Zwartkruis wijkt af van het AZ-concept VRIJ-UIT 'Belofte' houdt België op 2-2 'Met d r klomp sloeg ze me effe voor m'n bolus 'XI VV "Geen enkele imitatie is goed" DINSDAG 18 NOVEMBER 1980 9? In deze rubriek heb ik al eens uit de doeken gedaan waarom ik voor een tak van sport als bok sen maar weinig waardering kan opbrengen. Het doel is el kaar zo hard als maar kan te raken, zo mogelijk elkaar het bewustzijn te ontnemen en dat kan niet goed zijn. Dat betekent overigens niet dat ik iedereen die in de bokssport rondloopt laatdunkend be kijk. Zo is het nu ook weer niet. Ik heb altijd een zekere be wondering gekoesterd voor de toonaangevende boksers uit mijn jeugdjaren: Luc van Dam, een gentleman in en buiten de ring (al is het dan later heel ongelukkig met hem afgelopen) en Bep van Klave ren, zo ongeveer de tegenpool van Van Dam, een rauwe, hoekige, primitieve Rotter damse volksjongen, een scha- vuiterig type, maar wel een zeer kleurrijke figuur. De levensloop van Bep van Kla veren (73 jaar) is nu op schrift vastgelegd door Jules Deelder ("Bep van Klaveren, The Dutch Windmill"uitgegeven door LJ. Veen, Utrecht, prijs f 19.90), die er tevens een schildering van het vooroor logse Rotterdam in heeft ver weven. Het boekje ademt daardoor een aparte sfeer. Van Klaveren is stellig de beste bokser die Nederland ooit heeft voortgebracht. Bang voor letterlijk niemand. Op 20-jarige leeftijd werd hij in Amsterdam (1928) Olympisch kampioen in het vederge wicht. Als beroepsbokser be haalde hij in de jaren dertig een paar keer de Europese ti tel. verbleef langdurig in Amerika en Australië en pres teerde het in 1955, op 48-jari- ge leeftijd(U) nogmaals een gevecht om de Europese titel aan te gaan slechts op punten verloren van de 23-jaar jon gere Idrisse Dionne). Een man die ondanks al zijn wilde avonturen en vreemde ca priolen, lééfde voor zijn sport. Hij rookte noch dronk, de training stond altijd voorop. Nu. op zijn 73sle trouwens nóg. Elke dag een uur lang rammen op de zandzak. Ga er maar aan slaan Mentaliteit Met "Bep van Klaveren, The Dutch Windmill" (zijn bij- naam in Amerika) heb ik een paar vrolijke uurtjes doorge bracht, want auteur Deelder geeft Van Klaveren onvers neden, rauw als-ie is. Er staan een paar bedenkelijke passages hi het boek, maar ja, van Van Klaveren neem je het. "Van de een kan je het hebben, van de ander niet", zegt zijn ex-manager en boksdeskundige Theo Huize naar over hem. En die heeft heel wat met hem te stellen ge had. Huizenaar roemt zijn mentaliteit: "Van Klaveren moest een keer zijn Europese titel verdedigen, hier in Rot terdam. Hij kreeg twee ge scheurde wenkbrauwen, dat het droevig was om te zien. H ij werd verliezer op punten, hij was zijn titel kwijt en had een paar scheuren in zijn kop Onder het boksen, toen ik wil de stoppen voor die blessures, zegt-ie tegen mij: als je de wedstrijd Uiirft te 'sloppen, schop ik je zo je kop in me kaar. Ik blijf knokken tol ik er dood bij neerval, maar die ti tel wil ik houden" Zoiets roept volstrekt tegen strijdige gevoelens in mij wakker. Enerzijds sidder ik van afschuw; het stukje bevat alles waarom ik boksen af wijs. Het most niet magge Anderzijdshet valt niet te ontkennen: het is toch wel een kérel, hoor Buiging In 1928 werd Van Klaveren, zo als gezegd. Olympisch kam pioen. "Die mcdalje kreeg ik van koningin Wilhelmina Kwam die jonkheer naar me toe. die Quarles van Ufford van het Olympisch Comité Hij zegt: "Van Klaveren, je wordt zo meteen gehaald om naar de koningin te gaan, maar ik zal eerst even laten zien, wat