Je kunt zoeken tot je 'n ons weegt 199.- Het Tapijtcentrum Franse kiezer moe van wéér Mitterand Greenpeace naar Jersey "Holland Sea neemt directeur terug %10 ...maar dit merktapijt, zó'n service en zó'n garantie vind je nergens voor zó'n prijs! Desso berbertapijt TAPUT ZONDER SPIJT WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 VARIA PAGINA 2 1 (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De toch nog overhaaste entree van socialisten- j leider Mitterrand in de arena van de presidentsverkiezin- i gen heeft hier en daar schamper gelach opgeroepen. Een van de Parijse ochtendbladen opende met de kop: „De nieuwe Mitterrand is gearriveerd, daarbij herinnerend aan de slogan waarmee de nieuwe Beaujolais dezer dagen zal worden ingeluid. En het blad voegde eraan toe: 'Het begint er aardig op te lijken dat de oogst voor de campagne rond het Elysée (het paleis van de president van de republiek) de zelfde smaak zal hebben als die van 1974 en zich zal beperken tot een botsing tussen Giscard en Mitterrand'. Het verschil met de presidentsver kiezingen van zeven jaar geleden, die door Mitterrand op het nip pertje met 49 procent van ae stemmen werden verloren, en die van voorjaar 1981 zal waarschijn lijk zijn dat president Giscard kan terugzien op zeven jaar rege ren en Mitterrand slechts op ze ven jaar van mislukkingen. In 1974 werd Mitterrand gedragen door een enorme golf van en thousiasme, omdat hij na zoveel jaren puur gaullisme een duide lijk alternatief te bieden had. Op het ogenblik staat Mitterrand aan het hoofd van een verdeelde, ge desillusioneerde partij en te mid den van de nog rokende ruinen van het zogenaamde 'gemeen schappelijk program' met de communisten. Wat het zwaarste voor Mitterrand in de komende campagne moet wegen is dat hij noch zijn partij meer over een duidelijke 'blauwdruk voor de toekomst' beschikken. Moe Een ander groot probleem voor de socilaistenleider-presidentskan- didaat is dat de Franse kiezer hem moe is. Mitterrand heeft zich sinds de Tweede Wereldoorlog al in zoveel gedaanten voogedaan, dat de reactie onder het kiezers volk eenvoudig neerkomt op de kreet: 'Nu niet weer die!' Mitter rand stelde zich kandidaat op het moment dat in de opinieonder zoeken zijn rivaal binnen de ei gen partij, de jeugdiger Michel Rocard, aanzienlijk meer stem men op zich had verenigd dan hijzelf. Rocard heeft zich onmid dellijk na de kandidaatstelling van Mitterrand in de race rond het Elysée teruggetrokken. Dat is wat de partijdiscipline ver mag. Wanneer het de komende weken en maanden, tot aan de verkiezingen eind april toe, inderdaad neer komt op een 'duel' tussen Gis card en Mitterrand weet iedereen nu al wat de argumentaties zullen zijn. Giscard en zijn equipe zijn daarbij zo vriendelijk de tegen stander voortdurend nieuwe ammunitie toe te spelen. Premier Barre is er vorige week mee begonnen in de Franse 'Eco nomische Raad' het zogenaamde achtste plan voor te stellen, dat betrekking heeft op de komende vijf jaar. Premier Barre heef bij die gelegenheid verteld dat deze periode voor Frankrijk de moei lijkste zal zijn die het sinds het eind van de Tweede Wereldoor log heeft doorgemaakt. De groei zal zo goed als tot stilstand ko men, de werkloosheid neemt toe. Alleen voor de stabiliteit van de franc blijft Barre met enig opti misme strijden. Ook zonder de woorden van Barre - die binnen de machtsverhoudin gen rond het Elysée meteen wor den uitgelegd als deel van de stra tegie van de eerste minister om zelf ooit aan de macht te komen - zou Mitterrand in de komende verkiezingsstrijd toch wel heb ben uigehaald in de richting van de 'inflatie' en de 'werkloosheid'. Het is het klassieke wapen van iedere oppositie in een groot land, die daarmee de indruk wekt alsof zijn grenzen met hardboard zijn dichtgetimmerd en dergelij ke kwalen louter werden veroor zaakt door het zittende regi- Fouten Het bewind-Giscard maakt daare- nenboven grove beoordelings fouten in de manier waarop het zonder aanzien van de democra tie met de macht omspringt. Vooral rond de zogenaamde af faire van de Bokassa-diamanten - waarvan de president en zijn fa milie er een aantal in hun zak zouden hebben gestoken - be vinden de machthebbers zich, in hun zucht de put te dichten, op het hellende vlak. Het is echter de