T e vredenheid over beleid van De Koning Gom Buit roofoverval f 140.000 Moerdijks afval wekt achterdocht Topambtenaar licht fiscos op: boete 20.000 plden ZUID-AFRIKA ZINT OP 'WRAAKACTIES' Kamer-kandidaat D'66 trekt zich terug -ONTWIKKELINGSHULP Rake klappen bij afgelaste vergadering ultrarechtse groepering EEN VAN DE DRIE DADERS GEARRESTEERD DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 ALKMAAR (ANP) - Wegens twijfels over zijn oorlogsverleden heeft D'66 het partijlid F. M. Dingemans uit Muiderberg, ge vraagd zich terug te trekken als kandidaat voor de Tweede-Ka merverkiezingen van volgend jaar. De 64-jarige Dingemans is onder meer in het begin van de oorlog als tolk in dienst geweest bij de SD in Den Haag. Dingemans heeft desgevraagd bevestigd dat hij een verklaring heeft ondertekend waarin hij zegt zicht vrijwillig terug te trekken om de partij negatieve berichtgeving en roddelcampagnes te be sparen. Ook heeft hij ingestemd met een verzoek van het hoofd bestuur van D'66 aan het rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie (RIOD) een onderzoek naar zijn oorlogsverleden in te stellen. In zijn verklaring zegt Dingemans zichzelf te beschouwen als oud- verzetsstrijder. Hij is er dan ook van overtuigd dat het onderzoek zijn zuiverheid zal aantonen. Mocht dit onderzoek snel worden afgesloten dan overweegt hij zich alsnog kandidaat te stellen JOHANNESBURG (GPD)- Zuid-Afrika beraamt „speciale vergeldings maatregelen" tegen Ne derland. De Zuidafrikaan- se regering is woedend op de Nederlandse, die vol gens minister van buiten landse zaken Roelof Botha „in heel Europa loopt te konkelen om een olieboy cot tegen ons van de grond te krijgen" Botha zei dit in Parijs tegen de cor respondent van het Zuidafri- kaanse zondagsblad Rapport. „Nederland staat bovenaan onze lijst als het op vergeldingsmaat regelen aankomt. Gelukkig is het echter zo dat de Nederlanders door hun eigen Europese bond genoten worden uitgelachen Tegen Nederland vanwege hun boycotplannen" aldus Botha. Regeringswoordvoerders in Preto ria weigerden gisteravond com mentaar te geven op de uitlatin gen van Botha. Op de vraag op welke manier Nederland te ma ken krijgt met Zuidafrikaanse wraakacties werd slechts met een glimlach gereageerd. Minister Botha zelf, die dit weekeinde een Europese toernee afsloot, was onbereikbaar. De Nederlandse regering heeft om een meerderheid van de Tweede Kamer tevreden te stellen (die een eenzijdige olieboycot wilde) toegezegd dat met „gelijkgezin de" landen overleg zal worden gevoerd om tot economische sancties tegen Zuid-Afrika te komen. Minister van buitenland se zaken Van der Klaauw voert daarover overleg met onder meer de Benelux-partners en Zweden. Noorwegen en Denemarken. Botha pakte dan wel uit tegen Ne derland, voor het overige maakte hij na zijn terugkeer uit Europa een zeer sombere indruk. Zijn ge sprekken met de Engelse, Franse en Belgische ministers van bui tenlandse zaken, met NAVO-se- cretaris-generaal Luns en met de vroegere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger hadden hem ervan overtuigd dat het sanctiezwaard meer dan ooit boven Zuid-Afrika hangt. Onze geloofwaardigheid is tot een minimum gezakt; ik heb de in druk dat niemand in Europa onze opvattingen serieus neemt, aldus Botha. Hij zei ook dat Zuid-Afri ka voorbereid is op de sancties en niet van plan is voor „economi sche chantage door de knieèn te gaan." DEN HAAG (ANP) - In hotel Ba byion in Den Haag is het gister avond tot schermutselingen ge komen tussen aanhangers van linkse groeperingen en de als "ul trarechts" bekendstaande Cen trumpartij. Voorzitter Janmaat van deze partij liep enkele rake klappen op voordat hij door de politie kon worden ontzet en afgevoerd. De politie arresteerde drie demon stranten die een deur van het ho tel hadden vernield maar ze wer den later weer vrijgelaten. Onder valse voorwendsels had Janmaat onlangs een zaaltje in hotel Babyion gehuurd voor zes tig personen. Toen de hoteldirec tie gisteravond uit een adverten tie in een van de Haagse bladen vemam om welke partij het ging, werd de vergadering afgelast. Een woordvoerder van het hotel deelde later mee dat de vergade ring was afgelast omdat "hier geen plaats