Amerika oefent zware druk uit op bondgenoten Naleving mensenrechten ter discussie in Madrid Carter: "Missie Algerije succes' Socialisten ook in Madrid bijeen Defensie-uitgaven hoger Foot breekt enkel Nederland met vraag levering oorlogstuig Vonnis in Suriname GESPREK SURINAAMSE VAKBONDEN - REGERING DONDERDAG 13 NOVEMBER 1 MADRID (GPD/Reuter) - Met een ondertoon van ernstige ongerustheid is gisteren in Madrid de eer ste werkdag van de Euro pese conferentie over Vei ligheid en Samenwerking begonnen. Na de officiële opening in de nacht van dinsdag op woensdag zijn de delegaties aan de ope ningstoespraken begon nen, maar een agenda en tijdsduur voor de confe rentie is niet vastgesteld. Zoals gemeld bestaat tussen Oost en West onenigheid over de tijd die moet worden uitgetrokken voor discussies over naleving van de akkoorden van Helsinki door de 35 deelnemende lan den. De westerse landen hebben de conditie gesteld dat voor zater dag een beslissing over de agen da, de organisatie, het tijdschema en over een vervolgbijeenkomst moet worden genomen. Gebeurt dat niet, dan is in de westerse vi sie voortzetting van deze Veilig heidsconferentie zinloos gewor den. De Nederlandse delegatieleider dr. F. van Dongen legde in zijn ope ningstoespraak het accent op naleving van de mensenrechten. Hij noemde de toetsing van de bepalingen uit de slotacte van Helsinki de hoeksteen van het gehele CVSE-proces. In dat ver band beschreef hij de Russische militaire interventie in Afghanis tan als „dramatisch". Daden zijn belangrijker dan woorden, aldus dr. Van Dongen, en het ontspan ningsproces hangt niet af van de manier waarop de landen met el kaar omgaan, maar hoe de landen zich tegenover hun burgers en hun buren gedragen. De Spaanse premier Suarez hield een pleidooi voor het beleggen van een veiligheidsconferentie van Middellandse-Zeelanden (een voorstel ingediend door Mal ta), die naar zijn mening de stabi liteit in geheel Europa zou kun nen verhogen. De Spaanse minis ter-president waarschuwde er voor dat men in het ontspan ningsproces er niet op uit moest zijn om eigen of groepsvoordelen te behalen. Suarez schuwde uit drukkingen zoals „koude oorlog" en „rechten van de mens" niet en nodigde de 35 deelnemende lan den aan de conferentie uit om gemeenschappelijk samen te werken in de terreurbestrij ding. Onder de westerse landen heerst intussen grote twijfel of de confe rentie van Madrid een echte toet singsconferentie zal worden. Van Dongen toonde zich gisteravond zeer ontstemd over de procedure, waarmee de Europese veilig heidsconferentie op gang is ge komen. Hij vond de manier waarop de conferentie tot nu toe werd „gered" beneden de waar digheid van het ontspannings proces dat uit deze bijeenkomst moet voortvloeien en achtte de mogelijkheid om nog tot een overeenkomst overeen agenda te komen na de openingstoespra ken van de eerste vier landen ge ring. President Leonid Brezjnjev heeft gisteren het Westen ervan be schuldigd dat het de conferentie in Madrid wil maken tot een "fo rum voor goedkope propaganda en demagogische toespraken." In een toespraak aan een diner ter ere van de Finse president Urho Kekkonen, die Moskou bezoekt, zei hij dat er in de hele wereld gevaarlijke conflicten waren ont staan en dat "bepaalde kringen" uit waren op het aanwakkeren van de bewapeningswedloop. Brezjnjev zei dat de Sowjet-Unie "vastbesloten een koers zal vol gen voor het bereiken van over eenkomsten die de belangen van ontspanning, veiligheid en een vreedzame toekomst voor alle volken zullen dienen." (Van onze correspondenten) BRUSSEL, WASHINGTON - Amerika gaat de