I oof dverd a chten blijven ontkennen Gedeelte Plesmanlaan verleggen iïssEia i koppelbazenaffaire LIJKSWEG 11 Leidse stadsrubriek Paaltjes De kandidate R lENSDAG 19 NOVEMBER 1980 Huyj«n»-e« I* bor* to r Pleyw»"'*" m IN HAAG/LEIDEN - Ook tijdens de zevende dag van de ^Marathonzitting in de Leidse koppelbazenaffaire hebben eide hoofdverdachten J. van L. en F. R. volgehouden dat j zich niet schuldig hebben gemaakt aan valsheid in eschrifte. icier van justitie mr. Den Os eent nog altijd voldoende be- ijsmateriaal tegen het tweetal te "Rebben en kondigde maandag al in dat hij gevangenisstraffen zeker enkele jaren gaat eisen, 'olgende week dinsdag zal mr. en Os zijn requisitoir (met ar- imenten omklede eis) houden, eertien dagen later is het de eurt aan de advocaten van de rie verdachten (behalve Van L. |n R. staat ook de Rozenburgse ichauffeur Van den B. te- •ht). Vlak voor of na de kerst- •akantie doet de rechtbank uit eindelijk een uitspraak in deze ak. fhtbankpresident mr. Kootte lam gisteren met de drie ver dachten punt voor punt de uitge breide dagvaardingen door. Over Jet algemeen een allesbehalve pectaculaire bezigheid (Mr. Kootte gistermiddag: "Even Jchorsen, anders val ik in slaap"). elebingo ,ly van den B. hield zich zoals [ewoonlijk van de domme. Van len B. was directeur of bedrijfs- ider van vele bv's die allemaal oor de Lemy wérkten en achter nsflkaar op de fles gingen. Loon belasting of sociale premies wer- Jen niet afgedragen. trsoneel was er voor zover Van len B. wist niet in dienst van (Vervolg van pagina 1) gin deze maand zag het ernaar Dit dat niets de aanleg van een [0Autosnelweg tussen Leiden en g^odegraven in de weg zou kun nen staan. De Tweede-Kamer commissie voor verkeer hakte J veertien dagen geleden de |!k moop door en veegde alle mo- ies die de aanleg zouden kun- truien belemmeren, van tafel. RC uitspraak van de commissie cwam als een volkomen verras sing, want niemand had ver- wacht dat de commissie met de aanleg van de autosnelweg ak koord zou gaan. Tot verbazing wfvan velen bleef er geen enkele 3( notie overeind, iiier dagen later kwam de beslis- eising van de commissie echter op Julosse schroeven te staan toen de r JpSP een herstemming over o.m. Jde aanleg van Rijksweg 11 eis- t te. voorzitter moest aan dit ver- rozoek voldoen, omdat het regle- jument van orde zegt dat een be slissing genomen door een commissie definitief is, mits bij iede kamervoorzitter geen ver- °zoek wordt gedaan om stem- a.rning in de plenaire vergade ring. Van der Spek nu heeft dit ;sigedaan. l.fet PvdA-kamerlid Rienks, die samen met Cornelissen (CDA) de !S'nieuwe motie had ingediend, Iwilde eerder niets van de aanleg gvan Rijksweg 11 weten. Hij vond |die weg totaal overbodig en was siniet tot compromissen be- Ireid. ijdens de wekelijkse fractiever gadering van de PvdA, die vlak 'voor de stemmingen werd ge houden, is Rienks kennelijk tot 14 andere gedachten gebracht en "''steunde hij het voorstel om de Jaanleg te beperken tot een au- e[ toweg. 