Net droom als mensen je werk gaan begrijpen B en W van Voorhout kiezen voor woningbouw op grasland Politie over van super op normaal Lissese school Rijnsburger ernstig gewond bij ongeval DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 25 De Oosthout in Voorhout. Geen woningbouw op dure bollengrond, maar op grasland. Hotelgast vlucht voor niets het dak op NOORDWIJK - In de veron derstelling te worden gearres teerd vluchtte een hotelgast in Noordwijk gisteren het dak van zijn tijdelijke verblijf plaats op. De Noordwijkse politie kreeg de opdracht de gast een ge rechtelijk schrijven te over handigen. Toen twee agenten bij het hotel waar de man ver bleef aankwamen en hem via de huistelefoon vroegep het schrijven op te halen weiger de de man dit. De agenten be sloten daarop de brief zelf maar naar zijn kamer te bren gen. Daar aangekomen bleek de man gevlucht.het dak op. De agenten voelden er echter niets voor de achtervolging in te zetten aangezien daar de reden voor ontbrak. Nadat de politie met brief was teruggekeerd naar het bureau besloot de hotelgast toch maar even naar de Noord wijkse Hermandad te bellen met de vraag wat er nu eigen lijk aan de hand was. Toen de dienstdoende agent uitlegde waarom het ging kwam de man het schrijven naderhand persoonlijk op halen. Uit het onderzoek dat de Noordwijkse politie als gevolg van het vreemde ge drag van de hotelgast instelde bleek nog eens dat de man niets op zijn kerfstok had. VOORHOUT - Er zal geen dure cultuurgrond ten prooi vallen aan de uitbreidingsplannen van de gemeente Voorhout in de Oosthout. B en W van deze gemeente zijn er voorstander van dat de nieuwbouwwijk, die de bouw van 1500 huizen omvat tot 1990, geheel op grasland Het voorstel wordt gerealiseerd. premie-koopwonin- Entree "Daaraan zijn drie voordelen ver bonden", zo zegt burgemeester Th. van de Wouw: "We laten de cultuurgrond ongemoeid Ten tweede is grasland goedkoper om op te bouwen, de verwervings kosten liggen lager. En ten derde kunnen we snel met woning bouw beginnen. Bij de aankoop van bollengronden verwacht ik dat we pas veel later met de bouw kunnen beginnen." De gemeenteraad buigt zich in ja nuari 1981 voor de tweede keer over het woningbouwplan Oos- thout. Opnieuw komt dan de vraag aan de orde waar precies gaat worden gebouwd. De voor keur van het college van B en W gaat uit naar nieuwbouw rechts van de Jacoba van Beieren weg, zoals gezegd op grasland. In een voorstel van de gemeenteraad geven B en W vier mogelijkheden ter overweging. Uit berekenin gen is gebleken dat woningbouw links en rechts van de Jacoba van Beierenweg niet haalbaar is. De grond is volgens B en W te duur en bovendien zal het vele jaren vergen voordat de grond is ver worven. Doorslaggevende facto ren bij de voorkeur van het colle ge zijn snelheid en geld. De ande re mogelijkheden zijn of te duur of er kan niet snel met woning bouw worden begonnen. grond te krijgen", aldus Van de Wouw. Een van die andere mo gelijkheden is onteigening, maar daarvan is voorlopig geen sprake. Het aantal vrije sectorwoningen, de duurdere, ongesubsidieerde hui zen, is in de nieuwe plannen te ruggebracht naar twintig pro cent. Dat betekent dat tot 1990 zo'n 300 van die dure woningen in de nieuwe wijk worden ge bouwd. Gezien de slechte situatie op de huizenmarkt, vooral voor vrije sectorwoningen lijkt dat aantal veel. Van de Wouw daar over "We hebben het over wo ningbouw op een middellange termijn, tot 1990. De huizenmarkt is bepaald niet rooskleurig, maar het is niet bekend hoe de situatie over een paar jaar is. Wij gaan er van uit dat de markt zich zal ver beteren. Mocht blijken dat dat niet het geval is kunnen we altijd nog een aantal van die vrije sec torwoningen inruilen voor bii- de raad is voorbe reid door een werkgroep waarin ondermeer "Stad en Landschap" en de provinciale planologische dienst