Gezinshulp weer strijdpunt tussen Kamer en kabinet Russen praten over processen Puur zilver voor nieuwe Am no- spaarders. Seth Gaaikema schrijft boek En u, spaart u al bij de Amro Bank? DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 Inschakelen van vrijwilligers Kamervragen deelneming voetbalteam in Uruguay AMSTERDAM (GPD) - Vier Tweede-Kamerleden (Van Thijn-PvdA, Hennekam- CDA, Keja-VVD en Brink- horst-D'66) hebben gister middag schriftelijke vragen ingediend bij minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken over de deelneming van het Nederlands voetbal elftal aan een toernooi in Uruguay rond de jaarwisse ling. Tegen die deelneming zijn de afgelopen maanden diverse protesten gerezen omdat in Uruguay de men senrechten worden geschon den. Inmiddels heeft een aan tal voetbalteams uit Amster dam een comité "KNVB niet naar Uruguay" opgericht dat zich gaat bezighouden met het organiseren van een lan delijk stakingsweekeinde op 29 en 30 november. DEN HAAG (GPD) - De regering moet de gezinsverzor gingsinstellingen niet verplichten vrijwilligershulpen in te schakelen. Een meerderheid in de Kamer, bestaande uit CDA, PvdA, D'66, CPN en PPR, wees gisteravond een dergelijk voorstel van staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) af. CDA en PvdA, samen met D'66, dienden hier over elk een motie in. De staatssecretaris wil door meer gebruik te maken van vrijwilli gers (zogeheten alpha-hulpen) een bezuiniging doorvoeren van 63 miljoen gulden. De alpha-hul pen zijn voor de overheid goed koper, omdat de cliënten voor deze vorm van hulp meer moeten betalen dan bij de instellingen het geval is. Het probleem van de vrijwilligers is dat zij minder gekwalificeerd zijn en dus in moeilijke gevallen een minder gehalte aan hulp kunnen leveren. De Kamer vreest dan ook dat door de maatregel van de regering de inhoud van de hulp zal verminderen. Wallis de Vries hield vast aan het principe van het inzetten van de vrijwilligers naast de bestaande instellingen. Hij noemde daarbij geen percentage van alpha-hul pen per instelling. Dit betekent volgens de Centrale Raad van Gezinsverzorging, dat Wallis de Vries nooit meer kan garanderen dat hij de 63 miljoen inderdaad kan bezuinigen. Een meerderheid van de Kamer vindt dat de betaling van gezins hulp per week moet geschieden. Momenteel wordt maandelijks betaald, waarbij rekening wordt gehouden met het inkomen van de cliënt. Volgens Andela-Bauer (CDA) is een weeksysteem door zichtiger en betekent het een vermindering van de administra tie Zij diende hierover een motie in samen met Langedijk-de Jong (PvdA). Wallis de Vries noemde de motie een „ongedekte cheque". De maatregel kost volgens hem min stens 4 miljoen gulden. „Ruimte binnen de begroting is er niet. Het bedrag zou uit de hulpverle ning moeten komen", aldus de bewindsman. Hij kondigde dan ook aan deze motie niet te zullen uitvoeren. FRANKFORT - Een. van de leidende Russische dissidenten, Lev Kopolev, is gisteren met zijn vrouw in Frankfort aangekomen. Het paar heeft toestemming om de Sovjet-Unie voor één jaar te verlaten, maar volgens vrienden zal Kopolev geen toestemming meer krijgen om naar zijn vaderland terug te keren. Het paar zal bij Nobel-prijswinnaar Heinrich Böll logeren. Vervolging. - De Russisch-Or- thodoxe Kerk beschouwt de on langs gepubliceerde open brief van de Wereldraad van Kerken over de processen tegen christe nen in de Sowjet-Unie als een "positieve benadering". De me tropoliet Juvenaly, voorzitter van de afdeling buitenlandse betrek kingen van de Russische kerk, heeft de Wereldraad laten weten, dat de brief is doorgezonden naar het Sowjet-ministerie voor godsdienstzaken, met het ver zoek een en ander ter sprake te brengen bij de desbetreffende autoriteiten. De kerk heeft het ministerie ook gevraagd, zo snel mogelijk alle inlichtingen over de bedoelde processen te geven. Over de berichtgeving in het bui tenland merkt de metropoliet op, dat zaken als mensenrechten en godsdienstvrijheid in de Sowjet- Unie vaak zeer verminkt door de Westerse pers worden weergege ven. Hij heeft het over een "psy chologische oorlogsvoering". Verboden Westduitse journalis ten mogen van het ministerie van buitenlandse zaken van Oost- Duitsland