Oost en West praten langs elkaar heen Paus treedt verzoenend op Nieuwe successen "Solidariteit" IRAN ZENDT MISSIES UIT Puur zilver voor nieuwe Amro- spaarders. Enu,spaartualbijde Amro Bank? Fotograaf verrast Lady Spencer £x-leden VMR nog leze maand voor rechter Conferentie Madrid: (Van onze correspondent) /VRAMARIBO - De drie voorma lige leden van de Surinaamse Na tionale Militaire Raad, Sital, Mij- nals en Joeman, zullen deze maand nog terecht staan voor de krijgsraad in Paramaribo. De drie worden ervan beschuldigd door middel van een staatsgreep het gezag van de NMR te hebben willen overnemen. De Surinaam se minister van justitie, politie en leger, André Haakmat, heeft ver klaard dat de beschuldigingen juridisch houdbaar zijn. Als niet temin de krijgsraad de tenlaste leggingen niet bewezen acht, zullen de drie worden vrijge sproken, aldus Haakmat, aakmat reageerde hiermee op de eis van een vijftigtal in Nederland wonende Surinamers, die zich hebben verenigd in het landelijke comité Vrijlating Politieke Ge vangenen. Vrijdagavond werd op een bijeenkomst van het comité in Groningen de vrijlating geëist van de drie gevangenen. Minister Haakmat zei desgevraagd dat niemand gelukkig is met de noodtoestand en dat de Suri naamse regering en h^t militaire gezag werken aan de normalisa tie van de toestand in het land. Er is reeds een zekere ontspanning waar te nemen, zo zei de Suri naamse minister. Hij wees in dit verband op de opheffing van on- der meer het vergaderverbod voor de vakbeweging. De rege- Iring onderhandelt voorts volgens minister Haakmat met de vak beweging over deelname in het algemene beleid. Deze bespre kingen tussen president Chin a Sen, de legerleiding, de Nationale Militaire Raad en de vakbewe ging worden morgen voortge- zet. !t i Ook immigranten in de Bondsrepubliek kwamen de paus begroeten. De kerkvorst hield gisteren een toespraak in het Duits voor de afgevaardigden van de vier miljoen buitenlanders die in West-Duitsland verblijven. MAINZ (Reuter/UPI) - Gisteren had de paus zijn op het laatste ogenblik georganiseerde ont moeting in Mainz met de raad van de evangelische kerk van West- Duitsland. Gedurende een uur heeft hij gesproken met de zeven leden van de raad. In zijn toe spraak verklaarde de paus, dat de R.K. kerk niet zonder schuld was aan de scheiding der christenen 450 jaar geleden. Na zijn ontmoeting met de leiders der protestantse kerken van West-Duitsland greep de paus de begroeting door een grote groep van gastarbeiders aan om Duits land te waarschuwen tegen vreemdelingenhaat. Elke Duitser dient zijn houding tegenover vreemdelingen aan een onder zoek te onderwerpen, aldus de paus. De afwijzing van vreemdelingen kan gemakkelijk groeien, zo waarschuwde de paus, wanneer de economische groei stagneert en minder materiële goederen met meer mensen moeten wor den gedeeld. Vertegenwoordi gers van 18 nationaliteiten be groetten de paus in een werveling van volksmuziek en volksdan sen. Van veel ernstiger aard was de ontmoeting van de paus met 32 leidende figuren van de joodse gemeenschap in West-Duitsland. Hij vroeg hun om samenwerking met de r.k. kerk op basis van "ons gezamenlijke rijke erfgoed". Hij herinnerde aan de verschrikke lijke vervolging der joden onder de nazi's en noemde die vervol ging "het tragische bewijs van waartoe discriminatie en min achting der menselijke waardig heid kunnen leiden". De paus vermeed zorgvuldig elke directe verwijzing naar Israël, maar zei te hopen, dat alle men sen in Jeruzalem spoedig zouden worden verzoend. De voorzitter van de centrale joodse raad in West-Duitsland, Werner Mach- mann, noemde Israël een sym bool voor de joodse overleving na de holocaust. Daarom zijn voor Israël vrede en veiligheid onmis baar, zo zei hij. Brezjnjev komt Reagan tegemoet MOSKOU (UPI)-De Russische partijleider Brezjnjev heeft de toekomstige Amerikaanse president Ronald Reagan gis teren wat ruimte gegeven om terug te komen op zijn harde uitspraken tijdens zijn ver kiezingscampagne. Hij zei dat de Sowjet-Unie posi tief wil reageren