"Plan is complete waanzin" Vrouwen helpen mee bij indelen Katwijkse huizen Plan beschermt tuinder Twee uitgevers met zelfde boekjes bezig "Agrarische nevenbedrijven moeten kunnen uitbreiden" Hazerswoude kan financiële eindjes aan elkaar knopen Tuindersbond helpt bij opstellen protesten Plezierig boekje over ond-Boskoop Verwikkelingen rond "De historie van Boskoop WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 KATWIJK - Katwijkse vrouwen kunnen architec- f ten en aannemers straks adviseren over praktische zaken bij bouw- en ver bouwingsplannen in de badplaats. Het zal daarbij gaan om vragen als: waar moeten de wandkasten komen, hoe kan de keuken het beste worden inge deeld en naar welke kant moet de huiskamerdeur opengaan? De Katwijkse Vrouwenraad orga niseert maandagavond 24 no vember een informatieavond over de oprichting van een Vrouwen Adviescommissie. Die ongeveer zes vrouwen tellende commissie gaat adviezen als bo ven vermeld geven. De vrouwen raad vindt zo'n commissie hard nodig in Katwijk. Op de informatieavond, die wordt gehouden in het Jeugdhuis aan de Voorstraat in Katwijk aan Zee, geeft de provinciaal vertegen woordigster van de Vrouwen Advies Commissie een toelich ting op het werk van dergelijke commissies. In 200 gemeenten in Nederland zijn nu al Vrouwen Advies Commissie werkzaam. Het initiatief voor een Katwijks Advies Commissie werd ruim een jaar geleden genomen door mevrouw Riezebosch-Horstman. Zij kaartte op oprichting van die commissie aan bij het gemeente bestuur van de badplaats. Aan vankelijk met weinig succes, maar na een onderzoek dat het gemeentebestuur onder meer hield in Sassenheim en Hillegom naar de ervaringen met de plaat selijke Vrouwen Advies Com missies bleek de gemeente niet langer afwijzend tegenover de oprichting van zo'n commissie te staan. De Vrouwenraad heeft het initiatief voor een Katwijkse Vrouwen Advies Commissie overgeno men. Op de informatiebijeen komst in het Jeugdhuis hoopt de raad ook een aantal kandidaten voor de commissie bijeen te krij gen. Deskundig "Het is niet zo dat we zo maar een aantal huisvrouwen bij elkaar zetten en dan zeggen: hier is de Katwijkse Vrouwen Advies Commissie", zegt mevrouw W. Krijgsman, vice-voorzitster van de Vrouwenraad. "Niet iedere vrouw kan zomaar een bestektekening lezen. Daarom wordt er van de leden van de commissie wel een zekere des kundigheid verwacht. Die deskundigheid kunnen de kandidaat-commissieleden ook opdoen tijdens speciale cursus die door het landelijk Contact Vrouwen Advies Commissie wordt georganiseerd. Die cursus wordt verspreid over een aantal ochtenden gegeven en zijn voor de aanstaande commissieleden van groot belang. Op de cursus leren zijn ondermeer het lezen van bouwtekeningen en kunnen zij kennis maken met bouwkun dige termen. Volgens mevrouw Krijgsman kan een vrouwen Advies Commissie nuttig werk doen: "Mannen ver geten bij het maken van bouw plannen vaak die dingen die voor vrouwen erg belangrijk kunnen zijn". Enthousiast De oprichting van een Vrouwen Advies Commissie is één van de eerste zaken waar de nog jonge Vrouwenraad zich voor inzet. De raad werd ruim een maand gele den officieel geïnstalleerd. Bij de raad zijn vrijwel alle Katwijkse vrouwenorganisaties aangeslo ten. De leden van die vrouwenorganisa ties zijn welkom op de infor matieavond over de Vrouwen Advies Commissie, maar ook vrouwen die geen lid van een be paalde organisatie zijn, kunnen een kijkje komen nemen. "Het kan best zijn dat er ergens in Katwijk een enthousiaste bin- nenhuisarchitecte is die geen lid van een of andere organisatie is, maar die best zitting in de Vrou wen Advies Commissie wil ne