Repareren flats:'Alleen geruchten' NS-station in Sassenheim ruzie in Felle ra ad Voorhout "DeThermen'al 100.000 Hillegom wint slag om ziekenvervoer Katwijkers wachten met smart op duidelijkheid WOENSDAG 19 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 33 Bestelwagen de sloot in LEIMUIDEN - Vermoedelijk dooreen rukwind ïseen 47-ja- rige chauffeur uit Amsterdam gisteren rond het middaguur in de sloot beland langs de provinciale weg Alphen- Leimuiden. Nadat de wagen met het rechtervoorwiel in de berm terecht kwam, gaf de bestuurder een ruk aan zijn stuur waardoor hij aan de an dere kant van de weg in de sloot terecht kwam. De man is met klachten over rug en kaak opgenomen in het Alphensc Rijnoord Zie kenhuis. Het ongeval ge beurde. vanuit Alphen ge zien, vlak voor de brug over de Drecht bij Leimuiden. KATWIJK - Bewoners van de drie torenflats in de Katwijkse wijk Hoornes maken zich zorgen over de op handen zijnde restauratie van de balkons en de galerijen daarvan. De eigenaressen van de flats - die aan de J. Th. de Visserstraat en de Treubstraat zijn eigendom van woningbouwvereniging "De Brittenburg", die aan de Colijnstraat van de Katwijkse Bouwvereniging - hebben de bewoners nog niets laten weten. Progressieven in Alkemade gehekeld ALKEMADE - Het Alkemade- se college van burgemeester en wethouders heeft gister avond felle kritiek gespuid op de fractie van Progressief Akkoord Alkemade (PA). Zo was wethouder N. J. Verhaar niet erg te spreken over de brief die P A-fractievoorzitter H. van Tol heeft geschreven naar één van de leden van het dagelijks bestuur (Gedepu teerde Staten) van de provin cie Zuid-Holland. Die brief had tot gevolg dat Gedepu teerde Staten (die verant woordelijk zijn voor de finan ciële handel en wandel van de gemeentes) de aankoop van de hallen van Van der Meer ten behoeve van de dienst openbare werken niet hebben goedgekeurd. Als een gemeenteraad met overweldigende meerderheid kiest voor de aankoop van de ze hallen, dan past het een gemeenteraadslid niet om-te proberen daar alsnog een stokje voor te steken, gaf Verhaar als zijn mening te kennén. Wethouder H.M.L. van Duijke- ren verweet de progressieven een samenwerking tussen burgemeester en wethouders en de gemeenteraad in de weg te staan. Burgemeester P.J. Bolten ten slotte, stelde dat PA-raadslid F.C. Hoogenboom met geen enkel argument had kunnen aantonen dat er in Alkemade sprake is van een falend ge meentelijk personeelsbeleid. Hij vroeg zich af of Hoogen boom met zijn opmerkingen niet eerder afbreuk deed dan goed aan het gemeentelijk personeelsbeleid B en W deelden verder mee dat de reinigingsrechten volgend jaar niet met 10% maar met 8% omhoog zullen gaan. Het col lege komt daarmee tegemoet aan de bezwaren vanuit de gemeenteraad, die een verho ging van 10% te veel vond. De galerijen en balkons van de flats verkeren in zeer slechte staat. Verbetering is slechts mogelijk door alle betonplaten te vervan gen. Het beton brokkelt af en de consoles waarop de platen rusten zijn op sommige plaatsen ge scheurd. Aangenomen wordt dat de scheuren worden veroorzaakt door het roesten van het betonij zer. Volgens de flatraad, een door de bewoners gekozen orgaan, is de onzekerheid bij de bewoners groot. "Er doen allerlei wilde ge ruchten de ronde, maar wij weten zelf ook van niets, dus kunnen we die geruchten ook niet ontzenu wen", aldus Franc de Graaff, voorzitter van de raad. De flatraad zelf heeft in september in de brochure "Schoklbeton?" overigens een aantal vragen op geworpen. "De doorsnee flatbe woner weet tot nu toe alleen maar dat er iets aan de galerijen en bal kons moet worden gedaan. Wat precies en hoe weet eigenlijk niemand", aldus de flatraad in de brochure. De flatraad zette ook mogelijke ge volgen van