Verdeeldheid in college leidt tot vertragingen - Paul van Berkel begint een WAO-WSW-spreekuur "Instellingen maken WAO-ers zieker" Garage Langegracht lost parkeerprobleem niet op Begrotingsdebat '81 levert 75 moties op D '66- fractie: KAMER VAN KOOPHANDEL: PAGINA 4 ST LEIDEN WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 LEIDEN - Het debat over de gemeentebegroting voor 1981, dat volgende week begint, heeft al 75 moties opgeleverd. De raad wordt 75 maal om een uitspraak gevraagd over onderwerpen van zeer uiteenlopende aard. De tweemansfractie van de PSP spant met het indienen van liefst 23 moties de kroon. Opvallend is de PSP-motie die vraagt om de verkiezing van een soort 'schaduwburgemeester', die de representatieve taken van Goekoop zou kunnen overnemen. Deze tweede burgemeester zou gekozen moeten worden uit de burgerij. Verder heeft de PSP het onder meer over de uitbreiding van erfpacht, de politieke scholing van buitenlandse werk nemers en een meer gelijkmatige besteding van het geld voor 'interna tionale solidariteit'. De PSP wil ook uitspraken doen over het kraakbe- leid, de kerncentrale in Dodewaard, stadsverwarming en roldoorbre- kend onderwijs, om maar enkele moties te noemen. De CPN zal zich bij het debat opwerpen als pleitbezorger van een nationale feestdag op 5 mei. De Leidse ambtenaren zouden volgens de communist Brands elk jaar op die datum vrij moeten krijgen., Van Oosten, de enige vertegenwoordiger van de PPR in de raad, heeft tien moties ingediend. Hij vraagt onder meer om verzet aan te tekenen tegen de rijksweg 11 (oost en west). Ook wil Van Oosten dat voor 1 maart 1981 de nota over erfpacht verschijnt. Het CDA dringt aan op het instellen van een seniorenraad, een structuur plan voor de Gemeentelijke Sociale Dienst, grondruil in de Merenwijk met de Nationale Nederlanden en op een verordening voor de besteding van het fonds bedrijfseconomische activiteiten. In totaal dient het CDA veertien moties in. De PvdA als grootste fractie in de raad heeft 'slechts' elf moties ingediend. D'66 diende er negen in en de liberalen waren met vijf moties het meest bescheiden. De inhoud van de moties hebben deze partijen al eerder bekend gemaakt. LEIDEN - De verdeeldheid binnen het college van B en W is er wellicht de oor zaak van dat een aantal belangrijke beslissingen maar steeds wordt uitge steld. Dat zei D'66-frac- tieleider Glaubitz gister avond in een toelichting op de moties, die de demo craten bij het komende begrotingsdebat zullen indienen Hij wees erop dat de reeds lang toe gezegde nota over erfpacht nog altijd niet is uitgebracht. "De erf pachtnota schijnt eraan te ko men, maar wanneer is onduide lijk", aldus Glaubitz. Hij merkte op dat over de grondpolitiek 'hele kabinetten gevallen zijn'. Dat de ambtelijke capaciteit onvol doende zou zijn om de nota tijdig te schrijven achtte Glaubitz niet erg waarschijnlijk. "Het lijkt er meer op dat de politieke tegen stellingen tussen PvdA- en WD-wethouders de vertraging veroorzaken", aldus de fractie leider. De onenigheid binnen het college zou volgens de democraten ook vertragend werken wat betreft het volkshuisvestingsplan en het economisch beleidsplan. "Het afgelopen jaar zijn zo telkens be langrijke zaken vooruit gescho ven", aldus Glaubitz. "De erf pachtnota had er allang kunnen zijn. Vooral ook omdat zowel de WD als de PvdA een eigen erf pachtnota hebben geschreven." Pesthuis De democraten vragen in hun mo ties om het opzetten van een ge meentelijke kinderopvang, om een lange termijnvisie op de Leidse financiën en om aandacht voor andere woonvormen, dan