zitting hebben gehad. "We hebben natuurlijk niet voor niets gevraagd ambtenaren van de provincie zitting te nemen in deze werkgroep. Dat geeft ons straks een betere entree bij de provin cie, want deze mensen moeten het college van Gedeputeerde Staten straks adviseren over de woningbouwplannen", zo zegt Van de Wouw. Volgens B en W van Voorhout is het noodzakelijk dat de nieuwe woonwijk wordt ontsloten. De verkeersafwikkelingen naar en van Amsterdam heeft plaats via de Jacoba van Beierenweg naar Sassenheim. Voor het verkeer Leiden-Den Haag willen B en W een nieuwe weg aanleggen die aansluit op de rijksstraatweg in Sassenheim. B en W van die ge meente, rijkswaterstaat en de provincie hebben in principe hun medewerking al toegezegd. De nieuwe weg sluit op de rijks straatweg aan tussen de afslag naar Sikkens en de Warmonder- dam. In de nieuwbouwplannen is tevens de bouw van een tunnel onder de spoorlijn opgenomen, die de nieuwe wijk met het dorp verbindt. 3 en W van Voorhout zijn ook van plan een klein woonwagencen trum dat plaats moet bieden aan drie woonwagens, op te nemen in het bestemmingsplan Oosthout. De Nederlandse Spoorwegen onderzoeken nog steeds of in Voorhout een NS-halte kan wor den gebouwd. In samenhang met andere locaties wordt onderzocht wat de kosten en opbrengsten zijn van een station. Ook korps bezuinigt Iran wenst niet met Irak te onderhandelen TEHERAN (Reuter/AFP) - Iran zal niet onderhande len over de oorlog met Irak, zelfs al trekken de Irakezen zich terug op hun eigen gebied. Dit heeft premier Ali Rajai vandaag verklaard in een vraaggesprek met radio- Teheran. Hij ontkende de juistheid van be richten als zou hij eerder hebben verklaard dat er met Irak kan worden onderhandeld als de troepen van dat land zich terug trekken. Van Iraanse zijde is dikwijls gezegd dat Iran de strijd zal blijven voortzetten totdat alle Irakezen Iraans grondgebied hebben verlaten. Diplomaten in Teheran merkten naar aanleiding van de verklaring van Rajai op, dat zijn uitlatingen niet noodzakelijkerwijze een verharding van het Iraanse standpunt behoeven te beteke nen. Zij wezen erop dat 'onder handelen' een vies woord in het Iraanse politieke woordenboek is, omdat het een of andere vorm van een compromis zou inhou den. Iran wijst elk compromis ca tegorisch af. De Iraanse revolutionaire leider ajatollah Chomeini heeft gisteren de staf van het voorlichtingsbu reau van de opperste defensie raad nieuwe instructies gegeven betreffende „de manier waarop de huidige problemen van het land moeten worden behandeld". Naar radio-Teheran vandaag meld de, verklaarde de imam dat "de pers moet vermijden dat de aan dacht van het publiek van het vraagstuk van de oorlog wordt verplaatst naar tweederangs- problemen". Voorts mag de pers zijns inziens geen melding maken van zaken die "in strijd zijn met de belangen de islamitische revolutie". Beginnen Als alles volgens plan verkoopt verwacht Th. van de Wouw in de loop van 1982 met de bouw van de eerste woningen te kunnen be ginnen. "Als de gemeenteraad zijn keuze heeft bepaald, gaan we om de tafel zitten met Noorlan- der, die eigenaar is van het gras land in Oosthout. Als Noorlander niet kan bouwen voor de prijzen die we dan in onze gedachten hebben, zullen we op een andere manier moeten proberen wo ningbouw in Oosthout van de OEGSTGEEST - Een 30-jarige Rijnsburgse vrachtwagenchauffeur is vanochtend zeer ernstig gewond bij een aanrijding met een personen auto in Oegstgeest. De vrachtwagenchauffeur is in allerijl naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd en daar opgenomen. Hij verkeert in levensgevaar. Voor de zandafgraving aan de Haarlemmerstraatweg in Oegstgeest stond een vrachtauto met dieplader geparkeerd. Op de dieplader be vond zich een bulldozer. De chauffeur van de vrachtwagen en die van de bulldozer waren bezig de graafmachine van