kruisraket valt volgend jaar Tijd heelt alle Italiaanse schandalen Saturnus vol raadsels |gn2ZEZIZ2ZEH0 Kissinger ontmoet Roelof Botha Minister De Geus W Britten hebben voorkeur voor Foot boven Thatcher Socialisten bezorgd over toekomst VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 FACiINA 9 Deze foto van de buitenste ring van Saturnus toont aan dat er twee ringen door elkaar lopenDat betekent dat er ongekende zwaartekrachten in werking zijn. PASADENA (DPA/UPI) - De Ame rikaanse ruimtesonde Voyager- 1 heeft gisteren nog eenmaal te ruggekeken naar de planeet Sa turnus waar het ruimtevaartuig de nacht tevoren langs was ge trokken. De geleerden in het controlecen trum in Pasadena in Calefornië hebben daarmee weer nieuwe gegevens en ook nog meer raad sels verkregen. De stroom foto's en gegevens van metingen leverde vooral gege vens over de tot dusver niet vermoede en theoretisch ook niet te verklaren ringen die zich blijkbaar op hun tocht rond de mosterdkleurige reuzenplaneet als slangen om elkaar heen strengelen. De deskundigen waren door dit verschijnsel zo verrast dat zij de zakelijke wetenschap termen lieten voor wat zij appelijke zij waren en spraken van "geheimzinnige" en "bizarre" en "onvoorstelba re" verschijnselen. Hier moeten tot nu toe onbekende krachten aan het werk zijn. De internationaal bekende astro noom en planetenvorser Carl Sagan, zei dat niet de geldige na tuurkundige wetten hier onvol doende zouden zijn, maar dat het menselijk verstand eenvou dig niet goed genoeg is om hier een verklaring voor te vinden". De geleerden hopen nu dat de Voyager-2, die volgend jaar au gustus eveneens langs Saturnus trekt, veranderingen in de for matie van de ringen zal laten Intussen staan de bewerkers van de ontvangen gegevens voor een geweldige opgave, een "zware wiskundige last". De Voyager-1 heeft 22 uren en 23 minuten lang door de ringen gevlogen voordat koers gezet werd naar de grenzen van ons zonnestelsel. Na de twee pio niers is dit het derde door de mens vervaardigde voorwerp dat in het heelal verdwijnt. Eerst had het ruimtevaartuig ech ter gisteren nog een vol pro gramma af te werken. Daaron der was vooral het waarnemen tijdens het voorbijtrekken van de twee mannen Hyperion en Japetus, twee van de vijftien van de planeet. Toen de Voyager gisteren al an derhalf miljoen kilometer van Saturnus verwijderd was wer den beelden gezonden van de maan Rhea, de elfde maan. Die is blijkbaar met een soort ijs be dekt en toont formaties die erop zouden kunnen duiden dat de maan eens veel heter moet zijn geweest. Mimas, een maantje van Saturnus, toont maantje is ongeveer zo groot als Europa. krater. Het hele LISSABON (ANP) - Henry Kissinger, adviseur voor bui tenlandse politiek in de over gangsperiode naar het presi dentschap van Ronald Rea gan, heeft gisteren bij aan komst in Lissabon verklaard dat hij dit weekeinde een ontmoeting zal hebben met de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha. De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken legde de nadruk op het niet-offl- ciële aspect van deze ontmoe ting, die vermoedelijk zondag in Parijs begint, na Kissingers driedaags bezoek in Portugal. Volgens Afrikaanse diploma tieke bronnen fungeert Por tugal als bemiddelaar in de voorlopige contacten tussen Zuid-Afrika en de Namibi- sche bevrijdingsorganisatie Swapo in verband met de on derhandelingen over onaf hankelijkheid in Zuidwest Afrika (Namibië). Swapo-lei- der Sam Nujoma verklaarde zich vorig weekeinde in An gola bereid tot onderhande lingen met Zuid-Afrika, maar een gesprek tussen Nujoma en Botha is volgens Afrikaan se diplomaten niet te ver wachten. Kissingers bezoek aan Portugal geldt als een privébezoek. De oud-minister