Videla's leqer- laars vertrapt mensenrechten Blik in de weekbladen Arme emigrant: nieuwe slaaf in VS HP Argentijnse dictator in beklaagdenbank EISEVIERS DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 PAGINA 19 MEXICOSTAD - Een unieke gebeurtenis in de he dendaagse geschiedenis: de Argentijnse generaals, gezegend door belangrijke westerse zakenlieden als David Rockefeller en goede vrienden met de Sow- jet-Unie, hun belangrijkste handelspartner, zijn ge dwongen plaats te nemen in de beklaagdenbank van een internationale verdragsorganisatie, de Or ganisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Dat ge beurt in Washington, waar de OAS 19 november bijeenkomt om zich te buigen over de activiteiten van haar commissie voor de mensenrechten, de CIDH, de Inter-Amerikaanse Mensenrechtencom missie. De CIDH, die Argentinië in sep tember 1979 bezocht, drie-en- een-half jaar na de bloedige staatsgreep onder leiding van de generaals Jorge Videla en Roberto Viola, heeft een pit tig rapport opgesteld over de wijze waarop de Argentijnse dictators de mensenrechten onder hun legerlaarzen ver trappen. De commissie heeft in totaal meer dan 4000 „za ken" onder haar hoede ge nomen en geeft in de rappor tage het woord aan een twin tigtal getuigen, onder wie di recte slachtoffers van de on menselijke repressie die het geluk hebben gehad om na te zijn ontvoerd en gefolterd weer op vrije voeten te ko men, in tegenstelling tot tien duizenden anderen. Schijnwerper Voor de Argentijnse generaals is de OAS-bijeenkomst, waar naar alle waarschijnlijkheid uitvoerig uit het CIDH-rap- port zal worden geciteerd, na tuurlijk allerminst een pretti ge zaak. Na de recente toe kenning van de Nobelprijs voor de vrede aan een Argen tijnse strijder voor de men senrechten, Adolfo Perez Es- quivel, wordt opnieuw de in ternationale schijnwerper op Argentinië gericht. Adolfo Perez Esquivel zal wellicht aanwezig zijn op de O AS-ver gadering als afgevaardigde van het, evenals Amnesty In ternational, speciaal voor de ze gelegenheid uitgenodigde Wereldbureau voor Latijns- Amerika, een religieuze orga nisatie die opkomt voor de mensenrechten. De getuigenissen spreken voor zich: mensen worden opge pakt of ontvoerd, vaak zonder dat daar een duidelijke reden voor bestaat; tijdens de el lenlange verhoren wordt er op semi-wetenschappelijke manieren gemarteld, vooral het toedienen van elektrische schokken op geslachtsdelen lijkt een geliefde bezigheid van de militaire beulen; over- Rob Sprenkels plaatsingen van de ene ge heime gevangenis naar de andere; nieuwe verhoren en martelingen; uiteindelijk worden sommigen vrijgela ten, enkele anderen op du bieuze wijze berecht, maar de meesten verdwijnen in het niets. De CIDH komt in haar rappor tage tot de conclusie dat het in Argentinië danig schort aan respect voor de volgende door OAS-lidstaten erkende rechten: het recht op leven; het recht op veiligheid en per soonlijke integriteit en het recht op justitie en een regu lair proces. Verder signaleert de commissie ernstige aan tasting van de vrije menings uiting en de arbeidsrechten, evenals het opschorten van de politieke rechten van de Argentijnse bevolking. Staatsterrorisme De CIDH doet het Argentijnse regime een vijftiental aanbe velingen om verbetering in die situatie te brengen. „Het rapport van de CIDH, een commissie samengesteld uit afgevaardigden bij de OAS die zijn benoemd door hun HOUSTON (Texas)-De jongste berichten van de autoriteiten in het zuiden van de Verenig de Staten zouden in 1862 ge schreven kunnen zijn - en kele maanden na de officiële afschaffing van de slavernij. In de verslagen wordt ge sproken van slavenhandel naar het voorbeeld uit de vo rige eeuw, van mensentrans porten over donkere wegen tussen Mexico en de VS, van verkoop van deze werkwillige maar hulpeloze mensen tegen een hoofdgeld aan boeren. Steeds komen nieuwe feiten aan het licht. De slaven van de 20ste eeuw zijn Spaanstalige illegale