"Ik ga niet zeggen: hé joh, jij moet zus of zo schrijven' Café haalt life-jazzmuziek terug Woonwagenstandplaats in Kneppelhoutstraat mag Gemeente vraagt toch namen van stakers in onderwijs Eindelijk hoogleraar jeugd- literatuur Stijlen wisselen elkaar af in The Duke Hielkema en Ravestein soms iets te wervelend LEIDEN - PPR-raadslid Van Oos ten vroeg zich gisteravond tij dens de commissievergadering voor onderwijs af waarom de ge meente Leiden aan de scholen heeft gevraagd op te geven wie van de leraren op 1 oktober heb ben gestaakt. Van Oosten: "We hebben duidelijk gemaakt dat we het niet eens wa ren met minister Pais die van de stakende leraren een dag salaris wil inhouden. Waarom vraagt u deze gegevens dan?" Wethouder Van Dam vertelde dat het college nog niet weet wat ze met deze gegevens gaat doen. "Maar", zo vertelde hij. "bij een arbeidsconflict is het gebruike lijk dat een stakingsdag door de werkgever (hier de gemeente Leiden) niet wordt uitbetaald". Commissie wil meebeslissen over subsidie verzoeken LEIDEN - De commissie van on derwijs is het niet eens met wet houder Van Dam over de proce dure die wordt gevolgd bij het toekennen van subsidies aan groepen die emancipatiewerk doen. Wethouder Van Dam wil dat burgemeester en wethouders en niet de commissie van onder wijs beslist hoe de rijksbijdrage wordt verdeeld. Het is duidelijk dat een aantal groepen minder subsidie gaat krijgen dan de voorgaande jaren. Mevrouw Van Dongen (PvdA) verweet de wethouder geen echt subsidiebeleid te voeren. "U laat ambtenaren aan de groepen ver tellen dat er moet worden bezui nigd. Maar die bezuiniging is een politieke beslissing en die moet dus in deze commissie worden genomen en niet door een be schikking van het college. Ik voel me door u belazerd", zo beet zij de wethouder toe. Zij werd hierin bijgevallen door de gehele commissie. Van Oosten (PPR): "Het is nu wel algemeen bekend dat het college op dit ge bied geen beleid voert. Nu gaat u ook nog op eigen houtje de rijks bijdrage verdelen. Ik vraag u opr grond waarvan u die gaat verde len. Dit is geen beleid, dit is pa niekvoetbal". De wethouder geschrokken van de heftige reacties van de commis sieleden besloot dit punt in het college aan de orde te brengen. En dat deze zaak in de volgende commissievergadering opnieuw aan de orde zou komen. Informatie voor ouderen in Meerburg LEIDEN - De stichting Interkruis en de Stichting Gezinsverzorging zullen vrijdag de nodige informa tie verschaffen over hun werk zaamheden ten behoeve van ou deren in de wijk Meerburg. De bijeenkomst vindt plaats in club huis Klein Matilo, Zaanstraat 126. Alle 55-plussers zijn welkom. Aanvang 10.00 uur. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 LEIDEN - Al jarenlang wordt er door pedagogen, onderwijzers, psychologen en letterkundigen gesproken over de noodzaak van een wetenschappelijke opleiding op het gebied van kinder- en jeugdliteratuur in Nederland. "Allemaal mensen met veel woor den, maar weinig daden", aldus schrijfster en criticus Marijke van Raephorst. Dankzij haai bemoeienissen en inspanning is de benoeming van de eerste en tol nu toe enige hoogleraar in de kin- der- en jeugdliteratuur in ons land een feit. Het is de 53-jarige mevrouw dr. Bauer-Van Wechem wetenschappelijk hoofdmede werker aan de pedagogische sub faculteit in Leiden, die jeugdlite ratuur als onderdeel van sociale wetenschappen zal gaan doceren Tevreden Zes jaar lang heeft Marijke van Raephorst getracht universitei ten te interesseren voor een we tenschappelijke opleiding op het gebied ran jeugdliteratuur. De letterenfaculteiten haakten af door gebrek aan geld, en het ont breken van bekwame docenten. Daarom richtte mevrouw van Raephorst een stichting op om zo op particulier initiatief een we tenschappelijke opleiding van de grond te krijgen. Het bleek een lijdensweg. "Vaak heb ik mezelj afgevraagd, lieve God, hoe houd ik dit vol", zegt mevrouw van Raephorst nu. "Je hebt er geen ie- dee van hoe langzaam ambtelijke molens kunnen malen. Steeds maar weer wachten en wachten. Doorgestuurd worden van com missie zus naar instantie zo". Nu haar doel is bereikt, toont Ma rijke van Raephorst zich uiterst tevreden en opgelucht. "Ik