T egenstrij digheden in verklaringen over vlugschrift "Zo'ii kip zal je in 't donker tegenkomen Kantoren, groen en woningbouw "Stel meer eisen aan bouwplannen MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 LEIDEN - "Zo'n kip zal je in het donker tegenkomen," zegt een bezoeker aan de club-tentoon stelling van de Leidse Pluimvee- en Konijnensport Vereniging terwijl hij naar een als 'Fraaiste Grote Hoen' bekroonde Noord hollandse hoen kijkt. Het inder daad enorme beest ontlokt bij de meeste tentoonstellingbezoekers soortgelijke uitspraken. "Is dat een krielkip?" vraagt een meisje. In lange rijen staan de kooien waarin zich beesten met klin kende namen als Nederlandse sabelpootkriel, Antwerpse baardkriel, Oud-Hollandse ka pucijn, maar ook doodgewone cavia's bevinden, in de aula van 'het Agnes' opgesteld. Ook leer lingen van het Agnes hebben aan de jaarlijkse clubtentoontstelling meegewerkt. Tekeningen en fo to's van de leerlingen van de tweede klas van het atheneum sieren de hal en een apart lokaal, waar een broedmachine te zien is. De tentoonstelling werd zater dagavond door burgemeester Goekoop geopend en was giste ren ook de hele dag te bezichti gen. Beelden van een uitgebreid kerst maal komen op als ik voor de kooi van een fors uitgevallen konijn sta. Worden de beesten vaak op gegeten? Tentoonstellingssecre taris Vogelezang twijfelt: "Nou nee, dat gebeurt niet vaak. Ik denk wel dat er eens eentje wordt Eén van de tentoongestelde konijnen LEIDEN - Op de tentoonstelling van de Leidse Pluimvee- en Ko nijnensport Vereniging werden prijzen uitgereikt voor de mooist en best gefokte en verzorgde dieren. De eerste prijs in de categorie 'Fraaiste Grote Hoen' ging naar A. van Duivenvoorde uit Noordwijkerhout. J. Drost uit Sassenheim leverde de 'Fraaiste Krielhoen' aan de show en de 'Fraaiste Wa tervogel' was van C. Wassenaar uit Noordwijkerhout. Voor de zelfde eigenaar en fokker was er ook winst bij de siervogels. De eerste prijs bij de sierduiven was voor F. Kraan uit Hoogmade. Bij de konijnen ging de winst naar B. Ouwersloot uit Leiden. De 'Fraaiste Cavia' kwam van de Leidenaar E. Mieremet. geslacht, maar over het algemeen worden de beesten toch voor an dere doeleinden gefokt, 't Is meer een liefhebberij en het is ook wel erg moeilijk. Je bent de hele tijd bezig met het verzorgen van zo'n dier en dan krijg je daar een band mee. Dat is niet sentimenteel be doeld of zo, dat gebeurt gewoon." De Vlaamse reuzen, die hun naam door hun indrukwekkende om vang dubbel en dwars waarma ken, liggen lui in hun kooien. Zich hoogstwaarschijnlijk niet bewust van het gele beoorde lingskaartje dat boven hun hoofd hangt en dat soms een vernieti gend oordeel geeft over hun ui terlijke kenmerken. Een kleine afwijking aan de staart van een siervogel is soms al voldoende om een goede beoordeling van de andere 'ledematen' teniet te doen. Het geheel doet sterk aan een miss-verkiezing denken. De gele kaartjes zijn soms ook erg grappig. "Is man" leidt de op merking van de keurmeester op het kaartje van een grote gans. Zijn eigenaar heeft (per vergis sing?) de gans als vrouw aan de tentoonstelling laten meedoen. Over elk deelnemend diersoort kunnen de bezoekers informatie krijgen. Er hangt geschreven in formatie boven of aan de kooien en de leden van de LPKV zyn al tijd bereid om vragen te beant woorden. Vpgelezang: "Er zijn by voorbeeld mensen die zeggen. Ik heb thuis een konijntje en nu heeft hy dit of dat. Weet u wat daaraan te doen is?" In Nederland beoefenen een kleine tienduizend mensen deze fok- sport Volgens Vogelezang is één van de vereisten voor het beoefe nen van de sport dat iemand thuis ruimte heeft. "Daarom is het voor veel mensen niet haalbaar. In een flat kun je er nauwelijks aan be ginnen. Of je moet echt een groot balkon hebben en zelfs dan vergt