Kamer dwarsboomt regering 'n Hobby-bril... im «li ir i?' Wetsontwerp PvdA strandt in Senaat BRIL 58 i 'Voor verkracht Turks meisje huwelijk niet meer weggelegd' Heroine-organisatie opgerold Vraag naar postzegels laatste maanden opvallend groot Bezuiniging op gezinshulp afgewezen j"! i;i! De Beurs Eigenhandig is zó! 5 Abortusdebat wordt volgende week hervat WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 ymm DEN HAAG (GPD) - De vraag naar postzegels is de laatste maanden overweldigend. De filatelistische dienst van de PTT heeft extra mensen moeten aantrekken om de drukte te kunnen verwerken. Het aantal nieuwe abonnemen ten is in één klap opgelopen van gemiddeld 150 tot 1000 stuks per dag. De tijd dat de meeste men sen één serie van elke nieuwe uit gifte kochten lijkt voorbij. De waardepapiertjes gaan er bij honderden tegelijk uit. Het aantal eerstedagenveloppen dat bij de PTT ter stempeling wordt aange boden is nog nooit zo groot ge weest. De PTT heeft geen duidelijke ver klaring voor de postzegelrage die vooral het afgelopen jaar is ont staan. Het vermoeden bestaat dat steeds meer mensen hun geld in postzegels beleggen. „De vraag is enorm. Er gaan orders van tien duizenden guldens de deur uit. De aantallen zegels die per be stelling worden opgegeven, lig gen hoger dan ooit", zegt J. M. de Vries, chef algemene zaken van de Filatelistische Dienst van de PTT te Groningen. De Vries verklaart dat het aantal abonnementen van mensen die alle nieuwe postzegeluitgiften thuis willen ontvangen, binnen twee jaar is opgelopen van 50.000 tot 81.000. „En dat terwijl de ver kopen aan de postkantoren zeker niet minder werden", aldus de PTT-functionaris. Uit een recen te enquête van de PTT bleek dat Nederland 620.000 verzamelaars telt van 14 jaar en ouder. Uit dat onderzoek bleek tevens dat slechts weinig mensen zouden verzamelen uit beleggingsover wegingen. De ervaringen van het laatste jaar duiden er echter op dat de groep beleggers groter wordt. „Toen onlangs iemand op de radio zei dat je beter je geld in postze gels kunt steken dan in goud of zilver,, stond de telefoon bij de Filatelistische Dienst direct roodgloeiend. Iedereen bestelde en gros. Het feit dat alles buiten de belasting omgaat, vormt mis schien wel een reden voor me nigeen om in postzegels te inves teren. En de mensen maken el kaar ook gek. Men denkt ooit een goede slag te kunnen slaan en veel winst op te kunnen strijken", concludeert De Vries. Ook bij postzegelwinkels is een duidelijke tendens merkbaar dat de klant steeds vaker om meer dan één exemplaar van een be paalde zegel vraagt. „De verkoop van blokken van vier tot tien stuks is aan de orde van de dag", zegt een Haagse postzegelhan delaar. Een gevolg van de verzamel- en beleggerswoede zou kunnen zijn dat over enige jaren velen zich behoorlijk bekocht zullen voelen. „De postzegelwereld maakt na melijk golfbewegingen door: pe rioden van grote vraag gevolgd door tijden dat de belangstelling wegebt. In de praktijk is geble ken dat de prijzen van de zegels uit de jaren van grote vraag (40-'45, 63-'68) zich later ongun stig in prijs ontwikkelden", ver telt H. Wit, filatelistisch mede werker van een aantal dagbla den. UTRECHT (GPD) - Tradities van de Turkse plattelandsbe volking en de strenge islami tische wetten omtrent de kuisheid van ongehuwde meisjes en vrouwen hebben vier Turken uit Utrecht als middel gebruikt om de ille gaal in Nederland wonende Turk Esat Y. (20) aan een ver blijfsvergunning te helpen. Esat ontvoerde en verkracht te twee maanden geleden een vijftienjarig Turks meisje in de bossen van Hilversum. Door het ontnemen van haar maagdelijkheid, waardoor het meisje volgens die ortho doxe normen „onbruikbaar" voor andere mannen was ge worden, dacht Esat bij de va der van het meisje het huwe lijk met haar af te dwingen. Zo wilde