men", aldus mevrouw Krijgs- PAGINA 23 Bromfietsers 's naelits weer op boulevard <ATWIJK - Bromfietsers m )ge; bij wijze van proef's évonds en 's nachts weer over de Katwijkse boulevard rijden. Dat was sinds halverwege de jaren zestig ver boden na een aanhoudende reeks klachten over geluidsoverlast Het terugdraaien van de maatregel kan, zo menen burgemeester en wethouders, omdat het aantal bromfietsberijders sindsdien met ongeveer 30 procent is terug gelopen. Vandaag de dag hebben de boulevard-bewoners meer last van samenklittende motor rijders. Daartegen is echter wei nig te doen. De commissie voor bestuurs- en ju ridische zaken, die gisteren ver gaderde, had geen moeite met de wijziging. De gemeenteraad moet zich er nog over uitspreken. HAZERSWOUDE - De gemeente Hazerswoude (bijna 11.000 inwo ners) kan de financiële eindjes volgend jaar zonder problemen aan elkaar knopen. De begroting, die in totaal ruim 35 miljoen gul den beloopt, laat nog een ruimte over van 727.000 gulden voor on voorziene uitgaven. En dan is er nog geen rekening gehouden met extra inkomsten uit de te verho gen belastingen. Wel zal ook Hazerswoude zich in de toekomst moeten matigen waar het gaat om nieuwe uitgaven. Vooruitblikkend op de jaren na 1981 stellen burgemeester en wethouders nu al, dat de aanleg van een omleidingsweg bij Ha zerswoude Dorp niet haalbaar zal zijn, tenzij de belastingen tot on verantwoorde hoogte worden opgeschroefd. De gemeenteraad zal dan ook de wensen voor de toekomst nog eens kritisch moe ten bekijken binnen het raam van de meerjarenbegroting, die op grond van de wat sombere toe komstverwachtingen bijgesteld zal moeten worden. Eén en ander als gevolg van Bestek'81. Van de wensen van de gemeenteraad, die vorig jaar de omleidingsweg bij Hazerswoude Dorp (geraamde kosten vijf miljoen gulden) vrij hoog op het verlanglijstje voor 1982 heeft gezet, hangt mede af in welke mate de belastingen zullen worden verhoogd. En dat geldt dan met name voor de onroerend- goedbelasting. De gemeente is trouwens druk bezig met een herwaardering van het onroe rend goed, zodat er op dit mo ment nog niet veel te zeggen is over de inkomsten via deze belas ting in 1981. De overige belastin gen, met uitzondering van de rei nigingsrechten, zullen met vijf procent (het maximaal toegesta ne percentage) omhoog gaan. De reinigingsrechten zullen wat meer worden verhoogd om het verschil tussen de inkomsten en de (veel hogere) uitgaven weer een stapje kleiner te maken. De kosten zijn nu tweemaal zo hoog als de inkomsten. Gestreefd wordt naar een hoeveelheid in komsten die driekwart van de uitgaven bedraagt. De uitgaven die al voor 1981 op het programma stonden, zijn dankzij de gunstige begrotingsuitkomst in elk geval niet,op de tocht ko men te staan. Zo hoopt het ge meentebestuur op korte termijn te kunnen beginnen met de uit breiding van het gemeentehuis, datereen verdieping bijkrijgt. De kosten daarvan zijn geraamd op 2,5 miljoen gulden. Ook vermeldt het programma de vervanging van de Groene Brug en de aanleg van riolering langs de Voorweg. Onzeker is nog wel of de bouw van een tweede gymnastieklo kaal aan de Rijndijk volgend jaar gestart kan worden (kosten 1,2 miljoen). Burgemeester en wet houders stellen dat de bouwstop die voor schoolgebouwen en daarom ook voor gymnastieklo kalen geldt voor vertraging kan zorgen. Gebrek aan voldoende geld kan daarbij eveneens een rol spelen. RIJNSBURG - "Wat zij in d'r hoofd hebben is complete waanzin. Het gebied is agrarisch heilig verklaard. Een ambtenaar kan de toestand hier niet van achter zijn bu reau bekijken. Het is agrarisch gebied. Laten ze zich daar buiten houden". Uit dit