V rouwenfilms van Cinemien "Wolves": veel ge wolf, te weinig wol Bloedstollende thriller over telefoonmaniak "The Blues Brothers" zijn echt heel grappig jIF'f t jêt jf a r „ui v a r w Films in het Kijkhuis VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 FILM PAGINA 23 ,lh' '"'Hik lllliu 'N I'' ..illll'' alllir <I| "The Sea Wolves", voor naamste rollen Roger Moore, Gregory Peck, Da vid Niven; Regie: Andrew V. McLaylen, Lido 1, Lei den, a.l. iiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiil "The Sea Wolves" is een (niet al te slecht gemaakte) oorlogs film die echter weinig ele menten bevat die langdurige aandacht waard zijn. Het is dan ook erg moeilijk om iets over deze film te zeggen zon dek te vervallen in het vertel len van een deel van het ver haal. Als uitgangspunt dient een ge heime actie van de Engelsen tijdens de Tweede Wereld oorlog, die tot doel heeft een drietal Duitse koopvaardij schepen op te blazen. Die schepen liggen zogenaamd rustig het einde van de oorlog af te wachten in een (neutrale) Portugese kolonie, maar vormen intussen een belang rijke schakel in een Duits spionagenet. Dankzij die spionage kunnen de Duitsers talrijke Engelse schepen in de Indische Oceaan naar de kel der sturen. Dit is eigenlijk het belangrijkste gegeven uit de film. Wat wel opmerkelijk is, is dat het cli chébeeld van de Duitser die zijn ondergeschikten met korte commando's afblaft helemaal ontbreekt. Ook de „vijand" bestaat in deze film, vijf-en-dertig jaar na dato, grotendeels uit „gewone jon gens" die ook maar gewoon hun werk doen. En daarom waarschijnlijk ook klinkt mededogen door in de stem van de Engelsman die nadat een van de Duitse schepen is opgeblazen de bemanning van boord ziet springen. „Arme Kerels zegt hij. Ook elders in de film zien we dit dilemma. Zo is er bijvoor beeld de Mooie Vrouw, aan de haak geslagen door een En gelse officier (Roger Moore). Helaas echter staat hij op het punt een hoofdrol te vervul len in het opblazen van de Duitse schepen, en zit zij tot over haar oren in het Duitse spionagecomplot. Verteerd door liefde voor hem pleegt zij dan ook zelfmoord in zijn Als u vindt dat het dilemma menselijkheid versus „ge woon je werk doen" nu niet geloofwaardig meer over komt, kunt u deze film beter niet gaan zien. Want met dit soort dingen zit hij vol. De ene Engelsman doet aan de ge heime actie mee om zijn - in Birma gesneuvelde - zoon te wreken, de ander omdat hij nog wel eens een avontuurtje wil enzovoorts. Nu wijken deze laatste overwe gingen op zichzelf waar schijnlijk met af van het idee waarmee bijvoorbeeld veel Amerikanen de Vietnam- oorlog ingingen, en wat dat betreft zou je deze film dan misschien „realistisch" moe ten noemen. Ware het niet, dat dit de regisseur weinig heeft geïnteresseerd. Volgens mij schieten we met deze film dan ook even weinig op. HENK VEGTER (Van onze correspondent) HILVERSUM - Het Feministisch Filmcollectief Cinemien heeft sinds vorige week vier nieuwe films in haar bezit. Twee buitenlandse en twee films van eigen bodem: 'Bu- robruiden' en 'Overgang'. 