LIJMEN MET PISTOOL Belangstelling voor huiscomputer is onbegrijpelijk groot Het nieuwste verzekeringssnufje: de woef(miauw)-polis "De open haard" een prima boek Lamellemplafond Misverstand vijf sterrenbungalowpark uit de weg geruimd Tiende eigenhandig VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 EXTRA PAGINA 15 (Door Peter Bloemendaal) ARNHEM - In het land der verzekeraars is een genie aan het werk geweest. Speurend naar rampen en tegenspoed, die nog niet door een verzekeringspolis lichter draaglijk werden gemaakt, stuitte de man of vrouw op een grootse ontdekking: het is de beurt aan onze trouwe viervoeter om in de eregalerij der verzekerden te worden opgeno men. Vele vergaderingen, sigaren en koppen koffie later was de ontdekking omgezet in: de „woef(miauw)-polis" van Ohra. Jawel. Bezitters van honden en katten wordt sinds 4 oktober 1980 een gef ronst voorhoofd bij het zien van de re kening van de dierenarts bespaard. De in Arnhem gevestigde Ohra Schade verzekeringen heeft sinds Dierendag 1980 twee verzekeringen voor honden en katten in omloop, die de eersten in Nederland (en vermoedelijk ook in Eu ropa) mogen worden genoemd. Voor 100 gulden per jaar kan de honden bezitter zich verzekeren van een uitke ring wanneer Bello in een vlaag van overmoedige snuffeldrift een teefje aan de overkant probeert te bereiken, maar daarbij wordt gestuit door een toevallig passerende automobilist. De kermende Bello wordt met een gebro ken poot afgevoerd naar de dierenarts en de daaraan onontkoombaar ver bonden rekening wordt tot maximaal 1000 gulden per jaar door Ohra be taald. Voor de trotse kattenbezitter bestaat eenzelfde mogelijkheid. Ook deze ver zekering kost 100 gulden per jaar met een maximum-uitkering van 1000 gul den. Worden Bello of Miesje ziek, dan staat Ohra eveneens garant voor de ziektekosten tot 1000 gulden per jaar. De meer dagelijkse ziektebeslommerin gen van Bello en Miesje (de ziekte van Weil, hondsdolheid en dergelijke) val len weer uit de boot prikken tegen de ze ongemakken betaalt Ohra niet. Dood Maar: we zijn er nog niet. Wanneer Bello na de niet geprogrammeerde aanva ring met een auto de geest heeft gege ven staat Ohra ook voor u klaar. Dat kost dan wel 80 gulden per jaar extra. Daar staat een uitkering van 500 gul den tegenover, uit te betalen bij het verscheiden van de hond middels een ongeval. Kattenbezitters vallen hier uit de boot. Honden, die een „beroep" uitoefenen trouwens ook. Politiehonden, jacht honden, fokdieren... hun medische verzorging blijft afhankelijk van de portemonnee van de bezitter. Blijft nog één probleem: de identificatie van Bello. Behalve een ordentelijk geblaf zal Bello zijn naam en adres niet kunnen opgeven. Ohra heeft daar weer wat op gevonden. Elke hond- of katbe- zitter, die een polis afsluit, krijgt een penning thuisgestuurd die aan de halsband van hond of kat kan worden bevestigd. Daarop staat het telefoon nummer van de verzekeraar plus het polisnummer. Geen vuiltje aan de lucht. De Dierenbescherming - de overvolle asiels meer dan beu - heeft al juichende geluiden laten horen over dit systeem. De ziektekostenverzekering maakt de kans kleiner, dat hondenbezitters hun zieke dier om financiële redenen maar laten inslapen. De doktersrekening kan immers - bij prompte premiebeta ling - aardig geminiseerd worden. Winst Ofschoon Ohra een verzekeraar is, die de winst met zijn verzekerden heet te de len, zit er toch een aardige vetpot aan deze „woefpolis" vast. Rekent u even mee: Bello wordt gemiddeld dertien jaar oud. Dat is dus 2340 gulden premie voor de twee verzekeringsvormen sa men. Bij een dodelijk ongeval in Bel- lo's dertiende levensjaar (de kans is groot, Bello's reacties zijn niet meer al te best) krijgt de verzekerde 500 gulden uitgekeerd. Winst 1840 gulden. Een voorbeeld van de categorie „het uiter ste geval", maar toch... Niettemin lijkt de honden- en kattenver- zekering een goede zaak te worden. De Koninklijke Maatschappij voor Dier geneeskunde heeft positief gereageerd en ook een groot aantal door Ohra be naderde dierenartsen ziet brood in de „woefpolis". Voor