De'vergeten gewonden van Amerika' Boekje over oefenspeelgoed gehandicapte kinderen VROUWEN VAN VIETNAMVETERANEN Totaal-stof in het interieur DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 O 4 S T Spelend gaat het beter (Door Leens Macaré) Haar oorspronkelijke beroep was goudsmid, met als specialiteit het zetten van juwelen. Maar tijdens een langdurig verblijf in een zie kenhuis ontdekte ze het nijpende gebrek aan „therapeutisch speel goed" voor gehandicapte kinde ren. Ontwerpster Marianne Wil- lemsen-Van Witsen ging iets doen met die ontdekking. Ze ging oefenpoppen en ander speelgoed voor gehandicapte kinderen ma ken; speelgoed waarin als het wa re oefeningen „verpakt" zitten die een gehandicapt kind spelen derwijs kan doen. Al verscheidene jaren maakt ze, in een werktempo dat het nooit laat afweten, „aai-, hand-, voet-, stoei-, knuffel-, was- en doorgeefpop- pen" die voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen een stimulans zijn om spelen derwijs allerlei bewegingen en vaardigheden aan te leren. Dat oefenspeelgoed, uitgevoerd in mooie, ijzersterke en wasbare stoffen in prachtige warme kleu ren, wordt gebruikt in kinderzie kenhuizen en inrichtingen voor spastische kinderen, in kinder dagverblijven en revalidatiecen tra. Voor gehandicapte kinderen die volwassen zijn geworden, maakt ze grote objecten die aan gepast zijn aan hun volwassen maten. Omdat Marianne Willemsen het werk en de vele opdrachten uit binnen- en buitenland allang niet De Amerikaanse ont werper Perry Ellis laat de vrouw twee mogelijkhe den: een minirok of een pofbroekpak waarvoor de Zwitserse Garde van Vaticaanstad model tieeft gestaan meer aan kan, heeft ze een boekje geschreven over het maken van dit oefenspeelgoed. Ze heeft het opgedragen „aan alle dappere Eva's die, ondanks alles, toch de moed gevonden hebben om door te gaan en er het beste van te ma ken". Werkbeschrijvingen, duidelijke pa troontekeningen en foto's van haar meest gevraagde poppen zijn verzameld in dit boek, onder de titel „Spelend gaat het beter" Volgens de samenstelster kan ie dereen die enige handwerkerva ring heeft, de poppen maken. Het boek is zowel voor beroepskrach ten bestemd als voor ouders die een gehandicapt kind thuis ver zorgen. Maar iedereen die van dit genre handenarbeid houdt, zal door de knieën gaan voor de fan tastische en kleurige bedenksels van deze poppenmaakster. „Spelend gaat het beter" is een uit gave van uitgeverij Intro in Nij- kerk en kost f 18,50. "Totaalstof' in het interieurvoor het tafel- en keukenwerk. gezellig en mooi. (Door Leens Macaré) „Talloze vrouwen in de Verenigde Staten zijn nog altijd bezig met het verwerken en begrijpen van een oorlog die dertienduizend mijlen hier vandaan aan de gang was, en waarin hun man, vriend, zoon of broer werd Dat zegt een Amerikaanse psychia- trisch-sociaal werker (zelf „Viet- nam-veteraan") die al verschei dene jaren hulpverleningswerk doet onder vrouwen in wier le vens de oorlog in Vietnam diepe sporen heeft achtergelaten. Dat zijn niet alleen de vrouwen die tijdens het hoogtepunt (tussen de jaren 1969 en 1973) van die oorlog een man, minnaar, zoon of broer in Vietnam verloren, maar ook de gescheiden vrouwen die hun huwelijk met een uit de strijd te ruggekeerde ex-militair ten ge volge van onvoorstelbare (en voor hen onbegrijpelijke) span ningen op de klippen zagen lo pen. Een derde groep wordt gevormd door de vrouwen die nog steeds getrouwd zijn met ex-Vietnam- strijders en in hun gezinnen nu nog de naweeën te verwerken krijgen van de oorlogservaringen van hun partners. Volgens een recent rapport heeft bi jna de helft van de (bijna drie miljoen) Viet- nam-veteranen ernstige licha melijke of psychische klachten, terwijl drie op elke vier mannen van deze bevolkingsgroep in de afgelopen jaren huwelijks