Jeugd krijgt gemiddeld 23 gulden in de week S'Van geld kan je Ünooit genoeg krijgen' jongeren met hun zakgeld? "Ik vind best dat ik genoeg zakgeld krijg "Twee pakjes shag en dan is het op 11 Nieuwe Sailor kan nauwelijks boeien NEIL YOUNG VERZANDT IN EIGEN BEPERKTHEID CONCERTAGENDA Earth Wind and Fire: formule is bekend HelaasThe Babys zijn niet meer DENSDAG 19 NOVEMBER 1980 N Hans (19 jaar), zesde klas VWO. 2 "Van geld kan je nooit genoeg hebben natuurlijk. Al denk ik wel dat het niet eens uitmaakt hoeveel geld je hebt, je maakt toch gewoon op watje hebt". Hans krijgt 120 gulden zakgeld per maand van zijn ouders. In vergelijking tot zijn klasgenoten is dat erg veel, maar van die 120 gulden moet hij wel zelf zijn kleren kopen. "Dat vind ik best wel prettig", zegt hij. "Ik zou de kleren liever niet rechtstreeks van mijn ouders krijgen, omdat ik eigenlijk hele maal niets om kleren geef, ik vind ze het geld niet waard. Het geld dat ik er nu voor krijg kan ik aan iets anders besteden". Waar hij zijn geld dan wel aan uitgeeft, weet Hans zelf eigenlijk niet precies: "Het is op voor je er erg in hebt. Roken doe ik niet, maar wanneer ik met een paar vrienden ga stappen, dan vliegt het geld er wel doorheen. En als we in een koffiebar zitten gaan we vaak uit verveling aan de flipperkast staan. Dat is echt een verslaving geworden, waaraan ik wekelijks toch al snel een tientje uitgeef. Het is de sensatie hè, het is prachtig wanneer je een "special" uit zo'n apparaat kan krijgen". Al maakt hij zijn geld elke maand schoon op, toch zegt Hans geen behoefte te hebben aan meer geld. "Ik heb totaal geen behoefte aan een bijbaantje, ik zorg wel dat ik gewoon niet meer geld nodig heb, dan ik kan besteden. En als ik met veel minder geld zou moeten rondkomen? Dan zou ik wat minder uitgaan, of ophou- den met het kopen van L.P.'s". Jaap (16 jaar), vijfde klas Gymnasium I De 25 gulden die Jaap per maand krijgt, hoeft hij niet snel aan te breken. Zelfs als hij een avondje naar de bioscoop wil krijgt hij daarvoor extra geld van zijn ouders. Ook buskaartjes of dingen die door school worden georganiseerd, hoeft hij niet zelf te beta len. Omdat hij niet rookt en vrijwel nooit bars of dancings be zoekt ("ik ga altijd naar vrienden, en als die bij mij thuis komen drinken ze van mijn ouders"), worden de 25 gulden voornamelijk besteed aan grammofoonplaten. "Ik vind dat ik best genoeg zakgeld krijg, ja. Wat ik zou doen als ik meer zou hebben? Waarschijnlijk nog meer platen kopen. Wan neer ik minder zou krijgen zou ik bezuinigen op cadeautjes. Ik heb dan ook helemaal geen behoefte aan een bijverdienste. Al leen in de zomervakantie werk ik een paar weken bij een bollen- bedrijf. Daar heb ik de afgelopen zomer een installatie van ge kocht. Ik maak dat geld altijd meteen op. Natuurlijk heb ik wel eens nagedacht om te gaan sparen, maar ja, dan is zo'n gedoe. Dan kun je er weer een hele tijd niet aankomen". Kledinggeld krijgt Jaap niet: "Als ik wat zie, krijg ik het". Blijkbaar heeft hij de mogelijkheid wel eens overwogen, maar weer ver worpen. Uitgekookt merkt hij namelijk op: "Ik zou geen kleed geld willen, want ik denk dat ik dan minder geld krijg dan nu aan mijn kleding wordt besteed". Jacquelien (15) en Ellen (16), vierde klas Huishoudschool. Jacquelien kan net rondkomen van de vijf gulden zakgeld die ze elke week van haar ouders krijgt. "Ik koop er twee pakjes shag voor, en dan is het wel op", zegt ze. Omdat een mens van roken alleen niet kan leven, loopt ze er na schooltijd nog een halve krantenwijk bij, terwijl haar oma haar ook nog wel eens wat geld toeschuift. Jacqueliens vriendin Ellen krijgt eveneens vijf gulden per week. "Sommige meisjes uit de klas krijgen wel 25 of 35 gulden, maar dat vind ik overdreven", zegt ze. Toch verhoogt ook zij haar inkomsten met een bijbaantje. Met een paar uur per week schoonmaken bij studenten bereikt ze een maandinkomen van 185 gulden. "Daar koop ik meestal cadeautjes van, of make-up. Soms ook wel platen of bloemen". Omdat Ellens vriend haar vrijhoudt als ze in het weekeinde uitgaan, ziet ze ook nog kans om elke maand vijftig gulden te sparen bij de Zilvervloot. Kleren krijgen Jacquelien en Ellen van hun ouders, en zc zijn daar best tevreden mee. Een vast bedrag per maand aan kleedgeld, zodat