Administratieve vergrijpen forser aangepakt xrnam "WE BIDDEN ELKE DAG, 24 UUR LANG" Onderzoek voorrang fiets van rechts Qmooh even doen. ..1 POSTCODE Speciale officieren van justitie bij rechtbanken Uit in de Randstad Haya van Someren overleden DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 Afgezonderde gezinnen vragen om voedsel HARDERWIJK (GPD) - Voor het eerst is er gisteravond voedsel binnengebracht in het huis van de familie Noordmans, die zich vanaf 31 oktober in gebed heeft afgesloten van de buitenwereld, samen met nog een paar gezin nen. Dit verzoek stond in een brief die via de brievenbus was afgegeven aan een vertrouwen spersoon uit de nieuwbouwwijk Stromenwaard, waar ook de fa milie Noordmans woont. In de afgesloten woning bevindt zich ook het gezin Verburg uit Ede dat eind vorige maand plotseling uit zijn woonplaats verdween en zijn toevlucht zocht in het huis van onderwijzer Noordmans. In Harderwijk is inmiddels een be leidscentrum opgericht van waaruit de ontwikkelingen rond deze „gebedsaffaire" nauwlet tend in de gaten wordt gehouden. Zo is onder meer een psychiater ingeschakeld. De politie is nog niet van plan om in te grijpen. Volgens inspecteur W. Hoekstra moet de mogelijkheid niet wor den uitgesloten dat geprobeerd zal worden om via een andere weg dan de brievenbus contact met de mensen in huis te krijgen. Het gezin Noordmans heeft geen telefoon. Twee benedenburen en een boven buurman hebben bij de politie in Harderwijk een klacht ingediend tegen de familie Noordmans om dat ze 's nachts niet kunnen sla pen van het urenlange kinderge- huil. Behalve zes volwassenen moeten er minstens ook nog zes kinderen in de woning zijn opge sloten. Onder hen is een baby van vijf maanden. Twee kinderen zijn leerplichtig maar gaan sinds tien dagen niet meer naar school. Buurman Van Eist; „Ik ben naar de politie gegaan omdat ik en mijn gezin 's nachts vaak wakker wor den van het gehuil van kinderen. Dat is niet om aan te horen. Ook overdag huilen de kindern heel vaak". Buurvrouw Tromp: „Wat die volwassenen doen interes seert me niet maar voor die kin deren vind ik het zielig. Ook wij horen regelmatig de kinderen huilen". Een wijkagent houdt de hele dag een oogje in het zeil omdat veel nieuwsgierigen op het huis af komen. De ramen zijn herme tisch door gordijnen afgesloten. Niemand laat zich zien. Vanuit de woning is de brievenbus met kar ton gedicht. Na een half uur wachten slagen we er in om via de brievenbus een gesprek te voeren met onderwijzer Noordmans. Hij laat allereerst weten dat ze niet in gebed zijn gegaan omdat de we reld zou vergaan. „Dat hebben we nooit gezegd. De Heer heeft ons hier bij elkaar ge bracht en hij zal duidelijk maken wat we moeten doen. We behoren niet tot een kerk en ook niet tot de Pinkstergemee nte. We behoren bij de gemeente van de heer Je zus Christus op aarde. We bidden de hele dag door, 24 uur lang. We wisselen elkaar af, ook 's nachts. We hebben al visioenen gehad van de Heer maar ik mag nog niet zeggen waarover dat gaat. U kunt wel met ons mee bidden". Noordmans laat weten dat het met de kinderen goed gaat. Hij maakt zich geen zorgen over eventueel ingrijpen door de overheid. „Waarom zou ik. Ik denk er met aan. De Heer heeft het ons dit niet duidelijk gemaakt". En de schoolgaande kinderen dan? „Ik ben toch onderwijzer. Dat zegt genoeg. En voor de baby is er ge noeg voeding". Noordmans vertelt ook dat hij en de anderen lid zijn van de EO. „Maar die halfslachtige programma's... Ze zouden het veel beter kunnen doen. Het programma „God wil bij de mensen wonen" is goed. We houden ook van Elly en Rik- kert". EDE (GPD) - De 29-jarige Marokkaanse