problemen heeft gekregen. Al in het begin van de jaren zeven tig zijn, meestal op initiatief van ex-strijders hier en daar hulp verleningsprojecten op gang ge komen voor de vrouwen die me de-slachtoffer werden (en nog worden) van een oorlog die on wezenlijk ver van huis werd ge voerd. Maar pas de laatste jaren wordt het probleem van „de ver geten gewonden" (zoals deze vrouwen worden genoemd) meer en meer in zijn volle omvang her kend, ook door de overheid. Een nieuw hulpverleningspro gramma voor oud-Vietnamstrij- ders dat onder de naam „Opera tion Outreach" over het hele land op gang is gekomen, is evenmin uitsluitend op de veteranen ge richt, maar ook en vooral op hun vrouwen en gezinnen die indirect met de gevolgen van een oorlog te maken krijgen. Geweld en stilzwijgen Een aantal van deze vrouwen komt aan het woord in de kader van een artikel over dit hulpverlenings werk dat in het Amerikaanse fe ministische maandblad Ms. ver scheen. Een vrouw van vijfendertig vertelt dat zij en haar man nog acht jaar samen hebben geleefd nadat hij van het front was teruggekomen. In die jaren werd ze dikwijls door hem mishandeld. Haar echtge noot had regelmatig grote woede aanvallen, kon geen baan houden en gedroeg zich „als een guerril lastrijder". Ze liep een aantal malen weg, bezweek dan bijna onder de schuldgevoelens en ging steeds weer naar hem terug. Uiteindelijk is ze gescheiden, maar haar schuldgevoelens zijn gebleven. Een vrouw van begin veertig praat over haar huweljk met een vete raan dat in totaal elf jaar duurde. Hij werd niet gewelddadig na zijn terugkeer uit Vietnam. Hij zweeg alleen maar. Dat zwijgen duurde vijf jaar; toen pleegde hij zelf moord. Ook deze vrouw gaat ge bukt onder zware schuldgevoe lens en verwijt zichzelf dat ze niet heeft herkend wat er aan de hand Veel weduwen van Vietnamstrij- ders hebben hun reactie op de dood van hun man in de loop der jaren zien veranderen. Ze vertel len dat ze, toen hun mannen om streeks 1970 sneuvelden, zichzelf bleven voorhouden dat hun echtgenoot „voor de vrijheid stierf', en dat ze destijds razend waren op de mensen van de anti- oorlogsbeweging. Nu geloven ze niet meer dat de dood van hun mannen iets wezenlijks voor de wereld heeft betekent: „er is geen trots meer, alleen maar pijn en het gevoel verraden te zijn". Een jonge vrouw die net dertig is geworden, vertegenwoordigt binnen de „vergeten gewonden" een nieuwe categorie slachtof fers. In 1971 werd haar man die als infanterie-sergeant in Viet nam diende, blootgesteld aan „Agent Orange", het beruchte en van kankerverwekkende eigen schappen verdaqhte chemische ontbladeringsmiddel dat in de gevechtszones werd ge bruikt. Begin van dit jaar stierf hij aan maagkanker. Zijn weduwe be schrijft zichzelf als lid van een nieuwe groep van vrouwen die in de nabije toekomst alsnog slachtoffer zullen worden van dergelijke door de Vietnamese oorlog achtergelaten „tijdbom men", en door het leven moeten met de afgrijselijke angst dat hun nog jonge kinderen „erfelijk be smet" zullen zijn. Het hulpverleningsprogramma „Operation Outreach" dat vorig jaar (met goedkeuring en forse fi nanciële steun van de regering) op gang is gebracht, wordt uitge voerd door een kleine honderd teams van deskundigen die ver spreid over het hele land werken. Via praatgroepen, open ontmoe tingscentra, straatwerk en via al lerlei organisaties en plaatselijke nieuwskanalen hoopt men vooral de vrouwen te bereiken die in de ontwortelde levens van de vete ranen „de machteloze toeschou wers zijn bij een ramp". Zolang het nog bij wat nachtvorstjes blijft kunt u in de tuin nog heel wat doen. Hout zagen voor de open haard bijvoorbeeld. Maar hebt u het grasveld al geëgaliseerd door er sier- tuincompost overheen te strooien? Dat is even een vreemd gezicht, die don kere plekken op 't