wonen in gezinsverband. Ook stellen zij voor om het Pesthuis na vertrek van het legermuseum voor de vestiging van een ander museum - bijvoorbeeld voor mo derne kunst - te benutten. D'66 vraagt de gemeenteraad voorts uit te spreken dat de eerste par keergarage niet per sé op het Sanders-terrein gebouwd moet worden (CDA-raadslid Van Dee heeft een motie met dezelfde strekking ingediend). Wat het overleg van B en W met de colleges van de omliggende ge meenten betreft wil D'66 dat hiervan verslag gedaan wordt in de desbetreffende raadscommis sies en dat deze ook bij de voor bereiding van dat zogeheten p.gglomeratie-o verleg worden betrokken. De Pvd A-fractie noemde deze motie gisteren al overbodig en wilde deze alleen steunen wanneer het ging om verslaggeving in de commis- sie(s). Wethouder Tesselaar acht te het belang van het agglomera tie-overleg minimaal. Verder willen de democraten dat B en W gaan praten met de gemeen te Oegstgeest om in de Broek- en Simontjespolder woningbouw voor onder meer de Leidse wo ningzoekenden mogelijk te ma ken. Ook zouden volgens D'66 verzoeken tot onttrekking van panden aan de woonfunctie in de raadscommissie (ruimtelijke or dening of volkshuisvesting) be sproken moeten worden. Ten slotte meent D'66 dat het ver- keersonderwijs op de middelbare scholen gestimuleerd moet wor den. Glaubitz: "Belangrijke zaken vooruitgeschoven" LEIDEN - Mag je op school misschien le ren hoe je een goede werknemer kunt worden, er word je niet geleerd wat je moet doen als je het werk door blijvende ziekte niet meer kunt bijbenen. Zonder dat rechten en plichten bij hen bekend zijn wordt die werknemer heen en weer gegooid tussen Arbeidsbureau, het GAK (Gemeenschappeijk Administratie Kan toor), het GMD (Gemeenschappelijke Medische Dienst), psychologische insti tuten en de Sociale Dienst. De WAO-er moet vaak lange en moeilijke wegen bewandelen van instantie naar instantie. De controlerend geneesheer van het GAK schrijft hem dit voor, de "arbeidsdeskundige" van de GMD dat, zijn eigen specialist vertelt hem nog iets anders te doen. Hem wordt "passende arbeid" aangemeten die hij vaak zelf helemaal niet passend vindt; maar hij kent zijn rechten niet en accepteert dat werk, soms (of vaak?) tot eigen ongeluk. De WAO-er loopt verder met een voortdu rend gevaar rond "afgeschat" te worden: mensen die totaal arbeidsongeschikt zijn blijken van de ene op de andere dag voor meer dan 50 procent valide ver klaard te worden. Zij moeten dan plot seling hard in de weer om een baantje te krijgen om niet op de bijstand van de Sociale Dienst terug te moeten vallen. De deur wordt echter voor hun neus dicht geslagen als zij eenmaal bij hun nieuwe baas gekeurd zijn. Een leger van werkloze validen wil de baan ook. In de krant leest de WAO-er bijna elke dag dat de regering op hem wil bezuinigen. De wirwar van regelingen, instituten en adviezen komt als een grote kluwen op de WAO-er afgestormd. Van die mensen die aanspraak maken op de Wet op de Arbeidsongeschiktheid (WAO), telt Ne derland er inmiddels zo'n 650.000. (In 1978 gold nog een getal 450.000). Steeds meer mensen "verdwijnen" in de WAO en weten niet "waar ze terecht komen"; laat staan dat zij weten waar ze terecht kunnen. De WAO-premie voor de valide werknemers wordt intussen hoger en hoger door de uitstoot uit het arbeids proces van de "minder validen". "De WAO-ors gaan vaak door een hel" zegt Paul van Berkel die het zelf aan den lijve heeft ondervonden. "Het is een voortdu rende worsteling met bureaucratie, communicatiestoornissen en de poli tiek. De mensen voelen zich