Nieuw idee van Leidse Boys Rabobank Belgen: "Als we nu niet winnen, winnen we nooit Bij de Rabobank liggen de Arke zomerprogramma's nü voor u klaar. Gé Perfors beslist zaalstrijd Alweer vijfde WK-doel tussen België en Nederland Schandaal in Duits ijshockey Telstar in slag met sponsors Nog geen beslissing over fusie met Oranje Groen Wie heteerst boekt, boekt het best. IJSDAG 18 NOVEMBER 1980 [ATWIJK - En toch pakte Glas bergen uiteindelijk de volle winst. Het zag er naar uit dat het zaalvoetbalteam van de Rotter damse Studenten een verdiend punt zou behalen, maar een for tuinlijke treffer van Gé Perfors in de allerlaatste seconden bracht de Rijnsburgse ploeg alsnog de overwinning: 5-4. In de hoofd klasse toonde de topscorer van het vorig seizoen, Fred van Haarlem, zijn waarde weer eens aan. De Leidenaar nam vier van de vijf Van Duuren-doelpunten voor zijn rekening in het duel met EKL Boys (1-5). lasbergen - Rott. Studenten 5-4 [et scheelde bitter weinig of de thuisploeg was een punt kwijtge raakt aan de Rotterdammers, die ditmaal wel degelijk de verdedi gende stellingen wensten te ver laten. De studenten maakten er in het verleden een gewoonte van om een negatief spelletje te spe len, maar leken gisteren van hun geloof afgestapt. Het team zocht de aanval en zette de matige Rotterdamse Studenten in laatste seconden geklopt thuisploeg voor grote problemen. De veranderde spelopvatting had de gasten één punt moeten ople veren, maar door een foutje in de slotfase van invaller-keeper Hans Gardenier kreeg het recht niet z'n beloop. De eerste helft kende alleen hoog tepunten in de vorm van drie doelpunten (Perfors en Anne Ouwersloot voor Glasbergen en Arthur van Schaik voor de oppo nent) en een schot op de paal van Hans Gardenier. Voor het overige viel er voor het publiek weinig te beleven. De tweede helft leverde een wat aardiger spelbeeld op, maar van echt vermaak was pas in de slotminuten sprake. Arthur van Schaik maakte na zes minu ten spelen gelijk: 2-2 (schitterend voorbereidend werk van Johan Bil). Dankzij Arie van Dijk kwam Glasbergen even later al weer op voorsprong (pass Perfors), maar direct daarna verzorgde Rob de Jonge alweer de 3-3. Nadat Anne Ouwersloot vijf minuten voor het einde de 4-3 op het bord had ge bracht, voerden de Maasstede lingen een wiiseltruc uit, die eerst succes opleverde, maar de ploeg daarna toch nog fataal werd. Hans Gardenier nam de plaats in het doel over van Harm van Oe- veren, die op de bank plaats nam. Gardenier ging als vijfde veld- speler fungeren en deze nume rieke meerderheid leverde waar achtig de gelijkmaker op (Ruud Kanters). De strijd leek beslist, maar bij het scheiden van de markt besliste Gé Perfors anders. Met het nodige portie geluk ver dween de bal na zijn uithaal via de benen van Gardenier in het doel: 5-4. EKL Boys - Van Duuren 1-5 Een verrassende overwinning van de Loidse ploeg, die de twee pun ten, met het oog op de netelige positie op de ranglijst, best kon gebruiken. Fred van Haarlem en de uitblinkende Ted van Berkel zorgden voor een 0-2 ruststand. Voor de thuisploeg miste Ronald v.d Pot een prima kans, terwyl Jan Pijnakker het houtwerk raakte. Na de pauze werd Van Duuren weliswaar tot verdedigen gedwongen, maar mede door goed keeperswerk van Fer van Duuren bleef de ploeg overeind. Sterker nog. De Leidenaars kre gen in de counter ruimte, waar Fred van Haarlem nog driemaal van profiteerde. Jan Pijnakker nam de enige Katwijkse treffer voor zijn