Netwerk van regels voor huwelijk absurd en misdadig Bedreiging met oordeel en hel kan waanzinnig maken Werkgevers staan niet te springen voor vrouwen in'mannenbaan' Discrimineren ontoelaatbaar Kritiek op overheid in beleid consumentenzaken VRIJDAG 14 NOVEMBER 1980 James Irwin terug naar Nederland De Amerikaanse ex-astronaut James Irwin is van plan, in de lente van volgend jaar naar ons land terug te komen. Dat hoorden wij van het Instituut voor Evangelisatie in Drie bergen. Irwin was van de zo mer in ons land. De organisatoren van zijn eerste verblijf hier beschouwen dit bezoek als geslaagd. De vroe gere astronaut, die graag over zijn maanervaringen vertelt maar niet minder over zijn -persoonlijke relatie met Christus, trok veel mensen naar de jaarlijkse jongeren dag van de Evangelische Om roep. Ook de grote kerk in Al phen aan den Rijn stroomde vol toen Irwin spreker was in pen evangelisatiesamen komst. Centraal in zijn toe spraken stond het thema dat de komst van Christus naar de aarde belangrijker is dan ir de Er wordt op het ogenblik ge dacht aan een toernee in het voorjaar zoals dit jaar het be zoek in Alphen is geweest. Dat wil zeggen: met een ont vangst door gemeentebestu ren, recepties, samenkom sten en persoonlijke ge sprekken. James Irwin wil dan vooral leidinggevende mensen met zijn boodschap bereiken. Orthodox-katholieken verdedigen tolerantie En "De seksualiteit is fundamenteel een goede zaak. Ze is de rijkste taal waarin twee wezens kunnen communiceren Die stelling liet de Franse filosoof Olivier Clément horen op een tweedaags congres van Westeu- ropese orthodox-katholieken, dat in Avignon (Zuid-Frankrijk) werd gehouden. Clément is een bekeerling. De Orthodox-Katholieke Kerk verschilt organisatorisch van de Rooms-Katholieke omdat zij geen topfiguur als de paus kent Zij is opgedeeld in een aantal pa triarchaten, die wel onderlinge banden hebben, maar al eeuwen zelfstandig zijn en dan ook niet altijd eensluidende opvattingen hebben over godsdienstige en theologische vraagstukken. Dis cussies daarover blijven moge lijk, wat ook het congres in Avig non weer heeft aangetoond. Achting Olivier Clément verwierf met zijn betoog de volle instemming van de ruim zeshonderd conferentie- garigers, onder wie veel jongeren, geestelijken en bisschoppen. De kritiek op de recente officiële rooms-katholieke uitspraken in zake huwelijk, gezin en seksuali teit was op dit congres niet van de lucht. Clément noemde het vangen van de huwelijksmoraal in een netwerk van regels, geboden en verboden "niet alleen absurd maar ook misdadig". orthodoxe jongere zei: "Een kerk dié haar tijd besteedt aan het veroordelen van afwijkende me ningen over het leerstuk van de Drie-eenheid, voorbehoedmid delen en abortus en niet tegelijk Krachtig stelling neemt tegen doodstraf, martelingen en oorlog verdient niet de achting van de mensen" Een andere Franse bekeerling be dankte de orthodoxe leiders dat zij de huwelijkspartners geen onuitvoerbare geboden hebben opgelegd met alle funeste gevol gen van dien voor het huwelijk én voor de godsdienstbeleving. (In tegenstelling tot de rooms-ka tholieke priesters zijn de meesten van hun orthodox-katholieke collega's getróuwd). Ook inzake echtscheidingen is de orthodoxe opvattingtoleranter dan de rooms-katholieke. Ge- scheidenen kunnen naar de communie gaan. Ze hebben het wfllicht nog méér nodig dan an deren, luidt het argument. In be paalde gevallen is zelfs een twee de huwelijksinzegening moge lijk. Het congres wilde dat ook bevestigd zien. ropa geen patriarchaat bestaat. Er zijn Grieks- en Byzantijns-or thodoxe gemeenschappen. In Frankrijk leven nogal wat Rus- sisch-orthodoxen, die daar na de Russische revolutie van 1917 zijn terecht gekomen. Zij moeten niets van het communisme heb ben en willeh dan ook niet terug. Later hebben anderen - onder wie ook dissidenten - zich bij hen aangesloten. In Avignon was een zeker gemis merkbaar aan een eigen Westeu ropees patriarchaat. Maar gezien de verschillende achtergronden van de gelovigen lijkt dat nog een ver ideaal. De orthodoxe congressen worden eens in de drie jaar gehouden. Ook uit Oost-Europa bestond belangstelling voor het samen zijn in Avignon. Rijnsburg. De Evangelisch Christelijke Gemeente in Rijns burg - behorende tot de vrije bap tistengemeente - krijgt op zater dag 6 december in ds. J. A. Visser te Amsterdam een nieuwe predi kant. De intrededienst wordt die dag om half 4 gehouden in de ge reformeerde Immanuëlkerk aan de Kerkstraat. Ds. Visser zal zijn tijd verdelen tus sen Rijnsburg en de organisatie European Christian Fellowship die zending verricht in landen achter het IJzeren Gordijn. In verband daarmee zal hij in de maanden mei tot en met septem ber afwezig zijn. Zondag 7 december om 4 uur is er een welkombijeenkomst in de aula van de christelijke mavo- school, waar deze gemeente zon dags altijd samenkomt. Het is de bedoeling dat ds. Visser in Rijns burg gaat wonen. I Alphen aan den Rijn. De her vormde en gereformeerde kerke raden hebben ds. Hanemaaijer (Alphen) benoemd tot pastor van het bejaardencentrum "Drie- hoorne". Hij is zijn werk daar al begonnen. In april vorig jaar ging ds. Hanemaaijer (66) met pen sioen, na 25 jaar predikant in her vormd Alphen-centrum te zijn geweest. Beroepingswerk. Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Zwijndrecht L. J. Joosse IJmuiden. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Hilversum R. Boogaard Leiden, die bedankte voor Rot- terdam-Zuidwijk; bedankt voor Brakel J. Mol Rijssen. Leiden. In het Evangeliecentrum aan de Zijlsingel 2 in Leiden zal dinsdagavond om 8 uur de kleu renfilm "Christinnereis" worden vertoond. Dat is het tweede deel van de film "De christenreis naar de eeuwigheid", naar het beken de boek van de zeventiende- eeuwse prediker en schrijver John Bunyan. Vluchtelingen. Het Christelijk Jongeren-Verbond in Nederland heeft 44.000 bijeengebracht voor het internationale vluchte lingenwerk. Op een jubileumdag in Lage Vuursche ter gelegen heid van het 125-jarig bestaan van de Wereldbond van YMCA's (Young Men Christian Associa tion) kreeg Yukio Miyazaki, YM- CA-functionaris voor vluchtelin genwerk, 15.000 voor Palestijn se vluchtelingen in Jordanië en 29.000 voor het urgentiefonds van de Wereldbond. Ideaal Frankrijk telt ongeveer 300.000 or thodox-katholieken. Zij behoren niet allemaal tot hetzelfde pa triarchaat, omdat er in West-Eu LEIDEN- De Vereniging van Vrij zinnige Hervormden Leiden- Oegstgeest heeft in het blad "Kerk en Wereld" een adverten tie geplaatst waarin zij meedeelt, samen met de hervormde "Bos- huizerwijk" (Zuidwest) in Leiden te zoeken naar een predikant(e). Die zal zijn (haar) werktijd gelijk over beide groeperingen moeten verdelen De vereniging zelf telt ongeveer 225 adressen, verspreid over Leiden en Oegstgeest. Dat is te weinig voor een volledige predikants plaats.. Daar staat tegenover, dat de predikant van de Boshuizer- wijk (dr. Jongeneel) dringend as sistentie nodig heeft om zijn gro te wijkgemeente te kunnen be werken. Vrijzinnigen en Boshuizerwijk zoeken samen een predikant Tot mei vorig jaar vervulde ds. Wa genvoorde deze gecombineerde functie (vrijzinnigen en Boshui zerwijk). Hij ging toen met pen sioen. Het was door de minder rooskleurige financiële toestand van de Leidse hervormde ge meente eerst niet duidelijk, of er wel een opvolger voor hem zou kunnen komen. De beroepingscommissie voor deze vacature heeft een brede basis, want de toekomstige predikant moet ook kunnen samenwerken met de gereformeerden in deze wijk. Zijn taak zal worden vast gesteld in overleg met de daar werkende collega's. Pogingen om op de traditionele manier een predikant te krijgen zijn tot nu toe mislukt. Vandaar