Leiden voldoet aan verwachting MVV tweede keus van Zwartkruis: 3-0 dolt met de Ipswich FC Utrecht wil op Birkhoven spelen Iii kwartfinale Europa Cup na zege op Verviers: 70-83 ISTANBUL VERRAST Eerste verlies WOENSDAG 12 NOVEMBER 1980 PAGINA 17 LONDEN (ANP) - De Engelse bondscoach Ron Greenwood heeft geen debutanten opgeno men in de groep van 22 spelers, die op 19 november in een kwali ficatiewedstrijd voor het wereld kampioenschap op Wembley te gen Zwitserland speelt. Het is voor het eerst sinds tien wed strijden dat Greenwood geen nieuwe gezichten aan de groep toevoegt. De selectie van Greenwood ziet er als volgt uit: Doel: Clemence, Shilton en Corrigan. Verdedi ging: Anderson, Thompson, Neal, Watson, Sansom, Mills en Butcher. Middenveld: Robson, Hoddle, McDermott, Brooking, Rix en Coppell. Aanval: Keegan, Woodcock, Birtles, Mariner, Cunningham en Gates. Het op de laatste plaats van de eer ste divisie verkerende Brighton heeft gisteravond een einde ge maakt aan de ongeslagen status van Ipswich Town. De eerste ne derlaag van Ipswich in de vijf tiende competitiewedstrijd van het seizoen, betekende voor Brighton de eerste winst sedert tien duels. Een doelpunt van Mike Robinson in de 83ste minuut besliste de ontmoeting. Ipswich raakte de tweede plaats op de ranglijst ach ter Aston Villa kwijt aan Liver pool, dat op Anfield Road met 2-1 van Coventry won. Beide treffers voor de Engelse kampioensploeg kwamen op naam van David Johnson. De wedstrijd werd bij gewoond door 26.744 toeschou wers. Zo weinig tribuneklanten waren er sinds vijf jaar niet bij Liverpool geweest. Voorts won nen Birmingham 2-0 zege op Nottingham Forest) en Sou thampton (3-1 winst op Arsenal) thuis. MAASTRICHT (GPD, ANP) - Na de vriendschappelijke interland in Eindhoven tegen West-Duitsland verklaarde Jan Zwartkruis trots dat hij niet minder dan een dertigtal spelers tot zijn beschikking had waaruit hij zijn elftal tegen België zou kunnen formeren. Martin Vreijsen op archieffoto in Oranjeshirt viel als i de velen gisteravond door de mand. Na gisteravond weet Zwartkruis evenwel beter. De B-selectie faalde in de test tegen MW vol komen en werd met een 3-0-ne- derlaag weggespeeld. De groep van 30 kan derhalve zonder meer gehalveerd worden. AMERSFOORT-FC Utrecht, dat een nieuw stadion gaat bouwen, zal naar het zich laat aanzien volgend seizoen spelen op Birkhoven, het veld van SC Amersfoort. "Bij zowel de gemeente Amersfoort als de gemeente Utrecht staat het licht al op groen", aldus Alfred van der Vaart, voorzitter van SC Amersfoort. Voor SC Amersfoort zitten daar een paar voordelige zaken aan vast. In het nieuwe Utrecht-stadion komt namelijk een nieuwe verlichting. "Wij zouden dan de huidige verlichting kunnen overnemen", aldus Amers foort-voorzitter Van der Vaart. "Dat is voor ons altijd voordeliger dan dat we via het Budget Bewakings Instituut (BBI) zo'n lichtinstallatie aan schaffen". De spelers die in de Geusselt in Maastricht acteerden - waar door de concurrentie van de carnava leske elfde van de elfde viering slechts een handjevol toeschou wers aanwezig was - kan Zwart kruis voorlopig wel vergeten. Niet een van hen haalde namelijk een voldoende. Ontstellend De B-selectie had ontstellend veel moeite met de Limburgse eredi visieclub, dat weliswaar in de eerste speelhelft acht corners moest toestaan, maar daar wel een veel gevaarlijkere aanvalsac- tie tegenover plaatste. Vooraan bij Oranje-B klopte er niets van, te meer niet omdat Rogier Schouwenaar totaal faalde. Geen