hen betekent de po lis immers meer zekerheid dat de uit geschreven rekening zal worden vol daan. Het publiek heeft de smaak kennelijk ook te pakken. Het stroomt aanvragen bij Ohra en de eerste polissen zijn in middels de deur uiL Nog even ter verduidelijking: Ohra gaat met deze verzekering volgens PR-man M. van der Laan niet op de Amerikaan se toer. In de Verenigde Staten kunnen hondenbezitters een verzekering af sluiten. waardoor een luxe begrafenis van Bello verzekerd is. Van der Laan: „We streven niet naar hondjes in ge voerde kistjes in de grond...". "Het moet mogelijk zijn om tegen eind volgend jaar 6000 leden te hebben. Zo niet dan kunnen we onze club wel opheffen, want dan gaan we ten onder aan de kosten. Het verenigingsblad drukken en uitgeven kost 100.000 per jaar, nog afgezien van de portokosten. En we willen graag nog wat geld overhouden voor de vele andere activiteiten". Aan het woord Rob Bronckers (28) in Utrecht. Hij is werkzaam op de afdeling atoomfysica van de Uni versiteit van Utrecht. Maar veel meer mensen kennen hem als voorzitter van de Hobby Compu ter Club (HCC), die in Nederland en Belgiè op dit moment rond de 4000 leden telt. Toch ziet Rob Bronckers de toe komst van "zijn" Hobby Compu ter Club (HCC) met vertrouwen tegemoet. De club heeft sinds de oprichting in 1977 een stormach tige groei doorgemaakt. Begon nen met 60 leden, telde men het jaar daarop al 2200 leden en vorig jaar 3000. Die groei laat zich alleen maar ver klaren uit het feit dat er talloze mensen zijn die nu al thuis een kleine computer bezitten, waar van de kosten toch opzijn minst 2000 bedragen. Maar wil men over een behoorlijk bruikbaar systeem beschikken dan moet toch het vijf- of zesvoudige wor den neergeteld. Een schatting: er staan zo'n 10.000 hobbycompu ters bij particulieren in de woon- werk- of logeerkamer opgesteld. Een onbegrijpelijk groot aantal. Bronckers kan ook vertellen, wie er in micro-computers zijn geïnte resseerd. Veel clubleden (50 pro cent), die vaak een behoorlijk mi crocomputer-systeem hebben staan, zijn particulieren die hun hobby met de administratie van een bedrijfje combineren. Er zijn tandartsen, artsen en diëtistes bij die recepten, diëten of een een voudige patiénten-administratie zelf hebben ingetikt. Andere be drijfjes, bijvoorbeeld die van een drukker en fotograaf, hebben zelf een klantenbestand aangelegd in hun computer. Daarmee kunnen zij op bescheiden schaal "mai lings" versturen: persoonlijke brieven waarvan alleen het adres en de aanhef moet worden inge typt, terwijl de computer voor de rest zorgt. Computergekken Er zijn ook professionele pro grammeurs, die de ontwikkeling van de software (programma tuur) voor hun werk thuis doen op de microcomputer. Middels een telefoonlijn communiceren zij dan met de "grote" computer op het werk. En dan zijn er een heleboel "gek ken" die werkelijk verslaafd zijn aan hun micro, aan de onbe grensde mogelijkheden en aan het schrijven van eigen pro gramma's. Niet zelden zijn dit elektronici. zendamateurs, mo delbouwers die de gekste toepas sing van hun "rekenwonder-met geheugen" weten te verzinnen. Bronckers weet uit ervaring dat er ook een categorie gehandicap ten intensief met de computer bezig is omdat die zoveel aflei ding en mogelijkheden biedt. Telefoonverbindingen Met de hobbycomputer hebben de voortrekkers op dit gebied niet alleen al heel vroeg een nieuw re kenwonder, maar ook een tele- communicatievinding in huis gehaald. De computer kan'als een soort telex, maar dan veel sneller, door hobbyisten onderling wor den gebruikt. Met een gewone telefoonlijn en wat aanpassingen kan men uit de voeten. Het is op die manier ook mogelijk gegevens in Duitsland of de Ver enigde Staten te raadplegen. Ook kan zonder veel problemen het nieuwe PTT-viditelsysteem op de huiscomputer worden aange sloten. Grote computers treden niet zelden als "gastheer" op. De gebruikers onderling kunnen dan boodschappen uit de huis computer, maar ook spelletjes, programmatuur of aanwijzingen via de telefoonlijn in de grote computer opslaan. Wie dan een bepaalde code kent, kan