ben blij dat ik toch heb doorgezet.Niet voor mezelf, maar voor de kinde ren. Daar draait het tenslotte om, daar doe je het allemaal voor". Zowel Ria Bauer als Marijke van Raephorst zijn overdonderd door de enorme belangstelling van verschillende kanten naar aan leiding van dit unieke hoogle raarschap. "Ik ben doodop", ver zucht mevrouw Bauer,maar wel dolblij". Hoogleraar Ria Bauer flinks) Raephorst: eindelijk erkenning. RAADSCOMMISSIE: LEIDEN - De derwijs en samenlevingsopbouw is gisteravond akkoord gegaan met het aanleggen van een woonwagenslaanplaats voor het gezin Basily aan de Kneppel houtstraat. Alleen CDA-raadslid mevrouw Dee onthield zich van stemming. "We moeten er rekening mee hou den dat er in de toekomst moge lijk nog meer van dergelijke ge vallen komen. Het lijkt mij dan ook verstandiger om nu de mo gelijkheid scheppen om in die buurt later nog meer woonwa gens te plaatsen. Dat is op den duur veel goedkoper", zo ver klaarde het CDA-raadslid haar stemgedrag. De andere commissieleden deel den haar standpunt niet. "Dit is een uitzonderingsgeval en mag eigenlijk niet meer gebeuren", was de mening van de rest van de commissie. Van Oosten (PPR) wil eigenlijk alle woonwagens in de woonwijken neerzetten. "Ik vind deze beslissing prima. We kunnen zo het overvolle woon wagenkamp wat minder belasten en de woonwagenbewoners wor den zo niet in een kamp geïso leerd. Helaas is het beleid van de gemeente hier niet op gericht", aldus het PPR-raadslid. Randgemeenten De de sprak veelste keer haar teleurstelling uit dat de randgemeenten zo wei nig doen. Het is nog steeds de be doeling dat die gemeenten een eigen woonwagenkamp gaan aanleggen. Wethouder Tesselaar, die aanwezig was om deze beslis sing als restant van zijn voorma lig wethouderschap van onder wijs (waaronder het woonwa- genbeleid valt) te verdedigen viel de commissie bij. "De randge meenten zijn geen knip voor de neus waard. Zij ontwikkelen to taal geen beleid over het vraag stuk van de woonwagtns. Overi gens valt het woonwagenbeleid niet meer onder mijn verant woordelijkheid", zo vertelde Tes selaar. Een vertegenwoordiger van het buurtcomité Kneppelhoutstraat verweet Tesselaar onzorgvuldig bestuur. "Wij hebben totaal geen inspraak gehad. Wij vragen u als nog of wij hierover met de ge meente kunnen gaan praten" Tesselaar had geen behoefte aan de mening van de buurtbewo ners. "Met inspraak heb ik uiter mate slechte ervaringen. Er zijn altijd meer redenen te vinden om de woonwagen niet in de wijk te plaatsen. Als er ergens andere mensen komen te wonen geef je ook geen inspraak". Ria Bauer-van Wechem heeft een ruime ervaring op het gebied van onder wijs, pedagogiek en ont wikkelingspsychologie. Sinds 1968 is zij verbon den als wetenschappelijk medewerker 'later hoofd medewerker', aan de sub faculteit der Pedagogische en Andragogische Weten schappen in Leiden. Het feit dat universiteiten in ons land. in tegenstelling tot die in het buitenland, nauwelijks aan dacht besteedden aan kinder- en jeugdliteratuur was haar een doorn in het oog. Daarom nam zij vijf jaar geleden het initiatief jeugdliteratuur als vak të gaan doceren. Dr. Bauer: "Ik kon dit doen, omdat ik tijdens een studiestage aan de Weense universiteit daartoe een opleiding had gevolgd. Mijn hoogleraar in die tijd, professor Sylvia Bayr-Klimpfinger, kende mijn grote belangstelling voor dit vak en op haar verzoek ben ik op dit onderwerp gepromoveerd". Mevrouw Bauers start als docen te jeugdliteratuur verliep niet op rolletjes: "Ik had niks om mee te beginnen, alleen twee enthou siaste studenten. Er was geen we tenschappelijk materiaal, er wa ren zelfs geen jeugdboeken om te lezen. Die kinderziekten zijn we nu te boven. De wachtlijst vooi mijn colleges van volgend jaar zit al helemaal vol". Mevrouw Bauer wil van haar vak geen pedagogisch onderonsje maken. Zij streeft ernaar zoveel mogelijk belanghebbenden bij haar colleges te betrekken. Niet alleen pedagogiestudenten, maar ook studenten uit andere richtin gen, kinderboekenschrijvsrs, il lustratoren en uitgevers. Zij ba seert deze veelzijdige aanpak op de onderwijsmethode die haar Weense hoogleraar destijds han teerde. Een methode die erg Suc cesvol bleek. Stimulans