het wel wat meer verzorging." Bij de broedmachine in het natuur- kundelokaal zie ik een wanhopig piepend kuikentje, dat waar schijnlijk net geboren is. In dit lokaal zijn ook de opgezette die ren afkomstig van het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie te zien. Ik kyk een tijdje naar een met zijn blik op oneindig starend, onbeweeglijk konijn en moet dan bekennen dat ik de levende toch een stuk leuker vind. MARIJKE KOOL VVD: Leiden moet eigen politiekorps houden LEIDEN - In een pas versche nen nota oefent de Leidse WD-fractie nogal wat kri tiek uit op de plannen die de regering heeft met de politie. De WD bepleit in deze nota zeer nadrukkelijk dat de ge meente Leiden een eigen po litiekorps behoudt. De plannen van de regering, vastgelegd in een vooront werp Politiewet, komen er in grote lijnen op neer dat rijks- en gemeentepolitie worden samengevoegd tot provin ciale politiekorpsen onder beheer van de commissaris der koningin. Daarnaast zou den dan ook nog enkele lan delijke diensten (onder meer recherche en verkeer) moeten worden ingesteld. Volgens de Leidse WD-fractie levert dit voorstel naast een. aantal voordelen (doelmati ger) een groot aantal nadelen op. Zo verliest de burgemees ter zijn greep op het politie- gebeuren en daardoor ook de gemeenteraad aan wie de burgemeester immers ver antwoording schuldig is. Volgens de WD moeten ge meenten met meer dan 100.000 inwoners een eigen politiekorps houden. Boven dien moet er naar worden ge streefd om het politiebeleid zo veel mogelijk in te bouwen in het overig gemeentelijk beleid. Een goede verhouding tussen politie en maatschap pelijke instellingen en orga nisaties zou volgens de libe ralen een bijdrage kunnen le veren in het voorkomen van misdaad. De gemeenteraad moet, zo staat in de WD-nota, prioriteiten stellen ten aanzien van het opsporingsbeleid van het openbaar ministerie (bij voorbeeld: meer voorrang voor de vervolging van de zo genaamde kleine criminali teit). Daarnaast moet de offi cier van justitie regelmatig overleg voeren met een raadscommissie over de hoofdlijnen van zijn beleid. Dat zou bijvoorbeeld met de Commissie Politionele Aan gelegenheden kunnen. Het driehoeksoverleg tussen bur gemeester, officier van justi tie en korpschef moeten vol gens de VVD in de regel openbaar zijn terwijl deelna me van een personeels- dan wel raadsvertegenwoordi- ging moet worden overwo gen. De Leidse WD-fractie wijst er in haar nota op dat zij een groot voorstander is van "bu renhulp" op politiegebied. Samenwerking tussen Lei den en andere Zuidhollandse gemeenten (bijvoorbeeld wanneer het gaat om aan schaf van materieel) moet in stand worden aangehouden en waar mogelijk versterkt. ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers Kort geding tegen WUPO AMSTERDAM/LEIDEN - Het verhoor door de Amter- damse rechtbank in1 de kwestie rond het "opruiende vlugschrift" dat volgens de projectontwikkelingsmaat schappij Westland/Utrecht (WUPO) door de beweging voor werkende jongeren KWJ en de Leidse Kraakbond zou zijn verspreid, heeft nogal tegenstrijdige verklarin gen opgeleverd. De getuigenis van de voormalige eigenaar van de Bouvier Bewa king Holland, E. van Tol, de man die het pamflet in handen had ge speeld van de WUPO, week op een aantal punten af van wat woordvoerders van de project ontwikkelingsmaatschappij aan de rechtbank vertelden. Het vlugschrift had de woningen van de WUPO aan het Galgewa ter en op het Waardeiland tot on derwerp. In het pamflet werd de oproep gedaan deze woningen te kraken en ze bij een eventuele ontruiming zoveel mogelijk te vernielen. Het pamflet was on dertekend door de Leidse Kraakbond met het adres van de KWJ. Beide organisaties ontken nen iets met de zaak te maken hebben, "Het is krankzinnig wat er in dat stenciltje staat. Het is duidelijk dat