Onderzoek behoefte kantoren PSP: gemeentebegroting voor 1981 veel te vaag Buschauffeur mishandeld TfSRWl In leidse regio "Plan niet door verdeeldheid vertraagd Gemeente koopt panden Noordeinde DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 LEIDEN - De behoefte aan kantoren in de Leidse regio wordt binnenkort onderzocht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben enige weken geleden het Ne derlands Economisch Instituut opdracht gegeven om vraag en aanbod van kantoorruimte te bestuderen. Het instituut is inmiddels begonnen met een globaal voor onderzoek in Zuid-Holland-West. Het vooronderzoek wordt naar verwacht eind februari afgeslo ten. Daarop zal per regio (Leiden, Delft, Den Haag) de behoefte ge peild worden. De Kamer van Koophandel voor Rijnland heeft erop aangedrongen om de Leidse regio daarbij voorrang te geven. "Met name met het oog op de be bouwing van het Schuttersveld," zo licht KvK-secretaris Berkhout B en W: LEIDEN - Het college van B en W heeft ontkend dat politieke ver deeldheid er de oorzaak van is dat het economisch beleidsplan nog altijd niet is uitgebracht. Het antwoord op de vraag van CDA- raadslid Bleijie of verschil van in zicht tussen de wethouders Fase (VVD) en Waal (PvdA) de reden van de vertraging is, luidt kort weg neen. B en W wijzen er vervolgens op dat de betrokken raadscommissie regelmatig is geïnformeerd over de stand van zaken. Een storing in de tekstverwerkende appara tuur is nooit de schuld van de ver traging geweest, hier is hooguit sprake van een beperkt opont houd, aldus het college. Blijie had bij de toelichting op zijn vragen gesteld dat de wethoud- ster ten onrechte de schuld aan de typekamer gaf. Hij vroeg het college of hier sprake is van mis leiding. Het antwoord op deze vraag is opnieuw kortweg neen. Het college verwijt nu op zijn beurt dat de vragensteller de suggestie zou hebben gewekt, dat de betreffende afdelingen enige blaam treft. toe. Aan deze wens van de Kamer wordt volgens de provincie waar schijnlijk voldaan. Bloembollencomplex In de begroting voor 1981 van de Rijnlandse Kamer van Koop handel zegt de Kamer medewer king aan het onderzoek te over wegen. Voorts wil de KvK onder zoek doen naar de economische betekenis van het Bloembollen complex in Rijnsburg en omge ving. Er wordt evenwel nog ge zocht naar andere deelnemers aan het onderzoek, vooral ook - aldus secretaris Berkhout - om dat het erg duur wordt. Het is daarom nog niet zeker of de stu die al het komend jaar van start kan gaan. In de begroting voor 1981 wordt ook rekening gehouden met ex tra voorlichtingswerk bij de ope ning van de Schiphollijn. In overleg met onder meer de ge meenten Alphen en Leiden wordt op dit moment bekeken op welke manier de publiciteit rondom deze gebeurtenis benut kan worden voor de bevordering van het Rijnlandse bedrijfsleven. Financieel gaat het de KvK niet slecht. In plaats van een tekort, zoals voor 1980 was begroot, ver wacht men nu dit jaar ruim een kwart miljoen gulden over te houden. Dit wordt met name ver oorzaakt door meevallers bij de inkomsten uit rente en uit tarie ven. Uit dat laatste mag worden afgeleid, dat de economische ac tiviteit in de regio is toegenomen. Behandeling week uitstellen LEIDEN - De gemeente Leiden heeft voor een bedrag van vier ton de Novapassage, een voor malig winkelcomplex, en twee panden daarnaast aan het Noord einde van een particulier aange kocht. Over een tijdje zullen ze hoogstwaarschijnlijk, mét op- knapplicht, weer worden door verkocht. Met het terrein achter de gebouwen heeft de gemeente geheel andere plannen. Het is de bedoeling dat de rijkelijk aanwezige pakhuisjes worden afgebroken en plaats maken voor een zogenaamde groenvoorziening. Het Archief van de geneeskundige dienst van het ministerie van de- De Novapassage aan het Noord einde. De gemeente zal de panden over een tijdje weer