de advertentie in "Kerk en We reld". De centrale kerkeraad van Leiden zal te zijner tijd het beroep uit brengen. Rome-Reformatie Gesprek over het gemengde huwelijk afgebroken De theologische gesprekken tussen de Lutherse en de Hervormde Wereldbond en het Vaticaan over het gemengde huwelijk zijn af gebroken. Tien jaar geleden werd hiermee begonnen, maar er kon geen overeenstemming worden bereikt omdat de Rooms-Katho lieke Kerk vasthoudt aan de eist dat het huwelijk om geldig te zijn voor een priester wordt gesloten. Hervatting van het gesprek heeft, volgens de deelnemende theolo gen, pas zin als tussen Rome en de Reformatie eerst overeen stemming ontstaat over het we zen van de kerk en men eikaars kerk en ambt volledig erkent. Die wederzijdse erkenning is, gezien de huidige stand van het theolo gische gesprek, nog niet moge lijk, zo werd op een persconferen tie namens de Lutherse Wereld bond gezegd. "Dat betekent, dat er voorlopig ook nog geen oplos sing in zicht is voor het gemengde huwelijk". De theologen willen, dat de Wereld raad van Kerken een onderzoek laat instellen naar de niet-theolo- gische factoren die bij een ge mengd huwelijk een rol spelen. En de kerken wordt aanbevolen, eens een studie te maken van wat zij van zichzelf denken. Dit ter voorbereiding van een oplossing van de oecumenische hamvraag: de wederzijdse erkenning van el kaar als kerk. Pleidooi. Op een oecumenische bijeenkomst in München heeft de rooms-katholieke dogmaticus professor Heinrich Fries gepleit voor een algemeen concilie van alle christenen. Hij sprak van een "betreurenswaardige terugval in de polemiek". Diepste oorzaak is volgens hem de angst van veel rooms-katholieken dat hun kerk verprotestantiseert' Ds. Lentz van "Schakenbosch" (Voorschoten-Veur): Zijn ervaringen als pas tor hebben ds. A. H. Lentz geleerd, dat om gang met psychiatri sche patiënten niet zo veel verschilt van de omgang met andere mensen. Soms vraagt hij zich zelfs af, wie het gekst zijn en wie het gezondst reageren. Ds. Lentz is verbonden aan de hervormde gemeente in Voorschoten-Veur, als geestelijk verzorger van het psychiatrisch ziekenhuis "Schakenbosch" te Leid- schendam. Ditmaal vult hij met een verhaal dé rubriek Werktekening" in het lan delijke blad "Woord en Dienst" (veertiendaags or gaan voor het hervormde ge meenteleven). Verstrikt De predikant heeft het gevoel dat men binnen de christelij ke kerken verstrikt zit in al lerlei religieuze, dogmatische en ethische schema's die ziekmakend werken. "Het letterlijke bijbelgebruik kan 'geest-dodend' zijn. Oordeel- sprediking en helbedreiging kunnen 'waanzinnig-ma kend' functioneren". Op grond van bijbelteksten noemt men psychiatrische patiënten soms "door de dui vel bezetenen". Ds. Lentz vindt dat onbarmhartig en onjuist. "Deze mythische taal van een uit een bepaalde tijd afkomstige wereldbeschou wing kan men niet tot een 'eeuwig geldende uitspraak maken om een stukje gebro kenheid van de schepping te verklaren. Zeker niet wan neer dat uitloopt op discrimi natie van zieke i laas worden nog al te vaak de ze zo kwetsbare en gevoelige medemensen door pastoraal geweld vermorzeld" Precies Omgang met psychiatrische pa tiënten vraagt vóór alles een oprechte en waardige aan dacht voor de medemens, schrijft ds. Lentz. "Onze pa tiënten blijken vaak een bij zonder precies gevoel te heb ben voor onze reacties". "Als pastoraal werker behoef je de patiënt niet te genezen. Dat is de taak van de arts met zijn staf. Je mag er wel bij zijn. Als een levend teken van Gods nabijheid. Uiteraard is goed overleg met arts en verple ging wenselijk. Hoewel de pastorale werker zeker reke ning moet houden met de zie „Schakenbosch", psychiatrisch ziekenhuis in Leidschendam. kelijke instelling van de pa tiënt, zal hij zich niet al bij "voorbaat in een medisch mo del. mogen laten manoeuvre ren. Zo van: dit