im migranten, die op de toma- tenvelden van Arkansas, de appelboomgaarden van Vir ginia, de katoenplantages in het noorden van Texas of de sinaasappelkwekerijen in Florida hun karige boterham verdienen. Onbekend met de plaatselijke taal en wetten en dikwijls ook uit pure angst voor hun meesters, kunnen de voor het merendeel uit Mexico of El Salvador afkom stige arbeiders de immigra tie-autoriteiten bij hun on derzoekingen van slavernij- gevallen nauwelijks van dienst zijn. Hoeveel illegalen in de VS uit gebuit worden kan niemand zeggen. Volgens officiële sta tistieken (van vijf jaar gele den) zijn om en nabij de 76.000 illegale vreemdelingen opge spoord, die door - zoals zij zichzelf noemen - coyotes het land binnengesmokkeld en verkocht waren. Zij werden weer weggestuurd. In het af gelopenjaar 'vingen' de auto riteiten reeds 211.000 illega len. En steeds worden nieuwe gevallen ontdekt. Werkgevers Op grond van deze ontwikke ling moeten de immigratie diensten en het ministerie van justitie, wier taak tot nu toe in hoofdzaak bestond uit het verhinderen van de bin nenkomst van illegalen, zich nu ook bezighouden met de smokkelaars, de koppelbazen en de uitbuitende werkge- De trucs 1 handelaars zich bedienen zijn eenvoudig: werkloze Mexi canen en Salvadorianen wordt aan de andere kant van de grens gouden bergen be loofd. Met vrachtauto's wor den de hoopvollen over on bewaakte grenswegen naar de VS gebracht en daar voor gemiddeld 250 dollar per man aan boeren verkocht. Deze boeren maken hun nieuwe arbeidskrachten vrijwel on middellijk duidelijk, dat zij eerst hun schuld moeten te rugverdienen, die door de transportkosten is ont staan. Vluchtpogingen wor den dikwijls met wapenge weld verijdeld. Heeft de ar beider zijn schuld afbetaald, dan wordt hij niet zelden doorverkocht - en begint de ellende weer van voren af aan. Niet alleen de onwetendheid van de illegalen, ook duistere afspraken tussen plaatselijke politici en de werkgevers spelen de autoriteiten parten. In het zuiden van Texas is bij de grenspolitie een boer be kend, die als een van de "zwa re jongens" geldt. Hij zou door hem te werk gestelde il legale emigranten beschie ten, hun geld inhouden en al les proberen om hun vlucht te verhinderen. Alle onderzoe ken wegens uitbuiting en vrijheidsberoving zijn echter vanwege de blijkbaar goede betrekkingen van de boer met enkele politici van meet af aan gedoemd te mislukken. In Florida bevrijdden de autori teiten twee Mexicaanse meisjes van 12 en 15 jaar, die door een koppelbaas gevan gen werden gehouden en aan een boer waren verkocht. In Colorado werd hulp ge vraagd door een jonge Mexi caanse, wier 13 maanden ou de kind werd vastgehouden door een boer, die de moeder zo wilde dwingen terug te komen. De Mexicaan José Corona waagde zich in de openbéar- heid en vertelde zijn ellendig relaas. Voor zijn werk op een sinaasappelplantage in Flori da kreeg hij geen cent de hem toekomende 200 dollar wer den ingehouden, zogenaamd om verpleeg- en transport kosten te dekken. Samen met zijn zoon was hij in een werk kamp opgesloten en meer malen door zijn baas met wa pens bedreigd. In Louisiana werd de bezitter van een kippenfarm tot drie maanden gevangenis veroor deeld, omdat hij twee arbei ders met kettingen vastge- kluisterd had om te voorko men dat zij er vandoor gingen. Op een suikerplantage in Texas worden de goedkope werk krachten 's nachts opgeslo ten. "Ze mogen niet de stad ingaan. Hun baas brengt hun eten en alle benodigdheden", aldus een vertegenwoordiger van de autoriteiten. "Goede werkers" De bezitter van een mossel kwekerij in Texas verklaart openlijk illegale vreemdelin gen in dienst te hebben. Ben jamin Nelson kan echter geen begrip opbrengen voor de onderzoeken tegen herrf' van de autoriteiten. "Die Mexicanen en Salvadoria nen zijn goede werkers", zegt hij. "Die jongens moeten en willen werken. Wanneer alle illegale vreemdelingen ogenblikkelijk uitgewezen worden, stort