Officier: bewijs bouwfraudezaak rond in 'Kantoren nodig om woningen te kunnen bouwen' Stadsverwarming leidt tot besparing van 72,5 miljoen Eis van enkele jaren celstraf Leidse stadsrubriek DINSDAG 18 NOVEMBER 198ü LEIDEN De centrale aan de Langegracht, die bij bouw van kleinere centrales niet hoeft worden omgebouwd. LEIDEN - Stadsverwarming in de Stevenshof, het acade misch ziekenhuis, de univer siteit en de psychiatrische in richting Endegeest levert in een periode van 25 jaar een besparing op van ruim 72,5 miljoen gulden. Dat is de uit komst van een onderzoek van het Centrum voor Energiebe sparing in Rotterdam. Het onderzoek toont aan dat een dergelijke besparing kan worden verkregen wanneer in de Stevenshof een vijftal betrekkelijk kleine installa ties van dieselmotoren de elektriciteit en de warmte voor de hele woonwijk zou den produceren. Ook bij het ziekenhuis en bij Endegeest zouden zulke kleine elektrici teitscentrales moeten komen. Het onderzoek maakt een ver gelijking met een onderzoek van het KEMA-instituut waarbij uitgegaan is van de renovatie van de bestaande centrale aan de Langegracht ten behoeve van stadsver warming. De KEMA berekent daarin dat in 25 jaar een be drag van bijna zestig miljoen gulden bespaard kan worden. Dat de bouw van één grote centrale minder oplevert dan enkele kleine komt doordat er minder leidingkosten worden gemaakt en de kleine centra les één voor één kunnen wor den gebouwd. Daarbij noemt het Centrum voor Energiebesparing als voordeel van de kleinschalige aanpak, dat er minder over last ontstaat door het ingra ven van leidingen in de bin nenstad, dat de aparte (ver liesgevende) stoomleiding van de Langegracht naar het ziekenhuis kan vervallen en dat de kosten (drie miljoen gulden) van een noodstroom- voorziening in het ziekenhuis eveneens vrijwel vervallen. Het rapport wijst erop dat bij het ziekenhuis en bij Ende geest nieuwe gebouwen en ketelhuizen zullen worden gebouwd. Ook de Stevenshof moet nog worden bebouwd. Hierdoor - aldus het rapport - moet nu een keuze gemaakt worden tussen de beide mo gelijkheden van stadsver warming. Een moeilijk punt in de voor stellen voor dieselgestookte centrales temidden van een woonwijk is de uitstoot van zwaveldioxide in de lucht. Hierdoor is het noodzakelijk dat de centrales een schoor steen krijgen van dertig tot tachtig meter hoogte. Om dit bezwaar te ondervangen op peren de samenstellers van het rapport de mogelijkheid om de diesel te vervangen door gas. De uitworp van zwavel is daarbij beduidend minder en de schoorsteen hoeft dan niet zo hoog te zijn. De kosten van een dergelijke installatie zijn echter hoger en het elektrisch rendement la ger. Het Centrum voor Energieb- sparing heeft uitgerekend dat de investering in het elektrici- teits- en verwarmingsysteem op een kleinschalige manier al in 1988 is terugverdiend. Die aanloop- en renteverlie zen zijn bij de bouw van een, grote centrale veel groter. LEIDEN - Volgend jaar juni moet er een definitieve schets op tafel liggen over de invulling van het Schuttersveld. Aan het bestem mingsplan voor het gebied kan dan ook worden begonnen. Gis termiddag werd in elk geval de zoveelste stap gezet om de bouw plannen (kantoren en 385 tot 650 woningen) te kunnen verwezen lijken: het stedebouwkundig ontwerp, dat het Duitse architec tenbureau Latta en Hölscher in ruim drie maanden in opdracht van B en W heeft gemaakt, werd gepresenteerd. Over de waarde, die aan dit ont werp moet worden toegekend, liet wethouder Waal (ruimtelijke ordening) geen twijfel bestaan. "Het ontwerp geeft alleen maar een idee van wat zou kunnen", zei hij. "De uitkomsten zijn niet ver rassend, maar misschien is dat ook wel het kenmerk van een goed ontwerp. We hebben nu in elk geval een aantal richtlijnen waarmee we wat kunnen doen" Uitgangspunt van het ontwerp is geweest de grootschalige flats, hoge flats bij het station en de la ge woningen rond de Maredijk, tot elkaar te brengen. Voorge- Plan voor Schuttersveld: steld wordt derhalve om de kan toorbebouwing te laten aflopen van acht tot vier verdiepingen. Nabij het Stationsplein zou vol gens de architecten nog wel ho ger dan de bestaande flats kun nen worden gebouwd. Wat betreft de fasering van de bouw somt de architect