die ge gevens raadplegen, aanvullen, verwijderen of overnemen. Publiciteit Er zijn ook hoe langer hoe meer bladen, tijdschriften, cursussen en radio- en tv-programma's in de huiscomputer geïnteresseerd. Teleac bijvoorbeeld is nu al aan de vierde micro-computer-cur sus bezig. Het NOS-radiopro- gramma Hobbyscoop zendt elke week computerprogramma's uit over de omroepzenders. De voorzitter van de Hobby Computer Club in zijn domein: meetinstru menten, toetsenborden, rekenmachines met in het hart de microcomputer. De kracht van de Hobby Computer Club ligt op een breder terrein dan programmatuur-uitwisse- ling alleen. De pijlers van de club zijn de "gebruikersgroepen". Daaronder verstaat men leden die allemaal eenzelfde soort computer gebruiken en daarom makkelijk in staat zijn eikaars problemen te begrijpen en op te lossen. Er zijn dertig van die groepen, elk rond een ander computerwerk. Studiecentrum Rob Bronckers heeft een harte- wens. Hij wil, in eerste plaats voor de leden maar later ook voor anderen, een studie- en docu mentatiecentrum voor de micro computer opzetten. Voorlopig gaat de Hobby Computer Club eerst kleine pocketboekjes over de huiscomputer uitgeven. Die zullen voor de kostprijs 5,-) worden geleverd. Het lijmpistool voor de amateur. In de industriële lijmtechnieken is het zogenaamde lijmpistool al vele jaren bekend. Er is nu eer\ klein, handig lijmpistooltje ver schenen dat alles mee heeft om in het dhz-gereedschappenarsenaal te worden opgenomen. Wat de techniek op zich betreft: met een lijmpistool wordt een op zich niet helemaal als „lijm" te kwalificeren materiaal verwerkt. De „lijmpatronen" die in het pi stool door een elektrisch element worden verhit, bestaan uit een mengsel van kunststoffen. In de vakwereld heet dat systeem „hotmelt". Maar je kunt er allerlei materialen mee verbinden, en in dit opzicht mag je het dus „lij men" noemen. Bison heeft nu zo'n speciaal voor de doe-het-zelver ontwikkeld lijm pistooltje gelanceerd, en het is voor ongeveer 65 gulden te koop. Aan de achterkant schuif je de lijmpatronen in; die worden op gewarmd en de vloeibare massa komt via een fijn spuitmondje naar buiten. Talrijke poreuze en niet-poreuze materialen laten zich er voortreffelijk mee lijmen: hout, spaanplaat, karton en pa pier, textiel, aardewerk, metalen, kunststoffen enz. Voor zwaar belaste verbindingen niet altijd even geschikt, evenmin voor het verlijmen van grote oppervlak ken, maar voor een heel groot deel van de overige lijmkar- weitjes een handige methode. Al was het bijvoorbeeld alleen maar om alle uit plastic vervaardigde Het pas verschenen boek „De open haard", van Thea Wa- melink mag wel als het eerste in Nederland verkrijgbare boek met een werkelijke to taalinformatie over dit on derwerp worden gekarakteri seerd. Tot dusver was infor matie over open haarden wel erg gebonden aan bepaalde merkprodukties; daarnaast bestaan er wel publikaties over de technische aspecten van het maken (inbouwen, plaatsen) van een open haard, maar die zijn in het algemeen weer zo weinig inspirerend voor degene die behalve de vereiste informatie over de technische mogelijkheden ook een stuk inspiratie wil opdoen. In „De open haard" krijgt de le zer beide dingen. Hij krijgt antwoord op klemmende vragen als „is het bestaande rookkanaal geschikt" en „hoe bouw ik zelf een goed ka naal". „waar moet de open haard komen", „welk type is het best geschikt in mijn si tuatie", „gooi ik met een open haard energie weg, of kan ik die gebruiken", „hoe combi neer ik de open haard met de cv", enz. Dat alles is gecompleteerd met praktische zaken: wat moet je stoken, hoe hou je de veilig heid in de gaten, wat voor ac cessoires heb je nodig, hoe sla ik het stookhout op en uiter aard ook: wat is er te koop en waar is dat verkrijgbaar. Zelfs typische openhaard-gerech ten (barbecuen in het levende vuur), tips voor wijnopslag enz. ontbreken in dit boek niet. Bladerend door het boek krijg je gewoon zin in een open haard. En „technisch gespro ken" blijf je daarbij beslist niet in de kou staan! „De open haard" verscheen in de serie „Modern