de Amerikaan- volgt Nelson. Hij zou graag Amerikanen in dienst nemen, maar niet iedereen wil uren achter elkaar mosselschalen openen. "Zeven families uit Vietnam hebben voor mij gewerkt. Toen ze genoeg ver dient hadden gingen ze weg. Dat is de Amerikaanse le vensstijl. Ik ben blij voor hen." Nelson heeft volgens eigen zeg gen zelf naar medewerkers gezocht, vooral onder de on langs in de VS aangekomen vluchtelingen uit Cuba - maar tevergeefs. "Toen de coyote's kwamen en mij vroegen of ik werk had, heb ik ja gezegd. Waar ze vandaan komen maakt voor mij niets uit, als ze maar willen werken." En als hem het verwijt gemaakt wordt dat hij aan de uitbui ting meedoet, antwoordt de mosselkweker dat ook hij schulden heeft die afbetaald moeten worden. HARRY DEDERICHS ceerde arbeidskrachten ver eisen; en tot slot alle ruimte voor vuile industrieën waar tegen in de westerse wereld verzet is gerezen vanwege de ecologische gevolgen. Werklozen Volgens Carlos zal Argentinië in 1983, gezien de nieuwe stuwdammen die op het ogenblik worden gereali seerd, bijna driemaal zoveel elektriciteit produceren als het op het ogenblik verbruikt. Verder voert hij als argumen ten voor zijn analyse aan de likwidatie van de kleine en de middelgrote industrie, de creatie van een leger werklo zen en de rond de 150 procent zwevende inflatie, drie facto ren die volgens Carlos ervoor zorgen dat arbeidskrachten in Argentinië met de dag goed koper worden terwijl de beurzen van speculanten steeds verder uitpuilen. Maar, zegt Carlos, op het ogenblik beginnen steeds meer mensen die de staatster reur oorspronkelijk door de vingers zagen, die deden of ze stom waren, zich te ergeren aan het feit dat ze zichzelf als gevolg van de repressie niet kunnen ontwikkelen, dat ze niet naar de films kunnen gaan die ze willen zien, dat ze niet de boeken kunnen kopen die ze willen lezen, dat ze niet op hun gemak door de stad kunnen wandelen omdat op elke straathoek om een per soonsbewijs wordt ge vraagd". Die tendens, die nog eens extra lijkt aangewakkerd door de Nobelprijs voor Perez Esqui vel, is niet het enige lichtpun tje dat Carlos ziet. Hij wijst ook op de recente golf van stakingen. „Wilde stakingen van een korte duur waarvoor niemand de verantwoorde lijkheid opeist. Door de on derdrukking zijn namelijk in de eerste plaats de kaderle den van vakbonden en poli tieke partijen getroffen, niet zozeer de landelijke leiders. Die wilde stakingen beteke nen dat er nieuwe volkse lei ders opstaan, en het feit dat die leiders door het collectief worden beschermd wijst erop dat de arbeiders vanuit uit ei gen kring zoeken naar nieuwe strijdmethoden". Carlos voorspelt, met verwijzing naar de lange traditie van strijd van de Argentijnse ar beidersbeweging, dat een economisch programma als dat van Martinez de Hoz vroeg of laat tot een grote so ciale explosie moet. leiden. „Zelfs de scherpste onder drukking is niet in staat dat te voorkomen". Videla: regering met misdadig plan? regering, is eigenlijk slechts een magere afspiegeling van de omvang van het Argentijn se staatsterrorisme, dat 8000 doden en 30.000 vermisten op zijn geweten heeft", zo oor deelt Carlos Gonzalez Gart- land, een van de oprichters van de Argentijnse commis sie voor de mensenrechten (CADHU). „Toch is het een belangrijk rapport", vervolgt hij, „want het kan als een ju ridisch rapport worden be schouwd, onpartijdig en ob jectief, niet beïnvloed door wat voor passie dan ook, en voldoende om een onpartij dig oordeel te kunnen vellen over de situatie in Argen tinië". Carlos, een joviale advocaat van rond de veertig die in augus tus 1976 besloot dat het veili ger was om zijn onderkomen in Mexico te zoeken, acht het echter vrijwel uitgesloten dat de Argentijnse generaals op de OAS-bijeenkomst zullen worden veroordeeld. „Voor zo'n veroordeling zijn 20 van de 28 stemmen nodig," aldus zijn toelichting, „en zelfs in het meest gunstige geval zul len nooit meer dan 17 van de