soort uitlatingen moest me vrouw De Bruyn van de geweste lijke raad van het landbouw schap gisterochtend op een voorïichtingsbijeenkomst van de Christelijke Boeren- en Tuin dersbond (CBTB) een protest (bezwaarschrift) tegen het ont- werp-bestemmingsplan "Bui tengebied 1980" van de gemeente Rijnsburg samenstellen. Zij was als planologisch medewerkster van het landbouwschap ge vraagd om het plan, dat kort ge leden door de gemeente ter inza ge is gelegd, voor de betrokkenen te verklaren. Daarnaast zou zij een gezamenlijk bezwaarschrift voor de betrok ken ondernemers opstellen. Dit is uiteindelijk gelukt. Het heeft echter wel wat voeten in de tuin- bouwaarde gehad. Zo'n honderd betrokkenen kwa men er opdagen op deze bijeen komst in de Voorhof in Rijns burg. In de zakenwereld is het zo dat honderd mensen ook hon derd verschillende meningen verkondigen. Zeker als het om het voortbestaan van hun bedrijf gaat. Zo ook gisteren. Een deel van de aanwezigen had zich voor deze ochtend keurig uitgedost. Andere tuinders kwamen regelrecht van hun land af. Het gezelschap bood dan ook een bonte aanblik. Storm ting van de maatregelen die er in het bestemmingsplan waren be schreven. De stemming in de kleine zaal van de Voorhof was toen nog rustig. Later bleek dit de stilte voor de storm te zijn. Toen de planologisch medewerk ster haar verhaal had afgestoken en zij vroeg om vragen uit de zaal, brak er een stortvloed daarvan los. Op een gegeven ogenblik zou een argeloze toeschouwer de in druk kunnen hebben gehad dat zij verantwoordelijk was voor de plannen van de gemeente. Op merkelijk was het ook dat de ver schillende sprekers in de zaal al lemaal voorbeelden bij de hand hadden. Betrof het niet henzelf, dan was er wel een buurman of verre vriend benadeeld. Voor de heer Van der Sar van de CBTB, die de bijeenkomst leid de, was het dan ook een heidens werk om een beetje lijn in de ver halen te houden. Op een gegeven moment riep mevrouw De Bruyn uit "We komen er vanochtend niet uit. Waar is de grens van een agrarisch nevenbedrijf? Laten we een groepje samenstellen met vertegenwoordigers van de ver schillende belangengroepen op deze bijeenkomst. Ik kan uit dit gepraat geen conclusie trekken" Smachtende blikken Deze opmerking ging overigens verloren in het kabaal. Het was Van der Sar die uiteindelijk de mensen tot rust wist te manen en de zaken op een rijtje zette. Een Rijnsburgse ondernemers op de voorlichtingsbijeenkomst die door de CBTB in de Voorhof werd gehouden eensgezinde mening van de aan wezigen had toen al twee uur op zich laten wachten. Van der Sar had echter nog een troef achter de hand. Als men het over het gezamelijke bezwaar schrift eens zou zijn, zou er wor den begonnen aan de individuele gevallen. Deze opmerking ver oorzaakte smachtende blikken van de (handcls)kwekers naar een stapeltje formulieren op de tafel van de voorlichters die spe ciaal voor dit doel waren meege bracht. Toen om kwart over twaalf einde lijk een gezamelijk bezwaar schrift op papier stond waren de meeste aanwezigen dan ook be reid hun warme middaghap op te offeren om zo'n blaadje te kun nen invullen. Er gaat tenslotte niets boven een eigen mening OLAF HOENSON RIJNSBURG - Agrarische nevenbedrijven in het bui tengebied van Rijnsburg moeten naar behoefte kunnen uitbreiden. Pro centregelingen behoren uit den boze te zijn. Dit is één van de belangrijkste pun ten in het gezamenlijk bezwaar schrift van verontruste onder nemers in het buitengebied van Rijnsburg dat het gewestelijk landbouwschap voor hen bij de gemeente Rijnsburg gaat indie- Tijdens een gisteren belegde bij eenkomst van deze groep onder nemers werden de gezamenlijke