blijft sekten "luidruchtig tegenspreken yisserijbeleid blijft uit Winstdaling bij Philips herschi/drinks Minister op glad ijs Van moorden verdachte man in hongerstaking -G2S3S3EE9 I loll (tar: "Serie leent zich vooreen fors standpunt' Justitie onderzoekt afvaltransporten Moerdijks bedrijf SNSDAG 19 NOVEMBER 1980 Hollaar, hoofd van de afdeling documentaire en gods- "1 jLenstige programma's van de N CRV, geeft toe, dat achter Cs aanpak van de tv-serie "Niet te geloven" (sekten en Yiestelijke bewegingen) hier en daar vraagtekens kunnen I orden gezet. Waar mogelijk zal in de nog volgende pro- J 'amma's met kritische opmerkingen van kijkers reke- ng worden gehouden. Maar aan de epilogen van presen- „„tor Sipke van der Land - die in nauw overleg met de ccs-ogrammaleiding zijn tot stand gekomen - wordt niets sranderd. De grotere voorzichtigheid die de NCRV wil Verbrachten zal alleen zijn te merken in de opbouw van het •ogramma. Het uitgangspunt blijft hetzelfde. is duidelijk niét de bedoeling £®n de NCRV geweest, de kijkers een vrijblijvende manier over _edendaagse sekten in te lichten. Dl Hollaar (in de Gids): "Wij ne- Pien de sekten en bewegingen se- leus, maar wel op een andere •«kanier dan zij zelf wensen, en wij "preken ze luidruchtig tegen", serie wil niet op een halfbak ken wijze waarschuwen voor be taalde gevaren. Van de NCRV Logen de kijkers een stelling- •iame en een antwoord verwach- èn. Wij hechten eraan, duidelijk I zijn". "arikatuur Et laatste kreeg de vroegere Leid- Te remonstrantse predikant dr. A. #V. Cramer (Oegstgeest) van de üCRV ten antwoord, toen hij jaar had geschreven, als "getui de" door Sipke van der Land te Jijn "misbruikt" in diens "kruis- jbchtje tegen Transcendente Me- ^itatie"(TM). Jkmer - die zelf enige tijd Trans cendente Meditatie beoefende en J»ver deze beweging en meditatie- Jechniek ook een boek schreef - -ioemt in zijn brief aan de omroep iet programma over TM een ^goedkope karikatuur als aan loop tot een preekje van Van der Land". "Van der Land blijkt het niet nodig te vinden, zijn meningen op fei ten te baseren, getuige onder meer zijn bewering dat mantra's (betekenisloze klanken) namen van Hindoegoden zouden zijn. Dr. Cramer heeft hem tijdens een vraaggesprek trachten duidelijk te maken, dat TM geen zwart- wit-beoordeling verdient. "Er is veel in te waarderen en er zijn ernstiger bezwaren tegen in te brengen dan Van der Land te voorschijn bracht. Iedere nuan cering heeft hij echter weggela ten". Cramer - die op het ogenblik we gens een predikantsvacature een pastorale functie vervult binnen de hervormde gemeente van Oegstgeest-vraagt zich af, of zo'n aanpak een christelijke omroep vereniging waardig is. "Moet het christendom zó worden aange prezen?" Vrij hard Paul Hollaar maakt er geen ge- helm van, de oosterse sekten in de eerste drie afleveringen met opzet "vrij hard" te hebben aan gepakt, "omdat hun praktijken, zoals het ronselen van mensen, DR. CRAMER „misbruikte getuige" dubieus zijn". Deze week waren de Jehova's Getuigen aan de beurt. Volgens Hollaar was die aflevering "voorzichtiger". "De zaak ligt bij de Jehova's Getui gen ook anders". De chef godsdienstige program ma's beseft, dat Sipke van der Land met deze uitzendingen zijn nek heeft uitgestoken. "Maar hij niet alleen. De serie be paalt, zoals ook onze andere godsdienstige uitzendingen, me de het gezicht van de NCRV. Ze leent zich voor een forse stand puntbepaling. Ik zeg er meteen bij: wij pretenderen geen objecti viteit. Christenen kunnen niet objectief staan tegenover sekten die mensen manipuleren en reli gie tot commercie laten verwor den. 