Europese NAVO-landen onder zware druk zetten om de defensie-uitgaven op te voeren. Dit bleek gisteren uit de toespraak van de Amerikaanse staatssecretaris van defensie, Robert Komer, tot de permanente raad van NAVO-ambassadeurs. Functionarissen van het ministerie van defensie in Washington zei den gisteravond dat de NAVO een catastrofe moet vrezen, wan neer de Europese landen niet aanmerkelijk meer geld aan hun defensie willen besteden. Was hington wil dat de NAVO-landen hun verplichting naleven de .de fensie-uitgaven jaarlijks met 3 procent te laten stijgen. De Pen- tagon-woordvoerders lieten er geen twijfel over bestaan dat deze 3 procent niet als „plafond" maar als de „vloer" van stijging van de defensielasten wordt be schouwd. Komer's boodschap zou vandaag in Brussel herhaald worden door de Amerikaanse minister van de fensie, Harold Brown. Dan begint in het Brusselse NAVO-hoofd- kwartier de halfjaarlijkse minis tersbijeenkomst van de Nuclear Planning Group, waarin de ont wikkelingen rond de kernbewa pening bij NAVO en de Sowjet- Unie besproken worden. De Europese NAVO-landen moe ten hun defensie-uitgaven ver hogen in verband met de gespan nen internationale situatie (de Russische invasie in Afghanis tan) en vooral omdat Amerika veel werk maakt van de voorbe reiding van eventueel militair in grijpen in het gebied van de Per zische Golf om de olieaanvoer uit dit gebied voor het Westen veilig te stellen. Perzische Golf De Amerikaanse plannen met be trekking tot de Perzische Golf gaan veel verder dan we een half jaar geleden dachten, aldus een van de deelnemers aan het over leg met staatssecretaris Komer. Een hooggeplaatste Amerikaan se regeringsfunctionaris zei hier-' oven „Als we verscheidene Ame rikaanse divisies naar de Perzi sche Golf sturen, kunnen we ze niet meer naar Europa zen den". „We staan voor e_ dracht. Minder Amerikaanse troepen in Europa is maar één gat dat gevuld moet worden. Een an der probleem is dat in de Perzi sche Golf geen infrastructuur be staat om troepen aan te voeren zodat een veel hoger peil van lo gistieke ondersteuning (vlieg velden, kunstmatige havens etc.) nodig is. Dat vergt grote uitga ven", aldus de Amerikaanse zegsman. Nederland en Duitsland behoren tot de Europese NAVO-landen die de 3-procentsnorm niet halen wat betreft hun defensiebegro ting voor 1981. De Nederlandse minister van defensie. De Geus, zei gisteren in een toelichting voorde pers in Brussel: „Eris 180 miljoen gulden bezuinigd, maar daarvan doet maar 130 miljoen echt pijn. Maar over een periode van vier jaar gerekend - 1970 tot en met 1980 - voldoen we prak tisch toch aan de 3-procent seis". De waarschuwingen van de Ame. rikaanse staatssecretaris Komer, dat Washington een grotere in spanning eist van de Europese bondgenoten worden in NAVO- kringen ernstig opgenomen. Dit is niet de laatste stuiptrekking van de Carter-regering die nu even wil laten zien dat ze de de- fensieproblematiek even ernstig neemt als de nieuwe Amerikaan se president Reaganzo werd ge zegd. Ook als Carter als president terug zou komen, zou Washing ton op een grotere inspanning van Europa hebben aangedron gen. Zoals bekend heeft Reagan al herhaaldelijk verklaard dat Europa meer geld voor defensie moet uittrekken. WASHINGTON - De Israëlische premier Begin is gisteravond, in Washington aangekomen v met de Amerikaanse president en leden van het Congres. Op het vliegveld werd hij afgehaald door minister van buitenlandse zaken Edmund Muskie. LONDEN (AFP) - De nieuwe leider van de Britse Labour- part ij. de 67-jarige Michael Foot, heeft zijn rechterenkel gebroken