Fotoboeken bieden vaak alleen plaatjes oeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken - boeken Levendig en realistisch beeld van Zuid-Amerika 'Karei Deugd' i George Weinhofen: hollen of stilstaan NIEUW OP DE BOEKEN PLANK In veel gevallen ontbreekt Informatie en ordening W I 'De belofte van de lange haren" Het Vaticaan 1 at -W. Prentenboek ?ur.va*fc. SDAG 19 NOVEMBER 1980 )als speculaas met sinterklaas en banket met kerst s het eind van het jaar het seizoen van de dure en iaak lijvige plaatwerken. Uitgevers dromen minder ian een White Christmas dan van een degelijk kijk- poek op ieders koffie- of bijzettafel. De markt voor I lulke kostbare publikaties lijkt onverzadigbaar. S het bijzonder schijnt dat op te gaan voor fotoboeken - misschien minder bijzonder I dan het lijkt nu heel Neder- I land behalve van televisietoe- I stellen ook van camera's is I voorzien. Want er wordt wat op los gekiekt. Een fotoloze vakantie is geen vakantie, een gezin dat niet op de foto staat, is geen gezin. I' egioenen leveren 's avonds slag in hun donkere kamers, al of niet geteisterd door be- dorven chemicaliën, lekken- de dokalampen, onscherpe negatieven, te lange of te kor- te belichtingstijden, om zich daarna met korzelige disci- pline te zetten aan het aan- j vullen van de familiealbums. j 'oor deze markt van toegewij- I de volhouders bestaat het fo- toboek. Wat mogen zij daar van verwachten, behalve een bevestiging van hun ama- jteurschap? Men zou zeggen: nieuwe ideeën, handzame technische informatie, mel ding van nieuwe ontwikke lingen. Kortom, een creatieve stimulans. laar het is op dat punt dat het doorsnee fotoboek niet veel meer biedt dan de stimulans van een anderhalf-voltsbatte- rijtje dat een accu moet opla den. lekijken wij het "Fotojaarboek 1981" dat bij Focus Elsevier is verschenen. Stellen wij in de eerste plaats vast dat het een volledig Britse uitgave is, tot en met de samensteller, de typografie en het naai- en bindwerk toe. Een mooi lijvig boek, dat wel, maar het for maat van 29x21,5 cm is de er gernis van iedere boeken- kastbezitter. Het is voorbe stemd om een ligboek onder andere ligboeken te worden. De samensteller, R.H. Mason, schrijft dat "foto's van oorlo gen, geweld en baldadigheid" niet zijn opgenomen. "Dit zijn eendagsvliegen", schrijft hij, "die in de pers of andere me dia voldoende aandacht kre gen. Ook foto's over het leed in onderontwikkelde gebie den krijgen in dit boek geen plaats: er zijn andere geschik tere media voor" Ik wil de heer Mason zijn me ning over eendagsvliegen wel eens waar zien maken. Een opmerkelijk aantal oorlogsfo tografen (Robert Capa, Bill, Eppridge, David Duncan, Larry Burrows, Donals McCullin) behoren tot de bes ten die het vak heeft voortge bracht - en niet alleen op het strijdtoneel. Maar goed, de heer Mason heeft er dus een gezellig fotoboek van willen maken, dat zonder aanstoot door het gehele ge zin op de schoot genomen kan worden. Zodra die maatstaf van gezelligheid wordt aan gelegd, is het oppassen gebla zen, want dan hebben we minder te maken met een in structief fotoboek dan wel met het officiële album van een gezelligheidsvereniging. De informatie in het Fotojaarboek 1981 bij deze foto luidde: "een genre foto die herinneringen oproept aan wat velen van ons graag deden toen we jong waren" Wat dat betreft stelt "Fotojaar boek 1981" dan ook niet te leur. Er zijn rissen portretten van veel lachende bejaarden die al of niet rook uitblazen, van een geamuseerde konin gin Elizabeth (in het boek komen hinderlijk veel foto's van Britse politici voor die peinzen, slaperig of uitgesla pen kijken), dieren, gevaar loos gefotografeerde