op elke con structieve stap van Ameri kaanse zijde om de Ameri kaans-Russische betrekkin gen te verbeteren en bran dende vraagstukken in de wereld op te lossen. "Ik wil niet vasthouden aan wat Reagan en zijn medestanders in de hitte van de verkiezings strijd hebben gezegd. Ik kan alleen zeggen dat wij positief zullen reageren op pogingen van de Amerikaanse regering op het vlak van de Russisch- Amenkaanse betrekkingen en urgente internationale vraagstukken", zo zei Brezjnjev. De Sowjet-leider zond Reagan de dag na zijn verkiezing een gelukwens, doch liet zich tot dusverre in het openbaar niet uit over diens enorme overwinning op Carter. Afghanistan Net zoals de overige zes Westelijke landen veroordeelde ook dr. F. van Dongen, de Nederlandse de legatieleider, iq z(jn rede, die sterk was gericht op de vrijheid van het individu, de Russische militaire inval in Afghanistan. Van Dongen meende dat de ba lans van de naleving van de Slo takte van Helsinki gedurende de laatste vjjf jaar uiterst pover was. Hij wees erop dat het respect van de mensenrechten en van de fun damentele vrijheden een essen tiële factor voor de vrede was cn verklaarde de landen, die zelfde- ze waarden schonden, maar geen discussie hierover toestonden, als ongeloofwaardig. Zowel de Russische delegatieleider als de Tsjechische verweerden zich tegen de veroordeling door het Westen van de Russische mi litaire interventie in Afghanistan met het argument dat dit een in menging was in interne zaken. Zoals sommige Westerse landen toonden ook deze delegaties zich eveneens voorstanders van een Europese ontwapeningsconfe rentie. De Oostbloklanden willen deze Eu ropese conferentie losmaken van het gehele ontspanningsproces, zoals dit door de CVSE is vastge legd. De Westeuropese landen willen alleen een Europese ont- Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver) Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs voor niet-Amro- spaarders f30,-) Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank 0eldt vanaf 4 november tot en met 5 december Zorg dus dat u er snel bi) bent. FlMEsiuv; 10 gram fine silver Afmetingen Vu x 2 Dikte 3 mm üegarandeerc door de Amro Ban ïSDAG 18 NOVEMBER 1980 Gouverneur neemt ontslag na zware kritiek Eertse diplomatieke offensief TEHERAN-/ BAGDAD BAH REIN BEIROET (DPA/Reuter/ AFP) - Iran is gisteren door het zendeq van missies met zijn eer ste diplomatieke offensief be gonnen ter verklaring van zijn positie in de oorlog met Irak. De ze strijd concentreerde zich ook gisteren om de Iraanse woestijn- stad Soesangerd, die volgens het Iraanse opperbevel werd her overd. Koeweit protesteerde gis teren voor de tweede maal in een week tegen grensschendingen en aanvallen op Koeweits grondge bied door de Iraanse luchtmacht. Diplomatiek offensief Iraanse missies vertrokken giste ren naar Europa, het Midden- Oosten en Azië in een kennelijke poging van het land om zich te bevrijden uit zijn internationaal isolement. Een missie, onder lei ding van Irans parlementsvoor zitter Rafsanjani zal bezoeken brengen aan Algerije, Libië, Syrië en Libanon. Drie andere parle mentsleden vertrokken voor af zonderlijke bezoeken aan Frank rijk, West-Duitsland, Engeland, Joegoslavië, Italië, Pakistan, Bangladesj, India, Maleisië en Indonesië. Het bezoek in Europa voert ook naar Oost-Duitsland. De missie naar Europa bestaat uit een lid van de commissie bui tenlandse zaken van het Iraanse parlement, Mohammed Chatami, en de Iraanse zaakgelastigde in Bonn, Mehdi Navab. van de verrassende Iraakse uitval naar de stad vooral om het moreel van het Iraakse leger op te pep pen, dat al weken vastzit bij Aba- dan, waar Iran nog steeds de brug naar Chorramsjar beheerst, ter wijl ook doorstoten naar de olie- putten van Choezestan het doel zou kunnen zijn. gens Koeweit ging het hierbij om de tweede aanval op een grens gebied met Irak in vijf dagen. Eerst zou vorige week een aanval zijn uitgevoerd met raketten en zondag nog eens met boordwa- pens. "Wie de aanval van zondag uitvoerde moet nog worden be wezen", maar