PvdA/PPR somber over meer openheid Valkenburg Bedrijven handelen I)ok Kroon indt alkenburgs fscheid - tentje 2 duur dazerswoude maakt bloemige -eclame voor komend eeuwfeest Raadslid Van den Broek: Weer terug bij af SDAG 18 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 17 ALKENBURG - De Kroon »eft een etentje dat bij het af- heid van de gemeenteont- inger van Valkenburg in 1978 erd aangeboden, niet door de >el kunnen krijgen. Het ca- eau, een kleurentelevisie, kon vanwege de „bijzondere om- andigheden" nog mee 'e oor. et deze uitspraak maakt de roon duidelijk dat het ge- .eentebestuur van Valken- urg in 1978 op wat al te royale - ijze afscheid heeft genomen m de gemeenteontvanger, ok het provinciaal bestuur in Zuid-Holland dacht daar zo yer. jedeputeerde Staten van Zuid- lolland weigerden daarom de ïtgave die de gemeente Val- enburg dat jaar voor de post jpresentatiekosten heeft ge- aan, goed te keuren olgens die begroting zou Val- Enburg 7000 gulden aan repre- ïntatiekosten besteden, het leek uiteindelijk 10.000 gulden leer te zijn, oftewel bijna zes ulden per inwoner. Dat werd v et provinciaal bestuur te 'J ol. 2 [et gemeentebestuur vond van 1 jet en klopte aan bij de Kroon. |lenW wezen er bij die gele- I ,'enheid op dat de gemeente- f- intvanger, die na veertig jaar rouwe dienst met pensioen ;ing, nooit te beroerd was om 's I ivonds thuis te werken en dat I lij nog veertig verlofdagen te- I joed had. I Daarin kon de Kroon meegaan, I maar het etentje was. mede door de roep naar soberheid, I net iets te veel van het goede. Volgens de Kroon moet met GS I van Zuid-Holland worden geoordeeld dat de uitgave voor het afscheidsdiner (f3684,20), waarbij zelfó niet van enige ei- gen bijdrage van de deelnemers sprake was, niet kan worden s aanvaard. f BenW zeiden echter tijdens de behandeling van deze affaire dat hetgemeentepersoneel toch i al zelden uitbundige festivitei- ten meemaakt. „Het maakt geen jaarlijks uitstapje, zoals in vele andere gemeenten. Het di ner was het eerste sinds negen jaar". NBRAAK IN FOTOZAAK SIDEN - In een fotowinkel aan de Apothekersdijk is de afgelopen nacht voor ongeveer 20.000 gul den aan apparatuur gestolen. De {voordeur is bij de inbraak gefor ceerd. Een van de werken van Wim van der Meij: de veel besproken "Groene brug" in Hazerswoude-dorp Ook in de lijnetsen treffen we een dergelijke "sfeer van toen" aan. Door de vriendelijke poëtische stemming zoals in Schetsen, Le zen, Fietsen vind ik deze kleine "illustraties" eigenlijk nog het meest overtuigen. De techniek en beeldvorming van de etsen zijn redelijk vaardig. Maar soms wor den grote vlakken als boomgroe pen, huizen, water te weinig sub tiel afgedrukt, zodat plakaatach- tige vlakken ontstaan die de ets vertroebelen. De aquarellen zijn nieuw in het werk van Wim van der Meij. Dat hij dit jaar op de akademie ook begonnen is de aquareltechniek aan te leren, kan interessant zyn voor de toekomst Voorlopig ko men ze nog lang niet uit boven het niveau vaneen beginner. Zijn techniek is nog niet bij machte enige geloofwaardigheid te ge ven aan luchten, grassen en wate ren. Een beetje meer zelfkritisch vermogen zou dit soort (onnodi ge) misgrepen kunnen voorko men. In wat mindere mate geldt dit trouwens ook voor de soms slordige afdrukken en de wat rommelige presentatie van het werk. Ondanks deze wat pijnlijke tekort komingen zijn er ook aardige dingen te beleven aan dit werk, zodat een (kritisch) bezoek aan deze expositie kan worden over wogen. Openingstijden maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. vrijdagavond van 19.00 tot 21.0C uur en zaterdag van 10 00 tot 13 00 uur. GUUS KOOL VALKENBURG - "We zijn weer terug bij af. Het gaat net als vroeger weer slecht met de samenwerking tussen het college van burgemeester en wethouders en de gemeente raad in Valkenburg. Het is een tijdje goed gegaan met die samenwerking. Maar nu kunnen alleen de burgemeester en de wethouders goed met elkaar overweg" Sombere geluiden van het progres sieve gemeenteraadslid A. van den Broek in Valkenburg. Zij geeft