'Niet te geloven' is geen ob jectieve journalistiek maar een opiniërend produkt". De NCRV heeft op haar benadering van het sektewezen uiteraard reacties verwacht, maar niet zó veel. Van der Land moet nu al honderden brieven beantwoor den. De positieve en negatieve reacties houden elkaar ongeveer in even wicht. De meeste tegenkanting komt van niet-NCRV-leden. Dat klopt ook met de waardering die de eerste afleveringen kregen. De gemiddelde kijker gaf het pro gramma een mager zesje, terwijl de NCRV-leden zelf er een royale zeven voor over hadden. Overigens is de kritiek uit eigen kring lang niet mals. "Sipke van der Land bewijst het christendom geen dienst door zijn nogal onchristelijke werk wijze", schrijft W. Bakker uit Waalre in de Gids van deze week. En G. H. van den Berg uit Zoe- termeen "Van der Land treedt deze mensen niet als geïnteres seerde gesprekspartner maar als betweter tegemoet. Een te goed kope manier van evangeliever kondiging". Vooral zijn vooringenomenheid en zijn daarop gebaseerde slotcom mentaren zijn mikpunt van kri tiek. Persoonlijk Al lijdt Sipke van der Land er geen seconde onder en slaapt hij er niet slechter door, hij moet het toch wel even verwerken, dat de aanvallen op dit programma vaak persoonlijk zijn gericht. "Er blijken veel mensen te zijn die op het christendom zijn afge knapt en daarvan met littekens rondlopen. En dan nemen ze het mij kwalijk dat ik niét ben afge knapt en nog steeds een blijmoe dig christen ben". Het geeft de presentator uit Wasse naar voldoening, dat de pro gramma's "kennelijk hun doel bereiken". En dat is: "mensen waarschuwen voor de gevaren van sekten en geestelijke stro mingen". "Daar was het ons om te doen, en dat werd hoog tijd, want niemand anders deed het. Journalisten niet omdat zij mis schien bang waren voor de ge volgen, wetenschappers niet omdat zij de sekten alleen als een verschijnsel willen beschrijven of omdat ze de dialoog zoeken". Rekening Komt er nog een programma waarin op de oorzaken van het ontstaan van zoveel geestelijke groepen wordt ingegaan? In de sekten, zo wordt immers gezegd, krijgen de kerken de rekening gepresenteerd voor wat ze zelf verwaarloosden. Paul Hollaar acht zó'n programma in principe mogelijk, maar hij vraagt zich wel af, of dat interes sant is voor een massamedium als televisie, aangezien de. ge middelde kijker geen behoefte voelt aan diepgravende uiteen zettingen. Dat gebeurt ook in de onderhavige serie niet. Trou wens, voor wie speciale belang stelling heeft in deze zaken heeft de NCRV nog wel een boekenlijst klaar liggen Overigens wordt in de laatste afle vering wel ingegaan op de rol van de kerken. De titel van dat slot- programma is: "Hand in eigen boezem". Paul Hollaar "Het is niet te ont kennen, dat sommige technieken die de sekten hanteren ook in be- wm. paalde christelijke groepen voorkomen". S. J. DE GROOT PAUL HOLLAAR „wij pretenderen geen objectiviteit" linderlijk gedrag. Over het ge- Irag van vele jeugdigen tijdens je kerkdiensten krijgen de her- ormde kerkvoogden in Katwijk .an Zee de laatste tijd steeds klachten. Ze gaan vooral Ver het luid voeren van ge- prekken onder elkaar en het be- i#»*fhadigen van kerkbanken. A^elfs de nieuwe banken in de >Chthus- en de Pniëlkerk zijn niet jeilig voor de vernielzucht van de [ugd", schrijft de kerkvoogdij in en oproep aan de kerkgangers ,^m op dit euvel te letten. JUT 'j wekken allen die bij de opvoe- ing van de jeugd betrokken zijn, gezins- zowel als in vereni- jngsverband, op om aan deze 'lak ernstig aandacht te beste- :n, al weten wij dat dit moeilijk omdat vaak met de eigenlijke iders geen contact bestaat". terkbezoek. In de drie gerefor meerde kerken van Rijnsburg Sjn op zondag 26 oktober de "^"ferkgangers geteld. In de mor- endiensten bleken 2311 mensen -J'nwezig te zijn en in de middag ediensten nog eens 1022. I Ontmoetingsdag. Zaterdag Iv ordt in het kerkelijk centrum £JDe Regenboog" in de Leidse van half 11 tot om 4 uur, een "ontmoetings- lag" gehouden onder het motto "Samen tot uw dienst". Aan de hand van dit thema wil men pro beren duidelijk te maken, "dat we allemaal actief betrokken zijn bij het wel en wee van onze ge meente en kerk" Van half 11 tot 11 uur wordt er kof fie gedronken en om 11 uur be gint het programma. Omdat de kerkedag iets voor het hele gezin moet zijn, is er voor de kinderen een speciaal programma ge maakt. In het middaguur wordt 'er gezorgd voor een eenvoudige lunch. De dag eindigt met een korte liturgische viering. Lezing. Vrijdagavond om 8 uur houdt de Wassenaarse evangelist D. Jan Bruijn in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat in Lei den zijn laatste lezing in de serie "In wat voor tijd leven wij?" Bruijn spreekt over: "Komt er ooit vrede?" Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Wateringen J. van 't Ende Gro ningen, te Arnemuiden en te Barneveld A. de Reuver Capelle aan de IJssel, te Bodegraven J. Smit Hilversum, te Zaandam P. Oussoren (luthers) Utrecht, te Echteld (Geld.) E. J, Rietveld Terneuzen, te Heino J. van Haaf- ten Terkaple (Fr.); aangenomén naar Steenderen J. Adolfsen Halle, naar Haarlem-Schoten R. Crouwel Bunnik, naar 's Graven- zande (deelgemeente) C. Groot Lekkerkerk, naar Meerkerk J. Vis Op- en Nederandel; bedankt voor Rhenen J. Quak Vianen. Overleden: dr. R. B. Evenhuis te Amsterdam, 81 jaar, predikant en. kerkhostoricus, schreef een vijf delig standaardwerk over de ge schiedenis van de Amsterdamse hervormde gemeente. Gereformeerde Kerken: aange nomen de benoeming tot mede werker voor catechese en pasto raat aan de afdeling praktische theologie van de theologische hogeschool in Kampen H. R. Juch Bennekom. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zuidlaren E. Woudt Den Helder. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Middelburg H. P. Brandsma Drachten. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg A. Moer kerken Nieuw-Beiierland. Luchtmachtpredikant Langeveld: In een tv-interview over de discussie binnen de krijgsmacht inzake de kernwapens bracht minis ter De Geus(defensie) ook de geestelijke verzorging ter sprake. Ds. Coen Lan geveld, luchtmachtpredi kant in Leeuwarden, vindt, dat hij dat beter niet had kunnen doen, want toen begaf de minister zich op glad ijs. Het is best te begrijpen dat de hou ding en de uitingen van een aan tal geestelijke verzorgers de mi nister niet welgevallig in de oren klinken, maar de minister zal binnen zijn organisatie toch de verzorgers moeten aanvaarden die de kerken en het Humanis tisch Verbond willen inzetten. Dat schreef ds. Langeveld zaterdag in de Leeuwarder Courant. "De minister is buiten zijn boekje ge gaan". De Hervormde Kerk heeft zich al in 1962 duidelijk uitgesproken over het gebruik van kernwapens. Dat deed veel stof opwaaien, maar die uitspraak is recht overeind blij ven staan. En de gereformeerde synode sprak uit. dat van elke christen mag worden verwacht dat hij alles in het werk zal stellen om de rol van deze wapens terug te dringen en het gebruik te allen tijde tegen te gaan. Ook het Vati- caan heeft dingen over kernwa pens en de bewapeningswedloop gezegd die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zijn. Al zullen die kerkelijke uitspra ken niet door iedereen beaamd worden, toch kan men, aldus ds. Langeveld, niet anders ver wachten dan dat het grootste deel van de geestelijke verzor gers de stem van de kerk zal la ten doorklinken in zijn werk. Dat kan zelfs de minister niet te- gehouden. De geestelijke ver zorging is er niet ten behoeve BEVOEGDHEID Er zijn nog velen die ten aanzien van de geestelijke verzorging uit gaan van het oude gezegde "Wiens brood men eet, wiens woord men spreekt". Wie wèl het salaris van de krijgsmacht op strijkt. maar niet mede verant woordelijk wil zijn - ook al is hij geestelijk verzorger - hoort bin nen de krijgsmacht niet thuis, zei onlangs een officier. En een commandant stelde de vraag, ol het wel kan worden toegestaan dat een geestelijk verzorger dui delijk zijn mening geeft over kernwapens en dergelijke, ook al zegt hij nog zo hard dat dit een geloofsuitspraak is. De geestelijke verzorgers blijven met hun werk verre buiten de be voegdheid van de minister, stelt ds. Langeveld. Kerk en staat zijn gelukkig gescheiden. De discussie over de wapenwed loop heeft de geestelijke verzor gers veel meer werk gegeven. Dat schuwen zij niet, maar zegt