de opknapbeurt op een rijtje. "Omdat we van de woningbouw vereniging niets hoorden hebben we zelf maar een gissing gedaan naar de manier waarop de ver vanging zal gebeuren", aldus Franc de Graaff. Lening Met de opknapbeurt is een bedrag gemoeid van zeven miljoen gul den. Omdat de beide woning bouwverenigingen die kosten echter niet uit eigen middelen kunnen betalen willen zij dat be drag lenen bij het rijk. De ge meente Katwijk moet die lening aanvragen. De gemeenteraad neemt daarover morgenavond een beslissing. De woningbouwverenigingen ho pen dat het rijk de helft van de jaarlijkse aflossing van de lening voor zijn rekening neemt. De kans dat dat gebeurt is vrij groot, zo is uit besprekingen op het mi nisterie van volkshuisvesting gebleken. Het rijk verbindt daar aan echter de voorwaarde dat in de toekomst geen andere verbe teringen aan de flats nodig zijn. Dat in verband met het feit dat eigenaars van woningen slechts één maal in de 25 jaar een verzoek om een bijdrage voor verbetering van de huizen bij het rijk kunnen indienen. De flatraad plaatst daar vraagte kens bij. "Het betekent in feite, dat wanneer in de toekomst ver beteringen in de flats nodig zijn, de woningbouwverenigingen die zullen gaan verhalen op de be woners". aldus flatraad-lid Cees van Wijk. "Via huurverhogingen dus. Dat zal zeker op tegenstand stuiten". Een aantal bewoners van de flats weigert al sinds 1978 de jaarlijkse huurverhoging te betalen. De re den daarvoor is dat zij de flats te duur vinden. "Er wordt", zo me nen zij, "te weinig wooncomfort geboden voor te veel geld". Bo vendien laat het onderhoud vol gens de weigeraars te wensen over. Van de huurcommissie kregen de weigeraars overigens geen gelijk. Daarom besloten zij een advocaat in 'de arm te nemen. Deze zal waarschijnlijk nog voor het eind van dit jaar de Leidse kanton rechter om een uitspraak vragen. Onderhoud "We zitten niet te springen om een huurverlaging", zegt De Graaff, "maar om onderhoud. De zeven miljoen gulden die nu aan de flats zullen worden besteed zijn niet voor verbetering van het woon comfort. De woningbouwvereni gingen kunnen zich nu wel op de borst slaan omdat het plan voor de restauratie van de galerijen klaar is, maar voor andere hoog nodige verbeteringen wordt geen geld uitgetrokken". Volgens de flatraad-woord voer ders voldoen de flats eigenlijk niet meer aan de eisen van deze tijd: de woningen zijn te klein, er zitten scheuren en geluidslekken in de binnenmuren (de woningen zijn volgens De Graaff en Van Wijk enorm gehorig) en de flat is moeilijk toegangkelijk voor in validen. De stortkokers zijn regelmatig ver stopt. "Die zijn niet meer bere kend op het huisvuil van vandaag de dag. Die zullen te zijner tijd moeten worden vergroot", aldus Franc de Graaff. "Voor al dat soort verbeteringen zullen de woningbouwverenigingen in de toekomst dus geen bijdragen J. Lourens overleden i Katwijk: hoe zit het nu met die hoognodige restauratie, zo vragen zenuwachtige bewoners zich BODEGRAVEN - Op 52-jarige leeftijd is gisteren de bekende Bodegraafse onderwijzer J. Lou rens overleden. Eenentwintig jaar lang heeft hij onderwijs ge geven aan de katholieke St. Wil- librordusschool. Velen kenden hem in Bodegraven als de "mees ter van de vijfde klas". Naast zijn schoolwerk was hij ja renlang actief in de gymnastiek vereniging Esto. waarvan hij voorzitter was. Ook was hij leider van de jaarlijkse schoolkorfbal- toernooien. J. Lourens, die over leed aan een hartaanval, had zes kinderen. Hij zal vrijdag op het kerkhof naast de parochiekerk worden begraven. De plechtige requiemmis vangt aan om 10.30 Overlast De vervanging van de galerijen en balkons zal volgens de flatraad voor de bewoners een enorme overlast met zich meebrengen. "Het is ook niet