toen hij het Lager huis verliet. Hij moet enkele weken in het gips lopen. Michael Foot steunde altijd al op zijn onafscheidelijke stok. Een van zijn medewerkers zei dat Foot al zijn afspraken wil nakomen. WASHINGTON (UPI/AFP/ Reuter) - President Carter heeft de missie naar Al giers van zijn onderminis ter voor buitenlandse za ken Warren Christopher vandaag een succes ge noemd. Vijf procent De Carter-regering zal waarschijn lijk nog in januari voorstellen de defensiebegroting voor het fis cale jaar 1982 met 5 of 6 procent op te trekken ten opzichte van ADVERTENTIE EI-.N G KOI M Bi TAAK Hl Ml E EN PK GROKNE BETAALPA Gegarandeerd tot t UK),- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. 1981. Als de Europese landen dan met reële verhogingen van 1,5 procent (zoals Nederland) uit de bus komen, dan is er sprake van politieke verdeeldheid, aldus nog de Amerikaanse zegsman. Hij wees erop dat Amerika 5 procent van zijn Bruto Nationaal Produkt aan defensie besteedt, terwijl het Europese gemiddelde 3,6 procent bedraagt (3,4 procent voor Ne derland). Ook functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van defensie betoogden gisteravond in Was hington dat in het NAVO-defen- sieprogramma voor de lange termijn (opgesteld door de com missie voor defensieplanning - DPC) is, aldus deze woordvoer ders, geen rekening is gehouden met de Amerikaanse activiteiten in het gebied van de Perzische Golf. Tijdens de komende DPC- vergadering, december in Brus sel, is één van de plannen waar mee de Amerikanen voor de dag zullen komen de stichting van nieuwe reserve-eenheden van al afgezwaaide dienstplichtigen. De militaire reserve in Europa werd tot nu toe vooral gebracht als aanvulling voor bestaande een heden, maar de VS wensen thans nieuwe brigades, waarvoor dan ook nieuwe uitrusting en wapens moeten worden aangeschaft. Omdat bij het uitbreken van een conflict de Amerikaanse ver- Tl T "1 "1 worden gebruikt om troepen Irak en Iran bestoken naar elders te vliegen zou Europa zijn burgerverkeersvliegtuigen beschikbaar moeten maken voor de „airlift" van Amerikanen die in Europa moeten optreden. Eu ropa zal, in de woorden van de zegslieden van het Pentagon, „de buikriem moeten aanhalen ter- wille van zijn verdediging", zoals ook de VS dat blijkbaar nu zullen gaan doen. De woordvoerder signaleerde dat kleine NAVO-landen hun grond gebied beschikbaar moeten ma ken voor de opslag van militaire voorraden en uitrustingsstukken omdat dan in tijd van nood alleen nog maar de manschappen moe ten worden overgevlogen die er mee moeten vechten. De NAVO, zo verluidde, moet voor de helft uit Amerikaanse en voor de ande re helft uit Europese inspannin gen bestaan. Amerika zal er ken nelijk meer en meer vanuit gaan dat het te maken heeft met „Eu ropa" zonder zich overdreven zorgen te maken omtrent het ge geven dat dat Europa nog weer onderverdeeld is in onafhanke- lijke naties. Het is duidelijk dat de VS zich meer en meer zullen gaan wenden tot de grote NAVO-landen in het be heer van het bondgenootschap en dat voor de kleine landen nog maar een geringe rol is wegge legd. In het vacuum tussen de re geringen Carter en Reagan wor den de claims gelegd op meer in spanning onder druk van het mi litaire establishment. Ook onder Carter zouden de defensie-uitga ven omhoog zijn gegaan, met het risico van groeiende verwijde ring binnen de NAVO omdat de meeste landen hun verplichtin gen niet hebben kunnen nako men. Doch onder Reagan wordt de kans op conflicten met het nog verder stijgen van het defensie budget navenant groter. r besprekingen "Vrede, vrijheid en