onderzoek bouwfraude V STEEDS Normen versoepeld voor woningzoekenden in regio Vrijspraak gevraagd in kwestie-Van Hekken Leidse stadsrubriek 'T WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 LEIDEN (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG/LEIDEN - Volop "vuurwerk" gistermiddag in het Haagse Paleis van Justitie waar de rechtbank zich wederom verdiepte in de Leidse koppelbazenaffaire. Of ficier van justitie mr. Den Os verdacht de twee als getui gen a décharge opgeroepen Lemy-uitvoerders André van der A. en Izaak G. van het opzettelijk afleggen van een valse verklaring. Van der A. werd op bevel van mr. Den Os onmiddellijk in de rechtszaal aangehouden. Nadat hij door de politie was verhoord, werd de van meineed ver dachte uitvoerder weer vrijgelaten. Izaak G. werd in te genstelling tot zijn collega niet aangehouden. r LEIDEN - 'De Hutspotten" heeft gisteravond het carnavalsseizoen geopend. Prins Theo Den Eersten plaatste op het beeld van Joppensz aan het Kamerlingh Onnesplein bij station Lammenschans) een muts en verrichtte daarmee zijn laatste officiële daad (zie foto). De opvolger van Theo Den Eersten wordt zaterdagavond om tien over elf gekozen. Dat zal gebeuren tijdens het traditionele Prinsenbal.dat in het Anthonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt gehouden. Net als gisteravond zal boerenkapel De Bierkouwers daaraan muzikale medewerking verlenen; verder komt ook o.ahet dansorkest The Arrows. Het Prinsenbal begint om negen uur. Evenals gisteravond zullen bestuursleden van De Hutspotten zaterdagavond collecteren ten bate van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. LEIDEN - In sommige gevallen moeten mensen, die hier werken, maar in de nabije omgeving van Leiden wonen, in de gelegenheid worden gesteld om zich in Leiden als woningzoekende te laten inschrijven. Absolute voorwaarde daarvoor is wel dat zij doorgaans teveel tijd kwijt zijn met het op en neer rei zen naar het werk. Een uitzonde ringsregeling, opgesteld door bu reau huisvesting, wordt binnen kort aan de gemeenteraad voor gelegd. In de nabije omgeving wil zeggen: mensen, die binnen de denk beeldige lijn Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Nieuw- Vennep, Leimuiden, Boskoop,. Zoetermeer, Rijswijk en Den Haag wonen. (Mensen, die buiten de lijn wonen en in Leiden wer ken, kunnen hier al sinds jaar en dag worden ingeschreven). Zonder meer zal iemand die binnen die cirkel woont, overigens niet worden ingeschreven. Zo geldt de versoepeling van de regels bij voorbeeld niet voor iemand uit Leiderdorp of Zoeterwoude. "Te dichtbij", oordeelt de tijdelijk chef van bureau huisvesting. Jan Duivesteijn. "Die mensen kun nen met de fiets als het moet". Bus "Een handjevol mensen komt slechts in aanmerking", gaat Duivesteijn verder. "Een voor beeld. Stel je voor dat je in Den Haag of Zoetermeer woont, niet in het bezit bent van een auto en in Leiden in continu-dienst werkt, 's Nachts om twee uur kun je geen bus meer pakken en met de brommer op en neer is ook geen lolletje. Zo iemand moet zich dus kunnen laten inschrij- "Want het gaat in die gevallen na tuurlijk nooit op om te zeggen: schaf dan maar een auto aan. Dat mag geen uitgangspunt voor een beleid zijn. De zogenaamde hardheidsclausule zal moeten worden verzacht. Je zult moeten zeggen: "Oké, dan kom je in Lei den in aanmerking voor een huis". "Laat het vooral duidelijk zijn dat we niet zomaar tot registratie overgaan", betoogt Duivesteijn. "Aan de hand van een werkne mersverklaring zal iemand in de toekomst