vrouw Ya- mina El-Harchi-Elouakili is gisteren op een gruwe lijke manier om het leven gebracht. Toen haar 15-ja- rige stiefzoon uit school kwam, trof hij de vrouw dood in haar slaapkamer aan. Haar echtgenoot, de 32-jarige El-Harchi, is spoorloos. De vrouw blijkt in haar flatwoning met een groot aantal messteken om het leven te zijn gebracht. Het moet in de vroege ochtenduren zijn gebeurd, nog voor de kinde ren naar school waren. Vier van de zes kinderen hebben gistermorgen normaal het huis verlaten en kwamen pas na drie uur terug. De twee jongsten, ba by's van vieren zestien maanden, hebben de hele dag in hun bedje doorgebracht. Deze twee kinde ren zijn de enigen van de ver moorde Yamina, die sinds 1977 de derde echtgenote van El-Har- chi was. De andere kinderen stammen uit eerdere huwelijken van de man, Het echtpaar leefde al geruime tijd op gespannen voet met elkaar. De vrouw kwam in mei 1979 naar Nederland, waar haar man sinds 1970 woont en werkt. Sindsdien heeft de politie regelmatig be middelend op moeten treden en bij echtelijke twisten werd de vrouw meermalen mishan deld. Het is in de Marokkaanse verhou dingen, volgens de politie, niet abnormaal dat de dood van de vrouw gistermorgen door de kin deren niet werd ontdekt. De ech telijke slaapkamer is heel duide lijk het terrein van de ouders, waar de kinderen niet zomaar komen. Niets wijst erop, dat er buiten de leden van het gezin nog anderen in huis geweest zijn. Van braak ontbreekt elk spoor. De man is op dit moment, voor de politie de hoofdverdachte en naar hem wordt naarstig gespeurd. DEN HAAG (GPD) - Bij alle rechtbanken komen binnen kort speciale officieren van justitie voor de vervolging van fraude. Daarbij gaat het vooral om belastingfraude en zwendel met besloten vennootschappen. Minister De Ruiter (justitie) zei dit gisteren in de Tweede Kamer tij dens de behandeling van zijn begroting. WAGENINGEN - Dat een bakker niet alleen een broodleverancier maar ook een kunstenaar kan zijn bleek gisteren in Wageningen waar de nationale kampioenschappen brood en banketbakken werden gehouden. Bakkersadviseur Lamsma van het station voor maalderij en bakkerij maakte bij die gelegenheid bekend dat in de afgelopen 25 jaar het aantal Nederlandse bakkerijen met sprongen is afgenomen van 12.000 naar 4.000 terwijl er volgens prognoses in de komende tien jaar nog eens 1.000 zullen verdwijnen. Lamsma hield de bakkers voor dat, willen ze overleven slechts de allerbeste kwaliteit goed genoeg is. ROTTERDAM De Doelen-do 13 en vrij 14,20.15 uur. Gewandhausorchester, Leip zig. Za 15,14.30 uur orgelconcert, Za 15,20.15 uur Politie-Harmo- nie Vereniging Hermandad. Zo 16,20.15 uur, Nicolas Peyrac. Ma 17, 20.15 uur Serie Muziek en Dans uit Alle Windstreken met Amalia Rodrigues. Di 18, 20.15 uur Meesterserie, Youri Egorov, piano. Wo 19, 20.15 uur Orgelconcert door Arie Keijzer. AMSTERDAM Carré- Vr 14, za 15, zo 16, ma 17, di 18, Werktheater "Bosch en Lucht", 20.45 uur (geen pauze). Centrum Bellevue- t/m 22, 20.30 uur Toneelgroep Centrum met "Het Komplot", do 13, vr 14, za 15, 20.30 uur gitaristenkollektief 18 t/m 22, 20.30 uur Esta met "The American dream". Concertgebouw - Do 13, uur Sumiko Nagaoka/piano. Vrijd. 14, 20.15 uur Kazuhito Yamashita/gitaar. Za 15, 20.15 uur Nederl. Kamerorkest. Zo 16, 20.15 uur Jeremy Menuhin/piano. Ma 17, 20.15 uur, Mark Lubotsky viool, di 18, 20.15 uur Vladimir Ashke- nazy/piano. Di 18, 20.15 uur Glinka kwartet. Nieuwe de la Mar Theater-t/m 16,20.15 uur, Er valt een traan op de tompoes van Annie M.G. Schmidt. Stadsschouwburg - Do 13 en za 15, 20.15 uur Publiekstheater met Antonius en Cleopatra. Zo 16, Fiesta Gitana, 20.15 uur. Di 18, 20 uur Nederlandse Operastichting met "II Trovatore". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg-Vr 14,20.15 uur première Staatstheater Darmstadt. Za 15, 20.15 uur, zo 16, 14 uur, Haagse Comedie met "Amadeus". Zo 16, 20.15 uur, Haagse Comedie met Midzomer. Ma 17.20.15 uur, GLOBE met Chinchilla. Di 18.20.15 uur Toneel- ver. Rederijkers met "Het uur der verrukking". Congresgebouw - Do 13. en vr 14, 20.15 uur. Residentie Orkest. Za 15, 20.15 uur Operettegezelschap MVO. Ma 17. 20.15 uur, Ned. Kamerorkest, di 18, 20.15 uur, Dans- en Pantomimetheater To- maszhevski. Wo 19, Amalia Rodrigues, 20.15 uur. Diligentia- Do 13,20.15 uur Concert Argentijnse ambassade. Vr 14, 20.15uur, Urbanus van Anus. Za 15,20.15 uurGitaarrecitel Kazu hito Yamashita. Di 18,20.15 uur, Tokyo Kwartet. Wo 19,20.15 uur, kamermuziek door leden van het Residentie Orkest. Appeltheater- 13 t/m 15, 20.15 uur. Andersen programma "De overschoenen van het geluk". LEIDEN Schouwburg - Do 13, 20.15 uur "De toekomst gaat het helemaal maken". Vr 14 en za 15,20.15 uur, "Hoofdstuk twee" met o.a. Luc Lutz en Gerard Cox. Ma 17, 20.15 uur. Toneelver. Tot Ieders Genoegen met "Schat ik ben 'r hoor." Wo 19, 20.15 uur Cabaret- programma van Jasperina de Jong en Eric Herfst. LAK-theater - Do 13, 21 uur; vr 14 en za 15, 20.30 uur Bewegings- groep Bart Stuyf met "Grey". Zo 16,15 uur, Poppentheater Erica Burgerjon. v.a. 9 jaar. Micro-theater Imperium - Oude Vest 33, elke vrijd. en zat. 20.30 uur, "Hij heette Ted". recht van rechts te geven en de maximumsnelheid binnen de bebouwde kom te verlagen, wil minister Tuijnman van verkeer eerst laten onderzoeken wat de gevolgen van zulke maatregelen zijn voor de verkeersveiligheid. Tot deze conclusie, vervat in een brief van gisteren aan de Tweede Kamer, komt de bewindsman bijna een jaar nadat in de Kamer twee moties waren aangenomen waarin om zulke onderzoeken was gevraagd. Eerder deze week noemden drie ac tiegroepen, Stop de kinder moord, Vereniging bescherming voetgangers en de Eerste Neder landse Fiets Bond, het onaan vaardbaar dat minister Tuijnman de motie over verlaging van de j n-snelheid van 50 km jaar onaange- per i bijn roerd had gelaten. Zij stelden 30 km per uur voor. CDA-kamerlid Cornelissen, die vorig jaar de mo tie over het voorrangsrecht had ingediend, noemt het „voorzich tig uitgedrukt geen schoolvoor beeld van een doortastend be leid" dat minister Tuijnman pas nu op zijn motie reageert. Cornelissen wijst erop dat hij zijn motie indiende omdat Nederland het enige land is waar fietsers van rechts geen voorrang hebben, en omdat Nederland zich inmiddels al twaalf jaar geleden heeft ver plicht de fietsers dat voorrangs recht, dat voor de oorlog ook be stond, opnieuw te geven. In de brief aan de Tweede Kamer maakt minister Tuijnman gewag van de risico's die voorrangsrecht voor een groep die dat nu niet heeft, met zich meebrengt in de overgangsperiode. Om hierin te voorzien zouden verkeers- en verblijfsgebieden moeten wor den ingevoerd. In de verkeersge bieden zou dan de huidige regel gehandhaafd moeten blijven, in de verblijfsgebieden zouden fiet sers van rechts voorrang moeten krijgen. (ADVERTENTIE) Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! ptt post De minister zal het Openbaar Mi nisterie gaan versterken met spe cialisten op het gebied van on dernemingsrecht en belastin grecht. Dat is nodig om de admi nistratieve criminaliteit „enigs zins in de hand te krijgen". Het vervolgingsbeleid zal in de eerste plaats zijn gericht op omvangrij ke fraudes. De Ruiter signaleerde een ver schuiving van klassieke crimina liteit naar vormen van admini stratieve