doorverkopen. tend afgebroken. Op de plaats van het gebouw komt woning bouw. Het verbeteringsplan voor de Aca- demiewijk gaat uit van zes eenge zinswoningen en zes wooneen heden voor één- en tweeper soonshuishoudens. "Wanneer we precies gaan bouwen is onbe kend", benadrukt gemeenteamb tenaar Cüsell. "We zitten nog in het beginstadium. De onderhan delingen met het rijk over de aankoop van het archief moeten zelfs nog worden gevoerd". Omdat de toekomstige bewoners via de Oude Varkenmarkt, bin nendoor. het Noordeinde moeten kunnen bereiken, zal het pand aan het Noordeinde 47 hoogst waarschijnlijk een onderdoor gang krijgen. "Helemaal zeker is dat niet", zegt Cusell, "maar het lijkt mij logisch dat ze een soort poortje onder dat huis maken. Helemaal afbreken lijkt mij iets te drastisch. Je moet gewoon duidelijke bepalingen maken: geen wagens er onder door. Want dan kun je wel op houden. Wel fietsers en voetgan gers" LEIDEN - De begroting voor 1981 van de gemeente Leiden is veel te vaag. Ze blijft teveel steken in goede bedoelingen, terwijl vol doende concrete voorstellen ont breken. Dat is de kritiek van de PSP en een verklaring van het feit dat de partij liefst 23 moties heeft ingediend. y Beslist geen politiek stuntwerk - aldus de PSP - want de begroting is zo vaag dat er nog veel meer moties ingediend hadden kun nen worden. Het is bij het aantal van 23 moties gebleven omdat het aan tijd ontbrak. De gang van zaken rond de begro tingsbehandeling zint de pacifis ten geheel niet. Niet alleen wordt de begroting te laat in het jaar (in november in plaats van augustus) aangeboden, bovendien is het dikke boekwerk pas zes dagen voor de behandeling beschik baar. Dat is in strijd met de ge meentewet en volgens de PSP slecht voor de openbaarheid van bestuur. De partij stelt daarom voor om de behandeling, hoewel al te laat, een week uit te stellen. Als de gemeenteraad toch maan dag met het debat begint zal de PSP de provincie en het rijk at tent maken op de overtreding van het wetsartikel. Huurwoningen De pacifisten dienen op het gebied van volkshuisvesting onder meer moties in over het verbieden van de verkoop van huurwoningen, het onmiddellijk beginnen van een open-planprocedure voor het Schuttersveld en het aanwij zen van een experimenteerge- bied voor een gerichte aanpak van particuliere woningverbete ring. Wat de verkoop van huur woningen betreft wijst de PSP erop dat in diverse gemeenten al wordt geprobeerd om dat tegen te gaan. Leiden zou dat voorbeeld hoognodig moeten volgen. Op onderwijsgebied stellen de pa cifisten voor om geen scholen te sluiten in renovatiegebieden, omdat de terugloop van het aan tal leerlingen in die wijken waar schijnlijk maar tijdelijk is. Verder wil de PSP een gericht pro gramma voor roldoorbrekend onderwijs. De PSP dient ook een motie in, waarin het college gevraagd wordt al het mogelijke te doen om de kerncentrale in Dode- waard te sluiten. De partij wijst er in dit verband op dat een derge lijke motie eerder door de ge meenteraad van Amsterdam (met steun van alle fracties behalve het CDA) is aangenomen. "Hoewel Dodewaard ver van het Leidse bed lijkt te liggen, neemt ook Leiden stroom af van deze kern centrale. Via het Provinciaal Electriciteitsbedrijf heeft onze gemeente een binding met deze ongewenste centrale en is er dus medeverantwoordelijk voor", al dus de PSP. Belasting inspecteur met pensioen LEIDEN - De hoofdinspecteur van de belastingen in Leiden. N.A. Oostinga, heeft per 1 december ontslag genomen. Hij gaat met pensioen. Het is nog niet bekend wie zijn opvolger wordt. LEIDEN - Bij radarsneiheidscon- trole op de IJsselmeerlaan heeft de politie gisteren tussen elf uur 's ochtends en half een 's mid dags de snelheid van 367 auto's gemeten. Dertig automobilisten bleken te hard te rijden. De hoogst gemeten snelheid bij een maximum van vijftig kilometer per