Geef minderheden een kans; we kunnen niet zonder hen V Raad van Kerken: in studie meer doen aan oecumene èubliek MS *j Frankrijk zal meedoen aan de nieuwe Rijn-zout-eonferentie Entzinger over toenemende vreemdelingenhaat: DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 VARIA PAGINA 15 Het verbaasde Han B. Entzinger niets, de vorige week uitgelekte enquete van Bureau Lagendijk, die uit wees dat de vreemdelingenhaat in ons land ernstige vormen heeft aangenomen. „Discriminatie is zicht baarder geworden", weet de Leidse socioloog, „en de gelegenheid ertoe is fiks gegroeid, omdat er meer minderheden zijn." Entzinger (33) is secretaris van de door de rijksoverheid in gestelde Adviescommissie Onderzoek Minderheden en werkzaam op het Centrum voor Onderzoek van Maat schappelijke Tegenstellin gen van de Rijksuniversiteit Leiden. Hij weet te vertellen dat het aantal etnische min derheden in ons land de afge lopen tien jaar in vergelij king met de andere Westerse landen percentueel verre weg het sterkst is gestegen. De socioloog: „De vraag naar onze schaarse goederen, zoals huisvesting, is daarmee aan zienlijk toegenomen. Daar door zien sommige Neder landers de aanwezigheid van buitenlanders als een vorm van concurrentie. En dan gaan ze roepen van: Wat moe ten die gasten hier? Stuur ze maar weg. Maar zo eenvoudig ligt dat niet." Menselijk „Neem alleen de Surinamers. Bijna 90 procent van hen be schikt over een Nederlands paspoort. Die kun je niet zo maar het land uitzetten. Juri disch is dat onmogelijk. Ook menselijk gezien kun je zoiets niet maken, maar ik heb de indruk dat sommige leden van de regering daar niet zo heel erg voor terugschrik ken." „Maar buiten dat hebben wij die mensen gewoon hard nodig. Zonder de gastarbeiders valt onze economie in duigen. En dan kunnen sommigen wel zeggen van: We hebben 200.000 werklozen en evenzo veel gastarbeiders, dus die werklozen kunnen mooi hun plaatsen innemen, maar die vlieger gaat niet op natuur lijk." .,Het hele begrip van passende arbeid speelt daarbij een rol. En zeg nou zelf: welke Ne derlander is bereid voor z'n brood de hele dag vloeren te dweilen of borden te was- Onbehagen Wat Entzinger maar wil zeggen is dat naarmate er meer vreemdelingen ons land bin nenkomen en onze economie verder achteruit gaat, er bij de autochtone bevolking meer gevoelens van onbehagen opborrelen. Volgens de Leidse weten schapper is het allemaal heel eenvoudig te verklaren, „maar daarom nog niet goed te praten." ,We weten allemaal dat de zichtbare discriminatie er is. Dat Surinamers de toegang tot discotheken wordt ont zegd en Molukkers worden gediscrimineerd bij het zoe ken naar een baan. Maar de versluierde discriminatie heeft zo langzamerhand ook grote vormen aangenomen. In ons rechtsstelstel bevin den zich allerlei regeltjes, die bedoeld of onbedoeld in het nadeel van de etnische min derheden werken." Overheid „Neem alleen sommige adver tenties. Werkgevers kunnen niet openlijk zeggen: ik moet geen kleurlingen. Maar ze stellen wel te pas en te onpas in advertenties van: Hij moet goed Nederlands kunnen spreken, terwijl het om niet meer dan een lopende band functie gaat." „Of neem de overheid. Het ge middelde huis in Nederland is berekend op het Hollandse gezin van pa, moe en twee kinderen. Maar bij de bui tenlanders heb je of hele grote gezinnen of alleenstaanden en daar is ons bouwpro gramma helemaal niet op af gestemd. Ook dat is ver sluierde discriminatie, maar een heleboel Nederlanders realiseren zich dat niet." Entzinger draagt nog een voor beeld aan: het aanbod van be roepsopleidingen. Daarvoor is een algemene vereiste datje de Nederlandse taal goed spreekt. Menige buitenlandse jongere kan dat niet, met het gevolg dat zo n beroepsoplei ding aan zijn neus voorbij gaat. Zondebok Entzinger „Die buitenlanders hebben altijd gezegd van: Wij hoeven geen Nederlands te leren, want we gaan straks toch terug. Voor onze rege ring was dat een mooi excuus om de beroepsopleidingen niet op die buitenlanders af te stemmen. Maar