Universiteitsraad gaat akkoord met kankermotie D'66: te weinig verzet tegen aanleg rijksweg CDA: collegebeleid met duidelijk PvdA-stempel Fietser geschept op Vijf Meilaan Bespiegelingen over financiën uiterst somber Begroting Leiden '81 Pleidooi voor vrije 5 mei VVD: haast maken met parkeergarages PvdA: wethouder Fase (YYD) is niet de vlotste DINSDAG 18 NOVEMBER 19^ DINS LEIDEN - Het beleid van B en W CDA-leider Driessen gister- draagt duidelijk het PvdA-stem- avond. pel. De PvdA-fractie is het die Hy stelde vast dat het collegepro- beslist, hoe zeer ook de WD-kie- gramma wel wordt uitgevoerd, zer met zijn stem iets anders had maar behield grote punten van gedacht. Deze woorden uitte kritiek. Zo vond Driessen dat de raadsleden te weinig informatie I kregen, dat de werkverdeling van de wethouders niet in overeen- stemming was met de gemeente ers lijke reorganisatie en dat het col lege te optimistisch is geweest over de financiële positie. Op het gebied van de volkshuisves- ting constateerde D riessen dat de in zijn ogen meest succesvolle 11 wethouder (Tesselaar) deze por- 1 f\ mm tefeuille kreeg toegedeeld. "Al |Bf M y zijn er nu plannen, toch is er sinds '78 heel weinig gebouwd", aldus de voorzitter van de CDA-fractie. I Hij betwijfelde of de plannen SB' JJ^Ba voor één- en tweepersoonshuis houdens nog in deze periode f- verwezenlijkt kunnen worden. Op economisch gebied toonde Driessen zich enigszins optimis es tisch over de beschikbaarheid SS van industrieterrein. Veel nega- tiever liet hij zich uit over de par- I keergarages. Met name de PvdA zou telkens nieuwe lokaties voor- Driessen (CDA): "De PvdA be- ran« wUlen «even en daannee de slist". zaak vertragen. LEIDEN - Het verzet van B en W tegen de aanleg van rijksweg 11 west is onvoldoende geweest. Het college kan met recht laks heid verweten worden. Dat is met name minder fraai tegenover de gemeente Voorschoten, die de nadelige gevolgen van de weg het meest zal ondervinden. I* Van Oosten (PPR): "College is futloos, fantasieloos en kleur loos." D'66-woordvoerder Glaubitz kon digde na deze woorden aan om later in de week voor de moties van Van Oosten (PPR) te stem men, 'in het droevig besef dat dit waarschijnlijk mosterd na de maaltijd is' (vandaag heeft de Tweede Kamer beslist over de aanleg van de weg). Glaubitz ging tijdens zyn algemene beschouwingen met name in op het volkshuisvestingsbeleid. Hij prees in dat verband de daad kracht, originaliteit en praktisch inzicht van wethouder Tesselaar, maar zei tevens dat het woning bouwprogramma niet zal kunnen worden gehaald. De problemen in Roomburg en de Leeuwenhoek maken het vol gens Glaubitz waarschijnlijk, dat de Stevenshof het eerste gebied is waar woningen zullen verrij zen. Hij pleitte ervoor om het bouwen in gaten in de binnen stad onverminderd te laten door gaan. "De binnenstad is door al die kleinere en grotere bouw projecten zienderogen opge knapt", aldus Glaubitz. PPR: matheid Volgens de PPR vertoont het colle ge alle sporen van vermoeidheid. Het is futloos, fantasieloos en kleurloos, zo luidde het verwijt van Van Oosten. In zijn betoog richtte hij met name de aandacht op het doen en vooral het nalaten van commerciële projectontwik kelaars. Hij somde een aantal plaatsen in de stad op waar niet of niet voor de Leidse woningzoe kende gebouwd wordt. Daartegenover staan volgens de LEIDEN - "Er zijn geen regels rond het werken met kan kerverwekkende stoffen bij de Leidse universiteit. Die moeten er wel komen, maar de universiteit moet wel we ten dat de financiële