drie mogelijk heden op in zijn ontwerp. Eén mogelijkheid valt al direct af: de zogenaamde vrije keuze, die er op neer komt dat iedereen die maar wil bouwen ook direct moet kun nen beginnen. Deze mogelijkheid is volgens Latta niet erg praktisch, omdat het re sultaat is dat het terrein een per manente bouwplaats wordt. En dat is niet de bedoeling. Telkens moet een gedeelte van het terrein volgens een bepaald systeem worden bebouwd. Zodat het geen ratjetoe wordt en het Schutters veld niet tien jaar lang een bouw terrein lijkt. Blijven twee mogelijkhede- ve\ of van de randen naar het midden bouwen (eerst de kantoren), of omgekeerd. Wethouder Waal sprak zich gistermiddag lichte lijk uit voor de laatste mogelijk heid. Waal: "Al in een vroeg sta dium bebouw je dan het centrale gedeelte van het terrein. Dat heeft grote voordelen, want je krijgt een soort totaalbeeld. Als je begint met de kantoren krijg je een soort contrast tussen wonen en werken". Wethouder Fase (economische aangelegenheden) merkte in dit verband op dat Leiden snel de markt op moet om kantoren aan te trekken. Fase: "Doen we dat niet, dan kunnen we ook de so ciale woningbouw wel vergeten. We hebben de kantoren nodig om de bouwkosten te kunnen dek ken. Zo simpel zit dat" 'Het is inderdaad de lamme die de blinde moet helpen", typeerde wethouder Waal de stand van za ken met een bijbelspreuk. DEN HAAG/LEIDEN - De twee hoofdverdachten in de Leidse koppelbazenaffaire, Hans van L. en Frits R., blij ven voorlopig nog in voorarrest. Een verzoek van advo caat Van Zalingen (raadsman van Van L.) om de ver dachten in vrijheid te stellen nu vrijwel alle getuigen zijn gehoord werd door de Haagse rechtbank afgewezen. Vooruitlopend op de zaken zei de officier van justitie mr. Den Os dat hij meent het bewijs rond te hebben en dat hij vrijwel zeker een aantal jaren gevangenisstraf gaat eisen. Het gevaar dat de beide verdachten op de vlucht slaan nu de toekomst er steeds somberder uit gaat zien is volgens hem levensgroot aanwezig. De belangrijke getuige en mede verdachte Wolfgang S., die vol gens de verdediging de grote man achter de schermen is, kwam gis teren niet opdagen. Zijn broer Kurt S. (ook verdachte) was er wel. Rechtbankpresident mr. Kootte was zeer geïnteresseerd in de gezondheidstoestand van Wolfgang. "Hoe is 't met uw broertje", zo vroeg hij belang stellend. "Slecht", antwoordde Kurt. "Hij wacht op een opname in een ziekenhuis bij het Feye- noordstadion". De president kon dat beamen. Kootte: "Ik heb vanmorgen ge beld met de huisarts van Wolf. Die bevestigde wat Kurt zei, maar wilde geen medische verklaring geven omdat hij dan wel bezig kon blijven, zoals hij mij vertel de" De raadslieden van de hoofdver dachten namen daar geen genoe gen mee. "De naam van Wolfgang S. wordt in bijna alle stukken ge noemd. Als je gelezen hebt wat andere getuigen verklaren dan is het voor de verdediging onmo gelijk om van deze getuige af stand te doen", zo betoogde raadsman Van Zalingen. De rechtbank besloot de zitting even te schorsen om de officier van justitie (die de getuige moet oproepen) te laten bellen met de specialist die Wolfgang onder behandeling heeft. Maar die bleek tot 1 december op vakantie in Amerika. Een collega-specia list wilde de zaak wel nakijken, maar stond volgens de officier van justitie vooralsnog niet te Symposium over milieu in Derde Wereld LEIDEN - "Wat hebben wij te ma ken met milieu-aantasting in de Derde Wereld"? Deze vraag stel len biologiestudenten in Leiden zich bij het 57-jarig bestaan van de Leidse Biologen Club (LBC), de vereniging van studenten van de subfaculteit biologie van de Leidse universiteit. Ter gelegenneid van het jaarfeest en met de eerder gestelde vraag in het achterhoofd, houden de studenten donderdag en vrijdag een symposium onder het motto "Milieuaantasting in de Derde Wereld". Het symposium vindt plaats in de grote collegezaal van het Zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat. Tijdens het tweedaagse sympo sium komen zaken aan de orde zoals de aantasting van tropische regenwouden, het beleid van een ontwikkelingsland met betrek king tot het tropisch regenwoud en verwoestijning, ontwikkeling en ontwikkelingshulp. Vrijdag middag is er een forumdiscussie. Die