ondertussen rezen de problemen wel de pan uit en dat kan niet na tuurlijk." .Daarom: wanneer wij meer de positieve kanten van die vreemdelingen in ons land wilden inzien en het met onze economie wat beter ging, zou het met die discriminatie heus zo'n vaart niet lopen. Want dan zou er ook geen zondebok hoeven te worden aangewezen, zoals nu het ge val is." ,En in welke kringen je de mensen, die discrimineren, moet zoeken...? Ik weet het niet. Ik kan me voorstellen dat mensen in de oude stads wijken, de ongeschoolden het meest met de etnische min derheden te maken hebben. En zich eerder door hen be concurreerd voelen dan één of andere rijke peer in Wasse naar. Onbekend maakt on bemind, zegt men wel eens." ,Xja, en wat we kunnen doen om die toenemende discrimi natie aan banden te leggen..? Allereerst kun je wetgeving strenger maken. Fikse straf fen uitdelen aan mensen die aantoonbaar hebben gedis crimineerd. Maar eerlijk ge zegd zie ik daar niet zoveel heil in, want als een bepaald gedrag onder de bevolking niet leeft, kun je dat niet af dwingen door middel van wetten. Kijk maar naar het verkeer." „Mogelijkheid twee is het ge ven van voorlichting. Maar nadeel daarvan is dat de mensen vaak alleen dat op pikken wat ze willen oppik ken. Daardoor gebeurt het dikwijls, dat mensen hun vooroordelen juist bevestigd zien." „Nee, de beste oplossing is vol gens mij de minderheden met respect voor hun cultuur een reële kans bieden om vol waardig mee te doen aan onze samenleving. Hen ervan over tuigen dat zij tot meer in staat zijn dan werk achter de lo pende band en toiletten schoonmaken alleen." Tijdrovend „Dat kun je om te beginnen be reiken door het onderwijs wat meer op hun behoeften af te stemmen. Ik geef toe: het is een kostbare en tijdrovende oplossing. De tweede of derde generatie zal er pas baat bij hebben, maar het is volgens mij wel het beste." „Niet in de laatste plaats omdat er een enorme voorbeeldwer king van uit gaat. Kijk maar naar de Indische Nederlan ders. Aan hun huidskleur zijn deze mensen onmiddellijk te herkennen, maar zij worden niet gediscrimineerd. En dat komt niet alleen omdat deze mensen zich hier destijds uit stekend hebben willen aan passen, maar vooral ook om- datje hen in alle lagen van de bevolking aantreft." Gehandicapt „Die kant moeten we ook uit met de etnische minderhe den in ons land. Ze dragen nu het stempel dat ze dom zijn. omdat ze veelal onze taal niet kennen. Maar daar moe ten we overheen." „Ze zijn net zo min dom als wij. Ze passen er best tussen, al leen door voornamelijk het taalprobleem zijn zij een beetje gehandicapt en moe ten wij enige moeite doen om een plaats voor hen te vinden. Dat is alles wat van ons wordt verlangd. En me dunkt dat dat niet teveel is gevraagd...." De vaste vertegenwoordi gers van de kerken hebben op een beleidsconferentie van de Raad van Kerken in Lunteren nagelaten een kleine, maar ongetwijfeld historische stap te zetten in de richting van werke lijke oecumene. Een beleidsvoorstel, dat door de 'achterban' naar voren was ge bracht, vroeg de raad de leden- kerken uit te nodigen zichzelf dwingend de vraag te stellen of hun eigen kerk nog iets wezen lijks toevoegt aan het geheel van kerken in het proces van de een wording en of deze inbreng een zelfstandig voortbestaan als af zonderlijke kerk rechtvaardigt. De vaste vertegenwoordigers van de kerken in de raad vonden dit zelfonderzoek kennelijk te ver gaan en voerden het beleidsvoor stel af van het programma voor de komende jaren. Dit was overigens het enige be leidsvoorstel dat door een meer derheid van de officiële verte genwoordigers van de kerken werd afgewezen. De beleidsconferentie van de raad was de afsluiting van de tweede landelijke kerkenconfc-entie, een initiatief van de raad dat twee jaar geleden werd genomen om een bezinningsproces op gang te brengen binnen de gemeenten en parochies van de elf bij dc raad aangesloten kerken. De raad wil de de punten die uit de Kerken- conferentie naar voren waren ge komen tijdens de beleidsconfe