iemand ons in een kwaad daglicht te stellen. Maar wie?" Om dat te weten te komen heeft de KWJ een kort geding aangespan nen tegen Westland/Utrecht, dat het vlugschrift aangreep om bij het gemeentebestuur van Leiden op ruimere toewijzingsnormen voor de woningen aan het Gal gewater en op het Waardeiland aan te dringen, zodat ze sneller vol zouden komen. Van Tol (hij heeft, zo verklaarde hij, zijn bewakingsdienst weggege ven) verklaarde in het getuigen- bankje - de verhoren gaan aan het eigenlijke kort geding af - dat "opgeschoten jongens hem het pamflet op de Prinsessekade in handen hebben gedwud. Hij gaf de brief vervolgens aan de op zichter van de bouw op het Waar deiland, Van der Pluym die daar op de verantwoordelijke WUPO- man voor het Waardeiland, Boogaard, opbelde. "Vooral die zin dat ze bij een eventuele ont ruiming de woningen zouden vernielen, trof mij zeer. In dit werk zit een stuk van mijn leven", zo verklaarde Van der Pluym. Volgens Van Tol gaf de WUPO na lezing van het pamflet hem de opdracht het Waardeiland extra goed te bewaken. WUPO-man Boogaard ontkent dat. "We heb ben nooit gezegd dat de bewa king moest worden uitgebreid. Daar is nooit sprake van ge weest", alddus Boogaard. De advocaat van het KWJ. mr. Sprenger, vond het maar een vreemde werkwijze. "Nu blijkt dat de WUPO aan het pamflet niet zoveel waarde hecht. Maar ze vindt het wel noodzakelijk om een week later een brief aan de gemeente te sturen, waarin ze schryft dat ze bang is voor een eventuele kraakactie. Zo heeft de WUPO de eer en goede naam van het KWJ in opspraak gebracht. Ik 'wil nu wel eens weten hoe dat precies is gegaan bij de WUPO" Volgens WUPO-man Boogaard had Van Tol tegen hem gezegd dat hij het pamflet op de Bree- straathad gekregen. Dit was ech ter niet het enige verschil in de drie gisteren afgelegde verkla ringen. Ook waren er tegenstrij digheden in de verklaringen van Van Tol enerzijds en die van Van der Pluym anderzijds. "Ik heb te gen Van der Pluym en later tegen Boogaard verteld hoe en van wie ik het pamflet heb gehad", ver telde Van Tol. Van der Pluym ontkende echter dat Van Tol dat tegen hem had gezegd. Van Tol heeft van het vlugschrift nog meer exemplaren gezien in de stad. Van Tol: "Er zijn in de stad zo'n 25 plaatsen waar ze dit soort dingen opplakken. Op drie plaatsen heb ik ze zien hangen. Van die in de tunnel bij het sta tion heb ik een foto laten maken" "Geen enkele andere Leidenaar, waarmee ik over deze zaak heb gesproken, heeft dat pamflet vol gens mij gezien", zei mr. Spren ger daarentegen. LEIDEN - Het door de gemeentelijke schoolsportcommissie georgani seerde handbal toernooi voor scholen van het voortgezet onderwijs, zater dag in de Groenoordhal.is bij de meisjes van 12 en 13 jaar een succes geworden voor Bonaventura, dat in de finale de Koperwiek met 6-4 ver sloeg. Bij de jongens uit deze leeftijdsgroep werd de beker gewonnen door het Rijnlands Lyceum na een 3-2 overwinning op het Stedelijk Gymna- Bij de 14- en 15-jarige meisjes kwam de Vlietschans als voren. De jongens van deze afdeling lieten de spanning hoog oplopen. De finale tussen de Vlietschans en het Rijnlands Lyceum eindigde twee keer gelijk. Na het nemen van strafworpen kon de Vlietschans zich opnieuw winnaar noemen in deze leeftijdscategorie. Bij de ouderen (16 jaar en ouder) wonnen de meisjes van Bonaventura verrassend met 6-4 van De Noordewiek. De jongens van het Rijnlands Lyceum kregen voor de zoveelste keer de beker in handen ning op SBBO. Toeren met vrachtauto LEIDEN - Een on bekende heeft za terdagavond bij de Vijf-Meihal een daar geparkeerde vrachtauto gestolen en is een eindje gaan toeren. Op de Boshuizerkade werd een auto geramd. In de Hoflaan aangekomen werden drie auto's ernstig beschadigd, waarna de auto tot stilstand kwam tegen een lichtmast Hier na maakte