hij zijn verblijf in Nederland legaliseren. Allerminst gaf de vader van het meisje aan de chantageprak- tijken van zijn landgenoten toe: hij liep regelrecht naar de politie zodat de Utrechtse rechtbank gisteren aan de be rechting van het vijftal kon beginnen. De zitting die gisteren bijna acht uur duurde, bracht de voorzitter van de strafkamer, mr. K. S. Bieger, nog al in verwarring. Het bij de ont voering betrokken echtpaar D. en de verkrachter herrie pen hun tijdens het gerechte lijk vooronderzoek afgelegde bekentenissen. Deze hard nekkig ontkennende ver dachten brachten de recht bank-president tot wanhoop. Hij dreigde de zaak naar de rechter-commissaris te ver wijzen, zodat de berechting minstens drie maanden zou worden uitgesteld. Na beraad met zijn twee collega-rechters besloot mr. Bieger het proces gisteren alsnog voort te zetten mits de verdachten nog niet onduidelijker in hun verkla ringen zouden worden. Aanzienlijk minder moeite had rechter Bieger met de 16-jari- ge Osman T. die wel de waar heid wilde vertellen. Hoewel de zaak van deze minderjari ge jongen achter gesloten deuren zou worden behan deld, was Osman wel als ge tuige tegen de vier andere Turken gedagvaard. Zijn ver klaring werd een vlotte be kentenis. Osman was een tijdje met het vijftienjarig meisje bevriend geweest. Aan de kalverliefde van het tweetal kwam spoe dig een eind. Zonder rancu- negevoelens gingen ze uit el kaar. Nadien leerde Osman de illegaal Esat kennen. Hij hoorde van de problemen rond de legalisatie van hem. Ze praatten daar veel over en langzamerhand groeide er een naar hun gevoel lumineus plan. Ook het echtpaar D. - de vrouw is een zuster van Esat - raakte bij de verdere bera ming en het uitwerken van het plan betrokken. Esat zat al een jaar in het huis van zijn zuster en zwager ondergedo ken. Osman zou het meisje leveren dat door middel van een ont voering en verkrachting de bruid van Esat zou worden. Als huwelijkskandidaat vond hij zijn vroegere vriendin netje wel geschikt. Hij nam Esat mee naar het Majella- park in Utrecht, waar het meisje nogal eens te vinden was. Bij het zien van 'zijn bruid' was Esat verrukt. Dit zou zijn vrouw worden, dacht hij. Op 6 september van dit jaar be sloten de vijf Turken vier da gen later de 'zaak' te fiksen. Osman kreeg van Esat op dracht het meisje in het Ma- jellapark weg te lokken. De ex-vriend van het meisje pap te weer met haar aan en bracht haar met een Spaanse vriendin naar het huis van echtpaar D. aan de Amster damse Straatweg in Utrecht. Daar wachtte Esat. Osman bracht het meisje naar de slaapkamer van het echt paar. Ook Esat ging naar bo ven en zou haar over de plan nen hebben ingelicht. Maar het meisje weigerde zich uit te kleden. Osman dreigde haar met een mes. Het meisje gilde en vroeg aan de zuster van Esat of ze naar huis mocht. Maar de vrouw zei dat ze moest wachten. Toen aan het eind van de mid dag Burham D. (31) - de zwa ger van Esat - thuis was ge komen, kreeg het meisje te horen dat ze met de auto naar huis zou worden gebracht. „Ik ben op de fiets en ik ga niet mee", zei ze huilend te gen de vier Turken. Het vier tal dwong haar in de wagen te stappen. Nadat Esat's zuster in de Utrechtse wijk Over- vecht bij haar werk was afge zet, stuurde Burham zijn auto in de richting Hilversum, in plaats van naar de ouderlijke woning van het meisje te rij den. Op de parkeerplaats De Bos berg, bij Hilversum, stopten ze. Osman stapte met het meisje uit en duwde haar door een kapot hek de bossen in. Esat volgde. Tussen de strui ken bonden Osman en Esat de handen van het meisje met een riem op de rug en kreeg ze het overhemd van Osman voor de mond gesnoerd. Os man zei: „Ga je gang". Daarna verdween hij. Hoewel het meisje zich hevig verzette, slaagde Esat erin haar op de grond te gooien en te verkrachten. Twintig mi nuten later