Iran betreurt vol gens de ambassadeur de schade voor Koeweit. "Iran heeft Koe weit niet opzettelijk aangevallen en onze politiek is er niet op ge richt de oorlog (met Irak) uit te breiden. Safwan, een Iraakse plaats aan de grens met Koeweit, is moeilijk af te zonderen voor toestellen die met de snelheid van het geluid vliegen", zo zei de ambassadeur. De speciale VN-gezant Olof Palme, die gisteren arriveerde in Geneve op doorreis naar Teheran, zei bij aankomst geen snelle resultaten te verwachten, doch wel als een gunstig teken te zien, dat beide partijen hem willen ontvangen. De tijd dringt, aldus Palme, we gens het risico van een uitbrei ding van het conflict en van het betrokken raken van de super- mogendheden. Beide partijen maakten gisteren melding van successen in de strijd om Soesangerd, dat de toe gangsweg tot de hoofdstad Ah- waz van de olieprovincie Choe zestan beheerst. Radio-Teheran meldde 's avonds, dat de Iraakse aanvallers na de aanvoer van Iraanse versterkingen volgens een mededeling van het Iraanse opperbevel tot vijftien kilometer buiten de stad waren teruggesla gen. Nadat Irak eerder had ge meld de stad in handen te hebben had Iran aanvankelijk verklaard, dat Iraakse troepen alleen in het oostelijk deel van de stad waren binnengedrongen. Bij de uitval naar Soesangerd werden zondag en gisteren volgens een Iraaks le gercommuniqué vele Iraanse soldaten gedood. Volgens weste lijke waarnemers was het doel Iran, dat tot dan toe had gezwegen, reageerde gisteravond via twee kanalen op het officiële protest van Koeweit, officiéél in een ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran en bij monde van zijn ambassa deur in Koeweit. "Iran respec teert de territoriale integriteit van Koeweit en wij voeren alleen de oorlog, waartoe Irak ons dwingt en onze politiek is niet gebaseerd op agressie", aldus het ministerie volgens de Iraanse televisie. Het ministerie sprak de beschuldi ging door Koeweit niet direct te gen. De ambassadeur van Iran in Koeweit, All Shams Ardakani, verklaarde daarenboven, dat. als Iraanse vliegtuigen gisteren grondgebied van Koeweit zou den hebben aangevallen, dit per ongeluk zou zijn gebeurd. Vol- Wierzbicki een aantal uitzonde ringsmaatregelen af. Hij wilde daarmee de dreigende staking afwenden. Ook werden eenheden oproerpolitie naar Czestochowa gedirigeerd. Daar naast waren er pesterijen: schrijfmachines van de vakbond werden in beslag genomen en vakbondsvertegenwoordigers werd verboden om boodschap pen om te roepen via omroep-in- stallaties in bedrijven. Averechts Toen Wierzbicki' de uitzonde ringsmaatregelen niet ophief na de uitspraak van het Warschause hof, kregen zijn maatregelen prompt averechts effect. "Solida riteit" eiste zijn aftreden en dat van diverse andere plaatselijke autoriteiten, en begon een sta king voor te bereiden. Een bemiddelingspoging van de regering mislukte. "Solidariteit" eist nu ook nog, dat een aantal villa's in staatseigendom en in particulier bezit (waarvan een van Wierzbicki) in gebruik wor den genomen als kleuterschool en kinderver blijven. In enkele Silezische kolenmijnen beëindigden mijnwerkers giste ren een hongerstaking. Dit was het gevolg van een compromis tussen "Solidariteit" en de oude met de communistische partij verbonden mijnwerkersbond. Als de "oude" bond verklaart dat zij niet pretendeert alle Poolse mijnwerkers te vertegenwoordi gen, zal "Solidariteit" geen be zwaar maken tegen een congres van de oude bond. "Solidariteit" zegt rond 80 procent van de Pool se mijnwerkers te vertegenwoor digen. Boeren 'Solidariteit" zal de vijf miljoen zelfstandige boeren in Polen steunen bij hun streven een eigen vakbond te vormen. Een recht bank heeft het oprichten van een boerenvakbond voorlopig ge dwarsboomd, omdat zelfstandi gen geen vakbonden zouden kunnen vormen. Er zou echter volgens de vrije vakbond een wet uit 1924 bestaan waarin boeren vakbonden wel worden ge noemd. Gisteren werd ook bekend, hoeveel de lonen bij de gezondheids dienst in Gdansk omhoog zullen gaan: zo'n 25 tot 30 