Congresbureau haalt veel evenementen naar ons land "Van Abba neemt een kind wèl aan dat niet roken goed is Stichting "A non smoking generation Holland Ik ben Agnetha van ABBA 10i LENING 1SSO PER 19S6/1395 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 Een niet rokende ge neratie in Neder land....? Jean-Jac- ques van Belle, een tijdschriftuitgever uit Amsterdam, gelooft er heilig in. Anders zou hij on langs samen met de Zeister reclame man Guus Pliester niet de stichting 'A non smoking gene ration Holland' hebben opgericht. Deze in Zeist zetelende stich ting stelt zich ten doel jonge mensen van tien tot vijftien jaar er toe te bewegen niet met roken te beginnen. Ko mend voorjaar gaat daartoe een voorlichtingscampagne van start, die drie jaar gaat duren en waarvoor één mil joen gulden is uitgetrokken. Dat allemaal naar Zweeds voorbeeld, waar begin 1979 met deze actie werd begon nen. Via affiches, op scholen en in de media worden de kinderen er op attent ge maakt dat het helemaal niet stoer is om te roken. Bekende Zweedse jeugdidolen, zoals Abba en de kinderboeken schrijfster Astrid Lindgren dragen daar geheel belange loos hun steentje aan bij. Ad Visser Jean-Jacques van Belle: „Als ik een kind vertel dat roken slecht is, lacht het mij uit, want wie ben ik nietwaar? Maar als Agnetha van Abba of een andere afgod dat zegt, neemt het kind dat wel aan. Vandaar dat wij in ons 1 and op zoek zijn gegaan naar niet- rokende bekende pop- en sportlieden, voor wie de jeugd een zeker ontzag heeft." Zo is Van Belle thans al verze kerd van de medewerking van Willy en René van der Kerkhof van PSV. Van hen worden straks affiches in omloop gebracht. Ad Visser doet ook mee. Hij heeft be loofd tijdens enkele uitzen dingen van AVRO's-Toppop een T-shirt te zullen aantrek ken met 'A non smoking ge neration' erop. En cabaretier Toon Hermans was meteen voor het voorzitterschap van de stichting te porren. Stoer Allen zijn nogal benauwd voor het gegeven dat kinderen op steeds jeugdiger leeftijd be ginnen met roken. Op school meestal. En veelal onder grote psychologische druk. Van Belle: „Kinderen denken dat het stoer is om te roken. Beginnen er aan om bij de groep te horen. En deze druk wordt nog eens versterkt door sommige bedrieglijke siga rettenreclames, die suggere ren alsof roken gezond zou zijn. Daar proberen wij nu wat aan te gaan doen. Niet door te zeggen dat het slecht is om te roken, maar dat het góéd is om niet te ro ken. En dat het stóér is om niet te roken. De rokers laten we verder met rust." De stichting „A non smoking generation" (Van Belle: „We hebben de naam bewust En gels gelaten, omdat die taal de jeugd meer aanspreekt") wil Affiches met Agnetha van Abba moeten de jeugd ertoe bewegen om niet te roken.... de jeugd voldoende zelfver trouwen en zekerheid geven om alle invloeden van buiten af te weerstaan. Zoals er het recht is om te roken, moet er ook het recht zijn om niet te roken, vindt zij. De denktrant van de jeugd moet dermate veranderen, dat zij het heel gewoon vindt om niet te ro ken. Zware opgave Een tamelijk zware opgave, lijkt het, gezien de hardnekkige suggestieve sigarettenrecla me. Van Belle heeft echter goede hoop. „In Zweden is de actie een groot succes. De campagne heeft daar een hoofdprijs gekregen, is er uit geroepen tot de meest suc cesvolle aanpak om de jeugd - en indirect ook hun ouders - de kans te geven niet te gaan roken. En ach, als je 50 jaar lang vieze lucht kunt verko pen, moet het ook mogelijk zijn om schone lucht te aan de man te brengen." Behalve de Stichting Volksge zondheid en Roken in Den Haag liep ook staatssecretaris Veder-Smit van Volksge zondheid subiet warm voor Van Belle's actie, die trou wens goeddeels buiten het ministerie om zal worden ge voerd. „Gelet op onze middelen kan dat ook nauwelijks andere'", weet Van Belle. „Via T-shirts, stickers, affiches en school reisjes naar Zweden proberen wij ons doel op de jeugd over te brengen. En daar zie ik de overheid niet zo gauw mee werken. Wij zijn flexibeler." Positief Van Belle heeft inmiddels wel de hulp van het bedrijfsleven ingeroepen. Hoofdzakelijk om de miljoen gulden, die nodig zijn voor de campagne, op tafel te krijgen. Maar ook voor andere doeleinden. Het verspreiden van de affiches bijvoorbeeld. Banken en su permarkten zyn gevraagd c gen. hun ramen te han- „Wij hebben het allemaal goed uitgedacht", zegt Van Belle nog. „Moet ook wel, want wanneer een bedrijf als sponsor wil optreden, moet je precies kunnen vertellen hoeveel geld je nodig hebt en wat je er mee gaat doen." „Wij vertellen hen ook dat in onze hele campagne geen en kele sigaret wordt