rekening: 1-5. KEULEN - In de ijshockey- bundesliga blijven de schan dalen zich aaneenrijgen. In de wedstrijd Keulen tegen Duisburg werd een nieuw "hoogtepunt" in de schanda- lenreeks bereikt. In de 49ste minuut van dit treffen bij de stand 7-2 voor Keulen haalde de Canadese coach Lynn Po- wis Duisburg van het ijs en verdween onder de douche. Hij weigerde verder te spelen. Na tien minuten - verplichte wachttijd kon hulpscheids- rechter Martin Erhard toen geen ander besluit nemen dan de wedstrijd officieel te sta ken. In die 49ste minuut had zich het volgende voorgedaan. Hoofdscheidsrechter Hart- mut Griebel werd door een speler van Duisburg, Charley Burggraf op hardhandige wijze omver gereden en raak te buiten kennis door de on zachte aanraking met het ijs. Griebel meende dat er bij Burggraf opzet in het spel was geweest en ondersteunde zijn collega Erhard, die Burggraf voor tien minuten naar de strafbank had gezonden. Dat was de bekende druppel. Duisburg dat reeds in de vijfde minuut van de wedstrijd zijn enige goalie Maier door een oogblessure had zien ver trekken (deze werd opge volgd door aanvoerder Mi- chale Muus), had er genoeg van en reed af naar de kleed kamer. Coach Powis meende dat de Duitse bond erop uit is zijn ploeg te duperen. "De bond kan het niet hebben dat wij, ondanks de schorsing van vijf Duits-Canadezen, ondanks geblesseerden toch steeds een ploeg op de heen bren gen". Scheidsrechter Griebel had 48 uur eerder ook reeds moei lijkheden gehad in hetzelfde ijsstadion toen op zijn advies de Duisburgse speler Müh- lenhaus wegens onsportief optreden tot tien minuten strafbank was veroordeeld. De manager van Duisberg die zijn coach ten volle dekt, heeft in een reactie de opmer king gemaakt dat hij bezig is een internationale profliga - naar Noordamerikaans mo del - in het leven te roepen. "Dit theater moet maar eens uit zijn. Wat bij ons ijshockey speelt als amateur, liegt en bedriegt. Iedereen weet wel dat bijna alle spelers verkapte profs zijn", aldus de manager. VELSEN - De kans is groot dat Tel star binnenkort ruimere finan ciële armslag krijgt. De komende week voert trainer Joop Brand gesprekken met een platenfirma en enige andere externe geld schieters. Brand: „Je kunt niet doorstoten naar hogere sferen, zoals nu bij Telstar gebeurt. Ik wil de selectie wat meer ervaring meegeven. Je ziet nu duidelijk dat die spelers, die vorig jaar nog amateur waren, nu klappen krij gen. Net zoals de Noren en De nen. Ook die jongens hebben rond deze tijd moeite met de aan passing aan een ander speltype. Theo van Seggelen (verbannen naar de reserve-bank) zit bij voorbeeld bij ons nu helemaal stuk". De kans is bovendien groot dat de Velsenaren ook nog geld vangen voor Colin Ayre. De Engelsman speelt op het moment in Oosten rijk proefwedstrijden. Mocht er geld vrijkomen dan wil Brand re serve-doelman Paul van der Meeren („Hij is een mentor voor de groep") tot aan het einde van dit seizoen contracteren en even tueel Peter Ressel een aanbie ding doen. De Amerika-ganger traint al mee met Telstar, maar vindt zichzelf nog „te goed voor de eerste divisie". Bovendien werkt hij op het moment in West- Duitsland. LEIDEN - De algemene ledenvergadering van Leidse Boys heeft gisteravond niet gestemd over de mogelijke fusie met Oranje Groen. Wèl werd het bestuur met het nodige huiswerk opgezadeld. Omdat de Afdelingsclub sinds kort over het nieuwe verenigingsrecht beschikt, moesten 195 leden LEIDEN - In het