ministerie dat in 1974 werd afgeschaft na de Arabische topconferentie in Ra bat. waar de PLO als enige verte genwoordigervan het Palestijnse volk werd aangewezen ten koste van Jordanië. En officieus wordt van beide kan ten toegegeven dat het niet alle maal rozegeur en maneschijn is. Het nieuwe ministerie is ook niet het enige teken aan de wand. Zo hebben de Jordaniérs onlangs Palestijnse commando's gearres teerd vanwege guerrilla-activitei ten tegen Israël, hetgeen door de PLO als een onvriendelijke daad wordt beschouwd. „Maar wat kunnen wij doen", verzucht een PLO-functionaris. „Wij kunnen niet op alle fronten tegelijk vech ten. Daarom spelen we mooi weer". Hoessein is zich hier terdege van bewust. Heel voorzichtig pro beert de koning de situatie uit te buiten, zonder dat iemand hem ervan kan beschuldigen dat hij iets doet wat tegen de belangen van de Arabische zaak ingaat. WARSCHAU - "Wat geen wod ka9 Dat bestaat niet". Maar voor Polen is het een bittere waarheid. Twee van de beste soorten wodka zijn uit de winkels verdwenen. Officieel is er geen verklaring waarom de wodka plotseling int de winkels is verdwenen, het is niet alleen niet te krij gen in de gewone winkels maar het isook niet te koop in de zogenaamde Pewex-win- kels. In deze winkels worden artikelen verkocht, die op de gewone markt niet verkrijg baar zijn en alleen tegen be taling van buitenlandse valu ta. Veel Polen, vooral huisvrouwen, hebben de laatste weken elke winkel afgelopen voor een paar flessen wodka. Meestal zonder succes. Ze kunnen wel wodka krijgen met citroens- maakoude wodka of wodka met een immens hoog alcohol percentage, die een zeer sterke maag vergen, maar niet de soorten wodka die normaal in Polen worden gedronken Die wodka wordt bereid uit aardappelen. De Polen heb ben dit jaar de helft van hun aardappeloogst verloren - 25 miljoen ton - die voor het grootste deel nog bevroren in de grond zit.Nu het een beetje is gaan dooien zijn er weer wat aardappelen in de win kels maar tegen de dubbele prijs, maar aardappelen zelfs tegen een hoge prijs blijven een luxe. Dit is waarschijnlijk de verklaring waarom een van de twee soorten wodka's verdwenen is. Een andere soort wordt ge maakt uil graan, waarvan de Poolse regering beweert dat er genoeg van is.Een glas wodka is nog altijd te koop in de grote hotels maar geen enkele Pool kan zich dat permitteren, want de prijs van twee glazen is hetzelfde als die van een halve-hterfles in de winkel. Met een lange koude winter voor de boeg is deze ontwik keling voor de Polen geen hart ver-warmend vooruit zicht. Overigens: alcoholisme is een groot probleem in Polen. Daartegen biedt deze ge dwongen beperking wellicht enig soelaas. ADVERTENTIE Verkoop 300 stuks in alle maten en soorten. Door direkte import 40 tot 50°o echt voordeel Verkoop uitsluitend morgen donderdag 20 november van 11.00-17.00 uur in het Antonius Clubhuis, Lange Mare 45 te Leiden. Bi) iedere aankoop ontvangt u een officieel garantiebewijs Kom kijken, het loont de moeite Alle partijen zijn gepnjsd Carpet Centre Oriënt, Heerlen, Honingmanslraal 12 NEW YORK - Voorlopig hoeft de Amerikaanse regering zich niet druk te maken om de vordering van 72 miljard gulden die Iran heeft ingediend tegen de ex-sjah. Een hoge rechtbank Wiktor gisteren de betreffende rechtzaak uit tot 18 februari, met als argument dat hij alles wilde vermijden dat de onder handelingen zou kunnen dwarsbomen, die moeten leiden tot de vrijla ting van de Kopitin, gegijzelden. De huidige machthebbers van Iran menen dat de sjah bovengenoemd bedrag met zich meenam, toen hij begin 1979 in ballingschap ging De speciale VN-gezant Olof Palme, Zweedse oppositieleider en vroegere premier, is gisteren in de Iraanse hoofdstad Teheran aangekomen om een begin te maken met weer een internationale poging om een einde te maken aan het voortdurende gewapende conflict tussen Iran en Irak. Deze strijd spitst zich al dagen toe op de stad Soesangerd. Iran meldde maandag deze stad te hebben heroverd. Irak meldde van zijn kant al dagen met zuiveringsacties binnen de stad bezig te zijn Palmes missie volgt op die van de islamitische conferentie, die van de beweging van met-gebonden landen via Cuba en die van een Joegosla vische delegatie. Iran wenst tot dusverre echter pas te gaan praten, wanneer Irak zijn troepen van Iraans gebied heeft teruggetrokken. Ongeveer 20 personen hebben gisteren de bedrijfsruimte var de Iraanse krant Miza in Teheran vernield toen er niemand aanwezig was wegens een islamitische feestdag De krant is 10 weken geleden opgericht door aanhangers van oud-premier Mehdi Bazargan. Het bias wordt verweten een pro-westers standpunt in te nemen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9