luchtmachtpredikant Langeveld. dat moet dan wel iets blijven waar het militaire apparaat zich niet in mengt. Niet de minister bepaalt de grenzen van hun werk Dat doet de kerk, en zij alleen. Voor de tv heeft minister De Geus verklaard, dat zijn brief aan de be velhebbers van de drie krijgs- machtonderdelen oyer tic kern wapen-discussie ook was be doeld voor de geestelijke verzor gers. Ds. Langeveld vindt dat niet eor reet. Ten aanzien van deze ver zorgers moet de minister geen brief sturen aan de bevelhebbers "Daarvoor zijn andere adressen En dan graag eerst overleg voor dat er een brief komt". p Geen eensgezindheid in EG Illegale haringvangst USSEL (GPD/ANP) - Twee da- n beraad tussen de visserij mi- asters van de Europese Negen eeft geen akkoord opgeleverd ver het toekomstig visserij be- eid in de Europese Gemeen "Maar er is veel werk ver meer begrip ontstaan voor standpunten en afge sproken is dat we binnenkort éérder praten", zo zei de Neder bewindsman Gerrit Braks andbouw en visserij) na afloop. Br de hoeveelheden vis die de ïegen in de Europese wateren ^nogen vangen, alsmede over de egelingen voor de toegang tot de kustwateren zullen de Negen be- /,'in december een akkoord zien te Met een klassieke ma- athonvergadering kan hel touw- rekken over het visserijbeleid 'an de Gemeenschap half de cember dan tot in de laatste de- worden afgerond, vraagpunten die de voorzitter er. de Europese Commissie de komen- 10DDIEFSTAL - Dieven blijken le afgelopen driejaar van het dak pan een door de gemeente Den Bosch aangekochte kerk meer dan 300 kilo lood en 100 kilo zink te hebben gestolen, in en ander kwam dezer dagen het licht toen het dak van de voormalige Sint Jozefkerk begon te lekken en goederen, die in de kerk waren opgeslagen, ernstig werden beschadigd. de dagen opnieuw gaan onder zoeken - via overleg met alle lid staten - zijn: hoe moet de bij vangst bij de industriële visserij meetellen bij het berekenen van de hoeveelheden ('quota's') die gevangen mogen worden en hoe moeten de historische rechten van Nederland en Frankrijk om in de kustwateren van bijvoor beeld Engeland en Ierland te vis sen, worden "meegewogen'. Haring Braks toonde zich optimistisch over de hervatting van de haring vangst volgend jaar. Hij zei: "Er zijn aanwijzingen dat er volgend jaar hoe dan ook een hoeveelheid haring op de Noordzee gevangen zal mogen worden". De bewindsman maakt zich onge rust over het feit dat er op het ogenblik in Europese visserijha vens (bijv. in het Belgische Oos tende) regelmatig - zij het kleine hoeveelheden - haring wordt aangevoerd. Sommige lidstaten van de EG laten die kleine vang sten oogluikend toe indien als verklaring voor die vangsten wordt gegeven dat het "bijvang sten" (bij andere vangsten) zijn. "Dat er merendeel haring wordt gevangen heb ik als argument gebruikt bij mijn pleidooi om in elk geval volgend jaar weer ha ringvangsten toe te staan", aldus Braks. Zoals bekend is de ha ringvangst dit jaar, evenals vorig jaar, verboden. In februari van het volgende jaar wordt er een belangrijk rapport van biologen verwacht over het haringbestand in de Europese visserij wateren. Dat rapport zal een belangrijke factor zijn in de besluitvorming over of er komend seizoen al dan niet haring zal worden mogen ge- EINDHOVEN (ANP) Philips heeft over het derde kwartaal van 1980 een nettowinst behaald van f52 min tegen f139 min in de zelfdeperiode van 1979. De omzet nam met 12 pet toe van f 7.827 min tot f8.776 min. In het derde kwartaal van 1979 steeg de omzet met 4 pet. Over de eerste negen maanden van dit jaar komt de nettowinst uit op f286 min tegen f462 min in de eerste drie kwartalen van vorig jaar. De omzet nam in deze perio de met 12 pet (v.j. 3 pet) toe van f22.828 min tot f25.588 min. Per gewoon aandeel van f 10 beliep de nettowinst in het derde kwar taal f0,23 (f0,73) en in de eerste negen maanden f 1,45 (f2,47). Ondanks een verslechterde eco nomische situatie heeft de omzet in-de eerste negen maanden van 