inbrekersgilde be- -*■ vindt rich waarschijnlijk één tegen stander van de fusieplannen tussen de Afdelingclubs Oranje Groen en Leidse Boys. Een avond voor de al gemene ledenvergadering bij Leidse Boys, waarbij over een samengaan met Oranje Groen werd vergaderd, werd de complete geluidsinstallatie gestolen. Voorzitter Wim Kooien kon de bijeenkomst dan ook niet vanach ter de bestuurstafel leiden. Hij deed het staande in de kantine. aanwezig zijn om te stemmen over de fusieplannen. Het vereis te aantal stemgerechtigden (75 procent) was er bij lange na niet. De Boshuizerkadeclub kan daar om pas over twee weken - on geacht de opkomst dan - een be sluit nemen. Tevreden Het bestuur kan, ondanks de be sluiteloosheid, tevreden terug blikken op de bijeenkomst. De ongeveer vijftig belangstellen den zetten dc vergadering om in een nuttige discussieavond. De leden benadrukten nog eens dat zij voor een samengaan met Oranje Groen zijn. Echter, niet onder de voorwaarden zoals de Sportstichting heeft voorgelegd. De Sportstichting stelt Leidse Boys voor om van het zevende naar het vierde terrein aan de Boshuizer- kade te verhuizen. De huidige kantine kan dan tot het het ge wenste jeugdhonk worden ver bouwd. De overige Boshuizerka- declubs moeten, volgens dat concept, niet meer op het vierde, maar op het zevende veld gaan trainen. Tenslotte mag alleen de nieuwe fusieclub dat laatste ter rein als speelveld gaan gebrui ken. De meeste leden konden zich moeilijk achter deze „tweede keus" scharen. Zij willen evenals het bestuur liever naar het zesde terrein verkassen. Op het mo ment is VNA, dat door Oranje Groen en Leidse Boys wordt in geklemd, daar gehuisvest. VNA weigert evenwel mee te werken aan een ruilverkaveling. Tot gro te ergernis van een groot deel van de Leidse Boys-leden. „Laat de Sportstichting VNA maar dwin gen te verhuizen. Twee jaar gele den werden wij ook gedwongen dat te doen", vond één van hen. In principe kan de Sportstichting dat van VNA verlangen. De club kan alleen niét worden gedwon gen het huidige clubgebouw te verlaten en die voor die van buur Leidse Boys te verruilen. Irritatie Het Leidse Boys-bestuur liet gis teravond duidelijk blijken niet graag van dat pressiemiddel ge bruik te maken. „Dat wekt alleen maar irritaties op", verklaarde voorzitter Wim Kooien. Eén lid verwoordde vervolgens de glo bale stemming bij de overige aanwezigen over het huidige voorstel. „Je krijgt een vereni ging binnen een vereniging als de jeugd op veld zeven gaat spelen. En wie houdt hen in de gaten in dat jeugdhonk? En wie vrijwaart je van schade als er tijdens een training van VNA, LFC of Unitas iemand een bal door de ruiten trapt? Zelf kun je daar geen con trole op^uitoelënen, omdat wij twee velden van dat terrein afzit ten". Twee vragen van een scep tisch lid, die het bestuur niet vol ledig kon beantwoorden. „We willen in elk geval de jeugd (van zeven tot achttien jaar) meer verantwoordelijkheid geven door een jeugdraad in te stellen. Dan kunnen ze zelf avondjes gaan organiseren. We willen ze daarbij niet voortdurend op de vingers kijken. Dus het is niet erg dat ze niet vlakbij de kantine ko men te zitten. Dat jeugdhonk moet bovendieh als een zuig kracht op de jongeren in Zuid- West gaan werken", zei Kooien. Verzoek Omdat het „tweede keus"-voorstel weinig kans van slagen heeft, werd driftig gezocht naar een voor elk aannemelijk alternatief. Daarbij werd het idee geopperd VNA op het veld van Leidse Boys te laten