ze zelf kunnen uitmaken wat en wanneer ze iets kopen, zien ze helemaal niet zitten. Jacquelien beschouwt dat als een be scherming tegen zichzelf: "Dan zou ik er toch weer wat anders voor kopen", zegt ze. Echt gebrek aan geld hebben beide dames nooit. Ze hebben er zelfs nog nooit over nagedacht wat te doen als ze een heleboel geld hadden. "Waarschijnlijk mooie kleren kopen", is Ellens eerste opwelling. De Nederlandse jongeren tussen de vijftien en negentien hebben gezamenlijk zo'n anderhalf miljard lulden per jaar te besteden. LEIDEN - De Nederlandse jongeren tussen de vijftien en negentien jaar hebben gezamenlijk zo'n anderhalf miljard gulden per jaar te besteden. De meesten krij gen dit geld in de vorm van "zakgeld", dat ze per week of per maand van hun ouders ontvangen. Een enkeling houdt er naast de school nog een bijbaantje op na; de krantenwijk is wel de meest voorkomende bijverdienste. Iets meer jongeren werken in de zo mervakantie enkele weken om hun zakgeld aan te vullen, of om een watgrotere inkoop te kunnen doen. Over het algemeen kan de jeugd haar zakgeld besteden aan dingen die ze zelf leuk vindt. Jongeren tussen de vijftien en negentien zitten immers meestal nog op school en wonen bij hun ouders. Om zaken als huur, eten, en andere vaste lasten hoeven ze zich nog geen zorgen te maken. Het Amsterdamse reclamebureau MeCann-Erickson onderzocht waaraan de jeugd haar inkomen dan wel hestpedt. Uit het ranport blijkt dat grammofoonpla ten, jongerenbladen. frisdranken, stereo-apparatuur en cosmetica hoog scoren. Ook geeft de jeugd vrij geregeld geld uit aan snoeperij als kauwgum en drop. Opvallend is dat ruim een derde van de meisjes vrij regelmatig rookt, terwijl eenzelfde percentage jon gens zegt zelfs nog nooit een sigaret te hebben opge stoken. Wat de drank betreft, daar wordt door de jeugd niet veel voor uitgegeven. Het geringe aantal dat het wel doet, koopt meestal cola, terwijl bier een goede tweede plaats heeft. Niet al het geld dat de jeugd in handen krijgt, wordt echter besteed. Vooral meisjes zijn erg spaarzaam, zo blijkt uit het rapport. Van de 23 gulden die de jongere gemiddeld per week krijgt, wordt door meisjes vijf tot tien gulden gespaard. Een kwart van de jongeren doet mee aan de jeugdspaarregeling "de Zil vervloot", terwijl bij een vijfde van de jongeren de ouders voor hen sparen. PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN PLATEN Sailor - Dressed for drowning <CBS). Sailor-fans opgelet: de nieuwe el- 1 pee heeft niets met vorige werk- j stukken van de groep te maken. Twee matrozen hebben het zin kende schip verlaten (onder wie song- en tekstschrijver Georg Kajanus) en de voor Sailor zo ty perende nickelodeon is ook met de vuilni« Georg Kajuanus - Sailor af Henry Marsh en Philip Pickett hebben de rangen aangevuld met Gavin David en de fraaie Vriginia David (broer-zus? man-vrouw?). Van de tot nu toe gevolgde muzi kale lijn wordt op deze plaat af geweken. Op zich niet zo onver standig, want Sailor had z'n beste tijd wel gehad. Maar wat er nu voor in de plaats is gekomen, barst nu niet bepaald uit zijn voe gen van vernieuwingsdrang. Gavin en vooral Virginia zingen een aardig deuntje weg, maar de door Pickett geschreven muziek heeft niets eigens. Met de twee beslist niet onaardige openingsnum mers 'Danger on the Titanic' en 'Don't send me flowers' blijkt Pickett zijn kruit al verschoten te hebben. Zelfs na een fiks aantal keer draaien wil me geen van de andere nummers te binnen schie ten. Sailor moet dus maar als vol tooid verleden tijd worden be schouwd. BART JUNGMAN "Hawks and Doves", Neil Young (WEA). Neil Young, leverancier van één van de mooiste elpees van de ja ren zeventig (After the Goldrush), lijkt op zijn nieuwste produkt Hawks and Doves te verzanden in zijn eigen beperktheid. Een plaat waarop de anti-held veel vuldig teruggrijpt naar het verle den. Op kant één is Young met een mi nimum aan begeleiding te horen in vijf ingetogen nummers, zwij- melsongs waarbij de kans om on gemerkt in slaap te vallen erg groot is. Twee van die songs, "The old Homestead" en "Little Wing" blijken vervolgens al vijf en zes jaar oud te zijn. Homestead is overigens het aardigste num mer van die kant: begeleid door zingende zaag en lekker los drumwerk van ex-Banddrum mer