een kwestie van een paar weken. De werkzaam heden zullen zeker een halfjaar in beslag nemen", aldus Van Wijk. De raad hoopt dat de woningbouw verenigingen de bewoners spoe dig over het karwei zullen inlich ten. "In de lift horen we steeds dezelfde vragen", zegt De Graaff. "Er zijn bewoners die nu al in de zenuwen zitten, omdat ze nog steeds van niks weten". Toch aansluiting bij Kennemerland HILLEGOM - Het lijkt erop dat de gemeente Hillegom de slag om het ambulancevervoer in die ge meente heeft gewonnen. Volgens wethouder Tj. van der Tol (BBH) zou de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid de gemeente Hillegom bij het uitbrengen van een nieuwe kaart Hillegom niet meer hebben opgenomen bij het ambulancevervoer, zoals dat wordt verzorgd vanuit de ge meente Leiden. Deze ontwikkeling is tegenstrijdig met de uitspraak van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die halverwege dit jaar bepaalde - ingaande op een beroep van de gemeente Hille gom tegen indeling bij het am bulancevervoer in Zuid-Holland - dat Hillegom zich wel degelijk moet aansluiten bij Zuid-Hol land (dus Leiden) en niet zoals deze gemeente wil, bij de regio Kennemerland. De gemeentebestuurders van Hil legom vinden het gezien kosten en afstand vanuit Leiden onaan vaardbaar dat zij bij de ambulan ceregeling vanuit Leiden zijn be trokken. De gemeente is volgens hen veel sneller vanuit Kenne merland (Noord-Holland) te be reiken. Wethouder Tj. van der Tol ver wacht dat deze ontwikkeling, het feit dat Hillegom op de kaart niet meer is ingedeeld bij het ambu lancevervoer in Zuid-Holland, in het voordeel zal werken bij de Raad van State. Daar is de ge meente in beroep gegaan nadat zij door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in het ongelijk was gesteld. Verpleeghuis Hillegom wacht nog steeds met smart op de bouw van een ver pleeghuis, waarvan nu alweer enkele jaren sprake is. Dat huis zou moeten worden gebouwd op een.stuk grond nabij het psychia trisch ziekenhuis Vogelenzang. De stichting Verpleeghuis Haar lem en Omstreken wacht nog op goedkeuring van de rijksover heid Aanvankelijk had zij al goedkeu ring voor de bouw van een ver pleeghuis voor 120 bedden, maar in verband met de problemen bij het Hillegomse verpleeghuis Sonnevanck (dat huis is uit de tijd) heeft de stichting het minis terie gevraagd voor 180 bedden te bouwen. Het stichtingsbestuur verwacht dat binnen enkele we ken de goedkeuring afkomt. De bouw van een mortuarium lijkt voorlopig nog niet te kunnen be ginnen. Nadat verschillende plaatsen door bevolking en ge meenteraad van de hand zijn ge wezen, is een werkgroep thans opnieuw aan het werk om een ge schikte plaats te zoeken. het snel treffen van maatregelen in de Hoofdstraat in Sassenheim. Deze verkeersader door het cen trum van dit dorp vormt al sinds jaren een discussiepunt in de gemeenteraad. Een jaar geleden zei Kret dat de be reidheid bij hel gemeentebestuur bestond om maatregelen te ne men, maar dat men bij de onder handelingen afhankelijk was van de hogere overheden. De WD nu: "De mensen in Sas senheim worden zo moe van die bereidheid tot in de eeuwigheid" Rotteveel vroeg Kret omtrent zijn verwachtingen op dit terrein voor het komend jaar. Kret reageerde dat nog altijd alles in het werk wordt gesteld om een en ander te bespoedigen. Maar bij de provincie gelden volgens hem momenteel andere voorkeuren, waardoor de mogelijkheden voor Sassenheim beperkt zijn. Wat de overname van de Hoofd straat betreft, thans nog in han den van het rijk, memoreerde Kret dat Rijkswaterstaat meer gegevens op tafel wil hebben om het eindbedrag te kunnen bepa len van de afkoopsom en het on- derhoud van de weg Hij', "Het kost allemaal meer tijd, aandacht, geduld en bestuurlijk aanpassingsvermogen