is er voor zaken, maar ontmoet Portugals premier Sa Carneiro, presi dent Eanes, en de socialisti sche oppositieleider Mario Soares. Kissinger zelf zei gis teren nadrukkelijk niet in Portugal te zijn als vertegen woordiger van Reagan. Medewerkers van Reagan heb ben Kissinger genoemd als de mogelijke reizende ambassa deur van de nieuwe regering. Ook is er speculatie over een Amerikaans initiatief inzake Namibië. Laboor leider O VCF op krukken •Geheimzinnig complot KOPENHAGEN/DEN HAAG (Reuter) - Een bende handelaars in drugs die hun automatische wapens in vioolkisten plachten te vervoeren was van plan de Deen se koninklijke familie te ver moorden en een staatsgreep te plegen. De politie kwam tijdens het een jaar durend onderzoek naar een smokkelorganisatie van hasj achter het complot en de bende, die zij beschreef als 'fana tici die de maatschappij omver wilden werpen'. Volgens de Deense politie had de bende plannen beraamd om ko ningin Margrethe, prins Hendrik en prominente politici uit de weg te ruimen en te infiltreren in de Deensè zakenwereld. Er beston den echter geen gedetailleerde plannen. Een woordvoerder van het ministerie van justitie in Den Haag sprak in een commentaar op het bericht uit Denemarken van 'een opgeklopt indianenver haal'. Hij zei dat uit contacten tussen de centrale recherche in formatiedienstvan het ministerie en de Deense politie was geble ken dat er geen sprake van is dat de Deense politie op het spoor gekomen zou zijn van een com plot tegen de Deense koninklijke familie en vooraanstaande politi ci. De afgelopen vier weken wa ren in Denemarken veertien mensen, allen handelaren in ver dovende middelen, aangehouden naar aanleiding van de verhoren van twee Nederlanders, die in fe bruari 1979 zijn gearresteerd. (Van BRUSSEL - Minister De Geus (defensie) hoopt dat eind volgend jaar beslist kan worden welke atoom- taken de Nederlandse strijdkrachten „voor een langere periode" zullen vervullen. „Dat zou goed zijn voor de NAVO alsook voor de politieke verhou dingen", zei De Geus na afloop van de eerste dag van de tweedaagse bijeen komst van de Nucleaire Planning Groep (NPG) van de NAVO. Eind volgend jaar moeten regering en parlement in Den Haag beslis- sen over de plaatsing van nieuwe Kruisraketten in Nederland. Tot produktie van deze wapens, als mede van Pershingraketten be sloten de NAVO-landen eind vo rig jaar als antwoord op de in stallatie in de Sowjet-Unie van SS-20-raketten (waarvan er sindsdien 55 zijn bijgekomen). België en Nederland schortten hun besluit inzake de plaatsing van de kruisraketten op. Minister De Geus meent dat het be sluit over plaatsing van de kruis raketten volgend jaar genomen zal worden op grond van drie fac toren: het resultaat van een NA- VO-studie over de toekomstige atoomtaken van de NAVO- strijdkrachten, het resultaat van het overleg tussen Washington en Moskou over beperking van de kernwapens in Europa en het lot van SALT 2. De Geus: „We gaan ervan uit dat dit verdrag over be perking van de strategische kernbewapening tegen die tijd geratificeerd zal zijn" Conclusies De op Nederlands aandringen on dernomen NAVO-studie over de toekomstige atoomtaken heeft twee eerste conclusies opgele verd. De Nike (luchtafweerraket die met een kernkop kan worden uitgerust) kan in de loop van de jaren tachtig vervangen worden door de „Patriot", een Ameri kaans conventioneel wapen. En de atoommijnen tegen tanks (ADM's) kunnen tegen 1990, als ze verouderd zijn, moeilijk ver vangen worden door conventio nele mijnen. Deze twee atoomtaken worden in principe ook door Nederlandse strijdkrachten vervuld. Over drie andere, zoals nucleaire artillerie en nucleaire zeemijnen, zijn nog geen conclusies voorhanden. De Geus verwacht