vergrijpen waarbij grote geldbedragen terecht komen in potjes waar ze niet thuishoren. Wanneer zulke zaken niet wor den aangepakt, is dat schadelijk voor het rechtsgevoel van de burger, die wèl voor kleinighe den in de kraag wordt gevat, al dus de bewindsman. Op aandrang van de Kamer beloof de De Ruiter een voorstel om dis criminatie van homofielen straf baar te stellen. Het openbaar mi nisterie heeft hij inmiddels ge vraagd onderzoek in te stellen naar de verspreiding van antise mitische kaarten in Breda. Zulke strafrechtelijke reacties op ge vallen van discriminatie werken naar zijn mening „normvor mend". De strijd tegen het toenemend van dalisme kan volgens De Ruiter niet alleen door de politie worden gevoerd. Door middel van „so ciale controle" speelt iedere Ne derlander daarin een rol. Com missies komen binnenkort met aanbevelingen voor maatregelen tegen vandalisme in het alge meen en in het bijzonder in bus en trein. Staatssecretaris Haars beloofde de Kamer te zullen onderzoeken hoe de handel in drugs forser kan worden aangepakt. Daarbij gaat het vooral om de vraag of bui tenlanders door de Nederlandse rechter vervolgd kunnen wor den. Gedwongen „afkicken" van drugs verslaafden, zoals voorgesteld door het CDA, vond mevrouw Haars geen goed idee. Wèl voelt ze voor invoering van een zekere dwang, wanneer iemand eenmaal vrijwillig tot afkicken heeft be sloten. „Men geeft zo dikwijls de moed op", verklaarde zij. Dienstverlening - In enkele proefgebieden kunnen wetsovertreders binnenkort ge vangenisstraf ontlopen door maatschappelijke diensten te verrichten. Minister De Ruiter (justitie) kondigde woensdag in de Tweede Kamer aan dat hier mee in februari een proef van twee jaar zal beginnen. De alternatieve straf is alleen mo gelijk voor mensen die tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van ten hoogste zes maan den zijn veroordeeld. Zij moeten zelf aanbieden maatschappelijke diensten te verrichten in plaats van in de cel te zitten. De rechter hoeft zo'n aanbod niet te honore- Strafdienst is mogelijk in de secto ren volksgezondheid, milieu, educatieve en recreatieve projec ten. Het werk zal in de vrije tijd gedaan moeten worden, levert geen geld op en mag bij elkaar niet meer dan honderdvijftig uur duren, zo heeft de minister als norm bepaald. De Ruiter heeft de arrondissemen ten Alkmaar, Almelo. Assen. Breda. Groningen. Haarlem, Den Bosch en Zutphen als proefge bieden aangewezen. Later zal Den Haag daar nog bij ko- WEERRAPPORTEN Amsterdam Dc Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Madrid Malaga Mallorca Munchen isa Blanca is Palmas onbew. regenbui licht bew. regenbui licht bew. licht bew. regenbui geheel bew. onbew. onbew. zwaar bew. Klachten over discriminatie in personeels advertenties DEN HAAG (GPD) - De resultaten van de invoering Wet gelijke be handeling van mannen en vrou wen heeft ten aanzien van perso neelsadvertenties nauwelijks in vloed gehad. Er blijken nog steeds erg veel naar het geslacht discriminerende advertenties in de kranten te staan. Dit is geble ken uit een onderzoek van het Tweede-Kamerlid De Boois (PvdA). De meest voorkomende fout bij ad vertenties is dat er expliciet ge vraagd wordt naar een man of een vrouw voor een functie, waar dat niet nodig is. De in maai t van dit jaar ingevoerde wet verbiedt een dergelijke dis criminatie bij het plaatsen van advertenties. Bovendien mag geen onderscheid meer gemaakt worden bij de behandeling van de vervulling van de openstaande betrekking. Uit het onderzoek is gebleken, dat de maatschappelijke en finan ciële waardering van functies een rol speelt. Volgens de onderzoe kers is de tendens: hoge acade