'Burobruiden' is een korte film (20 minuten) die een kijk geeft op de rol van vrouwen in het beroep van secretaresse. De regisseuse Kathleen Darby zegt erover. „Met de film hoop ik de secreta resses zelf, vrouwengroepen, vakbonden en speciaal jonge meisjes die van school af komen, te bereiken. De film kan een aan leiding tot discussie zijn over het rollenpatroon in traditionele vrouwenberoepen". Aan de hand van interviews met se cretaresses, meisjes in opleiding en met mannen wordt duidelijk gemaakt dat de relatie tussen een secretaresse en haar baas exact dezelfde is als die tussen een LEIDEN - "Harakiri" van de Japanner Masaki Kobayashi is een echte zwaardvechtersfilm uit 1962. De hoofdpersoon gaat ten onder in zijn strijd tegen het onrecht. Vanavond en morgenavond om acht uur in het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat. Reinhard Hauff, regisseur van "Messer im Kopf' maakte in 1974 "Die Verrohung des Franz Blum". De film is een aanklacht tegen het gevan geniswezen, dat volgens de maker de misdaad juist bevordert (maandag 17 november 20.00 en 22.15 uur). Volker Schlöndorff maakte de film met Angela Winkler, waarin iemand die van terrorisme wordt verdacht te maken krijgt met de sensatiepers (donderdag 20 november 20.00 en 22.15 uur) vrouw en haar echtgenoot. De vrouw speelt de actieve, onder steunende rol, zorgt dat haar baas overal op tijd komt, aan alles denkt, er keurig uitziet, montert hem op wanneer hij een slechte bui heeft en is daarnaast nog op de hoogte van zijn gezinsleven en eventuele moeilijkheden daarin. Een goede secretaresse zet ook altijd een verse bos bloemen op het bureau van haar baas, haalt zonder morren koffie voor hem, en zijn boek, en... verdient zeer weinig. Zo vertelt een secretaresse, 40 jaar oud, die in de omroep werkzaam is, dat ze per maand f 1500 schoon overhoudt. Van dat bedrag moet ze ook haar twee kinderen on derhouden. Promotie maken kan ze niet, want haar is gezegd dat ze daarvoor te weinig dienstbaar is. Een trieste situatie. De film 'Overgang' geeft een im pressie van vrouwen die in een overgangsfase van hun leven zit ten. Vrouwen tussen de 40 en 60, die opeens met problemen te kampen krijgen, waar ze vroeger nooit aan gedacht hebben. De combinatie van lichamelijke ver anderingen, onder meer het Scène uit de film 'Overgang' stoppen van de menstruatie, en maatschappelijke brengt de meeste vrouwen in zeer grote moeilijkheden, die vaak psy chisch van aard zijn. Een organisatie die door over gangsvrouwen zelf is opgezet en deze vrouwen ook ondersteunt, is de 'VIDO'. Deze heeft inmiddels zeer veel vertegenwoordigingen in ons land. In de film 'Overgang' heeft de Duitse regisseuse Roosmarie Blank samengewerkt met VIDO-vrouwen uit Amster dam, die zij op een vrouwencon gres in Dortmund ontmoette. De film geeft geen duidelijk beeld van de activiteiten van VIDO- Amsterdam, iets wat deze groep wel had gehoopt. Wel geeft de film een indruk van hoe vrouwen van die leeftijd vroeger en nu met het leven om gingen en -gaan. In de film ver tellen vrouwen over vroeger, toen ze pas waren getrouwd, toen de kinderen kwamen, etc. Deze ge sprekken gaan gepaard met fo to's uit het album. Roosmarie Blank heeft met opzet de foto's vanuit het album gefilmd en gaat dan ook heel langzaam met de camera over de zwarte tussen stukken. Pauzes die wat te veel worden gebruikt en op de zenu wen gaan werken. Roosmarie zegt hierover „Ik heb dat gedaan om te tonen dat de reconstructie van het verleden niet iets is dat volledig is. Het verleden bestaat uit onderbroken gedeelten". De film is in kleur en duurt 50 mi nuten. Alle films zijn te bestellen bij Cinemien, Amstel 256a te Am sterdam. "Wat wil je?" "Je bloed. over mijn hele lijf'. Als een onbekende opbelt (When a stranger calls. krijg je dit soort