is een psy chopaat, zij is een hysterica, 3 lijdt aan schizofre- Contact "Nodig is: veel luisteren. Men zal altijd weer moeten probe ren, door te dringen tot de ei genlijke nood van de mens. Te nabij is niet goed, te af standelijk zeker ook niet. Men zal zich moeten hoeden voor ijdel vroom geklets. Maar als men volhardt in het omgaan met de ander op een beschei den wijze, dan wordt contact mogelijk". UTRECHT (ANP) - De gemiddelde werkgever staat bepaald niet te springen om vrouwen aan te ne men voor wat 'traditioneel' als een mannenbaan wordt be- 1 schouwd. Dat is niet alleen gebleken uit het aantal deelne mende werkgevers aan de "be- roepenverkenningsdag" voor vrouwen die het Gewestelijk Ar beidsbureau in Utrecht op 1 mei heeft gehouden - er kwamen er veertig, veel minder dan op een gewone "banenmarkt" - maar ook uit hun voornamelijk 'af wachtende" houding op die dag. Over die dag is gisteren een rapport gepubliceerd, waarin ook de re sultaten staan van enquêtes on der de deelnemende werkgevers, de bezoekende vrouwen (ruim 1.400) en de bemiddelaars van het arbeidsbureau. De bedoeling was letterlijk een we derzijdse verkenning van de mo gelijkheden die er voor vrouwen zijn.in niet "typisch" vrouwelijke beroepen, het verschaffen van in formatie - ook over omscho- lingsmogelijkheden - en het be kijken van eventueel noodzake lijke aanpassingen. Maar werkgevers en werkzoeken den bleken toch meer van het ba- nenmarkt-idee, het vullen van vacatures, uit te gaan. Ook werk te het verwarrend, dat er nogal veel traditionele vrouwenbanen werden gezocht en aangeboden. Van de twintig vrouwen die ook echt een baan vonden, gaan er een paar - na een bedrijfsoplei ding - aan het werk als verwar mingsmonteur en een als bu schauffeur. De vrouwen die naar het arbeids bureau kwamen, waren over het algemeen vrij jong (onder de der tig) en de helft van hen had geen gezinsverantwoordelijkheid, zo dat meer dan de helft werk zocht (kon zoeken) voor 25 of meer uur per week. Over het algemeen bleken de vrouwen ook meer be reid, zich bij de eisen van de werkgevers aan te passen dan omgekeerd: maar een paar werk gevers toonden zich bereid, hun eisen meer op het "aanbod" af te stemmen. Mede in verband daarmee gaat het ministerie van sociale zaken nu na, of het moge-' lijk is de beroepsopleidingen in de centra voor vakopleiding voor volwassenen ook in "deeltijd" te gaan geven. Een van de conclusies is, dat werk gevers die echt vrouwen willen aantrekken voor banen die dus ver dusvec als "mannenbanen" worden beschouwd, een actief wervingsbeleid moeten voeren. De werkgevers die op de "ver kenningsdag" géén afwachtende houding aannamen kregen het meeste bezoek en boekten de meeste successen. Een herhaling van de beroepen- verkenningsdag lijkt zinvol, vooral als de vrouwen zich dan alleen over "mannenbanen" kunnen oriënteren en er ook naar kunnen solliciteren. De werkge vers zullen dan bereid moeten zijn, daadwerkelijk vrouwen in mannenbanen aan te nemen en daar hun wervings- en perso neelsbeleid op af te stemmen. Maar die kans zit er voorlopig niet erg in, nu de werkloosheid al maar groter wordt en de vraag naar arbeidskrachten afneemt. Directeur C. Pot van het Utrecht se arbeidsbureau: "Als er genoeg kerels zijn is het voor een werk- geVer heel wat eenvoudiger om dan maar een man aan te nemen" Overigens gelooft hij wel, dat de verkenningsdag een - zij het be scheiden - bijdrage heeft gele verd aan de mentaliteitsverande ring die nodig is om vrouwen ge lijke kansen te geven, zeker nu ze in hun "eigen sectoren", zoals bijvoorbeeld de verplegings dienst in ziekenhuizen, steeds meer te maken krijgen met "con currentie" van mannen. Zes jaar geleden was de werkloosheid onder vrouwen procentueel even groot als die onder i die twee keer zo hoog. II Kort geding tegen discotheken BERLIJN - Bao Bao, een Chinese panda, in