gevolgen zeer groot zullen zijn". Dit zei de directeur van de Gorlaeus Laboratoria in Leiden en tevens univergiteitsraadslid, dr. S.J. Roorda gisteravond in een ver gadering van dë universiteitsraad toen de zogenaamde "kankermo tie" werd behandeld en aange- "Er moet voldoende toezicht op onder andere de studenten ko men, maar ik kan niet garanderen dat dit volgend jaar, met de krap pere middelen die we hebben, wel zal kunnen. De universiteit LEIDEN - Een 47-jarige fietser uit Leiden is maandagavond om tien uur op de Vijf Meilaan geschept door een auto. De man is met een beenfractuur overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De automobilist - een 25-jarige zal zich dat heel erg goed moeten realiseren bij het aannamen van de motie", aldus dr. Roorda. Een aantal weken geleden zorgde enkele raadsleden voor de nodige opschudding in het universitaire wereldje toen zij een motie in dienden, waarin het werken met kankerwerwekkende stoffen bij de Leidse universiteit aan de kaak werd gesteld. In een vraaggesprek in deze krant lichtte één van de indieners van man uit Noordwijk- kon de fiet ser niet ontwijken toen deze van af de Boshuizerlaan de Vijf Mei laan overstak. De Vijf Meilaan is een voorrangsweg. ie voorzijde van de auto en de fiets werden zwaar beschadigd. de motie de reden toe: "Grote aantallen mensen bij de universi teit worden onnodig aan kanker verwekkende stoffen blootge steld". Deze uitlatingen van het universiteitsraadslid John van Gelder waren tegen het zere been van dr. Roorda, die Van Gelder een spreekverbod oplegde. Dat spreekverbod werd enkele da gen later opgeheven en in een commissie, waarvan dr. Roorda voorzitter is, werd de motie klaargemaakt voor behandeling in de universiteitsraad. De oorspronkelijke motie werd flink uitgekleed en belandde met een grootst mogelijke meerder heid in de raad. Alleen de voorzit ter van de commissie was tegen. Hij wees met name op de finan ciële gevolgen van de motie. De raad ging daarin gisteravond niet mee en nam met grote meerder heid van stemmen de motie aan. Met het aannemen van de motie is echter het laatste woord over de ze affaire nog niet gesproken. In een brief aan de Commissie voor de Bestuurshervorming van het ministerie van Onderwijs (voor heen de Commissie Polak) vraagt het college van bestuur van de Leidse universiteit advies over de positie van Van Gelder die amb tenaar is bij de universiteit en te- raad. i de universiteits- De directeur-beheerder van het la boratorium waar Van Gelder werkt, dr. Roorda, legde hem als ambtenaar een spreekverbod op, op grond van de naar zijn oordeel tendentieuze, onjuiste en scha delijke mededelingen aan der den. Later verzocht hij aan Van Gelder een rapport te maken om zijn be weringen te staven. Over het spreekverbod en het verzoek om een dergelijk rapport zijn in de raad moeilijkheden ontstaan. Zo erg zelfs dat het er even op leek dat de universiteitsraad zou op stappen. Volgens een meerder heid van de raad mag het ambte naarschap van een deel van de raadsleden geen beperkingen ten gevolge hebben. Ook mogen zijn daden geen repercussies in zijn ambtelijke werkkring hebben. Het college van bestuur wil daarin duidelijkheid en wil van de Commissie voor de Bestuursher vorming weten wat de positie is van een raadslid, die tevens amb tenaar is; op welke wijze conflic ten tussen beide posities, die van raadslid en die van ambtenaar, worden vermeden. Hengelsport De wedstrijd, vav ging "Hengelsport", afgelo pen zondag in het Rapenburg heeft de volgende uitslagen