met deze opmerkingen aan, dat zij wei nig goede hoop heeft op een opti maal werken van de verordening op de openbaarheid die kort gele den door de gemeenteraad werd aangenomen. De verordening is er gekomen op basis van de wet op de openbaarheid. Van den Broek (PvdA/PPR) pes simistisch: "Vooral in een kleine gemeente als Valkenburg zou men de openbaarheid hoog in het vaan del moeten voeren. Je kunt de bur ger er bij proberen te betrekken. Om maar eens een voorbeeld te noemen: er moet een nieuwe sport zaal komen. Wat is er dan simpeler om de burger de vraag voor te leg gen, en het is maar een idee van mij: is een nieuwe sportzaal eventueel de verhoging van de onroerend- goedbelasting waard? Dit is maar een voorbeeld, maar zo zou het moeten zijn" "Op deze manier", zo vervolgt zij, "krijgt de burger ook meer belang stelling voor alles dat er speelt in het dorp. Maar het zal voorlopig nog wel op dezelfde manier door gaan. Burgemeester en wethouders doen het en als het klaar is word je geïnformeerd. De hele raad mort dan, maar die legt zich er uiteinde lijk toch bij neer" "En zolang de burgemeester in een vergadering nog zegt een raad schrijft niet, die luistert alleen maar, dan heb ik wat dat betreft erg weinig vertrouwen in de toekomst. Burgemeester Van 't Wout zei on langs niet voor niets: We zullen het beleid geleidelijk aanpassen, maar de openbaarheid zeker niet over drijven", zegt mevrouw Van den Broek. Jeugd Ook over het jeugdwerk heeft zij het een en ander te zeggen: "Hier in Valkenburg zit de jeugd in het ver domhoekje, of de jongeren nu klein zijn of groot, het maakt wat dat be treft niets uit. Er is voor de kleine kinderen geen speeltuin. Ja, er is er een geweest, de resten zijn er nog wel, maar daar kun je met goed fat soen je kinderen niet laten spelen. Enige tijd geleden werd er zelfs de vuilzuigwagen van de reiniging geleegd en dat geeft toch wel te denken." "En voor de oudere jeugd is er de jeugdsociéteit "De Peuk", maar dat is notabene particuliere initiatief. Die mensen houden de jeugd van de straat, maar er wat voor terug doen is er bij de gemeente niet bij" vindt mevrouw Van den Broek. "En als er nu geen geld was", gaat zij verder, "maar dat is beslist niet het geval. De voetbalvereniging "Valken '68" bijvoorbeeld (en ik gun ze dat best, want ze doen goed werk) kan alles krijgen wat ze wil. Maar zorgen dat andere takken van sport, (zoals die worden gedaan in "De Valken", tafeltennis en gymnastiek bijvoorbeeld) een goed onderkomen hebben, is er niet bij. Die zijn aangewezen op het Dorps huis, maar sport bedrijven is daar levensgevaarlijk. Kortom, het jeugdwerk verdient veel meer steun", aldus mevrouw Van den Broek. Bibliotheek "Wij hebben", gaat mevrouw Van den Broek verder, "ook in Valken burg geen bibliotheek in de zin van de wet. Ja, er is wel een christelijke bibliotheek. Maar daar worden Van der Meij exposeert bij Kunstuitleen Rijnsburgs burgemeester laakt hulp aan tuinders bij opstellen protest RIJNSBURG - "Ik vind het vreemd dat de gewestelijke raad van het landbouwschap en de plaatselijke afdeling van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond de onder nemers hebben geholpen met het opstellen van een pro test, een bewaarschrift tegen het bestemmingsplan Bui tengebied 1980. Onzorgvuldig is het dat deze organisa ties niet eerst hun licht bij de gemeente hebben opge stoken. Hierdoor zouden zij een betere achtergrond bij het behandelen van het plan hebben gehad". Pas nu heeft burgemeester De Roos van Rijnsburg de tijd om te rea geren op de resultaten van de kort geleden gehouden voorlich tingsochtend van de CBTB over het bestemmingsplan Buitenge bied 1980. De opening van het nieuwe veilinggebouw heeft de afgelopen dagen zijn aandacht opgeëist. Kortsluiting Hoewel hij het vorige week opge stelde gezamenlijke bezwaar schrift van de ondernemers in het buitengebied nog niet heeft gele zen, wil hij wel ingaan op de pun ten die door de pers naar buiten zijn gebracht "Ik had het ver standiger gevonden wanneer men eerst met ons om de tafel was gaan