moeten aantonen dat hij bijvoorbeeld dagelijks meer dan twee uur kwijt is met op en neer reizen naar zijn werk". "Tussen wal en schip" Geheel buiten de boot vallen de economisch gebondenen aan Leiden, die in randgemeenten (dus vlakbij) wonen, overigens niet. Als zij precies tussen wal en schip vallen zal de gemeente Lei den in de toekomst proberen de helpende hand uit te steken. Duivesteijn: "Soms komen mensen m de gemeente waar ze wonen niet in aanmerking voor een huis. In Katwijk bijvoorbeeld is het vreselijk moeilijk om als kamer bewoner een huis te krijgen. Het duurt jaren voordat ze daar aan je denken". "Welnu, als zo iemand economisch is gebonden aan Leiden, kunnen wij bekijken of we kunnen hel pen. Het is tenslotte niet leuk als je niet aan bod komt. Dit zal ove rigens geen nieuw beleid worden. Daartegen heeft de huisvestings commissie zich als uitgesproken. We zien wel per geval wat we kunnen doen". Mr. Van Zalingen en mr. De Witte, de advocaten van de beide hoofdverdachten (Hans van L. en Frits R.) toonden zich geschokt door het optreden van de officier van justitie. Zij vroegen hem om ook ambtenaren van de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid (SFB) te vervolgen wegens mei need en het vervalsen van getui genverklaringen. Mr. Den Os zegde toe dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de activi teiten van de SFB-opsporings- ambtenaren in deze affaire. De of ficier deed nog een tweede toe zegging. Hij zei vrijspraak te zul len vragen op de onderdelen die betrekking hebben op de band tussen de Lemy en het onderaan nemingsbedrijf Van Hekken bv. Dit wegens de grove fouten die de SFB-opsporingsambtenaren hebben gemaakt in de getuigen verklaringen over de "kwestie Van Hekken". "Die verklaringen zijn slecht. Dat is foute boel. Maar", zo voegde mr. Den Os er aan toe, "ik ben er niet van over tuigd dat hier van opzet sprake Lopende band Dé kardinale vraag tijdens de ver horen van de uitvoerders André van der A. en Izaak G. was: waren de werknemers van de onder aannemers werkelijk in dienst van die onderaannemers of wa ren zij alleen op papier in dienst van de onderaannemers en dus in feite werknemers van de Lemy? De vraag is daarom zo belangrijk omdat officier mr. Den Os wil bewijzen dat de Lemy personeel onderbracht bij "nep-bv's". Deze "papieren bedrijfjes" gingen aan de lopende band failliet. Steeds op het moment dat men er bij het SFB achter kwam dat de bv's geen sociale premies hadden af gedragen. Het personeel werd vervolgens doorgeschoven naar een nieuwe bv en dan begon het spel weer van voren af aan. Op deze manier zouden hoofver- dachten Hans van L. en Frits R. de staat voor ettelijke miljoenen hebben opgelicht. De derde verdachte Wally van den B. trad meestal op als directeur, dan wel bedrijfsleider, van de aannemingsbedrijfjes die stuk voor stuk failliet gingen. Zo voerde hij het bewind over bij voorbeeld Van Sundert bv, Berva bv, EMVE bv en De Ridder nv. Bedrijfjes die werkzaamheden verrichtten voor de Lemy. Vol gens Mr. den Os alleen op papier bestaande bv's, maar volgens de verdedigende partij wel degelijk echte bedrijven met eigen perso neel indienst. Meineed Rechtbankpresident mr. Kootte wilde aan het eind van beide ge tuigenverhoren een duidelijk antwoord horen op de vraag: "Was het personeel dat op naam stond van de onderaannemer werkelijk in dienst van die on deraannemer?", en voegde daar aan toe: "U moet goed beseffen dat u onder ede staat? U weet waarschijnlijk dat op meineed een maximumstraf van zes jaar staat?" De