gras, maar u moet eens opletten hoe snel dat spul erin re gent, zodat u in het voor jaar op een lekker luchtige bovenlaag kunt rekenen, waarin de graswortels veel naar hun gading vin den. Vogelnestkastjes moet u ook al op hangen, want daarin gaan veel vogels slapen. Mezen en winter koninkjes kruipen daarin dik wijls met velen bij elkaar om koude winternachten door te komen. Inspecteer de tuin ook op onkruid, want dat blijft door groeien en zaad maken! Brandne tels uit de rulle grond trekken, liefst met behulp van de riek, zo dat u de gele wortels óók verwij dert. Trek er wel handschoenen bij aan want de netelcellen blij ven werkzaam aan de steel- stompjes. En hebt u de bessen al gesnoeid? Of gestekt? En gemest? De zwarte bes is dankbaar voor houtas uit de open haard. Die as doet 't óók goed in decomposthoop, die u zo af en toe eens dient om te zetten. U zult er versteld van staan hoe veel gedierte daarin hartje winter nog actief bezig is u aan goede compost te helpen! Duizendpo ten. pissebedden, regenwormen en wat niet al voelen zich kiplek ker in de wat broeierige tempera tuur van decompost. In 't midden en oosten van het land kunnen er ook hazehvormen en ringslangen in overwinteren.. Voozichtig met de riek dus. Blijft de winter zacht dan komen de neuzen van de bolbloemen al vroeg boven de grond. Luister naar de weersverwachtingen om, zodra er vorst wordt aangekon digd, die nieuwsgierige neuzen te dekken. Vooral hyacinten zijn gevoelig voor vorst. Een laagje van tien centimeter turfmolm er op voorkomt schade. Bij tulpen en narcissen kan 't vijfcentimeter zijn. Een laag bladeren met den- netakken erop is ook prima. Wordt het weer zachter, schuif dan het dekmateriaal terzijde, anders groeien die neuzen door Heeft het gesneeuwd dan is er geen vuiltje aan de lucht. Een pak sneeuw is een veilige bescher ming voor de planten. Maak al leen een pad vrij. maar werp daarbij geen sneeuwwal op. Die sneeuw moet u verspreiden an ders verdrinken de planten bij dooi. Op naaldbomen staat zo'n donzig sneeuwdek prachtig, maar laat 't niet te dik worden ofte lang op de takken liggen. Die takken buigen door en kunnen zelfs breken. Op de heide kun je door de sneeuw last getormenteerde jeneverbes sen zien. Dat komt nooit meer goed. Met de hark of bezem schudt u de sneeuw van uw (vaak kostbare) conifeertjcs Loop ook zo weinig mogelijk over het ga zon. En als het heeft gevroren zonder sneeuw helemaal niet. U kunt moeilijk te herstellen scha de aan uw grasmatje berokkc- Hebt u de rottende bladeren al uit de vijver gevist? Dat gaat prima met een stukje kippegaas aan de tanden van de riek gestoken Bij een vijver van kunststoffolie moet u die riek wel heel voorzich tig hanteren, zoals te begrijpen De bagger uit de vijver verspreidt u over de aarde zodat ze kapot kan vriezen. Dus niet op een bergje laten liggen, dat wordt een vieze troep. Zet kikkers en ander le vend spul weer terug in het water. Uw vissen blijven wel leven, al bevriest de bovenlaag, als uw vij ver maar dieper is dan 60 cm. Toch is het beter regelmatig een gat open te houden. Plaats daarin een bos stro of een takkebosje. Dan kan er toch zuurstof in het water komen. Bij een betonnen vijver dient u de randen ook ijsvrij te houden, anders loopt u het risico drukt. Bij kunststof en folie loopt u dit ri sico vrijwel niet. Toch ook hier een gat in het ijs maken en er daarna zoveel water uitscheppen dat er onder het ijs een luchtlaag ontstaat. Het gat afdekken met „piepschuim" van verpakkingen en een deken erover. Let op of er water in uw planten bakken staat. Of in de regenton. Dat moet er uit, anders vriezen ze kapot. Zet ze onderste boven Het is toch eigenlijk wel jam mer dat de jaarlijkse beurs voor woontextiel Inter-Decor niet voor de consument toe gankelijk is. Namens "het publiek" lopen