dan wij zouden wensen". En verder tot de raadsleden. "Dacht u werkelijk dat wij het als college zo aange naam vinden dat er weinig schot zit in de omleiding van het door gaande verkeer9" Ook de onduidelijkheid die bestaat in het wel of niet verlenen van een rijkssubsidie voor het opknap pen van een aantal woningen werd door hem onder de noemer geduld geplaatst. "Wy hebben echter het vertrouwen", aldus de burgemeester, "dat de aanhouder wint". In Ziin betoog liet Hij voorts blijken dat veel zaken op eens tegelijk in de molen zitten. Kret weer "Het lijkt wel alsof wij in een fase zijn beland waarop bijna alles tegelijk moet worden ge daan. En dan ook nog alles even snel. Dit gaat lijken op ijzer met handen breken en daartoe is nog niemand in staat geweest zonder eerst zyn eigen handen te bre ken". Voorhout beroemde bouwaan- vrage van De Boer. Die aanvrage komt aanstaande vrijdagmiddag opnieuw in de raad. Een en ander was voor het PPR- raadslid mevrouw Wijling- Schellingerhout reden fel van leei te trekken tegen het CDA: -"Je kunt je afvragen of er door deze uitlatingen nog wel een een heid in het beleid van burge meester en wethouders kan zijn. Ik adviseer het CDA de hand eens in eigen boezem te steken. Laat het CDA maar eens nagaan of het moeilijk opereren door de vijf kleine fracties komt, of juist door de aanwezigheid van één grote, inconsequente CD A-fractie Daaraan toegevoegd de kritiek van de CD A-fractie, bij monde van Wethouder Goedhart overhandigt de 100.000ste bezoekster een jaarabonnement voor het zwembad De Thermen. Links en rechts van haar respectievelijk de 99.999ste en 100.001ste bezoeksters. ALPHEN AAN DEN RIJN - Veel eerder dan zelfs de grootste op timist maar had durven hopen, is de honderdduizendste bezoe ker de kassa van het nieuwe zwembad De Thermen gepas seerd. Die honderdduizendste werd de Ridderveldse mevrouw Van der Bor. Zij kreeg van wet houder J.J. Goedhart van sport zaken een jaarabonnement en een bos bloemen. Een bloemenhulde viel trouwens ook de bezoeksters direct voor en na haar ten deel. De grote be langstelling voor het Ridder veldse bad is buiten alle ver wachting: er was voor heel 1980 gerekend op zo'n zestig- a zeven tigduizend bezoekers. SASSENHEIM - Burgemeester en wethouder van Sassen heim staan nog ietwat huiverig tegenover de bouw van een N.S.-station in hun gemeente."Aan een station aan de Warmonderdam doen wij niet mee. Voor een station aan de Menneweg zijn wij bevreesd", aldus burgemeester Kret gisteravond tijdens de algemene beschouwingen op de begroting van Sassenheim voor 1981 (het zogenaamde huishoudboekje van de gemeente). een station voor elkaar te krijgen, is juist politieke druk nu erg hard nodig. Liefst door de gemeente Sassenheim op wier grondgebied Kret gaat er daarentegen wel vanuit dat binnenkort door zijn gemeen te een beslissing moet worden genomen omtrent een voorzie ning voor het openbaar vervoer. Hij wenst echter eerst alle studies en rapporten daarover af te wach ten alvorens tot een bepaald be sluit te komen. De burgemeester. "Nu daarover praten loopt uit op schieten met losse flodders". Kret kwam tot deze uitlatingen na vragen van met name de verte genwoordigers van de WD en Progressief Sassenheim in de gemeenteraad. De liberalen lie ten bij monde van fractie-voorzit ter Rotteveel weten het te betreu ren dat B en W nog geen enkel initiatief hadden genomen. "Om in Sassenheim de vestiging van VOORHOUT - "Er is dit jaar minder werk verricht dan in het verleden". Deze be schuldiging sprak het CDA-raadslid IJdo uit over de hoofden van bur gemeester en wethouders tijdens een verhitte dis cussie tussen raadsleden of er in Voorhout de afge lopen jaren nou iets of ei genlijk niets is gedaan. Opvallend tijdens deze discussie