Comfort" van Uitgeverij Luitingh BV en het is zijn prijs van f24,90 naar onze mening helemaal waard. De heet-vloeibare lijm vult overi gens ook uitstekend kieren en naden. De lijm krimpt en verou dert niet, is weerbestendig en gif- vrij... logisch, want het is immers een oplosmiddelvrije kunststof, met een thermoplastisch karak ter en in verwerkte toestand tot temperaturen van ca 70 graden Celsius bestand. Handig is het standaardje waarmee het lijmpistool kan worden neer gezet, en de speciale bescherm- huls rond het verwarmingsele ment die voorkomt dat men de vingers brandt. Zeker niet over bodig, want dat element verhit de patronen tot zo'n 170 200 graden Celsius. Voor de genoemde prijs krijg je er tien lijmpatronen bij; patronen kosten f 5,85 per 20 stuks. In dhz- zaken. ijzerwarenwinkels, wa renhuizen, bouwmarkten enz. is het nieuwe lijmpistool te koop. Zowel voor een direct tegen het bestaande plafond te monteren, of ver laagd aan te brengen nieuwe decoratieve plafondafwerking zijn alumi nium lamellen thans ook als dhz-materiaal verkrijgbaar. Het systeem bestaat al geruime tijd, maar tot dusver nagenoeg alleen professioneel verwerkt. Het nieuwe Practoflex-systeem dat Hunter-Douglas nu lan ceert. kan door elke min of meer handige doe-het-zelver worden aange bracht. De lamellen worden op draagpijpen bevestigd: het aantal bevestigings punten is redelijk beperkt. De lamellen kunnen zowel met als zonder open voeg worden gemonteerd en ze zijn verkrijgbaar in tien verschil lende kleuren. Behalve decoratief is zo'n lamellenplafond ook erg prak tisch; het is gemakkelijk schoon te houden. Het systeem leent zich wellicht bij uitstek voor ruimten als keuken en badkamer, maar het is ook alleszins aantrekkelijk voor de woonkamer. Men krijgt er een uit voerige, zeer duidelijke handleiding bij voor de montage. Hotelnormen niet toepassen (Door Harry Bouts) ENSCHEDE - De sterren, waarmee bungalows worden getooid, werken verwarrend wanneer je er voor het eersl mee te maken krijgt. De ANWB heeft in samenwer king met enkele andere orga nisaties een systeem opge steld voor bungalówparken om het publiek enig inzicht te geven in de kwaliteit van zijn vakantieverblijf. Voor een „eenvoudig, doch wel geriefelijk bungalowpark" wordt één ster toegekendeen zeer eenvoudig park krijgt een open ster. Mensen die de sterrenregens van hotels ge wend zijn, zouden kunnen veronderstellen dat de nor men voor het bepalen van de kwaliteit voor de parken op een gelijk peil liggen. Ik heb dit althans ervaren toen ik in hetnieuwe park Loohorst van Vroom en Dreesmann woon de. Voor die tijd had ik alleen erva ring met Het Vennenbos van Sporthuis Centrum. Het Cen trum maakt al jaar en dag reclame met „vijf sterrenpar ken", ofschoon niet alle bun galows deze kwalificatie ver dienen. Daar wordt overigens verbetering in gebracht en voor de rest voldoen de par ken inderdaad aan de normen van de ANWB. V en D zegt dat Loohorst vol gens de toeristenbond even eens een vijf sterrenpark is en dat klopt. Ik las het pas in de voor mij bestemde bungalow en voelde mij onmiddellijk genomen door mijn „eigen" ANWB. Park niet rijp Vijf sterren ken je toe aan een bungalowpark, waar niets meer aan te verbeteren valt, dacht ik op basis van de ho telwereld. Een park, waar al leen nog bomen staan die ze vergeten hebbén te kappen bij de bouw van de behuizing is er nog niet rijp voor. Zeker geen park met opgehoopte aarde rond de bungalow, waarop alleen onkruid groeit. Zonder die opmerking over de sterren zou je daar niet eens over vallen, hoewel de v<$- lichting buiten de geasfal teerde paden niet overal op timaal is. In een nieuw park mag je niet alles verwachten. Een park moet groeien, zelfs een bungalowpark. Je zou je hoogstens kunnen afvragen of V en D de zaak niet wat erg vroeg heeft geopend. Maar de investeringen moeten er ten slotte uitkomen. Zelfs ik hield daar rekening mee. Dat de aankleding van een bun galow anders is dan van een hotel had ik al ervaren: ruwe muren, een plafond van grove vezelplaten en rotzooi-maar- wat-an-reprodukties neem je dan voor lief. Er zijn ook