"België is geen sterrenploeg Relatie VNA-Oranje Groen verduisterd... Oranje Groen werkt niet mee aan fusie met Leidse Boys KNAU wil psycholoog rerry Daly weer opgenomen ti Iers elftal tegen Cyprus Doesburg: "We pakken minimaal een punt" 5? ENSDAG 19 NOVEMBER 1980 SPORT ,EIDEN - Nadat het fusielicht bij Oranje Groen gisteravond definitief werd gedoofd, zit.de J Boshuizerkadeclub nog wel opgescheept met een nasleep daarvan. Gisteravond kwam aan het licht dat tijdens het overleg met Leidse Boys een I conflict is ontstaan met VNA. I Deze club wordt door beide 1 verenigingen ingeklemd; franje Groen en VNA, blijkt nu, gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Beide afde- lingsclubs beschikken over drie lichtmasten, Oranje Groen ontsteekt in principe de kunstlichtinstallatie als op j'het VN A-terrein een oefen-- wedstrijd wordt gespeeld. De drie masten van Oranje Groen schijnen alle in de richting van buur VNA, terwijl die van VNA richting Oranje Groen schijnen. [ijdens de voorbesprekingen over de fusie ontstond bij VNA al enige wrijving over het feit dat de club vanuit de krant wat over die plannen moest vernemen. „Een schoonheidsfoutje", veront schuldigden Oranje Groen en Leidse Boys zich. VNA werd alsnog- noodgedwongen - bij het overleg betrokken. Leidse Boys stelde VNA een ruilver kaveling voor, zodat de nieu we fusieclub niet verspreid over de Boshuizerkadeclub zou worden gehuisvest. VNA stelde evenwel „onaanvaard bare" eisen aan de eventueel op te richten vereniging. Maandagavond nam Oranje Groen daarop revanche. „Als zij dwarsliggen dan kunnen wij dat ook", dacht voorzitter Jongbloed. „We gaan in het vervolg selecteren wat betreft, het aandoen van ons licht" Tijdens een wedstrijd, die maandagavond op het VNA- terrein werd gehouden, be merkte VNA dat reeds. Een bestuurslid draaide toen plot seling het Oranje Groen-licht uit. Deels daarom, maar voornamelijk wegens de on ophoudelijke regen werd het duel vervolgens gestaakt. Nadat Oranje Groen er later was achtergekomen, dat de wed strijd in het kader van Jeugd- plan Nederland werd afge werkt, werd spijt voor hot in cident betuigd. „Er vielen woorden in de geest van- Oranje Groen kan doodval len. We betreuren tevens dat het team van de Afdeling Lei den daar dupe van is gewor- Niettemin stelde Jongbloed heel nadrukkelijk: „We springen niet zonder meer meer >n de houding als VNA vraagt of wij ons licht willen aanzetten. Dat is toch geen wet van Meden en Perzen?". „Maar snij je jezelf daarmee niet in de vingers? Wij hebben hun licht toch ook weieens nodig?", viel een lid Jongbloed in de rede. „Toch gaan we de samenwerking met VNA op een andere leest schoeien. We zullen bekijken of we ook aan de andere lange zijde drie lichtmasten kunnen neerzetten. Dan zijn we ten minste niet meer afhankelijk van VNA". LEIDEN - Oranje Groen heeft gisteravond geweigerd mee te werken aan een verkleuring van de identiteit van de afdelingsclub. Met grote meerderheid (46-8) werd het voorstel om te fuseren met Leidse Boys dan ook afgewezen. Zelfs de mogelijke plannen voor een samengaan met de andere Boshuizerkadeclub kwamen niet ter sprake tijdens de buiten gewone algemene vergadering. BLIN (Reuter) - Hand, Iers voetbalcoach, heeft een üjziging aangebracht in zijn elftal, dat kortgeleden iet 0-2 verloor van Frankrijk. Gerry Daly van Co- entry is hersteld van zijn blessure en keert terug op ,et middenveld ten koste van Mick Martin. Het Ierse lftal treedt in Dublin aan tegen Cyprus in een wed- trijd voor groep 2 van de kwalificatieronde voor WK p82 in Spanje. Met het duel tegen de Cyprioten be- int Ierland aan de tweede helft van de competitie, vier ontmoetingen neemt Ierland in groep 2 de eer- te plaats in met 5 punten. Gewonnen werd er van lyprus in Nicosia (2-3) en Nederland in Dublin (2-1). )e thuisontmoeting tegen België leverde een gelijk spel (1-1) op en verlies werd er geleden in Parijs tegen Frankrijk (0-2). In de return tegen Cyprus willen de Ieren het matige doelsaldo (6-6), dat nog wel eens een belangrijke rol kan gaan spelen, flink opvijzelen. Coach Hand heeft