Madrid verdeelder dan ooit Een ander gezicht van der WIEL PLO: twijfel over Reagan Foot botst al met Thatcher over kwestie ontwapening Olof Iran Palme en Irak gaat tussen bemiddelen Pak'm, die karakter volle IW., borrel! Onafhankelijk Polen: rustige verjaardag dJML- PROCES TEGEN GROEP-ORMSKERK Wat zijn gevolgen van Jordaanse optie"? Veiligheidsconferentie begint zonder agenda WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 (Van onze correspondent Rienko Wilton) BEIROET - Er zijn duidelijke aanwijzingen dat Amerika on der Ronald Reagan een andere strategie in het Midden-Oosten zal ontwikkelen dan onder pre sident Carter. Er wordt de laat ste dagen in de verschillende Arabische hoofdsteden druk ge speculeerd over wat Reagan precies bedoelt met de zoge naamde „Jordaanse optie". Het wordt als een teken aan de wand gezien dat Reagan, een maal in functie, zo spoedig mo gelijk koning Hoessein van Jor danië wenst te ontmoeten, en zich niet geheel gebonden acht aan de Amerikaans-Egyptisch- Israëlische Camp-Davidakkoor- den bij het zoeken van een oplos sing voor het Midden-Oosten conflict. Bovendien is Henry Kis singer, de man van de stap-voor- stap-benadering, op dit moment Reagans belangrijkste Midden- Oosten-adviseur fungeert, en d) de Israëlische oppostionele Ar beiderspartij eveneens de nadruk legt op een Jordaanse rol bij het oplossen van de Palestijnse kwestie. Reagan toonde zich niet alleen een vijand van de PLO door te zeggen dat het een „door niemand ooit gekozen terroristengroep" is, maar ook heeft hij iedere moge lijkheid van eventuele Ameri kaanse erkenning van de PLO als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk uitgeslo ten. Door de Palestijnen als „vluchte lingen" te omschrijven, heeft Reagan, gezien door de Palestijn se oDtiek. een belediging toege voegd aan onrechtvaardigheid: de Palestijnen, binnen en buiten de PLO, hebben altijd volgehou den dat zij niet als „vluchtelin gen" wensen te worden be schouwd, maar als een volk met nationale legitieme rechten. Reagans „Jordaanse optie" komt hierop neer dat de Amerikaanse regering vanaf 20 januari 1981 wil dat het Palestijnse „vluchtelin genprobleem" binnen een Jor daans kader dient te worden op gelost en dat koning Hoessein, en niet de PLO zoals de Arabieren al 6 jaar volhouden, namens de Pa lestijnen in de door Israël bezette gebieden zou moeten spre ken. Woede Reagans uitspraken over de PLO hebben grote woede veroorzaakt onder de Palestijnen. „Reagan rijmt op Begin", was de eerste reactie van het Palestijnse pers bureau WAFA. In gematigde PLO-kringen (Fatah) reageert men: „Een uitgesproken vijand (Reagan) is beter dan een altijd weifelende zogenaamde sympa thisant (Carter)" Reagan vertegenwoordigt op de eerste plaats de zakenwereld en de joodse lobby zou zich wel eens minder invloedrijk kunnen tonen dan de Amerikaanse olie-lobby. Deze laatste wil goede contacten handhaven met bijvoorbeeld Sa- oedi-Arabië, een land dat alle be grip toont voor Reagans anti- communisme, vooropgesteld dat de Palestijnen een onafhankelij ke mini-staat krijgen op de wes toever en Gaza, luidt de Pale stijnse redenatie. Maar in kringen van het verwer pingsfront binnen de PLO (Ha- bash, Hawatmeh) stelt men dat Reagan zo uitgesproken anti- Palestijns is, dat daarmee iedere illusie is weggenomen (zoals de „hard-liners" altijd hebben be weerd) dat de PLO ooit een kans geboden zal worden deel te ne men aan welk vredesoverleg dan ook. Sadat Egyptische president Sadat be schouwt het idee van de „Jor daanse optie" voorlopig als een gevaar voor zijn eigen rol en posi tie: Sadat heeft de Israëlische op positie-leider Peres tijdens zijn bezoek aan Cairo vorige week duidelijk gemaakt Rat Jordaanse betrokkenheid bij het vredespro ces zal moeten wachten tot het moment dat Egypte, Israël en Amerika het eens zijn geworden over Palestijnse autonomie. Door Reagan in een geweldig diploma tiek offensief duidelijk te maken dat Egypte en Amerika een ge meenschappelijke „anti-Russi sche strategie" in het Midden- Oosten zouden moeten volgen, tracht Sadat de Amerikanen af te houden van de „Jordaanse optie" opdat Sadats centrale rol bij het „vredestichten" in het Midden- Oosten niet