stapten ze weer in de auto waarin Burham en Osman zaten te wachten. In Amersfoort vonden de Tur ken bij een landgenoot, de 24- jarige Recep T„ een schuil plaats voor het meisje. Ze dwongen haar via de telefoon aan de politie te vertellen dat ze vrijwillig was meegegaan, met Esat naar bed was ge weest en met hem wilde trouwen. De politie bleef het meisje zoeken en vond haar twee dagen later in het huis van Recep. „Heb je er spijt van", vroeg mr. Bieger aan Osman. „Nee", antwoordde hij. „Ach het is toch maar een vrouw", diende de rechter hem van repliek. „Dat heb ik niet gezegd", zei Osman nors en bleek op de grond starend. Na het uitvoerige verhoor van Osman, vertaald door de Turkse tolk Alpengot, kwam het verkrachte meisje als ge tuige aan bod. Zenuwachtig maar zelfverzekerd bevestig de ze in grote lijnen hetgeen Osman al had opgebiecht. Voorzichtig informeerde mr. Bieger naar de gevolgen van de verkrachting voor haar in de Turkse gemeenschap. „Misschien kan ik nog trou wen", zei ze. „Maar dan moet mijn vader tegenover de man die me wil wel alles vertellen wat er gebeurd is. Normaal gesproken ben ik voor een Turkse man uitgeteld". Bieger „Ben je boos op Osman en Esat?" Het meisje: „Ja, ze hebben met mijn leven gespeeld". Van de vader van het meisje, samen met zijn vrouw de hele dag op de publieke tribune aanwezig, wilde mr. Bieger weten wat de consequenties voor het gezin zijn. Verbitterd antwoordde hij: „Onze eer is aangetast. Ik word ervoor verantwoordelijk gesteld. Mijn dochter kan ik niet meer uithuwelijken. Niemand ac cepteert dat. Ze is afgedankt voor haar verdere leven",. Bieger „Volgens Turks ge bruik had u uw dochter kun nen verstoten. Waarom heeft u dat niet gedaan?" De vader „Het is mijn dochter. Daar zorg ik voor. Haar be scherm ik. Daarom ben ik naar de politie gegaan". Bieger „Een heel verstandig antwoord". De cultuurantropoloog Jong- mans die als getuige-deskun- dige werd gehoord, bevestig de de eer- en schandetheorie waarover zowel het meisje als de vader hadden gesproken. „Er is inbreuk gemaakt op het respect van de vader als leider van het gezin. De vader wordt voor zijn misstap van zijn dochter erop aangekeken. Zo zijn de regels op het Turkse platteland. Voor het meisje valt een blijvend sociaal letsel te voorspellen. Te vrezen valt dat een huwelijk, ook al van wege die religieuze achter gronden, voor haar niet is weggelegd". De zitting wordt morgen met het verhoor van de verdach ten, het requisitoir en de plei dooien voortgezet. (ADVERTENTIE) tte* t t f *U., «M 'uit >'i I.:I M DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren een poging van staatssecretaris Wallis de Vries van CRM om via verplichte inschakeling van vrijwilligers bij de ge zinshulp (zogeheten alpha-hulpen) 63 miljoen gulden te kunnen bezuinigen, gedwarsboomd. Een motie van CDA en PvdA die deze verplichting geschrapt wilden zien, werd aangenomen. Verder real nieuws overdoe-het-zelf materialen en-gereedschappen. Gezinshulpen uit het hele land liepen gistermiddag te hoop op het Haagse Binnenhof tegen de bezuinigings- plannen van staatssecretaris Wallis de Vries. (ADVERTENTIE) Net zoals iedereen zijn of haar hobby heeft, heeft iedereen zo z'n eigen idee over bril of kontaktlenzen. Bril 58 komt aan ieders eisen en wensen tegemoet en... betaalbaar! 