Levon Helm is de romanti cus Young aan het werk. Het slotnummer van die eerste kant, "Captain Kennedy", is wat melodie betreft een regelrechte kopie van Mick Softley's "Gold Wach Blues", een zuivere vorm van plagiaat, dus. Op kant twee borduurt Young voort op het country-idioom, compleet met stereotiepe viool loopjes en honky-tonkpiano. De aanloop van Union Man klinkt de Young-liefhebber ook al bekend in de oren: de melodielijn is de zelfde als op zijn "C'mon baby, let's go downtown" van het al bum Tonight's the Night. De wegwerpsong "Stayin' Power" en de country-bluessong "Coastline" bieden in tegenstel ling tot het ironische Hawks and Doves weinig hoop voor de toe komst, al weet je het met de wis selvallige Young natuurlijk nooit... HANS VELDHUIZEN Aankondigingen voor deze agenda sturen naar de redactie van Galgenrad, postbus 45, 2300 AB in Leiden. Woensdag 19 november; Amsterdam, Melkweg: Nick Gravenites en John Cippolino Woensdag 19 november; Amsterdam, Uilenstede: Peter Hammill Donderdag 20 november; Amsterdam, Schutterzolder: Tony Mau de Donderdag 20 november; Rotterdam, Doelen: Kinks Nine Below Zero. Vrijdag 21 november; Amsterdam, Paradiso: Frankie Miller Vrijdag 21 november; Leiden, Leids Vrijetijds Centrum, The Zounds Zaterdag 22 novembef; Amsterdam, Shaffy: Loudon Wainwright Zaterdag 22 november; Rotterdam, Eksit: Q-Tips Zaterdag 22 november; Amsterdam, Paradiso: Split enz. Donderdag 27 november; Rotterdam, Eksit: Echo The Bunny- men Donderdag 27 november; Leiden, Groenoordhal: Queen. Vrijdag 28 november; Leiden, Leids vrijetijds centrum: The Scene Een dnbbel-albnm boordevol vro lijkheid. Bandleider Maurice White richt zich op een van de binnenhoezen persoonlijk tol ons niet de "boodschap van de lach". Volgens Maurice wordt het tijd dat wij in dit tijdperk van com putertechniek eens gaan beseffen dat we allemaal onder dezelfde zon leven en dat we eigenlijk al lemaal hetzelfde zijn. We hebben alleen maar verschillende na men. De lach biedt uitkomst want juist "through our smile" raken we onze medemens in hel hart. De tranen springen je haast in de ogen. Hel leven heejl opeens weer zin. Oppervlakkige vrijheid, blij heid en broederschaj). Daar loopt de opvolger van "I am" van over. Over hel algemeen uitstekende funk. gedragen door een prima blazerslrio en onderbouwd met hecht percussiewerk. Dal zonder meer. Maar.... de verassing ont breekt op deze elfde langspeler van Whiteen de zijnen. De succes formule is bekend. Swingend funkwerk afgewisseld met ro mantische liefdesballades die soms tegen de smartlapperij aan zitten. Earth Wind Fire vervalt op "Faces" in herhalingen maar dat was op "I am" dus ook al het geval. Nog één ding moet me van het hart. Wal is dat nou voor een maffe be doening om op de buitenhoes de volgorde van de nummers totaal door elkaar te gooien om er ver volgens de opmerking "see label for sequence" zie het label voorde volgorde) onder te plaatsen. En om de ongein compleet te maken ook nog eens van het tekstblad een puzzel te maken.Gevolg: unlje bij een bepaald nummer de tekst bij de hand hebben dan moet je eerst de plaat van je draaitafel lichten om vervolgens een speurtocht door binnenhoezen en tekstbla den aan te vangen. De diepere bedoeling hiervan ontgaat mij eerlijk gezegd. JAAP VISSER On the edge - The Babys (Ariola). Helaas, The Babys zijn niet meer, Liefhebbers van het typische Babys-geluid hoedt u voor "On the Edge". Het ondubbelzinnige bewijs dat de groep het spoor nog altijd volkomen bijster is. Na de hoogtepunten "Broken Heart" en "Head First" volgde de decep tie ofwel "Union Jacks". Babys -fans vestigden al hun hoop op de vijfde lp van deze band uit het Amerikaanse Beveley Hills. IJdele hoop.... Welgeteld éen creatie ("Darker side of town") herinnert aan het typische Babys-geluid dat vooral "Broken Heart" en Head First" tot smakelijke produkten maakten Het Babys-geluid, voornamelijk gevormd door het excentrieke stemgeluid van John Waite, lijkt voorbij. Voor de rest produceert de groep te genwoordig niets meer dan inhoudsloze bluesrock van de be kende eenheidsworst. En passant worden er op "On the edge" in tekstueel opzicht nog een aantal open deuren ingetrapt. De Babys terug naar af. De wieg dus... J.V.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29