ondergraven wordt. "Radar VS zo lek als zeef WASHINGTON (UPI) - De Sowjetrussische luchtmacht is al enige tijd in staat met zijn bommenwerpers onopge merkt door "enorme gaten" in het Amerikaanse defensie ve radarsysteem heen te vlie gen, aldus "Defense week" van gisteren. De vliegtuigen hoeven daarvoor alleen maar lager te vliegen dan 3.000 me ter, aldus de publikatie. Een officier van de luchtmacht heeft volgens het blad gezegd dat Sowjet-vliegtuigen her haaldelijk het Amerikaanse radarnet uitproberen door met verschillende snelheden op verschillende hoogten en koersen te vliegen. WARSCHAU - Polen vierde giste ren de 62e verjaardag van zijn on afhankelijkheid in een rustige sfeer. Een bescheiden delegatie van de Warschause afdeling van de nieiiwe onafhankelijke vak centrale "solidariteit" legde bij het graf van de onbekende sol daat bloemenkransen in dë Pool se nationale kleuren rood en wit. Het was een korte maar bewogen plechtigheid. (ADVERTENTIE) ZACHTHEID MET KARAKTER Een jaar geleden ook liep dezelfde herdenkingsplechtigheid op het Victoriaplein in de Poolse hoofd stad bij het graf van de onbeken de soldaat uit in een anti-Russi sche demonstratie, die met ge weld werd onderdrukt. Gisteravond verliep de fakkelop tocht - waaraan een kleine dui zend mensen deelnamen - heel rustig. Er was geen applaus en er waren geen anti-Russische leu zen te horen. Veel deelnemers aan de fakkeloptocht droegen de rood-witte Poolse vlag met zich De rust en kalmte van dinsdag te kent de algemene opluchting die er in Polen heerst over de beslis sing van het hooggerechtshof om bepalingen waarin de leidende rol van de communistische partij werd erkend en het stakingsrecht tot een minimum werd beperkt, te schrappen uit de vakbondssta tuten. De leiders van "solidariteit" blijven echter herhalen dat de onder handelingen van elf dagen gele den tussen de regering en de vak centrale in een chaos zijn uitge mond en dat er nog steeds erg veel onopgeloste vraagstukken liggen. Zolang die toestand voor- duurt, is het gevaar van nieuwe stakingen niet ondenkbaar. Voor zover bekend is er nog min stens één staking aan de gang. In Gdansk staakt het personeel van de gemeentelijke gezondheids dienst al een aantal dagen voor hogere lonen en betere arbeids voorwaarden. Uit sympathie vol gen 800 medische studenten van de medische faculteit van de uni versiteit in Gdansk geen colleges. Met de tijdelijke maatregel om journalisten te weren en sommi gen weg te sturen heeft Polen een golf van protest van buitenlandse regeringen op haar hals gehaald. Heel Polen is zich intussen bewust dat het einde van de crisis nog lang niet in zicht is. Het lot van Polen in de afgelopen 200 jaar, al dus het blad Zycia Warszawy is bepaald "door buitenlandse om standigheden en door de vastbe slotenheid een eigen status te hebben en die te verdedigen". Het Roomskatholieke dagblad Sloao Powszechne schreef dins dag in een commentaar "Van daag is het, terwijl wij een enor me poging doen om een crisis waarin wij ons bevinden onder controle te brengen, belangrijk voor ons om te kijken naar de be tekenis van november 1918". Vóór november 1918 was Polen verdeeld tussen Pruisen, Oosten rijk en Rusland. (Van c correspondent Peter Hattink) De Poolse vakbondsleider Lech Walesa arriveerde gisteravond in de Staatsopera in Warschau. Hij sprak enkele duizenden vakbondsleden en familieleden toe, en zei onder meer dat de tijd is gekomen om alles wat de vakbond tot nu toe heeft bereikt te consolideren. De vakbond tracteerde haar leden daarna op een avond (politiek) amuse ment. MADRID - De Spaanse minister van buitenlandse zaken, José Pedro Perez-Llorca, heeft vanacht om half twaalf de conferentie voor veiligheid en samenwerking in Eu ropa te Madrid geopend. Maar de conferentiegangers zijn verdeelder dan ooit. De 33 Europese landen, de Ver enigde Staten en Canada, die aan de bijeenkomst deelnemen, zijn er niet in geslaagd om tijdens de negen weken durende voorbe reidende werkzaamheden een akkoord te bereiken over de spel regels van de veiligheidsconfe rentie. De 35 delegaties zullen tij dens de eerste week, waarin elk land z'n openingstoespraak houdt, proberen tot overeen stemming te komen