solidariteit" (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Onder de leuze: „Vrede, vrijheid en solida riteit" begint vandaag te Madrid de Socialistische Internationale, die vol gens de Spaanse opposi tieleider Felipe Gonzalez gekenmerkt zal worden door het begin van een aanpassingsproces, waar van Karl Marx in 1864 niet had kunnen dromen. Aan deze Socialistische Internatio nale, die voor het eerst legaal in Spanje wordt gehouden, nemen delegaties deel uit 42 landen. De Nederlandse socialisten worden onder meer vertegenwoordigd door oud-premier Joop den Uyl. oud-minister Van der Stoel, bui- tenlandsecretaris Maarten van Traa, en de Tweede-Kamerleden Relus ter Beek en Klaas de Vries. De Socialistische Internationale zal zich tot zondag bezighouden met de bewapeningswedloop tussen Oost en West en de naar verwacht toenemende polarisatie tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, veroorzaakt door de ver kiezing van Ronald Reagan tot Amerikaans president. Daar naast willen de socialisten een einde maken aan het socialisti sche „Eurocentrisme"; met an dere woorden: de Socialistische Internationale toegankelijker maken voor partijen uit de Derde Wereld-landen, met name uit La- tijns-Amerika. In dit licht zal het bureau ven de Socialistische Internationale tij dens de bijeenkomst te Madrid de toelating bestuderen van de MEP (Movimiento Electoral de Pueblo uit Aruba) onder leiding van Betico Croes en van de MAN (Movimiento Antiliano Nacional uit Curasao) van de Antilliaanse premier Don Martina. Zowel Be tico Croes als Don Martina wonen de Socialistische Internationale als waarnemers by. OOSTERBEEK - Het Nederlands bedrijfsleven wordt de laatste dagen indirect bestookt met aanvragen om leveranties van de meest uiteenlo pende goederen aan de twee oorlogvoerende partijen in het Midden- Oosten: Irak en Iran. Bij het in Oosterbeek gevestigde secretariaat van de Contactgroep Ex portdeskundigen, waarin de top van het Nederlands exportgebeuren is verenigd, hebben de Iraanse autoriteiten dringend verzocht om bemid deling bij de levering van chemicaliën. Het Iraakse ministerie van defensie klopte op datzelfde adres aan met het verzoek te bemiddelen bij het leveren van opklapbare veldbedden, sta len buizen en diverse soorten bewerkte oliën. Ook wordt in Nederland gezocht naar contacten die mogelijkheden zien in het vervoeren van enige honderden door Irak gekochte Hercules-trans portvliegtuigen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Midden-Gelderland waar schuwt ondernemers er in dit verband voor dat in deze handelsaangele genheden zich vaak internationaal opererende personen aandienen die op het randje van het acceptabele - ook in financieel opzicht - balance- „Hoe vager de handelslijnen, hoe meer er kan worden geknoeid", aldus een yiQOOVdvoerdei Het ministerie van buitenlandse zaken zegt niet te beschikken over aan wijzingen dat enig militair materieel via Nederlands grondgebied is "voerd. Nederland hanteert, aldus een woordvoerder, zeer strenge strategische goederen. richtlijnen met betrekking tot de uitvoer v Christopher en zijn delegatie keer den terug uit Algerije nadat het Amerikaanse antwoord op de Iraanse eisen voor de vrijlating van de 52 gegijzelden was over handigd. Dat antwoord heeft Te heran bereikt, maar een Iraanse reactie is nog niet gegeven. Carter noemde de Amerikaanse ant woorden "afdoende" en zei te hopen dat de zaak zonder uitstel zou worden afgewikkeld. De president hoopte dat de Ameri kaanse bondgenoten, met name West-Duitsland, hun afspraken over een verhoging van drie per cent van de NAVO-bijdrage