de dieplader te lossen. Daarbij is de vrachtwagenchauffeur vermoedelijk vanachter de vrachtwagen de rijbaan opgestapt. Op dat moment passeerde er een personenauto uit de richting Oegst geest in de richting Sassenheim, die werd bestuurd door een 20-jarige inwoner uit Oegstgeest. De chauffeur van de vrachtwagen werd door de passerende auto geschept en onder meer aan borstkas en benen ernstig gewond. ALPHEN AAN DEN RIJN - Even als bij de rijkspolitie al het geval is, zal ook de gemeentepolitie zuiniger aan moeten doen. Dat betekent onder meer, dat de poli tiewagens waar mogelijk meer aardde kant zullen blijven staan. Surveillance per fiets of te voet zal ook in Alphen meer de aan dacht krijgen. Dit deelde commissaris J. Volwerk mee tijdens een raadscommis sievergadering over de begroting 1981. Niet alleen zal het surveille ren onder de financiële loep wor den genomen, tal van andere be zuinigingsmaatregelen blijven het politiekorps niet bespaard. Minder cursussen, geen nieuwe telefooncentrale, minder kranten en boeken, geen aanschaf van een papiervernietiger, dit alles moet de gemeentebegroting met enige tienduizenden guldens verlich ten. Er zal ook op de brandstof bespaard kunnen worden omdat de politie overgaat van "super" op "normaal". Een beetje speculatief is de verla ging van de post voor het in be waring hebben van arrestanten. Zijn er veel arrestanten, zoals bij voorbeeld bij de bezetting van het gemeentehuis, dan zijn er ho ge kosten. Als er veel arrestaties zijn, maakt de recherche trou wens ook veel meer overuren, wat eveneens een forse uitgave- post is. Korpschef Volwerk pro beert overwerk zoveel mogelijk te vermijden, maar dit is nu een maal zeer afhankelijk van de si tuatie. Er is wel een tendens om de aangehouden verdachte, als het even kan, binnen zes uur weer op vrije voeten te stellen. Dat is uit maatschappelijk oogpunt voor de betrokkene prettig (hij kan dan bijvoorbeeld op tijd weer op zijn werk zijn), en de politie staat voor minder "pensionkos ten". bestaat 25 jaar LISSE - De feestelijkheden rond het 25-jarig bestaan van de Sint Willibrordschool in Lisse krijgen morgen een vervolg. Aanvanke lijk zouden alle festiviteiten vori ge week plaatsvinden. Door de slechte weersgesteldheid konden toen verschillende onderdelen niet doorgaan en beperkte men zich tot het hijsen van de nieuwe schoolvlag. De zo lang begeerde bomen, die voor een gezellige sfeer op het grote schoolplein moeten zorgen worden nu morgenmiddag ge plant. Tevens zullen dan vele ba- lonnen het luchtruim zoeken. Ongelukken bij Gouwebrug WADDINXVEEN - De 45-jarige D.B. uit Reeuwijk reed gister morgen kwart voor zeven op een auto voor hem, die stond te wach ten voor de geopende Gouwe brug. Door de botsing raakte de Reeuwijker aan het hoofd ge wond en werd opgenomen in het Bleulandziekenhuis in Gouda De brandweer spoot het wegdek schoon, omdat uit een van de au to's benzine was gelopen. Om streeks half acht kon het verkeer weer over de brug. Door het on geluk waren grote files ontstaan. Omstreeks half negen botsten weer twee auto's bij de Gouwe brug opelkaar. Er waren geen gewonden, maar wèl weer op onthoud voor het verkeer. Beeldhouwer Alphons B. M. van Leeuwen bij zijn kunstwerk voor het Bodegraafse winkelcentrum BODEGRAVEN - "Men sen mogen aan, in of op kunstwerken zitten, ermee bezig zijn. Een kunstenaar is op de mensen georiënteerd, zijn scheppingen zijn de basis voor sociaal contact en meer be grip". De Bodegraafse beeldhouwer Alphons B. M. van Leeuwen zal, blijkens deze uitspraak er beslist niet mee zitten als de lieve jeugd van het dorp zijn ''Beeld bij de Sporthal" met spuitbussen of viltstiften ver fraait. Integendeel. Dergelij ke "beetjes tijdbeeld" op zijn in opdracht van de gemeente Bodegraven gemaakte plas tiek kan hij wel waarderen. Alphons B. M. van Leeuwen heeft dan ook een opvatting