je moet doen. Je moet een buiging maken, kijk zó" En hij doet het voor. weetje- wel. Moest ik 'm nadoen. Ik buigenzie ik hem helemaal wil wegtrekken, die jonkheer. Hij zegt: "O, nee. Van Klave ren, zo moet je geen buiging maken. Zó moet je dat doen" En hij weer buigenweetjewei Ik zeg: "Lamaar zitten, al dat geouwehoer, dat wordt toch niks" Ik dacht bij m'n eigen: ik zie welik doe gewoonzoals ik ben.... Kwam ik bij de ko ningin, gaf ze me een hand, zegt ze: "Bedankt voor alles wat u voor hel land hebt ge daan en gefeliciteerd" En toen gaf ze me die medalje. Ik zeg: "Dankuwel, majesteit" Maar helemaal geen buiging heb ik gemaakt. Kreeg ik ook nog een handje van prins Hendrik. Hij zegt: "Gefelici teerd met je overwinning". Ik zeg: "Dankuwel, hoogheid" Zegt-ie: "Doe me een lol met je hoogheid, ik hoor liever een schuine mop". Ja, dat was een mooie, die prins Hendrik" Bolus Van Klaveren noemt zijn vader bijgenaamd Haagse Jan, "een zeer slecht apparaat" Van zijn moeder niets dan goeds, "al kreeg ik wel eens een klap met d'r klomp voor mijn bolus dat ik gewoon stond te suizebollen" Zijn filosofie over het boksen is om van te rillen, maar luister hoe markant Van Klaveren die verwoordt: "Je gaat de ring in om de ander eruit te slaan, geen geouwehoer, an ders kan je beter zakkies gaan plakken. Dan moet je niet gaan boksen. Ik begrijp ook helemaal niet datje een tegen stander voor het begin een handje moet geven. Waarom? Ik wil 'm helemaal geen hand je geven. Ik wil 'm z'n kop van zijn romp slaan". Als ze nou ook eens in de So ciaal-Economische Raad zo duidelijk waren Van Klaveren trouwde voor het eerst in 1935 in Amerika, maar had nogal wat proble men met zijn vrouw en schoonmoeder. "Van die twee wijven kreeg ik een kunstkop. Dan had ik weer ruzie met die moeder over de dochter en dan weer'met die dochter over de moeder. Maar die dochter, dus mijn vrouw, heb me een stoot poen gekost. We gingen samen naar Australië en daar ver diende ik met boksen gauw zo'n 15.000 pond. Drie maan den later was ik alweer potjclos. Het kon niet bij d'r op. joh. Ze kocht es 32 paar schoenen in één keer.... En bontjassen kocht ze van 8000 dollar het stuk. Daar viel niet tegen op te boksen" Een hoop geld heeft Van Klave ren in zijn leven bij elkaar ge bokst. Waar het gebleven is? 'Bij mij in elk geval niet" constateert hij droog. Maar hij heeft er gelukkig niet zijn goede humeur bij verloren Bep van Klaveren, The Dutch Windmill"./:Is u niets voorSt Nicolaas weet, mevrouw, dan is dit in elk geval een heel op beurend geschenk Geknoei Egbert Mulder, scheidsrechter in het betaalde voetbal, heeft zich op indrukwekkende unj- ze in de vingers gesneden Tijdens een lezing op een scheidsrechtersavond in het Friese Garijp (dal moet vlak bij Drachten liggenbeschul digde hij de oud-penning meester van Ajax, Brandsle- der, ervan voor de strafcom- missie te hebben geknoeid met video-banden ran de NOS Die hadden moeten aantonen dat hij, Mulder, Dick Schoe naker tijdens Ajax-Roda JC terecht het veld had uitgezon den wegens het slaan van een tegenstander. Brandsteder is importeur van een Japans video-merk, van daar. Ajax-Roda JC speelde zich af op 16 maart 1980, in het vorig seizoen dus; een al compleet begraven zaak. Als Mulder vond dat hij beduveld was, had hij uiteraard direct bij zijn eigen KNVB aan de bel behoren te trekken in plaats van in de Friese binnenlan den te gaan staan roepen Ajax pikt het niet en wil naar de rechter lopen (de sport lijkt niet meer zonder de rechtban ken te kunnen). Mulder, danig in