zul len nakomen. Hij liet doorsche meren daar bij bondskanselier Helmut Schmidt op aan te drin gen wanneer deze binnenkort een bezoek aan het Witte Huis brengt. Het Amerikaanse staatshoofd ver klaarde met de nieuwe president te willen samenwerken op elk mogelijk gebied en met Reagan te willen streven naar een nieuwe overeenkomst voor kernwapen- beheersing met de Sowjets. Hij achtte een duepartijenconfe- rentie met Israel en Egypte mo gelijk, maar onwaarschijnlijk, gezien zijn nederlaag tegen Rea gan. Carter verklaarde met Rea gan te zullen overleggen over een topconferentie wanneer bij over eengekomen besprekingen later dit jaar vooruitgang wordt ge boekt. Vandaag voert Carter besprekin gen met de Israëlische premier' Begin, die gisteren in Washing ton aankwam. Deze zei na aan komst dat de vredesbesprekin gen met Egypte moeten door gaan. ongeacht het feit dat het Amerikaanse leiderschap in an dere handen is overgegaan. Aan het slot van de lange en zeer ontspannen persconferentie in Washington, zei Jimmy Carter zich na 20 januari te willen terug trekken in zijn woonplaats Plains in Georgia om er in alle rust aan zijn memoires te werken. Hij zei van plan te zijn "meer dan een boek" te schrijven. PARAMARIBO (GPD) - De presi dent van het bijzonder gerechts hof in Suriname, mr. Oscar Abendanon heeft gisteren een boer die beschuldigd werd van omkooppraktijken tot twee maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest veroordeeld. Het betekende de eerste uit spraak in de serie corruptieprc- cessen die Paramaribo in zyn greep houdt. Eisen tot schade vergoeding aan de regering en te ruggave van de door omkoping in bezit gekregen grond werden door de reenter echter afgewe- Volgende week zal de president van het bijzondere gerechtshof in twee soortgelijke omkoopzaken vonnis wijzen. Vandaag ver schijnen voor de gewone rechter de zes verdachten, onder wie twee ex-parlementsleden, die worden beschuldigd van mede werking aan de zgn. Ormskcrk- coup. De belangstelling voor de (openbare) rechtszitting is enorm. De ex-minister van land bouw, veeteelt en visserij in het tweede kabinet-Arron. ir. Johar Kasantaroeno. die sinds de staatsgreep van 25 februari in Nederland woont, wordt de gees- tesvader van de tegen-coup ge noemd. Hij wordt by verstek ver oordeeld. PARAMARIBO (GPD) - De ver houding tussen de Surinaamse regering en de vakbonden is van enige spanning ontdaan door een gesprek dat president Chin a Sen heeft gehad met de voorzitters van de vier vakcentrales. De Su rinaamse president had de vak beweging daartoe uitgenodigd, nadat de bonden begin deze week felle kritiek hadden geleverd op het beleid van de regering. De vakbondsverklaring werd op „aanbeveling" van de regering uit de pers gehouden, wat weer leidde tot woede van journalis ten. die over „onderdrukking. dictatuur" spra ken. In het gesprek met Chin a Sen heb ben de vakbondsleiders ge* vraagd om naleving van de uni versele mensenrechten in Suri name. Zij hebben gewezen op de aanhouding van vakbondsleden op 13 augustus. Zonder dat tegen hen op juridische gronden ge formuleerde aanklachten zun in gediend. Bovendien werd de re gering verweten geen begin te hebben gemaakt met het econo misch en werkgelegenheidspro gramma, waardoor niet alleen de financiering van welzynsplannen in gevaar komt. maar ook de dreigende ineenstorting van de Surinaamse economie wordt verhaast Chin a Sen heeft de klachten aan- gehoord, maar nog geen ant woord gegeven Het gesprek tus sen vakbeweging en regering zal volgende week worden voortge zet

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9