PvdA-fractie in |fWs voor de Kamer verdeeld over rijksweg 11 Openbare Bibliotheek in 70 jaar "van gunst naar recht" Leidse stadsrubrlek VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 LEIDEN LEIDEN - De Tweede-Kamerfractie is verdeeld over het in te nemen standpunt over de aanleg van rijkswejg-11. De socialistische fractiecommissie verkeer kwam gister middag niet uit de kwestie van de weg tussen Alphen en Leiden. De afwezigheid van onder andere Van der Doef droeg daar ook toe bij. Tijdens de wekelijkse fractiever gadering van dinsdagmorgen zal de PvdA de knoop moe ten doorhakken, want 's middags is dan de (her)stemming in de Kamer. De PvdA-fractie in de Leidse ge meenteraad heeft de partijgeno ten in de Kamer inmiddels een brief gestuurd, waarin erop wordt aangedrongen om de mo ties van CDA-kamerlid Cornelis- sen te steunen. Bij de stemmin gen in de kamercommissie had de PvdA deze eerder niet ge steund. De Leidse PvdA-ers schrijven van mening te zijn dat de rijksweg 11-west (Voorscho ten) in het geheel niet wenselijk is, maar kunnen wel akkoord gaan met het opnemen ervan in de lange-termijnplannen (na 1990). Wat rijksweg 11-oost (Alphen-Lei den) betreft zegt de plaatselijke PvdA-fractie dat de aanleg van deze weg als autoweg in plaats van autosnelweg verre de voor keur verdiend. De Leidse socia listen vrezen verlies aan bouwlo caties en concurrentie van het openbaar vervoer wanneer de moties worden verworpen. Het stemgedrag van onder meer PvdA-kamerlid én verkeersdes- Rienks - rijksweg 11 volstrekt overbodig. Te hard op Churchilllaan LEIDEN - Bij een radarsnelheids controle gingen gistermiddag op de Churchilllaan dertig automo bilisten over de streep. De politie controleerde in totaal 546 auto's. De hoogst gemeten snelheid (bij een toegestaan maximum van 50 km) was 102 km. Technische mankementen aanhangwagens LEIDEN - Bijna de helft van de gis termiddag op de Hoge Rijndijk gecontroleerde auto's met aan hangwagen had een technisch mankement. De politie keek in totaal 35 auto's en aanhangers na. Zestien automobilisten kregen een bekeuring. Een automobilist moest zijn auto laten staan. Die werd gelijk afgevoerd naar de sloop. Het meest voorkomende euvel was gladde banden. kundige Rienks wordt door de Werkgroep Milieubeheer Leiden als 'wel erg zuiver' bestempeld. Rienks vindt de weg volstrekt overbodig en was niet tot com promissen bereid. Momenteel is hij zeer terughoudend in het ge ven van commentaar. In ge sprekken met kamerleden van LEIDEN Bakkie "Voor elke gehandicapte een bakje". Onder dat motto 'gaan de Algemene Communicatie vereniging Leiden, de Stich ting Ombudsman, De Ne derlandse Communicatie Fe deratie en de Algemene Ne derlandse Invaliden Bond ac tie voeren met als doel de me dische diensten er van te overtuigen dat de 27 MC best kan functioneren als noodo proepsysteem. De Algemene Communicatie Vereniging Leiden wil in en om de stad een noodhulp- diénst opbouwen. Kanaal 9 moet worden vrijgehouden als noodkanaal en zorgen dat elke invalide z'n eigen bakkie krijgt. De actie is het gevolg een uit zending van Ombudsman Frits Bom die aan wilde tonen dat een "bakkie" in de auto veel beter werkt dan het "SOS"-bordje. Volgens Bom zou het bakje eigenlijk in het sociale verzekeringspakket moeten worden opgenomen. Maar de medische diensten willen daar voorlopig nog niet aan. Door middel van een grootscheepse actie wil de Communicatievereniging Leiden en haar actiegenoten hen tot anders bewegen. Hoogtepunt van de actie is een demonstratieve tocht van 27 MC-ers, aanstaande zondag vanaf het parkeerterrein van de Groenoordhallen naar de VARA-studio aan de Hilver- sumse Heuvellaan. Daar zal rond twee uur 's middags Ombudsman