begint om kwart voor drie. door René van der Velden Jaap Visser Bokspartij (1) De behandeling van de Lemy- affaire door de Haagse recht bank begint zo langzamer hand op een bokspartij over vijftien ronden te lijken. Gis teren klonk de bel voor de zesde ronde. In de ene hoek de uitdager (offi cier van Justitie mr. Den Os) en in de andere hoek de twee man sterke verdedigende partij (hoofdverdachten Hans van L. en Frits R.). De verde digende partij wordt bijge staan door twee coaches an nex (geestelijke) verzorgers (mr. Van Zalingen en mr. De Witte). Tussen de af en toe stevig uit halende partijen mengt zich zo nu en dan nog een derde belanghebbende, verdachte Wally van den B. Hij wordt bijgestaan door zijn raads man mr. Huisman die.zich hoofdzakelijk bezighoudt met luisteren en het lezen van de ochtendbladen. Af en toe richt deze komische baas zich van zijn krant op om een plaagstootje uit te delen aan het adres van uitdager mr. Den Os. Achter de cirkelvormige juryta fel de drie (scheids)rechters en twee vrouwelijke punten- tellers (griffiers) die alle uit gedeelde klappen nauwkeu rig op schrift en tevens op geluidsband vastleggen. In de zaal regionale en landelij ke pers (met de neus tegen de touwen) en leden van het op sporingsteam. Politierecher- cheurs en belastingmensen. Twee van hen, ambtenaren van de Leidse belasting dienst: "We hebben ons tot nu toe nog geen moment ver veeld. Waarom we hier elke dag zitten? Omdat we dat zelf willen. We zijn van het begin af aan bij deze zaak betrokken geweest en willen nu ook het vervolg en straks het eind meemaken. Of onze baas dit goed vindt? Ja hoor, bij ons is het normaal dat je een zaak van het begin tot het eind volgt". Bokspartij (2) Rest nog de publieke tribune. Dagelijks gevuld met belang- Krantenkoppen over de bokspartij in de afgelopen weken. stellenden en trouwe aan hangers van de verdedigende partij. Een van de meest trouwe aanhangers is onge twijfeld de invalide sportman Peter Werner. De 40-jarige Werner heeft nog geen secon de van de marathonzitting gemist. "Ik heb Hans via zyn broer le ren kennen. Die is namelijk schermleraar bij de invalide sportvereniging De Sleutels, waar ik lid van ben. Toen ik invalide werd kreeg ik in eer ste instantie geen rolstoel. Hans heeft mij zomaar een sportrolstoel gegeven. Het is niet overdreven om te zeggen dat Hans ontzettend veel voor de Sleutels heeft gedaan. Daarom vind ik het zo vrese lijk lullig dat niemand van de Sleutels meer naar 'm om kijkt. Je kent het verhaal van het lege suikerpotje hè? Nou, in dit geval is Hans het sui kerpotje. Nu het suikerpotje leeg is en er niets meer is te halen kan het ook niet meer worden gebruikt. Maar bij mij ligt het anders. Ik heb weinig verstand van deze zaak. Maar wat Hans ook gedaan mag hebben, ik ben hem zeer dankbaar en die dank toon ik door elke dag hier te komen. Je moet het zien als een soort ziekenbezoek. Als Hans in het ziekenhuis had gelegen dan was ik hem elke dag gaan op zoeken", zo biecht de hond strouwe fan op. Bokspartij (3) De meeste aanhangers van de beide hoofdverdachten zijn ex-werknemers van de Lemy die op straat kwamen te staan toen hun bazen in het voor jaar achter slot en grendel verdwenen. Aan het begin van elke zittingsronde be klimmen zij de publieke tri bune om aandachtig de ver- ichtingen van hun voormali ge patroons te volgen. In de pauzes staan zij druk met el kaar te filosoferen over de gang van zaken en hoe het al lemaal zal aflopen. Over één ding zij ze het roerend met elkaar eens. De verdach ten zullen niet ongeschonden het strijdperk verlaten. Een van hen tijdens de schorsing van gistermiddag: "Ze willen Hans en Frits pakken. Dat kun je aan alles merken. Zelfs de rechter legt de getuigen af en toe woorden in de mond die belastend zijn voor de Lemy. Dat is toch een rare bedoening. Het enige dat ze nu hebben bereikt is dat een heel zootje straatmakers in de ww loopt. Dat kost nogal wat. Misschien wel meer dan het belastinggeld dat ontdoken zou zyn". Volgens deze Lemy-aanhanger heeft de officier van justitie het bij het verkeerde eind met zijn veronderstelling dat het personeel van de onderaan nemers waarmee de Lemy werkte in feite in dienst was van de Lemy. "Wij werkten voor de Lemy maar we