'n kwestie van bekijken. if' r:J-!..: a Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.] DEN HAAG (GPD) - De Tweede-Kamerleden Haas-Berger en Roethof (beiden PvdA) zagen gisteren hun intitiatief- wetsontwerp over de hulpverlening aan minderjarigen in de Eerste Kamer schipbreuk lijden. „Wijzig het ontwerp, of we verwerpen het", zo luidde de boodschap van een ruime meerderheid in de Senaat. De initiatiefnemers be raden zich nog op wat hun te doen staat. Het initiatief-wetsontwerp wil een einde maken aan de strafbaar stelling (maximaal drie jaar ge vangenis) van hulpverleners die van huis weggelopen minderjari gen aan een schuilplaats helpen. Voorwaarde is, dat de hulpverle ner de ouders vertelt dat hij het kind onderdak gebracht heeft. De Tweede Kamer had het PvdA- initiatief, met enige wijzigingen, aanvaard. Vorm In de Eerste Kamer struikelde een meerderheid gisteren over de ju ridische vorm waarin het ont werp is gegoten. Zowel WD als PPR, die in de Tweede Kamer vóór waren, verwierpen het wetsontwerp om die reden. CDA, SGP en GPV verzetten zich (net als in de Tweede Kamer) om principiële redenen: het ouder lijk gezag zou onvoldoende wor den erkend. Alleen de senatoren van PvdA en D'66 bleven het wetsontwerp trouw. Met de strekking van het wetje is de WD het eens. „Maar er is een conflict tussen ons politieke en ons juridische geweten", zei woordvoerder Heijne Makkreel. Volgens hem is de formulering zo gebrekkig, dat kwaadwilligen die kinderen aan het ouderlijk gezag onttrekken er ook door buiten schot worden gesteld. Hij advi seerde de indieners daarom tekstwijzigingen aan te bren gen. Kamerlid Andela-Baur (CDA) zei voor de stemming dat de instel lingen vrij moeten zijn om zelf de verschillende vormen van hulp te bepalen. De instellingen zijn be reid vrijwilligers in te schakelen, zoals ze trouwens al doen, om toch tot bezuinigingen te komen. Terwijl in de Kamer over de ge- 1 zinshulp werd gepraat demon streerden op het Binnenhof on geveer vierduizend gezinsver zorgers tegen de bezuinigings plannen van de regering. Een ander besluit dat gisteren in de Kamer viel betrof de afrekening van de gezinszorg. Dit zal voor taan wekelijks geschieden in plaats van maandelijks. Dit sys teem is eerlijker tegenover cliën ten waarvan de hulp tijdelijk on derbroken wordt. Met de maatre gel valt een gat van 4 miljoen gul den in de CRM-begroting. De Centrale Raad heeft een voorstel gedaan om dat gat te dekken en staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) is akkoord gegaan met een gesprek met de verenigingen. De motie van Andela-Baur (CDA), waarin de staatssecretaris ge vraagd wordt over te gaan tot een wekelijks retributiesysteem, werd aangenomen met alleen de WD en SGP tegen. Het CDA- kamerlid benadrukte voor de stemming dat de instellingen toegezegd hebben het geld op ta fel te kunnen leggen zonder dat NOTARIS VERMIST - De 51 jari ge notaris J.M.J. Baltussen uit Overveen wordt sinds drie weken vermist. Alle politieposten in Nederland is verzocht naar de man uit te kijken, "alhoewel het best mogelijk is dat hij in het bui tenland zit", aldus een woord voerder van de gemeentepolitie van Bloemendaal. De politie heeft het idee dat de ver dwijning van de man niets met zijn beroep te maken heeft. "Er is een plaatsvervangend notaris op zijn kantoor aangesteld en vanuit die hoek hebben we geen aanwij zingen gekregen dat daar wat fout zit". dit een aantasting van kwaliteit of kwantiteit zou betekenen. De WD en Wallis de Vries bleven tot het uiterste hun standpunt verdedigen. Mevrouw Verkerk (WD) stelde dat het maandelijk se systeem eerlijker en efficiënter werkt dan de wekelijkse afreke ning van de instellingen met de cliënten. Wallis de Vries zei dat in de motie geen dekking voor de 4 miljoen aangegeven is en dat hij daarom de motie sterk moest ont raden om te voorkomen dat de gezinszorg achteruit zou gaan. auto,binnen- en buitentuinen handwerken,handenarbeid, modelbouw, Z7 MC, hobbies Alles over energiebesparing Kampioenschap scheepsmodelbouw Beurtbingo net10.000 preien TT biljetten op v«le stations! De beurs is open van I1.00-1Z00U en 19.00-22JOu. Zat en zon. Il.00-17.00u t^n 23 november Ahoy 'Rotterdam DEN HAAG (GPD) - Het debat over het abortuswetsontwerp van de regering, dat twee weken geleden werd geschorst, wordt volgende week donderdag voortgezet. Dan zullen