Mevrouw Bauer: "Onder mijn stu denten bevinden zich ook socio logen, psychologen, studenten in de letteren en theologen. Zo'n gevarieerde samenstelling is een enorme stimulans, biedt de mo gelijkheid tot brede discussie, en een benadering van het jeugd boek vanuit verschillende in valshoeken. De noodzaak om jeugdliteratuur als vak onder te brengen bij sociale wetenschap pen, in plaats van bij de letteren faculteit, is eerder een voordeel gebleken dan een nadeel". "Bij mijn subfaculteit kunnen nu studenten uit allerlei richtingen mijn colleges over jeugdlitera tuur volgen. Een uitstekende mogelijkheid tot uitwisseling van gedachten." Samenwerking Er kan ook een begin worden ge maakt met een algemeen en uit gebreid wetenschappelijk onder zoek. Daarbij staat de pedagogi sche benadering van het kinder boek centraal. Ria Bauer gaat uit van het standpunt dat het jeugd boek als volwaardig hulpmiddel kan worden gebruikt bij de ont wikkeling van het kind. Het is haar bedoeling onder meer een onderzoek te doen naar de ma nier waarop specialisten als pe dagogen. ontwikkelingspsycho logen en letterkundigen, ieder op hun eigen wijze, en vanuit ver schillende standpunten het kin derboek hanteren èn benaderen. De inbreng van studenten van bui ten de eigen subfaculteit acht mevrouw Bauer bij een dergelijk omvangrijk onderzoek onmis baar. Door verschillende weten schappelijke richtingen bij het onderzoek te betrekken hoopt de hoogleraar een hechte samen werking op gang te brengen, die misschien zal leiden tot de op richting van verscheidene leer stoelen voor kinder- en jeugdlite ratuur vooral aan de letterenfa culteiten. Erkenning Mevrouw Bauer benadrukt dat het niet haar bedoeling is een auteur van kinderboeken iets voor te schrijven. "Ik ga niet mijn vinger belerend opheffen en zeggen; hé jo, jij moet zus of zo schrijven. Wij dringen de auteur niets op. Voor ons speelt de vraag: wat spreekt een kind aan. Welk boek past het beste bij een kind gezien zijn ontwikkeling en de situatie waarin het verkeert. Daarvoor is het noodzakelijk niet alleen met studenten onder elkaar maar ook met auteurs van gedachten wis selen. Schrijvers worden uitgenodigd om over hun vak te komen praten. Voor beide partijen heel nuttig en informatief. Ik hoop dat we door deze wetenschappelijke erken ning een stap verder zijn geko men op de lange weg die nog voor ons ligt. .Want ondanks al het en thousiasme moet niet uit het oog worden verloren, dat we ribg maar net beginnen". MARGOT KLOMPMAKER LEIDEN - Plotseling zit je weer in de schoolbanken tijdens een schoolconcert en staar je verbijstererd naar Willem Hielkema, pianist, die met zijn hese stem gepassioneerd vertelt over de muziek die op het program ma staat. Gisteravond deed hij dat niet op een van de vele schoolconcerten die hij gegeven heeft, maar in het K&O concert in de kapelzaal, waar hij samen met de violiste Henny Ravenstein de avond verzorgde, voor een half gevulde zaal. Met de partituur in zijn handen neemt Hielkema het stuk dat ge speeld gaat worden met het publiek door. Zingend en dansend haalt hij de thema's naar voren, roemt hij modulaties en harmo nieën. Het programma was dan ook wel bijzonder, vooral de Sonate in D majeur van Francis Poulenc (1899-1963), dat na de pauze gespeeld werd. was een gelukkige keuze. Voorde pauze werd Sonate opus 5 van de Tsjechische componist Jan Hugo Vorisek ten gehore gebracht; een vroeg-romantische sonate, die veel invloeden van Beethoven verraadt, zoals een pittig scherzo, dat hier en daar iets te onrustig klonk. Deze agita tie was ook prominent in de langzame delen van zowel deze sonate als de Sonate opus 78. de 'regensonate', van Johannes Brahms. Misschien was dat voor een deel te wijten aan een gemis aan lcgato- spel van de pianist, dat door veel pedaalwerk werd verdoezeld. Echter ook de viooltoon was minder stabiel in de wat lyrischer passages. De sonate van Poulenc was boeiender en verrassend. Na de uitlog van Hielkema was zowel de speelse als de serieuze kant van Poulenc goed waarneembaar. Jammer dat de concentratie van de luisteraars (en van de spelers? soms werd verstoord door het meezingen en stampen van een enthousiaste Hielkema en het muzikaal