is voor een partij die discriminerend optreedt". Nadat de politie de drie arrestanten had vrijgelaten vertrokken de de monstranten naar de bewuste krant (de Haagse Courant), die de advertentie had geplaatst, om al daar te protesteren. Een delegatie van de demonstran ten sprak met de directie van de krant. De directie verklaarde daarbij onder meer dat het plaat sen van de advertentie een fout van de advertentieafdeling was. Voortaan zullen dergelijke adver tenties niet meer worden opge nomen. DEN HAAG (ANP) - Minister De Koning van ontwikke lingssamenwerking is gisteren bij de behandeling van zijn begroting voor 1981 door de vaste commissie voor ontwikkelingssamenwerking van de Tweede Kamer nauwelijks op problemen gestuit. Een motie van de PvdA, de PPR en D'66, waarin werd aangedrongen op een forse verhoging van het bedrag van 65 miljoen gulden dat Tevreden aan ontwikkelingslanden in Zui- delijk-Afrika is toegekend, zal vermoedelijk geen meerderheid halen. laste te brengen van de CRM-be- groting. EINDHOVEN - Mevrouw Alida Hol (midden) zit hier samen met haar twee dochtertjes Jolanda en Patricia met een spandoek in de hal van het Eindhovense Gemeentehuis Zij wasvorige week uit een huis van de Technische Hogeschool gezet dat zij had gekraakt. Haar actie heeft toch iets opgeleverd want met in gang van vrijdag worden Alida Hol en haar kinderen gehuisvest in een voormalige kazerne. In de komende dagen wordt het drietal bovendien ondergebracht in een hotel. CDA-woordvoerder Aarts bepleitte weliswaar eveneens een verho ging van dit bedrag, maar toonde zich bereid af te wachten met welk bedrag Nederland over de brug zal komen tijdens de confe rentie van negen landen in Zui- delijk-Afrika van 27 en 28 no vember in de hoofdstad van Mo zambique, Maputo. Nederland is bereid in Maputo een „substantieel" bedrag toe te ken nen in de hoop dat de EG-landen gezamenlijk enige honderden miljoenen guldens zullen bijdra gen aan het Maputo-plan, waar mee in de loop van enkele jaren in totaal 1,5 miljard dollar gemoeid zal zijn. De Koning wil bepaalde landen in Zuidelijk-Afrika, die een grotere onafhankelijkheid van Zuid-Afrika nastreven een voorkeursbehandeling toeken nen bij deze Financiële injectie. De minister is echter niet bereid om Zimbabwe de status van „concentratieland" in het ont wikkelingsbeleid toe te kennen. De hulp waarop Zambia als con centratieland kan rekenen, is overigens inbegrepen in het be drag van 65 miljoen gulden dat voor het Zuidelijk-Afrikapro- gramma is uitgetrokken. Mevrouw Bischoff (D'66) stelde de begrotingspost van 45 miljoen gulden voor hulp aan Vietnamese vluchtelingen aan de kaak. De Kamer heeft eerder een motie- Van den Broek (CDA) aangeno men waarin de regering werd aangespoord deze post van de begroting van ontwikkelingssa menwerking af te voeren en ten Over het ontwikkelingsbeleid ïn het algemeen waren zowel de re geringspartijen als de grote op positiepartijen tamelijk tevre den. De Koning toonde zich be zorgd over het aandeel van de „officiële ontwikkelingshulp" van zijn begroting, dat gaande weg wordt uitgehold door de toe neming van de rentesubsidie op leningen aan ontwikkelingslan den. Als deze ontwikkeling niet wordt gestuit zal het aandeel van de of ficiële ontwikkelingshulp afne men van één procent van het Ne derlandse bruto nationale pro- dukt nu tot circa 0,8 procent in het jaar 2000, zo zei de minister. Kritiek van mevrouw Verkerk (WD) op de toekenning van sub sidies door de nationale commis sie bewustwording ontwikke lingssamenwerking (NCO), aan onder andere het Palestina Comi té, wees de minister van de hand. De verantwoordelijkheid voor de toekenning van deze projectsub sidies berust bij de commissie, zo zei De Koning. De NCO heeft verder, voor zover de minister dat heeft nagegaan, door haar subsidiebeleid geen schen ding van „volkenrechtelijke" overeenkomsten bevorderd. Dat deze subsidies een controversieel karakter hebben valt volgens de minister slechts toe te juichen. De Wereldomroep zal haar pro gramma's beter moeten afstem men op ontwikkelingslanden. Als de Wereldomroep tijdens het overleg met de minister van de cember van dit jaar niet aan zijn verlangens tegemoet komt zal De Koning overwegen of de subsidie van vijf miljoen gulden aan de Wereldomroep moet worden ge schrapt. WEERRAPPORTEN van gisteravond 20 uur i 2 11 i 8-20 Amsterdam regenbui 14 3 De Bilt zwaar bew. 15 2 Deelen half bew. 14 2 Eelde half bew. 14 11 Eindhoven 15 8 Den Helder geheel bew. 13 4 Rotterdam geheel bew. 14 1 Twente 14 3 Vlissingen half bew. 13 1 Zd. Limburg zwaar bew. 14 4 Aberdeen 11 8 Barcelona onbew. 