opgeleverd: I.T. Blansjaar 39-34002. W. den Edel 44-3190: 3. Ph. Verstraten sr. 37-2910; 4. F. van Eijgen 44-2700; 5. Ph. Verstraten jr. 38-2210; 6. T. Smit 33-1950; 7. A. Levahrt 25-1500; 8. P. Ou- werkerk 23-1260; 9. H. Blans jaar 12-1100; 10. D. Boon 15-1050. POSTDUIVEN Tijdens de tentoonstelling van postduivenvereniging "Het Oosten" Leiden, werden de volgende prijzen verdiend: Klasse W. van As; klasse 2, H. van Klaveren; klasse 3, A Pracht en zoon; klasse 4, A Pracht en zoon; klasse 5, K. v.d. Nieuwedijk en zoon; klas se 6, G. Hendriks; klasse 7, A Pracht en zoon; klasse 8, A. Pracht en zoon; klasse 9, W. de Wit; klasse 10, P. Jvffermans. HENGELSPORT Zuid-West viste de zesde wed strijd in de Ringvaart. De vangst was matig: I.C. Schou ten 46-9360; 2. D. Schouten 38-6540; 3. G. van der Laan 32-5890; H. van der Laan 22-4550; 5.W. Moenen 18-3170; 6. H. Moenen 19-3160; 7. R. de Bezemer 24-2920; 8. W. Mazu- rel 18-2750; 9. W. Mazurel jr. 22-2680; 10. J. Bouf 16-2620 HUMANITAS Humanitas, een vereniging die zich bezig houdt met sociaal maatschappelijk werk, houdt donderdag 27 november een gezellige avond, om 20.00 uur in het gebouw van de speel tuinvereniging Westerkwar tier, Ten Katestraat. De avond is bedoeld voor leden en belangstellenden. RODE KRUIS De Welfare van het Rode Kruis houdt donderdag weer een jaarlijkse verkoop in het Rode Kruis gebouw, Morsweg 186 in Leiden. De verkoop is ge opend van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. TEKENFILMS Speciaal voor de kinderen ver toont K&O elke woensdag middag kinderfilms in de Kapelzaal van het K&O-ge- bouw. Morgen zullen vanaj 1430 uur tekenfilms worden vertoond met veel bekende stripfiguren. VERKOOP HAND WERKEN De bejaardenflat Rosenburgh aan de Vijf Meilaan houdt morgen vanaf 10.00 uur een verkoop van handwerken. DISCO Het clubhuis de Tamboerijn aan de Valeriusstraat in Lei den houdt elke vrijdagavond een Disco Utavad. Iedereen vanaf 16 jaar is welkom. POSTZEGELS De postzegelvereniging l.V. Philatelica, afdeling Leiden, houdt donderdag de maan delijkse ruilavond in de kan tine van het Visser 't Hooft, Kagerstraat in Leiden. Aan vang 20.00 uur. Op deze avond zal worden getracht een veiling, verloting, bingo en lezing te houden. VROUWENRAAD De Leidse Vrouwenraad houdt donderdag een themamiddag over het onderwerp Hoezo? Vertoond zal worden een film met dezelfde titel, die werd gemaakt op initiatief van de 'Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen. De mid dag wordt gehouden in een van de zalen van de Vredes- kerk, Burggravenlaan. Aan vang 14.00 uur. LEIDEN - De financiële situa tie van Leiden is zorgelijk. Daarovei; waren de sprekers het tijdens de financiële be schouwingen van de begro tingsbehandeling eens. CDA- raadslid Vink was zelfs zeer somber. Hij zei te vrezen, dat de behandeling van de begro ting maar 'in zeer beperkte mate' zin had. De bijdrage van de rijksoverheid in het Leidse tekort zou veel voornemens toch onmogelijk maken. Vink had daarbij ook kritiek op een aantal uitgaven van de gemeente. Zo noemde hij het regelmatig veranderen van wegprofielen kapitaal-ver nietigend. Ook het 'spelletje van opengraven, dempen en weer opengraven' rekende hij tot deze categorie. Ten slotte moest ook de aanleg van voetgangersbruggetjes het LEIDEN - De Leidse ge meenteraad behandelt deze week de begroting voor het jaar 1981. Daar werd gisteren mee begonnen: de fractielei ders hielden hun algemene be schouwingen en de financieel- deskundigen bogen zich over de moeilijke financiële situa tie van