daar dan wel de journalisten rond, die maar moeten proberen om de to taalindrukken van zo'n beurs (elk jaar toch wel weer een "trendsetter") op de lezer over te brengen. De opgedane ervaringen nog eens op een rij zettend (na de meteen eruit springende nieuwtjes al te hebben over gebracht), zouden we toch nog even de onwillekeurig in het hoofd opkomende verge lijking tussen "woontextiel" en kleding willen aanstippen. Het is op beide gebieden heel duidelijk een kwestie van mode. Alleen is de kleding- mode wat meer van het hijg- type"; kleding wordt vaak impulsief gekocht en na een jaar mag een jurkje of een leuke broek best wel weer een pensioenperiode aan het kleerhangertje in de kast ge nieten. Woontextiel echter is blijven der. Vandaar dat de fabrikan ten er met veel meer zorg aan werken. Wat op de Inter-Decor beurs van dit najaar weer heel dui delijk naar voren is gekomen: de ontwikkeling in de rich ting van de "totaalstof" zet zich stevig door. Men gaat daarin steeds verder. De ge perfectioneerde fabricage technieken, de mogelijkhe den van de moderne soepele weefsels, de (veelal via com putertechnieken tot stand gekomen) dessinering en kleursamenstellingen enz. hebben de weg gebaand naar een zogeheten "totaalstof'. Wie welbewust een interieur opbouwt, kan naar hartelust stoeien. Totaalstof wil zeg gen, dat je bijv. in een slaap kamer met op zich wel ver schillende, maar in onderlin ge samenhang fraai harmo niërende stoffen voor zowel het bedtextiel als de gordij nen, en ook nog de kussens, lampekappen enz. kunt ge bruiken. Hetzelfde geldt voor de woon kamer, de keuken enz. Je kunt die lijn vanaf de "tafe laankleding" en de stoffering van meubels e.d. ook door trekken naar de wanden, die dan weer verband houden met de gordijnen. Thans be ginnen ook de fabrikanten van vloerbedekking in te zien dat ze daarop moeten af stemmen. Bij incidentele aankopen (voor vernieuwing van oude mate rialen en aanvullingen) ga je niet zo gauw over op een to tale vervanging. Maar als je een nieuw huis helemaal moet gaan inrichten, is een beetje aandacht voor de mo gelijkheden die de "totaal stof' thans biedt, een goed uitgangspunt bij de keuzebe paling. Het advies van een werkelijk vakkundige wo ninginrichter is daarbij* on ontbeerlijk. Sinds Inter-Decor 1980 is er weer veel nieuws, de moeite van het bekijken waard. Want tenslotte kies je voor een "woonmode" die heel wat ja ren mee moet. Bruin worden zonder zon. Hoe vaak hebben we het al niet ge probeerd. Nooit was het resultaat helemaal 100%. Voor f 27,- kunt u het weer eens proberen. In de mannen-serie Aramis zit name lijk een overnighttan. De crème smeert u er 's nachts op en bij het inde spiegelkijken na het wakker worden heeft u een leuk kleurtje dat er niet afgewassen kan wor den. Jules is de nieuwe mannenlijn van Dior. Het is.een heel comple te serie met eau de toilette, scheerprodukten gezichtsver- zorgingspreparaten en badpro- dukten. De prijzen liggen tussen def 14,- en f39,-. Een grappig cadeautje is de bil jarlbal gevuld met "Eau Folie" van Guy Laroche. De prijs is ook aantrekkelijk: f 14,95. Een nieuwe serie lanceert Lan- cóme voor de vrouw met een vet te huid: Controle de Lancóme. Om het eens te proberen is er een verpakking van f 19,95 waarin de zeep, de regulerende lotion en creme en een basiscrème voor onder de make-up. Van Courrèges is er een nieuw parfum in de handel gekomen: Amerique prijs 1/8 oz. parfum f30,-; eau de toilette 2 oz. f50,-. Wie gek is op de geur van Fidji kan nu ook de linnenkast daar mee parfumeren. Er zijn nu reuk zakjes te koop om tussen de la kens te leggen: f 7,95. Een andere manier om Fidji door het hele huis te ruiken is het branden van wierrookstokjes. In een verpak king van 10 stuks kosten die f9,95.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 20