Subsidie isolatie-kosten van woningen verlaagd 'n Leesbril BRIL 58 Paperassen moeten fraude ophelderen Meer greep gemeenten op woningmarkt Actie tegen maximum-snelheid 50 km Verbazing over eis tegen barkeepers die Amerikaan doodstaken Westerschelde-verbinding dubieus Administratenr politieschool doet greep in kas kantine DEN HAAG (GPD) - Het voor keursrecht voor gemeenten bij de aankoop van grond en huizen moet worden uitgebreid tot de stadsvernieuwings gebieden. Daardoor krijgt de overheid een grotere greep op de woning markt. Volgens minister Bee- laerts van Blokland (volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) is dit nodig om speculatie met de ze huizen in dergelijke gebieden te voorkomen. De ministers Beelaerts en De Rui ter (justitie) stellen dit voor in een wijzigingsvoorstel van het wets ontwerp Voorkeursrecht Ge meenten. Naast een uitbreiding van het voorkeursrecht bevat de nota van wijziging ook een rege ling waarbij de huurder in be paalde gevallen het recht krijgt zijn woning te kopen. Met deze twee voorstellen probeert het kabinet alsnog voldoende steun te krijgen voor het wets voorstel. Vooral de PvdA heeft sterk aangedrongen op een uit breiding van het voorkeursrecht. De VVD liet haar instemming met het wetsvoorstel afhangen van een regeling van het koop recht voor huurders. Alleen het CDA, dat er zich sterk voor inzette dat gemeenten in stadsvernieuwingsgebieden ook een koopplicht krijgen, lijkt in de kou te blijven staan. Maar de frac tie had al laten doorschemeren verder weinig moeite te hebben met het wetsvoorstel. Het voor keursrecht behoort tot de con troversiële wetsontwerpen inza ke de grondpolitiek, waarover het kabinet-Den Uyl in 1977 viel. In zijn nota van wijzigingen maakt het kabinet duidelijk dat ge meenten ook van hun voorkeurs recht gebruik kunnen maken wanneer voor een bepaald gebied een stads- of dorpsvernieu wingsplan aanvaard is. In het oorspronkelijke voorstel gold het voorkeursrecht alleen in be stemmingsplannen. Binnen zo'n voorkeursgebied is een eigenaar verplicht een ver huurde woning in eerste instantie aan de gemeente aan te bieden. Is de eigenaar ook de bewoner, dan vervalt deze aanbiedingsplicht. Maar als de bewoner-eigenaar besluit het pand te laten veilen, dan moet de gemeente daarvan op de hoogte worden gesteld. Deze laatste bepaling, die moet worden uitgevoerd door de nota ris, heeft tot doel de gemeente een kans te geven mee te kunnen bieden tijdens de openbare ver koop. Ook kan de veiling pas een maand na de kennisgeving plaatsvinden. Indien de veiling langer dan drie maanden op zich laat wachten, moet de gemeente een nieuwe kennisgeving ont vangen. Renovatie Minister Beelaerts van Blokland houdt onverkort vast aan zijn op vatting dat de huur van gereno veerde woningen volgend jaar met 2,5 procent van de verbou- wingskosten zal moeten worden verhoogd. Hij weigert hiermee tegemoet te komen aan de zater dag op een manifestatie geuite verlangens van bewoners en plaatselijke bestuurders om on der meer van de invoering van dit systeem af te zien. De minister van volkshuisvesting noemde het gisteren op een bij eenkomst in het kader van de Eu ropese stadsvernieuwingscam pagne onwaarachtig en lichtzin nig om handhaving van het nu nog geldende systeem van ver- gelijkingshuren of verlaging van de nieuwe norm te eisen en tege lijkertijd een pleidooi te houden voor opvoering van de woning- bouwproduktie in het algemeen en van de renovatie in het bijzon der. DEN HAAG (GPD) - De subsidie op het isoleren van wo ningen is met onmiddellijke ingang verlaagd. Vanaf van daag wordt voor dubbele beglazing (dubbel glas en voor zetramen) de rijksbijdrage verlaagd van 30 tot 15 procent van de