Loonmaatregel voorlopig nog gedeeltelijk Kunt Umij de weg naar Kooreman vertellen? Zo,nüweetU de weg! 2595,- FNV: ons plan is veel beter PVDA: „LOONMAATREGEL SCHULD VAN HET KABINET" DONDERDAG 13 NOVEMBER 1 DEN HAAG (GPD) - De loonmaatregel, waartoe het kabinet gisteravond heeft besloten is een ge deeltelijke. Deze komt er op neer dat de prijscom pensatie per 1 januari met 2 percent zal worden ge kort en deze zomer aan vakantiegeld geen 8 maar 7,5 percent zal worden uit betaald. Daar tegenover staat een belastingverla ging. De stijging van de minimumlonen met 1,5 percent zal nu niet op 1 ja nuari, doch pas op 1 juli worden uitbetaald. De minister verwacht dat de sociale partners, die in enkele bedrijfs takken en bedrijven nog cao's voor 1981 moeten afsluiten, via het eisen en geven van een loons verhoging, het kabinet niet tot verder ingrijpen zullen dwingen. „Dan ontstaat er een geheel nieuwe situatie, die de regering zal kunnen dwingen tot een alge hele loonmaatregel", zei hij. Al- beda hoopt, dat de cao's die nog afgsloten moeten worden, de zelfde trend zullen volgen van de reeds afgesloten contracten. Volgens de minister zullen deze maatregelen ertoe bijdragen dat de loonsomstijging waarschijn lijk minder zal zijn dan de door de Tweede Kamer geëiste 5,5 per cent. Volgens hem zal niemand in Nederland slechter worden van de te nemen maatregelen. „Bijna niemand zal het ook in de porte- monnaie merken, omdat tegen over de maatregelen een belas tingverlaging staat", aldus Albe- da. Hij meent dat hoe lager de inflatie m 1981 zal zijn, hoe minder de werkloosheid zal stijgen. Hij vond het onbegrijpelijk dat met name de FNV de maatregel af wees. „De stellingname van de FNV begrijp ik moeilijk, hoewel ik weet, dat deze vakcentrale se rieus met de problemen heeft geworsteld", aldus Albeda. Hij vond dat, nu de economische toe stand steeds slechter wordt en hij te maken had met een volstrekt verdeelde Stichting van de Ar beid, niet ingrijpen onverant woord zou zijn. Volgens Albeda tal de volledige au tomatische prijscompensatie op 1 juli wel uitbetaald moge» wor den, „omdat de korting per 1 ja nuari daarin toch ook door werkt". „Het was nodig om nu maatregelen te nemen, omdat we met bezig zijn om kapot te gaan door een te hoog loonniveau", zei hij. Specialisten Albeda zei ook, dat het kabinet „als de donder" zal zorgen dat via een speciale wetgeving ook de vrije beroepsbeoefenar en moeten gaan matigen. Dat kan volgens hem eenvoudig via een noodwet geving. Daarmee zal het kabinet reageren op de uitspraak van de president van de Haagse recht bank, die de medisch specialisten in het gelijk stelde door te bepa len, dat inkomensmatiging niet via de Prijzenwet kan. „Je kunt deze noodwetgeving toepassen, omdat je op voorhand weet dat bijna het hele parlement er achter staat", zei de minister. Werkgevers en werknemers zullen via wettelijke maatregelen ook gedwongen worden om per be drijfstak of per bedrijf te praten over de werkgelegenheids- problematiek. „Je kunt daarmee echter de werkgevers niet ver plichten op alle eisen van de werknemers in te gaan. Het ziet er wel naar uit, dat in de jaren tach tig de wetgeving geheel geba seerd zal zijn op de werkgelegen heid en niet op de poen", aldus Albeda. spekken, jongeren verrekken"Met die leus demonsteerden ongeveer 25 jongeren gistermiddag in de hal van het gebouw van de Sociaal-Economische Raad in Den Haag tegen de aangekondigde verlaging van de jeugdlonen. Foto links: Na hel mislukken van het overleg warden premier Van Agt en minister Albeda onder vuur genomen door journalisten. DEN HAAG (GPD) - FNV-voorzitter Wim Kok vindt dat met de aange kondigde maatregelen te weinig offers van de hoogstbetaalden worden gevraagd. Hij vond dat het FN V-alternatief- aftopping van de prijscom pensatie en het vakantiegeld voor hoger betaalden - wel een bijdrage zou hebben geleverd aan de matiging. Kok vond de werkgevers ongeloofwaardig, omdat zij in de bedrijfstakken wel cao's afsloten met een volledige automatische prijscompensatie, maar op centraal niveau achter de te nemen maatregelen zeiden te staan. Volgens het CNV is het terugbrengen van de vakantietoeslag met een half percent overbodig omdat de prijsontwikkeling in het afgelopen kwar taal 0,3 percent is meegevallen. Het CNV wilde volstaan met een ingreep in de prijscompensatie. „Wij zijn 09k nog steeds bereid in de Stichting van de Arbeid te praten over een matiging op de loonsom, de werkgelegenheid en de arbeidsduur", zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei dat in het grootste deel van de cao's bepalingen waren opgenomen die het mogelijk maken op het punt van de prijscompensatie de cao open te breken. Zowel vakbeweging als werkgeversorganisaties vonden het juridisch moeilijk de cao open te breken ten aanzien van de vakantiegelden. Minister Albeda zei dat deze problemen opgelost zouden worden via een eenvoudig noodwetje. „In ons land is het nog altijd zo, dat een wet boven een contract staat", zei hij. Kok was van mening dat in de bedrijven de werknemers de werkgevers nu moeten aanspreken op het scheppen van meer banen, omdat de bedrij ven nu met een