telefoongesprekken. In de proloog van deze span nende, maar lang uitgespon nen thriller zien we een baby- sittend studente, die ge plaagd wordt door een psy chopaat. Met een maniakaal geluister. "Heb je al naar de kinderen gekeken?" probeert hij haar naar de kinderkamer te lokken. De te hulp geko men politie komt daar tot een bijzonder onplezierige ont dekking. Zeven jaar later ontsnapt de krankzinnige uit een gesticht waarin hij was opgenomen. Privé-detective Charles Dur- 'UIIIk 'lji||M| "When a stranger calls"; Euro 4, Alphen, 16 jaar. imiiiiimiiiiHiiiiiimiiiiiiiü ning moet hem opsporen. De maniak (Tony Beckley) weet hem echter steeds nèt te ont lopen. Deze probeert onder tussen wanhopig weer een plaats in de maatschappij te krijgen, maar deze kotst hem uit. Het zijn enkele van de meest roerende scènes uit de film. Zeven jaar elektro-therapieën en liters librium worden bin nen de kortste keren teniet gedaan. Er treedt weer ergens kortsluiting op in het brein van de krankzinnige. Met gro te sluwheid weet hij het huis van de baby-sitster (Carol Kane) die inmiddels gelukkig getrouwd is en moeder van twee kinderen te vinden. Hij belt haar: "Heb je al naar de kinderen gekeken. Hoe het afloopt zal ik niet ver tellen, dat zou zonde van de clou zijn. 't Is erg spannend; laat het voldoende zijn dat verscheidene bioscoopbe zoekers vanuit de zaal zéér voorzichtig de straten van Al phen bij avond opgingen. RAYMOND PEIL John Landis, John Belushi, Dan Aykroyd, drie Amerika nen, die twee jaar geleden in Nederland nog volstrekt on bekend waren en misschien zeggen die narfien nu nog wel niet zo veel. Maar als we het hebben over "Kentucky Fried Movie" en "Animal House", dan moet er toch wel een lampje gaan branden. "Kentucky Fried Movie", een dikke twee jaar geleden hier uitgebracht, was hun eerste succes, zowel in Europa als de VS. John Landis regisseerde deze parodische collage, waarin de Amerikaanse commerciële televisie het zwaar te verduren kreeg. Be lushi en Aykroyd werkten achter de schermen mee. Wat later kwam "Animal Hou se" uit, weer in Landis' regie en gebaseerd op een scenario dat hij samen met Aykroyd schreef. John Belushi had een glansrol in dit verhaal van een op hol geslagen "gang" op een universiteitscampus. Hik "The Blues Brothers", re gie: John Landis, met: John Belushi en Dan Ay kroyd. Theater: Lido 2, Leiden, a.l. iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiuii In hun nieuwste produkt zijn Belushi en Aykroyd twee weesjongens die geld bijeen willen brengen om de geld zorgen van de non die hun vroegere weeshuis drijft, uit de wereld te helpen. Tijdens een "bluesy", een door een soort Edwin Hawkins Singers opgeluisterde kerkdienst, bedenken ze het plan om dat geld te verdienen. De band, waarmee zij vroeger succes oogstten, moet opnieuw wor den opgericht. Op zoek naar zalen, waar het tweetal met hun muzikanten kan optre den, komen ze van de ene na righeid in de andere achter volging. De broertjes hebben geen brandschoon strafregister en politieagenten komen op en af, maar in de cel krijgt nie mand ze. Zoals "Kentucky Fried Movie" een parodie was, en "Animal House" op veel momenten eveneens, zo is "The Blues Brothers" dat ook weer. Niets is te gek, een winkelcentrum wordt volle dig gesloopt, er zijn achter volgingen te zien, als nimmer te voren en wat belangrijker is: het tweetal is meestal echt heel grappig Muziek speelt et schikte rol, maa: een extra dimer