Leiden. ontgelden. Het schrappen van deze plannen zou volgens Vink een goed voorbeeld van reële besparing zyn. Vink vroeg zich verder af of de verhouding tussen gebruiker en eigenaar voor de heffing van de onroerend- goedbelas- ting niet gewijzigd zou moe ten worden ten gunste van de eigenaar. Heel voorzichtig en geleidelijk, aldus de CDA- woordvoerder. Ten slotte vroeg Vink om uitleg over de explosief gegroeide onder- wystekorten. Weinig hoop stelde het CDA in wijziging van de financiële verhoudingswet (de wet die de hoogte van de uitkering uit het gemeentefonds regelt). Wijziging zou toch nooit het begrotingstekort geheel kun nen dekken. WD-woord- voerder Van Duyn daarente gen stelde wel veel vertrou wen in een aanpassing van die wet. Hij verweet de rijksover heid traagheid in deze kwes tie. "Kleinere gemeenten houden vaak geld over", al dus Van Duyn, die daarop de wethouder vroeg om eens uit te rekenen wat de centrum functie van Leiden nu eigen- lijk kostte. PPR-raadslid Van Oosten sug gereerde om - net als de vier grote steden - een overleg te beginnen met gelijksoortige steden als Leiden, zoals Alk maar en Dordrecht. Op die manier zou er bij het ministe rie beter voor extra geld ge knokt kunnen worden. Hij wees erop dat de gemeenten Deventer en Enschede hier voor speciale pleitnota's schrijven. PPR de niet-commerciële orga nisaties, die wsl vöör de Leidse woningbehoefte bouwen, maar onvoldoende medewerking van de gemeente krijgen. PSP: inspraak De PSP maakte zich zorgen om de. inspraak en de openbaarheid van bestuur. Met name de handels wijze van wethouder Bordewijk wat betreft het niet-verstrekken van rapporten over stadsver warming was by hen verkeerd gevallen. "Als het college voor de raadsleden al een voorselectie maakt, waar kunnen dan de bur gers op rekenen"? zo vroeg Van der Putten zich af. Hij typeerde de houding van het college tegenover de inspraak als zou dat het niet serieus nemen en de inspraak als een hinderlijke bijkomstigheid te beschouwen. CPN: puinhoop CPN-raadslid Brands trok in zijn betoog fel van leer tegen het ka binet-Van Agt/Wiegel. In plaats van puinruimen is het een puin hoop maken geworden, aldus Brands. Hij vroeg de burgemees ter hoe deze voor 100.000 inwo ners schuilkelders dacht te bou wen en verklaarde daarop: "Geef de mensen liever een dak boven hun hoofd" Wat de Leidse situatie betreft be perkte Brands zich ertoe om te pleiten voor het aantrekken van schone industrie, meer geld voor de gemeente om arbeidsprojec ten te financieren en voor steun aan kleine en middelgrote be drijven. Ten slotte drong de communist aan op het instellen van een vrije dag op 5 mei. De oud-verzetstrijder Jan van der Blom biedt een petitie aan aan PvdA-Jractieleider Peters. In de petitie wordt gepleit voor een jaarlijkse viering van de vijfde mei. Die dag moet dan ook voor de Leidse ambtenaren een vrije dag zijn, zo vinden de ondertekenaars van de petitie. Peters overhandigde de oproep even later aan burgemeester Goekoop. De oproep ondersteunt de moties die het CPN-raadslid Brands hierover heeft ingediend. LEIDEN - Wethouder Fase (WD) van economische zaken fs niet de vlotste. De ene wethouder heeft weliswaar meer tijd nodig om zich in te werken dan de ander, maar na twee jaar kan dat niet meer als excuus gelden. Fase is ook niet de meest creatieve wethouder die Leiden kent. Dit was de felle kritiek waarmee PvdA-woordvoerder Peters gister-1 avond het begrotingsdebat opende. 