bezwaren bij elkaar gevoegd tot één bezwaarschrift.Het bezwaar schrift zal buiten het eerder ge noemde nog drie punten bevat ten: De toelichting op het bestem- •mingsplan is slecht. De gemeente heeft haar huiswerk niet goed gedaan. Nergens blijkt uit dat het betrokken gebied eerst goed is bestudeerd. Er moet een bedrijfsterrein ko men voor nieuw te vestigen be drijven. Reeds bestaande bedrij ven moeten echter de mogelijk heid krijgen om op hun grondge bied uit te breiden. De groenvoorzieningen in het plan moeten worden afgeschaft. Hiervoor worden drie argumen ten, aangevoerd; schaduwwer king, ongedierte en bladval. Deze punten vormen het gemeen schappelijke bezwaarschrift. Na de bijeenkomst bestond er de gelegenheid om, een persoonlijk bezwaarschrift op te stellen. Van der Sar van de CBTB verwachtte dat er zo'n dertig verschillende bezwaarschriften worden inge diend. 99 99 RIJNSBURG - Het ontwerpbe- stemmingsplan Buitengebied 1980 van de gemeente Rijnsburg is grotendeels bedoeld voor het gebied ten noorden van het Oegstgeester kanaal. De gedach te achter het plan is om de tuinder in dit gebied te beschermen. Hiervoor is een aantal maatrege len in het plan opgenomen. Zo wordt bijvoorbeeld onnodige burgerbouw tegengegaan. Ook wordt de vestiging van industrie uit het gebied geweerd. Het probleem wordt echter ge vormd door de agrarische neven bedrijven. Dit zijn handelskwe kerijen, koelbedriiven en (bloe- men)droogbedrijven. In het be stemmingsplan worden deze be drijven niet als volledig agrarisch beschouwd waardoor de uitbrei dingsmogelijkheden beperkt blijven. In het begin was er spra ke van dat deze bedrijven in de toekomst maar 10 procent moch ten uitbreiden. Dit heeft de ge meente later verhoogd tot 30 pro cent. De ondernemers met agrarische nevenbedrijven zien dit als een ernstige bedreiging voor hun be naar behoefte kunnen uitbreiden hun bedrijven ten dode zijn op geschreven. Sommigen onder hen gaan nog verder in hun beweringen. Zij zeggen dat er juist een gebied in Rijnsburg moet zijn waar dit soort bedrijven terecht kunnen. Zij achten daar het buitengebied uiterst geschikt voor. Als argument daarvoor wordt aan gevoerd de gegroeide ontwikke ling in het gebied. De relatie kweker/handelaar is volgens hen niet meer weg te denken. Van daar dat zij zo fel reageren op de het plan van de gemeente om agrarische nevenbedrijven in het buitengebied als het ware te be vriezen. BOSKOOP - "De historie van Boskoop" werd in 1908 ge drukt bij MA.Wiegand Bruss in Boskoop, waaruit later drukkerij Taat is voortgeko men. Veel nieuws geeft het boekje niet, want allerlei ge gevens werden weer gebruikt in recenter werk over Bos koop, zoals in het boek "Bos koop vijf eeuwen boomkweke rij" van Art Vuyk sr. Van deze uitgave zijn nog enkele exem plaren verkrijgbaar. Veel materiaal isook overgenomen in "Zo was Boskoop" van C. Bulk en S.CJ. van Tol. Dit boekwerk is al geruime tijd niet meer te koop. Ook zijn enkele historische za ken achterhaald of bestreden. Zo wordt door Schaum "Ten Bussche" als oorspronkelijke naam voor Boskoop gehou den, waarbij hij het waar schijnlijk acht dat het woord je "bos" in Boskoop ook in derdaad duidt op het voor komen van bossen. Hij ver wijst dan naar namen als Hazerswoude, Woubrugge, Zoeterwoude, die ook wijzen op de aanwezigheid van bos sen c.q. wouden. Anderen menen dat "koop" in Boskoop is afgeleid van een soort overeenkomst tussen de vorst en de ontginners in de Middeleeuwen, die "cope" werd genoemd. Hierbij wordt dan gewezen op namen als Reyerskoop, Nieuwkoop, Middelkoop, e.d. De oudste schrijfwijze zou "Buckiscope" zijn, waarvan Buckis afgeleid zou zijn van een