isolatiekosten. Voor andere isolatievoorzieningen (o.a. het vullen van spouwmuren) wordt maximaal 25 pro cent uitgekeerd van maximaal 5000 gulden aan isolatie- kosten. Tot gisteren gold de regel: 30 pro cent subsidie van maximaal 4000 gulden isolatiekosten. Er werd geen onderscheid gemaakt tus sen de verschillende vormen van isoleren. De verslechtering van de subsidie voorwaarden zal de stroom sub sidie-aanvragers verminderen. En daar is het staatssecretaris Brokx om te doen. Er is namelijk geen extra geld beschikbaar om alle subsidie-aanvragen op dit moment te kunnen honoreren. In de ramingen is er van uit gegaan dat tot 1990 jaarlijks 200.000 men sen hun huis zullen isoleren. Maar de belangstelling is zo groot dat dit jaar meer dan 350.000 mensen voor subsidie bij het mi nisterie aankloppen en daar is de pot van 340 miljoen (voor 1981) niet groot genoeg voor. In een brief aan de Tweede Kamer zegt Brokx dat in de nieuwe be schikking ook een bepaling is opgenomen dat de subsidierege ling voortaan, als budgettaire re denen daartoe aanleiding geven, tijdelijk buiten werking kan worden gesteld. Brokx schrijft dat hij de subsidie wijziging direct heeft laten in gaan om te voorkomen dat er een evenredig groot extra beroep wordt gedaan op de gunstiger oude regeling. De nieuwe voorwaarden bepalen dat maximaal 750 gulden kan worden verkregen voor dubbele beglazing (15 procent van 5000 gulden). Voor de andere isola tiemogelijkheden wordt maxi maal 1250 gulden (25 procent van 5000 gulden) uitgekeerd. Alle aanvragen die vóór 11 november werden ingediend, zullen nog volgens de oude regeling worden afgehandeld. Verhuurders die kunnen aanto nen dat het overleg met huurders over isolatieplannen vóór 11 no vember is afgerond, kunnen hun aanvraagformulieren nog tot 1 december inleveren. DEN HAAG - Actievoerders hebben gisteren in het Haagse perscentrum Nieuwspoort nogmaals beklemtoond dat naar hun mening de maximum rijsnelheid in de bebouwde kom van 50 kilometer te hoog is. Dat vond vorig jaar de Tweede Kamer ook maar minister Tuynman van verkeer en waterstaat heeft er tot dusver niets aan gedaan, zegt het comité '50 is te veel" Op de foto v.l.n.r. Edward Jung van de Eerste Nederlandse Fiets Bond, Hanneke Daan van de Vereniging Bescherming Voetgangers en Steven Schepel en Dick Jansen, beiden van de groepering Stop de Kindermoord. (ADVERTENTIE) Aantal rokers loopt terug DEN HAAG (ANP) - Dit jaar wordt er weer minder door de Nederlander gerookt. Uit een Nipo-steekproef (onder 17.000 personen) blijkt dat nu nog 43 procent van de Ne derlanders van 15 jaar en ou der rookt. Vorig jaar was dat nog 46 procent. De daling is het sterkst in de leeftijds groep van 15 tot en met 19 jaar. In die groep rookt nu nog 30 procent, tegen 39 procent in 1978. De stichting volksge zondheid en roken zegt daar zeer verheugd over te zijn. Temeer daar uit de cijfers blijkt dat thans een steeds groter deel van de bevolking van 15 jaar en ouder nooit heeft gerookt. Dat percentage is opgelopen tot 42,2. De gegevens van het Nipo wij zen voorts uit dat de arbeids- druk sterke invloed heeft op het individuele rookgedrag. Onder gezinshoofden bevin den zich aanzienlijk meer en zwaardere rokers. Mogelijk beslag op onroerend goed PETROF I tWT- 2.995.- ZIMMERMANN AA80> 3.100.- HEAGELE 13-000;- 3.575.- BLUTHNER 9.975.- ED SEILEB l*JW." 3.300.