voetballen en de basket balclub Parker te verzoeken het clubhuis bij veld vier te verlaten. De basketbalclub zou dan genoe gen moeten nemen met het hui dige Leidse Boys-domein. „Iets waar ik niet aan heb gedacht", bekende Kooien. Maar ook aan dit „ideale" plan kle ven de nodige haken en ogen. De basketbalvereniging heeft een jaar geleden het eigen onderko men voor een fiks bedrag (20.000 gulden) verbouwd. Deze kantine is daardoor aanmerkelijk meer waard geworden dan die van Leidse Boys. „We zullen niette min deze mogelijkheid de ko mende dagen onderzoeken", kondigde Kooien a,an. Hoewel Kooien tevens verklaarde „maling te hebben aan sentimen ten", roerde een erelid dat punt aan. Op van de zenuwen en voortdurend aan zijn sigaret trekkend, sprak 'Ome Daan' Gij- zenij het bestuur toe. Vlak voor de bestuurstafel staand, vroeg hij: „Hoe zit het met die ouwe le den? Blijven die nog erelid?" 'Ome Daan', reeds 51 jaar lid van de bijna 58 jaar oude vereniging, werd gerust gesteld. „We moeten democratisch zijn en er nog over vergaderen, maar ik kan u nu al met grote zekerheid vertellen, dat u niet wordt vergeten", stelde Leidse Boys-voorzitter Kooien hem gerust. Guy Thijs (links): gratis adviezen voor Jan Zwartkruis BRUSSEL (ANP) - Morgen avond in de Heizei ontmoeten Belgie en Nederland elkaar voor de vijfde keer in successie in een voorronde van een toernooi om het wereldkam pioenschap. Vóór de eindronden in West- Duitsland en Argentinië za ten de Lage Landen ook in de zelfde groep. Bovendien trof fen zij elkaar nog eens in de kwalificatieronden voor het Europese kampioenschap van 1976. Tot nu toe is Nederland het suc cesrijkst geweest. Voor West- Duitsland eindigden de twee wedstrijden onbeslist. Voor Argentinië won Nederland met 5-0 en met 2-1 Ook de beide duels voor de Eu ropese kwalificatie werden gewonnen (2-0 en 1-0) door Nederland. Tevens werden nog twee vriendschappelijke wedstrijden afgewerkt. Beide keren bleef de overwinning in het thuisland. Belgie won op 30 april 1975 in Antwerpen met 1-0. Dat was de laatste nederlaag van Oranje tegen de Rode Duivels. Nederland bereikte vorig jaar september in Rot terdam dezelfde score. Sindsdien is de internationale balans van de Belgen onder Guy Thijs zeer duidelijk posi tief. met overwinningen op Schotland (twee), Portugal. Luxemburg, Uruguay, Polen, Roemenie en Spanje, gelijke spelen legen Engeland, Italië en Ierland en slechts één ne derlaag namelijk in de finale van het Europese kampioen schap 1980 tegen West-Duits- land. Nederland won in dezelfde pe riode slechts twee wedstrij den: van Oost-Duitsland en Griekenland. De ploeg van Zwartkruis speelde gelijk te gen Polen, Tsjechoslowakije en West-Duitsland en verloor van West-Duitsland, Spanje en Ierland. MACHELEN (GPD) - Ter wijl Jan Zwartkruis zich zelf in de Zeister bossen suf loopt te piekeren wel ke spelers hij moet aanwij zen voor de interlandwed strijd tegen de Belgen, morgenavond in het Brus selse Heizelstadion, zegt Guy Thijs, de bondscoach van de Belgen, de defini tieve opstelling van het Nederlands elftal allang te kennen. „Ik heb vorige week het Neder lands elftal aan het werk gezien in Aken en met Zwartkruis gecon stateerd, dat Orapje het AZ-con- cept niet feilloos kon uitvoeren. Het merendeel van de spelers die tegen Allemannia Aachen aan de bak kwam, zal ook tegen België worden ingezet, met dien ver stande dat zij een andere rol zul len krijgen. Een rol die erop ge richt zal zijn in Brussel