ston den bij onderaannemers op de loonlijst. Dat wisten we allemaal donders goed hoor. Wanneer we bij een andere onderaannemer in dienst kwamen, wisten we dat ook. We tekenden immers een werknemersverklaring", al dus de momenteel werkloze straatmaker die vervolgens zyn vaste plekje op de tribune weer inneemt. Een verontwaardigd "tsjonge, jonge", klinkt uit zijn mond wanneer hy de officier van justitie hoort zeggen dat hy van plan is om een straf van enkele jaren tegen de ver dachten te eisen. Hij en zijn mede-supporters druipen even later teleurgesteld af wanneer de rechtbankpresi dent weigert om Hans en Frits voorlopig op vrije voeten te stellen. Het merendeel van het suppor tersvolk beschouwt dit als een slag onder de gordel. "Ach, het ligt toch allemaal al vast. Dit is gewoon vechten tegen de bierkaai", zo klinkt het. Toch beloven de trouwe supporters volgende week te rug te zullen keren om getui ge te kunnen zijn van een eventuele genadeslag. Het beste vermaak is immers leedvermaak. Of is hier spra ke van supporterstrouw door dik en dun....? Meineed Kurt S. werd overigens ook nog als getuige in deze zaak gehoord. Hy verklaarde onder meer een lege bv aan de derde verdachte Wally van den B. te hebben verkocht. Zyn verklaring verschilde (zoals zo vele) van door andere getuigen voor de rechtbank afgelegde ver klaringen. Hy loopt ook de kans een vervolging wegens meineed aan zijn broek te krygen. Datzelf de geldt voor de eerder op de dag gehoorde boekhouder André M. "Het personeel was in dienst van de onderaannemer en niet van de Lemy", zo verklaarde hij. Officier van justitie mr. Den Os trok ook deze verklaring in twijfel. "Maar ik heb nu geen zin om hetzelfde te doen als vorige week. Ik slik uw verklaring echter niet en als ik merk dat u onwaarheid hebt ge sproken, zal ik u alsnog wegens meineed verbolgen", aldus de aanklager. Deze opmerking was voor raads man Van Zalingen aanleiding om opnieuw mr. Den Os te verwijten dat hij een selectief opsporings beleid heeft gevoerd. Van Zalin- gen is daarom zelf maar op on derzoek uitgegaan en heeft nu al zo'n 17 namen van straatmakers die willen verklaren dat ze niet by de Lemy in dienst waren, maar by een onderaannnemer. Vol gens Van Zalingen zijn er in to taal bijna honderd straatmakers die hetzelfde kunnen verklaren. "We zouden een hele parade van werknemers hier kunnen opvoe ren", zo betoogde advocaat Van Zalingen, "maar ik dacht niet dat de zitting zich daarvoor zou le nen" De verdediging beraadt zich er nog over of ze de lijst met namen wel aan de officier van justitie zal overhandigen. Dat zou namelyk betekenen dat het onderzoeks team van het SFB (Sociaal Fonds Bouwnijverheid, over wiens werkwyze de verdediging ernsti ge twijfels heeft, aan de slag moet gaan met deze gegevens. Naar de werkwijze van het SFB-team laat de officier van justitie op dit mo ment een onderzoek verrichten door de rijksrecherche. Tegenvaller De verdediging kreeg gisteren ove rigens een tegenvaller te verwer ken. De als getuige-deskundige opgeroepen aannemer Splinter moest de zo broodnodige duide lijkheid in de bouwwereld ver schaffen. De getuige gaf echter een verklaring die geheel in strijd met het belang van de verdedi ging. Hy noemde de werkwyze van de Lemy "onbegrijpelijk en ongebruikelijk". De verdediging had Splinter als getuige opgeroe pen om aan te tonen dat de me thoden van de Lemy in de bouw wereld vaak voorkomen.... Als laatste kwam verdachte Van den B. in het getuigebankje. Wally, die al heeft bekend, schil derde zijn loopbaan als directeur dan wel bedrijfsleider van de vele ter ziele gegane bv's. Het verhaal was elke keer hetzelfde. Wally ging meestal met Wolfgang S. naar de notaris en werd directeur dan wel bedrijfsleider van een of andere bv. Hy tekende een stapel blanco facturen en het einde van het liedje was een failliete bv. So ciale premies of loonbelasting werden niet afgedragen. Al deze bv's werkten voor de Lemy. Wolfgang was volgens Wally van den B de grote man. "Hy ver kocht de blanco facturen aan Van L. Van elk factuurbedrag kreeg hij zo'n 7 procent", aldus Wally Volgens hem hadden al de bv\ waar hy een rol in had gespeeld geen personeel in dienst HENNY VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3