Frits Bom brie ven, briefkaarten, QSL-kaar- ten (soort visitekaartjes van 27 MC-ers) en handtekenin genlijsten in ontvangst ne men. Van dit hele gebeuren zullen tv-opnarnes worden gemaakt. Vertrek bij de Groenoordhal: zondagochtend elf uur. Handtekeningen, kaarten met adhesiebetuigingen en' QSL- kaarten kunnen worden ge stuurd naar postbus- 3234, 2301 DE Leiden. Gehandicap ten die wat voor de actie voe len kunen een aanvraagfor mulier voor een bakje indie nen bij Stichting Ombuds man, postbus 3000, Hilver- onder meer CDA en PvdA heeft de werkgroep getracht om de be slissers op andere gedachten te brengen. Of de gesprekken resul taat hebben gehad kon een woordvoerder van de werkgroep niet voorspellen. Wel constateer de hij dat een meerderheid van de Kamer de huidige plannen niet wenst. De PvdA-gedeputeerden van Zuid-Holland Borgman en Diep enhorst zijn woensdagmiddag naar Rienks gegaan om hem te bewegen niet een alles-of-niets politiek te voeren, maar uit te gaan van de gedachte iets-is-be- ter-dan-niets. Statenlid Van Heemst zegt het stemgedrag van zijn partij in de kamercommissie met verbazing en ontstemming te hebben vernomen. Gezonde hap Ook bij de universitaire mensa "De Bak" heeft het vegeta risme "toegeslagen". Uit een enquete die werd gehouden onder de ongeveer duizend hongerigen die dagelijks de kassa van "De Bak" passeren, bleek overduidelijk dat de vraag naar vegetarische maal tijden sterk is toegenomen. Deze massale vraag naar de "gezonde hap" werd door de rnensacommissie dan ook gehonoreerd met een extra vegetarische maaltijd op de woensdag. Gevolg: de "Kaiser plus" maal tijd, een luxe uitvoering van de doordeweekse mensakost, werd van het menu geschrapt om plaats te maken voor een vegetarische maaltijd. Drie dagen in de week kan er nu in "De Bak" vegetarisch worden gegeten. Op dinsdag, woens dag en donderdag. LEIDEN - De kinderen van de la gere school Het Carillon aan de Kennedylaan, hielden gister avond een verkoop- en ruilbeurs. Elk kind kon een eigen kraampje maken en op die manier proberen Chef-kok Jos Uitendaal en zijn staf hebben inmiddels tal van positieve reacties gekregen op het van mensawege ver strekte gezondheidsvoedsel. De vegetariërs varen kenne lijk wel bij de culinaire activi teiten van de Belgische kok Leo van de Bos, die is gespe cialiseerd in het vegetarisme. Toch laat het merendeel van het mensapubliek, dat bestaat uit studenten HBO'ers, mede werkers van de universiteit en werkende jongeren, de "gezonde hap" nog altijd links liggen. De meeste vraag blijft uitgaan naar een stukje vlees én als het even kan een portie friet. Chef Kok Jos Uitendaal: "Ja, wij Nederlanders vormen een frietetend volkje. Veel meer nog dan de Belgen. Dat is trouwens ook uit een aantal onderzoeken gebleken. Toen wij zo'n vijfjaar terug met de Kaiser plus maaltijd begon nen was er elke woensdag een speelgoed en spelletjes die ze zelf niet meer gebruiken, aan de man te brengen. Tijdens de beurs werden ook pro- dukten verkocht door het Inter nationaal Evangelisch Hulp run op de Kaiser plus bonnen. Elke woensdag gingen er zo'n zeshonderd plusmaaltijden door. Toen we ook bij de ge wone maaltijden vaker friet gingen geven liep het aantal plusmaaltijden terug tot 350. De conclusie ligt voor de hand. Friet is de grootste kwaliteitsbepaler. Het sterk teruglopen van het aantal plusmaaltijden maakte de be slissing om de Kaiser plus te vervangen voor een vegetari sche maaltijd ook wat mak kelijker" Uit een enquete van de mensa blijkt verder dat het publiek over het algemeen tevreden is met de warme* hap die men krijgt voorgeschoteld. "En dat is een compliment", vindt Jos Uitendaal, "want koken voor zo'n duizend mensen is niet