behandeld als handelswaar. Sommige mensen ma ken enorme depressies mee en worden nog zieker dan ze al zijn. Het kost heel veel moeite om te blijven doorvechten" Spreekuur Om de belangen van WAO-ers en WSW- ers te behartigen is Paul van Berkel een "hulp- en adviesbureau WAO/WSW" begonnen. Elke donderdagavond houdt hij van zeven uur tot half negen spreek uur in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 in Leiden-Noord (tel: 121879). "Ik ga raadgeven en niet betut telen. Dat maken wij al veel te veel mee" Het is de bedoeling de WAO-ers en WSW-ers via het spreekuur en eventueel via huisbezoek gratis op hun rechten en plichten, op hun mogelijkheden en on mogelijkheden te wijzen. Zo nodig krij gen de mensen uitleg van Van Berkel over de werkwijze van de verschillende instanties. Van Berkel wil hen ook naar die instanties begeleiden als zij on rechtvaardig of onmenselijk behandeld worden. "Lukt het bij die instanties niet om recht te halen dan zullen we andere wegen moeten bewandelen", zegt Van Berkel strijdbaar. Dat kan door het voe ren van beroepsprocedures maar dat kan ook door protestacties. Van Berkel staat het voorbeeld van Frans Wijnhoven in Den Bosch voor ogen die in twee jaar tijd zowel door individuele ^elanger.behartiging als dcci collectie ve belangenbehartiging het nodige heeft bereikt voor WAO-ers in Den Bosch. Wat Wijnhoven twee jaar geleden als in dividueel spreekuur begon in Den Bosch- Oost heeft zich uitgebreid tot dagelijkse spreekuren ook in Noord, West en het centrum van Den Bosch. Wijnhoven en zijn team zijn de luis in de pels van instanties zoals het GAK, de GMD en de Sociale Werkplaats. Om hun recht te krijgen worden in het uiterste geval bezettingsacties niet geschuwd. Tegen de bezuinigingspolitiek van rege ring wordt op landelijke bijeenkomsten fel geprotesteerd. Van Berkel begint net als Wijnhoven in zijn eentje, maar hij weet zich in Leiden alvast verzekerd van de steun van de ge kozen leden van de drie overlegorganen van de Sociale Werkplaats. Verder heeft hij contacten met het Werklozen Advies Centrum en de Minder Validen Organi satie. Het Hulp- en Adviesbureau is bo vendien aangesloten bij de Landelijke Organisatioe Bijstand. Als het Bureau goed loopt wil Van Berkel samen met andere WAO-ers/WSW-ers spreekuren in andere wijken beginnen, zoals bij voorbeeld in Zuid-West. RENE VAN DER VELDEN LEIDEN - De levensgeschiede nis van Paid van Berkel als WAO-er/WSW-er is een aan eenschakeling van heen i en weer geslingerd worden tus sen instanties. Metaalbewerker Paul van Ber kel kreeg het in '67 in zijn be nen. Hij begon te sukkelen en kon niet meer werken in zijn beroep van rondslijper(as senslijper). Bij het assenslij- pen moest je voortdurend staan. Dal was voor mij op den duur niet meer vol te hou den Pas in '70 bleek dat Van Berkel een rugafwijking had. In '67 kreeg Van Berkel echter geen ziektegeldwant volgens de arts van het GAK was Paul helemaal niet ziek. "Volgens hen die het zouden moeten we ten moest ik steunzolen probe ren, dan ging het vanzelf wel over... Ik kreeg dus geen ziek tegeld, geen uitkering, niets. Zo jaagden ze me weer het ou de werk van rondslijper in. Ik heb toen zelf ontslag genomen; volgens mijn baas kon dat weer niet, want ik was toch ziek...." Van Berkel zocht lichter werk. "Iemand die in nood verkeert maakt rare sprongen. Dus ik nam allerlei baantjes aan, zoals ook taxichauffeur. Hierbij braken de nachtdien sten me echter op". Drie jaar lang (van '67 tot '70) sukkelde Van Berkeljvan het ene naar het andere baantje tot hij medio '70 dan toch in de ziektewet