wonder ook, want deze vroegere AZ-speler komt wegens vorm verlies niet langer meer in aan merking voor een basisplaats bij zijn huidige Belgische club Beer schot. Het krachtsverschil dat zich ge durende de gehele wedstrijd openbaarde werd nauwelijks in VERVIERS - Merkwaardige jongen toch, die Tony Parker. Dertig minuten lang was Parker Leidens showman gisteravond in Verviers waar de ploeg zijn kwartfinaleplaats in de Europa Cup II nog even moest veiligstellen na die twintigpuntszege thuis, helemaal nergens. Om in die laatste tien slotminuten plotseling als een duveltje uit een doosje omhoog te springen en zijn team, dat tot dan toe steeds vlak achter SFX Verviers aanhobbelde, middels een korte doch hevige eindsprint naar een nog ruime 70-83 over winning te sleuren. "TP" persoonlijk greep die beslissende minuten aan om zijn lichte lijk geschonden reputatie op te vijzelen, de ploeg als geheel nam revanche op de matige indruk die men vorige week in Leiden (tweede helft tegen de Belgen) en Den Bosch (eerste competitienederlaag) had achtergelaten. Tevreden gezichten dus na afloop, óók bij Tony Parker. Die, het glas champagne in de hand, het be reiken van de kwartfinale pas send vierde. Om zich tussen neus en lippen door toch nog wel even te verontschuldigen voor die eer ste helft waarin hem werkelijk niets lukte. "Ik had het ijskoud, kon helemaal niet loskomen in die hal. Vijf keer schoot ik, vijf keer ging het mis. Ik bedacht toen dat het anders moest. Be sloot me te beperken tot goed verdedigen en passen en het schieten dan maar aan anderen over te laten. Totdat het gevoel opeens terug was. Ja, en toen liep het als een trein". Wat, en dat was essentieel hierbij, ook zeker te maken had met de zone-verdediging die coach Han Wallaart tien minuten voor tijd bij de stand 62-58 in het voordeel van de thuisploeg zijn vijftal voorschreef. Dat bleek hét mid del te zijn om de toch al vermoeid geraakte zesmansploeg) (meer spelers gebruikt Verviers niet) volledig over de kling te jagen. Phil Hicks, de Amerikaan van SFX die daarvoor een absolute uitblinkersrol kon vervullen en praktisch niets miste, werd bui ten de bucket gehouden en staak- LEIDEN - Evenals Leiden plaatsten SC Moderne Le Mans, Cibona Zagreb en Efes Pilsen Istanbul zich gister avond voor de kwartfinale poules van het toernooi voor bekerwinnaars. Het Franse Le Mans won de thuiswedstrijd tegen Doncas- ter met 86-60. Het eerste duel had een zege voor de Engel sen opgeleverd: 78-66. In-Za greb schakelde Cibona het Oostenrijkse Klosternauburg uit. De Joegoslavische be kerhouder won de ontmoe ting met 84-75. De uitwed strijd was ook in een Joego slavische zege geëindigd: 84-74. Efes Pilsen Istanbul won gis teravond met 91-82 van Levski Sparta. Bij de rust stonden de Bulgaren nog met 48-40 voor. Thuis had Levski de Turken met 73-66 versla gen. Verder kwalificeerden zich Kaunda (Sow.), Barcelona (Spa.), Varese (It.) en Cantu (It.). De loting is op 22 no vember. De eerste wedstrij den zijn op 10 december. te daarop het vuren. Waarop To ny Parker, vanuit de break, het roer overnam en middels een paar venijnige sprintjes 'even' snel twaalf punten liet aanteke nen, en passant zijn medespelers ook nog wat gemakkelijke ballen in handen gevend. En dat was. veel te veel voor SFX Verviers. Ballon Dat, in de steenkoude ballon die dient voor het afwikkelen van de thuiswedstrijden van deze Belgi sche topploeg, zoals verwacht nog een helft aardig tegenstrib belde. En daarbij in de kaart werd