de chauffeur zelf een einde aan zijn 'plezierrit' door de benen te nemen. De politie weet niet hoe de onbekende in de auto is gekomen en contact heeft ge maakt. Ontploffing LEIDEN - Een ontploffing in een schuurtje grenzend aan een café met woonruimte op de Morsweg veroorzaakte een zodanige rook ontwikkeling dat het café moest worden gesloten en de woon ruimte voorlopig onbewoonbaar is geworden. Op het moment van de explosie was een jongen in het schuurtje zijn brommer met ben zine aan het schoonmaken en dat was waarschijnlijk ook de oor zaak van de ontploffing. Er werd niemand gewond en ook de schade bleef beperkt Op de vuist LEIDEN - Twee 22- en 2&-jange Leiderdorpers moesten zich in de nacht van zaterdag op zondag onder doktersbehandeling laten stellen na een vechtpartij in de Breestraat Omstreeks half drie waren de twee bezig de fiets van één van hen in de auto van de an der te laden. Op dat moment pas seerde een groepje Leidenaars, waarvan er een met de Leider dorpers op de vuist ging. Deze 21- jarige Leidenaar is mishandeling ten laste gelegd. De 22-jarige man uit Leiderdorp mist onder meer drie tanden. Ontwerp voor Schuttersveld: LEIDEN - Kantoren aan weerszijden van de Oegstgeesterweg, 385 tot 650 woningen en een groenstrook tussen de Maredijkbuurt en de bebou wing van het Schuttersveld. Dat zyn de hoofdpunten uit het stede bouwkundig ontwerp van het Duitse architectenbureau Latta en Höl- scher voor de bebouwing van het Schuttersveld. In de voorlopige schets wordt niet uitgegaan van het verleggen van de Oegstgeesterweg in de richting van de spoorlijn. Hierdoor zou de ruimte voor woonbebouwing groter worden, maar de kosten hiervan zijn vol gens de ontwerpers erg hoog en de wegenstructuur zou erg ingewikkeld worden. De bedoeling van het ontwerp is om te laten zien wat er op het Schutters veld mogelijk is. Daarbij zoveel mogelijk rekening houdend met de gemeentelijke plannen. Uitgangspunt is geweest om de grootschalige, hoge flats bij het station en de lage woningen rond de Maredijk tot elkaar te brengen. Daarom wordt voorgesteld om de kantoorbebouwing te laten aflopen van acht tot vier verdiepingen. Nabij het Stationsplein zou volgens de architecten nog wel hoger dan de bestaande flats gebouwd kunnen worden, als het om relatief slanke gebouwen (torens) gaat. Het plan gaat uit van het maken van zo'n duizend parkeerplaatsen. Par keergarages moeten zo gebouwd worden dat ze gemakkelijk kunnen worden verbouwd, zo stellen de ontwerpers, omdat het toekomstig ge bruik van de auto en daarmee de parkeerbehoefte moeilijk te berekenen Het aantal maximaal te bouwen woningen van 650 is gebaseerd op een percentage van vijftig procent kleine woningen (voor één- en tweeper soonshuishoudens). LEIDEN - Nieuwbouw- of renova tieplannen voor de Leidse bin nenstad moeten harmoniëren met de bestaande bebouwing. Er zijn op dit moment teveel ge bouwen in Leiden die helemaal niet in ae omgeving passen, zo genaamde "detonerende gebou wen". Zolang de welstandscom missie (een gemeentelijke instel ling die in de gaten moet houden of een gebouw uiterlijk aan de ei sen voldoet) niet genoeg be voegdheden heeft, zal daar ook geen verandering in komen. De welstandscommissie heeft zich ook maar te houden aan een aan tal voorschriften. Daarom moe ten we dat aantal voorschriften uitbreiden. Dat is de strekking van een advies dat de Adviesraad voor de Bin nenstad geeft aan het college van burgemeester en wethouders van Leiden. De adviesraad is een or gaan dat door B en W van Leiden zelf is aangesteld. Zij mag B en W en de gemeenteraad zowel ge vraagd als ongevraagd advies ge ven over zaken die zich in de bin nenstad afspelen. De raad bestaat op dit moment uit vier werkgroe pen, waarvan er een, onder voor zitterschap van H. van Hooidonk, Adviesraad voor Binnenstad: 