men sen die het mooi vinden. Ik heb alleen een andere voor stelling van de luxe die de sterrenregen van de ANWB doet verwachten. Waar is, dat V en D niet heeft gespaard aan licht en appara tuur. Wat dat betreft kan vrij wel niets worden verbeterd. Dat ik het niet eens was met de indeling van de kamer omdat er een hoge stellage voor de open haard stond, spruit voort uit mijn per soonlijke inzichten over ge zelligheid. Sterretjes De bungalows worden ver huurd voor zes personen, dus ook met zes slaapgelegenhe den. In ons verblijf zat een slaapkamer (met een stapel bed) die meer leek op een muurkast. In zo'n vertrek zien twee volwassen slapers na enkele uren niets anders dan sterretjes, tenzij de deur en het raam worden openge zet Het tweepersoonsbed in een andere kamer kon maar van een kant worden bestegen. Zelfs dat is geen reden om in huilen uit te barsten, zeker wanneer je er in gezinsver band woont. Met zes volwas senen is het echt behelpen, hetgeen de informatieafde ling van V en D had kunnen vertellen. De bediening was wel uitste kend, vijf sterren volgens alle bestaande maatstaven. Re- creatiemogelijkheden waren eveneens perfect. De super markt had een sortering die enigszins te vergelijken is met die van een achteraf-winkel- tje in een woestijndorp. Kort om, het park is best aardig, zeker voor gezinnen. Alleen de vijf ANWB-sterren bedier ven het plezier omdat ik te veel aan de hotelnormen dacht. Andere normen Van de toeristenbond heb ik nu geleerd dat de beoordeling van de parken op een geheel andere basis tot stand komt. Bij het geven van punten wordt gelet op de afmetingen van woon- en slaapkamers. Daarbij kan het voorkomen dat er een (te) nauwe kamer bij zit Het minder aantal pun ten voor dat ene „hok" kan dan weer worden goed ge maakt met extra punten voor de andere ruimten. Er worden punten gegeven voor de indeling, welstand (waaronder constructie, on derhoud, verwarming en pri vacy), de aankleding, keuken, slaapkamers (ook bedde- goed) en sanitair. Volgens de formulieren van de ANWB is er voorts een kwali ficatie voor zaken als assorti ment, winkel, eetgelegenhe- den (zeer goed in Loohorst, vind ik), wasserij, telefoon, recreatie, veiligheid en ter reinaccommodatie. Op basis daarvan zou het park van V en D dus vijf sterren mogen dra gen. Aangenomen mag zeker wor den dat de controleurs die de punten toekennen deskundig en objectief zijn. Dat hun maatstaven lager liggen dan de mijne is een persoonlijke zaak, die misschien beter bui ten beschouwing kan blijven, behalve dan voor de mensen met meer hotel- dan cam pingervaring. Misschien al wel van gehoord of over gelezen, maar in deze ru briek de moeite van het memore ren waard: op zaterdag 15 no vember begint m het Rotterdam se Ahoy-complex de (tiende) consumentenbeurs Eigenhan dig, op het gebied van zelf-doen, vrijetijdsbesteding en creativi teit. De beurs duurt tot en met 23 november en is van maandag tot en met vrijdag geopend van 11 tot 17 en van 19 tot 22.30 uur, zater dag en zondag van 11 tot 17 uur. De toegangsprijs is f7 (kinderen tot 12 jaar en 65-plussers f4); op veel NS-stations zijn voordelige trein-toegangsbiljetten verkrijg baar. „Eigenhandig" heeft in de afgelo pen jaren bewezen een nationale beurs te zijn, die bezoek uit het hele land trekt. Hij staat dit jaar bij uitstek in het teken van de energiebesparing. Op dit gebied is veel informatie beschikbaar (ook van overheidszijde) en er worden diverse noviteiten gelan ceerd op isolatiegebied. energie besparende en energiezuinige materialen en apparatuur. Ook wordt het nieuwe boekje „Isole ren, wat doen we zelf?" van het Nederlands Isolatie Plan gelan ceerd. Overigens valt dit jaar de grote hoeveelheid noviteiten op het gebied van gereedschappen en materialen op. De tiende beurs Eigenhandig omvat een hal méér dan vorige jaren. Ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum wordt een bingowedstr\jd georgani seerd (deelname via het toe gangsbewijs) waarbij ongeveer één op de tien bezoekers kans op een prijs (of een prijsje) heeft

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15