getoond. Het is alleen maar pos'tief." Anti-roker Ook Van Belle zegt zijn werk voor de stichting 'A non smo king generation Holland' be langeloos te doen: „Ik ben een fanatiek anti-roker. Word niet goed als ik zit te eten en ie mand een shaggie zie draaien of opsteken. Ik ben blij dat ik dit initiatief heb mogen ne- De Zweden hebben me zelfs al gevraagd deze actie ook in de andere Europese landen van de grond te tillen, omdat ik in acht landen heb gewoond en gewerkt en zodoende veel ta len spreek." En tot besluit. Over zijn pro- deowerk: „Je moet niet den ken datje hier tegenover een hypocriet zit, die probeert zij n zakken te vullen, met iets waar hij niet achter staat! Want dan heb je de verkeerde voor je!" AMSTERDAM - Het is in maart van dit jaar begonnen met een houten tafel en een paar stoelen 'daar... voor het raam', wijst de heer W. V. van Halder, directeur van het Nederlands Congresbu reau, ons aan in een toch redelijk royale ruimte op de tweede etage van Rivierstaete, een indruk wekkend flatgebouw aan de Am sterdamse Amsteldijk. Wie er nu binnenkomt, wordt direct getroffen door een doelmatig, za kelijk maar geenszins onper soonlijk ingericht kantoor. Cen trum van gericht zakendoen als het gaat om internationale con gressen naar ons land te trekken, mogelijkheden voor congres ruimte aanbieden, het pad effe nen voor (congres)organisatoren, zodra er problemen rijzen voor logies, hotelaccommodatie, ver voer over land en door de lucht, het adviseren inzake toeristische attracties, het aanvragen van of fertes om lokatiekeuze, hulp en bijstand geven zodra een con gresorganisatieman, hindert niet op welk gebied, zich voor schier onoverkomelijke obstakels ziet geplaatst. We noemen zo links en rechts maar wat activiteiten op die door het kersverse („We werken nu zo'n maand of acht") Nederlands Congresbureau ten behoeve van handel, industrie en weten schappen in optima forma kun nen worden voorbereid. In september 1979 opgericht, in het leven geroepen door de Vereni ging Nederlandse Congresbelan- gen, Philips, de RAI-organisatie, het Haags Congresgebouw en het Nederlands bureau voor Toeris me (NTB). Dat zijn zogezegd 'de bazen' van Congresbureaudirec- teur Van Halder. In ons land werken zo'n dikke 300 bureaus die zich bezighouden met de daadwerkelijke organisa tie van evenementen als congres sen, symposia, voor reclame doeleinden, studieweekeinden, tentoonstelling en al of niet met commerciële opzet, presentaties Het NCB heeft een wereldomspan nende reikwijdte, heeft in alle windrichtingen van de aardbol inmiddels contacten gelegd en stelt zich als eerste en voornaam ste doel: hoe benaderen we po tentiële initiatiefnemers van in ternationale congressen. Hoe kunnen we een volledige bege leiding waarmaken ten ge-ieve van die initiatiefnemers tot en met het stadium waarin een con tract wordt afgesloten en een be gin kan worden gemaakt met de organisatie van een congres". Dit houdt in: het verlenen van hulp om de doelstelling en de finan ciële basis van een congres te de finiëren. Het aanvragen van of fertes om tot de lokatiekeuze te kunnen komen; inschakeling van reisagenten en organisatiebu reaus (de bureaus dus waarvan we al aangaven dat er daarvan zo'n 300 in ons land opere ren). Elk congres heeft een 'produkt' waar omheen wordt gediscus sieerd, een bepaald aspect. Bij het Nederlands Congresbureau wordt aldus in vakjargon gespro ken van het congresprodukt. Ook daarin verdiept het bureau van de heer Van Halder zich. Het bureau kan precies vertellen hoe een bepaald hotel, zalencomplex of tentoonstel lingshal is gesitueerd, welke ac commodatie daarin is gehuisvest, voor hoeveel personen (alsook logiesruimte en parkeermoelijk- heden voor welke aantallen au to's), hoe de .openbaar-vervoer- verbindingen(per complex lig gen. Beveiliging 'Van Halder wijst ook naar het be langrijke aspect van beveiliging. Ook daaraan dient te worden ge dacht, omdat menige congresor- ganisati e mensen naar Neder land haalt die op dat punt safety first wil spelen. De een zoekt een rustige omgeving (denk aan mensen in wetenschappelijke richting), de ander voelt zich met zijn honderden of duizenden congressisten beter thuis in een druk en gezellig stadsgewoel, waarin deelnemers kunnen on derduiken om na een vermoeien de (congres)dag wat afleiding te zoeken. Aanvoerlijnen via de rails en door de lucht zijn ook van groot gewicht. Het Congresbureau gaat voorts uit van hetcongres'niveau'om het zo maar uit te drukken. Niet zozeer wat het inhoudelijke betreft doch veeleer of een congres 'Euro' of 'Benelux' dan wel mondiaal is ge richt, welke landen eraan deel- Uiteraard deden