gespeeld door Leiden dat zich aanvankelijk niets aantrok van de nuttige adviezen die Wallaart voor aanvang had ingeseind. Hij had gevraagd om gecontroleerd basketbal waarbij alle tijd moest worden genomen om die open man te vinden. Maar eenmaal in het veld bleek dat zijn spelers nogal kort van memorie waren. Want na een voortvarende start )ij—besloot men eendrachtig dat de wankel ogende zone van de tegenpartij eigenlijk maar be ter stormenderhand genomen moest worden. Een denkfoutje. Want het risikovolle spelletje dat Leiden (3-7) .uitvoeren ('snel schieten, des te eerder zijn we thuis') liep uit op een chaos. En daarin voelden de Belgen zich best wel lekker thuis. Zeker Phil Hicks, de beweeglijke Amerikaanse forward die overal opdook waar de bal was. De mis sers van Leiden (schotpercentage in de eerste helft was 41) weg plukkend van de ring meldde hij zich direkt daarop voorin waar spelverdeler Stollenberg alras in zag dat de op scherp staande Hicks niet af en toe maar simpel weg altijd de bal moest krijgen. Want de uit New Orleans afkom stige technicus kon gisteravond gewoon niet missen en Stollen- Scores SFX Verviers - Parker Leiden 70 - 83 (38-36) LEIDEN - Plaat en Puidokas 16, Woudstra 15, Parker 12, Van Solm 10, Bruinsma 8 en Kruid hof 6. VERVIERS - Hicks 30, Bodson 18, Es 8, Jones 6, Stollenberg 4, Di- lissen 2. Scoringspercentages: Leiden 41/56: Verviers 46/37. berg had dat goed door. Zodat Hicks, samen met de nuttige Bodson, in staat bleek om vijf man (die ook nog eens een re- boundoverwicht hadden) te weerstaan. Een achterstand van 16-20 bracht hij terug tot 30-30 en bij rust zette hij zijn verder nau welijks imponerende team waarin zelfs een complete non basketballer (Es eii een matige collega-Amerikaan (Jones rondlopen ook nog op voor sprong: 38-36. Kort Een opleving van Leiden na de pauze leek het getij te doen keren, maar net als in de eerste helft was er van dat doordachte aanvals- spel maar kort sprake. Bij 40-46 gooide Leiden opnieuw alle remmen los, vermoedelijk in de waan verkerend dat het varken reeds was geslacht. Dat bleek toch nog niet het geval. Leiden nam wederom teveel risico door te snel te schieten inplaats van rustig te zoeken naar dat gat in de zone en kwam, ondanks enkele fraaie hoekschotjes van Paul van Solm en een paar recht-toe- recht-aan scores van Steve Pui dokas, door het voorbeeldige werk van Hicks toch weer aan de verkeerde kant van de score, 56-52. Toen achtte Wallaart het Paul van Solm (r) speelde zowel uit als thuis (foto) tegen Verviers t bracht er niet veel van terecht. tijd om in te grijpen en verordon neerde een strakke zone. En prompt daarop kreeg Tony Par ker de geest. Keihard strijdend voor elke meter werkte Leiden Hicks toen letter lijk en figuurlijk naar de zijkant en na twee missers op rij gaf de oververmoeid rakende Ameri kaan de pijp aan Maarten. Heel snel kwam daarop naar voren dat er tussen Verviers (zonder Hicks) en Leiden een enorm gat gaapt. Onder aanvoering van Plaat en Parker flitste Leiden zes, zeven maal langs SFX dat nauwelijks nog op de been kon blijven. Bin nen een paar minuten was de par tij gespeeld al poogde een of an dere grappige Belg er via het sco rebord nog een minuut of wat ex tra uit te peuren. Niet zo bijde partij. De Belg Es daarentegen hand trouwens want als de FI- BA-commissaris de klok niet had teruggezet zou het op volle toeren draaiende Leiden voor Verviers bedoelde seconden gebruikt hebben om juist nog wat meer tikken uit te delen. Tony Parker