eenvoudig". Zelf vindt de universitaire chef kok de maaltijden in "De Bak" trou wens ook best te pruimen. "Het is verantwoord voedsel fonds, een fonds dat arbeiders uit de Derde Wereld aan een eerlijk loon tracht te helpen. Een boerenblaaskapel zorgde gis teravond voor de muzikale omlij sting. voor een zeer verantwoorde prijs. Het smaakt natuurlijk nooit precies zoals je het thuis maakt maar dat is ook geen haalbare kaart. Waar ik 's avonds zelf eet? Door de week altijd hier in "De Bak". Al zes en een halfjaar en nog altijd zeggen de mensen dat ik er niet slecht uitzie. Dus...". Oorlog "Om de hospitalisatie van grote aantallen oorlogsgewonden en van militaire patiënten binnen een kort tijdbestek te kunnen verwezenlijken is een ziekenhuisorganisatie in bui tengewone omstandigheden opgesteld. Deze organisatie wordt na uitgifte van bepaal de "alarmeringsberichten" paraat gesteld".... Even waan je je in de jaren '40-'45 (of is WO III al uitge broken?) wahneer je deze passage leest. Deze alarme rende zinsnede is afkomstig uit een brief van het ministe rie van volksgezondheid aan het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. In deze brief wordt het bestuur van Ende geest gevraagd mee te werken aan een zogenaamde "Zie kenhuisorganisatie in bui tengewone omstandighe den". Dit houdt in dat Ende- gcest een aantal paraat heidsmaatregelen moet ne men. Maatregelen die het mogelijk moeten maken dat Endegeest slachtoffers kan opnemen in geval van ram pen of oorlog. De belangrijkste maatregelen: het vervroegd ontslaan van minder ernstige patiënten en het vrijmaken van personeel voor de verzorging van slachtoffers. In noodgèvallen kan Endegeest bovendien ex tra bedden krijgen uit een van de 22 magazijnen van het Rijk. waarin tal van "rampuit rustingen" zijn onderge bracht. De gemeentelijke commissie Endegeest heeft inmiddels ingestemd met het verzoek van het ministerie. En dat on danks dat men bij Endegeest juist bezig is om het aantal bedden in te krimpen.... J door René van der Velden Jaap Visser Chef Kok Jos Uitendaal schept voor assistent-bedrijfsleider Nederpelt een niet-vegetarische hap op. LEIDEN - De Leidse Openbare Bibliotheek viert dezer dagen het zeventigjarig bestaan. Mede ter gelegenheid van de ingebruik neming van de nieuwe centrale aan de Nieuwsteeg, werd er daar om (hoe kan het ook anders) een boekje uitgegeven, waarin de ge schiedenis van de bibliotheek nog eens wordt verteld. Het boekwerk, geschreven door oud directeur W. J. Hariot, kreeg als ti tel mee "Van gunst naar recht". Het eerste exemplaar van de dui zend die er werden gemaakt werd vanmiddag aangeboden aan bur gemeester Goekoop. De titel van het boekje heeft, net als de inhoud, een historische ach tergrond. Hariot (van 1963 tot 1978 directeur van de biblio theek): "Vroeger bestonden de bibliotheken bij de gratie van de overheid, die een subsidie kon verlenen, maar ook direct weer kon intrekken. Het verlenen van subsidie was dus eigenlijk een gunst. Hierin kwam pas in 1975 verandering, namelijk met de wet op het openbare bibliotheek werk. Deze wet is van grote in vloed geweest op het bibliothee kwezen". In "Van gunst naar recht" wordt dan ook uitgebreid op de wet in gegaan, zoals ook wordt verteld over de fusie in 1974 van Reuvens en de Katholieke Bibliotheek aan het Steenschuur. Ook de ge schiedenis van de vaak zeer oude gebouwen waarin de bibliotheek tot voor kort gevestigd was komt aan bod. Hariot: "Veel lezers kunnen bogen op een "jubileum" van meerdere decennia als bibliotheekgebruiker. Velen lie ten zich als kind al inschrijven in de jeugdbibliotheek. Zo was de bibliotheek aan de Breestraat voor velen een vertrouwd ge bouw geworden en het is voor hen leuk ook