vraag of oppositiekandidaat Mit terrand daar serieus tot de aanval zal overgaan. In de wereld van de Franse beroepspolitici weet men van elkaar zoveel wat niet hele maal door de beugel kan dat zel den de door een schandaal be sprongen politicus door zijn te genstanders op zo'n punt wordt aangevallen. In dit verband herinneren de kie zers zich het eeuwig voortsudde- ren de probleem van het oorlogs verleden van communistenleider Marchais. Deze zwakke plek werd binnen de politiek nauwe lijks of in het geheel niet uitge buit en niet zonder reden. Ook Georges Marchais is presi dentskandidaat en na de breuk van het 'gemeenschappelijk re- geerprogram' doet hij alles om met name socialistenleider Mit terrand belachelijk en onmoge lijk te maken. De communisten zien in, dat ze de komende jaren nooit de absolute macht zullen verwerven en ze kapselen zich in voor een lange winterslaap, zo luidt de theorie. In feite kapselen ze zich in met de directieven uit Moskou, waardoor ze veel van de Franse sympathie - gemiddeld gaan 20 procent van de stemmen naar de communisten - hebben verspeeld. (Van c correspondent) AMSTERDAM - De Spaanse marine heeft vannacht bekendgemaakt al het mogelijke te hebben gedaan om het uit de marinehaven El Ferrol ontsnapte Greenpeace-schip Rainbow Warrior aan te houden. Twee oorlogsschepen, de Nalon en de Bonifaz, hebben te vergeefs lange tijd naar de Warrior gezocht. De zoekactie werd gestaakt toen duidelijk werd dat doorgaan te veel geld en tijd zou gaan kosten. Volgens de verklaring van de marine-autoriteiten werden de Spaanse eenheden erg gehinderd door de duisternis. Bovendien was er veel verkeer op zee, wat de identificatie van de Rainbow Warrior erg moeilijk maakte. Het Greenpeace-schip is op het ogenblik op weg naar het Engelse kanaal eiland Jersey De Warrior kampt wel met technische problemen. Die worden vooral veroorzaakt door een lager van de schroefas. Om te voor komen dat het schip zou ontsnappen, hadden de Spanjaarden dit zware onderdeel uit de machinekamer verwijderd. Zonder tekeningen beschikbaar te hebben, heeft Greenpeace echter op een Engelse scheepswerf een vervangend exemplaar laten maken. In onderdelen is het lager aan boord gesmokkeld. Uiteraard kon de wer king van tevoren niet worden getest. Op Jersey waar de onder Engelse vlag varende Warrior vermoedelijk morgen arriveert, zullen de nodige reparaties worden verricht. Vervol gens zet het schip koers naar Amsterdam. Het is nog niet duidelijk onder welke omstandigheden het vlaggeschip van Greenpeace heeft kunnen ontsnappen. In elk geval zijn de milieu actievoerders er eerder met het schip vandoor gegaan dan was gepland. Oorspronkelijk was het de bedoeling om de Spaanse autoriteiten tot 1 december de kans te geven het proces te beginnen dat de Spaanse walvisvaarder Masso „wegens het hinderen bij de uitoefening van ge wettigde arbeid" had aangespannen tegen Greenpeace. Zou dat niet gebeuren, dan wilde de milieu-organsatie in een weekeinde of tijdens de feestdagen ontsnappen. De Spaanse rechter had bepaald dat Greenpeace bijna 300.000 gulden borgsom moest betalen om het op 18 juni van dit jaar aan de ketting gelegde schip vrij te krijgen. De milieu-organisatie kon dat geld niet opbrengen. Bovendien bestond het vermoeden dat de autoriteiten de procesgang met opzet ernstig vertraagden. Het ziet er voorlopig niet naar uit dat de Spaanse justitie nog stappen kan ondernemen tegen Greenpeace. Op open zee kan het schip weliswaar nog worden opgebracht, maar wanneer de Warrior eenmaal in Neder land is aangekomen, lijkt die kans verkeken. Er bestaat tussen Nederland en Spanje een uitleveringsverdrag uit 1894. Op basis daarvan kunnen de Spaanse autoriteiten een verzoek doen om de Engelse bemanningsleden uit te leveren. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie zal de Neder landse regering daar hoogstwaarschijnlijk geen gevolg aan geven. Voor simpele overtredingen worden geen mensen uitgeleverd en het is de vraag of Spanje aannemelijk kan maken dat Greenpeace een ernstig misdrijf heeft begaan, aldus de woordvoerder. Franqois Mitterrand Unilever handhaaft winstpositie ROTTERDAM (ANP) - De ver kopen van Unilever in totaal over de gehele wereld zijn in het derde kwartaal van 1980, vergeleken met dezelfde pe riode van 1979, in geldswaar de met 12 pet gestegen van 10.736 min tot 12.018 min. De omzet naar hoeveelheden nam met 2.5 pet toe. Uit de 3 pet. hogere bedrijfs winst van 746 min (v.j. 727 min) resulteerde een nage noeg gelijk gebleven winst van 6.35 637) per gewoon aandeel Unilever NV van 20. In de eerste negen maanden van 1980 stegen de verkopen met 11 pet tot 35.452 min (was 31.828 min) en de bedrijfs winst met 6. Unilever NV zal over 1980 een interimdividend uitkeren van 4.16 (1979: 3.56) per ge woon aandeel van 20 DEN HAAG (ANP) - Dr. G. de Ko ning die ongeveer een half jaar geleden als directeur van Holland Sea Search werd ontslagen komt in deze functie terug. De Raad van Commissarissen heeft hem gevraagd in het belang van de vennootschap zijn taak als direc teur te hervatten. De heer De Ko ning heeft op dit verzoek positief gereageerd en herneemt de werkzaamheden onmiddellijk, aldus HSS. Directeur HSS zullen advies ii het verkrijgen van officiële note ring van de aandelen op de effec tenbeurzen van Amsterdam en Londen om de vennootschap be ter tot haar recht te laten komen. HSS heeft belangen in de blok ken P2, P5, P6, P8, Q7, Q14 en S2 in het Nederlandse deel van de Noordzee. Op korte termijn zul len nadere inlichtingen over de huidige activiteiten van de ven nootschap worden bekendge maakt. In de zomer van dit jaar ontstond grote onrust bij Holland Sea Search op het bestuurlijke vlak. Meningsverschillen tussen commissarissen en directeur De Koning leidden tot ontslag van de laatste en een motie van een aan deelhouder in een vergadering om terugdraaien van dit ontslag leidde slechts tot de belofte dat zo spoedig mogelijk uitleg van za ken zou worden gegeven. Eind juli richtte een aantal aan deelhouders van HSS een belan genvereniging op. Kort daarop werd de heer Legger benoemd tot waarnemend directeur. Daarna volgden binnen enkele maanden drie buitengewone aandeelhou dersvergaderingen waar het af en toe grimmig toeging. In de laatste vergadering op 24 sep tember kwam de climax: de Raad van Commissarissen trad in zqn geheel af nadat de vergadering een voorstel tot statutenwijziging van de Vereniging van Aandeel houders had aangenomen. De oppositie kreeg voor elkaar dat het quotum voor ontslag van commissarissen van dertig op vijftien procent werd gebracht. Tijdens deze vergadering vroeg en kreeg de heer De Koning het woord die een verklaring aflegde over zijn ontslag. Hij zei dat zijn goede naam was aangetast door verdachtmakingen van de com missarissen. Hij bestreed de be schuldiging dat hij aandelen transacties zou hebben gepleegd met gebruikmaking van voorwe tenschap. Hem werd ook zijns in ziens ten onrechte verweten zijn zwijgplicht te hebben geschon den. ..."Wij keken voor u bij de fa. Lolbroek b.v., die altijd zoveel lol en weinig wol in z'n advertenties doet; wij keken bij de fa. Maarnietheus en co., die nog steeds denkt dat hij de goedkoopste is; wij keken ook bij de N.V. Groot Duur, met filialen in heel Nederland, en we kwamen tot de konklusie dat... verder zoeken geheel overbodig is! Zo'n merktapijt voor zo'n scherpe prijs, met vorstelijke service en solide garanties, dat vind je alléén bij Het Tapijtcentrum! 'Tapijt zonder spijt', weet u wel!... keuze uit 3 fraaie kleuren 1007c zuiver scheerwol IWS Wolmerk 1050 gram zuiver scheerwol per m2 GRATIS vakkundig gelegd zuiver scheerwol Een werkelijk schitterend zuiver scheerwollen berbertapijt (met IWS Wolmerk). De rulle, grove noppenpool geeft aan dit tapijt precies het 'natuurlijke' wat bij echte berbertapijten hoort. De fraaie warme tinten (keuze uit berbernaturel, camel en bruin) laten zich probleemloos met elk interieur kombineren. Veerkrachtige schuimrug, met polyester versterkt. 400 cm breed. Kom het eens bewonderen -op volle breedte aan de rol - en woel eens met uw hand door de rulle wol: dit is echt een 'berbertapijt zonder spijt'! veerkrachtige schuimrug (polyester versterkt) Tapijt zonder spijt-prijs GRATIS VAKKUNDIG GELEGD P.S. Er zijn al wollen tapijten v.a. 139-p.m. (voor woonkamer/slaapkamer gebruik). LEIDEN: Hoge Rijndijk 90, Tel. 071-1224 50 In Leiden donderdag KIJK-KOOP-AVOND NOORDWIJKERHOUT: Havenstraat 50 Tel. (02523) 3548 In Noordwijkerhout vrijdag KIJK-KOOP-AVOND

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21