naakten. Niemand die daarvan wakker ligt in de fotografie. Waar het wel en grondig in te leurstelt, is het gebrek aan or dening, rubricering, en aan informatie over hoe en waar om een foto genomen werd (die uitleg is altijd boeiend als de fotograaf werkelijk iets te zeggen heeft). Wat hebben we aan de medede ling bij een opmerkelijke foto^ van twee meisjesgezichten die als een soort begroeiing uit een landschap oprijzen, die niets anders zegt dan: "Een foto die de fantasie prikkelten "Geheugen" is ge titeld. Deze titel, en de bloe men en de omkapte vrouwen, zouden een zekere associatie kunnen leggen met de dood. "Het is in elk opzicht zeer ori gineel" Dat is het commentaar van een leraar bij het 35e opstel dat hij op een avond moet doorne men. Voorbeeld van waar het in foto boeken om gaat - boeken die iets te vertellen hebben, is de serie "Photography Year", die jaarlijks door Time Life Books wordt uitgegeven. Daarvan worden zowel de amateur- als beroepsfoto graaf iets wijzer. Niet alleen zijn daarin de belangrijkste bekroonde foto's van de jaar lijkse talrijke internationale prijsvragen te zien, maar er worden ook lezenswaardige onderwerpen in aangesne den. In de uitgave van 1978, die ik toevallig voor me heb (die van 1980-'81 verschijnt een dezer dagen), is bijvoor beeld een hoofdstuk gewijd aan het verschijnsel van de fo tobriefkaarten die plotseling voor verzamelaars een rage zijn geworden. De enige Nederlandse foto uit het "Fotojaarboek 1981, geno men door Rainer Kemper Andere onderwerpen: de nieu we cameratechnologie, ont dekkingen (van nieuw talent), belangrijke fototentoonstel lingen (waaronder privé-col- lecties) en hoogtepunten van het fotografische jaar. De tekstschrijvers van deze cate gorieën hebben zich er niet met een Jantje-van-Leidcn afgemaakt, ze beheersen het onderwerp, zeggen er zinnige dingen over, vertellen ook anekdotes over de fotografen. Dat is waar het om gaat. Niet onvermeld mag blijven "Uit de geschiedenis van de fotografie", uitgegeven door Elsevier Focus en Teleac, dat onderdeel uitmaakt van de gelijknamige Teleaccursus. Het betreft opnieuw een En gelse produktie (de televisie serie stamt ook uit Engeland) en is in zijn beknoptheid toch volledig. HENK LEFFELAAR 'De gemenerikken"snikte En geltje, wacht maar, ik krijg ze nog wel'. Opeens werd hij zo razend, dat hij een uitge droogde paardevijg van de straat opraapte, en door de openstaande ramen van de school naar binnen smeet. Het scheen raak te zijn, wat er klonk een hevig gegil, en er verschenen woedende gezigh-> ten voor de ramen. "Een nul", juichtte Jaime, "vooruit En geltje, recht in de goal". En weer zeilden een paar paar- demoppen met een grote boog naar binnen. Een veelbelovend fragment uit het nieuwe boek van Miek Dorrestein, De belofte van de lange haren.Een verhaal dat zich afspeelt in een klein Zuidamerikaans dorpje, ge legen aan de Amazone-rivier. Hoofdpersoon is de 9-jarige Jorge, of liever gezegd Engel tje, want zo wordt hij door ie dereen genoemd. Tot zijn grote verdriet heeft zijn moeder ooit, toen de jongen een jaar of drie was en ernstig, ziek, uit dankbaarheid voor Engeltjes uiteindelijke red ding de maagd Maria beloofd haar zoontjes haar niet te knippen voor zijn tiende jaar. Engeltje zit er maar mooi mee: hij wordt gepest en lang haar is lastig in zo'n warm klimaat. Plaaggeesten ontziet hij niet, getuige bovengenoemd fragment, waarin hij op wei- Mkk Domstel» De belofte van de lange haren Engeltje is trouwens een don dersteen, die met zijn vriendje Jaime geregeld het dorp op stelten zet. Miek Dorrestein is erin ge slaagd humor en spanning te combineren met een realisti sche kijk op de