lagere kostenstijging uitkomen. „We zullen geen massale acties organiseren, maar wel een steeds sterkere druk uitoefenen op de werkgevers in de bedrijven. Dit wordt voor het komend jaar voor de FNV een belangrijk actiepunt", zei hij. Kok betreurde het dat de gesprekken over de arbeidsmarktproblematiek dwingend via een wet worden opgelegd. Hij zei dat hij al met Van Veen had gesproken en dat hij goede hoop had dat overleg op vrijwillige basis zou kunnen plaats vinden. „Nu wordt door de in te dienen wet dit overleg gedegradeerd tot een kille aangelegenheid, dat de onderlinge verhoudingen beslist geen goed doet", zei Kok. Werkgeversvoorzitter Van Veen zei het kabinet dringend te hebben ge vraagd alleen per 1 januari een korting op de prijscompensatie met 2,5 percent door te voeren. „Een korting op de vakantiegelden is juridisch erg moeilijk, omdat er in 1980 al rechten zijn opgebouwd voor 1981", zei hy. Over het verplicht te stellen overleg over het arbeidsmarktbeleid zei Van Veen dat daarmee de problemen er niet eenvoudiger op zullen worden. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de bereidheid van de vak beweging om mee te werken aan loonsomdaling en koopkracht daling boven het minimum ge negeerd. Het is doelbewust op een loonmaatregel afgestevend, alle eerdere ontkenningen van de minister van sociale zaken ten 1 spijt. Aldus de reactie van de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer op de mislukking van het arbeids voorwaardenoverleg tussen ka binet en stichting van de arbeid. De fractie noemt het teleurstel lend dat het kabinet halsstarrig heeft vastgehouden aan eerder ingenomen standpunten, waar van bekend was dat de hele vak beweging afwijzend heeft gerea geerd op de nu aangekondigde loonmaatregel, vindt de fractie. Volgens de socialisten heeft het kabinet consequent aangekoerst op doorbreking van het door de vakbeweging in jarenlange on derhandelingen bevochten sys teem van prijscompensatie. Dit ondanks het feit dat nagenoeg datzelfde loonsommatiging te bereiken was door - onder hand having van het systeem - de prijscompensatie af te toppen en de vakantietoeslag aan een maximum te binden, in plaats van te verlagen over de hele linie met een half procent. Ondanks daartoe door de PvdA- fractie aangetoonde mogelijkhe den om de sociale minima in 1981 onaangetast te laten, houdt het kabinet hardnekkig vast aan een koopkrachtdaling van de minima van tenminste 10 gulden netto per maand. Door het ontbreken van wetsvoor stellen om ook op onderne mingsniveau de werknemers on derhandelingsrechten over werkgelegenheidsafspraken te verschatten wordt een volstrekt onvoldoende relatie gelegd tus sen loonmatiging en bevordering van de werkgelegenheid, aldus PvdA. D'66 De fractie van D'66 zet vraagtekens achter de inhoud van de voorge stelde loonmaatregel. De verde-, ling over de inkomensgroepen moet ter discussie gesteld wor den, aldus de fractie in een ver klaring. De fractie vindt dat ernaar moet worden gestreefd de laagste in komens te ontzien, terwijl de hoogste inkomens met een hoger percentage moeten worden ge kort. Verder mist de fractie een aftopping van de prijscompensa tie. "Ook dient een effectieve re geling voor de inkomens van vrije beroepen zeker gesteld te worden", aldus de fractie, die het "zeer betreurd" dat het overleg over een centraal akkoord "voor de zoveelste keer" is mislukt. CDA De CDA-fractie in de tweede ka mer is teleurgesteld over het mislukken van de onderhande- lingen over het arbeidsvoor waardenbeleid tussen de rege ring en sociale partners. In een reactie op de woensdag af gekondigde loonmaatregel zegt de fractie steeds te hebben ge hoopt op een akkoord dat een brede steun in de samenleving zou hebben. De fractie hoopt vandaag, tijdens het debat over de begroting van sociale zaken, uit de mond van minister Albeda meer inlichtin gen over de te nemen maatrege len te vernemen. "Groenoordhallei KOOREMAN MEUBELEN b.v. W.Barentzstraat Industrieterrein 0^°°9 Alphen a d Rijn Jazeker! Tussen het centrum van Leiden en het nieuwe winkelcen trum "Winkelhof' vindt U de mooiste meubeltoonzaal van Nederland (zie platte grond). Heel gemakke lijk bereikbaar vanuit Leiderdorp, de Bollen streek, de Veen, Meren- wijk en Rijnland. Bovendien gratis par keergelegenheid vlak voor de deur...waar vind je dat tegenwoor dig nog? Kooreman is gespecialiseerd in eigentijdse leren zit meubelen en klassieke zitmeubelen, massief boereneiken en verfijnd Engels eiken. Een kollektie waar de fervente meubelliefheb ber van gaat watertanden! Dus...op weg naar Kooreman. Kooreman Meubelen B.V. Wm. Barentszstraat 21 Leiden. Tel. 071-122547 Tegen deze kast kunt U geen "nee" zeggen! Een pracht van een boereneiken kast. Met 3 deuren (1 lange en 2 korte). Door-en-door massief Europees eiken, gedisseld, voorzien van zware sloffen enz. enz. Hoogte 180 cm., breedte 140 cm. Een robuuste aanwinst voor Uw interieur. De prijs van deze volledig (ja, óók de achterzijde, planken, bodems) massief eiken handvervaardigde kast is nu lager dan ooit! U weet de Kooreman nu wel te vinden, dachten we zo...

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21