geen zorgen over geblesseerde spelers en stuurt zijn sterkste elftal in het veld. De opstelling van Ierland is: Doel: Peyton (Fulham). Achter Langan (Birmingham), Lawrenson (Brigh ton), Moran (Manchester United) en Hughton (Tot tenham). Midden: Daly (Coventry), Grealish (Luton) en Brady (Juventus). Voor Heighway (Liverpool), Stapleton (Arsenal) en Robinson (Brighton). Een commissie van goede diensten, gevormd door acht ereleden en leden van verdienste, stelde naar aanleiding van de fusieoverwe gingen een onderzoek in naar de situatie binnen Oranje Groen. Zij concludeerde dat een samengaan niet strikt noodzakelijk was. De woordvoerder van hen: „We zijn kerngezond en we kunnen on szelf makkelijk bedruipen. Het wordt me ook groen en geel door de bol van de plannen over de verdeling van de velden. Ik denk dat we geen stuiver wijzer wor den van die fusie. Ik geloof niets van de belofte van de Sportstich ting dat zij dat derde veld goed zullen bijhouden". In plaats van dat er werd gediscus sieerd over een samengaan, werd de vereniging binnen de vereni ging opgeheven. De commissie van goede diensten had onder meer geconstateerd dat er een 1ST - Pim Doesburg staat vanavond tegen België voor de vijfde keer in het doel van het Nederlands elftal. Van ervaring in Oranje kan bij de ballenvanger van PSV dus nauwe- ijks gesproken worden. ar toch is het Doesburgs routine die Jan Zwartkruis deed besluiten lem, en niet FC Utrecht-doelman Hans van Breukelen op te stellen in e confrontatie tegen de Belgen, die voor Nederland weieens beslis- end kan worden voor deelname aan het wereldkampioenschap voet- al in 1982 in Spanje. Is je over ervaring spreekt", geeft le 37-jarige Pim Doesburg toe, .slaat dat niet op de wedstrijden lie ik in het Nederlands elftal heb (espeeld. Die vier duels dat ik >nder de lat heb gestaan zeggen liet zoveel. Maar routine heb ik ïatuurlijk wel opgedaan in de 18 aar dat ik eredivisievoetbal speel :n in mijn eerste periode bij PSV n Europacup-wedstrijd. En hét 'eit dat ik in Argentinië erbij ben {eweest, twee jaar terug, en bij iet EK in Italië, dat kun je ook liet wegcijferen". lesburg, die na dit seizoen nog »en jaar contractueel vastzit aan PSV, wil aan de vooravond van 3elgië-Nederland niet ingaan op iet bedankbriefje dat hij eerder lit jaar aan bondscoach Zwart- cruis stuurde. Hij beschouwt de- ie kwestie als sfeerverpestend mor Oranje, nu het uur van de vaarheid met betrekking tot het WK in Spanje voor hem en de rest /an de Nederlandse selectie is langebroken. erbeten !c heb geen trek om deze zaak /veer op te rakelen", laat hij met ïen verbeten trek om de mond iveten. „Er is nu maar één ding belangrijk: dat wij tegen België sen goed resultaat neerzetten en daardoor onze kans vergroten op de trip naar Spanje. Nederland hoort over twee jaar thuis op het wereldkampioenschap. Welk elf tal de eindronde van het WK be reikt is van minder belang. Na de nederlaag tegen Ierland zijn wij voor' de wedstrijd tegen de Bel gen de underdog. Dat lijkt me een goede uitgangspositie, ook al omdat ik België helemaal niet zie als een sterrenploeg". lie tweede plaats op het EK, wat iegt dat nou in feite? België heeft die plaats toch niet behaald met briljant voetbal. De ploeg heeft wat geluk gehad en geprofiteerd van de omstandigheid dat andere elftallen het daar lieten afweten, Zoals Engeland, Italië en het Ne derlands elftal. Ik waag me niet aan een voorspelling, maar dat we in hetHeizelstadion minimaal een punt pakken staat voor mij vast". 