procent. Dit is het gevolg van het gistermorgen bereikte akkoord met de rege ring. Ook is overeengekomen dat er meer ziekenhuizen zullen worden gebouwd. Vaak moeten patiënten in Polen op de gangen van ziekenhuizen worden onder gebracht. LONDEN (AP) - Een zeer ver- ïsde Lady Diana Spencer kijkt de lens van de fotograaf jna Spencer is de zoveelste ge- idverfde toekomstige bruid van Britse troonopvolger, prins arles. Igens de Britse roddelpers had jdag een en ander over een ver- ling tussen Diana en Charles be nd moeten worden gemaakt, iar het koningshuis heeft niets n zich laten horen, igetwijfeld tot groot verdriet van el Britten, die maar al te graag n toekomstige vorst gehuwd zien. het niet met de Luxemburgse inses Marie-Louise, dan maar it de adellijke kleuterleidster ana Spencer. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - De Conferentie voor Veiligheid en Sa menwerking in Europa (CVSE) is gisteren te Ma drid zijn tweede week in gegaan met het langs el kaar heenpraten van de Westerse en Oostbloklan den over de mens in de we reld. Zeven Westerse landen, waaronder Nederland, uitten veel kritiek op de naleving van de mensenrech ten in de Oostbloklanden en op de Russische militaire interven tie in Afghanistan, terwijl de twee Warschau Pact-landen - de Sow- jet-Unie en Tsjechoslowakije - de Westelijke aanvallen afsloegen door te schermen met het zesde beginsel uit de Slotakte van Hel sinki: de niet-inmenging in bin nenlandse aangelegenheden. De 15 NAVO-landen hadden on derling de afspraak gemaakt dat ieder een bepaald aspect uit de Slotakte van Helsinki zou toet sen. De felste rede werd uitge sproken door de Engelse delega tieleider Wilberforce, die onge zouten kritiek uitte op de schen ding van de mensenrechten in de Sowiet-Unie. De rede van de Amerikaanse dele gatieleider was aanmerkelijk zwakker dan die van zijn Engelse collega. Hij toonde zich alleen hard op het gebied van de bewa peningswedloop tussen de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. Hij zei dat de Sowjet-Unie 15 pro cent van het nationale inkomen aan wapens besteedde en dat de Verenigde Staten maar 5 procent hiervan aan militaire doeleinden uitgaf. De Amerikaanse delegatieleider waarschuwde ervoor dat zijn land niet op eigen houtje zal overgaan om de defensie-uitga ven te verminderen als de Sow jet-Unie geen blijk gaf om de be wapeningswedloop aan banden tejeggen. Voorts riep de Ameri kaanse delegatieleider de War schau Pact-landen op om hun houding tegenover dissidenten te wijzigen. wapeningsconferentie, die valt onder de toetsingsmechanismen van het CVSE-proces. Nieuwe rellen ATHENE/THESSALONIKI (DPA/UPI/Reuter) - Op nieuw hebben zich gisteren in de Griekse hoofdstad Athene nieuwe botsingen voorgedaan tussen gematigd linkse en radicaal-linkse studenten. In Thessaloniki werden bij een demonstratie van 2.000 studenten uit sym pathie met die in Athene de ruiten ingegooid van het Amerikaanse consulaat. Enkele duizenden demon streerden gisteravond in Athene uit protest tegen het optreden van de politie zon dagavond, waarbij een 21- jarige vrouw om het leven kwam en 200 personen ver wondingen, waaronder schotwonden, opliepen. Door de demonstratie werd het terrein van de technische hogeschool in de hoofdstad afgegrendeld. (ADVERTENTIE) Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15.- (voor niet-Amro-spaarders f 30,-). WARSCHAU (GPD, AFP, DPA, Reuter)-Andermaal hééft de vakbond "Solida riteit" met succes haar wil opgelegd aan de Poolse autoriteiten. Na zware kri tiek van de vakbond op zijn beleid bood gouver neur Wierzbicki van de provincie Czestochowa gisteren zijn ontslag aan. Hij deed dit nadat hij eerder giste ren op een afdelingsvergadcring van de communistische partij uit het bestuur van de regionale par tij-organisaties was gezet. Het conflict tussen de gouverneur en de vakbond brak vorige week uit. Op het hoogtepunt van de spanning over de uitspraak van het hooggerechtshof in Warschau (de statuten-zaak), kondigde

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9