rechtbankpresident kreeg van zowel André Van der A. als Izaak G. het duidelijke antwoord waar hij om vroeg. "Ja". Voor mr. Den Os was deze bevesti ging voldoende aanleiding om in het geval van André van der A. op te merken: "Dan heb ik nu de eer om de rechtbank te verzoeken deze getuige te mogen aanhou den omdat ik hem ernstig ver denk van het plegen van mei need" Na een langdurig beraad slaging achter gesloten deuren voldeed de rechtbank aan dit ver zoek en werd Van der A. via het 'verdachtendeurtje" afgevoerd. V erontwaardiging In het geval van uitvoerder G. deed de officier eenzelfde verzoek. De advocaten Van Zalingen en De Witte staken hun verontwaardi ging over het optreden van offi cier Den Os niet onder stoelen of banken. "Wat is dit nu voor een selectief opsporingsbeleid", nep mr. Van Zalingen emotioneel uit. Hij wees erop dat de grote jon gens in deze zaak, S., Van D. en Van H., nog altijd vrij rondlopen. sDeze twee getuigen zijn daaren tegen tijdens het gerechtelijk vooronderzoek gewoon in het land gebleven en voor iedereen te allen tijde beschikbaar geweest Moeten déze mensen nu in hech tenis worden genomen?" "Ik be gin langzamerhand verhoogde bloeddruk van deze zaak te krij gen". Het betoog van de raadsman miste zijn uitwerking niet. De recht bank honoreerde het tweede ver zoek van mr. Den Os niet. Deze liet weten in dat geval af te zien van de arrestatie van Izaak G., die in tegenstelling tot zijn collega Van der A. door dezelfde deur naar buiten kon als waardoor hij was binnengekomen. Buiten op de gang kwam hij Van der A. ove rigens weer tegen. Deze was na dat hij door de politie was ver hoord ("Ik heb alleen gezegd dat ik bij mijn eerder afgelegde ver klaringen blijf') weer vrijgelaten. Onbegrip Rechtbankpresident mr. Kootte stuitte op een muur van onbegrip bij de twee getuigen toen hij hen Klokken IN ALLE UITVOERINGEN Grote keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers. door René van der Velden Jaap Visser S pars Mohikanen (1) De opmerkelijke gevel van het pand Haarlemmerstraat 222 valt in het niet door de over macht van schreeuwende neon-reclames en opvallende etalages in de directe omge ving. De gevel van het pand Haarlemmerstraat 222 blijft voor het winkelende publiek onopgemerkt. Achter de een voudige en karakteristieke deur, die vanzelfsprekend een beetje klemt, lijkt de tijd vele tientallen jaren geleden te zijn stilgezet. Achter die deur doen Jan en Gerardus van Brussel dag in dag uit zwijgzaam hun werk. De gebroeders van Brussel zijn dan nog wel niet de laat- sten der Mohikanen maar wel van een uitstervend ras. Het ras van de echte looddruk- kers. Het drukkerijbedrijf Van Brussel is bijna exact honderd jaar oud. "Grootva der Gerardus" stichtte het bedrijf op 2 november 1880. Op de bovenverdieping van Haarlemmerstraat 267, de feestartikelen- annex speel goedzaak. In 1980, een eeuw later dus, is het bedrijf ge doemd te verdwijnen. Zowel Jan als Gerardus hebben geen zonen of dochters die het bedrijf willen voortzetten. Dat betekent dat de oude drukpers over enkele maan den het zwijgen wordt opge legd. Drukkerij Van Brussel is "groot" geworden door het zogenaamde famihewerk. Geboortekaartjes, trouw- en rouwkaartjes en vooral bid prentjes. Prentjes met daarop een herdenkingstekst. "Vroeger kwamen ze uit de wijde omtrek naar ons toe om bidprentjes te laten maken. De bidders, zoals wij ze noemden, kwamen vooral uit de dorpen. Hoogmade, Ter Aar en Woubrugge bijvoor beeld", weten Jan en Gerar dus. Mohikanen (2) Het bedrijf van "grootvader Ge