persoonsnaam. Het Ety mologisch Woordenboek zegt van Boskoop: "Het door Bok- ko gekochte land". In het werk van Schaum vinden we onderwerpen behandeld als "Ambacht en Gemeente", "Kerken en Scholen" en "De Handel". Voor een ieder die iets meer over Boskoop wil we len, is het bijzonder plezierig dat dit boekje weer verkrijg baar zal zijn.Schaum eindigt zijn boek met woorden, die nog altijd van toepassing zijn: "In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal." SJAAK BLAAZER ISOSKOOP - Na 72 jaar geci teerd, geprezen en ver guisd te zijn geweest, wordt het boekje "De his torie van Boskoop" van C.L.J. Schaum opnieuw uitgegeven. Over deze uit gave zijn de nodige ver wikkelingen ontstaan, omdat twee uitgevers - zonder dat ze het aanvan kelijk van elkaar winsten - tegelijkertijd met de he ruitgave doende waren. De Boskoopse uitgever J. Taat trok uiteindelijk aan het langste eind. De tweede uitgever betrof Repro- Holland uit Alphen aan den Rijn. Deze wilde het boekje in zijn oor spronkelijk vorm uitgeven, aan gevuld met een levensbeschrij ving van de samensteller van "De historie van Boskoop", de heer C.L.J. Schaum. Die biografie is geschreven door dr. A. Schey- grond uit Gouda. Het werk lijkt tevergeefs te zijn geweest, want de heer Vis van Repro-Holland heeft besloten de produktie stop te zetten. De bedoeling was om het boekje pas over enige tijd uit te geven, terwijl drukkerij Taat al vrijwel klaar is en "De historie van Boskoop'^ eind deze week of begin volgende week op de markt brengt. "We zijn driejaar geleden al aan de heruitgave beginnen te werken," aldus Jan Taat. "Het boekje brengen we uit in verband met het zestigjarig bestaan van ons bedrijf en ter gelegenheid van de verhuizing van de drukke- rij naar een pand over ongeveer zes weken. Wij hebben het boekje helemaal opnieuw laten zetten en circa vijftien nog nooit gepubli ceerde foto's van oud-Boskoop eraan toegevoegd. Het boek gaat 21,50 kosten." De eerste uitgave dateert van 1908. Omdat het al zo'n oud boekje be treft, rusten er geen publicitcits- rechten meer op. Niettemin nam Taat contact op met de twee be jaarde dochters van Schaum en kreeg mondeling toestemming voor de heruitgave. Dat deden de dames later ook aan Repro-Hol land. Toen Taat enige weken ge leden nog wat persoonlijke gege vens en een foto van de al in de dertiger jaren overleden schrijver Schaum kwam vragen, vernam hij van de dochters dat het Al- phense bedrijf ook bezig was met de herverschijning van het boek. Drukkerij Taat versnelde hierop het produktieproces. "Het is ver velend dat het zo gelopen is," al dus Taat. Het boekje wordt in een oplage van 1000 exemplaren bin nen enkele dagen op de markt gebracht. Repro-Holland zal nu in een oplage van 500 stuks een boekje met oude ansichtkaarten van Boskoop uitgeven. Zeven tv-programmas in raadhuis TER AAR - Tor gelegenheid van het in gebruik nemen van de centrale antenne-inrichting voor de aangesloten inwoners in Ter Aar, hetgeen morgenmiddag met een officieel tintje zal plaatshebben, worden in het raadhui.- van Ter Aar teven televisietoestellen necrgeiet Dl- tv's zulten de programma's doorgeven van Nederland 1 en II, de drie Duitse sta tions en twee Belgische. Belangstellenden uit de regio, die straks ook de televisiebeelden van de PTT-toren in Alphen zullen ontvangen, zijn morgen tussen half zes en tien uur in het raadhuis welkom om zich te vergev. i.« sen van de kwaliteit van de beelden Het adviesinstituut Woerden, dat door de in de CASPAR samenwerkende gemeenten is ingehuurd voor verwezenlijking van de cai, zal de televisietoestellen plaatsen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23