Raad prijst daadkracht wethouder "Beslissing over school aan Kaasmarkt forceren Alarmkrant: restauratie Boerhaave slopende zaak Begroting Leiden '81 Onderwijs in teken chronisch geldtekort "Opheffing veertien scholen zeer kwalijk" PvdA: huren aan inkomen koppelen PvdA: druk uitoefenen op ministerie WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 De gemeenteraad behandelt deze week de begroting voor 1981. Voornaamste onder werpen waren gisteren on derwijs en welzijnswerk. De raad maakte verder gister avond een begin met het volkshuisvestingsdebat. De gemeenteraad vergadert tot en met vrijdag door; de ver gaderingen beginnen dage lijks om twee uur en zeven "Het college van B en W moet druk uitoefenen op de mininster van onderwijs om snel een beslissing te forceren over de binnenstads- school aan de Kaasmarkt. En er moet ook haast worden gemaakt met het aantrekken van een HEAO". Met deze woorden drong PvdA- Van Dee (CDA): "Sociaal-cultu reel werk mag niet kind van de re .kening worden". raadslid Groos aan op spoed, waar het belangrijke knelpunten in het onderwijs betrof Zijn fractiegenote Van Dongen stelde dat de houding van het rijk ten aanzien van de volwassenen educatie zeer teleurstellend is, "Mooie plannen, maar de realiteit sluit hier niet op aan. Wij vragen 650.000.gulden subsidie en krij gen slechts 250.000 gulden". CDA: KIND VAN DE REKENING Volgens het CDA-raadslid Van Dee moet er voor worden gewaakt dat het sociaal-cultureel werk niet het kina van de rekening wordt. Nadrukkelijk stelde zij de toe komst met angst en beven tege moet te zien. "Al die plannen voor nieuwe buurt en clubhuizen zijn natuurlijk heel mooi. Maar het is de maar de vraag of het geld voor het het runnen van die huizen in de toe komst wel steeds op tafel kan worden gelegd". Volgens Van Dee moet er ook voor worden gewaakt dat het club huiswerk louter een aangelegen heid voor betaalde krachten wordt. "Die mensen mogen de dienst niet gaan uitmaken. We moeten de werkzaamheden van vrijwilligers niet gaan indam- Het CDA vroeg zich ook af waar toegezegde deelnota's over de ouderparticipatie en de onder- wijsselectie bleven. "Het is blijk baar een nogal moeilijke beval ling", concludeerde Van Dee. "We praten tenslotte al jaren over die nota's. D'66: EVENWICHTIG BELEID Volgens D'66 moet het hele onder wijsbeleid voor de komende tien jaar eens goed onder de loep worden genomen. Pas dan is het volgens D'66-raadslid Witteveen mogelijk om een evenwichtig beleid samen te stellen. Daarnaast stelde hij dat er meer aandacht aan het verkeerson- derwijs moet worden geschon ken. "Beter onderwijs kan in overleg met Veilig Verkeer Ne derland worden geregeld. Elders in het land gebeurt dat tenslotte ook". VVD: UITBREIDING BEROEPSONDER WIJS Ook WD-er Elzenga pleitte voor een verdere uitbreiding van het beroepsonderwijs. Wat betreft een klacht van PvdA-raadslid Van Dongen dat de Leidse VVD het onderwijsbeleid van de rege ring te positief beoordeelt, merk te hij op: "De WD heeft ook ge probeerd de verlangde subsidie voor de volwassenen-educatie binnen te krijgen. Dat die subsi die bij nader inzien bleek tegen te vallen is niet onze schuld. Ook wij hadden gehoopt dat we nu had den kunnen zeggen: Kassa!". PSP: ROLBEVESTI- GEND ONDERWIJS De PSP is van oordeel dat het on derwijs dat in Leiden wordt ge geven, er teveel van uitgaat dat meisjes achter het aanrecht ho ren en mannen de kost verdie nen. Volgens raadslid Ponsen deugt de de methode Caesar, die wordt gebruikt om kinderen te leren