rentie in Lunteren opnemen in zijn beleid voor de komende ja ren. Van de twintig beleidsvoorstellen die werden behandeld, zijn er ne gentien unaniem of door een meerderheid van de raad overge nomen. De kerken die een be paald beleidsvoorstel hebben ge steund, verplichten zich om de voorstellen in elk geval onder de aandacht te brengen van de eigen kerk. Opgeheven Dc Algemene Vereniging van Vrijzinnige Luthersen heft zich zaterdag in Utrecht op. De ver eniging werd in 1913 opgericht als tegenwicht tegen de opko mende rechtzinnigheid binnen de Evangelisch Lutherse Kerk. Ze leidde de laatste jaren al een sluimerend bestaan. Omdat de contrasten binnen dit kerkgenootschap vervaagden en de beide vleugels steeds meer naar elkaar toegroeiden, verloor de vereniging leden en traden er geen nieuwe leden toe. Latijnse mis Uit een in oktober gehouden en quête blijkt, dat van de 30 procent praktizerende rooms-katholie- ken 57 procent de Latijnse mis terug wil. Als de niet-praktize- renden worden meegeteld, dan wenst 48 procent een liturgievie ring van vóór het concilie. De opdracht tot het onderzoek was gegeven in verband met het ver zoek van de curie-congregatie voor de eredienst in Rome aan alle bisschoppen om na te gaan in hoeverre de gelovigen een La tijnse misviering willen. De voorzitter van de traditionalisti sche internationale federatie "Una Voce", dr. Eric de Saven- them, trekt uit het resultaat van de enquête de conclusie, dat de verwaarlozing van de Latijnse li turgie een grote pastorale fout van de bisdommen is geweest. Naar zijn mening zou de congre gatie voor de eredienst de paus moeten voorstellen, de oude mis viering volgens de liturgie van Trente weer toe te staan. Opleidingen Eén van de aangenomen beleids voorstellen betreft de kerkelijke opleidingen. De Raad van Ker ken gaat zich richten tot de ver schillende opleidingen met het verzoek om in het studiepro gramma meer te gaan doen aan de oecumene. Concreet denkt men hierbij bijvoorbeeld aan het uitwisselen van docenten of het aanstellen van docenten van een andere kerk. Daarnaast wordt gedacht aan het gedurende één semester studeren aan een theo logische faculteit, hogeschool of kerkelijke opleiding van een an dere kerk en aan het lopen van een stage in andere kerken. De raad besloot verder een werk groep op te richten die zich gaat bezighouden met een bezinning op de relatievormen. De werk groep krijgt tot taak binnen twee jaar te rapporteren over de hou ding van de kerken ten aanzien van bijvoorbeeld huwelijk, het samenwonen van niet-gehuw- den, homofielen, vaste niet-hu- welijkse relaties (van jongeren en ouderen) en communes. De raad meent dat de kerken "ontspan nen en ontspannend moeten in gaan op de verschillende relatie vormen en relatieproblemen." Het voorstel om bij de lidkerken erop aan te dringen gezamenlijke woorddiensten en eucharistie- avondmaalvieringen te houden werd ook aangenomen. Alleen de rooms-katholieke vertegen woordiging, onder leiding van bisschop Ernst, vroeg nadrukke lijk om de aantekening te hebben tegen gestemd. De ruimte die de ze kerk krijgt van de leiding in Rome om aan dit soort gezamen lijke diensten mee te doen is zeer beperkt. Een officieel "ja" van ernst op deze initiatieven zou de verhouding met Rome nog ster ker verslechteren. HAAKSBERGEN - Zeker zestig graven op de rk-begraafplaats in Haaksbergen zijn ernstig beschadigd. De ravage is zo groot dat de gemeente, die het kerkhof beheert, de diverse afgebroken stenen niet zonder meer kan thuisbrengen. Nabestaanden van diegenen, die er liggen begraven, helpen daarom bij het identificeren. Een woordvoerder van de gemeente schat de schade op ruim 10.000 gulden. Gezien het grote aantal graf schendingen gaat de politie ervan uit dat er meerdere daders zijn. Van hen ontbreekt tot nu toe ieder spoor. MEVROUW VAN SOMEREN GECREMEERD ROTTERDAM (ANP) - Politiek Nederland heeft gisteren in Rot terdam afscheid genomen van mevrouw Haya van Someren- Downer, de VVD-politica die vo rige week woensdag op 54-jarige