het nauw ge bracht,heeft zelf om schorsing gevraagd. Zo loopt hij dan ook nog een attractieve in terland in Engeland mis Triest, hoor. Wal zou Mulder hebben bezield? Ik vermoed dat hij heeft ge dacht: hier in Garijp, zo ver van Zeist, met scheidsrechters onder mekaar, kar. tk we even een fles met stoere taal opentrekken. Helaas, óveral zitten tegen woordig de persmuskieten. Gymnastiekzalen Enige lijd geleden heeft de Leid- se Sportstichting een plan gelanceerd om acht gymnas tiekzalen in deze stad als echte turnzalen aan te wijzen en als zodanig inte richten. De Leid- se gymnastiekverenigingen naderen nu de fase waarin een principe-besluit moet vallen Op zichzelf is er best wat voor zo'n opzet te zeggen, het nu verspreid staande materiaal kan dan eens behoorlijk wor den gebundeld. Tegelijkertijd moeten de gymnastiekveren- gingen zich ook afvragen hoe Jlexibel zij in de toekomst nog kunnen zijn. Hoe kan men plotseling aanbod van kinde ren in bepaalde wijken goed opvangen? Een al te bureau cratische toepassing van zo'n centrale maatregel zou de clubs over een paar jaar wel eens kunnen hinderen. Een andere vraag die zeer klemt is: hoe lang denkt de Sport stichting er over te doen om de acht aangemerkte zalen vol ledig als tuniaccommodatie in te richten? Dat zal toch ze ker aan een bepaalde datum moeten worden gebonden ZEIST - De huiskamer-analyse die Jan Zwartkruis zich na de oefenwedstrijd tegen Alemannia Aachen oplegde, heeft tot een logische conclusie geleid: je kunt in één week niet de arbeid verrichten waarvoor een ander drie maanden, ach, zeg maar drie jaar, gewerkt heeft. Sinds zijn komst naar het Noord hollandse heeft Georg Kessler gebouwd aan een nieuw AZ, Zwartkruis woedend na vroegtijdig uitlekken selectie Herman Choufour, het sectie bestuurslid belast met de gang van zaken rond het Ne derlands elftal, stelt een on derzoek in naar het uitlek ken van Oranje's selectie voor de interland tegen de Belgen. Vrijdag meldde Zwartkruis aan Georg Kess ler dat Peter Arntz en Jos Jonker uit de tot zestien man teruggebrachte groep ver dwenen waren. Zaterdag, vóór de bekerwedstrijd te gen Heerenveen, wilde de AZ-coach zijn spelers inlich ten, maar dat was niet meer nodig omdat de mededeling al in een ochtendblad stond. Woede bij Kessler, woede bij AZ, woede bij de betrokken spelers die het maar niks vonden dat zij het teleurstel lende bericht uit de krant moesten vernemen. Woede ook bij Zwartkruis: „De se lectie was maar bij enkele mensen bekend. Toch moet er een lek zijn en daar heb ik meer onder geleden dan wie ook. Ik wil dat dit uitgezocht wordt, het is een Judas- streek, het is verraad plegen. De man die dit bericht heeft doorgespeeld, mogen ze van mij op staande voet ont slaan". Zwartkruis kon begrip op brengen voor de boosheid bij de AZ-spelers, maar deelde de verontwaardiging voor het wegvallen uit de selectie niet. „Zes van de zestien spe lers uit deze groep komen uit voor AZ. Een redelijk aantal, een koploper waardig. Jon ker heb ik vervangen omdat hij niet past in de plannen voor de wedstrijd tegen de Belgen. Arntz heeft weinig ervaring. Wat heeft hij als voetballer gepresteerd, hoe vaak is hij landskampioen geweest. Geen reden voor een grote mond, dacht ik". plooien glad gestreken, waar no dig andere namen ingevuld, met als voorlopig resultaat een inge speelde formatie in de competitie die als een wals over de tegen standers davert. Voortborduren op dat concept en op die succesformule, dat stond de bondscoach voor ogen toen hij tegen de Duitse oefenpartner voor