Leiderdorpse panden niet op monumentenlij st Raad Wassenaar beslist over nieuwe ambulance [Le/cfee agenda Sint in Leiden en omgeving Burgerlijke stand Rijk: niet waardevol genoeg Burgemeester De Vreeze met veel lof uitgezwaaid WASSENAAR - Wassenaar heeft een nieuwe ambulance nodig. De twee vorige ambulances hebben klappen gehad. Een is er total- loss gereden en de ander is in zijn nadagen. De plaatselijke ge meenteraad moet vanavond be slissen over de aanschaf van een nieuwe wagen die zo'n 107.000 gulden moet gaan kosten. In de nieuwe wagen is hartapparatuur aanwezig, die geschikt is voor re gistratie, massage en beademing. Voor een echte hartbewaking is Pop in De Lindehoève VOORSCHOTEN - De Leidse rockformatie "The Stripes" treedt morgenavond op in De Lindehoeve in Voorschoten. De leden van de groep zijn: Stef van Ekdam (gitaar en zang) Frank Masterd (slagwerk) Tjeerd Pasma (toetsen) Ron Darning (bas en zang. De avond begint om 9 uur en de toegang kost niets. nog eens per wagen 19.000 gulden extra nodig. Wethouder van der Klaauw zal over een paar maanden met een voor stel aan de raad komen om ook dit geld nog beschikbaar te stel len om tot een optimale bewa king te komen. Met het voorstel wordt even gewacht totdat het benodigde personeel een cursus op het gebied van de hartbewa king heeft gevolgd. Gemeente arts Oudendal onder steunt in elk geval de aanschaf van de nieuwe wagens: "Als we de eigen dienst wegens de hoge lasten laten vervallen en ons ver laten op Leiden of Den Haag, gaat het zeker een keer mis." Wethouder Van der Klaauw is trouwens wel van mening dat een te overdadig gebruik van de wa gens in de huisartsenpraktijk kan leiden tot protesten van partiku- liere vervoerders in de omgeving. Wethouder Van der Klaauw is verder van mening dat er een ze kere beperking moet zijn op het gebied van bevolkingsonderzoe ken. Hij ziet er toch wel bezwaren aan kleven, zowel psychologisch als medisch. Er komt in 1981 in elk geval wel nog een baarmoederhalskankerkon- derzoek. Het WD-raadslid me vrouw Van der Veen liet vorige week vermoedens van de Vrou wenraad doorsijpelen waaruit bleek dat de contacten tussen pa tiënt en huisarts inzake borston derzoeken niet steeds soepel verlopen. Zij vroeg zich af of de gemeente op dit vlak niet iets kan ondernemen. Van de zijde van de PvdA is aangedrongen op voor lichting over geslachtsziekten op scholen en jeugdcentra. Deze voorlichting zou van de gemeen te uit moeten gaan. Een ander punt op het gebied van de gezondheidszorg in Wasse naar is de vraag over het inrichten van een vaste EHBO-post of een centrale artsenpost. Gemeente arts Oudendal ziet niet zo veel in dergelijke instellingen. Naar zijn mening moet de hulpvrager ook in nare situaties het hoofd koel zien te houden en allereerst een beroep doen op de huisartsen. Daarnaast is het mogelijk de poli tie te hulp te roepen. In de meest ernstige gevallen kan een ambu lance worden opgeroepen. LEIDEN - De nieuwe Leidse Prins Carnaval is Frans den Eersten (Frans Simons). Hij werd zaterdagavond tijdens het jaarlijkse Prinsenbal van de Carnavalsvereniging de Hutspotten gekozen. Onverwacht kwam de net in Leiden gearriveerde Sinterklaas samen met een paar van zijn knechten een kijkje nemen op het druk bezochte MAANDAG 17 NOVEMBER 1980 Meisje gered: pak slaag LEIDEN - Een gescheurd ooglid en een paar wondjes in het gelaat liep de 30-jarige Leidenaar W. Z. vannacht op de Breestraat op toen hij probeerde een meisje te helpen dat lastig gevallen werd door een 24-jarige stadgenoot. Het incident had plaats rond kwart voor twaalf. De 24-jarige P.N. sprong ongevraagd achterop de fiets van het meisje en viel haar lastig. Op haar hulpgeroep rea geerde de 30-jarige Leidenaar. Hij wist het meisje, dat daarna snel doorfietste, te verlossen. Zijn loon was evenwel een pak slaag. De 24-jarige Leidenaar en twee van zijn companen sloegen hem in elkaar. Nadat een om stander de politie waarschuwde, werden de drie Leidenaars aan gehouden. Inbraak De