1980 zich gunstig ontwikkeld. Evenals in het eerste halfjaar was in deze periode de stijging sterker dan de raad van bestuur had ver wacht. De resultaten gaven echter een verdere daling te zien. Een voort gaande druk op de verkoopprij zen als gevolg van een onvermin derd scherpe concurrentie, ver dere kostenstijgingen die de ver betering van de produktiviteit overtroffen en een toeneming van de financieringslasten speel den hierbij een rol. In de eerste negen maanden daalde het aantal werknemers bij Phi lips 2.800 tot 376.500. Belangrijke dalingen kwamen voor m de EEG-landen en in het gebieds deel "Australië en Nieuw-Zee- land". In de overige gebiedsdelen buiten Europa was sprake van toenemingen. In Nederland daalde het aantal personeelsle den op vergelijkbare basis met 700 tot 79.900. DEN HAAG (ANP) - De 31-ja- rige Haagse portier Koos H., die wordt verdacht van twee moorden, is in hongersta king. Hij heeft volgens een woordvoerder van justitie al flink wat gewicht verloren. Koos H. wordt verdacht van de moord op de 1 I-jarige Edith Post uit Wassenaar en van de moord op de 18-jarige Emy de Boer uit Schiedam. Koos H. zit op het ogenblik in het huis van bewaring in Maastricht. Hij ontkent ook maar iets met de twee mis drijven te maken te hebben. De Hagenaar zit sinds 3 okto ber in voorlopige hechtenis. Vorige week dinsdag is zijn gevangenhouding opnieuw met 30 dagen verlengd, tot 11 december. Hij kan dan nog eens 30 dagen worden vastgehouden maar dan dient zijn zaak op korte termijn voor te komen. KLUNDERT BREDA (GPDi Dc transporten van afvalstoffen door een bedrijf vanaf het Moerdijkse industrieterrein naar Engeland en Ierland worden door justitie onderzocht. Dat deelde officier van justitie mr. Koops desge vraagd mee. Koops is als milieu- officier belast met het onderzoek naar de overtreding van de hin derwetvergunning door het Moerdijkse bedrijf. De vergun ningverlening is overigens ook nog niet rond. Volgens burgemeester B. van Wouwe van Klundert valt op dit moment nog niet te zeggen wan neer de vergunning kan worden afgegeven. De officier van justitie bleek op dc hoogte van de trans porten naar Engeland te zijn. En gelse gemeentebesturen hebben er bij de Britse regering op aan gedrongen een einde te maken aan de transporten van chemisch afval vanaf Moerdijk Volgens Britse autoriteiten is het (ADVERTENTIE) hiaakjedmtmafiual...MelkmcJü! Herschi Cassis met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitslui tend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak of kleurstoffen' *-r- Herschi/Drinks Hoensbroek. tel. (045) 21 17 77 afval zwaar giftig. Woordvoer ders van het bedrijf ontkennen dat en zeggen dat hel om on schuldige stoffen gaat. Mr. Koops zei gisteren dat hij al enige tijd op de hoogte was van de transpor ten. Hij had ervan vernomen door middel van in Engeland versche nen persberichten. "Ik weet niet om welke stoffen het precies gaat", aldus mr. Koops. Hij heeft de zaak overgedragen aan het onderzoeksteam, dat bestaat uit vertegenwoordigers van onder meer de technische milieu-dienst Drechtsteden, politiemensen en vertegenwoordigers van het mi nisterie van volksgezondheid. In mei is justitie met een onderzoek naar de activiteiten van het Moerdijkse bedrijf begonnen, nadat er verdenkingen waren op lozingen van chemische afval stoffen in het Hollandsch Diep. Bij een controle op het terrein werden toen ettelijke honderden vaten met giftige afvalstoffen ge vonden die niet op het bedrijfs terrein thuishoorden. Tevens werd een ondergronds leidingen- stelsel ontdekt dat gebruikt zou kunnen zijn voor lozing van af valstoffen in het Hollandsch Diep Het onderzoek van justitie heeft zich ook al in een vroeg stadium gericht op het scheepsvervoer vanaf het bedrijf Het ging daarbij met name om twee schepen, waarvan een aantal vrachten mo gelijk niet was geboekt Dei Rijksaccountantsdienst werd er bij gehaald om de hele boekhou ding door te worstelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21