een imitatie van het AZ-sys- teem koos. Een succes werd het niet. Willy van de Kerkhof ken zich niet inleven in de rol van Deense klasse-man Kristen Ny- gaard en dat was lang niet het enige smetje dat aan de imitatie kleefde. Weg ermee, reageerde de bonscoach, toen hij na de analyse de deur van de huiskamer achter zich dichttrok. „Geen enkele imi tatie is goed", verzuchtte hij gis teren in de Zeister bossen, „en deze zeker niet. Het zou fout ge weest zijn om ermee door te gaan, het had Oranje eerder zwakker dan sterker gemaakt". Zwartkruis had het concept dat Georg Kessler hem aanpraatte verder uitgespeeld, als hij een be roep op Frans Thijssen had kun nen doen, misschien ook als Willy vkn de Kerkhof een minder op vallende rol gespeeld had in de interland tegen de Westduitsers. Want juist hij, de man die Oranje tegen de Europese kampioen overeind hield, had geofferd moeten worden. Zwartkruis: „Het geniale van een Nygaard ontbrak in die oefenpartij. Was Thijssen fit geweest, dan had ik hem die rol kunnen geven, maar nu hij door blessures niet be schikbaar is, weiger ik een man tot het slachtoffer van de tactiek te maken". De ervaren Van de Kerkhof opoffe ren voor onervaren voetballers als Jonker en Arntz? Zwartkruis heeft het niet aangedurfd, vooral ook omdat hij beseft dat je een toneelstuk niet kan opvoeren zonder de hoofdrolspeler. En dat nu is in het Alkmaarse spelpa- troon Nygaard. Alternatieven? „Mijne heren", zo meent de coach, „ze zijn er niet. Kijk naar de middenlinies van Ajax, Feye- noord, PSV en FC Twente, streep de buitenlanders weg, blijven er dan mensen over die een elftal kunnen dragen? Nee, die zijn er niet. Met miljoenen in de hand is het die clubs niet gelukt. Ver wacht u dan van mij dat ik de toverformule lever" Toveren, dat was het zeker geweest, als Zwartkruis geslaagd was in zijn opzet: in één week het con cept van AZ kopiëren. Hij wist hoe lang Kessler aan de succes formule gesleuteld had, hij wist dat Nygaard met een Deens pas poort rondstapt, hij wist dat de alternatieven ontbraken. Deson danks heeft hij het geprobeerd, om te concluderen dat het beter is om in de belangrijke interland tegen de Belgen te kiezen voor de speelwijze die hij maanden gele den al uitgedacht heeft. Zwartkruis: „Deze selectie moet het hebben van zijn motivatie, zijn werklust en niet van zijn creatieve inbreng. Dat is het probleem van dit Oranje. Wij hebben spelers van klasse, maar de uitzonderlijke kwaliteit ont breekt. Daar moet ik als coach aan werken, je mag gerust weten dat ik na Argentinië, toen ik ,ja" zei tegen de functie van bonds coach, wat anders voor ogen had. Spelers, waarin ik het toen zag zitten, zijn in hun ontwikkeling achtergebleven. Valke is daar een voorbeeld van". Zwartkruis had Valke kunnen gebruiken als een redelijke stand-in voor Nygaard. „Maar", zegt de coach, „hij is pas op 30 procent van het niveau dat ik eis, en dat is te weinig om hem in te zetten in deze WK-kwalifica- tiewedstrijd tegep de Bel gen". Nederlands technisch voetballei- der is afgedwaald van het pad dat naar een verjongd Oranje had moeten leiden. Hij is afgestapt van het AZ-concept. Wat ervoor in de plaats is gekomen toont veel overeenkomsten met de ploeg die op het Europees kampioen schap in Italië een afgang mee maakte. De opstelling van het team maakte hij niet bekend, maar de signalen die hij gister middag op een eerste lichte trai ning in het KNVB-sportcentrum gaf, wezen in de richting van de volgende elf: doel: Doesburg; achten Wijnstekers, Brands, Krol, Hovenkamp; midden: Van de Korput, Peters, Willy van de Kerkhof; voor Tol, Kist en René van de Kerkhof, dan wel Simon Tahamata. Daarmee is de bondscoach terug bij de groep die hem in Italië zo liet zitten. Zwartkruis: „Ik blijf erbij dat ik daar een goed team had. Wij hebben het door de vingers laten lopen. Ik heb gesprekken gevoerd met de spelers die daar schuldig aan waren: die jongens hebben me gezegd, meneer Zwartkruis, wij hebben onze les geleerd" Hugo Hovenkamp heeft die woor den gesproken, maar ook Ruud Krol moet na de Italiaanse teleur stelling tot inkeer gekomen zijn. Hij behoort tot de vedetten die nu tegen de Belgen in de herkansing mogen uitkomen. Zwartkruis over de zwarte dagen in Napels en de rol van zijn aanvoerder toen. „Doorschuiven naar het midden, een stempel op het elftal drukken, prima hoor. Maar dan ook achter Hansi Muller aangaan als het misgaat. Je moet wel blij ven knokken", zo spuide Zwart kruis kritiek op een laat tijdstip in de lichting van de Krol van wel eer, daaibii de aantekening ma Een onderonsje tussen Tahamata (l) en Peters (r). De AZ'67-middenvelder vraagt de ex-Ajacied hoe het hem bevalt bij zijn Belgische, werkgever Standard Luik. kend dat de vedetten in de pers maar zelden aangepakt wor den. Knokken, dat zal Oranje ook mor gen moeten als België de oppo nent is. Een tegenstander waarop Zwartkruis een beetje jaloers is. Een ingespeëld team, goede voetballers van internationale klasse en in Wil fried van Moer een ervaren rot die het concept draagt. Het zijn de drie factoren die onze zuiderburen ten opzich te van Nederland een forse streep voor geven. „Maar", zo gelooft Zwartkruis, „zij zijn nu de favo riet, zij zullen dat waar moeten maken en geloof me, dat is een zware belasting" De bondscoach zelf en de spelers die met hem op het Europeso kampioenschap onderuitgingen, weten daarover mee te pra ten. MACHELEN (ANP) - Guy Thijs, Belgisch voetbalcoach, is geen man voor geheimzinnigheid. Daarom maakte hij gis termiddag na de oefenwedstrijd van de nationale selectie tegen Jong België het elftal al bekend, dat morgenavond in de Heizei tegen Nederland zal spelen. Wanneer er zich geen ongelukken voordoen", zei Thijs, "zal ik met hetzelfde elftal spelen dat tegen Ierland in Dublin speelde". Dat betekent het volgende Belgi scheelftal: Doel: Pfaff (Beveren); achten Gerets (Standard), Meeuws (Club Brugge), Mille- camps (Waregem) en Renquin (Standard); midden: Van der Eycken (Club Brugge), Van Moer (Beveren) en Coeck (Anderlecht); voor. Cluytens (Beveren), Van- denbergh (Lierse) en Ceulemans (Club Brugge); reserves: Preud- 'Homme, Wellems en Voordec- kers (Standard), Mommens (Lo- kcren) en De Wolf (RWDM). Thijs liet z(jn ploeg gisteren speels oefenen tegen de "Belofte", waarbij hij op het terrein van Ma- chelen, een plaatsje tien kilome ter noordelijk van Brussel, voor rust het "echte" elftal in het veld bracht en in de tweede helft ook de reserves liet meedoen. Pfaff, Gerets, Van Moer, Coeck n Ceu lemans nam hij toen terug. De oe fenwedstrijd eindigde in 2-2 De jeugd nam een voorsprong dank zij een blunder van Pfaff op een Van der Eycken - treffer - schot van De Ruyter (Berchem). Door Van Moer en Van der Eyc ken (strafschop) kwam de A- ploeg op 2-1. Ook door een straf schop scoorde Leo van der Eist (Antwerp) na een overtreding van Renquin, die daarbjj Van Rethy (Beringen) blesseerde (2-2). Eer der had Brouckaert (Cerkle Brugge) zich al moeten laten ver vangen na een overtreding van Standards vleugelverdediger.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11