'Uitvoering AZ-eoncept kost tijd' Voetbalhuwelijk vrijwel zeker aan Boshuizerkade Zijl/LGB puber af na knappe deling met HZC/de Robben Vrij FRED FILIPPO NIET NAAR NEC Zwartkruis trekt Alkmaarse lijn door ondanks lauwe opvoering Definitieve selectie DONDERDAG 13 NOVEMBER 1980 LEIDEN - De liefde op afstand tussen de voetbalclubs Leid- se Boys en Oranje Groen zal vrijwel zeker tot een samen gaan leiden. De twee Boshui- zerkadeclubs deelden gis teravond de Sportstichting mee, dat hun besturen ak koord gaan met de voorge legde fusieplannen. De ko mende week buigen de al gemene ledenvergaderingen van Leidse Boys (maandag) en Oranje Groen (dinsdag) zich over het voorstel, waar na de Sportstichting het 'voetbalhuwelijk' moet be krachtigen. Aanvankelijk leek VNA de liefde tussen de twee afde lingsclubs te verstoren. VNA, dat door Oranje Groen en Leidse Boys wordt inge klemd en op het zesde veld speelt, wilde niet verhuizen naar veld zeven. Op het mo ment speelt Leidse Boys daar, terwijl Oranje Groen over terrein '5' beschikt. „Want wat worden we wijzer van dat verkassen", vroegen de VNA-ers zich af. „Weinig" bleek het enige antwoord. Oranje Groen en Leidse Boys zochten daarom in samen spraak met VNA en de Sport stichting naar voor een ieder aanvaardbare oplossing. Het is nu de bedoeling dat VNA op dezelfde plaats blijft voetballen en dat Leidse Boys naar veld vier, waar op het moment alle Boshuizer- kadeverenigingen op trai nen, verhuist. Het huidige clubhuis van Oranje Groen zou dan in de toekomst het nieuwe thuis van de te vor men fusieclub moeten gaan worden. De kantine van Leidse Boys moet tot het (door beide/ gewenste) jeugdhonk worden gedoopt. Ten slotte wordt ook de be langrijkste reden voor de fu sie-overwegingen (een derde veld) ingewilligd. Dit heeft echter wel voor de Sport stichting de nodige conse quenties. P. Biegstraaten, voorzitter van de Sport stichting: „In dat alternatie ve plan staat, dat de fusie vereniging veld zeven (Leid se Boys speelt daar nu nog op) zowel 's zaterdags als 's zondags voor de jeugd mag gaan gebruiken. Doorde weeks moeten daar ook Uni- tas, LFC en VNA op gaan trainen. De Sportstichting heeft daarbij de toezegging moeten doen, dat veld zeven extra grote aandacht zal krijgen bij het wekelijkse onderhoud. Dat wil dus zeg gen, dat verwoestingen, die tijdens trainingen aan het terrein worden aangericht, zo snel mogelijk zullen wor den hersteld". Oranje Groen-voorzitter Leo Jongbloed benadrukt overi gens dat dit alternatief dui delijk als een tweede keus wordt beschouwd. „We ho pen dat VNA terugkomt op het besluit om niet te verhui- De beide verenigingen gaan daar evenwel niet vanuit bij de nog te houden algemene vergaderingen. Leidse Boys- voorzitter Wim Kooien: „Voor ons heeft al de door slag gegeven, dat we drie velden en een jeugdhonk krijgen". Het is de bedoeling dat Leidse Boys, dat onge veer 280 leden telt, en Oranje Groen (260 leden) al het sei zoen 1981/'82 een voetbal huwelijk aangaan. PAGINA 15 LEIDEN - De Zijl/LGB is nu definitief puber af. Ofschoon de jeugdpuistjes nog niet allemaal zijn verdwenen, stapt de waterpoloformatie van trainer Rob Schouten momen teel met een volwassen gezicht in de nationale hoofdklas se rond. VZC/Ritmeester (10-7 zege) en Zian/VC (5-5) hebben het inmiddels aan den lijve ondervonden. Gister avond in het Vijf Meibad moest ook het gerenommeerde HZC/de Robben erkennen dat de Kooiclub niet meer als een 'kind' kan worden beschouwd. Stan van Belkum verzamelt alle krachten om het volste rendement uit de zo belangrijke strafworp te peuren. De Leidenaar slaagde probleemloos LEIDEN - Fred Filippo zal beslist niet ingaan op een aanbod van de Nijmeegse eredivisionist NEC, mocht er, zoals gesuggereerd in een lan delijk voetbalweekblad, belangstelling van die zijde voor hem bestaan. De Leidenaar, uitkomend in het C-team van titelpretendent AZ '67 en niet in de Alkmaarse selectie opgenomen omdat hij de voorkeur geeft aan zijn studie aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Den Haag, zou daar volgens de publicatie genoemd zijn als vervanger voor de geblesseerde