Zuidameri- kaanse samenleving. Uit gangspunt is de manier waar op kinderen en volwassenen met elkaar omgaan, hun reac ties, vreugde en verdriet. De levensechte beschrijving van de dorpsbewoners versoepelt de overgang naar een andere cultuur en samenleving, zo dat de lezer zich gemakkelij ker daarin kan verplaatsen. Knap en logisch met het verhaal verweven ontstaat een leven dig beeld van het alledaags bestaan in Latijns-Amerika. De verhouding tussen rijk en arm: het armoedige bestaan van arbeiders op rubberplan tages; de grote angst om met lepra besmet te raken; de sterke betrokkenheid bij de religie; en de levensfilosofie in veel zuidelijke landen, die ook in dit verhaal sterk naar voren komt. Een manier van leven die veel mensen uit het westen op het eerste gezicht zorgeloos lijkt. Hier wordt duidelijk aangege ven waarom voor veel inwo ners van Zuid-Amerika alleen de dag van vandaag telt: mor gen kan het immers met je af gelopen zijn....De belofte van de lange haren is een serieus onderbouwd, goed gedocu menteerd boek, waarbij lees plezier humor en spanning voorop staat. De illustraties van Jenny Da lenoord volgen de tekst op de voet en geven een sfeervol, maar nauwgezet beeld van bewoner en landschap. Voorkinderen vanaf 9 jaar, prijs 15,75. Uitg.Ploegsma. MARGOT KLOMPMAKER ROME - Vaticaan, paus. Dat is een ondeelbare drieëenheid. De eerste en de laatste zijn overbekend. Het Vaticaan is echter nog voor velen iets on bestemds. Men kent de Sint Pieter en men heeft wel eens van de kunstschatten ge hoord. Maar daar blijft het dan vaak bij. Dat is nu niet meer nodig. De fotograaf Fred Mayer heeft het Vaticaan in beeld ge bracht. Schitterende foto's in een prachtig fotoboek van zeer groot formaat. Om het boek nog meer aanzien te geven beschrijven voor aanstaande journalisten van de meest bekende dagbladen (Le Figaro, Neue Zürcher Zei- tung, Times, Osservatore Romano) de diverse aspec ten: Vaticaan in relatie tot rooms katholieken, en niet- rooms katholieken: minia- tuurstaat en wereldkerk, au diënties, dagelijkse leven, musea en pauskeuze. Foto's en tekst geven een boeiend beeld van het reilen en zeilen van de kleinste staat (44 ha). Een staat, waar mis daad en geweldpleging prak tisch taboe zijn. Een staat zonder bars, restaurants en nachtclubs. Een staat zonder regering en parlement. Een staat, waarin "de opperste pontifex, soeverein van Vati caanstad, alle wetgevende, uitvoerende en rechterlijke machten bezit" (Concordaat 1929 tussen paus Pius XI en Mussolini). Kortom een zeldzaam mooi boek, dat op unieke wijze het Vaticaan in beeld brengt. "Het Vaticaan" Miniatuurstaat en wereldkerk. Elsevier. Fred Mayer, 135,--. THEO KROON Karei Deugd, met als ondertitel 101 manieren om verschrik kelijk boos te worden, gaat over de haat-liefdeverhou ding tussen broer en zus. Engelientje en Karei Deugd vliegen elkaar voortdurend in de haren. Het gescheld is niet van de lucht. Trut, hufter, misbaksel. Geheel eigentijds dus. Hun ouders blijven merkwaar dig kalm onder alle woe deuitbarstingen, al druipt de jam van de muur bij het ont- ander met de nodige korrel tjes zout neemt. Veel kinderen zullen de manier waarop broer en zus elkaar dwars zitten herkennen, en van de pesterijen over en weer genieten. Goed dat de schrijver Hans Henkes naast alle humor ook even serieus ingaat op de vraag waarom Karei zo snel kwaad wordt. De jongen is bang, onzeker en voelt zich al gauw in een hoekje gedreven. Dan reageert hij agressief. f,, 7 :r bijt. Vooral moeder is berus tend en verzucht „het zal de storm wel zijn". Ze voelt haar kinderen wel aan en sust na afloop vriendelijk de verhitte gemoederen. In alles overheerst de