'Voor het instellen van een werkgroep emancipatie had de wethouder een vol jaar nodig. Deze is er nog niet. Dat doet niet veel goeds verwachten over het tempo van de wethouder", aldus Peters. "De motie van twee jaar terug over deeltijdarbeid is feitelijk - ondanks een mooi rapport - nog steeds niet uitgevoerd. Het krediet waarop een wethouder mag rekenen bij onze fractie is niet oneindig groot", zo waarschuwde hij. Peters leverde er ook kritiek op dat voor de uitvoering van de motie over de toegankelijkheid van gemeentelijke vacatures met name voor vrou wen een raadsdebat nodig was. Hij wees er overigens op dat niet wet houder Fase alleen schuld had aan het feit dat er 'hoegenaamd nog niets gebeurd is aan een geïntegreerd emancipatiebeleid'. Daarvoor wees Pe ters het college in zijn geheel als verantwoordelijk aan. Voor een afgerond oordeel over het collegebeleid vond Peters het nog te vroeg. Daarvoor is volgens hem nog te veel in uitvoering. Naast een flink aantal positieve punten staan volgens Peters ook negatieve: het uitblij ven van de erfpachtnota, de inspraakverordening, de milieunota, het emancipatiebeleid en de besluitvorming over het verkeerscirculatie plan. Peters voorzag dat er volgend jaar wel een oordeel geveld zal worden. Hij noemde een aantal punten (naast de reeds genoemde) waar de PvdA dan speciaal op let het privacy-reglement, de parkeercontrole, een actiever aanschrijvingsbeleid, de woonruimtefegeling, de woonboten-kwestie, de inschakeling van langdurig werklozen en onder meer het gezond heidscentrum in de Mors. Ten aanzien van de WD herhaalde Peters zijn standpunt dat het bouwen in open gaten hopenlijk niet op 'ënghartige belangenbehartiging ten j behoeve van de eigen achterban' stuit. En ook de WD-houding wat de bouw van de Waagbrug betreft keurde Peters af. DEN I I Omr volg LEIDEN - In het collegeprogram ma staat dat er in deze periode een parkeergarage moet komen. De WD is van plan het collge hieraan te houden. By de volgen de begroting zal de voorbereiding in een eindfase moeten zijn. Zo danig dat de opening van een ga rage binnen enkele maanden te verwachten is of al is gebeurd. Dat was de harde eis die WD-frac- tievoorzitter Kuijers aan het adres van B en W stelde bij een overigens vriendelijke algemene beschouwing van de begroting. Kuyers verwierp iedere gedachte over onenigheid binnen het col lege en constateerde dat 'het col lege goed op koers ligt'. Het col legeprogramma zou naar hij ver wachtte in deze periode te verwe zenlijken zijn. Volgens de VVD moet de gemeente zich sterk maken voor de werk gelegenheid in Leiden. Niet al leen de verbetering van de woon omstandigheden, ook de verbe tering en instandhouding van de arbeidsomstandigheden verdie nen volgens de liberalen de aan dacht. Kuijers meende dat de PvdA wat moeite had met de koers die ze moet varen. "Reuzenzwaaien zijn daarbij een regelmatig terugke rende gebeurtenis", zo consta teerde hij en wees op de houding van de socialisten ten opzichte van de horeca-discussie en de problematiek van parkeergara ges. 'Dit alles overzierid", aldus Kuijers Peters (PvdA): "Volgend jaar wordt oordeel geveld" "komt de constatering van Peters dat de WD veranderd is in een vreemd daglicht te staan. Eerder is de PvdA veranderd, veranderd in een zwalkende partij die naar A zichzelf loopt te zoeken. Om de interne problemen op te lossen zet ze zelfs een bestuurscrisis in scene". W< Nu de financiële situatie het stellen* van prioriteiten noodzakelijker maakt zullen volgens Kuijers po- j litieke tegenstellingen ook eerder naar buiten komen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4