terecht kwam. Een arts van het GAK praatte hem het "aanpassende werk" in: een magazijn met zwaar werk. Een halfjaar heeft Van Berkel het in het magazijn volgehoudenaanpassend werk was het zware werk niet, hij werd er alleen maar slech ter van "Toén heb ik het werk aangenomen. Nü zou ik het beslist weigeren. Die dokto ren. de zogenaamde arbeids- deskundigen strijken een groot salaris op maar intus sen sturen ze mensen met hun papieren verder de afgrond Van Berkel stopte met het "aan- Instrumentenmaker Van Berkel: "Niet passende arbeid wordt je aangepraat" passende werk" in het maga zijn. Prompt werd zijn uitke ring stopgezet. Hij ging hier tegen in beroep. Pas na een jaar procederen werd hij in het gelijk gesteld. In afwach ting van de uitslag van het be roep kreeg hij een WWV-uit- kering. Van de ene arts schoof Van Ber kel naar de andere arts. Hij had zijn eigen specialist, dan was er de controlerend ge neesheer van het GAK en dan was er de arts van de Raad van Beroep. Of deze artsen contact met elkaar hadden is voor Van Berkel nu nog on duidelijk. "Dat kom je ook niet te weten. Van de rappor ten die ik later mocht inzien bij de Raad van Beroep be- Stomerijtje Medio '71 kwam Van Berkel in de WAO terecht. Koste wat kost probeerde hij ook weer uil die WAO te komen. "Die WAO draaide me helemaal dol. Ik zei tegen de zogenaam de arbeidsdeskundigen: Ik wordt zieker van jullie dan van mijn eigen zieke rug". Eind '72 verhuisde hij naar Leiden "Ik probeerde met een aanvullende uitkering van de WAO een stomerijtje te begin nen; voor mezelf zonder baas". "Dat stomerijtje waar ikzelf trek in had vonden de "ar beidsdeskundigen" van de GMD helemaal niet geschikt voor mij. Zij vonden steeds ge schikt voor mij wat ik niet ge schikt vond". Met het opzetten van het stomerijtje wilde Van Berkel de instellingen eens la ten zien dat hij van aanpak ken wist. Hij probeerde in de flats van Zoetermeer zijn ei gen wijkje op te bouwen. "Om zoveel mogelijk klanten in zo kort mogelijke tijd te winnen, pakje dan toch vaak de trap, in plaats van de lift. Ik werkte me zodoende over de kop bij het ophalen van de kledij". Het stomerijtje mislukte na bij na een jaar. "Nooit hebben de instellingen mij aangemoe digd het rustig aan te doen om zodoende misschien uit de WAO te komen. Nooit hebben zij mij bijvoorbeeld aangebo den; Doe de helft van die wijk maar; wij vullen het loon aan tot het goed gaat" In '73 moest Van Berkel op het matje van de bijzondere be middelaar van het Arbeids bureau komen. Hij onderging een arbeidstest in Amster dam. De uitslag van de test kwam bij de GMD en het Ar beidsbureau terecht. "Uit de test kwam als eerste het vak van instrumentenmaker ge rold. Daar heb ik op de LTS ook een opleiding voor gehad. Verder kreeg ik bijna niets te horen van de test. De meeste rapporten mag je overigens niet inzien. Alles wat over jouw persoon en jouw denken bedacht wordt, maar dat zij schadelijk voor je achten, ver bergen ze voor je. Dat werkt allemaal erg betuttelend" De uitslag van de arbeidstest kwam bij het GMD en de het Arbeidsbureau terecht. Van Berkel kreeg het voorstel om op een buitenobject van de So ciale Werkplaats te gaan werken: als instrumentenma ker bij de subfaculteit biolo gie. Daar zit hij nu al zes jaar. Rustig werk waarbij hij zijn rug niet hoeft te forceren. Maar na zes jaar in WSW- verband te hebben gewerkt op de subfaculteit wil hij onder hand wel eens een vaste aan stelling met dezelfde rechtspo sitie als de rest van het perso neel. Van Berkel: "Nu moet ik twee bazen dienen. Ik ben verantwoording verschul digd aan