de komende synode vergaderingen van de verschil lende protestantse landskerken in dit land niet bijwonen. Als re den is opgegeven dat de synode vergaderingen een "binnenker kelijke aangelegenheid" zijn. Het verbod geldt zowel voor West duitse journalisten die perma nent in Oost-Duitsland werken als voor verslaggevers die voor deze gelegenheid naar dit land wilden reizen. Onbehagen (ADVERTENTIE) 'Statiegeld op auto's maatregel tegen wrakken' DEN HAAG (ANP) - Voor een af doende oplossing van het autow- rakkenprobleem zal zo spoedig mogelijk statiegeld op auto's in gevoerd moeten worden. Naast de door de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne voor gestelde sanering van autowrak- kenterreinen zullen maatregelen getroffen moeten worden voor een stabiele schrootprijs. De kos ten van de verwijdering van au towrakken dienen ten laste van de autobranche te komen. Dit stelt de voorlopige centrale raad voor de milieuhygiëne in een commentaar op de ontwerp richtlijn inzake de verwijdering van autowrakken van de be windsman. Er zijn thans 2.300 bedrijven, die op 1.650 sloopterreinen jaarlijks on geveer 400.000 autowrakken verwerken. De minister verwacht dat het aantal wrakken over tien jaar tot 480.000 zal zijn opgelopen. Hij wil dat het aantal sloopterrei nen binnen vijfjaar tot ongeveer 400 wordt verminderd. De sloop bedrijven zullen in^ele gevallen moeten worden samengevoegd. De minister heeft voor deze sane ring een bedrag van 160 miljoen gulden in het vooruitzicht ge steld. Voorwaarde is dat de wrakken zodanig worden ver werkt, dat zij geen belasting voor het milieu AMSTERDAM (GPD) - De eerste bundeling van teksten van Seth Gaaikema, „Terug naar de Bron", overhandigde de cabaretier^ tekstschrijver gisteren zelf aan zijn zus Joland. Het tweede exemplaar van het boekje gaf Gaaikema aan zijn vader. „En nu is het boekje voor de mensen, ze bekijken het maar", zei Seth Gaaikema na de presentatie van zijn boek. De 176 pagina's tellen de bundel bevat hoogtepunten uit Gaaikema's teksten die hij de afgelopen 22 jaar schreef. De titel „Terug naar de Bron" had Gaaikema snel gevonden. „Ik moest door al die teksten van 22 jaar heen gaan en zo ging ik zelf terug naar de bron. Ik heb gepro beerd de kern eruit te halen". De cabaretier zet zichzelf op een tweede plaats als het om zijn bundel gaat. „Ik hoop, dat als mensen het lezen, dat ze mij dan vergeten en iets herkennen van zichzelf of van hun omgeving en daar iets mee kunnen doen". Het verschijnen van „Terug naar de Bron" ziet hij niet als een hoogte punt: „Ik was eerst zeer opge wonden omdat ik een boekje schreef, maar iedereen schrijft tegenwoordig een boekje dus dat is niets". Minderheid De socioloog Jan Jonkers en de theoloog Jan te Winkel verwachten, dat in het jaar 2000 een minderheid van de Nederlanders nog christen is. Zij schrijven dat in een boekje geti teld "Adieu", dat als ondertitel draagt: "Mensen keren de kerk de rug toe". Het proces van ontkerkelijking wordt in dit boekje beschreven en toegelicht met cijfers uit tal van onderzoeken. De schrijvers leggen oorzaken en motieven achter dit proces bloot, maar gaan ook in op de redenen die an deren ertoe brengen hun kerk juist trouw te blijven. Het onverbiddelijk vasthouden door de kerk aan bepaalde vor men vinden zij onjuist. Structu ren zijn niet heilig of onaantast baar, maar slechts hulpmiddelen. Allerlei onbehagen over het hui dige functioneren van de kerk wijst erop dat de organisatie niet voldoet. De kerk moet dicht bij de mensen staan. Jonkers en Te Winkel vinden be zinning op het ambt hard nodig, waarbij men moet uitgaan van het dienende karakter ervan. Het onderscheid tussen ambtsdrager en leek mag van hen best verva gen. Ook de bevordering van de ge meenschap is een belangrijke eis. Herhaaldelijk maakt het boek melding van de eenzaamheid van de mens in liturgie en gemeente leven. De kerk komt er ook niet onderuit, aan politiek te doen. Hervormde Kerk: aangenomen naar Noordwolde (Fr.) kandidaat P. van der Vange Groningen, naar Renkum kandidaat T. Nieuwenhuis Den Ham, naar Vlissingen en Middelburg (voor vrijzinnigen) als bijstand in het pastoraat (per 1 mei '81) W. de Weerd Sleen, naar Dantuma- woude(Fr.)Tj.M. Haitjema Maas sluis (deelwerk). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Giessendam A. van Houdt Rozenburg. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Ouddorp Chr. van der Poel Yerseke. Baptistengemeenten: aangeno men naar Muntendam A. van den Berg Rotterdam. Dispensatie Zeshonderd rooms- katholieke pastores hebben in Breda de Nederlandse bisschop pen een brief laten overhandigen, waarin zij de bisschoppen drin gend vragen, in Rome hun in vloed aan te wenden om het dis- pensatiebeleid te versnellen voor priesters die wegens huwelijk uit het ambt willen gaan. Het Lan delijk Beraad van Pastoraal Wer kenden nam het initiatief tot de brief. Er zouden in ons land enkele tien tallen priesters zijn die om die re den uit het ambt willen. De zes honderd noemen dispensatie geen gunst maar een recht. Ook in de kerk moeten mensen op een besluit kunnen terugkomen. (ADVERTENTIE) GUUR HERFSTWEER EN TOCH EEN SOEPELE, ZACHTE HUID. In herfst en winter heeft uw huid veel te lijden. Gure buitenlucht en droge atmosfeer van centraal verwarmde ruimten doen een aanslag op de zachtheid en soepelheid van uw huid. Zoals het ver strijken der jaren kan ook het herfst- en winterweer droogterimpeltjes in uw gezicht veroorzaken. Gelukkig hebben al veel vrouwen het geheim ontdekt om hun huid tegen deze nadelige invloeden te beschermen: Oil of Ulay. Oil of Ulay is een Teauty fluid' die het natuur lijke vochtevenwicht van uw huid weer herstelt. Het geheim van Oil of Ulay is dat het eigenschappen heeft die gelijk zijn aan die van uw eigen huidvloei stoffen. Daardoor neemt de huid het direct en volledig op. Als u uw gezicht en hals 's morgens en 's avonds masseert met Oil of Ulay, voelt u dat de huid heerlijk zacht en soepel blijft. Door de verzorgende en tegelijk beschermende eigenschappen isOil ofUlay bovendien een ideale basis voor make-up. U zou Oil of Ulay* toch eens moeten proberen. Want zo helpt u uw huid in goede konditie te houden en blijft u er jong uitzien, ondanks het grillige Hollandse najaars- en winterweer. "Oil ofUlay, een geregistreerd handelsmerk. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist en parfumerie. Voor nieuwe Amro-spaarders slechts f 15,- (voor niet-Arhro-spaarders f 30,-), LEZERS SCHRIJVEN: -Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de .redactie de daarin'weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. i Spaart u nog niet bij de Amro Bank? Dan verschaft de Amro Bank u nu een goede extra reden om een spaarrekening te openen: een plaatje van 10 gram gegarandeerd 999,0 fine silver (de aanduiding voor puur zilver). Hoe komt u aan zo'n waardevol kleinood? U opent een spaarrekening bij de Amro Bank en stort minimaal 50 gulden. Dan stellen wij u van onze kant in de gelegenheid het zilveren plaatje te kopen voor het speciale bedrag van f 15,- (prijs Voor niet-Amro- spaardersf30,-). Voor het zilveren plaatje geldt het devies: zolang de voorraad strekt Ontvangt u liever een spaarpremie i.p.v. een plaatje puur zilver, dan doet de Amro Bank als aanmoedigingspremie f 7,50 bij uw eerste inleg. Deze premie is gedurende één maand niet opvraagbaar. Deze unieke aanbieding van de Amro Bank geldt vanaf 4 november tot en met 5 december. Zorg dus dat u er snel bij bent. Gegarandeerd door de Aniro Bank mei een genummerd ..certificaat van echtheid' Euthanasie Hierdoor wil ik graag reageren op een artikel betreffende zelfdo ding, in uw blad van maandag 3 november j.l. Zoals uit dit artikel en andere publicaties blijkt, staat euthana sie, naast abortus, in het centrum van de belangstelling. In de krin gen die zich met deze z.g. zachte dood bezig houden, wordt ge steld dat het het onvervreemd baar recht van ieder mens is om over het eigen leven te beschik ken. Met deze stelling ben ik het geheel eens, mits men dan tevens beseft dat de mens zichzelf daar door verantwoordelijk heeft ge maakt voor dat leven en wat hij daarmee doet. vel beseft en of t dit in het alge- dit leven w hoge mate daar in het alge genome die zo'n poging wagen geen uit weg zien om uit hun problemen te geraken, vervolgens een ver twijfelde stap doen in de richting van iets waarvan zij de gevolgen niet kunnen overzien en hopen dat zij daardoor in de belangstel ling van