kersverse Prins Frans den Eersten heeft ee perioden. Zaterdag namen slechts drie leden hadden gestaan, afscheid. i geroutineerde Raad van Elf om hem bij ie staan in moeilijke an de ploeg die ook de vorige prins, Theo den Eersten, terzijde OEGSTGEEST - Twee winkels in de Kempenaerstraat moesten het dit weekeinde ontgelden. In de nacht van zaterdag op .zondag werd de ruit ingegooid van een radiozaak. De dader nam een ra dio-cassetterecorder mee ter waarde van 500 gulden. Vanmorgen werd de ruit ingegooid van een antiekwinkel. Er werden vele antieke voorwerpen meege nomen. De waarde is nog onbe kend. LEIDEN/REGIO - Op diverse plaatsen in de regio is Sinterklaas afgelopen zaterdag gearriveerd. Het zat de Goedheiligman niet al tijd mee, want door het slechte weer viel de opkomst soms een beetje tegen. Desondanks was er steeds alles aangedaan om de aankomst zo vrolijk mogelijk te laten verlo pen. Zo kwam in Oegstgeest zelfs de plaatselijke carnavalsvereni ging opdraven om de kinder vriend te verwelkomen. In Lei den viel die eer voor de eerste maal in zijn carrière toe aan bur gemeester Goekoop. Wegens een overvol schema moe ten sommige randgemeenten nog worden bezocht. Pas volgende week arriveert Sinterklaas in Wassenaar. Ook Warmond, waar zaterdagavond burgemeester Vreeze afscheid nam, komt dan aan de beurt. LEIDEN - Geboren: Cornelis Hendri- kus Nicolaas z. v. A. Eland en C. C. P. van Lieshout. Bennie, z. v. P. Vletter en M. J. Driebergen. Jacobus Pieter Huibert, z. v. P. Hus en A. Meijvogel. Danny Marcia- no, z. v. H. M. Lee-a-Fong en S. C. Beek. Marcel, z. v. J. J. G. van der Weijden en M. Crama. Mariam, d. v. M. El Koubai en A. El Koubai. Nicoline Wilhelmina, d. v. N. van Nieuwkoop en H. W. Ippel. Jo- landa Helena, d. v. N. van Nieuwkoop en H. W. Ippel. Sabina, d. v. R. L. C. Nihin en Y. M. Labordus. Marco, z. v. W. C. Rem- melzwaal en J. van der Boon. Leendert Jan Willem, z. v. L. J. Roossink en E. J. C. Schoneveld. Jochem Pepijn, z. v. G. van Schie en B. A. M. J. Geijer, Dominique Dorothea Maria, d. v. G. C. Turk en A. W. M. van der Poll. Annelin Frederike, d. v. R. Th. Brokking en A. L. van Harten. Maria Jacomine. d. v. J. M. de Graaf en M. E. van Vliet. Mark Tobias, z. v. D. A. Hulswilder en A. Grinwis. Maryn Hele- Jagel. Overleden: H. van Schoonderwoerd den Bezemer, geb. 21-1-1920. man. A. Brou wer. geb. 18-12-1934, man. H. F. Duffels, geb. 20-8-1909, man. M. M. Kriek, geb. 23-7-1911 vrl., echtg. van J. van den Broek. E. J. Bey, geb. 1-4-1889 vrl., geh. gew. met H. Bontje. F. Gcntille, geb. 11-2-1939, man. D. 't Hart. geb. 8-11-1980 vrl. M. E. J Bousie, geb. 21-10-1905, vrl.. geh. gew. met A. Romijn. W. Hoek, geb. 1-2-1900, vrl., echtg. van J. Zuijderduin. Ondertrouwd: S. R. B. van Weldam en M. C. J. Bilderbcek. H. K. Teske en J. Jan sen. B. G. Friderichs en J. L. W. Plevier. J. C. M. Bossaert en H. F. J. Gaertner. W. Rietkerken en E. M. Simons. S. Chintoe en T. Kalicharan. A. F. M. Jansen en M. E. van Ravcnsberg. A. Filarski en M. van der Meij. R. J. Boot en J. C. B. M. Was sing. A. J. Schierbeek en J. E. Lameris. Gehuwd: G. J. M. Driessen en M. Petiet. W. C A. M. I Hes en D. A. Faro. PvdA en PPR terleurgesteld in kamerfractie VOORSCHOTEN - De gemeente raadsfractie van de PvdA en de PPR in Voorschoten heeft een telegram gestuurd aan de fractie van de PvdA in de Tweede Ka mer. In dit telegram zegt de frac tie teleurgesteld te zijn over het stemgedrag van de PvdA in de ucbatten over de aanleg van rijksweg 11-west. Deze weg zal Voorschoten in twee stukken verdelen. Volgens de ge combineerde Pvda en PPR-frac- tie is de aanleg van rijksweg 11- West onaanvaardbaar. Zij geeft de voorkeur aan woningbouw en recreatie wanneer de ruimte schaars is boven de aanleg van een "grondverslindende ver- keersconstructie", aldus het tele gram. De PvdA-fractie in de ka mer wordt dan ook gevraagd elk voorstel dat kan leiden tot afstel of uitstel van de'gevrecsde weg te steunen. Het pand Achthovenerweg 25-27: monument. WASSENAAR - Plannen van de gemeente om aan de onveilige verkeerssituatie op het kruispunt Rozenweg/Rijksstraatweg in Wassenaar een einde te maken door de aanleg van een fietspad op de Rozenweg stuiten op grote bezwaren van de omwonenden. Na het plaatsen van de verkeers lichteninstallatie zijn de fietsers op dit kruispunt een beetje in de verdrukking gekomen, waardoor zij vaak uitwijken naar het naast de weg gelegen voetpad. Dit le vert dan weer gevaar op voor de voetgangers. Het college van B en W wilde het voetpad versmallen en de par- keerstrook aan de zuidelijke kant van de Rozenweg zou helemaal worden verwijderd. De omwonenden zijn het met de gemeente eens dat de situatie voor fietsers en voetgangers le vensgevaarlijk is. Zij vrezen ech ter dat de aanleg van het fietspad Bewoners Rozenweg tegen plannen van gemeente de verkeersstroom zal verge makkelijken en daardoor alleen maar meer verkeer zal aantrek ken. Volgens hen is de Rozenweg in de eerste plaats een woonstraat en niet bestemd voor veel ver keer. Daarom bepleiten zij het af sluiten voor autoverkeer van de ze weg. Zij dringen dan aan op snelle aanleg van de noord oostelijke randweg. De gemeente van haar kant vindt dat er niet kan worden gewacht op de nog zeer onzekere noord oostelijke randweg. Het afsluiten van de Rozenweg zonder de aan wezigheid van de randweg vindt zij onaanvaardbaar door het ver plaatsen van de verkeersstroom naar bij voorbeeld de Lange Kerkdam. Zij wil daarom de vei ligheid van de fietsers en de voet gangers zv/aarder laten wegen dan de belangen van de proteste rende omwonenden. De gemeen telijke commissie voor Verkeer en Welzijn zal zich nog over de plannen buigen. LEIDERDORP - Vrijwel geen pand dat door de Leider- dorpse monumentencommissie hiervoor is voorgedra gen, komt op de monumentenlijst van het rijk te staan. In een brief aan de gemeente Leiderdorp schrijft het minis terie van cultuur recreatie en maatschappelijk werk dat de aangemelde panden niet belangrijk genoeg zijn en dat ook de betekenis ervan voor de wetenschap en de histori sche waarde niet hoog genoeg is. Alleen de boerderijen aan de Acht hovenerweg 7, 15, 25-27 en 49a voldoen volgens de monumen- tenraad van het rijk aan de nor men om als monumentaal object te worden aangemerkt. Zo'n twintig andere door de mentencommissie r ONHANDIGE MANOEUVRE LEIDEN - Door een onhandige in haalmanoeuvre brak een 28-jari- ge motorrijder uit Leiderdorp gistermiddag op de Hoge Rijn dijk zijn linkeronderbeen. Het ongeluk ontstond toen de Lei derdorper bij de verkeerslichten gekomen een bus wilde passeren. Hij gaf te veel gas en kwam te vallen. panden (onder andere in de Hoofdstraat, aan de Doeswerf en aan de Achthovenerweg) werden niet geaccepteerd. Tijdens de begrotingsvergaderin gen in Leiderdorp zei wethouder Meerburg het niet zo'n gekke zaak te vinden dat de leden van de monumentencommissie een paar weken geleden zelf hun ont slag hadden aangeboden. "Blijk baar heeft het college van bur gemeester en wethouders een meer realistische kijk op de za ken gehad dan de monumenten commissie,', aldus Meerburg. Volgens de heer van der Vliet, één van de oud-leden van de monu mentencommissie, is het grote aantal panden om financiële re denen afgewezen. "Het is een verkeerde interpretatie zoals die door Meerburg wordt opgegeven. Het heeft niet aan onze deskun digheid gelegen, maar aan de gemeente zelf, dat er nu minder panden op de monumentenlijst komen te staan. De panden had den veel eerder moeten worden aangemeld; nu is het geld van het rijk zo'n beetje op". Van der Vliet wil met de andere commissiele den de gemeente verzoeken de restauratie van de panden die wel van plaatselijk belang zijn, op zich te nemen. MAANDAG WARMOND - Met veel loftuitingen en weinig kritiek heb ben de Warmondse raadsleden, wethouders en gemeen tesecretaris afgelopen zaterdag tijdens een speciale raadsvergadering afscheid van burgemeester De Vreeze. Hij wordt nu eerste burger van Leidschendam. Wethouder en plaatsvervangend