dat deze studie eind volgend jaar zal zijn vol tooid. Dan bestaat ook inzicht in het verloop van het overleg tus sen Amerika en de Sowjet-Unie over beperking van de kernbe wapening in Europa. Een eerste inleidend gesprek daarover is vo rige maand in Genève begon- De Amerikaanse minister van de fensie Harold Brown deelde gis teren mee dat het overleg in Ge nève „zakelijk en hartelijk" was verlopen. De Geus: .Als je realis tisch bent, moetje aannemen dat eind volgend jaar nog geen dui delijk vooruitzicht bestaat op be perking van de kernbewapening in Europa. Als je dan tot plaatsing van de Kruisraketten besluit, toon je de gezamenlijke politieke wil van de bondgenoten om dit overleg gunstig te beïnvloeden." Drie procent Over de 3-procentsnorm - waarmee de defensie-uitgaven van de NA VO-landen reëel moet stijgen - werd nauwelijks gesproken tij dens het NPG-overleg waaraan de defensieministers van alle NAVO-landen behalve Frankrijk en IJsland deelnamen. Minister De Geus had een kort gesprek met zijn Amerikaanse collega Brown en „daarin vind ik steun om de 3 procent als plangegeven voor 1982 te handhavenVoor 1981 is een verhoging van de de fensie-uitgaven met 1,5 procent voorzien. Minister Browns uiteenzetting over de nieuwe Amerikaanse strategi sche doelwitdoctrine lokten nauwelijks reacties uit van de andere NAVO-landen. De Ame rikaanse doctrine gaat nu uit van een tegenaanval op militaire doelen in de Sowjet-Unie in plaats van aanvallen op bevol kingscentra, zoals tot voor kort het geval was. Brown noemde de doctrine een antwoord op het groeiende ver mogen van de Sowjet-Unie de strategische kern wapens, van de Verenigde Staten bij een aanval te treffen, alsmede de kennelijke opvatting van Moskou dat een beperkte kernoorlog gevoerd en gewonnen kan worden. Minister De Geus wees op de bezwaren die in de Tweede Kamer tegen de Amerikaanse doctrine zijn aan gevoerd: de zgn. atoomdrempel zou verlaagd worden en het overleg over wapenbeheersing zou negatief worden beïnvloed. Michael Foot, de nieuwe leider van de Britse Labourpartij, heeft zijn onafscheidelijke stok ingeruild voor twee krukken nadat hij zijn enkel had gebroken LONDEN (AFP/UPI) - Een meerderheid van de Britten vindt de Labourleider Michael Foot een betere premier dan de huidige. Thatcher. Blijkens een opiniepeiling van de Engelse krant "Daily Mail" van vandaag geeft 49 procent de voorkeur aan Foot en kiest 40 procent voor de huidige premier. Indien het Britse volk kon kiezen tussen mevrouw Thatcher en de tweede - man van Labour, Dennis Healey, zou 54 procent de voorkeur geven aan Healey en 35 aan Thatcher. De voormalige Britse minister van financiën Denis Healey. is gisteren gekozen tot plaatsvervangend leider van de Labourpartij. Hij was de enige kandidaat. Healey, die de rechtervleugel van de partij vertegenwoordigt en die eerst kandidaat was voor het leiderschap, werd maandag verslagen door zijn rivaal Michael Foot. Tot chief-whip, coördinator, van de parlements- fractie is gekozen Michael Cocks, voormalig parlementair secretaris van financiën. MADRID (ANP) - Op enkele hon derden meters van het congres paleis waar de Europese veilig- heidsconferentie zich moeizaam voortsleept, is gisteren het 15de congres van de socialistische in ternationale geopend met redes van de Spaanse socialistenleider Felipe Gonzalez en de voorzitter van de internationale, Willy Brandt. Beiden schetsten een somber beeld van de situatie in de wereld op dit moment. Aan het congres nemen socialistische, sociaal-democra tische en arbeiderspartijen deel uit de hele wereld, waaronder de Nederlandse PvdA. De wapenwedloop en de armoede en de ellende van de Derde We reld vormden de thema's van de rede van Brandt. Volgens hem