lezen, niet. Ponsen haalde zelfs twee versjes aan om haar gelijk aan te tonen. Bij de boekjes blijft het echter niet volgens Ponsen. Ook in de schoolorganisatie zelf zien de kinderen volgens haar bestaande rolpatronen bevestigd. "Vrou wen werken vooral in de lagere klassen en mannen in de hogere". PPR: BADINEREND PPR-raadslid Van Oosten uitte harde kritiek op PvdA-fractie- voorzitter Peters, die zich vol gens hem veel te badinerend had uitgelaten over het welzijnswe zen. "Kan Peters mij eens uitleg gen hoe er volgens hem moet worden gesneden in het wel zijnswerk", vroeg Van Oosten zich af OVERLEG GYMNASIUM EN SCHOLENGEMEENSCHAPPEN LEIDEN - Vertegenwoordigers van de scholengemeenschappen Rem brandt en Louise de Coligny en het stedelijke gymnasium zullen in de toekomst regelmatig bij elkaar komen om te praten over een betere samenwerking. Het is de bedoeling dat het al op zeer korte termijn 'makkelijker' wordt om van de ene school door te stromen naar de andere. Dit was het antwoord van wethouder Van Dam op een vraag van zijn partijgenoot Groos (PvdA). Volgens Groos is hot bepaald niet makkelijk om over te stappen van bijvoorbeeld de brugklas van de Rembrandt- scholengemeenschap (heeft geen gymnasium) naar het stedelijk gym- "Dat wordt dus beter", zei Van Dam. "Uit het overleg moet ook voortvloeien dat iemand van het stedelijk gymnasium beter naar bij voorbeeld de mavo van de Louise de Coligny kan overstappen". "De autonome positie van het gymnasium zal niet worden aangetast", ging de wethouder verder. "Alleen moet het mogelijk zijn dat de kinderen, die voor dat type onderwijs geschikt zijn en op een andere school zitten, -door kunnen stromen". VERLOEDE- CPN: RING De verloedering van het onderwijs neemt onder dit kabinet hand over hand toe, oordeelde CPN-er Brands. En hij somde op: het steeds maar weer moeten bezui nigen en het feit dat onderwijzers en leraren al jarenlang voor veel te volle klassen staan. Om het na derende onheil te keren, rest er volgens Brands slechts één uit weg: een krachtig protest. LEIDEN - Wethouder Schoute is een harde werker, die het nodige heeft aangepakt. Deze 'lik uit de strooppot' van CDA-raadslid Kramp gaf het algemene gevoel van de raad weer. PPR-raads lid Van Oosten voegde daar nog aan toe dat Schoute aardig is, maar veel in z'n eentje doet. VVD-raadslid Langerak. partijge noot van Schoute, somde de za ken op die tot stand waren geko men of in ontwikkeling waren: de experimentele kunstuitleen, de beleidsnota gehandicapten, de nota buitenlandse werknemers, de verbetering van het manage ment van Endegeest en het dak- lozencentrum. waarvoor de eer ste paal mogelijk nog in decem ber geslagen wordt. Anderen voegden er nog de biblio theek in het Morskwartier en de exploitatie van de Waag aan toe. Toch leefden er nog vele vragen en verlangens in de raad. Zelfs zoveel dat Schoute onvoldoende tijd had om alle opmerkingen te beantwoorden. Het CDA vroeg om een spoedige bespreking van het inmiddels al bijna verouderde structuurrap- oort van de gemeentelijke sociale dienst. PvdA-raadslid Maat be gon de discussie over de dienst maar vast. Hij drong aan op voor rang voor wijk- en buurtgerichte hulp- en dienstverlening. De werkzaamheden van de dienst zouden een signalerende functie moeten hebben en zo gericht zijn op maatschappelijke verande ringen. wsw De situatie van WSW-ers in het zicht van de komende wetswijzi ging die plaatsing voor de ge meente een stuk moeilijker (duurder) maakt, baarde de raad veel zorgen. Schoute deelde de mening