leeftijd overleed. De belangstelling voor haar crema tie was overweldigend groot de aula van het crematorium in Rot terdam-Zuid bevatte nauwelijks genoeg ruimte voor alle belang stellenden. Onder hen bevond zich minister-president mr. A. A. M. van Agt. Ook vele liberale ka merleden en (oud) bewindslieden gaven blijk van belangstelling. Het liberale Eerste Kamerlid Zou tendijk sprak een kort herden kingswoord. evenals de WD- partijvoorzitter mr. F. Korthals Altes. Zy prezen de inzet en werkkracht van mevrouw Van Someren, de "ambassadeur van het liberalisme". Ook werd gewe zen op haar warme menselijk heid, haar verdraagzaamheid en op haar sterke vrijheidsdrang. Mevrouw Van Someren werd "een echte liberaal en een groot Nederlander" genoemd. (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - Frankrijk zal mee doen aan de conferentie van Rijnstaten op 22 januari, waar geprobeerd zal worden een oplossing te vinden voor de impasse waarin het Rijn- zoutverdag is geraakt. Dat maakte minister van buiten landse zaken Van der Klaauw gisteren bekend na een ge sprek met zijn Franse ambt genoot Francois-Poncet. Enkele weken geleden was vanuit de bij het Rijn-zout- probleem betrokken milieu ministers de suggestie tot een nieuw gesprek gedaan. Van Franse zijde zal minister D'Ornano aan het gesprek deelnemen. De kwestie van het zout in de Rijn is tusser Van der Klaauw en Francois-Poncet uitvoerig ter sprake gekomen. Van Ne derlandse zijde was men over Franse standpunt niet hele maal gelukkig. De Franse regering gaat van het standpunt uit dat zij een al ternatief voor het mislukte plan van zoutinjectering had aangeboden, door voor te stellen het overtollige zout in een daartoe op te richten fa briek voor consumptie ge reed te maken. Dit plan was bij de andere Rijn-staten ech ter op tegenstand gestuit, al was het alleen al omdat bij een overproduktie aan zout voor nog een fabriek in West- Europa allerminst plaats is. De Fransen eisen nu dat de andere Rijnstaten meteen be ter idee komen. Van een nieuw plan voor het Rijnzout is in feite geen spra ke. In januari zullen opnieuw de al eindeloos doorgespro ken bestaande projecten de revue passeren. Zoals dat van het afvoeren van het overtol lig zout uit de kalimijnen in de Elzas met Rijnaken. Hoewel de Franse minister van buitenlandse /.aken Franc nis. Poncet in de ochtenduren te genover Nederlandse corres pondenten had verklaard dat het Rijnverdrag „dood" was, wees minister Van der Klaauw later op de dag óp een tegenstrijdigheid in deze re denering De minister wees erop dat zijn Franse ambtge noot tijdens een lunchge- sprek had verklaard aan deze „oplossing Rijnaak" te willen meewerken op basis van de financiële verdeelsleutel zo als die in het Rijn-verdrag was afgesproken, terwijl dit ver drag door dezelfde minister eerst voor „dood" was ver klaard. Gedurende het algemene ge sprek van de beide ministers bleek dat Francois-Poncet er niet voor voelde - met name ten aanzien van de problemen in het Midden-Oosten - een afwachtende houding aan te nemen tot de nieuwe Ameri kaanse president Reagan zijn ambt heeft aanvaard. Nieuwe Franse initiatieven buiten het circuit van afgesproken ont moetingen met de FG-landen kondigde Francois-Poncet echter niet aan. Van der Klaauw werd duidelijk te verstaan gegeven dat bin nen de EG, Frankryk politiek zich niet tegen de toetreding van Spanje tot de Gemeen schap had opgesteld, maar dat Frankrijk eerst zyn land bouwproblemen ten aanzien van dit land opgelost wilde zien voordat tot toelating zou worden besloten. Het onderhoud tussen de beide ministers duurde aanzienlijk langer dan was voorzien en minister Van der Klaauw noemde na afloop de uitwis seling van gedachten „nuttig en plezierig". De minister wenste zich desgevraagd niet te verdiepen in de mogelijk heid dat na de presidentsver kiezingen van mei in Frank rijk. de internationale sche ma's op langere termijn kon den worden beïnvloed door een ander gekleurd Frans re gime.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15