de Sociale Werk plaats en ik moet in goede harmonie samenwerken bij biologie. Anderzijds zie je aan mijn geval dat er bijna geen doorstroming is van de So ciale Werkplaats naar een vaste baan in het "normale" bedrijfsleven; en dat is toch één van de uitgangspunten van de Sociale Werkplaats" Van Berkel schat dat slechts 25 tot 40 Leidse WSW-ers per jaar doorstromen naar een vaste baan; "25 tot 40 op de 900 WSW-ers" de Boundiali- Van ruilmiddel tot betaalmiddel LEIDEN - "Van Kaurischelp tot Eurocheque". Dat is het thema van de tentoonstel ling die de komende weken is te zien in de AMRO-bank aan de Stationsweg. Er worden ruim honderd authentieke en vaak eeuwenoude voor werpen getoond, die de ge schiedenis van het geld en de ontwikkeling van ruilmid del tot betaalmiddel in beeld brengen. De tentoonstelling is genoemd naar de kaurischelp, een be taalmiddel dat eeuwenlang een belangrijke rol heeft ge speeld in de wereldhandel. Hoewel de kauri erg in waarde is gedaald, vervult de schelp in sommige gebie den van Afrika nog altijd de functie van pasmunt. Daarnaast is de kauri geliefd om sieraden mee te maken. Zo is het meisje op de foto versierd met lange slingers van kaurischelpcn. LEIDEN - De parkeergarage aan de Langegracht biedt geen oplos sing voor het parkeerprobleem in het stadscentrum. De garage mag dan ook niet dienen ter vervan ging van een aantal (kort)par- keerplaatsen in of rondom het centrum. Dat is de mening van de Kamer van Koophandel over de plannen van de omstreden Di- gros-vestiging aan de Lange gracht. In een brief aan B en W komt de Kamer tot de conclusie dat uit re gionaal-economisch oogpunt de bouw van de garage niet gewenst is. Het effect zou zijn, dat de aan trekkingskracht van Digros gro ter wordt en de winkels in het centrum daardoor nog meer on der druk komen te staan. De KvK herinnert aan het onderzoek van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, waaruit bleek dat de komst van Digros de positie van de winkels in het cen trum zou verslechteren. De bouw van een garage zou volgens de KvK die gevolgen nog heviger maken. De Kamer houdt daarom vast aan hun pleidooi voor de bouw van een drietal parkeergarages aan de rand van het winkelgebied in de binnenstad. De plaatsen waar die zouden moeten komen zijn de Garenmarkt of het Sanders-ter rein, de Kaasmarkt en de Boom- markt of de Beestenmarkt. De KvK vindt de bouw van de gara ges door de vestiging van Digros des te meer noodzakelijk. Daar naast pleit de KvK ervoor om het doorgaande particulier verkeer zoveel mogelijk uit het stadscen trum te weren en de bereikbaar heid van de binnenstad te verbe teren. Dat laatste zou onder meer moeten gebeuren door de Valk- brug in beide richtingen open te stellen. De KvK ziet de bouw van de Di- gros-garage wel als oplossing voor de toegenomen parkeer druk op de wijk Noordvest, die de vestiging nu eenmaal tot gevolg had. De garage moet dan wel toe gankelijk zijn voor niet-Digros- bezoekers en moet bovendien worden opgenomen in het (nog in te stellen) parkeerschap, aldus de Kamer. Film In het Filmhuis van het Vrije tijdscentrum aan de Bree- straat draait morgenavond de film "Jongens" van de Deense regisseur Nils Malm- ros, in het kader van een serie van twee zg. mannen films. De film laat drie periodes zien in het leven van een jongen en hoe zijn handelen voor een groot deel wordt bepaald door zijn opvoeding en sexe. Bingo Showband "Con-Fuoco'J houdt vrijdag weer een bingo- avond. Aanvang 20.00 uur in de Romaneszaal op de Mare, achter de Hartebrugkerk.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4