1 Van 20 t/ro 30 november "zijn" bedrijfjes zodat er ook nooit voor de Lemy kon zijn ge werkt. Maar zeker weten wist hij dat niet. "Was er niets of wist u niets", vroeg de advocaat van Frits R., mr. de Witte, zich af. "Volgens mij was er namelijk wel degelijk personeel in loon dienst". Wally van den B. kon niets meer doen dan zijn schouders ophalen. Hij had immers al herhaaldelijk laten weten dat zo'n beetje alles buiten hem (de directeur) om werd geregeld. De zaken werden gedaan door Wolfgang S. (Wolf) of zijn broer Kurt. Rechtbankpresident mr. Kootte vroeg zich af of Wally inderaad werkelijk van niets wist. Of hij het normaal vond dat hij steeds directeur of bedrijfsleider werd gemaakt van een nieuwe bv. En of hij het een normale zaak vond dat hij blanco facturen (rekenin gen) moest tekenen. Facturen waarop later, op kantoor van de Lemy, de al of niet uitgevoerde werken werden ingevuld. "Ik wist niet beter dan dat hel alle maal zo hoorde", verklaarde Wally. Mr. Kootte daarop: "U dacht natuurlijk dat directeur zijn een ideale baan is?" "Maar", zo vroeg de rechtbankpre sident zo'n zeven keer achter el kaar, "moest u zich niet bewust zijn van de waarschijnlijkheid dat er werd gerommeld?". Een vraag die de verdachte eenvoudig niet snapte. Zijn advocaat mr. Huisman sprong hem bij met de opmerking: "Ik heb het idee dat u deze eenvoudige lagere-school- man vragen stelt die zijn bestemd voor een rechtsgeleerde. Die snapt hij niet. Deze man snapt alleen Mies Bouwman-vragen. Van Telebingo en zo". Mr. Kootte toonde berouw ("Hoor eens, ik kan er ook niets aan doen dat ik geen Mies Bouwman ben") en stelde de vraag op z'n Hol lands. "Voelde u niet op uw klompen aan dat het fout zat" Taalgebruik die Wally wél be greep. "In het begin niet. Later begon ik wel te begrijpen dat er iets niet jofel zat. Maar waar en hoe er werd geknoeid wist ik niet. Het zat in elk geval niet lekker", aldus de "papieren directeur" die opgelucht zijn plaats naast mr. Huisman weer mocht innemen. Na eerst even te hebben gekni poogd naar zijn vrouw op de publieke tribune. Portefeuille Volgens hoofdverdachte Frits R. was het beslist geen regel dat aan de Lemy gerichte rekeningen al door de onderaannemer waren getekend voordat de verrichte werkzaamheden waren ingevuld. "Het kwam wel eens voor. Maar meestal liet ik de rekeningen door één van de meisjes typen en werden ze pas daarna getekend", aldus de voormalige Lemy- boekhouder. Op verzoek van de verdediging gaat het gerechtelijk laboratorium nu enkele facturen onderzoeken. Blijkt de handte kening over het typewerk heen te lopen dan heeft R. gelijk. Loopt het typewerk over de handteke ning heen dan zijn de werkzaam heden dus later op de factuur ge typt. Hans van L. ("Ik ben formeel nog steeds directeur van de Lemy. Directeur zonder portefeuille zou je kunnen zeggen") verklaarde gisteren dat hij de gangen van ie dere onderaannemer waarmee hij in zee ging persoonlijk bij het Sociaal Fonds Bouwnijverheid naging. "Ik dacht altijd dat het solide bedrijven waren. Dat ze geen loonbelasting en sociale premies afdroegen wist ik niet. Pas in het Huis van Bewaring heb ik in de stukken kunnen lezen dat ze het geld waarschijnlijk in ei gen zak hebben gestoken". Van L. voegde hier nog aan toe dat hij één ding wél altijd zeker heeft geweten. En wel dat de bv's waarmee hij werkte geen "sla pende" of "papieren" bedrijven waren maar actieve firma's met eigen personeel. Officier van justitie mr. Den Os mag aanstaande dinsdag bewijzen dat het niet zo is. De mogelijke omlegging van de Plesmanlaan in kaart gebracht. Terreinwinst volgens de universiteit: drie hectare. Voorstel Leidse universiteit: LEIDEN - De Leidse