op een ge lijkspel aan te sturen, omdat een nederlaag tegen ons wel eens do delijke gevolgen zou kunnen hebben .voor de Nederlan- ders". Guy Thijs gelooft dan ook stellig, dat er in het Nederlands elftal een plaats zal worden ingeruimd voor René van de Kerkhof. „Ik al thans", volgens de Beigische bondscoach, „zou een aanvallen de middenvelder, zoals René van de Kerkhof prefereren die in al zijn grilligheid een wedstrijd kan beslissen" £,en ii iei K waardige gang van zaken: „Een Belgische bondscoach die doodgemoedereerd de opponent welwillend wat adviezen toe schuift, overtuigd dat welke tac tische vondst dan ook zijn elftal niet kan verontrusten. Dat is in het verleden duidelijk anders geweest. Toen overheerste de angst om tegen het superieur geachte Nederland niet af te gaan. Guy Thijs: „Die periode is definitief voorbij. Het Belgisch elftal staat er. Waarom zou ik daar dan nog geheimzinnig over doen? Wij hebben toch met dit elftal in Italië de finale van het Europees kampioenschap ge haald. Waarom zou ik me op voorhand zorgen moeten gaan maken? De jongens weten wat er van hen wordt gevraagd; daar hoef ik niet elke keer opnieuw op te wijzen". Erwin van den Bergh, de Europese topscorer van het vorige seizoen, beaamt „Als we nu niet tot winst zouden komen tegen het Neder lands elftal, dan gebeurt het nooit meer. Bovendien moeten we simpelweg winnen om op het al lerlaatste moment toch weer niet verrast te worden met betrekking tot plaatsing voor het wereld kampioenschap in Spanje. Na de wedstrijd tegen Nederland volgt medio december nog het duel te gen Cyprus en wanneer we dan uit deze wedstrijden vijf punten hebben gepakt, zijn we al vrijwel zeker van de eindronde" Een ongekende zelfverzekerdheid derhalve in het Belgische kamp, die door Guy Thijs bij herhaling nog eens nadrukkelijk wordt on derstreept, al was het alleen maar om zijn spelers ervan te door dringen geen vrees te hebben voor dit Nederlands elftal. Een vrees die het afgelopen weekein de bij sommige spelers toch weer even de kop opstak, toen er weer het nodige gekrakeel losbrak naar aanleiding van de selectie procedure van Jan Zwartkruis. Doelman Jean-Mane Pfaff: „Het is bekend dat Nederland tot grote prestaties komt, wanneer er tevo ren problemen zijn rond het na tionale team. Kijk maar naar die wedstrijd tegen West-Duitsland. Er kwam een geprikkeld elftal binnen de lijnen dat bereid was de mouwen erg ver op te stropen. Ik ken het Nederlandse voetbal erg goed. Wanneer de vonk over slaat. is elk Orar\je-team elftal van woensdagavond, wie er ook zul len worden gekozen, een erg moeilijk te bestrijden lenstan- der." In België, voornamelijk gesteund op het optimisme van Guy Thijs, gaat men er vooralsnog vanuit, dat de Rode Duivels minimaal een 4-0-overwinning gaan beha len op de Nederlanders. Een ver langen dat toch wel eens erg zwaar op de schouders van de Belgen zou kunnen drukken. Guy Thijs: „Wij spelen doodeen voudig ons eigen spelletje en zullen ons niet door de Nederlan ders laten imponeren. Wij wer ken een thuiswedstrijd af en dat betekent dat wij op winst zullen moeten spelen. Daarom ook heb ik in de definitieve selectie extra- aanvaller Willie Wellens verko zen boven de verdedigende mid denvelder Jos Heyligen. Moch ten we eventueel tijdens de wed strijd op het middenveld alsnog in de problemen komen, dan kan ik altijd nog Cluytens in die posi tie laten spelen". -~^Lmsr (ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13