aanwezigheid vai rende, maar wel goed zingen de coryfeeën als Ray Charles, Aretha Franklin en James Brown. TON VAN BRUSSEL n onderge- krijgt toch sic door de i slecht acte- James Caan speelt de hoofdrol in de enige film die de Ne derlandse televisie deze week (maandag) op de buis brengt. Hij is in The Gambler een hoogleraar die ogenschijnlijk een zorgeloos leven leidt. Caan heeft echter één handi cap: hij is compleet verslaafd aan de goktafel. Hij komt in grote financiële nood, die hij tevergeefs teniet probeert te doen in het gokcentrum bij uitstek. Los Angeles. Het dubbelleven dat Caan als Axel Freed lijkt bleek een voldoende interessant gege ven voor een goede film. Lau ren Hutton speelt zijn fraaie echtgenote. Australië gaat internationaal steeds meer meetellen als filmland. Meest in het oog springende regisseur is Peter Weir, maar ook Fred Schepisi maakte met The chant of Jimmy Blacksmith een beetje furore. Jimmy is een jongen die afstamt van de oorspron kelijke bewoners van Austra lië (Aborigines) en grote moeite heeft zich staande te houden in het moderne, dis criminerende Australië. .Za terdag op Duitsland 1. In de serie filmklassiekers brengt België 2 woensdag Dark Passage met het 'film- paar' van tientallen jaren te rug: Lauren Bacall en Humphrey Bogart. De laatste is ontsnapt uit de gevangenis en wordt geholpen door de in zijn onschuld gelovende Ba- lil' III' T II illlllli call. Anderen krijgen daar echter lucht van. Vrijdag twee westerns. Op Bel- gie 1 Monte Walsh en op Duitsland 2 Last train from iiiillllllll Gun HUI. ln de eerste film zien we Jeanne Moreau als het liefje van Lee Marvin. In Last train is Kirk Douglas een sheriff die in conflict komt met Anthony Quinn. Het programma: ZATERDAG A slight case of murder; 16.00 uur; Bel. 1 (re gie: Lloyd Bacon met Edward G. Robinson. Amerikaanse film uit 1938)). The chant of Jimmy Blacksmith; 23.05 uur; Dtsl 1 De geest van vlucht 101; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Steven Stern. Ameri kaanse film). MAANDAG: The Gambler; 19.35 uur; Ned 1 Her man; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Tay Garnett. Amerikaanse film uit 1930). Hullabaloo over George and Bonnies pictu res; 23.00 uur; Dtsl. 1 (Engelse film mi i!)7H) DINSDAG Gilda; 20.15 uur; Bel. 2 (regie: Charles Vidor met Rita Hayworth. Ameri kaanse film uit 1946). Ku nao ren de yiao; 22 00 uur; Dtsl 2 (regie: Yang Yanjin. Chinese film uit 1979). WOENSDAG: Dark Passage; 20.15 uur; Bel. 2. Mysterious intruder; 22.00 uur; Dtsl 3 (regie: William Castle met Ri chard Dix. Amerikaanse film nit 1946) DONDERDAG Blind date; 20 *15 uur; Dtsl. 3 (regie: Jo seph Losey met Hardy Krü- ger. Engelse film uit 1959). VRIJDAG Monte Walsh; 20.15 uur; Bel 1. The Europeans; 20.15 uur; Dtsl 1 (met Lee Remick. Amorikans-Engelsc film uit 1979) Last train from Gun Hill; 23.20 uur; Dtsl 2. Blijvers "La femme infant" - Integere film over liefde tussen oudere man en jong meisje, Studio. Leiden "Platvoet aan de Nijl" - Bud Spen cer gaat enigszins vooruit, Tria- non,Leiden. "What's new pussycat" - Sterren- rijkdom in al oude film, Lido 3. Lei- "The Shining" - Stanley Kubrick s versie van griezelen. Luxor, Leiden en Euro 2. Alphen. "Goldfinger" - Heel oude James Bond, Euro 3, Alphen. (Op)nieuw drama r Gable, Camera, Leiden. "AU that jazz" - Autobiografische film van Bob Fosse, prachtige bal letscènes vergoeden veel, Euro 1, Alphen. Nachtfilms "East of Eden"- Camera, Leiden. "The Gauntlet" - Luxor, Leiden "Flnna, een heet blondje" - Rex, Leiden. "Killerfish" - Euro 1. Alphen. "Convoy" - Euro 2, Alphen. "When a stranger calls" - Euro 3. Alphen. "Memoires van een pornoprins" - Euro 4, Alphen. Rex "Pikante talenten" Den Haag "7 Moordspeciahstcn" - Apollo 1 (460340), 16 jr. "Emanuelle" - Apollo 2, 16 jr. "The Blues brothers" - Asta (463500). al. "All that jazz" - Bijou (461177). 