rardus" groeide uit toen zijn beide zonen, Johannes en De opmerkelijke gevel van drukkerij Van Brussel valt in het niet bij de schreeuwende neon-reclame in de Haarlemmerstraat. Gerard (links) en Jan Brussel. Twee mensen va uitstervend ras. Het ras de looddrukkers. oom Harne" in de zaak kwamen. Rond de Eerste We reldoorlog waren er zelfs zes zetters en drukkers in dienst. Met de crisisjaren kwam de klad erin. "Er moest toen noodgedwon gen halve dagen worden ge werkt. De concurrentie in Leiden was moordend. Nie mand gunde elkaar een order. Wat je pikken kon, pikte je mee", kan Jan zich herinne ren. Toen "oom Harrie" in 1934 overleed kwam Jan in dienst van zijn vader. "Ik had het vak geleerd bij het beken de drukkerijbedrijf Roepers in Den Haag. Elke dag, weer of geen weer, met het fietsje op en neer. Dikwijls fietste ik voor niets naar Den Haag. Dan was er niet voldoende werk. Als je dan hijgend en zwetend aankwam kreeg je te horen: "Nee Van Brussel. Vandaag niet. Ga maar weer naar huis". Als er veel te doen was moest je overwerken zonder dat je extra kreeg be taald. Dat werd als de ge woonste zaak van de wereld beschouwd....". Broer Gerardus kwam m het begin van de Tweede Wereld oorlog in de zaak. Recht streeks van de Mulo. "In die tijd waren niet meer de bid prentjes onze specialiteit maar de raambiljetten. We hadden de grootste letter van Leiden", vertelt Gerard niet zonder trots. En hij toont een vergeelde brochure met daarin alle letters waaruit de "klant van weleer" keuze kon maken. Fraaie sierletters die de opmerking ontlokken dat goede loodzetters eigenlijk regelrechte kunstenaars zijn. Jan en Gerard knikken in stemmend en merken op dat "ze vandaag de dag zulke let ters niet meer kunnen ma ken". Mohikanen (3) Na de oorlog begon de opmars van de "offset". Toch heeft deze moderne vorm van drukken het looddrukken (nog) niet geheel uitgeban nen. De gebroeders Van Brussel "Het is natuurlek niet meer zoals vroeger maar wij hebben het altijd behoor lijk druk gehad. Eigenlijk tot op de dag van vandaag. Voor al familiewerk en klein han- dclswcrk. Dat blijft doorgaan hè". Desalniettemin is het drukke- rijbedrijQe Van Brussel over enkele maanden voltooid verleden tijd. Gerard van Brussel (56): "Jan wordt 65 en ik heb hem gezegd dat hij er mee uit moet scheiden. Het wordt hoog tijd dat hij nog wat van het leven gaat genie ten. Alleen kan ik het bedrijf niet runnen. Bovendien kan ik met uitzondering van cho coladeletters geen letter meer zien. Je moet niet vergeten dat we jarenlang een dubbele dagtaak hebben gehad. Werkdagen van 's ochtends acht tot 's nachts een uur wa ren eerder regel dan uitzon dering. Wanneer het echt druk was, bijvoorbeeld als we programmaboekjes voor de paardensport in Stompwijk moesten maken, werkten we 's nachts tot vier uur door. De dokter heeft me verteld dat ik het wat rustiger aan moet doen. Daarom ben ik van plan om een jaartje helemaal niets te doen. Daarna zien we wel weer verder" "Maar zover is het natuurlijk nog niet. Voorlopig hebben we het hier nog druk zat. We zitten nu wel rustig met u te praten maar eigenlijk is dat onverantwoord", zo besluit Gerard en doet ons vriende lijk uitgeleide. Eenmaal buiten en terug m het "offset-tijdperk" beseffen we dat wellicht over een paar maanden ook de opmerkelij ke gevel van Haarlemmer straat 222 door het winkelen de publiek zal worden opge merkt. Wanneer de gevel is veranderd in een opvallende etalage en er een neon radl meboodschap aan de muur hangt.... vroeg hoe de werkwijze van de Lemy was. Mr. Kootte: "U zegt dat de Lemy veel werk uitbe steedde omdat het personeel aan de Lemy te hoge lonen vroeg. Hoe konden de onderaannemers deze hoge lonen dan wél betalen en toch nog wat verdienen?" Ook vroeg de president zich af: "Vindt u het normaal dat onderaanemers en hun uitvoerders niet op het werk mochten verschijnen? Vindt u het normaal dat de lonen werden klaargemaakt en uitbe taald door mensen van de Lemy? Is het soms normaal dat het per soneel van de onderaannemers dikwijls in busjes van de Lemy naar het werk werd gebracht? En is het ook normaal dat rekenin gen van de onderaannemers aan de Lemy op kantoor van de Le my, door mensen van de Lemy werden getypt?" De beide uit voerders verklaarden unaniem dat dit in de bouwwereld de ge woonste zaak van de wereld is. Mr. Huisman (advocaat van Wally van den B.) viel hen bij met de opmerking: "Dat is volkomen juist. Hieruit blijkt wel dat het een rotzooitje is in de bouwwe reld". Zijn ambtsgenoot mr. Van Zalingen vulde aan: "Om dit soort praktijken tegen te gaan ligt er bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel". Huisman op zijn beurt* "Inderdaad. En als dit wetsvoorstel er door komt dan wordt er nooit meer wat gebouwd in Nederland" Volgens de president van de recht bank was hier sprake van een denkfout. Hij wees erop dat wan neer veel mensen strafbare feiten begaan dit nog niet betekent dat het dan ook is geoorloofd. "Als iedereen in een winkel diefstallen pleegt dan wil dat toch niet zeg gen dat het ook mag?", zo voerde hij als voorbeeld aan. Verdachte Van L. sprong hierop overeind om "spitsvondig" op te merken. "Ja hoor. Winkeldiefstallen tot een bedrag van vijftig gulden zijn tegenwoordig niet meer straf baar" Knallers Behalve de aanhouding van André van der A, de bijna-aanhouding van Izaak G., de toezegging van mr. Den Os dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de werkwijze van het SFB-opspo- ringsapparaat en de toezegging dat hij vrijspraak zal vragen in de "kwestie Van Hekken" leverde de zitting van gisteren nog meer "knallers" op. Rechtbankpresi dent mr. Kootte liet namelijk we ten dat de nu nog vrij rondlopen de Wolfgang S. hoogstwaar schijnlijk toch in de getuigen bank zal verschijnen. Mr. Kootte: "U kunt hem hier krijgen. Dood dan wel levend" Wolfgang S. is volgens het advoca- tentrio een van de "grote jon gens" in deze affaire. Hy mocht van zijn dokter in een eerder sta dium niet als getuige worden ge hoord omdat hij een zwak hart zou hebben. Volgens de officier van justitie zou S. allang zijn op gepakt als hij geen medische ver klaring had. De behandeling van de bouwfrau de wordt volgende week maan dag voortgezet. Man verliest tanden na aanrijding LEIDEN - Een botsing met een au to op de Breestraat kostte een 42- jarige voetganger uit Leiden gis teravond enkele tanden Het ongeluk ontstond rond acht uur. Een 26-jarige Leidenaar, komend van de Steenschuur, let te niet op en reed met zijn auto pardoes tegen de voetganger op. Deze moest na de val enkele tanden missen. Man overlijdt na ongeluk op Breestraat LEIDEN - De 60-jange H. van Schoonderwoerd den Bezemer uit Leiden is gistermidéig in he* Dia^onessc. izi« ktnl uir t-le den aan de verwondingen, die hij opliep bij een aanrijding met een .vrachtwagen op de Breestraat. Het ongeluk ontstond om kwart over een ter hoogte van boek handel De Slegte. Volgens getui gen slingerde de fietser nogal. Op een gegeven moment raakte hy de aanhanger van de vrachtwa gen en raakte onder één van de wielen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3