wat van de geschie denis van dat pand te weten". Tenslotte wordt vermeld hoe en welke boeken in de bibliotheek- kasten terecht komen en welke andere functies de bibliotheek eigenlijk heeft, naast het uitlenen van boeken. Die functies zijn te genwoordig namelijk talloos. Zo zijn er in de nieuwe vestiging aan de Nieuwsteeg grote leeskamers, waar zelfs koffie wordt geschon ken. Voor de kinderen komt een soort theatertje, waarin kan wor den voorgelezen of dia's worden vertoond. Binnenkort wordt bo vendien de zogenaamde "Leidse zaal" in gebruik genomen, waar boeken en manuscripten staan van Leidse schrijvers, boeken die zich in de stad afspelen, of ge meentelijke stukken kunnen worden ingezien. Tentoonstelling De geschiedenis van de bibliotheek is niet alleen in het boekwerkje van Hariot terug te vinden. In de centrale aan de Nieuwstraat is ook een tentoonstelling inge richt, die de ontwikkeling van het bibliotheekwezen in beeld brengt. Joke Ziegelaar, samen stelster van de tentoonstelling: "Mensen worden vaak overdon derd door geschreven woorden, je kunt ze ook met beelden, zoals foto's, kranteknipsels, brieven en documenten bekend maken met de geschiedenis". De tentoonstelling is nog tot 31 de cember te zien in de centrale, daarna wordt hij verdeeld over de verschillende filialen. Het boekje "Van gunst naar recht" is ver krijgbaar bij de bibliotheken zelf, en bij een aantal boekhandels in de Leidse regio. Laatste jaren veel gestolen uit De Valk LEIDEN - Er is de laatste jaren veel gestolen uit molen de Valk.Na een inventarisatie bleek dat vooral veel kleine voorwerpen door be zoekers zijn meegenomen. Een be stuurslid van de vereniging Hol- landsche Molen, waarvan de ten toongestelde voorwerpen zijn, zei gistermiddag tijdens de vergade ring van de deelcommissie mo lenmuseum de Valk, dat "als het zo doorgaat de hele molen straks leeg is". De gemeente heeft nu be sloten om de voorwerpen beter te beveiligen. De deelcommissie vroeg de gemeen te Leiden verder of er op korte termijn een overkapping kan komen voor de opslag van de ex tra roeden (de wiekenen een theeschenkerijVoor de bouw is in totaal een bedrag van ongeveer 100.000 gulden nodig. Dat geld moet uit de opbrengst van de en treegelden komen. Wethouder Schoute wil het geheel betalen door in de zomer de toe gangsprijzen te verhogen. Voor volwassenen wordt het 1,50 (was f 1,00) en voor kinderen 1 gulden (was 75 cent). In de winter worden de prijzen verlaagd met 25 cent (volwassenen 75 en kinde ren 50 cent). Ook kondigde de Wethouder een nieuw toegangskaartje aan. Binnenkort kunnen bezoekers met één kaartje terecht in de mo len en de Lakenhal. Oud-raadslid N. Langezaal (72) overleden N. Langezaal LEIDEN - Na een ziekte van een halfjaar is gisterochtend de heer N.L. Langezaal overleden. Lan gezaal, die de leeftijd van 72 jaar bereikte, vervulde tijdens zijn le ven tal van functies die hem voor veel Leidenaars tot een bekend figuur maakten. Zo zat hij vanaf 1954 enkele jaren inde gemeente raad voor de PvdA. en maakte hij jaren lang deel uit van het be stuur van de Leidse bestuurders- bönd van het NW. Verder had hij onder meer zitting in het be stuur van het Z.L.O. (Zieken fonds Leiden en Omstreken) en werkte hij mee in de Stichting Buitenlandse Werknemers en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. VERLOVINGSRINGEN witgoud - geelgoud - bril- ant - desiref - restart love - a s. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 - Leiden bibliotheek: van de Leidse Openbare Bibliotheek W. Hariot toont zijn boekje over de geschiedenis van de "Van gunst naar-recht"Op de achtergrond staat een deel van de tentoonstelling.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3