D'ick Mulderij. Filippo keert zich voornamelijk tegen de afstand die een dergelijke trans fer met zich meebrengt. Nijmegen ligt te ver weg. "Ik wil graag in de eredivisie in een eerste elftal voetballen, als dat bijvoorbeeld bij Sparta of FC den Haag zou kunnen", was zijn commentaar. n een wedstrijd, waarin de stoppen voortdurend doorsloegen en meer dan eens polo van de bo venste plank werd afgeleverd, hielden de ploegen het bij 10-10 voor gezien. De Hilversumse ploeg zal wellicht met een treuri ge blik in de ogen aan de slotmi nuten van deze confrontatie te rugdenken. Bij een 9-10 voor sprong, balbezit en nog 30 secon den speeltijd leek de buit immers binnen. Doelman Wouly de Bie, international toch, drukte met een spartelende Stan van Bel kum voor zich de bal echter on- M - - AKEN (GPD) - Bondscoach Jan Zwartkruis en de spelers van Oranje die zich niet weke lijks in het shirt van koploper AZ'67 hullen, hebben de komende dagen een flinke portie huiswerk te doen. Na de 1-0-overwinning tegen Ale- mannia Aachen - uitkomend in de een na hoogste afdeling - is het de taak van Zwartkruis om het concept dat hij dicteerde en dat allerminst vlekkeloos ten uitvoer gebracht werd te analyseren en voor Ruud Krol, Willy van der Kerkhof, Michel van de Korput, Ernie Brandts en Bennie Wijn stekers luidt de opdracht zich in te leven in het concept dat Geor- ZEIST (ANP) - Jan Zwartkruis heeft na het oefenduel tegen Alemannia Aachen (0-1) de selectie van 22 man bekend gemaakt voor het treffen te gen België op woensdag 19 november in de voorronden van het toernooi om het we reldkampioenschap. De "22" zijn: Pim Doesburg, Willy van de Kerkhof, René van de Kerk hof, Piet Wildschut en Ernie Brandts (allen PSV), Johnny Metgod, Jan Peters, Jos Jon ker, Peter Arntz, Eddy Trey- tel, Kees Kist, Pier Tol, Hugo Hovenkamp en Ron Spelbos (allen AZ'67), Ben Wijnste kers en Pierre Vermeulen (beiden Feyenoord), Hans van Breukelen (FC Utrecht), Toine van Mierlo (Willem II), Martin Jol (FC Twente), Ruud Krol (AC Napoli), Mi chel van de Korput (AC To rino) en Simon Tahamata (Standaard Luik). Nederlaag Jong Oranje VOLENDAM - Jong Oranje is er in de eerste wedstrijd voor de voor ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor jeugdlandenteams (groep 8), te gen Jong Spanje niet aan te pas gekomen. In Volendam verloor het nationale jeugdteam van de hard, maar effectief verdedigen de Spanjaarden met 0-2. Kort voor het rustsignaal nam Spanje de leiding via Matesanz. Na de pauze viel Nederland aan maar werd amper gevaarlijk. In de slotminuut bepaalde Marian, vanuit buitenspelpositie, de eindstand op 0-2. De Engelse ar biter Grey had geel voor Prieto wegens spelbederf. Kessler met zoveel succes dit opdroeg aan zijn Alk maarse werknemers. Zwartkruis heeft het tactische plan van de Noordhollandse koploper onder het kopieerapparaat ge legd en alleen wat andere namen ingevuld. Het is niet fout van een technische leider om voort te borduren op de successen van een club, vraag alleen of je in een week het werk kunt verrichten dat in Alkmaar drie maanden tijd kostte. In elk geval bleek tegen de agressieve Duitsers dat er nog veel te doen is. Zwartkruis: „Het is tijd voor een huiskameranalyse. We hebben een begin gemaakt met een be paald concept. Om dat in zo'n korte tijd perfect uit te voeren zul je de hele ploeg van AZ moeten opstellen. Het zal tijd kos ten". En juist die tijd ontbreekt, want over een kleine week wachten de Belgen. Een weg terug is er ove rigens voor Zwartkruis niet meer. Hij moet schaven aan het AZ- concept, hier en daar andere na men invullen. Tegen Alemannia koos hij voor Michel van de Kor put als rechterverdediger met als achtergrond hem woensdag te posteren aan de zijde van Jan Ceulemans. Het kostte Bennie Wijnstekers zijn plekkie en dat betekende dat zich gisteravond op Duitse bodem een uniek feit voordeed: een Nederlands elftal zonder voetballer van de vroege re voetbalgiganten Ajax en Feye noord. Ceulemans Michel van de Korput op de rech- terverdedigingsplaats bleek rigens geen succes. Zijn voorzet ten bleken slecht en te gemakke lijk