18 0 13 1 Bordeaux licht bew. 20 5 Brussel half bew. 14 9 Frankfort regenbui 14 3 15 4 Helsinki Innsbruck zwaar bew. 11 0 Klagenfurt 2 0 Kopenhagen 10 4 Lissabon onbew. 16 1 Locarno geheel bew. 10 0 licht bew. 14 3 Luxemburg regenbui Madrid licht bew. 13 0 Malaga onbew. 20 0 Mallorca 20 0 Munchen 16 0 Nice zwaar bew. 16 0 Oslo geheel bew. 0 5 Parijs zwaar bew. 16 0.1 onbew. 18 0 Split licht bew. 18 0 Stockholm regen 8 1 Wenen licht bew. 18 0 regenbui 13 2 Casa Blanca half bew. 19 0 Las Palmas zwaar bew. 22 0 Beiroet onbew. Tel-Aviv onbew. 24 0 Tunis zwaar bew. 22 0 LONDEN (GPD) - Engelse ge meentebesturen willen dat de re gering maatregelen neemt tegen uit Nederland afkomstige scheepsladingen giftig indus trieafval, die in een viertal Engel se havens worden opgeslagen. Dat is gebleken bij de opening van een tweedaagse conferentie in Tynenoth over het dumpen van gevaarlijk afval in de Noord zee. Een Brits onderzoek naar het giftige vloeibare afval, afkomstig van een verwerkingsbedrijf op het industrieterrein Moerdijk, heeft uitgewezen dat wanneer zich ongelukken met dit afval zouden voordoen, ernstige hui daandoeningen, miskramen en misgeboorten het gevolg zijn. Deze feiten kwamen aan het licht na de ramp die werd veroorzaakt door het chemische bedrijf in Se- veso in Noord-ltalië in 1976. Vol gens een woordvoerder van het district Tyne and Wear, Kenneth Robinson, heeft de Nederlandse regering het betrokken Moer- dijkse afvalverwerkingsbedrijf gesommeerd zich van de stoffen te ontdoen en het niet in Neder land op te slaan. Engeland heeft nu 20.000 ton gevaarlijk vloeibaar afval van het Moerdijkse bedrijf in haar bezit. Onderzoeken naar de hoeveelheid van de oorspronkelijk giftige stof chloorbifenyl in het afval zijn nog niet afgerond, maar de Engelse districtbestuurders zijn bezorgd genoeg om, waar mogelijk, de import van meer Moerdijks afval tegen te houden. In Engeland is men zeer op zijn hoede, omdat eerder dit jaar 5000 ton zeer giftig afval, ook afkomstig van het Moerdijkse bedrijf, van de aard bodem verdween. Volgens woordvoerder Robinson wacht het Britse ministerie voor .andbouw en visserij af tot er 25.000 tot 30.000 ton van het afval in Engeland is en wil het dan naar Zuid-Korea verschepen, waar het gebruikt zal worden voor lan- dontginning. ARNHEM (GPD) - De economi sche politierechter in Arnhem heeft gisteren een hoge ambte naar uit Nijmegen wegens belas tingfraude veroordeeld tot een boete van 20.000 gulden. De man verzuimde jarenlang extra in komsten op te geven aan de fis cus. Hij had in die periode ruim 9000 gulden belasting moeten be talen. Tegen de Nijmegenaar was een boete van 4500 gulden geeist. Topambtenaar W. van U. (59) is een van de ruim honderd medewer kers van sociale diensten, ge meenschappelijke administra tiekantoren en raden van arbeid die het niet zo nauw namen met het invullen van de aangiften voorde inkomstenbelasting. Van hen zullen zich zo'n vijftig amb tenaren uit alle delen van het land voor de rechter moeten verant woorden. De belasting zou voor meer dan een miljoen zijn bena deeld. De ambtenaren zijn of waren allen als leraar of examinator betrok ken bij de Stichting Opleiding Sociale Verzekeringen in Am sterdam. De werkzaamheden werden telkens na de normale diensttijd verricht. Slechts zel den werden echter de inkomsten opgegeven bij de belasting. Begin oktober legde de Arnhemse •politierechter mr. R. van Houten reeds hoge boetes op in strafza ken tegen vier frauderende amb tenaren. De eisen varieerden toen van 2000 tot 3000 gulden, maar de politierechter tilde aanzienlijk zwaarder aan de ten laste gelegde feiten. Hij veroordeelde de amb tenaren tot boetes van 6000 tot 15.000 gulden. Van U. verscheen gisteren overi gens niet ter rechtzitting. Vol gens zijn advocaat is de man ..door ondraaglijke spanningen