uur was 76 kilometer. LEIDEN - Een 38-jarige NZH-bu- schauffeur uit Katwijk is gister avond door een onbekend gebleven man mishandeld. schauffeur een ongeveer 35-ja- rige fietser in het nauw hebben gedreven. De fietser ontstak daarop in hevige woede en be gon de bus met zijn vuisten te bewerken. Vervolgens slaagde hij erin om de bus binnen te dringen en de chauffeur achter het stuur vandaan te trekken. Hij gaf de zich van geen kwaad bewuste chauffeur vervolgens een paar stompen in het gezicht om daarna de benen te nemen. LEIDEN - Als alles even meezit wordt begin volgend jaar begon nen met de bouw van zeven pre- mie-eensgezinswoningen in de Kraaierstraat (Haver- en Gort- buurt). De tekeningen zijn klaar. Het wachten is op de goedkeuring van de provincie. De bouwplannen voor het gedeelte van de Kraaierstraat komen niet t de lucht vallen. Twee jaar geleden was er al sprake van bebouwing"De hele procedure is echter een tijdje opgehouden", verklaart aannemer Du Prie, die de huizen gaat bouwen. "We heb ben schetsjes gemaakt, maar een jaarlang kabbelde de zaak voort. Toen de zaken eenmaal waren ge regeld, zaten we net voor de bouwvakvakantie. En we aan nog wachten op de pro vinciale directie". Dat kan nog wel even duren", meent een vertegenwoordiger van het Stadsbouwhuis"Ze heb ben daar een hele stapel aanvra gen; voordat ze die hebben door gewerkt. Hoe lang? Nou, dit jaar komt de goedkeuring niet meer. Dat duurt nog wel een paar maanden". Hugenspoort Het stukje Pelikaanstraat dat loopt van de Langegracht naar de Pauwbrug heeft een nieuwe naam: de Klokpoort. Omdat op het braakliggend terrein op de hoek van de Langegracht en (wijlen) de Pelikaanstraat binnenkort 57 woningen verrijzen, moest dit stukje Pelikaanstraat her doopt worden. Zou dat stukje geen nieuwe naam hebben gekregen dan zouden de huisnummers in het reste rende deel van de Pelikaan straat allemaal hernummerd moeten worden. Dat is meer werk dan een nieuwe straat- door René van der Velden Jaap Visser In het zeer leesbare buurtblad van Noord vest lezen we dat de straatnamencommissie de belangrijke mensen op de re servelijst voor straatnamen niet kon gebruiken voor het stukje Pelikaanstraat tot de Pauwbrug. "Die belangrijke heren kon je niet afschepen met zo'n kort stukje straat", staat in het buurtblad. Uit eindelijk heeft de straat naamcommissie voor de naam "Klokpoort" gekozen omdat er voor de grote door braak voor het autoverkeer in '61 op die plaats een doodlo pend straatje "Klokpoort" lag. "Dat stukje straat is inderdaad te klein om het bijvoorbeeld de Henri Dunantweg te noe men" zegt Cees Hugens de secretaris van de straatna mencommissie. "Dat is een veel te zware naam. Zo is Eu- ropaweg ook veel te zwaar voor zo'n stukkie. Zo voelt de straatnamencommissie het tenminste". En de Joop den Uylpoort of de Dries van Agtsteeg, kan dat niet? Nee, dat blijkt niet te kunnen omdat Den Uyl of Van Agt eerst dood zouden moeten zijn. De straatnamen- Straatnamen: wie n iet tot het Koninklijk Huis behoort, moet dood zijn. commissie vergeeft alleen aan dode mensen een straat naam tenzij zij in het Konink lijk Huis zitten. "Het geven van straatnamen gebeurt zeer nauwkeurig", vertelt C. Hugens. "Je hebt nog veel meer regels dan al leen dat iemand overleden moet zijn". De nieuwe straat naam mag bijvoorbeeld niet teveel lijken op een al be staande straatnaam. En admi raal Hclfrich die verdiensten schijnt te hebben gehad in Nederlands-Indië werd on langs in de Waard tussen an dere admiraals geplaatst. Precies waar hij thuishoort. De straatnamencommissie krijgt nauwelijks klachten over de nieuwe straatnamen die zij uitdeelt. Onlangs is dat wel gebeurd met de vrijheids strijders die een bordje kre gen in de nieuwe wijk Kop- pelstein. "Niet iedereen bleek er zo van gediend om heel hun leven met zo'n vrijheidsstrij der te slijten", vertelt Hugens. Krijgt