over de sa menstelling van de agenda, de organisatie, het tijdschema en over de continuïteit van de Euro pese veiligheidsconferentie. Vlak voor de officiële opening had de Russische delegatie een krachtig nee laten horen op een Zwitsers-Hongaars compromis voorstel waarmee het Westen al akkoord was gegaan. De Russi sche afwijzing veroorzaakte grote consternatie en in Westerse krin gen werd al de verwachting uit gesproken dat Madrid niet eens meer officieel geopend zou wor den, maar al voor die tijd een complete mislukking was ge worden. Klok Gisteren stond in het teken van de onwerkelijkheid. De nacht tevo ren was besloten om de klok en kele minuten voor twaalf uur stil te zetten teneinde de 35 deelne mende landen in de gelegenheid te stellen om alsnog „op maan dag" een akkoord te bereiken over het scenario van de Veilig heidsconferentie, waarbij men door deze ingreep formeel niet in tijdnood kwam. De gehele dag ging de stemming over de kans van slagen van een voorstel, ingediend door een Zwitsers en Hongaars delegatie lid, op en neer. Er heerste een gematigd optimisme toen de Russische delegatieleider aan kondigde dat hij Moskou om toe stemming had gevraagd tot het harde antwoord „njet!" het door gaan van een normale veilig heidsconferentie op losse schroeven zette. Van het begin af aan stonden de Westerse landen kritisch tegen over het compromisvoorstel, maar men was bereid water in de wijn te doen. Hierbij bleef de Ne derlandse delegatie uitdrukke lijk op het standpunt staan dat de ontspanning tussen Oost en West niet bestond uit het redden van de veiligheidsconferentie, maar uit het nagaan in hoeverre de deelnemende landen zich aan de gemaakte afspraken hadden ge houden sinds de eerste vervolg conferentie in Belgrado. Hoewel bij verschillende Westerse delegaties het geloof overheerst dat de Sowjet-Unie geen belang meer stelt in de conferentie en de kans op voortgang ervan laag wordt ingeschat, doen de neu trale, niet-gebonden landen er alles aan om deze samenspraak over vrede en veiligheid te red den. De geruchten over een for mule die gezichtsverlies voor alle partijen kan vermijden en de ont spanning voorlopig op een kunstmatige manier in stand zal moeten houden worden steeds sterker. Hierbij zou de Spaanse delegatie leider gisteren op het laatste moment de Europese veilig heidsconferentie formeel moeten openen en de 35 deelnemende landen moeten verzoeken om de werkzaamheden van de bijeen komst tot een nader te bepalen tijdstip uit te stellen. Daarmee zou „Madrid" voor het moment zijn gered, en kunnen worden gewacht op betere tijden, wan neer de hemel tussen Oost en West weer wat is opgeklaard. LONDEN - De Britse premier Margaret Thatcher verwelkomt koningin Elizabeth l van Engeland, de koningin-moeder, die gisteren op Downing Street 109 een diner kreeg aangeboden. Dit nog ter ere van haar tachtigste verjaardag LONDEN (Reuter/AFP) - Nauwe lijks had de nieuwe Labour-op- positieleider Michael Foot giste ren voet in het Lagerhuis gezet of hij kwam al in botsing met de conservatieve premier, Margaret Thatcher. Dat gebeurde op het stuk van de ontwapening. Mevrouw Thatcher zei dat de Britse onafhankelijke nucleaire af schrikkingsmacht deel uitmaak te van het westelijke verdedi- gingsschild, bijdroeg tot het evenwicht tussen de grote mo gendheden en de vrede in het Westen verzekerde. Maar Foot verklaarde met klem dat er miljoenen mensen in het land zijn die ernstig bezorgd zijn over schaal en tempo van de bewape ningswedloop. "Het is een mis daad en een dwaasheid van de re gering daaraan voorbij te gaan". De leden van de socialistische frac tie kozen Foot maandag als hun leider als opvolger van oud-pre mier James Callaghan. Foot ver sloeg met 139 tegen 129 stemmen oud-minister Denis Healey. Deze heeft al meegedeeld dat hij zich kandidaat zal stellen voor het adjunct-leiderschap. creation Een nieuwe bril, een nieuw gezicht. Van der Wiel heeft de nieuwe bril die u zoekt; of kontaktlenzen. Dat is weer een heel ander gezicht. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 -124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. NEW YORK (DPA/AFP) - Irak en Iran zijn gister avond akkoord gegaan met de komst van Olof Palme, oud-premier van Zweden, naar Bagdad en Teheran om in speciale opdracht van de secreta ris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, ds com municatie tussen de oor logvoerende landen op gang te brengen. Palmes komst zou moeten leiden tot onderhandelingen over een vreedzame oplossing voor de oorlog. De VN-woordvoerderdie dit gisteravond in New York be kendmaakte, zei dat Olof Palme vrijdag in New York aankomt en begin volgende week naar het oorlogsgebied vertrekt. Besprekingen Het fiat van Iran en Irak bereikte Kurt Waldheim via de gevol machtigde afgezant van presi dent Saddam Hoessein, Ismat Kittani en via de Iraanse zaakge lastigde bij de Verenigde Naties. Jamal Shemirani. Palme zal met beide diplomaten het komende weekeinde besprekingen voeren, alvorens met een speciaal vlieg tuig uit Zwitserland naar het Midden-Oosten te vertrekken. Het is nog niet bekend welke hoofdstad Palme het eerst zal aandoen. Secretaris-generaal Kurt Wald heim lichtte gisteravond de leden van de veiligheidsraad in over de op handen zijnde bemiddelings pogingen van Palme. Deze had den zich al enkele weken geleden uitgesproken voor het sturen van een speciale afgezant van Kurt Waldheim naar Bagdad en Tehe- Snel door PARAMARIBO (GPD) - Voor de gewone rechter in Paramaribo zullen morgen zes verdachten verschijnen, die worden be schuldigd van medeplichtigheid aan de zgn. coup-Ormskerk. Vol gens de officiële Surinaamse ver sie zou Ormskerk, een gewezen Nederlandse adjudant, eind april vanuit Frans Guyana gepoogd hebben een staatsgreep in Suri name uit te voeren. Onder de ver dachten bevindt zich een van Ormskerks Nederlandse volge lingen, Jóhannes Krol. Twee verdachten zijn oud-parle mentariërs van de Nationale Par tijcombinatie: Theo Bean en Ru- fus Nooitmeer. Zij worden ervan beschuldigd geld te hebben inge zameld om de operatie-Ormskerk uit te laten voeren. Bean zou daartoe hebben aangeklopt bij ex-minister van volksgezondheid Brahim, Nooitmeer deed hetzelf de bij partiigpnoot Amat Rahim. Beiden zouden in opdracht heb ben gehandeld van oud-minister van landbouw Johan Kasanta- roeno, die hier als het „brein" van de actie wordt beschouwd. Ka- santaroeno heeft Suriname direct na de militaire staatsgreep die het kabinet-Arron ten val bracht verlaten. De Surinaamse Virginia Hofman zou de reis van Ormskerk, die bij de ,coup" om het leven kwam, hebben geregeld en getracht hem in contact te brengen met Nooit meer en Bean. Samen met de parlementariërs had zij eveneens gepoogd de financiering van de operatie rond te krijgen. De Gro ninger Johannes Krol zou koe riersdiensten voor Kasantaroeno hebben verricht. Brieven van de ex-minister bestemd voor Ramin waren door Krol uit Nederland meegenomen „terwijl deze ver dachte wist of kon vermoeden wat de inhoud ervan was, name lijk gewelddadige omverwerping van het Surinaamse gezag", aldus de aanklacht. Krol zou overigens tijdens zijn verhoor zwaar zijn mishandeld door de militaire po litie. De overige verdachten zijn de va der van Kasantaroeno en een arts, Kortvliet. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken in Washington deelde gisteravond mee dat Alge rije heeft toegezegd het geheime Amerikaanse antwoord op de Iraanse eisen voor de vrijlating van de 52 gegijzelden snel naar Teheran te zullen doorgeven. Functionarissen waarscnuwden voor al te grote verwachtingen betreffende de ontwikkelingen in de gijzelingszaak. "Ik denk niet dat u op een snel antwoord hoeft te rekenen", zei een functionaris in Washington. Nuttig Over de missie van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Warren Christopher, die gisteren voortijdig weer uit Al giers vertrok, zei woordvoerder John Trattner later gisteravond dat de gesprekken "intensief en nuttig" waren geweest. Hij zei dat Christophers delegatie in de Algerijnse hoofdstad de ach tergronden van het Amerikaanse antwoord heeft toegelicht en uitlog heeft gegeven over de wet telijke en financiële procedures die eventueel moeten worden ge volgd. Volgens Trattner zou het enkele dagen kunnen duren voordat Te heran een antwoord op de Ame rikaanse boodschap heeft gefor muleerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9