werd hij door zijn opponenl op het verkeerde been gezet. „Ik speel", vertelde Zwartkruis, „in derdaad met de gedachte Van de Korput op Ceulemans te zetten. Of ik het ook doe, dat weet ik niet. Het is mijn taak om de komende dagen tot de sterkste opstelling te komen. Aan de wissels die ik nu toegepast heb mogen geen conclusies verbonden wor den". Drie man mochten hun trainings pak aantrekken. Jos Jonker hal verwege, Willy van de Kerkhof en Peter Arntz in het verloop van de tweede helft. Simon Tahamata, John Metgod en Ben Wijnstekers meldden zich als vervangers. Jonker Voorde 29-jarige Jonker betekende het opnieuw een voortijdig einde van een partij in Oranjeshirt. Hij haalde ook nu geen moment het niveau dat hij wekelijks bij AZ bereikt. Willy van de Kerkhof had het moeilijk tussen drie AZ-spe- lers. De rol die hij diende te ver tolken is die van Kristen Ny- gaard, het type speler dat weinig overeenkomsten vertoont met de PSV'er. „Maar", vond Van de Kerkhof, „deze oefenwedstrijd is nuttig geweest. Het is goed dat we gespeeld hebben. We hebben ons kunnen instellen op het con cept. Weten wat er misgegaan is. De komende dagen dienen we ons aan te passen aan de functie die we binnen de ploeg hebben. Een echte international moet dat kunnen". Een van "de zaken die Willy van de Kerkhof en ook de niet sterk spelende Ruud Krol in dit strijd plan achterwege zullen moeten laten is het brengen van de bal. Tegen de Duitsers duurde het veel te lang voor het leer van de laatste naar de voorste linie ver plaatst was. En dat is nu juist de kracht van AZ. Kees Kist en Pier Tol kregen nu weinig gelegen heid zich te onderscheiden. Kist scoorde een fraaie goal, nadat Pier Tol een voorzet van Jan Pe Pier Tol is door de Duitse defensie gebroken zal echter geen doeltreffend schot afleveren ters doorkopte. Een minuut later kopte Kist zelf tegen de paal. Tol knalde in de slotfase tegen de on derkant van de lat. De kleine Volendammer was voor de Belgische bondscoach Guy Thijs een volstrekt onbekende. „Ik kende die jongen niet en dat na het zien van dit duel ben ik niet veel verder. Hij is nauwelijks aan de bal geweest. Nou ja, woensdag zie ik het allemaal wel". Thijs verwacht dat Zwartkruis de ploeg, die gisteren binnen de lij nen kwam, slechts op een enkele plaats zal wijzigen. „Ga je nu zes a zeven nieuwe mensen kiezen, dan heeft oefenen geen zin. In grote lijnen zal dit Oranje spelen en de opdracht die ze meekrijgen is ook duidelijk. Vier-vier-twee, dat wordt in Brussel spelen voor èèn punt". Voor Guy Thijs had het avondje Aken zijn nut, al was het maar om te constateren dat Ruud Krol en Jan Peters de enige Oranje-klan ten van internationale klasse wa ren. De technische leider der Belgen ging daarbij voorbij aan het spel van de uitblinkende Hu- go Hovenkamp. Hij bewees 90 minuten lang dat het fout van de bondscoach geweest is om een man in de vorm van zijn leven uit de ploeg te laten. Naast het allerminst foutloze func tionerende concept was het mis sen van een serie kansen de grote nalatigheid van het Nederlands elftal. „We hadden hier met 6, 7-0 moeten winnen", vond Hoven- kamp, die zich in de zekerheid dat hij zijn plaats terugverdiend heeft kan voorbereiden op een duel tegen de Belgen. Voor hem is er geen huiswerk te doen. „We spelen dit spelletje al drie maan den, het loopt bij ons als een trein. Logisch dat het nu met vijf nieu we spelers minder vlotjes verliep, een kwestie van aanpassen en bijschaven, zeker is dat daarbij meer gevraagd wordt van de niet- AZ-spelers". Rest de vraag of het huidige Ne derlands elftal een verzwakt, dan wel een versterkt AZ is. Hoven kamp: „Natuurlijk een sterkere ploeg. Je kan alleen niet in één wedstrijd bereiken waar wij drie maanden voor gewerkt heb ben". En dat is nu het gevaar dat als een vlijmscherp zwaard boven Oranje hangt. Woensdag tegen de Belgen moet het door AZ gehan teerde 4-4-2 concept beter uitge voerd worden dan in de zeer ma tige partij tegen de Duitsers. Ge beurt dat niet, dan wordt het pad dat naar Spanje leidt schier on begaanbaar. der water en wat 99 van 100 arbi ters niet in hun hoofd