RAI-congrescen- trum en Haags Congresgebouw ieder voor zich aan werving over de landsgrenzen, maar al vele ja ren is - vooral door het grote be drijfsleven - gesproken over bundelen van zalen om Neder land als zodanig te verkopen. Er bestaan in ons land ruim 1400 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 18 november 1980 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 december aflossing in 10 jaarlijkse termijnen van 15 december 1986 af vervroegde aflossing is vanaf 15 december 1990 mogelijk tegen de koers van 103% inschrijving 18 november a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 18 december 1980 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Praten met het Nederlands Con gresbureau... Het kan niet vroeg genoeg zijn. Directeur Van Hal der en zijn medewerksters leggen daar speciaal nadruk op. Vertel het NCB wat voor globale plan nen er zijn voor een congres en doe dat in een zo vroeg mogelijk stadium. Het NCB-team wil graag helpen om concrete oplos singen te zoeken, vooral doelma tigheid en snelheid gaan daarbij voorop. De indrukwekkend lange lijst van congressen, organisatorisch af gerond of in een ver stadium van bewerking, kan worden over legd. Congressen op het gebied van farmacie, chemie, elektroni ca, en weer op een geheel ander terrein, orthodontie, een interna tionaal VVD-congres, consumen tensector, techniek, religie, drugs, economisten enz. enz. Een Evenementen die uitwaaieren naar de Randstad, maar evenzeer naar de 'buiten'-provincies. Naar Maastricht, Paterswolde (G) én Veldhoven in Noord-Brabant. Voor het overige is Noordwijker- hout ook veelvuldig in trek voor congresactiviteiten „Dit land heeft in het verleden al zoveel kansen laten liggen. We moeten heel wat achterstand in lopen. Dat kan natuurlijk nooit helemaal worden ingehaald", al dus directeur Van Halder, „maar het werken in concentratie zoals we nu plegen te doen, betekent dat Nederland als kleine natie - maar uitzonderlijk gunstig gele gen - nog veel meer internatio naal congresminded kan en moet worden". bedrijfs- en andere verenigingen met internationale vertakkingen. Regelmatig organiseren deze in stanties internationale congres sen ter uitwisseling van informa tie en ervaring. Dan is er de be- drijfsmarkt: het NCB heeft een zogenaamd marktpotentieel sa mengesteld van ongeveer 500 be drijven in Nederland, die zich onderscheiden door hun inten sieve internationale activitei ten. Ten slotte: de 'off shore' markt waaronder wordt verstaan het 'binnen halen' van buitenlandse congressen, waaraan mogelijk geen Nederlanders deelne- Mede door de werkzaamheden van het NCB zijn er dit jaar meer dan 40 congressen naar Nederland 'gehaald' die in de periode van 1981 tot 1983 zullen plaatsvinden. Het aantal deelnemers per con gres varieert van 150 tot 1500en in totaal zullen in voornoemd tijd vak al meer dan 10.000 buiten landers ons land bezoeken. Con gresgangers die verspreid wor den over lokaties die zich ook buiten de grote steden in de Randstad ophouden. Daarnaast verstrekt het NCB ook intermediaire hulp aan reeds ge contracteerde congressen, onder meer informatie over de stimule ringsregeling voor congressen, die het ministerie a sche zaken heeft ingesteld. Zulks betekent een overheidssub sidie die aan organisatoren van congressen kan worden ver strekt. Zo stelt het NCB zonder aan zelfoverschatting of over drijving te willen doen dat het 'immers alle wegen kent in alle congreszaken'. Brede ervaring Directeur Van Halder beschikt in dit soort zaken over een brede en jarenlange internationale erva ring, opgedaan in diverse com merciële functies in verschillen de landen van Europa, bij Philips vooral en laatstelijk (voor zijn komst naar het NC) bij het Ame rikaanse Grace-concern als ver koopfunctionaris. Van Halder (geboren in Eindhoven) studeerde in Genéve en later in de Verenigde Staten bedrijfseco nomie, werkte voor Philips in Zweden, Italië en Frankrijk. De uitdaging om dit werk te gaan doen, stond hem bijzonder aan. Het betekent regelmatig vliegrei zen maken naar Amerika en an dere landen om ter plekke bij te houden congressen poolshoogte te nemen in hoeverre in volgende jaren een dergelijk evenement naar Nederland gehaald kan worden. Zo wordt er in die landen door per soonlijke gesprekken en diaver toningen over ons land direct aan marketing gedaan. Een indruk wekkende lijst van congressen voor 1980 en '81 en ook boekin gen voor'82 leert ons dat het NCB op dit terrein bepaald niet stil- Het congrescentrum De Leeuwenhorst in Noordwijkerhout is ook veelvuldig in trek. STAAT DER NEDERLANDEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13