9? de nieuwbouw in de binnenstad onder handen heeft genomen. Van Hooidonk: "We moeten goed in de gaten houden dat de bin nenstad nu eenmaal geen stads wijk uit de jaren dertig is. Als je een nieuw gebouw neerzet moet dat passen bij de oude bebou wing, die misschien al eeuwen oud is. Dat gebeurt echter veel te weinig. Als je in een nieuw bouwwijk bij wijze van spreken maar een dakpan wil verleggen, dan heb je daar al een vergunning Voor nodig. In de binnenstad mag blijkbaar alles maar. Het is niet dat wij tegen moderne architec tuur zijn, dat geenszins. Maar als je een modern gebouw ontwerpt, moet dat ook in een moderne omgeving worden geplaatst. Voorbeelden waar dit,helemaal is mislukt zijn de studentensocië teit Minerva of het gebouw van Rynland aan de Breestraat op zich geen lelijke gebouwen, maar totaal misplaatst in hun omge ving. Wat V en D daarentegen heeft gedaan, het restaureren van de oude gevel, is uitstekend". "De Welstandscommissie, die er toch is om bouwplannen te toet sen op hun uiterlijke verschij ningsvorm, kan weinig beginnen. De commissie kan een bouwplan nooit helemaal verwerpen, hoog stens kan het worden aangepast". Een en ander is voor de Adviesraad reden om het college van B en W te adviseren een aantal criteria op te stellen voor de toet sing van nieuwbouwplannen in de binnenstad. Zo zou onder meer moeten worden vastgelegd dat de goothoogte maar twaalf meter mag zijn, balkons verbo den en reclame op passende wijze moet worden aangebracht. Ook meent de Adviesraad dat de Wel standscommissie moet worden uitgebreid met een deskundige op het gebied van de historisch bebouwde omgeving. Fotoboek Het advies van de Adviesraad voor de Binnenstad gaat ditmaal ver gezeld van een boekwerkje, sa mengesteld door Van Hooidonk. Onder de titel "Leyden let op U Saeck" biedt het boekwerkje zo'n 150 foto's die laten zien hoe het stadsgezicht in de loop der jaren soms positief, maar vaker nega tief is veranderd. De nadruk ligt op foto's van gebouwen die niet in hun omgeving passen. Van Hooidonk: "Eigenlijk zijn het al lemaal voorbeelden van stadsge zichten die mooi hadden kunnen zijn, maar in de huidige vorm le lijk zyn". Zuid-Afrika De afdeling Leiden van de In dustriebond FNV en de Boy cot Outspan Actie houden dinsdag de derde informatie avond in een serie van tien over Zuif-Afrika en de apart heid. Dat gebeurt in het ge bouw van de Leidse Studen ten Ekklessia, Rapenburg 100, om acht uur. Onderwerp is ditmnaal: Sactu, 25 jaar. Runentekens De RunentekensDat is het on derwerp van een lezing die Hans Wesseling dinsdag avond in het Gesprekscen- trum, Vrouwenkerkkoor- straat 17, houdt. De Runen zijn lettertekens die in het be gin van onze jaartelling in Noord-Europa werden ge bruikt. Er werden magische krachten aan toegeschreven. De lezing begint om acht uur. Schooladviesdienst De Schooladviesdienst Leiden houdt woensdag een open dag. De bedoeling is dat ou ders, onderwijzers, schoolbe sturen en anderen die bij on derwijs en opvoeding betrok ken zijn in de gelegenheid komen om kennis te nemen van het werk van de School adviesdienst. De SAD is ge vestigd in de panden Sta tionsweg 32,28 en 26; de open dag is van een tot negen uur Druk en Papier De bij de FNV aangesloten gra fische bond Druk en Papier, afdeling Leiden, houdt dins dagavond in 't Parlement, Nieuwe Rijn 52 in Leiden, om acht uur een ledenvergade ring. De cao-resultaten over 1980 en het arbeidsvoor waardenbeleid voor 1981 staan o.m.ophet programma. Hengelsport Viscollege De Bliek hield een wedstrijd in de Herengracht. Uitslag: 1 C. v.d. Maat 2590 gram-23 stuks, 2 J. vd. Bijl 1600-13, 3 A. Bavelaar 1440-15, 4 C. Zandvliet jr. 1040-11, 5 C. Zandvliet sr. 850-12,6 K. v.d. Maat 850-10, 9 Chr. Schouten 700-7, 10 J. Zandvliet 535-6.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3