humor, die zorgt dat de lezer een en Illustratie Hans Henkes Karei Deugd Eenvoudig, realistisch taalge bruik, korte zinnen en veel dialoog brengen vaart in dit verhaal over zeer herkenbare emoties. Voor kinderen vanaf 9 jaar. Uitg. Ploegsma, ill. Hans Henkes, prijs 17.90. M. K. Gebaseerd op de verhalen die Aslrid Lindgren schreef over de kinderen in Bolderburen, zijn twee prentenboeken ver schenen: Lente in Bolderbu ren (al uitgebracht), en nu, zeer toepasselijk, Winter in Bolderburen. Tekst van Astrid Lindgren en tekeningen van Ilon Wikland vullen elkaar aan en draaien om één ding: de pure lol en pret van kinderen die zich be zig houden met de voorberei- dingen voor hel kerstfeest. Vooral de felgekleurde tekenin gen suggereren een sfeer van knus, fijn, gezellig, plezierig, en doen wat stijl betreft vaag denken aan de illustrator Carl Larsen. Soms een duidelijke omlijning en invulling van 'de vorm, soms ook wazig en vaag. Voor jonge kinderen vanaf 4 jaar, ook voor beginnende le zers. Uitg. Ploegsma, prijs f 14,90. M.K. Ditmaal geen gerenommeerde detectiveschrijver in de "stallen" van Sijthoff maar een jonge debuterende Am sterdammer. Want al is Geor ge Weinhofen dan wel geen geboren hoofdstedeling hij is er wel getogen. Hij woont er sinds zijn vierde jaar. Hij heeft er jarenlang in de horeca zijn brood verdiend en heeft er heel wat tijd aan sport be steed. Voor hij zich aan een boek waagde had hij wat liedjes en sketches geschreven. Maar nu. is hij met een compleet boekwerk gekomen. Een avonturenroman? Een detec tive? Een thriller? Ik weet het niet. Van alles een beetje, Moord, roof, sex soms in snelle opeenvolging. Dan weer een hele tijd eigenlijk niets. Soms is het wel aardig. Hier en daar heeft zijn verhaal sfeer. Duidelijk geschreven met kennis van zaken betreffende het uitgaansleven en de sport. Maar dat alles maakt zo'n de buut nog niet geslaagd. Daar voor is meer nodig. Vaak rammelt de geschiedenis van de onwaarschijnlijkheden. En wanneer ver voor het ein de de moorden zijn opgelost moet onze "held" zo nodig bokskampioen van Neder land worden. Natuurlijk, daar droomde hij allang Daarom worden we ook op gescheept met een uitvoerige reportage van een bokspartij. Misschien aardig voor de lief hebbers maar in het boek een nutteloos aanhangsel. Nau welijks meer terzake doende. Bovendien kan Weinhofen zijn schrijverij niet altijd op gelijk niveau houden. Er zijn passa ges dat men zich in een schoolkrantje waant. Maar meteen daarop zit men toch weer gespannen te lezen. Het doet wat aan hollen of stil staan denken. Toch is het goed dat Sijthoff zulke auteurs een kans gunt. Niet omdat het al goed is. Maar dat kan het wel worden. Aanwezig talent kan gedijen onder de warmte van belang stelling. "Terug in de stad", door Geor ge Weinhofen, uitg. Sijthoff, 13,50. Shoestring Eddie Shoestring is dankzij de KRO-televisie op zaterdag ook in ons land een bekende mijnheer geworden. Een computerspecialist die zo no dig particulier detective moest worden en daarbij een wat wazige relatie met een ra diostation onderhoudt. Wie, wat, waar en waarom? Het wordt in de televisieserie niet zo bijster duidelijk gemaakt. Waarom zou men ook? Het gaat er kennelijk alleen om dat het tv-kijkend publiek een uurtje wordt bezigge houden. Dat het wat stuntelig gaat moet het dan maar op de koop toe nemen. Maar als men inmid dels toch wel nieuwsgierig is geworden waarom die wat slungelige figuur zo'n aan drang had om te gaan speuren dan kan men nu de oplossing van dit raadseltje in de boek winkels vinden. Aan de hand van zijn eerste avontuur kan men lezen waarom hij het één opgaf om het andere te beginnen. De Eddie Shoestring