van de raad, dat de ge meente in plaatsing van WSW- ers wordt beknot en noemde dat een achteruitgang. Hij zei tegen de beperking diverse malen pro test bij hogere overheden te heb ben aangetekend. Op aandrang van PvdA-raadslid Maat zegde de wethouder toe om over deze kwestie een brief aan de vaste kamercommissie te schrijven. De positie van bejaarden (ouderen) in Leiden lokte ook veel opmer kingen uit. Hoe staat het met het bejaardenhuis in Noord/De Kooi, wilde CDA-raadslid Kramp we- Wethouder Schoute: waardering. ten. Zij wees erop dat het cen trum in Oegstgeest, waar veel Leidenaren zijn gehuisvest, wordt opgeheven. Wethouder Schoute zei dat het tehuis met zo'n zestig plaatsen nog altijd niet door de provincie is goedge keurd, terwijl het al een jaar gele den is aangevraagd en de wacht lijst lang is. CDA-raadslid Van der Waals vroeg om voortdurende aandacht voor integratie van gehandicapten in de samenleving. Hij noemde de Sebastiaansbrug als slecht voorbeeia. verder wilde Van der Waals onder meer dat de nota over alcohol en drugs tot maatregelen zou leiden. "De conclusies van het rapport moe ten als zeer mager, in sommige opzichten zelfs onverantwoord worden genoemd", aldus Van dei- Waals. PvdA-raadslid Maat drong aan op een spoedige realisering van het gezondheidscentrum in het Morskwartier. De medewerkers van het centrum zouden volgens de PvdA daarbij in loondienst moeten worden genomen. Als een van de voordelen hiervan noemde Maat een betere relatie tussen patiënt en arts. Wethouder Schoute wees erop dat een der gelijk centrum, zoals in de Me- renwijk, waarschijnlijk geld gaat kosten. "Het gezondheidscen trum in de Merenwijk loopt wel goed, maar de financiële ver wachtingen zijn niet bewaarheid. Er moet nog steeds veelgeld bij" Migranten i het de c huisvesting migranten in een commissie, die zich met meer zaken dan alleen de huisvesting van buitenlanders zou bezig houden. Ook betreurde hij de stagnatie van de regeling voor kunstaankoop door gebrek aan mankracht. D'66 pleitte voor het stimuleren van kunst in de openlucht door mid del van een speciaal hiervoor te vormen fonds. Voorts wilde de partij onder meer een museum functie voor het Pesthuis behou den, breken met de CJP-samen- werking met Den Haag, een ge meentelijke Kunst-Uil-Krant en kunstwerken in club- en buurt huizen. Schoute zei bij de beant woording onder meer dat de be stemming van het Pesthuis nog niet vaststaat, maar dat het le germuseum in elk geval nog tot 1988 in Leiden blijft: De PSP vroeg om bevordering van de amateuristische kunstbeoefe ning. De hal van het stadhuis zou volgens de pacifisten bij uitstek geschikt zijn om tentoonstellin gen te houden. Alleen de behou dende gedachte dat zoiets in het stadhuis niet hoort zou het PSP- plan in de weg kunnen staan. De wethouder vond van niet en acht te de Waag hiervoor de aangewe zen plaats. CPN-raadslid Brands onderstreep te de noodzaak om muziekver enigingen aan gepaste huisves ting te helpen. Het college rea geerde resoluut dat hiervoor be slist geen geld is. "Hoe spijtig ook", aldus Schoute. Wethouder Van Dan ren heeft geen zin LEIDEN - Ondanks het feit dat het instandhoudingsbeleid van de onder wijswethouder Van Dam pas in december door de raad wordt behan deld, werden er gistermiddag en -avond tijdens de begrotingsbehande ling onderwijs al diverse opmerkingen over gemaakt. CDA-raadslid Van Dee, die de afwezige Van Akkeren verving als woord voerster van haar fractie, zei dat het opheffen van veertien scholen voor bijzonder