'alent p het wat slordige selectiebeleid van Jan Zwartkruis wenst Does burg niet in te gaan als het zijn positie in het doel betreft, maar ook niet als de naam van bijvoor beeld Ruud Krol valt. „Als Zwartkruis voor enige oudere spelers kiest dan is dat zijn zaak en daarmee uit", verklaart Does burg kortaf. „Je kunt'de vriend schappelijke wedstrijd tegen West-Duitsland in september als 'bewijs aanvoeren dat Oranje ook met jonge talentvolle spelers een goed resultaat kan boeken, maar vergeet niet dat Duitsland in de wil er per se bij zijn. Zon instel ling kan hem opbreken. Als kee per kun je lang mee. Jongbloed en ik zijn daar voorbeelden van, maar dan moet je je zelf wel in acht nemen. Je bent als doelman verplicht om rustig aan je carrière te bouwen. Wat dat betreft denk ik dat Hans van Breukelen ver standiger is. Het type dat zijn vak verstandig benadert. Hij heeft een voorsprong op Hiele, die ik technisch gezien een tikje beter vind". tweede helft niet meer zo nodig hoefde en Nederland daar niet van kon profiteren. Er loopt in ons land talent genoeg rond op de velden, maar ik geloof dat maar een enkeling op dit moment zou passen in Oranje. De meeste jon ge spelers hebben nog een jaartje of twee nodig om te rijpen. Tegen Doesburg kan zich de teleurstelling de tijd dat het WK voor de deur bij de Fc Utrecht-doelman Hans van Breukelen voorstellen toen Zwartkruis hem na de wedstrijd tegen West-Duitsland ondanks zijn gedegen partij weer liet „vallen". Maar de PSV-veteraan meent dat Oranjes tweede goalie daar niet te moeilijk over moet doen. „Ach", zegt hij lachend, „hoe lang zit Van Breukelen bij de selectie? Een half jaar? Hij heeft al een keer in het doel ge staan. Ik werd in 1962 voor het eerst opgeroepen voor het Ne derlands elftal. Tegen België speel ik m'n vijfde interland. Als er iemand wat te mopperen heeft ben ik het wel. Maar als je klasse hebt en doorzet komt je kans een keer, al hoop ik niet dat Van Breukelen een zelfde internatio nale loopbaan als ik tegemoet gaat". Volgens Pim Doesburg kan te zij ner tijd als hij het in Oranje defi nitief voor gezien houdt („maar tot Spanje wil ik er zeker bij zijn"), de lege plek in het doel van het Nederlands elftal zonder problemen opgevuld worden door een Hans van Breukelen of een Joop Hiele. Van Breukelen Jan Zwartkruis heeft, eerder dan in zijn bedoeling lag, het Nederlands elftal vrijgegeven dat vandaag in het Hei- zel-stadion in Brussel zal spelen te gen België. Geheel in de lijn der ver wachtingen, heeft de bondscoach een beroep gedaan op een aantal spelers die door hem na de finales van het toernooi om de Europese titel, terzij kloof was ontstaan tussen het 12- koppige jeugdbestuur en het on derbezette hoofdbestuur, dat uit vier personen bestaat. „We zijn tot de conclusie gekomen", aldus één van de ereleden, „dat de jeugdcommissie te veel macht naar zich heeft toegetrokken". Dat interne knelpunt werd gister avond uit de wereld geholpen. Vier personen van het jeugdbe stuur stelden zich beschikbaar voor het hoofdbestuur, terwijl er in de toekomst meer overleg zal worden gepleegd tussen beide organen. Voor de vergadering had een lid zich trouwens ook kandidaat gesteld. „We willen Oranje Groen nieuwe impulsen geven", verklaarden zij allen am bitieus. Voorzitter Leo Jongbloed: „Ik denk dat ik na deze vergadering maar niet naar bed ga. Ik weet niet eens hoe ik alle taken moet gaan verdelen". Naderhand be kende hij verdeeld te denken over het verloop van de vergade ring. „Ik ben wel en niet teleurge steld over de afwijzing. Wél. om dat ik voorstander van een fusie was met het oog op de toekomst. Niet, omdat ik gisteravond heb geconstateerd dat het niet écht nodig is. Van tevoren heb ik al een paar slapeloze nachten ge had, omdat het mij toen reeds duidelijk was geworden, dat ik Jongbloed vervolgt: „Maar je moet natuurlijk realistisch zijn. Ik ben maar een radertje in het geheel, dat weinig heeft te zeggen. Alleen vraag ik mij af: waarom melden die mensen zich nu opeens aan. Daar heb ik wel wat moeite mee gehad. We 'hebben' ze in elk ge val. We moeten nu 'terug naar af en ze proberen vast te houden en op te leiden tot een goed be stuurslid". Helemaal 'terug naar af wil Oranje Groen overigens niet gaan. Jongbloed probeerde alle aanwe zigen ervan te overtuigen dat „de period^ van alleen vriendelijk heid en een potje bier na de wed strijd definitief voorbij is". „Al leen voetballen kan niet meer. De club is een bedrijf geworden. Als het nodig is, moet iemand op springen en helpen. Een fusie aangaan en aanpraten is ook niet hèt middel. Je kunt dat alleen zien als een fusieplan". De Oranje Groen-voorzitter tracht te vervolgens munt te