universiteit heeft een nieuw voorstel gelanceerd om uit de impasse rond de bebouwing van de Leeuwenhoek te komen. Maak een bocht in de Plesman laan, is de teneur van de suggestie. "De weg vormt dan de buffer tussen de nieuwe woonwijk en de aanwezige labo ratoria. De terreinwinst voor de gemeente Leiden be draagt door deze ingreep bovendien zo'n drie hectare" Over de Leeuwenhoek wordt al ge ruime tijd gediscussieerd. Zowel de Leidse universiteit als de ge meente Leiden hebben belangen bij de invulling van het gebied tussen de Wassenaarseweg en de Plesmanlaan. De één wil institu ten bouwen; de ander woningen. Probleem is alleen dat er in het gebied ook nog laboratoria staan. Welke afstand moet er in acht worden genomen, dat is de kern vraag. Officiële reacties heeft de universi teit nog niet ontvangen op haar nieuwe standpunt. Maar mr. W. Koppelaars, lid van het college van bestuur, zegt de indruk te hebben dat zowel de gemeente Leiden als het ministerie van on derwijs en wetenschappen het voorstel redelijk positief beoor delen. De kosten van deze verkeerstech nische manoeuvre zullen hoogstwaarschijnlijk het belan- rijkste discussiepunt zijn. "In dertijd is de Plesmanlaan met subsidie van het ministerie van verkeer en waterstaat aangelegd en het is maar de vraag of dat mi nisterie deze verandering nu weer wil subsidiëren", zegt wet houder Waal (ruimtelijke orde ning). Geheel nieuw zijn de plannen niet volgens de wethouder. "Ook wij hebben de mogelijkheid van die bocht al eens bestudeerd. Daar zijn we toen niet helemaal uitge komen. Ik waardeer echter de stap van de universiteit wel, want de partijen komen toch wat dich ter bij elkaar". En daar heeft het een hele tijd niet naar uit gezien. In september van dit jaar werd min of meer een pat stelling bereikt tussen de partij en. De Zuidhollandse inspecteur voor volksgezondheid Va Kuijen deelde toen mee dat hij op een afstand van honderd meter van de laboratoria geen bebouwing zou dulden. Zeker geen wonin gen. Een begraafplaats binnen die zone zou volgens hem het enige verantwoorde alternatief zijn. Woningbouw Het grote voordeel van de omleg ging van de Plesmanlaan is vol gens Koppelaars dat de gemeente Leiden ongeveer drie hectare meer grond voor woningbouw krijgt. "Er hoeft dus niets ingele verd te worden, want de gemeen te kan 240 woningen meer bou wen". Hierbij plaatst wethouder Waal een paar vraagtekens. "Ik vraag me af of de terreinwinst wel zo groot is. Dat zullen we toch eerst eens goed moeten onderzoeken. Bo vendien zegt de universiteit dat wij elfhonderd woningen kunnen bouwen, maar eigenlijk had ik het dubbele in m'n achterhoofd". Volgens de woorvoerder van de universiteit kent 'zijn' voorstel echter meer voordelen. "Alle wo ningen komen aan één zijde van de Plesmanlaan te liggen. De woonwijk sluit dus in z'n geheel ME 2e Voorï!em°ei,ewaa'nUm door René van der Velden Jaap Visser Met een doffe klap reed G. Dek kers uit de Akkerhoornbloem (Merenwijk) vrijdagavond om zeven uur tegen een paal op de fietsroute station-Meren- wijk. Vlakbij de Gooimeer laan zag hij de ongewassen betonpaal midden op het fietspad niet staan. Het pad is te slecht verlicht. Met ge kneusde ribben en verwon dingen aan het gezicht werd Dekkers naar het Elisabeth- ziekenhuis vervoerd. Hij is ongeveer zes weken uitge schakeld. Het ongeluk van Dekkers heeft