- üiÏÏToS- LEEUWARDEN (GPD) - Door in één klap beslag te leggen op administraties, delen daarvan, koop- en hypotheekakten en de bij behorende overeenkom sten hebben justitie en politie in Friesland begin deze week geprobeerd meer houvast te krijgen in hun onderzoek naar wat wordt genoemd een mil joenenfraude met onroe rend goed. Een legertje van ruim 80 politiemen sen, rechtercommissaris sen en hulpofficieren van- justitie deed gelijktijdig een inval op zeven adres sen in deze provincie. Het onderzoek spitst zich voorlopig toe op de handel en wandel van de 35-jarige zakenman J. K. uit Giekerk. De huiszoekingen wer den, behalve in de woning van K., verricht in kantoren en woningen van mensen die betrokken zijn geweest of nog zijn bij transacties met K. Het onderzoek, dat vanuit Leeu warden wordt gecoördineerd door officier van justitie, mr. E. Bueno, wordt bemoeilijkt door de manier waarop de fraude zou zijn gepleegd. Officier van justitie mr. Benjamin de Hoogh, die na mens de betrokken justitie- en politie-instanties als woordvoer der optreedt, sprak zelfs van een voor deze provincie en mogelijk het hele land nieuwe vorm van 'witteboorden-criminaliteit'. Beslag Het uitpluizen van de in beslag ge nomen bescheiden zou meer licht moeten brengen in de veronder stelde malversaties. Er zijn tot nu toe geen aanhoudingen verricht. Ook werden geen andere zaken dan paperassen en akten door de politie meegenomen. Wel bestaat de kans dat de belastingdienst beslag zal leggen op onroerend goed, omdat het vermoeden be staat dat de fiscus door de fraude voor grote bedragen is bena deeld. Het onderzoek is nog lang niet afge rond. Mr. De Hoogh sprak van „een eerste stadium, waarin nog slechts sprake is van verdenkin gen". Over de hoogte van het be drag dat met de fraude gemoeid zou zijn, wilde hij zich niet uitla ten. meerdere keren formeel van ei genaar. Het onroerend goed wordt dan overgeheveld van de ene BV naar de andere, waarbij veelal een per soon of een klein groepje perso nen directe dan wel indirecte be langen bij beide BV's heeft. Ook kan de waarde van een pand aanzienlijk lager zijn getaxeerd dan de werkelijke waarde. Dit om de fiscus te benadelen. De fraude zou in alle gevallen zijn geba seerd op valsheid in geschrifte tijdens of na de transacties. AMSTERDAM (GPD) - Super- snel was de Amerikaanse honkbalspeler Brian Lewis (26) als korte stop bij de Utrechtse vereniging UW en zijn laatste club De Spartaan in Amsterdam altijd geweest. Had hij in de nacht van 7 juli van dit jaar dan geen kans gezien weg te spurten toen drie Amsterdamse barkeepers hem op de Spiegelgracht met messen en een paraplu be dreigden? Tijdens de zitting voor de Am sterdamse rechtbank gisteren tegen de drie verdachten, die zich voor de dood van Brian moesten verantwoorden, bleef deze vraag onopgehelderd. Brian Lewis was bij zijn auto gebleven, terwijl zijn landge noot Gary Rabson, honkbal- coach van de Herons uit Heerhugowaard, met wie hij was gaan stappen, wel de be nen had genomen. De honk balspeler was korte tijd later aan de gevolgen van messte ken in een long en de buik overleden. Officier van justitie mr. Fran ken van Bloemendaal be schuldigde Koos van S. (33), de Brit Paul M. (27) en Harry D. (31) van medeplichtigheid aan opzettelijke zware mis handeling met de dood tot ge volg. Hij eiste gevangenis straffen van drie tot een jaar met aftrek van voorarrest. Een strafmaat, die verbazing gaf te zien op de gezichten van de advocaten en de op de publieke tribune aanwezige vertegenwoordiger van het Amerikaanse consulaat. Want, vroegen zij zich af: had officier van justitie Asser bij de pro forma-behandeling van de zaak niet in felle be woordingen gesproken over de „moord op Brian Lewis" en had een veel hoger uitgevallen eis vanuit die benadering niet voor de hand gelegen? Moti vering in de richting van de strafmaat liet mr. Franken van Bloemendaal gisteren achterwege. De reconstructie. Brian heeft die zondagmiddag met zijn club tegen de Herons in Heerhu gowaard gespeeld. Na de overwinning voor De Spar taan bezoekt hij een barbecue- feest