de ministers Ginjaar (volksgezondheid) en De Ruiter (justitie) antwoorden op de toen in eerste termijn door de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen. Hieruit bleek dat de regering niet nu al zal beslissen of ze het wets ontwerp wellicht intrekt. Die mogelijkheid heeft zeker be staan, nadat bleek dat het wets voorstel nauwelijks op steun van een meerderheid van de Tweede Kamer kan rekenen. Maandag hebben de meestbetrok- ken ministers, premier Van Agt, Ginjaar, De Ruiter en verkeers minister Tuynman (als oudste WD-minister bij afwezigheid van vice-premier Wiegel), over legd over dc ontstane situatie. Dat overleg heeft ertoe geleid dat Ginjaar en De Kuiter dus toch zullen antwoorden. Dat gebeurt pas volgende week donderdag omdat de agenda van deze week al vol is, het kabinet er eerst vol tallig aanstaande vrijdag, over moet praten en bovendien ko- Verwerping Dat deed ook de PPR. Senator Bas de Gaay Fortman stelde zich op het standpunt van het Landelijk Overleg Alternatieve Hulpverle ners. De meldplicht aan de ou ders (of de Raad voor de Kinder bescherming) kan in sommige gevallen de hulpverlening scha den, zei hij. Omdat in de huidige juridische praktijk tegen bonafi de hulpverleners al niet meer wordt opgetreden, vond de PPR- man verwerping van het wets ontwerp beter dan aanvaar ding. HUIZEN (GPD) - De Huizer politie heeft in samenwerking met een aantal andere korpsen een internationale heroine-organisatie opgerold. In to taal werden negen verdachten gearresteerd in de leeftijd van 23 tot 70 jaar zeven Huizenaars, een Bussumer en een inwoner uit Zeist. Bij een echtpaar uit Huizen, hoofdverdachte in de organisatie, werd op het moment van aanhouding ruim 2,5 kg heroïne afgeleverd. De heroïne, gebracht door twee koeriers, vertegenwoordigt een waarde van onge veer een half miljoen gulden. De politie van Huizen kwam in september de organisatie toevallig op het spoor tijdens een verkeerscontrole. Nader onderzoek wees uit. dat het echtpaar optrad als centraal contactpersoon van een internationale or ganisatie in verdovende middelen. Volgens de politie kwam de heroïne en marihuana op verschillende manieren de Nederlandse grens over. De verdovende middelen werden vervolgens in Nederland verhandeld. Een politiewoordvoerder noemde de heroine van een hoogwaardige kwa liteit. De verdovende middelen kwamen, volgens de woordvoerder, uit het Verre Oosten. Op de exacte plaats van herkomst wilde hij niet in gaan. De meesten van de negen verdachten werkten als koerier. mende dinsdag en woensdag in de Eerste Kamer de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1981 worden gehouden, waarbij het voltallige kabinet aanwezig dient te zyn. Of het wetsontwerp na het ant woord gehandhaafd zal worden, hangt in belangrijke mate af van de houding van de regeringsfrac ties in de Tweede Kamer. Een vijftal CDA-kamerleden heeft nog steeds ernstige bedenkingen tegen het regeringsvoorstel. WEERRAPPORTEN li is zwaar bew. 11 1 Licht bcw 11 1 li. hl b«W 13 1 regenbui 10 6 zwaar bew. 11 2 Licht bcw 9 7 zwaar bew. 11 0 regenbui 10 8 zwaar bcw 9 04 zwaar bew 12 05 zwaar bew. 6 - zwaar bew 22 0 licht bew. 19 0 half bcw. 14 2 mist 15 4 half bcw 11 0 onbewolkt 13 03 regenbui 14 01 regen 8 6 mist 2 9 regenbui 10 1 mist 1» 0 onbewolkt 9 06 geheel bew. 10 0 half bcw. 9 1 mist 15 0 onbewolkt 25 0 licht bew 20 0 zwaar bew 12 03 onbewolkt 19 0 licht bew 1 11 zwaar bcw 14 05 mist 17 5 regen 17 3 sneeuw 9 12 regenbui 13 02 zwaar bew. 12 8 half bcw 20 0 mist 20 half bew. 22 0 Amsterdam De Bilt Deel en Belde Eindhoven Don Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel frankfort Geneve Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mall. .r. a München Nice Oslo Casa Blanca Instanbul Las Palmas Tel-Aviv onbe volkt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7