onderwijs een zeer kwalijke zaak is, omdat de wethouder zich alleen op 'cijfertjes' baseert. Zij ging verder met te stellen dat een portefeuillewisseling - zelfs als dat binnen dezelfde partij is - klaarblijkelijk erg veel gevolgen kan hebben (Van Dam volgde dit jaar zijn partijgenoot Tesselaar op. Het CDA- raadslid werd hierin bijgevallen door haar collega van de CPN, Brands, die vond dat teveel arbeiderskinderen de dupe worden van dit nieuwe beleid. "Die kinderen zitten zowel op protestant-christelijke als openba re scholen", aldus Brands. Milder was de kritiek van de WD-er Elzenga, die de wethouder echter wel de raad gaf om wat beter met mensen te leren omgaan. "En we moeten natuurlijk ook oppassen dat we niet op een kille n LEIDEN - Ook de begrotingsbehandeling van de sector onderwijs en samenlevingsopbouw stond geheel in het teken van het chronische geldtekort. Iedereen was het er over eens dat het in de toekomst steeds moeilijker zal worden om nieuwe bronnen aan te boren. Wethouder Van Dam merkte in dit verband op dat "de gemeente Leiden wat sommige onderwijspunten betreft dan wel veel heeft ontwikkeld. Maar als het huidige overheidsbeleid wordt voortgezet komt er veel in de kou te staan". Over de manier waarop de overheid onder druk moet worden gezet om toch maar vooral zoveel mogelijk geld te geven liepen de meningen evenwel uiteen. Wethouder Van Dam merkte op dat het volgens hem absoluut geen zin heeft om zonder meer naar Den Haag te gaan en te protesteren tegen de plannen. Veel meer zin heeft het volgens de wethouder om de begrotingsstukken van de overheid goed te lezen. Daarna zou dan volgens hem een goed ingespeeld ambtenarenapparaat moeten proberen zoveel mogelijk geld binnen te krijgen. PPR-raadslid Van Oosten leidde uit deze woorden af dat de wethouder koos voor het harmoniemodel en liever niet mee wilde zingen in het grote koor van mensen, dat protest aantekent. Een zeer onverstandige keuze volgens Van Oosten, omdat volgens hem met onderwijsminister Pais niet op een redelijke i werken. LEIDEN - De huren moeten wor den gekoppeld aan het inkomen van de huurder. De huidige indi viduele huursubsidie omvat een aantal onvolkomenheden die een dergelijke koppeling beletten. Het ministerie moet daarom de regeling herzien. Met deze stel- lingname opende PvdA-raadslid Van der Pluijm gisteravond het debat over de Leidse volkshuis vesting. Een debat, dat vandaag wordt voortgezet. Van der Pluijm rekende voor dat iemand met een minimum-in komen in een nieuwbouwwoning 35 procent van dat inkomen aan kale huur betaalt. Servicekosten en de gas-, licht- en waterreke ning komt daar nog eens bij, al dus Van der Pluijm. "De verhou ding tussen inkomen en huur is voor veel Leidse gezinnen op een niveau gekomen, dat veel stille armoede teweeg heeft gebracht". Hij wees erop dat de huren na reno vatie vaak meer dan verdubbe len. Dat betekent volgens Van der Pluijm dat de huren boven de 250 gulden per maand komen, terwijl bij vervangende nieuw bouw de huren beslist niet onder de 475 gulden uitkomen. De kale huren bij nieuwbouw, zoals bij voorbeeld in de Stevenshof zul len op 525 gulden en mogelijk hoger komen liggen. Van der Pluijm sprak over 'de grote egoïsten van Leiden', die als schrijvers van bezwaarschriften altijd wel een red» n vinden om de bouw voor van woningenm lange tijd uit te stellen. "Dit wekt be grijpelijk veel irritatie bij de wo ningzoekenden" zei het PvdA- raadslid. Een ander groot probleem wordt volgens Van der Pluijm gevormd door de verhuispremie