in Amstelveen. Laat in de avond gaat hij met de coach van de Herons, Gary Robson, in Amsterdam stap pen. Robson is een vriend van Brian. Ze kennen elkaar van Burbank, bij Los Angeles, de stad waar de international Lewis veel sportieve successen heeft geboekt. Na een kroegentocht door het centrum van Amsterdam eten Brian en Gary nog een brood je in de Korte Leidsedwars- straat. De drie barkeepers hebben naar hun zeggen die avond in de bar van hun werkgever aan het Leidseplein zo'n 20 pilsjes gedronken. Hoewel Harry de stemming als gezellig schetst, zal Paul later verkla ren dat hij en Koos op zoek naar een broodjeszaak al messen hebben getrokken te genover vier buitenlanders met wie zij woorden hadden gekregen. Als het drietal de zaak binnen wandelt zitten de Amerika nen er al. Brian en Gary krij gen met de barkeepers ruzie. Waarover weet niemand meer. Agenten, die op het ver bale tumult afkomen, sussen de woordentwist en manen Jochie" Paul zijn mes op te bergen. Paul, boos om de klei nerende opmerkingen van de jonge politiemannen, wil de agenten in hun nek springen, maar Harry weerhoudt hem van deze .stomme" opwin ding om niks. Beledigd als ze zijn over de vol gens Paul uitdagende hou ding van Brian besluiten de (ADVERTENTIE) Noodsprong DEN HAAG (GPD) - De bouw van de Westerschelde-oeververbin- ding lijkt van de baan. Gedepu teerde Staten van Zeeland en mi nister Tuijnman van verkeer en waterstaat zijn gisteren in Den Haag geen stap nader tot elkaar gekomen over de financiering van de brug-tunnel. Verbitterd stelde commissaris der koningin dr C. Boertien na afloop vast dat zoals de vlag er nu bijhangt de oeververbinding - VOW kortweg - door nieuwe eisen, waarmee het rijk de provincie min of meer heeft overvallen, onmogelijk wordt gemaakt. Het rijk vraagt een Zeeuwse bijdrage yan vele miljoenen in de jaren waarin de VOW wordt aangelegd, bovenop de latere bijdrage in de exploita tie. In het ongunstigste geval zou de provincie 13 miljoen per jaar op tafel moeten leggen. Op een persgesprek na afloop van het gesprek tussen Tuijnman en het Zeeuwse college, waarop de commissaris en de minister el kaar af en toe opvallend in de ha ren zaten, zei dr. Boertien ernstig teleurgesteld te zijn over de ?n van het rijk. Eén de gedeputeerden had het, Op grond van de huidige standpun ten is de aanleg van de brug-tun- nelcombinatie niet haalbaar. Zeeland is niet van plan om een stap in de richting van het rijk te maken. Op basis van de oude af spraken tussen de provincie en verkeer en waterstaat betaalt Zeeland straks, als de brug er is, ongeveer anderhalf mijjoen per jaar als exploitatiebijdrage. „Dat is het maximum waartoe de pro vincie Zeeland kan gaan", aldus de heer Boertien. In kringen, die zich in Friesland met de handel in onroerend goed bezighouden, wordt veronder steld dat de grootscheepse actie van maandag een soort 'nood sprong' van justitie en politie is, nadat voorgaand onderzoek niet het gewenste resultaat oplever de. Andere goedingelichte bronnen hebben inmiddels laten weten dat als de verdenking kan wor den omgezet in een hard bewijs, het eindbedrag eerder in miljoe nen guldens dan in tonnen ge schreven zal worden. Fraude zou gezocht moeten worden in het zogeheten 'draaien' en 'schuiven' met onroerend goed. Hierbij verwisselen panden in korte tijd soms zelfs binnen een etmaal ...wordt gemaakt door de keuze van de juiste glazen. Dat kunt u aan uw opticien overlaten. Zoekt u maar een. mooi montuur uit waar we die glazen in kunnen zetten. Bij Bril 58 hoeft u van de prijs niet wakker te liggen. 