bijvoorbeeld was daar best voor AD VAN KAAM /ZMV die drie treffers uitgedrukt. Be schamend of niet, trainer Rob Baan had toch een aantal plus punten gezien. "Deze wedstrijd heeft weer eens aangetoond dat ze nodig zijn. Je zag het verschil tussen een ingespeelde ploeg en een team dat nog nooit met el kaar had gespeeld. Bewust heb ik ze geen verdedigend concept opgedragen. Als dat was ge beurd had men hier een zeer vervelende wedstrijd gezien. Maar een fout moet ik toegeven: Ik had Schapendonk niet bij MVV moeten laten spelen". Schapendonk was met name voor zijn directe tegenstander Romeo Zondervan een ware verschrik king. Bij herhaling werd Scha pendonk met lange ballen vanuit de eigen verdediging aan het werk gezet en vrijwel elke keer deed de kleine Brabander (die ooit bij PSV werd afgetest) er wel iets goeds mee. Rammelend een 1-0-voorsprong kunnen ne men. Zondervan legde de door gebroken Van der Poppe neer en terecht wees scheidsrechter Van Swieten naar de 11-meterstip. Hiele-vervanger André van Ger- Schapendonk ven keerde echter de door Müh- ren ingeschoten bal. Zondervan had trouwens toch veel overtre dingen nodig om zich staande te houden. Vijf minuten na de pe nalty haalde hij Maas onderuit, ditmaal net vóór de 16-meterlijn. Acht minuten voor rust kreeg MW echter toch zijn verdiende doel punt. Kees Schapendonk draaide erg simpel weg van Zondervan en passte vervolgens op de totaal vrijstaande Adrie van Staveren, die Van Gerven met een droge knal kansloos passeerde. Diezelfde Van Staveren keerde na rust niet meer terug. Hij werd vervangen door Adam, die door Steegman meer aanvallend kwa liteiten wordt toegedacht. Ook Baan wenste meer doeltreffender aanvalswerk. Hij zette Jans en Vreysen in voor respectievelijk Marijnissen en Broeken, twee B- internationals die in de eerste 45 minuten bij lange na geen vol doende hadden kunnen halen. Opmerkelijk daarbij-was echter wel dat de erg passieve Schou wenaar wel zijn plaats moest be houden. Hoewel Nederland-B ook na rust een veldoverwicht behield kon men nooit werkelijk enige lijn aanbrengen in het spel. Daarvoor miste men niet alleen een rust- brengende middenvelder, maar bovendien waren de individuele kwaliteiten van dit Oranje-B te gering om MW voor werkelijk moeilijke problemen te stellen. Piet Wildschut, die zijn plaats in het A-team kwijtraakte, wilde zich nog wel doen gelden, maar hij nam daarbij toch zoveel risico dat op de vleugel de tweede MW-treffer in alle rust voorbe reid kon worden. Toeschouwer Halverwege de tweede helft was Wildschut te laat terug, waardoor Van der Poppe de bal toege speeld kon worden. Zondervan keerde zijn schot nog wel op de doellijn, maar werd in de re bound door Van der Poppe als nog gepasseerd: 2-0. Van Gerven had zich op de situatie totaal ver keken en fungeerde van afstand als toeschouwer. Eenzelfde situatie deed zich 7 mi nuten voor tijd opnieuw voor. Ditmaal met Schapendonk op nieuw in de hoofdrol. De MW- spits wilde dit nieuwe B-elftal kennelijk een niet nog grotere blamage bezorgen en schoot naast. Dit tot grote tevredenheid overigens van die ene verkleum de toeschouwer die vanaf dt tri bune zijn MW toeschreeuwde: "Laat dat Nederlands elflal toch ook eens een doelpunt maken Dan zijn zij toch niet voor niets zo ver naar het zuiden gekomen". Schapendonk wilde daar echter niet van horen en maakte in de allerlaatste minuut de afgang van Oranje-B compleet met een derde Maastrichtse treffer.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17