het sein op groen gezet voor een anti-palen-actie van be woners van de Akker hoornbloem. Vooral bij duis ternis, regen of mist mis j° immers licht een paal. Buurtbewoner en verkeersdes- kundige J. van der Kooij: "Op de fietsroute vanuit de Me renwijk naar het station pas seert een fietser ongeveer tien keer "poorten" van betonnen palen. Leiden is echt de enige gemeente die zo kwistig strooit met palen. Om te be letten dat auto's het fietspad inslaan zijn heus wel andere oplossingen te bedenken; met minstens 80 procent rijkssubsidie. Waarom kun nen er geen middenbermpjes komen, met een stoeprand en een dun, duidelijk gemar keerd paaltje in het midden?" Die middenbermpjes waarbij de fietsers aan beide zijden langs kunnen zouden alleen op de belangrijkste punten van de fietsroute geplaatst moeten worden. Op zijn minst zouden daar ook ver- keersbordjes moeten komen die aangeven dat het om een fiets- en voetpad gaat. (Dus niet brommen). De huidige markering van de top van de ongewassen be- tonpalen met oranje verf is voor de buurtbewoners be slist geen oplossing. Van der Kooij: "Nee, de betonpalen die nu nog geen oranje kop hebben hoeven van ons niet De vermaledijde ongewassen betonpalen bij de kruising BroekweglGooimeerlaan. meer oranje geverfd te wor den. Wij willen geen ene paal meer. Want wat gebeurt er? Je komt van het fietspad bij de kruising met de Gooimeer laan. Je moet opletten voor de auto's. Voor je het weet, knal je dan tegen zo'n paal aan. Oranje geverfd of niet". Vreemd genoeg is de ter plekke geplande fietstunnel onder de Gooimeerlaan nog steeds niet aangelegd. Dan zou de Merenwijk tenminste een tunnel rijker zijn waar je als fietser niet naar hoeft te zoeken en waarvoor je geen honderd meter hoeft om te rijden. Het tegengaan van paaltjes- uitwassen is maar één van de wensen van de buurtbewo ners. Snoeien van takken die in het gezicht van de fietser zwiepen en het uitzicht be lemmeren is een andere. Ook zou volgens fietsend Akker hoornbloem een fietspad op gelijke hoogte van de spoor baan vanaf het station naar het bestaande fietspad moe ten lopen, uiteraard in twee richtingen. Op de spitsuren is het op het ogenblik een ge krioel van jewelste op de fietskruisingen bij de Oegst- geesterweg/Willem de Zwij gerlaan. De armzalige be wegwijzering voor fietsers in de Merenwijk zou ook wel eens aangepakt mogen wor den. Verkeerswethouder Cees Waal (tevens lid van de vakbond voor fietsers ENFB) kan re kenen op een lange brief uit de Akkerhoornbloem. zo mo gelijk ondersteund door an dere buurten in de Meren wijk. Praat ons niet van de persoon lijke kwaliteiten van gemeen teraadsleden. De ledenverga dering van de Partij van de Arbeid deed het wél. Schuch ter, soms emotioneel, af en toe onfris. De ledenvergadering moest kandidaten stellen voor de Eerste en de Tweede Kamer. De ijverige Cock Kerling die de Leidse PvdA vertegenwoor digt in het landelijk partijbe stuur had het nodige voor werk verricht een flinke waslijst met namen met vol gens haar geschikte kandida ten voor het bestuur van het Koninkrijk der Nederlanden. Volgens de lijst van Kerling is er in de Eerste en Tweede' Kamer ruimte voor een be hoorlijk aantal Leidse PvdA- ers, zoals de huidige voorzit ter van de provinciale staten fractie Marietje van der Mo len, wethouder Cees Waal en raadslid Marie-Anne Koning. Het