'n kwestie van bekijken. Haarlemmerstraat 58, Leiden, telefoon 071-140148.1 barkeepers de Amerikanen af te straffen. „We zullen ze mo res leren met een autokrik", oppert een van hen. Te link vinden ze dat toch bij nader inzien. We gaan er achteraan om ze op een andere manier een lesje te leren, komen de barkeepers overeen. Op de Spiegelgracht zien ze Brian en Gary in een auto stappen.Terwijl PaulenKoos met hun messen tegen de rui ten van de wagen tikken, zoekt Harry een baksteen op en gooit de achteruit van de wagen aan diggelen. Brian en Gary vliegen de auto uit. Gary vlucht weg, Brian blijft. Vastgepakt door Koos met in zijn hand het steekwa pen stompt Paul de honkbal speler in het gezicht. Harry bemoeit zich met de vechtpar tij. Hij duwt tegen Koos die omvalt. Boven op Harry. Dan steekt hij met het mes. Hij raakt Harry in plaats van Brian. Hij krabbelt overeind en slaat het mes met kracht in de schouder van Brian. En nog eens. In de buik van het slachtoffer. Brian rent eindelijk weg. Korte tijd later vinden voorbijgan gers hem. Wanneer de politie arriveert is Brian al dood. Doodgebloed door een wond in de grote lichaamsader. Ga ry hoort het doodsbericht over de mobilofoon van een po litieauto waarin hij samen met agenten zijn vriend pro beert op te sporen. Koos en Paul rijden in de auto van Brian weg. Harry krijgt een lift van een automobilist die hem naar het ziekenhuis brengt. De twee andere bar keepers dumpen de auto van Brian in de Leidsegracht. ,f)at hoorde bij de afstraffing van die Amerikaan, een grap", verklaarden ze giste ren tegenover rechtbankpre sident mr. Haandrekman. „We wisten toen nog niet dat die Brian dodelijk gewond De president, die veel tijd nam voor deze reconstructie: „Wil de u met opzet Brian met het mes verwonden?" Koos: „Als op dat moment die gedachte bij me was opgeko men, had ik het mes weer in mijn zak gestopt. Bij de twee de steek was ik verbaasd dat het mes in Brians schouder bleef steken". Voor een aandeel in de dood van Brian Lewis eiste de officier tegen Koos drie jaar gevan genisstraf en vroeg hij de rechtbank Paul twee jaar cel straf op te leggen. Harry was in zijn ogen een meeloper ge weest en tegen hem eiste hij een jaar. De uitspraak is over veertien dagen. ZUTPHEN (GPD) - Na ruim 20 jaar zonder mankeren in overheids dienst te hebben gewerkt ging de 38-jarige H. B. in de fout. Als hoofd van de administratie bij de Kaderschool der Rijkspolitie in Apeldoorn deed hij een greep in de kas, waaruit, na slechts enkele maanden geleden bleek, een be drag van ongeveer f 4500 was verdwenen. De man was bij de kaderschool belast met de admi nistratie en in die functie tevens penningmeester van de Stichting Kantine Kaderschool Rijkspoli tie. Begin vorig jaar trad hij hier in dienst. B. bleek al snel niet veel animo in het penningmeesterschap te hebben. Overigens begon de hele baan bij de politie hem tegen te staan, hij moest zich teveel met futiliteiten bezighouden. Gevolg was dat de boekhouding niet meer werd bijgehouden en geld uit de kas verdween. Stichtingsvoorzitter De Vos ver klaarde gisteren voor de Zut- phense politierechter dat er nogal wat kritiek op het werk van B. was. Hij zou bijvoorbeeld een vry sterke belangstelling hebben ge toond voordranken die in de kan tine werden geschonken. Een fei telijke reden om hem te wan trouwen was er volgens De Vos echter niet, totdat B. in juni van dit jaar de balans van de kantine presenteerde. Voor de admini strateur volgde ontslag op staan de voet Politierechter mr. G. Mannoury zei de indruk te hebben dat B. niet heeft beseft hoe ernstig zijn ver grijp is geweest. „U heeft uzelf het zwaarst gestraft", meende mr. Mannoury. Hij hield rekening met het feit dat B. de tekorten heeft aangezuiverd en legde een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand op.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7