Hugens gezien zijn ver diensten voor de straatna mencommissie ook een bordje als hij dood is? Hu gens: "Ha, ha, ha. Nee, dan moet je in Leiden toch min stens burgemeester zijn ge weest, ha, ha, ha. En dan zou je bovendien moeten afwegen dat we al een Constantijn Huygenslaan in Leiden heb ben. Dat lijkt teveel op C. Hu gens. Ik denk dat Huygens mij in de weg zou zitten, ha, ha ,ha. Maar wie weet valt me de eer nog wel te beurt", schatert hij. In de straatnamencommissie zitten behalve Hugens het CDA-raadslid Martin Ham (de voorzitter), het PvdA- raadslid Marie-Anne Koning, Anke Ouborg van de afdeling stedebouw en Chris de Jong van de juridische afdeling Een historicus, een neerlan dica en een archivaris maken het gezelschap compleet. Hooguit vier keer per jaar komt de commissie bijeen om ad vies uit te brengen over nieu we straatnamen aan Burge meester en Wethouders die dat advies vrijwel nooit in de wind slaan. Secretaris C. Hugens is maar wat blij dat niet de hele ge meenteraad zich over nieuwe straatnamen gaat buigen zo als in de meeste andere ge meentes het geval is. "Dat zou tot oeverloze discussies lij "Ik denk dat Huygens mij in de weg zou zitten, ha, ha, ha den". Elke burger kan overi gens namen voordragen bij de straatnamencommissie. Maar dat gebeurt niet veel. Toch zijn de namen in de buurt van 't Spoortje er een voorbeeld van. En admiraal Helfrich is aangedragen door de Vereniging "Onze Vloot". Dat de Herensteeg, de Heren straat, de Herensingel en de Herengracht of dat de Nieuwe Beestenmarkt en de Bees tenmarkt veel verwarring opwekken, daar kan de straatnamencommissie zich niet druk meer over maken. Die namen zijn al in het verre verleden gegeven en hebben hun eigen historie. Vergissing Geboeid als een echte crimineel werd een 28-jarige bewoner van de Molenstraat twee maanden geleden naar het politiebureau vervoerd. Vol gens zijn verhaal is hij op weg naar het bureau - geboeid en wel - finaal door politie-agen- ten in elkaar geslagen De man heeft een klacht bij de politie ingediend. Sindsdien niets nieuws: de klacht is nog steeds in behandeling. Of toch wel iets nieuws. In specteur N. van Ooik vertelde de verwonde man namelijk twee maanden geleden op het politiebureau waarom hij ge boeid in de politie-auto werd gezet. Er zou sprake zijn van een nieuw beleid: "We heb ben de agenten opdracht ge geven om voortaan aange houden mensen geboeid naar het politiebureau te vervoe ren. Als iemand geboeid in de politie-auto zit. weet je bij la ter onderzoek in elk geval dat de geboeide persoon niet met slaan begonnen kan zijn", al dus Van Ooik. Dat nieuwe beleid blijkt inmid dels al weer oud te zijn. In de gemeenteraadscommissie voor politiezaken werd in ok tober het een en ander afge- babbeld over de zaak "Molen straat" met de politie in het beklaagdenbankje. Hoofdin specteur H. Mostert moest nog eens precies uitzoeken hoe het eigenlijk zat met het in de boeien slaan van ver dachten. Doodleuk verklaar de hij later dat het boeien van verdachten slechts in het ui terste geval wordt toegepast. "Toevallig was het de laatste tijd wat veel voorgekomen". Heeft inspecteur Van Ooik dan gelogen? Hoe zit het dan met het door Van Ooik afgekon digde nieuwe "boei-beleid". Politievoorlichter H Oud man geeft uitsluitsel. De uit spraken van Van Ooik zijn een beetje onjuist geweest", zegt hij voorzichtig "Ja, het is min of meer een vergissing van Van Ooik".... Ook de bewering van Van Ooik dat als de verdachte geboeid is en als er toch rake klappen in de politie-auto vallen er geen misverstand meer kan bestaan aan welke kant de daders gezocht moeten wor den eten v korreltje zout nemen. Het on derzoek naar de klacht duurt immers al twee maanden De Molenstraat - waar het alle- die twee maanden tijd byna geheel gesloopt en bijna ge heel onbewoond.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3