zouden halen, besliste leidsman Book- elman: strafworp. Stan van Bel kum belastte zich met deze zware taak en na veel geharrewar stelde de international het Leidse punt veilig. Terwijl HZC-coach Harry Vriend hoofdschuddend afdroop, blikte een dolblije Rob Schouten terug. "Ondanks die meevaller toch een juiste uitslag. Beide ploegen ver dienden een punt. Voor de wed strijd had ik getekend voor een gelijkspel. De jongens hebben la ten zien, dat nu ook tegen top- ploegen resultaten kunnen wor den behaald. We worden zo lang zamerhand volwassen". Het bleek gisteravond. De Leidse brigade onderving namelijk op een knappe wijze een kleine cri sis van pion Stan van Belkum. Waar de blonde schutter in voor gaande duels veelvuldig met z'n naamkaartje strooide, was de da dendrang tegen HZC enigszins ondermaats. "Toch bewijst-ie op beslissende momenten z'n waar de", verdedigde Schouten z'n pupil. "Men moet vergeten dat zo'n jongen vier partjes wordt ge sloopt. Z'n zwembroek wordt zowat aan flarden getrokken". Andy Hoepelman heette de bewa kingshond, die veelvuldig van het kledingstuk van Stan van Belkum gebruik maakte om Leidse treffers te voorkomen. De Hilversummer vervulde op een lepe wijze de opdracht van coach Vriend en hield de topscorer aan vankelijk strak aan het lijntje. Terwijl Van Belkum koest werd gehouden, stond er echter in dê thuisploeg een waardig vervan ger op: Albert Spijker. Op het moment dat de uitstekend spe lende Martin Vreeburg op de kant vertoefde, zette de boom lange Leidenaar z'n ploeg op voorsprong en leverde de gelijk maker af toen Maarten Varkevis- ser en Andy Hoepelman (man meer) de Gooise equipe op voor sprong hadden gezet. De teams speelden in de eerste periode voortdurend op de press waar door de arbiters weliswaar veel moesten corrigeren, maar een aantrekkelijk spelbeeld ont stond. Demarrage De Zijl/LGB nam in het tweede partje dankzij Alex van Belkum een 3-2 voorsprong (twee Hilver summers op de kant) en leek in dit vooruitgespeelde duel (HZC speelt in het komend weekeinde voor de Europa Cup) de beste pa pieren in handen te krijgen. Op dat moment bleek waarom zich op het volwassen gelaat van de Scoreverloop: 1-0 Albert Spijker; 1-1 Varkevisser; 1-2 Hoepelman. 2-2 Al- bert Spijker; 3-2 Alex van Belkum; 3-3 De Jong; 3-4 Hoepelman; 3-5 Landeweerd; 4-5 Stan van Belkum; 5-5 Korevaar; 5-0 Landeweerd; 6-6 Stan van Belkum; 6-7 De Jong; 7-7 Alex van Belkum; 7-8 Nieuwenhui- zen; 8-8 Vreeburg; 8-9 Nieuwenhui- zen; 9-9 Stan van Belkum; 9-10 De Jong en 10-10 Stan van Belkum. Kooiclub nog enige 'oneffenhe den' bevinden. Het zevental kon een demarrage van de landskam pioen niet pareren en wankelde langs de afgrond. Achtereenvol gens Dick de Jong, Andy Hoe pelman en Nico Landeweerd bo gen de achterstand om in een 3-5 voorsprong. Pal voor het einde van de tweede periode hield Stan van Belkum z'n ploeg in de race. Vanaf 4 meter (overtreding van Hoepelman op Stan van Belkum) liet hij goalie De Bie kansloos: 4-5. Die treffer deed het Leidse vuurtje in het Vijf Meibad weer hoog op laaien. Nadat Korevaar de ge lijkmaker had laten afroepen, presenteerden de teams de toch al opgewarmde supporters '14 karaats' polo. Schitterende com binaties, scheidsrechterlijke dwalingen en vooral doelpunten brachten de zweterige meute op de banken. HZC kwam als voor- lppige overwinnaar uit de derde periode (7-8) tevoorschijn maar moest daarvoor wel diep in de buidel tasten. Coach Harry Vriend mocht z'n erg belangrijke pupil Nico Landeweerd na drie diskwalificerende overtredingen niet meer het water insturen. Duur Dat verlies kwam HZC/de Robben duur te staan. Met de aanwezig heid van de Gooise international hadden de hoofden wellicht niet op hol geslagen. Nu werden de Hilversummers door een hevig spartelend de Zijl/LGB in de hoek van het kleine bassin ge drukt en gingen uiteindelijk door het lint. Bijna leek de Leidse jacht vergeefs maar een blunde rende Wouly de Bie bracht uit komst. Stan van Belkum kon daardoor een 'volwassen' 10-10 op het scorebord laten aanbren gen ROB ONDERWATER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15