slaan uit die waarschuwing. „Behalve dat we het hoofd bestu ur graag willen uitbreiden, zoeken we ook nog mensen voor de ballotagecom missie. Wie stelt zich daarvoor beschikbaar?". Nadat niemand zich openlijk daarvoor bereid willig had getoond, merkte Jongbloed cynisch op: „Ik stel toch maar voor te-fuseren". de v om de üuropcse iiici, lerzij- 1% /r geschoven. Doesburg, Krol, JYliricim Vclll Lcïcir mD en Kist ziin door hem in J afgekeurd voor hoogspringen Hovenkamp en Kist zijn door hem de basis opgenomen. Doel: Doesburg (PSV), Wijnstekers (Feyenoord), Brandts (PSV), Hoven- kamp (AZ), Krol (Napoli), Van de Korput (Torino), Willy van de Kerk hof (PSV), Peters (AZ), Kist (AZ), Tol (AZ) en Tahamata (Standard Luik). Reserves: Van Breukelen (FC Utrecht), Vermeulen (Feyenoord), René van de Kerkhof (PSV), Metgod AZ), Spelbos (AZ). acht hij nu al van internationaal niveau. Bij de Feyenoorddoel- man heeft Doesburg nog zijn twijfels. „Maar Hiele", aldus Doesburg, „kan een hele grote worden als hij zichzelf tenminste wat in toom houdt. Als ik hoor dat hij bij Feyenoord de lef heeft om met een blessure in het doel te gaan staan, dan vind ik dat foute boel. Hij neemt te veel hooi op z'n vork, ARNHEM - De Limburgse hoog springster Mirjam van Laar moet op medisch advies stoppen met de beoefening van de atletiek- sport. Rugklachten zijn hiervan de oorzaak. Voor de 24-jarige Mirjam een on verwachte beslissing, "al had ik heel vage rugklachten", aldus de Limburgse. "Ik ging eigenlijk naar mijn huisarts om daar de be vestiging te horen dat er niets aan de hand was. Nadat dr. Theeu- wen contact had opgenomen met een specialist, moest hij me ech ter adviseren te stoppen met atle tiek en ook met volleybal, dat ik er voor mijn plezier bij deed". Voor atletiekcursus ARNHEM - Over een jaar of twee hoopt de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie de be schikking te hebben over trai ner-coaches die wegwijs ge maakt zijn op het terrein van de sportpsychologie. Dit via een vrij uitgebreide cursus van on geveer 40 lesuren, die voorna melijk gericht zal zijn op de praktijk van de sportpsycholo gie. Bij de KNAU wacht men op het antwoord van de subsidie-aan vraag bij het ministerie van CRM, waarna men hoopt het volgend jaar met deze voor Nederland unieke cursus te starten. "In deze vorm zeker uniek", beves tigt de opleidingen-medewerker van de KNAU, Fred Brouns. "De schaatsbond heeft iets dergelijks in veel kleiner verband gekend. De cursus die wij voor ogen heb ben, moet atletiektrainers in staat stellen straks een antwoord te geven op bijvoorbeeld startangst of faalangst. Erg belangrijk is ook dat hij weet hoe hij de atleet kan leren ontspannen". „Ik ben er zeker van dat er veel be langstelling zal zijn voor deze cursus. De trainers worden veel geconfronteerd met vragen over sportpsychologisch gebied. In Nederland gebeurt er op dit ter rein nauwelijks iets en we kun nen natuurlijk niet blijven wach ten totdat die nationale sportaca- demie er eens komt", aldus Fred Brouns, die vertelt dat de nieuwe cursus in principe alleen voor KNAU-trainers is. "Wellicht dat er een uitzondering gemaakt kan worden voor andere trainers, die dan wel een vergelijkbare oplei ding als de atletiektrainer-coach B moeten hebben" Als belangrijke spil van deze cursus zal psycholoog Peter Blitz funge ren. Blitz was voor de Olympi sche Spelen van Moskou al be trokken bij de atletieksclecties en na een gesprek met de nieuwe trainer-coach Herman Buuts hoopt hij verder te kunnen wer ken binnen de KNAU Binnen de schaatsbond, waar Blitz samen werkte met de ex-damescoach Ab Krook, functioneert Blitz niet meer. Blitz hierover "Dat blijft het moei lijke punt in een voor Nederland toch vrij nieuwe begeleidings- vorm, die geen deel uitmaakt van het beleid bij de sportbonden. Nu is er weer een andere trainer, die de sportpsychologie niet zo ziet zitten, en dan is het weer afgelo pen, totdat er straks weer een an der komt". Blitz zal als docent het lecuwedeel van de nieuwe KN AU-cursus voor zijn rekening

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13