16 jr. "Being there" - Calypso (463502), al. "Xanadu" - Babylon 1 (471656). al. "De vier vuisten de lucht in" - Ba bylon 2, 12 jr. "Gloria" - Babylon 3. 12 jr 'Ten" - Camera (467200), 16 jr "The lucky star" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "Seawolves" - Cineac 2, al. "When a stranger calls" - Cineac 3, 16 jr. "Deense snoepjes in Tirol" - Corso (467200), 16 jr "Tess" - Du Midi (855770), al. "Kelly's heroes" - Euro (667066), 12 "Urban cowboy" - Metropole 1 (456756), al. "Galigula". Metropole 2, 18 jr. "Kentucky fried movie", Metropole 3. 16 jr. "Vrouwenstad" - Metropole 4. 16 jr. "Promises in the dark" - Metropole 5, al. "Brubaker"-Odeon 1 (462400), 16 jr. "Goldfinger" - Odeon 2, 12 jr. "Can't stop the music" - Odeon 3, al. "Papillon" - Odeon 4. 12 jr. "Chère mconnue" - Odeon 5. al. "Pornodisco" - Le Pans 1 (656402), 18 jr "Hemelse orgieën"-Le Pans 2.18 jr. "Bahama's, een pornoparadijs" - Le Pans 3. 18 jr "The shining" - Passage (460977). 18 Royal 3 "Pomo heit de klok" (601192), 18 jr. "Hooper" - Royal 4, al. "Bruce Lee. twee vuiste kaan" - Royal 5. 16 jr "Being there" - Studio 2000 (542288), Amsterdam "Gloria" - Alfa 1 (278806). 12 jr "Dans van de manonetten" - Alfa 2, 16 jr. "Vrouwenstad" - Alhambra 1 (2531921. 16 jr. "La femme enfant" - Alhambra 2,16 jr "The Blues brothers" - Bellevue Ci nerama (234876). al. "Being there" - Calypso 1.(266227), al. "Zuster Emanuelle" - Calypso 2, 16 jr "Reggea sunsplash" - Calypso 3, al. "Teenager porno" - Centraal (248933). 18 jr. "Motel hell" - Cineac Damrak 1 (245648), 16 jr. "When a stranger calls" - Cineac Damrak 2, 16 jr "In de greep van de Zombies" - neac (243639), 12 jr. "Midnight cowboy" - Cineccnter (236615), 16 jr "Met jouw tanden in mgn nek" - Ci- necenter, 16 jr. 'Tom Horn" - Cinecenter, 12 jr. "Urban Cowboy" - Cinema 1 (151243), al. "The blues brothers" - Cinema 2. al. "Brubacker" - City 1 (234579). al "The lucky star" - City 2, 16 jr. "The black hole" - City 3. al "Funny America" - City 4. 12 jr. "Hardly working" - City 5, al. "Chère inconnue" - City 6. al "Can't stop the music" - City 7. al. "Lostand found"-Cine'D'(226551), al. Bananas" - Desmet (226551), 12 jr. "Meteor" - Du Midi (7236531. 12 jr "Xanadu" - Leidsepleintheater (2359091, al "The sea wolves" - Noggerath (230566). al "The devil in Miss Jones" - Parisien (241 B), 18 jr "Urban cowboy" - Rcmbrandtplein- theater 1 (223542), al "Goldfinger" - Rembrandtplein- theater 2. 12 jr "Shaolin Abbot" - Rex (246132), 16 jr "Xanadu" - Rialto, al All that jazz" - Rivoli (723488». a) gang" - Roxy Stud "Th. (232809). 16 jr. "The big red <2917.1)8 12 jr. "La femme enfant" - The Movies (245790), 16 jr. "La strada" - The Movies, 16 jr "The shining" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr "The lucky star" - Tuschinski 2. 16 jr. "Caligula" - Tuschinski 3. 18 jr De Zeewolven met in hun midden David Niven voorste rij vijfde van links) met rechts van hem Roger Moore en Gregory Peck.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23