anderen komen te staan. Dat deze laatsten, die op dat mo ment menen dat zij hulp moeten bieden, ook niet weten wat zij doen, blijkt uiteen uitspraak van prof. ySpeijer in een uitzending van Brandpunt, dat er van hen geen deskundigheid mag worden verwacht. den zou zich nu toch echt moeten afvragen waar deze lieden de bru taliteit vandaan halen om te ver onderstellen. dat zij desondanks toch een radeloos en beklagens waardig mens mogen begeleiden bij het nemen van de beslissing tot zelfdoding. rkelijke re ien een einde aan laken. Dit moet in betwijfeld, wordt aan- poging tot rden uitge- •hreeuw om hulp. feite dat diegenen Vis men dan v. uitzending V£ prof. De Gaa; zeggen dat rder hoort, in ee Hier en Nu. d; Fortman durft 1 oet ?en hogere macht, buiten ons, vordt opgedrongen, dan vraagt nen zich af waar deze geleerden ïun wijsheid vandaan halen. Want is en wordt het geweten, door wei-denkende mensen, niet be schouwd als de eigen innerlijke stem van de mens? En zei Socra tes niet reeds dat deze stem (zijn Daimon) hem waarschuwde als hij iets verkeerds deed? Voordat men op deze vragen een antwoord geoft of daarover een oordeel uitspreekt, zou men eerst kunnen overdenken of hot tegen het gezonde verstand is om aan te nemen dat de mens een eigen in nerlijke stem heeft. Dus van de vooronderstelling uitgaan, dat de mens naast een uiterlijke ook een innerlijke stem heeft. De twijfel daarover kan alleen ont staan bij hen die menen dat wat zij niet kunnen zien daarom ook niet kan bestaan. Maar twijfelen deze sceptici ook aan hun gezon de verstand, dat is toch ook niet zichtbaar? Welnu, aannemende dat wat (nog) niet zichtbaar is wel degelijk kan bestaan, mogen wij ook veron derstellen dat de mens een sa mengesteld wezen is. Dat zijn hoorbare stem bij zijn uiterlijk li chaam behoort en zijn niet-hoor- bare stem bij een (nog) niet zicht baar "lichaam". Door deze ver onderstelling naderen wij de overtuiging van velen, die zeggen dat de mens bestaat uit geest, ziel en lichaam. Niet alleen op grond van een geloofs-overtuiging, maar ook op grond van practisch inzicht in de Natuur. Daarvan uitgaande kan men stellen dat er in deze drie-eenheid een rangor de moet zijn, zodat de geest hoger staat dan de ziel en de ziel weer hoger dan hetlichaam. En verdei omdat er geen mens is die gelijk is aan een ander mens, dient aan genomen te worden dat deze drie- eenheid zijn eigen karakteristiek, zijn eigen kenmerkende eigen schappen heeft. Dus geheel zich zelf is. Wat betekent dat de eigen innerlijke stem die daaruit voort komt, voor een ieder anders zal "klinken". Mag men op grond van deze hypo these, indien vastgesteld is dat de uitkomsten daarvan juist zijn. niet aannemen dat luisteren naar deze stem zeer belangrijk is? Omdat dit dc stem is van het hogere of geestelijke wezen dat de mens in werkelijkheid is? Zou men dan niet kunnen zeggen dat de z.g zelfdoders door hun twijfels en angsten deze Stem zodanig "smoren" dat deze niet meer "door" kan komen? Dat zij Dat gene wat eeuwig leeft geen kans Dat zij de verbinding daarmee, als het ware, hebben verbroken? En dat de enige hulp die aan deze wanhopigen kan worden gebo den bestaat uit het wijzen op deze mogelijkheid en hen aan tc moe digen dit "luistervermogen" bij zichzelf te ontwikkelen? Het is mijn overtuiging dat de uit komsten van de door mij aange voerde hypothese juist zijn. Deze kunnen worden onderzocht door bestudering van bepaalde ge schriften, die in het algemeen worden aangeduid met Geheime Leer, Esoterische Wijsbegeerte of Theosofische Literatuur. Op grond daarvan staat het voor mij vast, dat al diegenen die de hand aan zichzelf slaan een moord be gaan. Een moord, in zekere zin, op hun eigen innerlijk Zelf, dat daardoor de kans wordt ontno men zich te laten "horen". Daarbij ga ik niet voorbij aan de beklagenswaardige toestand waarin zy zich bevinden, maar waarvoor zjj wel degelijk zelf- verantwoordelijk zijn. En al degenen die denken dat zij /elf-doders in hun poging moeten steunen, notabene op grond van ondeskundigheid, zouden eigen lijk dienen te worden verhinderd hun mis leidende werk ten uit voer te brengen. J. Carton Pr. Mauntslaan 60 Voorschoten

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17