in de ge lijknamige tv-serie achtergrond van de televisie serie, om zo te zeggen. Voor hen, die het graag willen we ten. "Shoestring", door Paul Al- deman, uitg. Sijthoff, 19,50. KOOS POST Ecce Homo. George Crosz, f29,50. Uitg. Meulenhoff. Het eens zo "zedenkwetsende hoogtepunt" uit het grafisch werk van de bekende Duitse kunstenaar George Crosz. Mondriaan. H.L.C. Jaffé, f79,-. Een overzicht van Mondriaans artistieke loopbaan met een bespreking van zijn werk. Voorzien van vele kleurenil lustraties. Photodiscovery. Bruce Ber nard, f 79,-. Een overzicht van 100 jaar foto grafie (1840-1940). Veel aan dacht voor het werk van foto- pioniers als Talbot, Daguerre en Nadar, maar ook verras send werk van onbekende fo tografen. Elke foto wordt in de oorspronkelijke kleur ge reproduceerd Uitg. Meulen hoff. Kerkelijk ambt. Prof. Edward Schillebeeckx, f27,90. Voorgangers in dc gemeente van Jezus Christus. Uitg. Ne- lissen. Liefde op een dwaalspoor/ Liefde in de stijgbeugels. Omnibus van Barbara Cartland, f27,50. Uitg. De Kern. Het andere hart. Sally Mandel, f26,-. Uitg. De Kern. Koud is de zee. Edward L. Beach, f28,50. Afzonderlijk leesbaar vervolg op de onderzeebootromans Sluipvaart in de Pacific en Stof op de golven. Uitg. De Kern. Geschiedenis van het marxis me. Leszek Kolakowski, f65,-. Ontstaan, ontwikkeling en ont binding. Deel 2 verschijnt in december van dit jaar, het laatste deel medio 1981. Uitg. Spectrum. Begrafenis van de manen. Sas- kia van Rees, f 19,90. Een boek dat bedoeld is als aan zet tot een beter begrip van het autisme in het algemeen. Het geeft een beeld van de belevingswereld van het au tistische kind, dat voor het eerst zelf aan het woord komt. Uitg. Unieboek. Bedroefd maar dankbaar. Levi Weemoedt, f 16,50. Uitg. Thomas Rap. De graven van Holland en de abdij van Rijnsburg. Prof. F. Hugenholtz, prof. E. Cord- funke en dr. B. Dijkstra. Een beschrijving van het me disch/archeologisch onder zoek naar de stoffelijke resten van de te Rijnsburg begraven leden van het Hollandse gra venhuis. Uitg. Walburgpers te Zutphen. Stukjes van de wereld, Errit Petersma, f 14,90. Uitg. Bert Bakker. "Wayang Golek". Peter Buur man, f 49,50. De fascinerende wereld van het klassieke West-Javaanse poppenspel. Er wordt een beeld geschetst van de histo rie, de wijze van opvoeren en een overzicht gegeven van alle bestaande poppen. Illu straties en tekeningen ver duidelijken de tekst. Ook zijn twee verkorte versies van twee hindoesagen opgeno men. Uitg. Sijthoff. "In de groene ruimte". Tekst Piet van Zalinge, foto's Na- tuurfotografengilde (NFG). Natuurfotografie komt steeds meer in de belangstelling. Helaas heeft deze ontwikke ling ook een kwalijke kant er zijn talloze voorbeelden van onherstelbare schade toege bracht aan het milieu als ge volg van overmatige belang stelling van fotografen. Om dit te voorkomen heeft een groep natuurfotografen in Nederland besloten een ver eniging op te richten met als doel het bevorderen van na tuurfotografie zonder versto ring van de natuurlijke om geving. Dit Natuurfotografengilde (NFG) presenteert zich nu voor het eerst met een exposi tie van 260 geselecteerde kleuropnamen van de aange sloten 80 leden Deze exposi tie draagt als titel "Iedereen welkom in de Groene Ruim te" en is te zien in Laren, Den Haag, Rotterdam, Tilburg, Apeldoorn. Almelo, Assen en Haarlem. De tentoongestelde foto's zijn bijeengebracht in het boek "De Groene Ruimte" met tekst van Piet van Zalinge. Het NFG hoopt dat tentoon stelling en boek zullen bij- d ragen tot natuur- en land schapsbescherming in ons land. Uitg. Elsevier, prijs 29,50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25