OAS-lidstaten tegen Argenti nië stemmen". Carlos geeft een lange uiteen zetting van de opzet van de generaals. Volgens,hem is de onderdrukking nodig om een sociale en economische her structurering te realiseren in het licht van een nieuwe in ternationale arbeidsverde ling, waarbij de Argentijnse generaals drie hoofdrollen voor hun land zien wegge legd: ten eerste 's werelds belangrijkste exporteur van levensmiddelen; ten tweede een ideale vestigingsplaats voor internationale indus trieën, die veel energie en weinig maar hooggekwalifi hervormd nederland Bas de Gaay Fortman van de PPR en Bob Goudzwaard van de werkgroep Niet Bij Brood Alleen voeren in HN een tweegesprek en spreken daarbij wederzijds de wens uit bij de komende Tweede Kamerverkiezingen tot een lijst- verbinding te komen. Volgens De Gaay Fortman is een gecombi neerde lijst met PPR, Goud zwaard en anderen het enige wat de komende verkiezingen nog in teressant kan maken. "Als zo'n gecombineerde lijst deelneemt zal de persoonswedstrijd tussen Van, Agt, Den Uyl en Wiegel voorkomen kunnen worden doordat er weer belangrijke be leidspunten worden ingebracht". Goudzwaard ziet samenwerking ook wel zitten maar waarschuwt ervoor bij de pogingen naar el kaar toe te groeien niet de fout te begaan "de boom harder te willen laten groeien door aan de blaad jes te gaan trekken". HN kijkt nog eens terug op de ver kiezing van Ronald Reagan tot president van de Verenigde Sta ten ("Er is geen reden diepe gronden te vermoeden onder de stille waters van Reagans intel lect"). Professor Gerrit Huizer, directeur van het Derde Wereld Centrum in Nijmegen, zegt dat het verschil tussen Carter en Reagan voor de ontwikkelings landen is te vergelijken met het verschil tussen Pronk en De Ko ning. "Toen Pronk nog minister van ontwikkelingssamenwer king was gold ook dat Nederland beter werd van hulp aan de derde wereld, al deed hij wel iets meer voor de armste groepen. De Ko ning voert een onverhulder be leid". De Oostenrijkse bondskanselier Kreisky zegt in interview dat zich mogelijk uit de ontwikkelingen in Polen een nieuwe variant van de communistische dictatuur vormt, met een beetje meer libe ralisme dan normaal. "Maar je moet beseffen dat daar waar de liberalisering omslaat in demo cratisering, daar kun je pantser wagens zien rijden". Verder een artikel over Nicaragua en de ervaringen van een jonge arts tijdens zijn stage in een zie kenhuis. MACA7INE De reisbureaus worden bedreigd met de ondergang. Deze weinig opwekkende boodschap is af komstig van de adjunct-direc teur van het Nederlands Weten schappelijk Instituut voor Toe risme en Recreatie, een man met de toepasselijke naam van P. Huilmand. Hij heeft de reisbu reauwereld gewaarschuwd niet al te zeer te vertrouwen op een herleving en nieuwe groei van de vakantiemarkt als de economi sche teruggang voorbij is. In een door EM 'opzienbarend' ge noemd werkstuk van Huilmand voorspelt deze dat er bij het vakantievierende publiek een toenemende behoefte aan indivi dualisering valt te bespeuren. "Steeds minder mensen willen als een kudde naar de verschil lende vakantiebestemmingen worden gesleept. Zij zullen in toenemende mate zelf het ver voer gaan regelen en, in mindere mate, ook de accommodatie". EM schetst in een uitvoerig artikel de situatie van de nu al circa 160.000 Turken in ons land. Met de teruglopende welvaart en de groeiende economische onze kerheden blijkt Nederland niet langer het eiland van beschaving, redelijkheid en tolerantie. Neer- gekalkte leuzen op blinde muren leveren daarvoor een bewijs: "Turken het land uit", "Holland blank" en "Een goeie Turk is een dooie Turk". Lech Walesa, de Poolse vakbonds leider, wordt geportretteerd. Het is het bijna klassieke verhaal van de eenvoudige plattelandsjongen die dankzij hard werken en een flinke dosis intelligentie uitgroeit tot nationale held. Zelfs de meest onbehouwenen onder de arbei ders hebben, volgens het artikel, respect voor Walesa. In