bij reno vatie of vervangende nieuw bouw. De hoogte van de premie (3000 gulden) is al jarenlang het zelfde. Van der Pluijm zei de mo tie Brands (CPN) te ondersteu nen. die aandringt op verhoging van de premie tot 4500 gulden. Initiatieven van de gemeente om een noodfonds voor extra ver huiskosten voor bejaarden te vormen, waaraan ook de federa tie van woningbouwverenigin gen zou bijdragen mislukten om dat de federatie elke medewer king weigerde. Tot 'verbazing en teleurstelling' van - onder meer - Van der Pluijm. Een brief van de gemeente aan de federatie over deze kwestie is nog steeds niet beantwoord. Visuitslagen De Visverenigingen H.S.V. en D.VJS. visten in de Ringvaart 1. J. Sinteur 43-93403. C. Hoppenbrouwer 19-5495:3. F. Zandbergen 23-49504. W. van Berkel 15-3525: 5. J. den Os jr. 17-3190: 6. J. den Os sr. 8-2550; 7.Th.Hoppenbrouwer 13-2375: 8. H. van Loon 8-1920: 9. J. Helversteyn 10-1670: 10. VV. van Loon 10-1440 Postzegels De postzegelverenigng l.V. Philatelica, afdeling Leiden, houdt morgenavond vanaf 20.00 uur de maandelijkse iillcontat taoond in de kan- ne van het Chr. Luc. Dr. W.A. isser 't Hooft, aan de Kager- raal in Leiden. t De Boerhaavezalen Noodkreet Werkgroep de Camp De alarmkrant van Werkgroep de Camp. LEIDEN - Als het rijk nu niet snel eerdere beloften nakomt zal de slepende alfaire rond de Boerhaavezalen in de Camp (het gebied achter de Haarlemmerstraat) bin nenkort een slopende affaire worden. Let terlijk dan wel te verstaan. Deze noodkreet richt Werkgroep de Camp van de buurtvereniging Maredorp aan het adres van de overheid. Zij dott dit in de eenmalige alarmkrant (gemaakt met steun van de gemeente Leiden en het mueseum Boerhaave), die deze week van de persen rolde. De krant heeft tot doel het rijk aan te sporen om nu eindelijk eens met de restauratie van het voormalige medische complex te beginnen. Want nu is er nog hoop volgens de Camp. In de hele geschiedenis rond de restauratie van het gasthuis, waarin de beroemde medicus Boerhaave ooit onderwijs gaf, voert het woord vertraging telkens de bo ventoon. Opknapplannen zijn er namelijk al van voor de oorlog, maar het duurde tot 1975 eer het rijk aankondigde daadwerkelijk te zullen beginnen. Het jaar 1977 werd als datum genoemd. Een jaar later ('76) lag er evenwel nog steeds geen plan op tafel. Wel kwam het rijk dat jaar met een verklaring: de ambtelijke procedures kostten meer tijd dan aanvan kelijk was voorzien. Deze mededeling werd in '79 gevolgd door één, die nog veel- zeggender was: uitstel van restauratie tot 1983 was onvermijdelijk. Wanneer het licht snel op groen wordt gezet kan er echter volgens de Camp nog in 1982 worden begonnen. Nog meer vertraging zou fataal worden. Zeker voor de buurt. "Dit grote, monumentale complex, dat midden in de Camp staat, bepaalt het to tale beeld van de buurt. Een herstelde omgeving wordt straks overschaduwd door de verkrotte Boerhaavezalen". Daar kómt bij, zo stelt de Camp. dat snel restaureren ook uitkomst zou bieden voor het museum Boerhaave, nu nog gevestigd aan de Steenstraat. Het is beslist geen publiek geheim dat dit museum op dit moment uit z'n voegen barst. Zodra het jawoord van de overheid er dan ook uit is, en de Boerhaavezalen aansluitend zijn opgeknapt, zal dit museum verhuizen naar de zalen. Volgens de werkgroep is het opknappen van de zalen ook van groot belang voor de middenstand. Een groot museum trekt tenslotte veel bezoekers aan en winkeliers varen daar wel bij.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4