meebewegen van Henny Ravestein. ELLEN LOOYESTEIN LEIDEN - Leiden is sinds enige maanden weer een jazzafé rijker.. Het is jazzcafé 'The Duke', Oude Singel 2, hoek Beestenmarkt. De jazz-insider weet onmiddelijk welke jazzgigant met deze naam eer wordt aangedaan. In het korte bestaan van 'The Duke' hebben jazzmusici als Dolf del Prado, Kees Slinger, Johnny Engels, Robert de Goede, Lex Hakker, Martin Bonnet en dè ontdekking var. jazzcafé The Duke de veel belovende, 19-jarige Leidse jazz pianist Karei Boehlee opgetre den. Eigenaar Dirk Wansink. die er vrijwel elke avond voor zorgt, dat men in 'The Duke' van life jazz kan genieten, is bijzonder trots op het niveau van Boehlee. Naast een aantal individuele jazzmusici, veelal bijgestaan door combo's, etc., heeft Wansink ook al optredens van o.a. 'So What' en 'Sweet Wood Dixy Stompers' georganiseerd. In 'The Duke' wisselen dixieland, jazz-oude stijl, avantgarde jazz, swing, blues, country, blues, jazz en pro gressieve jazz elkaar af. Een voorbeeld van de combinatie van jazz en progressieve popmuziek werd gisteravond geleverd door de formatie TAO. TAü bestaat uit Pierre van der Linden (drums, ex-drummer van Focus); Marco van der Geer (winnaar van het Laren Jazzconcours/speelde sa men met o.a. Rob v.d. Broeck en Max Bolleman), Joop van Nim- wegen (ex-Finch/elcHtrische gi taar/effecten) en Cees van der Laarse (ex-Jan Akkerman/basgi taar) Ook haalde Wansink de groep WASO binnen The Duke. die onlangs nog een LP van Wil lem Duys in ontvangst mocht nemen. Wansink noemt zichzelf een jazzmuziekfanaat' en een 'ac tief luisteraar', wanneer hem wordt gevraagd ofhij ook zelf een (jazz) muziekinstrument be- speelt. Het is zijn eerste horeca- avontuur en hij heeft zich bereid getoond veel tijd, energie en geld in 'The Duke' te steken. Hij heeft nu in een vijftal maanden een 'ei gen jazzpubliek' in 'The Duke' verzameld, dat elke avond weer reikhalzend uitziet naar de life- jazzoptredens. Van echte 'ses sions' is volgens Wansink nog geen sprake, al komt het wel voor. dat een paar musici op uit nodiging beginnen te spelen en dat anderen daarin mee gaan doen. 'Laat niemand ooit meer beweren, dat er in Leiden niets is te doen', zegt hij fel. Wat de jazz muziek betreft, wil Wansink er vrijwel elke avond borg voor staan, dat er goede muziek in zijn jazzcafé wordt gemaakt. Hij is ook vrijwel de gehele dag bezig om dit drukke avondschema draaiend te houden. Binnenkort verwacht hij een Amerikaanse tenorsaxofonist, die 'The Duke' wellicht een moment de oude jazzglorie van vroeger kan terug geven. Wansink komt over als een man, die niet bang is een stukje particulier initiatief te ontplooien. Hij wil dat graag dienstbaar maken aan z'n groot ste hobby: (oude) jazzmuziek. Een jazzcafé was daarom voor hem de ideale tussenoplossing. De Leidse jazzliefhebber, die de afgelopen jaren (de non-com merciële jazzclubs even buiten beschouwing gelaten) toch al wat misdeeld in de Sleutelstad rond liep. kan z'n hart weer ophalen. De life-jazzmuziek is terug in Leiden. En maar liefst vijf a zes avonden per week. Volgens Wan sink een formule, die niet kapot te krijgen is. BERT KOEKEBAKKER Manifestaties jongeren - huisvesting LEIDEN - Het Provinciaal Po litiek Jongerenkontakt Zuid- Holland, waarin de jongeren organisaties van de PvdA (JS). het CDA (CDAJ) en de VVD (JOVD) samenwerken, houdt binnenkort vijf regio nale manifestaties rond de problematiek van de jonge renhuisvesting. Leiden sluit de rij op 17 december. Het is de bedoeling dat leden van de jongerenorganisaties in een forumdiscussie met wethouders volkshuisvesting van gedachten wisselen. Als leidraad voor de discussie worden onder meer de vol gende vragen gehanteerd: "Faalt het doorstromingsbe- leid?" "Zijn woningbouw corporaties een bondgenoot tegenspeler?" "Lost de leegstands' op? problemen Naar aanleiding van de mani festaties wordt een publicatie samengesteld wharin vooral de regionale aspecten van de jongerenhuisvestings- problematiek aan de orde zullen komen. De publicatie zal tijdens een slotbijeenkomst in januari worden aangeboden aan staatssecretaris Brokx en de gedeputeerde van Zuid-Hol land Buijsert.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4