zal het verband tussen de ontwape ning en ontwikkeling een kardi naal punt worden in de interna tionale politiek. Voor wat de ontwapening betreft. is het in de eerste plaats aan de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie om die in gang te zetten. Zij zul len tot onderhandelingen moeten komen en passende overeen komsten moeten afsluiten, want een wapenrace maakt de wereld niet veiliger, alleen armer. Wa- penbepcrking is nodig om de gelden die dan vry komen te ge bruiken voor de ontwikkeling van de Derde Wereld, aldus Brandt. Hij haakte ook in op de dinsdag ge opende veiligheidsconfcrentie, die tot doel heeft de naleving te toetsen van de akkoorden van Helsinki over veiligheid en sa menwerking in Europa. De Westduitse socialistenleider noemde die akkoorden een ..mijlpaal in de na-oorlogse ge schiedenis van Europa", ook al hebben zij tot veel teleurstelling geleid. De totale balans is „nog niet zo slecht". Helsinki blijft een voor beeld voor hoe men in de wereld tot vrede en samenwerking kan komen, zei Brandt, die eraan toe voegde dat de gevaren voor de wereldvrede nu groter zyn dan een jaar geleden. Het 15de congres van de socialisti sche internationale vindt plaats onder het motto „vrede, veilig heid en solidariteit". Hein ten Kortenaar) Het olieschandaal dat vorige maand in Italië losbarstte, is wel een van de sappigste in de aan schandalen zo rijke geschiedenis van dit land. Het was van het be gin af een uiterst ingewikkelde geschiedenis, maar hoe meer er over wordt gepubliceerd, des te onduidelijker begint alles te worden. De ene onthulling komt na de ande re, steeds nieuwe namen duiken op, er is geen dossier zo geheim, of de een of andere krant weet het wel af te drukken. De eenvoudige krantenlezer begint het langza merhand te duizelen. Hij weet niet meer te onderscheiden tus sen feiten, verzinsels, roddel of regelrechte laster. Om de zaken op een rijtje te zetten: ADVERTENTIE le internationale OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS 'OUDT-'S GRAVENHAEGH E' Nederlands Congresgebouw, Den Haag. Met SS nederlandse, belgische, franse, italiaanse en engelse antiquairs. Za. IS t/m 23 nov. Dag. 12.00 - 22.00 uur iZaKjCVJ Zond.1.00 -18.00 uur er is geen twijfel aan. dat er tus sen de jaren 1972-1978 op reus achtige schaal is gezwendeld met olie- en benzinetransporten. De belastingdienst is voor miljarden opgelicht (voor 2000 miljard lire, ofwel 5 miljard gulden, volgens de kranten, en „slechts" voor 450 miljard lire, ruimt een miljard gulden, volgens de minister van financiën Reviglio, in zijn rapport aan het parlement). De zwendel was gebaseerd op het verschil in accijnzen tussen olie voor de industrie en voor trans port of verwarming en werd mo gelijk gemaakt door uitgebreid gebruik van valse vervoersbewij zen. Het was van het begin af dui delijk, dat de ogenschijnlijk klei ne, maar toch schatrijke, olie-im porteurs en vervoerders hun winstgevende bedrijf slechts hadden kunnen voortzetten met medeweten en medeplichtigheid van de „guardie di finanza", de gemilitariseerde belastingpolitie, die de taak heeft belastingont duiking juist onmogelijk te ma ken. Het schandaal barstte los toen ge neraal Raffaele Giudice, hun commandant in de jaren van de fraude, werd gearresteerd, samen met een aantal van de daders (voor zover die niet op tijd naar het buitenland waren uitgewe ken). Toen pas bleek dat de zaak al twee jaar in onderzoek maar tot dan toe met succes heim was gehouden. Toppolitici beschuldigd Er werd gesproken van hoge poli tieke bescherming, en in een ver hit parlementair debat beschul digde de neofascistische senator Giorgio Pisano de minister van nijverheid, Antonio Bisaglia, er van de hoofdpersoon te zijn ge weest in