zitten. Het betreft hier namelijk een duidelijk geval van kortsluiting. De ondernemers in het bewuste gebied willen volle dige vrijheid wat betreft uitbrei ding. Dat kan in deze tijd niet meer" Overigens ziet de burgemeester voor sommige bedrijven gevaar in het indienen van bezwaar schriften. "Men moet wel besef fen dat het indienen van be zwaarschriften de zaken op houdt. Dit houdt in dat bedrijven die op korte termijn willen uit breiden waarschijnlijk worden gedupeerd. Het kan namelijk best eens zo zijn dat Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland erg terughoudend zijn met het goed keuren van bouwvergunningen wanneer er voor een bepaald ge bied een bestemmingsplan aan komt" Onhoudbare situaties De Roos benadrukt dat de gemeen te niet negatief tegenover de agrarische nevenbedrijven in het buitengebied staat. "Als er behoefte aan is, helpen wij de mensen die willen uitbreiden. Er kan altijd over worden ge praat. Maar er moeten bepaalde regels zijn. Als wij iedereen maar laten uitbreiden, ontstaan er on houdbare situaties in het gebied. Ik noem hierbij het verkeer. De wegen zouden moeten worden verbreed. Want als je als gemeen te toestaat dat bedrijven op grote schaal uitbreiden dan moetje ook de voorzieningen daaraan aan passen. Wat de agrarische neven- bedrijven in het buitengebied willen is gewoon niet haalbaar". Er zijn stemmen opgegaan om het buitengebied juist te bestemmen voor agrarische nevenbedrijven. De Roos vraagt zich af waarom: "Voorlopig heb ik uit dit gebied maar één aanvraag voor uitbrei ding binnen gekregen. Ik kan ook niet zeggen dat buitenstaanders met dit soort bedrijven nu staan te springen om zien nier te gaan vestigen. Ik begrijp eigenlijk niet zo goed waarom al die drukte nu eigenlijk wordt gemaakt" Niet rendabel Het is duidelijk dat er twee ver- schillende uitgangspunten ten grondslag liggen aan het me ningsverschil tussen de gemeen te en de ondernemers. Enerzijds wijzen de ondernemers met agra rische nevenbedrijven op het feit dat bloementeelt alleen niet meer rendabel is en dat de onderne mers er daardoor iets moeten bij doen. Anderzijds vindt het ge meentebestuur dat de bloemen teelt op zich best toekomst heeft als er maar een handje wordt ge holpen. Eveneens ziet het graag dat de Rijnsburgse bloemenvei ling aanvoer krijgt uit Rijnsburg zelf. De Roos: "Er is inderdaad sprake van twee verschillende visies. Maar onze deur staat altijd open. Wij zijn altijd bereid tot overleg. Het bezwaarschrift zie ik met ver trouwen tegemoet. De verwijten daarin, voor zover die mij bekend zijn, kunnen wy best weerleg gen" De plantsoenendienst van Hazerswoude is al druk in de weer voor het aanstaande 700-jarig bestaan van de tneente. lAZERSWOUDE - Medewerkers van de plantsoe nendienst van Hazerswoude hebben een leuk plan netje bedacht om een originele bijdrage te leveren aan het zevenhonderdjarig bestaan van de gemeente. In de grasberm langs het water voor het gemeente huis worden ruim 3000 crocussen gepoot, die - als de natuur haar werk goed doet - in het voorjaar de tekst "700 jaar" op fleurige wijze het licht zullen doen zien tan de hand van zelfgemaakte, twee meter hoge sjablonen zijn de crocussen zo geplaatst, dat de texst haarscherp te lezen zal zijn. Naast de tekst "700 jaar" wordt aan de hand van honderden tulpen het ge meentewapen uitgezet. Dat pronkstukje zal, tesamen met de duizenden cro cussen, ongetwijfeld een kleurige blikvanger vor men voor het drukke verkeer over de Rijndijk. Hiermee is de eerste van een reeks activiteiten om het eeuwfeest aanstaande voorjaar te vieren, een feit. ALPHEN AAN DEN RIJN - In de beperkte tentoon stellingsruimte van de Kunstuitleen aan de Rijn kade is tot volgende week zaterdag werk te zien van Wim van der Meij uit Ha zerswoude. Hij is de maker van het cadeau-etsje voor nieuwe abonnees van de Kunstuitleen. Op zich dus geen onlogische gedachte om Van der Meij de gele genheid te geven zijn werk te exposeren. Het hier getoonde werk bestaat uit een Hink aantal etsen (lijn en aqua-tint) en een tiental aquarel