was dat de oppositiepartijen, PvdA, partij Meijer, Gemeente belangen en PPR, als één blok achter het college van burge meester en wethouders gingen staan, terwijl het CDA - dat net zoals de WfD een wethouder in het college heeft - zo een beetje de rol van oppositiepartij speel de. Aanleiding tot deze verhitte dis cussie, waarbij raadsleden zich op- en aanmerkingen van colle ga-raadsleden soms persoonlijk aantrokken, was een twee weken geleden gehouden ledenvergade ring van het CDA. Tijdens die vergadering zijn aan het adres van wethouder B. Joon (WD) felle beschuldigingen uit gesproken als zou hij zich niet aan de wet houden. Voorts werd de WD-er tijdens deze CDA- vergadering ervan beschuldigd tegenstrijdige beweringen te hebben gedaan in de inmiddels in voorzitter Borst, dat Joon eigen lijk niet erg hard heeft getrokken aan het maken van het bestem mingsplan "Buitengebied" en het woningbouwplan Oosthout, leverde dat een kleine uitbarsting bij wethouder B. Joon op. "In die twee jaar dat er een WD-er in het college van B en W zit, is er meer gedaan aan de oplossing van de woningnood dan in de veertig jaar dat twee CDA-wet- houders in het college hebben gezeten", zo beet Joon fel van zich af. PvdA-er De Wit voegde daaraan toe dat hij en een aantal andere kleine fracties meer voorstander zijn van een dynamisch en voor uitstrevend college zoals Voor hout dat heeft, daarbij inbegre pen de CDA-wethouder Huig- sloot, dan het gezeur en pietlutte- rige van het CDA. De Wit noemde het CDA trouwens arrogant waar het zich uitspreekt over de steun van andere fracties bij het zorg vuldig afwegen van financiële gevolgen bij bepaalde investe ringen. Het CDA meent dat het bij die afweging nauwelijks op andere fracties kan rekenen. CDA-fractievoorzitter Borst meent trouwens dat de fractie in de ge meenteraad en het bestuur van het CDA afzonderlijke verant woordelijkheden hebben. Des ondanks ontkende Borst de be schuldigingen van mede-CDA- ers dat wethouder B. Joon zich niet aan de wet zou houden ove rigens niet. Ook volgens de CDA- fractievoorzitter heeft Joon te genstrijdige beweringen afge legd. De discussies in de Voorhoutse gemeenteraad speelden zich af rond de vaststelling van de be groting van de inkomsten en uit gaven van de gemeente Voorhout in 1981. zo'n station moet worden ge bouwd", meende Rotteveel. Zoals bekend is de WD een sterk voorstander voor de aanleg. Gis teravond benadrukten de libera len dat nog eens. Gesteld werd dat Sassenheim kan rekenen op een voldoende reizigersaanbod uit de regio. Onderzoeken zouden daarbij, volgens de WD, hebben aangetoond dat er een grote be langstelling in de streek bestaat voor een station. De WD gaat er van uit dat het openbaar vervoer goed moet worden georgani seerd. Zeker nu het rijden met de auto steeds duurder wordt. Ook PS verwijt het college van B en W een passieve houding inzake het station bollenstreek. "Geen wonder dat de raadsleden zelf de boer op zijn gegaan voor informa tie buiten de raad om", aldus me vrouw Henstra. PS wenste dat de binnenkort beschikbare rappor ten door de verkeerscommissie worden behandeld, ook in het kader van het verkeersplan voor dit bollendorp. Kret voerde nog aan dat "een sta tion nooit alleen komt" Hij wees erop dat een halte altijd wordt neergezet bij een concentratie van woningen en voorzieningen ("daarom komt de Warmonder dam bij de deskundigen niet in aanmerking") en dat een NS-stop tevens de oorzaak is van een nieuwe concentratie. "Bij een station aan de Menneweg komt daarmee óns sportpark onher roepelijk in het geding", betoog de de eerste burger van Sassen heim. vcnals vorig jaar tijdens de alge mene beschouwingen legde de WD ook nu weer de nadruk op

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33