het jarenlange oliecom plot. Ook uitte hij zware beschul digen aan het adres van Aldo Mo- ro. de christen-democratische partijvoorzitter, die in 1978 door de "Rode Brigades" werd ver moord. Moro zou volgens hem van zijn ja renlange positie aan de top van de christen-democratische partij en van de regering misbruik hebben gemaakt om zich onrechtmatig te verrijken. Zijn secretaris en rech terhand Sereno Freato zou tot over zijn oren zijn verwikkeld in het olieschandaal. De aanklach ten wegens smaad vlogen Pisauo om de oren, maar intussen had hij wel een gigantische politieke rel op gang gebracht, waarvan het einde nog niet in zicht is. Nu de doofpot wagenwijd open is gevlogen, neemt men zyn toevlucht tot een andere methode die in het verleden zijn nut heeft bewezen om schandalen te laten verzanden: nu komen er plotse ling zoveel en zulke opzienba rende berichten in omloop, dat de bomen het bos volslagen on zichtbaar maken. De laatste ont wikkeling is dat nu ook de bin nenlandse veiligheidsdienst er van wordt beschuldigd al jaren van de zaak op de hoogte te /ijn geweest, maar er geen mond over te hebben open gedaan tegenover de justitie. Moord Wel zouden zij hun rapporten heb ben laten uitlekken naar een poli tieke schandaaljournalist. Mino Pecorelh. die er inderdaad een aantal artikelen ov^r publiceerde onder de titel „petroleum en handboeien". De dag voor hij bij een Romeinse rechter was ge daagd om te vertellen waar hij zijn gegevens vandaan had. werd hö voor zijn kantoor vermoord. Die oude moordzaak is na ander half jaar nu ook plotseling weer opgerakeld door de Romeinse magistratuur, die erom bekend staat dat zy alle politieke schan dalen tot nu toe met succes heeft weten te talen verzanden. Allang buiten dienst zijnde gehei me agenten (als generaal Malctti en kapitein La Bruna, die al eer der betrokken waren bij de duis tere affaire van de fascistische bomaanslag van 1969 in Milaan) worden beschuldigd van het doorgeven van de olierapporten aan Pecorelh en van nalatigheid bij de aangifte van de daarin ver vatte strafbare feiten. Om de zaak nog wat ingewikkelder te maken, gaat het hier boven dien nog over merkwaardige re laties tussen de geheime dienst, de belastingpolitie van generaal Giudice en buitenlandse olielc- veranciers: er wordt gesproken over clandestiene olieleveranlies clandestiene wapenverschepin gen vanuit Italië en voor de straf feloosheid van Palestijnse terro risten die in Italië hadden geope reerd (de daders van het bloed- bad op de Romeinse luchthaven Fmmicino en van een mislukte raketaanslag op een Israëlisch vliegtuig zouden door de Ilali- naanse geheime dienst het land zijn uitgesmokkeld, in Italië hebben ze in elk geval nooit te recht gestaan). Al deze duistere zaken hebben de laatste dagen in de Italiaanse pers het hele olie schandaal van de voorpagina s verdrongen. En dat, zo 'menen Heelmeester tijd Wie herinnert zich nog dat in 1874 de president-directeur van Esso- Italie. Vincen/o Cazzamga. een tijdje in de gevangenis zat omdat hij ervan werd verdacht de vier regeringspartijen van ..centrum links" steekgelden te hebben be taald in ruil voor belastingvoor delen voor zijn eigen en alle in Italië opererende oliemaat schappijen? Debetrokken minis ters werden pas onlangs door het parlement vrijgesproken, en Caz- zaniga woont allang weer in zijn luxueuze villa aan de door mo numentenzorg beschermde Via Appia. tonder S (XT rechtigheid dient te geschieden, weet nog dat hy by die gelegen heid .•.•t.drong op afsluiting van de affaire, omdat de politieke prys die zyn party had betaald al hoog genoeg was geweest' De tyd heelt in Italië niet alleen de meeste wonden, maar ...,k en

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9