over kunst, die afwijkt van wat bijvoorbeeld veel mu seumbezoekers vinden. Te ruggrijpend naar zijn erva ringen als sociaal-cultureel werker in Den Haag is dat helemaal niet zo vreemd: "Je hebt als kunstenaar een grote verantwoordelijkheid: Je legt beslag op ruimte in de ge meenschap en dwingt de mensen ermee bezig te zijn. Je moetje voor minstens 150 procent inzetten. Het is goed dat de gemeente deze op dracht niet aan de een of an dere vakidioot heeft gegeven, die ergens op een kamertje dingen zit te bedenken die niemand begrijpt". Het werk van Van Leeuwen is daarom erg toegankelijk; ie dereen met een beetje fanta sie kan in zijn plastiek bij de sporthal en het winkelcen trum twee stoeiende kinde ren zien. En zelfs als je dat niet bevalt kun je er niet omheen dat het geheel, het plein met het beeld, functioneel is als speelplaats: de bestrating is in verschillende patronen uitgevoerd, de sokkel van het beeld wordt gevormd door Beeldhouwer Yan Leeuwen actief in Bodegraven een slang die uit de sloot kruipt en met zijn kronkels het pleintje opfleurt. Kinde ren rijden er nu al met veel plezier met hun fietsjes op en af. "Ik had daarnaast ook verwacht dat het winkelcen trum 's avonds een beetje een trefpunt voor de jeugd zou worden. Tussen dc kronkels van de slang, vlak bij de sok kel heb ik daarom een sleuf gelaten, waar de jongelui lek ker ongestoord kunnen vrij en", licht Alphons, "de me taalman" de bruikbaarheid van het plein voor de oudere jeugd toe. "Ik heb dat tegen de mensen van Openbare Werken zó gezegd en dat von den ze helemaal niet zo gek". En hij prijst nogmaals de sa menwerking met de dienst Openbare Werken van de ge meente Bodegraven, zonder wie hij nooit het pleintje zo naar zijn tevredenheid had kunnen inrichten. Ja. ik voel me nu pas gerech tigd te zeggen beeldhouwer te zijn, vertelt Van Leeuwen te vreden. "Als je als kunstenaar een opgaande lijn te pakken hebt. dan krijg je de spanning van mensen die steeds meer van je gaan verwachten. Niet ten onrechte overigens, je wordt steeds rijper. Maar de moeilijkheid is dat je, als je fouten maakt, je niet in een groep kunt verbergen, je blijft jezelf steeds ter discussie stellen en het is moeilijk jezelf vanuit een bepaald gevoel staande te houden. Er is nie mand die zegt dat je moet werken. Ik ben dag en nacht bezig, ik kan niet anders, ik heb gewoon die drang om iets om me heen te doen". Opdrachten De resultaten daarvan zijn in Bodegraven nadrukkelijk aanwezig; voor het diensten centrum, in de bibliotheek en het gemeentehuis bevinden zich creaties van Van Leeu wen. De kerk in Nieuwveen, een computercentrum in Gouda en Publieke Werken van Woerden hebben op drachten bij hem lopen. "Het is fijn als je merkt dat mensen vinden dat je dingen maakt die hen aanspreken", zegt de kunstenaar. Vroeger, als pril beginnend artiest leek het u- dele hoop dat mensen naar je werk komen kijken en heb je de neiging om het op te geven. Maar op een gegeven moment komt het moment dat mensen resultaten zien, dat de manier waarop jij je gevoelens pro beert over te dragen, hen aan spreekt. Het is het tot werke lijkheid komen van een droom". Later bij rondleiding door zon atelier blijkt dat Fons van Leeuwen ook reliëfs en schil derijen vervaardigd heeft, in warme en afwisselende kleurschakeringen met aan- sprekelijke onderwerpen. Op de vraag waarom hij zich te genwoordig eigenlijk uitslui tend met beeldhouwen be zighoudt, antwoordt Alphons van Leeuwen dat hij niet alles tegeliik kan: "Mijn vrouw vindt net ook jammer maar op een gegeven moment érijf je de bronshoek in". De nieuwe Bodegraafse wok in het Broekveld heeft daar de vruchten van kunnen pluk ken, tot genoegen van de beeldhouwer "Het is goed dat ook een kunstenaar in een nieuwe wijk kan functione ren", besluit hij RAYMOND PEIL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25