burgemeester Van Schagen (CDA) zei dat De Vreeze gedu rende zijn achtjarige ambtspe riode veel voor Warmond had ge daan en betekend. Hij noemde hierbij vooral de woningbouw, die volgens Van Schagen bij de komst van De Vreeze volledig in het slop zat. "U hebt de wil om problemen snel op te lossen steeds behouden en wat mij betreft had uw loopbaan hier best langer mogen duren," aldus Progessief Warmond-wet houder Dalhuizen. CDA-fractievoorzitter Heijl con stateerde dat De Vreeze in het 'Boek voor Nederlandse burge meesters' kon worden opgeno men met één ster, hoewel welzijn zeker niet zijn sterkste kant kon worden genoemd. De Vreeze hierover "ik kan niet enthousiast reageren, wanneer de raad een rapport presenteert over welzijn, waar jaren aan is gewerkt en wat vervolgens in de kast verdwijnt om nooit meer te worden gele zen." Volgens Heijl is de schei dende burgemeester altijd een goed voorzitter geweest van de verschillende vergaderingen die hij door zijn ambt moest leiden. Slingerland, de fractievoorzitter van PW, noemde hem in dit geval een afstandelijke burgemeester. De Vreeze werd door de leden van zijn fractie, vooral in de be ginperiode van deze partij in de raad volgens hem "vaak als een sta-in-de-weg ervaren". De bur gemeester zelf zei dat hij in de loop der jaren had ervaren dat het de taak is van een voorzitter om afstand te bewaren ."vooral bij zeer moeilijke onderwerpen". De Vreeze verder over zijn ambtspe riode: "Achtjaargaanjenietinje kouwe kleren zitten, om het maar eens populair te zeggen." Namens de WD sprak Bonjer de erkentelijkheid uit voor "alles wat u in deze periode voor deze gemeente hebt gedaan." Als* afscheidscadeau gaf Van Scha gen aan De Vreeze een War mondse herinneringstegel. Na mens een groot antal Warmondse sportverenigingen, een deel van het Warmondse bedrijfsleven, alle leden van de raad, het college van wethouders en de gemeente secretaris kreeg de vertrekkende burgemeester een schilderij. Koffieshop Leids Volkshuis, Haarlem merstraat 73B, Werklozen Belangen Vereniging, voor advies dinsd. 10-12 Kijkhuis, Vrouwenkerkoorstraat 17, Duitse speelfilm "Die Verrohung des Franz Blum" van Reinhard Hauff. 20 en 22.15 uur. Warmond, Gemeentehuis, commissie openbare werken, 20 uur. Oegstgeest Schoolraad Terweeschool. 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis raadsverga dering" 19.30 uur. Voorschoten, café Lindehoeve, politiek café, 20 uur. Schouwburg, Toneelver.Tot Ieders Ge noegen met "Schat ik ben T hoor", 20.15 Spiritisch Genootschap, Middelweg 28, Lezing "Helderziende waarneming en psychometrie" door mevr. Rademaker. APOTHEKEN De avond-, nacht-, en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 14 november - 21 no vember door Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502 en door Apotheek Linnaeus, de Kempe naerstraat lb, Oegstgeest. Voorschoten - Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. lel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp Zoeterwoude-Rijndijk - Gezondheidscentrum, berkenkade. Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m vrijd. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - Zr. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. leidsch dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN leidsch Dagblad B V LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.C0-18.00 Kwartaalabonnement f 46.30 per post 166.40 Jaarabonnement t 173.70 per post i 254.10 Losse nummers 10.65 AJq. redactiechef: A. van Leeuwen Pfv. AIq. redactiechef: J. M. J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J.P M van der Meer (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o s in: Bonn. Brussel. Londen. Panjs. Washington. Cairo. Redactie Randgemeenten: M Kool Cobetstraat 77 Leiden, tel. 071-131183. Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-155854 Voorscheen: J Peters 071-769935 Warmond: K Print 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890647 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2