plaatselijk PvdA-bestuur deelde de mening van Cock Kerling niet en kwam met een eigen kandidatenlijst. Ma- rietje van der Molen stond er mooi op, maar Cees Waal en Marie-Anne Koning niet Of voorzitter Leendert Jonker maar eens wilde uitleggen waarom Marie-Anne Koning door het plaatselijk bestuur niet werd genoemd als kan didaat voor de Eerste Kamer, begon PvdA-wethouder Dick Tesselaar. Nou kon Jonker dat eigenlijk niet. Hij kwam tenminste niet verder dan te verklaren dat Marie-Anne ongeschikt was. Zij mist immers ervaring in de landelijke politiek en dat is onontbeerlijk voor het lid maatschap van een zo wijs clubje als de Eerste Kamer. (Een staatsorgaan waarvan de PvdA overigens vindt dat het 'onwijs' is; de PvdA wil het afschaffen). De voorzitter van de PvdA- raadsfractie, Jit Peters, veeg de de vloer aan met de argu mentatie van voorzitter Jon ker. En de Amsterdamse PvdA-wethouder Cees de Cloe dan? riep hij. Jonker droop af. Hij wist de le denvergadering niet te over tuigen van zijn gelyk. Marie- Anne Koning is hiermee dus één stapje op weg naar de Kamer die de PvdA wil af schaffen.... Over Cees Waal, die niet bij de vergadering aanwezig was, werd met geen woord gerept. Hij viel geruisloos af. aan bij het Morskwartier zonder dat de weg een barrière vormt" Volgens Koppelaars kan door de omlegging ook de verkeersaf wikkeling beter worden gere geld. Hij denkt daarbij vooral aan een verbetering van de verkeers knelpunten bij het Stationsplein en Oegstgeest. Voorwaarde is wel dat er een ver bindingsweg naar de Wassenaar seweg wordt aangelegd. Het AZL kan volgens hem beter worden ontsloten door vanuit de bocht in de Plesmanlaan een weg aan te leggen naar het ziekenhuis. Controle °P Rijnsburgerweg LEIDEN - Bij een technische con trole van auto's op de Rijnsbur gerweg bleek meer dan de helft een of meer mankementen te hebben, zoals gladde banden of een kapotte uitlaat. De politie controleerde 31 voertui gen. In totaal werden zeventien automobilisten bekeurd. Van de zeventien auto's onttrok de poli tie er twee aan het verkeer. Bo vendien moeten drie automobi listen nog eens naar het politie bureau komen om te laten zien dat zij de mankementen in orde hebben gemaakt. Tachtig km. op Vondellaan LEIDEN - Bij een radarsnelheids controle gistermiddag tussen drie en vijf uur op de Vondellaan reden 24 automobilisten harder dan de toegestane vijftig kilome ter per uur. Er werden 244 voer tuigen gecontroleerd. Een auto mobilist was met 82 kilometer de snelste van de overtreders Automobilist steelt tasjes van vrouwen LEIDEN - Een inzittende van een grijze personenauto heeft giste ren tot drie keer toe tasjes van vrouwen geroofd. De eerste keer sloeg hij toe om kwart voor vijf op de Oude Sin gel. Een 49-jarige vrouw uit Sas- senheim werd de tas van de schouder gerukt. In de tas zaten behalve driehonderd gulden con tant geld Euro- en bankcheques met bijbehorende pasjes. Om tien over zes raakte een 28-jari- ge vrouw uit Leiderdorp op vrij wel dezelfde wijze haar tas kwyt. In deze tas zaten acht gulden en een cheque. Tien minuten later werd de tas van een 18 jarige fietster uit Leiden op de hoek Morsweg/Lage Morsweg met geweld van haar schouder ge rukt. De tas bevatte slechts wei nig geld. (ADVERTENTIE) Klokken- IN ALLE UITVOERINGEN Grote Keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3