mische fiincties exclusief voor mannen en lage administratieve banen alleen voor vrouwen. De Boois vindt het „noodzakelijk" dat er een sanc tie zal worden in gesteld nu is gebleken dat de „op- timistischc verwachtingen over vrijwillige naleving" niet is uit gekomen Als strafmaatregel komt hetmeest in aanmerking de plicht om binnen de sollicitatie- termijn een juiste advertentie te plaatsen, aldus de socialiste. i Someren Eerste vrouwelijke partijvoorzitter (WD) ROTTERDAM (GPD) Tot op het laatste moment heeft Haya van Someren-Downer geprobeerd haar persoonlijke leed voor zich te houden. De buitenwereld had niets met haar gezondheid te maken, vond ze, en waarom zou ze zelf aanleiding geven tot al lerlei ongewenste verhalen? Vandaar dat ze nog maar twee maanden geleden, breeduit lachend naar goede en min der goede bekenden, achter de bestuurstafel zat op een van de vele WD-congressen van het afgelopen jaar. Slechts enkele vertrouwelingen wisten toen al dat ze mogelijk haar laatste congres bijwoon de. Ook op het Binnenhof zou ze daama nog slechts een, twee keer verblijven, voordat zelfs de politiek het deze week definitief verloor. De slopende ziekte (een vorm van kanker), die haar al vijf jaar teisterde, overwon uit eindelijk ook haar li chaam. Al eerder nam ze. helder van geest, afscheid van haar poh- tiekeen andere vrienden. Ook WD-leider Wiegel, zelf on langs zo smartelijk getroffen, zocht mevrouw Van Someren bij die gelegenheid op in het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis. Niet eens zo veel uren later kwam op 54-jarige leef tijd voor haar het einde. Daarmee verloor de Nederland se politiek een indringende persoonlijkheid. Een politica ook, die niet kon voorkomen dat ze er was bij belangrijke gebeurtenissen. De omroep- kwestie in de jaren zestig en de abortuszaak van 1976 zun de twee meest in het oog springende voorbeelden hiervan. Gerarda Victoria (later veran derde ze haar voornaam offi cieel in Haya) van Someren- Downer was 33 jaar oud toen ze in 1959 voor het eerst in de Kamer werd gekozen. Ze kwam uit de journalistiek (De Telegraaf) en met de flair die haar eigen was, veroverde ze zich al snel een vaste plaats in de fractie. In 1968, verliet ze (naar later zou blijken slechts tijdelijk) de politiek. Haar zoon Bart-Je- roen, net drie jaar geworden, eiste te veel van haar tijd op. „Een luier kun je nog wel door een ander later omdoen, maar het vertellen van een verhaaltje of het zingen van een liedje kun je niet delege ren. zo legde zij met haar ge bruikelijke openhartigheid uit. Maar de partij liet haar niet gaan. Geen kamerlid meer, dan maar voorzitter. En zo werd Haya van Someren in 1969 de eerste vrouwelijke partijvoorzitter van ons land. Een doorbraak voor de eman cipatie, een nieuw voorbeeld van haar wilskracht en door zettingsvermogen. En - toe val of niet -juist in deze tud begon de VVD langzaam in beweging te komen Al in 1965 sprak zij over de mo gelijkheden dat liberalen en socialisten „over twintig jaar" nog eens samen in de regering zouden zitten Zo ver is het (nog) niet. Wel heeft ze de af gelopen paar jaar al mee kun nen maken dat binnen de twee grote, niet-confessionele partijen haar opvattingen weerklank begonnen te krij gen Het politieke bloed kwam na enkele jaren opnieuw boven. En dus werd ze in 1974 lid - en later fractieleider - in de Eer ste Kamer. Nog geen twee jaar stond ze voor het grootste dilemma van haar loopbaan: de abortuskwestie. Uiteinde lijk stemden mevrouw Van Someren en zeven ander libe rale senatoren tegen het ini tiatiefwetsontwerp van de ei gen fractie in de Tweede Ka

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7