len. Eerder exposeerde Wim van der Meij al in Alphen, Hazers woude, en Den Haag. Een respec tabele produktie naast het wer ken voor het dagelijkse brood en de studie aan de Haagse Akade mie voor Beeldende Kunsten. Aan het werk van Van der Meij is goed te zien waar hij zijn onder werpen haalt. Het is bijna alle maal Hazerswoude wat wc aan treffen in de etsen en aquarellen. Dorp en landschap worden steeds met aandacht en plezier weergegeven. In de aquatinten zorgen donkere partijen en "dorpsgezichtachtige" composi ties voor een effect dat doet den ken aan oude foto's. Een indruk die nog wordt versterkt door het toevoegen van elementen als au to's en motorfietsen uit de jaren 1900-1920. Dienst voor schoolhulp kan gaan werken in bollenstreek KATWIJK - De school begeleidingsdienst in de bollenstreek kan 1 januari gaan draaien met subsidie van het rijk. Staatssecretaris Hermes van onderwijs heeft dezer dagen persoonlijk laten weten dat de dienst op een financiële bijdrage kan rekenen. Voor de bestuurders in de regio is deze mededeling voldoende om door te gaan met de ver dere voorbereidingen. Donderdag zullen op het ge meentehuis van Katwijk alle wethouders van onderwijs van de betrokken gemeenten bij elkaar komen om nader over die voorbereidingen te gaan praten. Onder meer zal dan worden vastgesteld dat de heer Oosterveld definitief als coördinator van de schooldienst wordt aange steld. Hermes liet overigens verder weten dat het ministerie geen geld over heeft om tegemoet te komen in de voorberei- dingskosten.Dat betekent dat de kosten door de gemeente zelf fnoeten worden gedra gen. Tijdens de vergadering van het samenwerkingsorgaan voor de bollenstreek, twee weken geleden, bleek reeds dat daar nauwelijks bezwaren tegen bestaan. boeken geweerd, waarvan ze den ken dat het verkeerde lectuur is. En wij vinden dat je met alles moet kunnen kennismaken" "Hetzelfde verhaal geldt voor het onderwijs. Het college van B en W heeft zijn mond vol over een goed onderwijsbeleid. Maar hier in het dorp", zegt mevrouw Van den Broek, "is geen openbare kleuter school. Dus moet je je kinderen, ais je geen mogelijkheden hebt om ze naar een andere plaats te brengen en ook weer te halen, naar een christelijke kleuterschool sturen. En als er dan om een openbare kleuterschool wordt gevraagd, dan zegt men: Dat kunnen we niet ma ken dat kost de christelijke school leerlingen. Dat is toch te gek om los te lopen". Tot besluit zegt zij: "De politieke wil is bij de raad echt wel aanwezig om een en ander te veranderen. Maar burgemeester en wethouders willen niet luisteren. En dat is voor een goed samenspel toch wel een eerste vereiste. Vooral heb ik wat dat betreft wel enige kritiek op onze voorzitter. De burgemeester ver stopt zich vaak en als hij iets niet wil, dan kunnen wij praten als Brugman, maar dan hamert hij ons gewoon af. De wethouders doen het wel iets beter, maar die zitten met het probleem dat ze naast hun wet houderschap ook nog een gewone baan hebben. Die zeggen vaak: Wij willen wel, maar de tijd ontbreekt ons", besluit mevrouw Van den Broek. Reactie In een commentaar op de opmer kingen van mevrouw Van den Broek zegt burgemeester Van 't Wout "Ik ben het helemaal niet eens met wat zij zegt. Het recht op informatie is nu bij de wet vastge legd en wij zullen ons best doen om ons daaraan te houden. Maar wat er nu is gekomen, is geen revolutie. Dit is een ontwikkeling die al lang gaande is. In wezen is er niets nieuws onder de zon." "Wij zouden ook wel, net als de ge meente Leiden een informatie krant willen uitgeven om meer in formatie naar buiten te brengen, maar die mogelijkheden ontbreken bij ons. Wij zijn gewoon een kleine Van den Broek:..."Weer terug bij af..." gemeente en daar moet men reke ning mee houden. Het gaat hier nu eenmaal anders dan in een grote gemeente. En als mevrouw Van den Broek het anders wil dan moet zij met voorstellen komen. Zij is raadslid en mede-verantwoorde lijk voor wat er in Valkenburg ge beurt." KEES VAN KUILENBURG

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17