een speelse bui op zijn eerste 'open dag' in de Westberlijnse dierentuin. Bao Bao, die tijdens een bezoek van Helmut Schmidt aan Peking, door de Chinese partijleider aan V/est- Duitsland werd geschonken, mocht gisteren voor het eerst buiten spelen. DEN HAAG (GPD) - Konsumen- ten Kontakt vreest dat de uitvoe ring van het consumentenbeleid steeds verder in de schoenen van de consumentenorganisaties wordt geschoven. Deze organisa ties worden steeds sterker belast met controle op voorschriften en met onderhandelingen met het bedrijfsleven op basis van wet ten. De overheid is zelf verantwoorde lijk voor de uitvoering van de wetgeving en daarom pleit de consumentenorganisaties voor de instelling van een „ombuds man" die de uitvoering en coör dinatie van dc wetgeving op zich zou moeten nemen. Van het zo genaamde consumptiebeleid komt weinig terecht als de over heid niet snel zorgt voor wetten ter verbetering vaaprodukten en produktiemethoden, meent KK De organisatie is teleurgesteld over het feit dat de overheid consu mentenvoorlichting op radio en televisie en consumentenopvoe- di ng zo weinig stimuleert. Juist in tijden van inkomensdaling is consumenteninformatie en -be scherming van het grootste be lang. Daarop mag niet worden bezuinigd. UTRECHT (GPD) - Het zogenaamde 'selectieve toelatingsbeleid' dat de Utrechtse discotheken Cartouche (mede-eigendom van tv-presentator Ton Poppes) en Hordijk hanteren is ontoelaatbaar. Dat zei raadsman mr. H. Doeleman gisteren tijdens een kort geding, door een aantal Surina- mers aangespannen tegen de beide discotheken. De raadsman vroeg zich bovendien af of het enthousiasme van de politie voor die selectie (het slechts beperkt toelaten, dus gedeeltelijk weigeren van kleurlingen) wel zo gerechtvaardigd is. Overigens is Poppes door deze zaak inmid dels door zijn werkgever, de Tros, geschorst. Eerder had de Utrechtse officier van justitie, mr. W. H. Droesen tijdens een strafzaak tegen onder andere beide discotheken vanwege overtreding van de anti-discriminatiewetten al gezegd die 'selectie' verfoeilijk te vinden; een selectief toelatingsbeleid betekent eveneens discrimina tie. Mr. Doeleman meende dat strenge maatregelen, zoals het ministerie van justitie die voorbereidt, op hun plaats zijn. „Want dat Nederland zo tolerant is, kunnen we naar het rijk der fabelen verwijzen. Dagelijks ervaren mensen met een donkere huidskleur hoe het is om hier te moe ten leven". Wat betreft het weigeren van kleurlingen in disco's („In Nederland in het algemeen en in Utrecht in het bijzonder") zei mr. Doeleman, dat er niet alleen sprake is van het 'derven van levensvreugde'. „Van de schaarse situatie die voor minderheidsgroepen ontstaat, maken lieden van twijfelachtig allooi gebruik. Zij duiken in het gat op dc markt en exploiteren gelegenheden waar de elders geweigerden wel welkom zijn, maar waarvoor ze fiks moeten betalen". Volgens mr. Doeleman is de huidige strafwetgeving onvoldoende om effectief op te treden tegen het kwaad van de discriminatie in de horeca- sector. Als het al tot een veroordeling komt, is de boete van zo'n f500 voor een groot bedrijf gemakkelijk te betalen. De raadsman zag daarom vooralsnog meer in een kort geding, dat kan resulteren in het opleggen van een aanzienlijke dwangsom. De raadslieden P. Doedens en L. Achterberg van genoemde discotheken meenden dat de Surinaamse vereniging Sarnani Hai er 'een spelletje van maakt om met groepen tegelijk de disco's binnen te komen. Mr. Doe dens zei 'over een rits kleurlingen in alle kleuren van de regenboog' te beschikken, die wel wilden verklaren dat er in disco Hordijk helemaal niet wordt gediscrimineerd. De president van de rechtbank had er tijdens de zitting geen behoefte aan die getuigen te horen. Hij doet op vrijdag 21 november, 10 uur 's mor gens, uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11