uit het lood geslagen". Tegenover de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst gaf Van U. des tijds toe dat hij fout was geweest. „Het gaat hier om mensen die heel goed kunnen rekenen", zei officier van justitie mr. H. Lau- waars. „Deze mensen hebben da gelijks te maken met wettelijke regelingen en belastingzaken. Ze hebben ieder een tamelijk hoge positie. Deze ambtenaren geno ten groot vertrouwen van over heid en burgerij. Op dit punt hebben zij dat vertrouwen be schaamd" (ADVERTENTIE) De Hoofden van Nederland. Het hoofd algemene zaken. PURMEREND (GPD) - Bij de roofoverval, die gister morgen werd gepleegd op een geldtransportwagen bij het bedrijf van de Miro in Purmerend, hebben de daders f 140.000 buitge maakt. Twee van de drie overvallers zijn spoorloos, evenals de cassettes met het geld. De derde dader werd kort na de overval gegrepen. De man is in verzekerde bewaring ge steld. Een van de twee geldlopers van de firma ACS te Amersfoort, de 21- jarige B. Z., werd bij de overval aan het hoofd gewond. De man werd met een hard voorwerp ge slagen, op het moment dat hij met twee cassettes met geld naar bui ten kwam. In de cassettes was het geld opgeborgen van de week endverkoop van het grootwin kelbedrijf. De overval was uitstekend voorbe reid en goed getimed. Twee da ders moeten urenlang op het dak van de Miro hebben gebivak keerd voordat zij konden toe slaan. Zij sprongen met bivak mutsen op het hoofd van het dak in een ruimte van nauwelijks een halve meter, die was overgeble ven tussen de geldtransportwa gen en het pand van de Miro. Daarbij werd de totaal verraste B. Z. overmeesterd. De brutale roofoverval gebeurde kort na tien uur. De wagen van ACS (Armoured Car Service) uit Amersfoort stond dicht bij het kantoor van het bedrijf. Volgens voorschrift had de 24-jarige IJ. G. eveneens uit Amersfoort, de wa gen achteruit geparkeerd op een afstand van een halve meter van de kantoordeur. De geldwagen zou aan de achterzijde geopend worden door de 21-jarige B. Z. Deze geldloper had in het kan toor van de Miro twee cassettes met geld gekregen van een em ployé van het bedrijf. De Amersfoorter zou juist zijn geld transportwagen binnengaan, toen hij in de nauwe sleuf tussen auto en kantoordeur van boven werd besprongen door twee mannen. De geldloper kreeg met een hard voorwerp een klap te gen zijn hoofd. Hij werd aan de slaap geraakt. De overvallers gristen hem de cassettes uit de handen en bedreigde» vervol gens de chauffeur van de trans portwagen door een pistool tegen de voorruit te drukken. Zij scho ten echter niet. De daders renden met het geld naar een Alfa Romeo, en wilden zich daarmee uit de voeten maken. De chauffeur van de geldtransport wagen probeerde dat nog te ver hinderen. maar gaf zijn poging op toen hij merkte dat zijn collega heviger ging bloeden. Hij bracht zijn collega daarop naar het zie kenhuis, waar bleek dat de 21-ja- rige B. Z. lichtgewond was. Intussen was de politie aan een gro te klopjacht begonnen op de da ders. Al snel vonden agenten de gestolen Alfa Romeo. De wagen bleek in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen te zijn m Am sterdam-West. Een varrde overvallers is bij het sta tion van Purmerend overgestapt in een gereedstaande witte wa gen, vermoedelijk een BMW. De andere twee vluchtten lopend over de spoordijk. Een van hen, de 21-jarige H. M. F. J. uit Am sterdam. werd korte tijd later aangehouden. Ir. van der H. te 's-G.. hoofd algemene zaken bij de overheid. Onverstoorbaar ambtenaar. Heeft dagelijks met talloze relaties en bedrijven van doen. Een man met inzicht ook Hij weet drommels goed met wie hij zaken doet Hij besliste dan ook bij de keuze van 'n schoonmaakbedrijf Dat werd Gom. Vanwege de lage kostenfaktor. En vanwege Gom s staat van dienst: prima schoonmakers, maar zonodig ook prima loodgieters, reparateurs. installateurs en zelfs schilders: alles in een hand. Want de ingenieut houdt van efficiency. Zit 'ie goed, bij Gom. schoonhouden multi-onderhoud Oude Singel 244.2312 RK Lelden, tel 071 -132745/46 Hoofdkantoor Westvest 26-28. postbus 144. 3100 AC Schiedam, tel 010-260134, telex 26290 iiicicu zunuuiy uuk jjiiiii

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7