EM ook een verhaal over boze boeren die zich teweerstellen te gen milieu-activisten in de Krimpenerwaard. "Ze willen fuut en peppel redden, maar wat er met ons gebeurt interesseert hun geen bal". De HP komt met een boekenspe- cial. Een interview met de West- duitse schrijver Günter Grass staat daarin centraal. Grass, vooral bekend van 'De blikken trommel', vindt in tegenstelling tot veel collega's dat een schrijver zich moet bemoeien met politie ke zaken. "Een schrijver moet de confrontatie met realiteiten, dus ook met de politieke realiteit, aandurven. Dat kan alleen als hij zijn reserve laat varen. Een lite raire stijl die als een kamerlinde met zorg wordt gesteund en op gekweekt in een afgesloten ruim te zal zich als een exotische kas plant ontwikkelen. Zij behoudt als kunsttaal haar zuiverheid, al leen: de werkelijkheid is niet zui- Daan Dijksman reisde met premier Van Agt en minister Van der Klaauw mee naar China en meldt dat de minister-president in den vreemde een veel stralender in druk maakt dan op het Binnen hof. Van Agt deelt zijn reislust met zijn minister van buitenland se zaken. Op de zoveelste excur sie naar archeologische wonde ren in China maakt Van Agt Van der Klaauw dan ook deelgenoot van zijn jaloezie over diens onop houdelijke gereis. Chris, nu ik dit zie begrijp ik waarom jij je al tijd zo senang voelt in het bui tenland" Een waarnemer die Den Uyl in deze contreien ook bezig heeft gezien, constateert dat die op het politie ke vlak veel diepgravender vra gen stelde maar bij lange na niet de charmante belangstelling voor toeristische ballast kon opbren gen als zijn opvolger. Van Agt po seert dat het een lust is, is nooit te beroerd een klein kind te kussen en gaat geen drakenmasker uit de weg. Philip Freriks bericht over de strijd binnen de Franse Socialistische Partij tussen de Mitterandistes en de Rocardicns. L/n VRIJ NEDERLAND Minister De Ruiter van justitie praat in VN over krakers, politie en de hedendaagse jeugd. De be windsman, die als één van de weinigen in het kabinet-Van Agt door alle grote politieke partijen wordt gewaardeerd, vindt een re geerperiode van vier jaar veel te kort. Hij zou best graag willen doorgaan, met welke coalitie partner laat hij in het midden maar de voorkeur van De Ruiter laat zich niet moeilijk raden. Hij zegt "Ik geloof in de wenselijk heid van een zo sterk mogelijke politieke steun vanuit de Kamer. We ervaren geregeld hoe moeilijk het is wanneer je op de rand zit van een kamermeerderheid waarbij een enkeling de doorslag moet geven. Dat is niet gezond voor de politiek" VN bericht weer eens uitgebreid over een fraude-affaire. Ditmaal de enige tijd geleden ontdekte belasting-ontduiking door het topkader, belast met de uitvoe ring van en de controle op de so ciale verzekeringen. Mr. Boot, oud-KVP-kamerlid en voorzitter van de Stichting Opleiding So ciale Verzekeringen waar de frauderende belastingambtena ren hun onderwijs hebben ge kregen, is het niet eens met de publiciteit. Mr. Boot: "Die on geordende publiciteit.... en bo vendien... de vraag zou kunnen rijzen, als deze ambtenaren van de sociale verzekenngsorganisa- ties zo in de fout gaan, hoe zou het dan met de totaliteit zitten, ande re functionarissen?". TV-acteur Aart Staartjes zegt dat er in Hilversum een aantal zeer cor rupte mensen rondstapt. "Als onderaan de aflitelingslijst de naam van een kappers of kle dingbedrijf staat, weet ik al hoe laat het is". Staatssecretaris Ve der-Smit van volksgezondheid denkt dat er in de toekom I naar beroepsmanagers in ziekt nhui« zen moet worden toegewerkt. "Ik geloof dat weinig bedrijven zo moeilijk zijn te leiden als grote ziekenhuizen". In het kleurenkatern een reportage over de Vietnamezen in Neder land. VN is onder meer een kykje gaan nemen bij een Vietnamese kolonie in Leiderdorp. BERT PAAUW Het blad De Tijd was gisteren nog niet in de Leidse kiosken ver krijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19